Volgens FBl-directeur Hoover: PLAN OM WASHINGTON LAM TE LEGGEN Italiaanse communisten Vrede hangt helemaal van Israel af reageren op brief van joden uit Riga VAN DAG TOT DAG Alternatief Maasvlakte voor Maleisië Overstromingen in bont- collectie,‘71 dick bartels BONTMANTEL of BONTHOED indien u keuze heeft uit DICK BARTELS „Met medewerking van Boete voor jaloezie politici uit Hanoi" Weer 4 officieren Leningrad-proces weer uitgesteld EGYPTISCHE MINISTER VAN BUITENLANDSE ZAKEN RIAD: Schietpartij in Amman: 3 doden Brits gebouw in Pakistan geplunderd Zeegevecht bij Koreaanse kust niet vervolgd in zaak-My Lai commentaar op actuele zaken Pools blad heeft scherpe kritiek op Gomoelka Nertshoeden vanaf 175 3 DONDERDAG 7 JANUARI 1971 Veranderingen Methode '99 99 V ijandelijkheden Geen status quo fi „Mohammed belasterd'' BONTMODEHUIS Vaticaan vraagt gratie voor bisschop Ndongmo in Kameroen (Van onze redacteur in Londen) LONDEN „Er kan geen sprake van zijn dat wij met Israel aan één tafel gaan zitten. Het probleem is namelijk dat eerst een basis voor gesprek moet worden gevonden. Aangezien Israel heeft verklaard dat bepaalde kwesties als het oostelijk stadsdeel van Jeruzalem niet voor onderhandelingen in aanmerking komen zijn de Verenigde Staten de enige plaats waar over vrede kan worden gesproken. Rechtstreekse onderhandelingen met Israel zouden een Arabische capitulatie voor de Israëlische voorwaarden be tekenen”. de ADVERTENTIE ka- I Zoals in alle officiële Arabische uit spraken liepen ook door Riads opmer- In de vergadering van PCI-leiders van dinsdag werd er nog op gewezen dat de Joodse kwestie niet alleen in de Sovjet- Speciale aanbieding Maandag, dinsdag en woensdag AVONDVERKOOP TOT 9.00 uur U kunt alleen succesvol slagen met de aankoop van uw HONDERDEN STUKS Deze keuze vindt U inderdaad bij HAARLEM TEL. 316529 wagenweg 146 MOSKOU (AFP en AP). Van be voegde joodse zijde in Moskou is verno men dat het tweede grote proces in Le ningrad tegen Russische joden tien mi nuten na opening tot volgende week is uitgesteld. Als reden van het uitstel is opgegeven dat een van de negen ver dachten, Lev Yagman griep heeft. Blijft uiteraard te bezien of de gecorri geerde politiek moet worden uitgelegd als een voorlopige en taktische manoeu vre of als een revisie van de gedrags lijn van de Russische autoriteiten ten op zichte van burgers van joodse afkomst, die naar Israel willen emigreren. In de verklaring staat te lezen dat de PCI de personen achter de handtekenin gen in de brief niet kent en dat ze de juistheid van de in de brief gedane be weringen niet kan verifiëren (onder de ondertekenaars zijn er vijf die tot gevan genisstraffen zijn veroordeeld in de re cente processen in Leningrad en één die nog terecht moet staan). De leiding van de PCI heeft echter la ten weten dat ze van het in de brief verwerkte materiaal kennis heeft geno men en dat zij, ook met behulp van uit andere bronnen gevloeide gegevens, haar positie zal bepalen. Dit standpunt zal la ter bekendgemaakt worden en het zal worden gegoten in de vorm die dan als het meest zinnig en het meest doeltref fend zal worden beschouwd. „De VN en de grote mogendheden zijn verantwoordelijk voor de huidige vredes pogingen. Zij zullen bij een mislukking de eerste stap moeten doen”. AMMAN (Reuter) Onbekende gewa pende mannen hebben gisteren het vuur geopend op twee politieposten in Amman. Een politieagent en twee burgers kwamen om en negen mensen raakten gewond. Dit is in Amman bekendgemaakt door de Arabische commissie, die belast is met het toezicht op de naleving van het akkoord tussen Palestijnen en de Jordaanse autori teiten. Volgen0 de militaire missie van deze commissie is in enkele delen van Amman twee uur lang met lussenpozen geschoten. Volgens zegslieden hebben de gewonden, onder wie drie vrouwen, lang op straat ge legen voor iemand hen durfde te helpen. