Om „oorlog” tussen concurrenten te beëindigen Nationale reisorganisatie bepleit greep op regering Rolstoelpatiënten willen per trein het kerkelijk fundament SIMONIS, hoeksteen van Dwaalwegen tussen het pfo en contra van een evangelisch leiderschap Benoeming dr. Simonis kerkelijke zaak Pompidou versterkt ANVR is een kartel met politieapparaat Rotterdams orkest I a Het Dorp: Gesprek met NS teleurstellend Wijzigingen in Frans kabinet Uw Magneet vakantie begint nu! NU zon zoeken Extra voordelige vluchten per K.L.M. in Januari en februari I Zon zoeken Tsjonge, jongerenreizen naar buitenland VRIJDAG 8 JANUARI 1971 Federatievoorzitter V oorlichting Reiskamer Nederlandse regering: I I I I DE MAGNEET n.v 4^'1 DE TROEBELEN rondom de benoeming van dr. Si monis tot bisschop van het diocees Rotterdam vestigen nog eens nadrukkelijk de aan dacht op het grote vraagstuk, dat nu al ongeveer drie mil joen jaar de mensheid bezig houdt: hoe herkent men in deze wereld de leiders en op welk recht steunt hun leider schap? - H B I I I I DE MAGNEET nv I de meest complete reisorganisatie 1 (Van onze redactie economie) ADVERTENTIE het ADVERTENTIE 468,— 322,- 306,— 336,— de meest complete reisorganisatie MUI IIUUIIIIIIUI IUUUI IUI DR. SIMONIS mag atheïsten zonder UU1 Oostenrijk touringcar, 13 d. v.a. f 270.-, Gardameer vlieg tuig 10 d. v.a. 1338.-, hebben over het gelijk of onge lijk in deze aangelegenheid. Het is een kwestie van geloven of niet geloven, zonder een enkele tussenweg. Wie die tussenwegen aanlegt en erover gaat wandelen, begeeft zich op dwaalwegen en komt er nooit meer ongehavend uit. tij- on- van moeten liggen. Op eenvoudige wijze kan de rolstoel dan door één man naar binnen worden gereden. Dit laatste voorstel wordt echter af gedaan met de mededeling dat het aanbod van gehandicapte reizigers niet van dien aard is dat deze maatregel economisch verantwoord zou zijn. De gehandicapten laten het er echter niet bij zitten. De lan delijke commissie heeft om een onderhoud gevraagd met een technisch deskundige en een econoom van de spoorwegen om tot een mogelijk uitvoerbare oplossing te komen. UTRECHT Er is oorlog in de Nederlandse reiswereld. Twee organisaties die ei kaars concurrenten zijn, vliegen elkaar herhaaldelijk in de haren. Dat is allerminst in het belang van de consument. En daarom pleit de voorzitter G. Gerkens van de Federatie van Reisadviseurs (een organisatie van 130 kleinere onafhankelijke onder nemers) donderdag tijdens een algemene vergadering in Utrecht' voor een nationale organisatie, waarin de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR) en de federatie zouden kunnen samengaan. Wie met de ANVR zaken wenst te doen, moet zich onderwerpen aan uitspraken van de Nederlandse reiskamer als enige absolute rechtscollege, aldus de federatie. Zij heeft daar bezwaar tegen. De consu ment, noch andere ‘vakbekwame colleges in het land zijn in die reiskamer verte genwoordigd, zo zegt de federatie in een gisteren gepubliceerde nota aan staats secretaris Van Son van Economische Za ken en de leden van de Eerste en Tweede Kamer. (vliegreis en apartement of hotel) Het belangrijke van deze dra matische kwestie is, dat zij het punt van geloven of niet gelo ven zo huiveringwekkend duide lijk stelt .buiten de bedoelingen van dr. Simonis of andere bis schoppen en het kerkvolk om Voorzitter Gerkens waarschuwde dens de vergadering ook nog tegen doorzichtige en onjuiste voorlichting de reisbureaus. Het is treurig, zo zei hij, te moeten vaststellen dat een aantal on dernemers in het zomerprogramma 1971 op de sentimenten van het publiek durft te spelen naar aanleiding van het falen van bureaus in 1970. Dat doet de reiswe reld alleen maar kwaad, aldus de heer Gerkens. Hij voegde daaraan toe dat zich thans enorme prijsverschillen voordoen op de