Nieuwe Negenduizend huizen stakingen te weinig gebouwd in Polen Arrestant bekent Laird zegt bondgenoten meer hulp toe VS stoppen komende zomer hun grondacties in Zuid-Vietnam naar I Benoeming van Eelman nog niet zeker Dr. Jarring Israel I I I I I Museum Boymans hangt „Emmaüsgangers” op morris before you buy your real sheepskin coat. i Dr. Prinsen overleden B Mr. Schut geeft in Senaat toe: Zweeds bericht: Comité in bisdom Haarlem steunt dr. A. Simonis Militaire AGENDA pagina 12 oefening China Verder in de krant Van der Leek maakt bezwaren tegen trainer HET WEER Delftse moord opgelost: Definitief vertrek minister nog onzeker in 11- DONDERDAG 7 JANUARI 1971 JAARGANG NUMMER 53 61e WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMU1DEN Het woord is aan... „Namens 224 priesters” heerlijk m m...m Telefoon 1 64 79 Regenkans hazenberg Haarlem: Barteljorisstraatjel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020) 22 35 96 Autobedrijf KONING N.V. DUS NAAR WIJ VIEREN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning Oud-commissaris der koningin 8.— 18.50 i p IJmuider Courant Radhakrishnan: /V\AA/VWVVV\AA/VVVV\/WVVMV>AAA/VVVV\/WVV\AAAAA/\AAAAAA/VV\AA/VVVWVVVV\/\AA/VVWV\/VVVVVVVV\AA/V\/VVWUVU (Zie verder pagina 2). 30.— ADVERTENTIES macht- en artillerietaken door de Zuid- official dealer Van ing. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Het leven is triomfantelijker en ge- hezimzinniger dan de menselijke geest kan begrijpen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het museum Boymans van Beuningen gaat eind februari het schilderij „De Emmaüsgangers”, de roemruchte vervalsing van Van Meegeren, tentoonstellen. Dat gebeurt op verlangen van veel Rotterdammers, tot wier woord voerder dr. S. W. Couwenberg zich tijdens zijn raadslidmaatschap had gemaakt. Het museum heeft het doek al geruime tjjd in depot. In 1937 was het als een authentiek werk van Vermeer voor 550.000,- door het museum aangekocht. Van Meegeren is op 30 december 1947 overleden. v h. Zwier Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel. 15141» Sprits per zak Uitgebreide sortering dames- heren-en kinder suede- nappa-en lamsvacht jassen Veel bewolking met plaatselijk regen. Matige tot krachtige wind uit zuidwest. Minimumtempera turen omstreeks plus één graad, maximum temperaturen morgen ongeveer plus vijf graden. (Van onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Berichten in de Zweedse pers maakten vandaag melding van nieuwe stakingen in de Poolse ha vensteden. Volgens de correspondent van het avondblad Aftonbladet wordt er se dert twee dagen weer gestaakt door rond tweeduizend arbeiders op de scheepswer ven in Gdansk. Op de scheepswerven in Gdinia en Gdansk begonnen ook de on lusten, nu ruim twee weken geleden, die het leven hebben gekost aan een niet na der bekend aantal mensen. met U de prijsverlaging van veel van onze artikelen. Dit weekend 6 heerlijke mokka slag- roomgebakjes in een doosje van 3,60 voor 3, Hazelnoottaartjes van 3,40 voor 3,25 Oma’s appeltaartje van 3,40 voor f 3,25 1,85 Verwachting van het K.N.M.I tot vrij dagavond de bajonet op geweer zwem- NEW YORK (Reuter-AFP). De VN.- bemiddelaar voor het Midden-Oosten, dr. Gunnar Jarring, gaat vandaag naar Jeru zalem voor besprekingen met de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, zo is gisteravond van goed ingelichte zijde in New York vernomen. De Israëlische minister van Defensie, Mosje Dayan, heeft gisteren in het parle ment in Jeruzalem verklaard dat Egypte met Russische hulp sinds de afkondiging van het bestand in augustus vorig jaar in het gebied langs <het Suezkanal vijftig nieuwe raketinstallaties heeft aangelegd en 250 kanonnen naar dit gebied heeft overgebracht. Verder is Egypte volgens Dayan be gonnen met het herstel van een honderd tal raketinstallaties die door de Israëli sche luchtmacht zijn beschadigd of ver nield. 