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. Unie bestaat, maar ook in andere socia listische landen, met name in Polen. Na afloop van de vergadering werd nog het commentaar gegeven dat met de ver wijzing in de officiële verklaring naar uit andere bronnen gevloeide gegevens men het oog heeft gehad op andere oproepen die in de afgelopen maanden bij de P<"T- leiders zijn binnengekomen. De communistische partij zet alles op alles om in Italië voor „ongevaarlijk” te worden aangezien. Zij gaat hiermee zo ver dat zij daarmee het ongenoegen van een aantal van haar meer doctrinaire le den op de hals heeft gehaald. Dezen be schuldigen de PCI ervan in haar streven tot het verkrijgen van aanzien in het land het doel van de communistische wereld revolutie uit het oog te hebben verloren. LAHORE (Reuter). Studenten heb ben gisteren het gebouw van de Britse Raad in Lahore in Pakistan geplunderd uit protest tegen de publikatie in Enge land van een boek, getiteld „The Turkish art of love in pictures”, waarin de profeet Mohammed belasterd zou zijn. Meubilair en boeken werden in brand gestoken. Voor het gebouw staken betogers ook vier auto’s in brand. De menigte werd later door de politie verspreid. Een lid van het personeel van de Britse Raad en twee politie-agenten raakten gewond. Het Pakistaanse blad Nawa I Waqt schreef dat Mohammed in het boek een buitengewoon hartstochtelijk man wordt genoemd. De Britse Raad heeft onder meer ten doel de kennis van Engeland en de En gelse taal in het buitenland te bevorderen. De PCI merkt in de verklaring nog op dat ter gelegenheid van de processen in Leningrad aan de Russische autoriteiten om revisie van het vonnis is gevraagd en dat ook „problemen van meer algemene aard” tegelijkertijd aan de orde zijn ge steld. Het rapport noemt met name Rennie Davis als één van de leiders van de ac tie tegen de stad Washington. Davis was één van de zeven gedaagden die in Chi cago terecht stonden wegens het veroor zaken van de rellen tijdens het Demo cratische partijcongres in die stad. In een verwijzing naar de bloedige onlusten die zich eind vorig jaar in de Baltische havensteden voordeden wees Wiszinski het beleid van de autoriteiten van de hand en met name de instructies die aan de ordetroepen waren gegeven de uiterste middelen te gebruiken om de rust te herstellen. SEOEL (AP). Noordkoreaanse nonneerboten hebben gisteravond in de Gele Zee een Zuidkoreaanse vissersboot met elf mensen aan boord aangevallen en tot zinken gebracht. Over het lot van de elf opvarenden is niets bekend. Het incident heeft zich voorgedaan ter hoog te van de bestandslijn. De brief was al in september van het afgelopen jaar in Rome binnengekomen, maar de partij had er nog niet op ge reageerd. Wel heeft de fractievoorzitter van de PCI in de Senaat, Umberto Terracini, zich indertijd met het verzoek van de ondertekenaars solidair verklaard. Dit standpunt van Terracini had de partijlei ding voor kennisgeving aangenomen. Na dat afgelopen maandag de tekst van de brief in het conservatieve Romeinse dag blad II Messaggero was afgedrukt kwa men de communistenleiders dinsdag ten slotte met hun reactie. (Van onze redacteur in Rome) ROME. De communistische partij van Italië heeft voor het