reismarkt. Als voorbeeld noemde hij een appartementsreis van FIT naar San Sebastian die 720 gulden duurder uitvalt voor dezelfde vlucht, dezelfde ver zorging en hetzelfde appartement dan de reis van het bureau Zonnetour. per KLM (vliegreis apartement of hotel) CANARISCHE EILANDEN Iedere maandag en zaterdag 8, 15 en 22 dagen vanaf f BENIDORM iedere zaterdag 8, 15 en 22 dagen vanaf MAJORCA iedere vrijdag 8, 15 en 22 dagen vanaf COSTA DEL SOL Iedere zaterdag 8, 15 en 22 dagen vanaf Alle andere methoden bleken het grote nadeel van omslachtig heid en ondoorzichtigheid te be zitten, waardoor zij meer tijd en ergernis kostten dan het heil van hun uitkomsten waard was. Na tuurlijk rijzen op dit ogenblik alle toegewijde democraten als één man op in een vurig protest, omdat zij ervan overtuigd zijn dat de democratische methode de beste is gebleken en wel degelijk de rompslomp waard is die zij voor haar eigen totstandkoming vereist. Maar laten wij ons niet vergissen: de democratische me thode moet worden gerekend bij de categorie van het geweld. Vriendelijk, geduldig, onlicha melijk en aanvaardbaar geweld, maar toch een vorm van „han den omhoog of ik schiet” omdat er eenvoudig geen andere oplos sing is om een gemeenschap draaiende te houden. In de democratie of zij nu wordt toegepast in een staatkun dige gemeenschap of een andere samenleving waarin grote groe pen moeten functioneren is het leiderschap de uitkomst van een humaan aandoende gewelds- regel, namelijk: de meerderheid is de baas. Als in de Tweede Kamer een wetsvoorstel wordt aangenomen met de helft van de stemmen plus één vóór, heet het dat de Tweede Kamer het met het wetsvoorstel eens bleek te zijn. Zo wil het diplomatieke spraakgebruik, maar in feite is het de meerderheid met haar ene ■- De ANVR heeft intussen de ledencon tributie op 650 gulden per jaar gebracht, te vermeerderen met een extra bedrag voor ieder personeelslid. Dat is voor de kleine ondernemer een te zware last, vindt de federatienota. De federatie wil aan een wettelijke re geling meewerken als de overheid dan maar eerst een registratieplicht invoert voor alle reisbemiddelingsbedrijven in Nederland. Daaruit moet dan volgens de nota een representatieve commissie wor den samengesteld die in samenwerking met het ministerie van Economische Za ken advies uitbrengt voor een wetsont werp op het reiswezen. In samenwerking nog wensen dat de paus voortaan zal worden benoemd via een de mocratische verkiezingsprocedu re in plaats van door de Heilige Geest, dan verwerpt men auto matisch het recht van die Heilige Geest om zich met kerkelijke za ken te bemoeien, kortom, men degradeert de kerk tot een we reldlijke instelling met een fic tieve hogere binding, die welis waar pretendeert een zichtbare presentatie Gods te zijn maar in werkelijkheid niets anders is dan een internationale organisatie met kwakzalversneigingen. Deze bijzonder simpele zwart wit tekening van de situatie zal door weinig gelovige katholie ken, aan welke kant van de gro te kloof zij zich ook bevinden, worden aanvaard. Velen zullen er zelfs een kwetsende over- simplificatie in zien, maar toch staat nergens geschreven dat men ook in kerkelijke zaken niet consequent en logisch dient te redeneren, wil men komen tot een oordeel over problemen die dreigen met mistvorming in de wereld der gedachten en over tuigingen. Men kan nog verder redene ren in deze lijn: voor een mo ment veronderstellende dat za ken zoals de benoeming van dr. Simonis op den duur een breuk zouden kunnen veroorzaken tus sen de Nederlandse r.