189-- 59.— 85.— 1.45 2.60 27.50 „Bovendien heeft mijn organisatie be zwaren tegen aantrekken door Haarlem van Holleboom als conditietrainer. Holle- boom is schaatstrainer. Hij is geen voet balman. Ik heb nog nooit een speler met schaatsen op een veld zien staan. Laat Holleboom zich daarom bij het schaat sen houden. Dat vak beheerst hij”. Volgens de nu gepubliceerde berichten is de ontevredenheid onder de werfar- beiders nog even groot als voorheen en worden nieuwe moeilijkheden verwacht. De arbeiders protesteren met deze sta kingen ook tegen de arrestaties van rond tweehonderd mensen in het kustgebied na de revolte. Een Poolse arbeider zegt in Aftonbla det: „Ze hebben wel de etalages van de winkels volgelegd met levensmiddelen en loonsverhogingen beloofd, maar de hoop die we voor kerstmis hadden dat de toe stand beter zou worden, is de bodem in geslagen.” Geen enkel persbureau, noch de Pool se pers of Radio, heeft melding gemaakt van nieuwe stakingen onder de scheeps- werfarbeiders, maar verschillende Zweed se journalisten bevinden zich momenteel in het betreffende gebied. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Vijf priesters, die zeg gen te spreken namens 224 priesters (on geveer een kwart van het totaal) uit het bisdom Haarlem, roepen gelovigen en priesters in heel het land op hun instem ming te betuigen met de benoeming van dr. A. Simonis tot bisschop van Rotter dam. Het comité meent dat het eerlijk is, nu van verschillende kanten adressen zijn gepubliceerd waar men (volgens het comité) „tegen” kan stemmen, ook de gelegenheid open te stellen adhesie te betuigen met de benoeming en „aldus de nieuwe bisschop opbeuring te geven”. Het comité zegt in een verklaring, on dertekend door L. Pas, Th. van der Hey- den, W. van der Kooy, Th. Drost en A. Abeln, de keuze van de paus te eerbie digen, „die deze integere priester tot dit zware ambt heeft benoemd”. De groep heeft „oprechte bewondering voor deze man, die wel kon voorzien dat er moei lijkheden zouden komen en toch uit roe ping „ja” heeft gezegd”. Met ontsteltenis zeggen de priesters kennis te hebben genomen van hetgeen in feite na de benoeming is gebeurd. Zij zijn zich ervan bewust, dat deze kwes tie tot eqn breukpunt kan uitgroeien. Zij menen van kardinaal en bisschoppen te mogen verwachten, dat zij in deze zaak spoedig tot een positieve stellingname zullen komen. Adhesiebetuigingen worden ingewacht op het adres: Postbus 141, in Hoorn. met Haarlem worden gepraat. We zijn bezig om contact te zoeken met de club. Officieel weten wij immers nog niet beter dan dat Thompson trainer is van Haarlem.” Van der Leek is fel gekant tegen de benoeming van Eelman. „Haarlem is enorm inconsequent”, zegt hij. Eerst zou en moest het Thompson als trainer hebben. Geen enkele Nederlandse oefen meester was goed genoeg. Na vijf maan den is die Thompson plotseling niet meer geschikt en is Haarlem wel bereid een Nederlander in dienst te nemen. Maar dit keer een b-licentiehouder. Ik snap het bestuur van Haarlem niet. Dat het nou niet begrijpt, dat Eelman nog veel te weinig ervaring heeft. Hij is pas in 1968 afgestudeerd. Die jongen gaat de mist in.” (Zie verder pagina 13). (Van een onzer verslaggevers) OVERVEEN. De oud-commissaris van de koningin in de provincie Noord- Holland, dr. M. J. Prinsen, is na een korte ziekte overleden. Hij was 71 jaar. Dr. Prinsen is bijna tien jaar, van juli 1954 tot februari 1964, voorzitter van het provinciale bestuur geweest. De crema tie heeft vandaag in stilte plaats gehad. (Zie verder pagina 9) verlies dus van 1%, waartegenover een aanzienlijke kwaliteitsverbetering staat. Zo wordt b.v. in 99% van de woningwet woningen waarvan de stichtingskosten intussen 