eerst officieel gereageerd op een brief die 93 gezins hoofden uit Riga aan de Italiaanse com munistenleiders hadden gericht. De Ita liaanse Communistische Partij is de grootste van West-Europa. De onderteke naars van de brief zijn allen joden en ze hadden de PCI gevraagd tussenbeide te komen bij hun al jaren lopend ver zoek een emigratievisum naar Israel te verwerven. Wat bedoelt u daarmee? „Ik boef de VN en de grote mogend heden geen lesje te geven. Zij kennen het VN-handvest beter dan ik”. Uit zijn verdere betoog bleek dat Riad van de VS verlangt dat zij hun enorme gewicht in de schaal werpen om een op lossing te bereiken indien de missie-Jar ring vastloopt. Er is volgens hem geen twijfel aan dat de grote mogendheden bereid zijn een vredesregeling te garanderen omdat dit een van de uitgangspunten van de Veiligheidsraad resolutie is geweest. De Arabische landen zijn bereid tot de op richting van gedemilitariseerde zones en de bewaking daarvan door VN-strijdkrach- ten. „We zijn wat garanties betreft bereid' het maximale te aanvaarden”, aldus Riad Israel behoort eveneens een VN-macht te accepteren”. WASHINGTON (Reuter). Het Ame rikaanse leger heeft gisteren opnieuw be schuldigingen tegen vier officieren niet- ontvankelijk verklaard die verband hiel den met de massamoord op burgers in het Zuidvietnamese gehucht My Lai in maart 1968. Het zijn kolonel David Gavin, luitenant- kolonel William Guinn, majoor Char les Calhoun en majoor Frederic Watke. Zij waren beschuldigd van plichtsver zuim door het niet opvolgen van de be palingen. Zij waren niet rechtstreeks bij de gebeurtenissen in My Lai betrokken. Er zijn nu nog tegen 3 van de aanvan kelijk 13 officieren onderzoeken gaande. De overigen zijn afgesloten zonder dat vervolging zal plaatsvinden. Tot de drie behoort generaal-majoor Samuel Koster, destijds bevelhebber van de „Americal- divisie”, waarvan een peloton onder luite nant Calley verantwoordelijk zou zijn voor de moordpartij. „Wij blijven aandringen op openbare onderhandelingen via de VN”, aldus Riad. „Wij hebben een veldslag verloren maar zijn geen overwonnen natie”. De Israeli’s hebben niets met hun zege be reikt. Israel spreekt voortdurend over veilige grenzen, maar het is niet bereid te zeggen hoe het zich die voorstelt. En vrede nu betekent annexatie. Daarna kun nen we nieuwe Israëlische agressie ver wachten om ons tot overgave te dwin gen”. Zullen de vijandelijkheden worden her vat wanneer er voor 5 februari geen overeenstemming wordt bereikt? het ogenblik geteisterd door hevige overstromingen, die al van tientallen mensen het leven hebben geëist. In het Zuidoostaziatische land is de noodtoestand uitgeroepen. WARSCHAU. (Reuter en AFP) Het Poolse partijblad „Trybuna Mazowiecka” heeft de onlangs afgezette partijleiding onder Wladislav Gomoelka beschuldigd van ernstige schendingen van de Leni nistische principes van het partijleven. Deze woordkeus betekent in het commu nistische jargon de scherpste veroorde ling van de leiding van Gomoelka die mogelijk is. Het blad zegt dat dit de voornaamste oorzaak is geweest van de „tragedie die de leiding van de partij, de arbeiders klasse en ons land heeft getroffen”. Het zou naïef zijn te denken dat de prijs verhogingen de enige oorzaak van de onlusten van vorige maand zijn geweest. Kardinaal Wiszinski heeft opnieuw de rechten van het individu in Polen verde digd. Vanaf de kansel van de St. Jans- kathedraal in Warschau veroordeelde de primaat het geweld als middel van de regering. Hij verzette zich tegen de dood straf zijnde in tegenspraak