-k. kerk provincie en Rome, waardoor de top van de kerkelijke hiërarchie in ons land voortaan zou eindi gen bij de kardinaal in Utrecht, zelfs dan zou het eeuwenoude vraagstuk van het leiderschap in deze kerk niet zijn opgelost. Want de grootte van een ge meenschap doet er niet toe, wan neer men voor de keuze staat een goddelijke roeping in het onder andere met consumentenorganisa ties zou dan een arbitrair college in de vorm van een reiskamer-nieuwe stijl ver bonden kunnen worden aan de nieuwe wet. Het wil de federatie van reisadvi seurs voorkomen, dat bij een en ander de Sociaal-Economische Raad kan worden ingeschakeld. De ervaring opgedaan bij de tot standkoming en in werkingtreding van de wet assurantiebemiddeling zou daarbij van groot nut kunnen zijn, aldus de federatie. DEN HAAG De regering meent dat 7.y geen bemoeienis heeft met de moeilijk heden die z(jn ontstaan rond de benoeming van kapelaan Simonis tot bisschop van Rotterdam, aangezien het een interkerke lijke aangelegenheid betreft. In antwoord op vragen van de P.v.d.A.- Kamerleden mr. Van Lier en mevrouw PadtJansen schrijft premier De Jong donderdag het duidelijk te achten dat de pronuntius in Den Haag, mgr. Felici, de aan hem toegeschreven uitlatingen inzake fraude en manipulaties met de namen van de kandidaten voor het ambt van bisschop van Rotterdam niet heeft gedaan in zijn diplomatieke functie van pronuntius. De Kamerleden hadden de regering on der meer gevraagd of het kabinet het ver enigbaar acht met de diplomatieke status van de pronuntius als vertegenwoordiger van de Heilige Stoel in ons land, dat deze zich publieke uitlatingen veroorlooft die een inmenging betekenen in de Interne verhoudingen in ons land en die onrust en verwarring hebben teweeggebracht. Zij drongen er op aan, indien genoemde uit latingen in een andere functie dan die van diplomaat zouden zijn gedaan, te voorko men dat zich een zodanige vermenging van functies in de toekomst zou voordoen. Federatievoorzitter Gerkens kreeg de steun van alle leden voor het voorstel voortaan terugreizen aan vakantiegan gers te gaan garanderen tot een bedrag van 750 gulden. Die verzekering wordt gekoppeld aan de annuleringspremie, waarmee men zich dekt tegen plotseling onmogelijk worden van een reis. De pre mie hoeft voor de terugreisgarantie niet verhoogd te worden. Mocht een reis wor den afgelast, dan moet de vakantiegan ger die al betaald heeft maar hopen op een wettelijke regeling. Want de federa tie voelt er niet voor de insolvabiliteits- kansen van reisondernemers op voorhand te erkennen. Ze voelt bovendien niets voor een regeling die de reiswereld zelf ontwerpt. 'Contributie leiderschap te aanvaarden of daarvoor in de plaats een meer- derheidsbeslissing van een be paald daartoe aangewezen colle ge als het alpha en omega te accepteren. Natuurlijk komen de meeste voorstanders van de democrati sering der kerk aandragen met het argument, dat men wel de gelijk de goddelijke roeping wenst te blijven erkennen in de keuze die voor het leiderschap wordt gemaakt, maar slechts dan wanneer die keuze geschiedt vol gens een „zuiver” democratische methode. Met andere woorden: men zou wél aanvaarden dat de paus zou worden aangewezen door de vergadering van kerkva ders nadat die kerkvaders zelf op hun beurt zouden zijn aange wezen door de representatieve meerderheid der diocesane gelo vigen, maar men wenst niét lan ger te accepteren dat een college van kardinalen onder goddelijke inspiratie in conclaaf de paus kiest. Als men zó redeneert en helaas hoort men in de dialogen over dit onderwerp deze redene ring voetstoots veld winnen dan kan er maar één conclusie zijn: men vindt dat de tijd geko men is om God in de hemel eens duidelijk voor te schotelen hoe de dingen hier op aarde geregeld moeten worden en in welke ge vallen Hij wél, en wanneer Hij niét mag roepen. Dr. Simonis heeft zich in de eerste dagen na zijn benoeming zeer zwak en aanvechtbaar ge weerd tegen de protesten, en hij was wel het zwakst toen hij zich beriep op een reclamevliegtuig dat boven Nederland had gevlo gen met