5.000 gulden hoger liggen dan in 1965 centrale verwarming aangebracht terwijl zij groter van inhoud zijn. Als hoofdzaak voor het gunstige jaar 1967 zei minister Schut de betere conjunc turele situatie en het fraaie bouwweer te zien. „Het heeft de regering de afgelo- Als „onwaar” kwalificeerde minister Schut de bewering van de oppositie dat de topproduktie in 1967 kan worden toege schreven aan het daaraan voorafgaande beleid. „Het aantal in aanbouw genomen woningen lag n.l. 6.000 lager dan in 1966”. Minister Schut liet de Kamer weten weliswaar de laatste begroting in het ka-- binet-De Jong te verdedigen, maar hij voegde daaraan toe dat de toekomst zal moeten uitmaken of het ook de laatste begroting „van deze bewindsman” zal zijn. 1.29 7.50 aanrechtblad, 175x55 150. H.P.C. keukentje m. RVS blad 185. Keukenbuffet Teak jongensburo Legkasten (meubelplaat) Hardboard vloerplaten, 61 x122 Hardboard deurplaten vanaf Formica wandplaten, 244x122 Spaanplaat spec. aanb. 380x180 20 mm p. pl. Spaanplaat div. afm. 18 mm p. m2 Mahonie profielplaten, 214x122 Houten wand als „Decowall” en „Lux-o-mur” 244/275/305 x122vanaf „Fotowall”, 275x122 Houten schrootjes p. m2 vanaf Type Formica op rol, 120 br. Tegelboard, 183/244x122 vanaf Teak deurplaten, 93x214 Geperforeerde bedplaten Kastplanken, div. afm. vanaf Wastafels W.C.-pot Douchebakken TEL. 32 29 37 m Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Pnstbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur BANGKOK (Reuter en AP) De Amerikaanse minister van Defensie Melvin Laird heeft vandaag op een persconferentie in Bangkok meer militaire hulp toegezegd aan de Azia tische bondgenoten van de Verenigde Staten. De in 1969 verkondigde „Nixon-leer” zal met deze vergroting van de Amerikaanse hulp geleidelijk worden toegepast. Volgens Laird zullen de Amerikaanse grondstrijdkrachten in de zomer van dit jaar hun gevechtstaak in Zuid-Vietnam beëindigen. Ze zullen „volledig” worden vervangen door Zuidvietnamese grond troepen. De „logische verzorging” van de Zuidvietnamezen en de luchtopera ties zullen dan nog door de Amerikanen worden uitgevoerd. Hij maakte dit gisteren bekend in Pa rijs waar hij een persconferentie gaf. De Amerikaanse minister was enkele uren in de Franse hoofdstad, waar hij korte tijd sprak met de Amerikaanse de legatieleider bij het vredesoverleg, Da vis Bruce. Laird reist vanuit Thailand verder naar Zuid-Vietnam. Volgens Laird blijft ook de Amerikaan se artillerie in Zuid-Vietnam nog actief voor zover het „veiligheidstaken en niet gevechtstaken” betreft. De Amerikaanse troepensterkte ian Zuid- Vietnam zal op 1 mei dit jaar zijn te ruggebracht van 549.500 in januari 1969 tot 284.000 man. Als het niet de veiligheid van de dan nog achter te blijven mili tairen in gevaar brengt, zullen volgens Laird verdere troepenverminderingen worden doorgevoerd. „De overname van de logistieke, lucht- DELFT. De 25-jarige verkoper nit Delft heeft gisteravond bekend de moord te hebben gepleegd op de 21-jarige Ada Lansbergen. De man werd dinsdag aan gehouden verdacht van een insluiping en bedreiging van een vrouw in een flat aan de Debussystraat in Delft. Dit feit be- I kende hij woensdagochtend. De verdachte is gehuwd en heeft een dochtertje van 2 jaar Hij kwam vijf jaar geleden in contact met de politie toen hij als voyeur werd aangehouden. Hij zou voor zijn huwelijk enige tijd in een psychiatrische inrichting hebben door gebracht. De insluiping aan de Debussystraat is de verkoper, alias mr ,x”, fataal gewor den in zijn vermetelheid om aan te to- i nen, dat het ernst was met de telefoni- sche en schriftelijke bedreigingen. Aan de hand van het signalement dat door de j aangevallen vrouw en andere flatbewo- ners werd gegeven van de man en de bromfiets» waarop deze een veilig heen- komen had