met godswet- ten. WEST-BERLIJN (AP). Toen een Westberlijnse dame ontdekte, dat haar man er in Leipzig een vriendin op na hield schreef zij aan Walter Ulbricht, partijleider uit de DDR, met het verzoek of hij er geen einde aan kon maken. Dat is misschien nog te begrijpen, maar erger werd het toen zij hem ook deed weten dat haar man van plan was de Oostduitse naar het westen proberen te smokkelen, met hulp van enige an deren. In verband hiermee is de 23-jarige kap ster Sieglinde Schlüricke in West-Berlijn voor de rechter verschenen met als be schuldiging dat zij haar man en een aan tal Oostduitsers „in aanzienlijke moei lijkheden” had kunnen brengen. Sieglinde en haar man hebben het ove rigens inmiddels weer bij gelegd nadat hij plechtig had beloofd zijn „ostpolitik” grondig te wijzigen. In Rotterdam zijn de discussies over de vraag of Hoogovens al of niet op de Maasvlakte moet komen, opnieuw opge laaid. Aanleiding: het alternatieve plan van de Rotterdamse havendirecteur ir. Posthuma, een duidelijke tegenstander van de Hoogoven-vestiging. Het was in eerste instantie een „geheim” plan, waar van alleen de raadscommissie havenza ken uit de Rotterdamse raad iets wist, maar dat nu publiek is geworden. Het lijkt erop dat het nieuwe plan precies op tijd is uitgelekt om de argumentaties te beïnvloeden, die binnenkort in een reeks hoorzittingen te verwachten zijn. Die zittingen gaat Rijnmond houden in Hoek van Holland, Spijkenisse en Rotter dam. Ze moeten de inzichten van het bestuur over de Hoogovenvestiging ver duidelijken, voordat het zijn standpunt in de Rijnmondraad aan de orde zal stellen. Deze raad, die overigens geen enkele beslissingsbevoegdheid heeft waar het de vestiging betreft, is van plan over de milieu-hygiënische aspecten van een Hoogoven-vestiging een uitspraak te doen, nog voordat de Rotterdamse raad krijgt te beslissen over de gronduitgifte aan het staalconcern. Een aantal op el kaar volgende tactische manoeuvres, waarvan het alternatieve plan er één is, heeft dus kennelijk de bedoeling de raadsbeslissing onder een zo heftig moge lijke druk van tegenstanders tot stand te laten komen. Want het is geen geheim dat zowel in de Rijnmond als in de gemeen teraad van Rotterdam de bezwaren tegen de vestiging overwegen. De uitslag van de stemming is nog vol slagen onzeker en daarmee de toekomst van het staalbedrijf, dat al eerder te ken nen heeft gegeven rekening te houden met een uitgestelde vestiging. De reden daarvan ligt niet uitsluitend in de tegen stand uit het Rijnmondgebied, maar voor een belangrijk deel ook in de problemen, die de fusievoorbereidingen met zakelij ke deelgenoot Hoesch uit Dortmund moei- lijker maken dan aanvankelijk werd ver wacht. Het plan-Posthuma is grotendeels een preek voor eigen parochie. Het voorziet in de vestiging van een olie-overslagbe- drijf, dat de raffinaderijen gelegenheid biedt tot capaciteitsvergroting, dat de ex ploitatie van de Rotterdamse haven zelf aantrekkelijker maakt en dat een wapen AAAAAAJVVVVVVWVVVVVV\J\/VVVVVV\A/VVVX/L^AAAAAAAAAAA^’^\AA/\AAAAAAAAAAAAAZ</VVW\AAAAAAAAAAAA/V\AAAA/W' iAAAAAAAAAA/VVVVVUVVVVVVVV\AAAA/VV\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVVV de gelegenheid te stellen het te „ratifi ceren”. Gewapend met, naar de orga nisatoren hopen, tienduizenden handteke ningen zou de Amerikaanse regering dan voor een ultimatum gesteld worden om alle troepen tegen mei van dit jaar uit Vietnam terug te trekken. Wordt daar aan geen gevolg gegeven, dan zouden de plannen om Washington lam te leggen in werking