de tekst: „Leve bisschop Simonis!” Want terwijl hij zich beriep op zijn geweten en op zijn vertrouwen in de goddelijke roe ping die hem deelachtig was ge worden, maakte hij de indruk alsof Mij wilde suggereren dat dit vliegtuigje regelrecht uit de hemel was gestart, in plaats van te zijn gecharterd door een wel gesteld aanhanger van het Michael-legioen. Ook hij haalde dus de dingen in zijn onschuld door elkaar. De goddelijke roeping en de mense lijke juichkreten hebben niets met elkaar te maken, evenmin als de goddelijke roeping en de menselijke afkeuring iets met elkaar te maken hebben. Men kan als buitenstaander geen enkel recht van oordeel dusverre de relaties met het parlement onderhield, werd eveneens met een gloed nieuwe portefeuille verblijd, teneinde de explosieve plannen voor de decentralisa tie die de binnenlandse politiek in Frankrijk steeds sterker beheersen ein delijk te kunnen concretiseren. Tot zijn opvolger werd de voormalige staatssecretaris voor het budget de 38- jarige Jaques Chirac benoemd, die als een der meest belovende beschermelingen van president Pompidou staat aange schreven. De gaullistische champagnefa- brikant Daitinger werd als staatssecreta ris voor het budget de rechterhand van de conservatieve Minister van Financiën, Giscard d’Estaing. De menselijke samenlevingen hebben door de eeuwen heen hun eigen primitieve methoden uitgedacht om te komen tot een aanvaardbaar proces ter herken ning van het leiderschap. Tot dusver hebben twee procedures uit het verleden de tand des tijds getrotseerd: de eenvoudige, ouderwetse manier van het ge weld: „Geen geleuter, handen omhoog”, en de nog eenvoudiger methode: „Dieu le veut, God wil het”. (Van onze correspondent) ARNHEM Gehandicapten in rolstoel moeten ook zelfstandig per trein kunnen reizen. De leden van de dorpsraad van Het Dorp in Arnhem hebben deze wens kenbaar gemaakt in een gesprek met een staffunctionaris van het rayon Arnhem van de Nederlandse Spoorwegen. Uit een artikel in het eigen orgaan van Het Dorp, De Dorpskoerier, blijkt dat de dorpsraads- leden het verloop van dit gesprek unaniem zeer teleurstellend vinden. Zij zjjn volgens De Dorpskoerier van mening dat het pro bleem niet leeft in de hogere regionen van de NS, omdat het maar een kleine groep betreft. Vroeger konden de gehandi capten wel per trein reizen, al was het dan in de goederenwagons. Maar sinds de invoering van de nieuwe dienstregeling is deze mogelijkheid sterk af genomen. Er zijn vier problemen: de haltetijden zijn te kort; er is nog maar weinig NS-personeel op de perrons; veel treinen hebben geen bagagewagen meer en door de stang bij de ingang kunnen de rolstoelen niet naar binnen. In de nieuw ste treinstellen zijn deze stangen weliswaar verwijderd, maar dat is nog lang niet in alle treinen het geval. De gehandicapte is dan aangewezen op de goederenwagens, die echter bij veel treinen niet voorkomen. Hierdoor moeten de gehandicapten soms verscheidene treinen voorbij laten gaan en een half uur tot drie kwartier wachten. Volgens de dorpsraadsleden is de situa tie op het ogenblik in feite onhoudbaar. Tijdens het gesprek hebben zij echter een aantal suggesties gedaan. De NS zullen in het spoorboekje moeten aangeven met welke treinen de gehandicapten kunnen reizen. Ook zal bij elke bagagewagen en aangepast balkon een paar rijgoten klaar Dat de vrede nog niet is getekend, ligt aan de ANVR, aldus voorzitter Gerkens. Hij zei dat deze organisatie zich als een kartel ontwikkeld heeft, compleet met controlerend politieapparaat. De ANVR weerhoudt er haar leden van reizen van de federatie te verkopen. En federatiele- den kunnen alleen maar ANVR-reizen verkopen als ze zich onderwerpen aan de regels van het kartel, die onder meer neerkomen op het storten van een borg som van tien mille en het aanvaarden