gezocht, kon de politie zich 1 enig beeld vormen van de dader. Bij een diepgaand onderzoek in de nieuwbouwwijk werd zijn blauwe bromfiets in een kelder aangetroffen van een flat schuin tegen over die, waar de 21-jarige Ada Lansber- gen-Hölscher door wurging om het leven werd gebracht. Met het men meisjes van een houtverwerkende in dustrie in Peking over een rivier tij dens een militaire oefening. vietnamezen zullen wegens lange oplei dingen nog geruime tijd in beslag nemen aldus Laird, maar de voorbereidingen voor deze fase liggen op het tijdschema voor.” Laird zei dat de regering-Nixon groot belang hecht aan de onderhandelingen in Parijs en dat Washington krachtig streeft naar een „overeenkomst door onderhan delingen waar het Zuidoost-Azië betreft.” Er is tot nog toe niet veel vooruitgang geboekt op het punt van de onderhande lingen, aldus Laird, maar hij gelooft dat men in de kwestie van de krijgsgevan genen wel resultaten heeft geboekt. Sinds de campagne om de aandacht van de wereldopinie te vestigen op de si tuatie van de krijgsgevangen begonnen was, heeft men in de Verenigde Staten meer brieven ontvangen van krijgsge vangenen in Noord-Vietnam, aldus de Amerikaanse minister. DEN HAAG. Minister Schut ver wacht dat de woningbouwproduktie in 1970 op rond 116.000 woningen zal uitko- men. Dat is 9.000 beneden het streefgetal. pem 4 jaar bepaald niet meegezeten De bewindsman zei dit woensdagmiddag in de Eerste Kamer bij de begrotings behandeling van Volkshuisvesting. Hij ging daarbij uitvoerig in op de oor zaken van de achtergebleven woningpro- duktie, waarbij hij een vergelijking trok met het topjaar 1967. De gemiddelde ar- beidsbezetting in de woningbouw was in 1970 11% hoger dan in 1967, terwijl het aantal produktieve uren per werknemer met 2% daalde. Het volume van de wo- ningproduktie liep tussen genoemde jaren met 4% op (in miljoenen guldens), maar desondanks werden er 9% minder wonin gen geproduceerd, n.l. naar schatting 116.000 tegen 127.400 in 1967. Wat de woningequivalenten betreft, wa ren deze cijfers 122.400 en 121.700, een De algemeen voorzitter van Haarlem Hut wist daarop weer een antwoord te geven. „Van der Leek doet wel alsof het nog nooit eerder vertoond is dat een conditietrainer zich met het voetbal be moeit, maar dat is niet waar. Drie jaar geleden stelde Haarlem Peeman als trainer aan. Het was voor hem de eer ste kennismaking met voetbal. Dat weet Van der Leek bijzonder goed, want Pee man en Van der Leek zijn vrienden. ADVERTENTIES C. PESCHAR’s «Mi I CASH CARRY I TEMPELIERSSTRAAT 28 - HAARLEM Nylontapijt, 200 breed vanaf 12.90 1 Nylon tegels, 40x40 1.29 t| Vinyl op vilt, 200 breed vanaf 7.50 K RVS 4 “JE EE 1Cn (Van onze sportredactie) HAARLEM. De secretaris-generaal van de vereniging voor oefenmeesters Jaap van der Leek beweert, dat de KNVB Haarlem geen toestemming zal geven de jonge trainer John Eelman (27 jaar) aan te stellen als eerste oefen meester in de plaats van de Schot Bill Thompson. Bondsbestuurder der Ven, de man die onder andere de post trainerslicenties beheert, zou dat tegen Van der Leek hebben gezegd. Het bondsbestuurslid verklaarde echter vanochtend, dat de KNVB nog geen be slissing had genomen. „In eerste instan tie is het standpunt uiteraard afwijzend. De bond moet de A-diplomahouders zo veel mogelijk beschermen. Voordat ech ter een beslissing wordt genomen moet I Uit het binnenland2, 13 5 Buitenlands nieuws3, 13 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws ....5,7, 9 Films 7, 11 Uit wi jzer 11 Weerrapport 12 Feuilleton 12 Beeldverhalen 12 i Kunst 15 I Radio en tv15 K Economisch nieuws17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport19 Luidsprekers 6, 8 17.50 23.50 - 17.50 11.50 «zi 2.50 35.— 29.50 67.50 I Mo -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1