treden. Hoewel het rapport in alle andere ca tegorieën de hele jaarperiode van 1970 bestrijkt, is het opvallend dat het waar het verslag uitbrengt van de onrust aan de universiteiten, zich beperkt tot het hui dige in september begonnen schooljaar. Deze methode stelt het FBI in staat te melden dat er bij demonstraties aan de universiteiten zeventien betogers en ne gen politie-agenten werden gewond en een gedood, zonder melding te hoeven maken van de vier doden in mei verle den jaar aan de universiteit van Kent en de twee doden aan Jackson State colle ge in Mississippi. Edgar Hoover kwam begin december in het nieuws toen hij aan een congres commissie vertelde dat er aan de oost kust van Amerika plannen bestonden om één of meer regeringsfunctionarissen te ontvoeren en gevangen te houden. Hij noemde daarbij de namen van twee broers, beiden priester, Philip en Daniël Berrigan, die gevangen zitten wegens het vernietigen van oproepingskaarten voor de militaire dienst en wier volgelingen volgens Hoover het ontvoeringsplan zou den uitvoeren. Het bericht is sindsdien weerlegd door een door een congreslid ingesteld onderzoek. Advocaten van de twee priesters we zen erop dat Hoover niet zonder reden paniek zaaide in het Congres, Want de commissie tot wie hij zich richtte is be last met de goed- of afkeuring van de toen door Hoover ingediende verhoogde jaarbegroting voor het FBI. VATICAANSTAD (Reuter) Radio Va ticaan heeft een beroep gedaan op de re gering van Kameroen om de levens van de r.k. bisschop Ndongmo en vjjf anderen te sparen. Een militaire rechtbank in Yaoende heeft zes doodvonnissen uitgesproken wegens deelname aan een poging de regering van president Ahidjo omver te werpen. Hij wees de opvatting van zijn vroege re Britse collega George Brown van de hand dat in de door beide partijen aan vaarde VN-resolutie 242 het woordje „de” opzettelijk is weggelaten in de formule ring „terugtrekking uit bezette gebie den” om de mogelijkheid van grenscor recties open te laten. (Brown had inder- tijd een bijzonder belangrijk aandeel in het opstellen van de resolutie). Volgens Riad is het omstreden „de” wel weggelaten in de Engelse vertaling, maar niet in de Franse of Spaanse. Is rael moet zich uit elk stukje bezet ge bied terugtrekken, tot en met Gaza dat, zoals hij toegaf, nooit Egyptisch is ge weest. Directeur Hoover, die de laatste we ken herhaaldelijk in het nieuws is ge weest met persoonlijke aanvallen en op zienbarende uitspraken, zei verder dat de vredesbewegingen in Amerika grote veranderingen hadden ondergaan. Hij zei dat het comité „Studentenmobilisatie om de Oorlog in Vietnam te beëindigen” on der de invloed was gekomen van ..Trotzkistische Alliantie van Jonge So cialisten”, en dat andere groepen hun doelstellingen hadden uitgebreid tot de bestrijding van de rassendiscriminatie en onderdrukking. Dit zei gisteren de Egyptische minis ter van Buitenlandse Zaken Mohammed Riad in Londen, voor zijn vertrek naar Parijs. Afgaand op zijn woorden lijkt de kans op vrede in het Midden-Oosten uiterst klein. kingen positieve en negatieve elementen door elkaar. „Wij bedreigen niemand, maar we zijn niet bereid de status quo, de permanente annexatie van onze ge bieden, te accepterenZodra er het geringste teken is dat Israel bereid is de VN-resolutie ook uit te voeren, is er geen twijfel aan dat wij voor de vrede zullen samenwerken”. Met behulp van een geïmproviseerd vlot, gemaakt van planken en vaten, brengen redders een echtpaar in de Maleisische hoofdstad Koeala Loem- poer in veiligheid. Maleisië wordt