van de agentuurvoorwaarden van de ANVR. Inmiddels wordt er van de zijde van de federatieleden tegen het ANVR- ROTTERDAM Woensdag 27 januari vertrekt het Rotterdams Philharmonisch Orkest per vliegtuig naar Engeland voor een tournee van elf dagen door dit land en Schotland. Het eerste concert wordt gegeven in Bristol. Eind april volgt een tweede buitenlands optreden, namelijk in Zwitserland. Beide tournees staan onder leiding van Jean Fournet. Op het programma in Engeland staan symfonieën van Brahms, Mozart en Leon Orthel, de ouverture Oberon van Weber, Berlioz’ „Damnation de Faust”, het Lohen grin-voorspel van Wagner, de tweede suite uit „Daphnis et Chloe” van Ravel en de ouverture „Bartholomew fair" van de Schotse componist Ian Hamilton. Dit laat ste zal alleen in Schotland worden ge speeld. Door deze hergeboorte heeft zo de Fran se regering niet alleen in verschillende opzichten een nieuwe structuur gekregen, maar werd ook de politieke samenstel ling nogal ingrijpend hierzien. De beide coalitiegenoten van de gaullisten, de con servatieve en de democratische partij za gen hun invloed niet onaanzienlijk dalen, terwijl president Pompidou bovendien zijn persoonlijke greep op de regering verstevigde, door voor zijn eigen prote- gé’s als Poujade en Chirac sleutelposities in te ruimen. Met die verhoging van het orthodox- gaullistische aandeel in de regering heeft president Pompidou zo tevens de meer liberale en Europees gezinde stromingen die door premier Chaban Delmas werden beheerst, tot bescheidener proporties te ruggebracht. Door deze hervorming heeft Pompidou van de Franse regering, zo kan men zeggen, dan ook een instrument ge maakt waarvan hij hoopt dat het zijn persoonlijke inzichten in de toekomst nog nauwkeuriger en trouwer in daden om zal kunnen zetten. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. De herziening van Franse kabinet die gisteren, na herhaal delijk te zijn uitgesteld, eindelijk officieel bekend is gemaakt, blijkt een veel wij dere politieke betekenis te hebben dan oorspronkelijk was voorzien. De porte feuilles van cultuur en verkeer, die door het overlijden van twee ministers vacant waren gekomen, zijn nu respectievelijk toegevallen aan de democraat Duhamel, die eerst landbouw beheerde en aan de conservatief Chamand, die zo zijn overle den partijgenoot Mondon is opgevolgd. Op het belangrijke ministerie van Land bouw komt de gaullistische landbouwkun dig ingenieur Cointa te zetelen, die Frankrijk in de toekomst dus ook bij de Europese beraadslagingen in Brussel zal vertegenwoordigen. Maar de drie voorzieningen die te ver wachten waren, zijn bovendien gepaard gegaan aan een verwisseling van zetels binnen de regering en de instelling van twee nieuwe ministeries. Zo maakte de 42-jarige secretaris-generaal van de gaul listische partij, Robert Poujade zijn en tree in de regering als Minister der Mi lieubescherming, een portefeuille die voor hem persoonlijk werd geschapen. De gaullistische veteraan Roger Frey, die tot HAARLEM: Barteljorisstraat 25, tel 023—321140. BLOEMENDAAL: Bloemendaalseweg 74a, tel. 023— 267490 SANTPOORT: Hoofdstraat 179, tel. 023—379801. IJMUIDEN: Kennemerlaan 25, telef. 02550 11306; Kanaalstraat 71, tel. 02550— 19106. verbod duchtig gesmokkeld. Het is ANVR-leden overigens niet verboden om lid van de federatie te zijn. In dat geval kunnen ze alle reizen verkopen. Maar de „vrije” federatieleden voelen de structuur van de ANVR als een dwangorganisatie. Enkele leden spraken vanmiddag zelfs van een „schrikbewind”. stem méér, die de minderheid dicteert. Als men de zaken op deze ma nier theoretiserend op het spits drijft, krijgt men een beter beeld van de problematiek die zich rondom dr. Simonis, bisschop te gen wil en dank (van velen) heeft geweven. Want dan wordt het duidelijk dat er slechts één grote diepe kloof dwars door de denkwereld der mensen loopt. Aan de ene kant bevinden' zich degenen die geloven in de godde lijke roeping, aan de andere kant staan zij die hun leiders aangewezen willen zien middels de al of niet democratische ge- weldsmethode. Een tussenweg is er niet. Zodra men zich afwendt van de overtuiging dat alle gezag van God komt, vervalt men .in de al of niet humaan geregelde dictatuur der menselijke over- wichten. Aangezien het in het geval- Simonis gaat om de benoeming van een kerkelijk functionaris met een uitgesproken evangeli sche opdracht, valt er eigenlijk met die grote scheiding tussen de geesten niet te marchanderen. Men moet of het één of het an der aanvaarden: de roeping óf de verkiezing via de meerder- heidsprocedure. En het is ver wonderlijk dat zovelen, die toch zeggen uit geloofsijver te hande len, het wonder van de roeping niet meer blijken te kunnen aan vaarden. Men kan natuurlijk stellen dat het onaanvaardbaar is, dat een bisschop in Rome zich het al leenrecht aanmatigt een kerkeïijk ambtsdrager in Nederland te be noemen. Maar als men dat stelt, verwerpt men in één adem de roeping van de paus zelf. Zou men dan consequent daaraan ook Steeds meer jonge mensen nemen ’n speciale jongeren- reis. Waarom? Omdat ze ge- woon willen doen waar ze zin in hebben. Steeds meer jon- geren gaan alleen. Stappen H zomaar bij ons binnen en be- spreken waar ze naar toe zou- den willen. Vrienden en vrien- dinnenzijndansnelgevonden. Vraag de Magneet vakantie- reisgids. g Ben voorbeeld: Ital. Rivlè- I ra vliegtuig 15 d. v.a. t 464.-, (Instpnriik tnurinc,nar_ 12 d wellicht, en zelfs misschien bul ten de bedoelingen van Rome om. Rome neemt blijkbaar aan, dat de autoriteit van de godde lijke roeping ook in Nederland nog groot genoeg is om deze als „Facta non verba” te stellen. Welnu, die autoriteit is ontstel lend klein gebleken en zij kan zelfs nog sterk gereduceerd wor den door de dingen die thans te gebeuren staan. De vraag is ech ter, in welk soort geloofsleven de kerk in Nederland zichzelf kan hervinden, als de mist is op getrokken. In een over-gedemo- cratiseerd soort kerkelijk orga- nisatieleven, waarin de meerder heid de stem van God vertolkt? Het is wel duidelijk dat tal van rooms-katholieken zich niet meer realiseren met welke fun damenten het to be or not to be van hun kerk te maken heeft. De verwerping van dr. Simonis (niet als persoon, maar als sym bool van het door Rome gemo nopoliseerde ingrijpen van Gods geest) betekent onvermijdelijk het verwerpen van het funda ment der r.-k. wereldkerk als goddelijke instelling. Het per soonlijke geloofsleven van rooms-katholieken komt daar door in een hevige crisis, waar van de uitkomst voor ieder per soonlijk anders zal zijn. Het is niet gezegd dat dit per soonlijke geloofsleven daardoor minder waardevol of onheilzaam zal worden, want crises werken meestal zuiverend en verduide lijkend. Maar het hangt van de persoonlijke mondigheid en het persoonlijke onderscheidingsver mogen af, of men zo’n crsis kan doen verkeren in een persoon lijke vooruitgang. Als instituut ondergaat de kerk in Nederland een soort bombardement, waar bij men niet kan voorspellen wat er overeind zal blijven. De invloed van deze ontwik keling op het gehele maatschap pelijke leven, op de politiek, op de cultuur in Nederland iZ niet worden onderschat. Het is kenmerkend dat andersdenken den en ook leedvermaak over de omheining van ons r.-k. volksdeel kijken. Men beseft algemeen dat er iets nieuws in de maak is waarvan men de gestalte of de functione ring niet bevroeden kan. De eerste paus van Rome was Simon, die Petrus werd genoemd dat is steenrots. Zal Simonis de steen zijn, die geworpen is om de grond te doen beven? J. LODEWIJKS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11