op Volgens communistische kringen in Moskou is een van de belangrijkste ele menten van de nieuwe politiek in het Kremlin de beslissing om voortaan tegen joodse burgers niet meer de beschuldi ging van „landverraad" te gebruiken. Die beslissing zou tot een duidelijke ver laging van de strafmaat leiden en zelfs rot de afgelasting van de komende pro cessen in Riga, Odessa en Kitsjinev. (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON Volgens het jaarrapport van de Amerikaanse binnen landse veiligheidsdienst, de FBI, zouden radicale anti-oorlogsgroepen het voornemen hebben omstreeks mei van dit jaar het regeringsapparaat in Washington lam te leggen door het afsnijden van aanvoerwegen naar de hoofdstad, het massaal bezetten van de regeringsgebouwen, en door het op werpen van menselijke barricades. Het rapport dat werd vrijgegeven door de 75-jarige directeur van het FBI J. Edgar Hoover, meldt verder dat deze plannen een onderdeel zijn van een gro tere actie die uitgewerkt zou zijn door vertegenwoordigers van de nationale stu dentenvereniging in samenwerking met politici in Hanoi. De nationale studentenvereniging zou, aldus Hoover, een delegatie naar Hanoi hebben gestuurd om te onderhandelen over een „vredesverdrag”, met als doel dit verdrag in de Verenigde Staten te la ten circuleren om sympathisanten in kan vormen tegen toenemende concurren tie van buitenlandse havens als Le Havre. Het wordt, zeker ook ter bespeling van de publieke opinie, gepresenteerd als een volkomen .schoon” plan. Eerder heeft Posthuma geprobeerd op de Maasvlakte een groot ertsoverslagplan te verwerke lijken, dat enkele jaren geleden is afge ketst, toen Hoogovens zijn grondaanvraag indiende bij de gemeente Rotterdam. Het staat vast, dat het plan-Posthuma, afgewogen tegen de emotionele verwik kelingen rondom het Hoogovenproject, aantrekkelijk is om de Maasvlakte, zoals die er nu ligt, rendabel te maken. De onzekerheid en de vertraging die voor de vestiging van het Hoogovenproject het gevolg van die verwikkelingen zijn, spe len de havendirecteur regelrecht in de kaart. Hij toont zich, ondanks zijn be zwaren tegen de komst van Hoogövens op zijn manier grootmoedig en laat in de diaspora van zijn plan ruimte open om het staalconcern eventueel toch toe te la ten. Dat zou dan moeten gebeuren op de „uitbreiding van de Maasvlakte”. Dat is het deel, dat er nog aangeplakt moet worden, als tenminste de regering daar toestemming voor geeft. Een grootmoe digheid dus, die niet geheel vrij is van politieke intenties, namelijk het onttrek ken van de beslissing die binnenkort moet vallen in de gemeenteraad van Rotterdam. Burgemeester en wethouders van de Maasstad hebben tot heden geen wijzi ging gebracht in hun standpunt, dat zij „niet actief gaan zoeken naar andere gegadigden” voor de Maasvlakte, als rem- placanten van Hoogovens. Het staalbe drijf gaat derhalve gewoon door met zijn pogingen om de tegenstanders te overtui gen van zijn bedoelingen milieu-overlast voor het Rijnmondgebied te voorkomen, ook als het gaat om een mogelijke combi natie van schadelijke stoffen, die daar het welzijn zouden kunnen vergiftigen. Het plan-Posthuma moet daarom op dit mo ment niet worden gezien als een stok achter de deur voor Hoogovens. Of het dat in de toekomst kan worden, hangt af van het afronden van de discussies, die de voor- en nadelen van de vestiging al evenzeer hebben vertroebeld als de geza menlijke smog-verwekkende industrie dat bij tijd en wijle het Rijnmondgebied doet. 3?'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3