Brandpreventie is momenteel chaos Vier doden, twee ernstig gewonden ONTPLOFFING VERWOEST NEDERLANDSE FABRIEK IN EMMERIK Kruistocht van journalist Lunshof tegen „rood Arubaanse politie zet protestacties voort gevaar” TO I Joodse Russin naar mag emigreren Israel Uitwijzing Afrikanen opgeschort FORD-VERKOOPCENTRUM K I 1 IN DE TOEKOMST LANDELIJKE NORMEN TE VERWACHTEN Huisartsen werken liever niet in de randstad coalitiekabinet Auteur van „Groen boekje Samenwerking als basis voor B enoeming Nederlanders zette kwaad bloed Beslag op Russisch schip opgeheven na bankgarantie ACTIE TEGEN VOLKSTELLING Ridder van Rappard lijsttrekker van nieuwe partij Procedure tegen politiechefs li maar... D’66 polst partijen Wel bekentenis, Delftse wurger geen moordenaar van Rotterdamse taxichauffeur Utrechtse moordenaar acht zich beledigd Spraakverwarring NUTS TEXTIEL AMBASSADE VPRO - 7 7 .v Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 i VRIJDAG 8 JANUARI 1971 dr. 1 1 Emmerik. (Van onze correspondent) ADVERTENTIE I i i Een hardnekkige binnenbrand heeft in de afgelopen nacht grote schade aange richt aan de studio van de VPRO aan de ’s Gravelandseweg in Hilversum. De ei genlijke studio-ruimte en het archief van VPRO-Vrijdag werden vrijwel geheel vernield, terwijl verschillende kantoren aanzienlijke rook- en waterschade oplie pen. De kostbare apparatuur in de con trolekamer heeft men gered. De actie moet niet worden beschouwd als een oproep tot sabotage van de telling, aldus dokter Burger. Hij wil de handteke ningen kort voor de telling aanbieden aan de leiders van politieke partijen. gezonden, zij het wel vanuit een andere studio. Vanochtend vroeg heeft een felle brand een plasticbedryf in ’s-Graveland in de as gelegd. De schade bedraagt tenminste drie ton. Met citaten van Victor Hugo, Spencer, Renan, Ovidius en van de hedendeaagse Franse socioloog-filosoof Raymond Aron E sta; van zoel die tiex Er: uit5 sch kwi Ne< hul] van per lijd als< zou tati we! ter in der sch in i 5 1 1 B et ja k’ z« te B hi VI B n d. tt zi het nie one en def ver te gel reg I eer me bel lin lar zic in vei da: gei He ne zoi te va rij ge die Al t I t s i Gisteravond arriveerde de 21-jarige Russin Alia Rusinek op Schiphol. Zij was op doorreis naar Israel. Alla is een joodse vrouw die van de Russi sche regering plotseling toestemming kreeg naar Israel te emigreren. Haar echtgenoot en verdere familie bleef in de Sovjet-Unie achter. Zij mogen het land niet verlaten. UTRECHT. Het door de Nederlandse Spoorwegen gelegde beslag op het Russi sche schip „Komsomoletz Uzbekystana”, dat op 18 december de Hembrug ramde, is opgeheven na ontvangst van een bank garantie van ongeveer tweeëneenhalf mil joen gulden. De totale claim van de Ne derlandse Spoorwegen beloopt rond vier miljoen gulden. Het Russische schip, dat thans in Am sterdam in dok ligt, zal na voltooiing van de herstelwerkzaamheden vertrekken. Intussen hoopt men dat een vergelijk wordt bereikt, zodat een procedure via de rechter niet nodig is. Sinds gisteren rijden er over de Hem brug weer enkele doorgaande treinen: vier uit het noorden naar Amsterdam tijdens de ochtendspits en drie uit Am sterdam naar Noord-Holland tijdens de avondspits. De pendeldienst Amsterdam-Zaandam die op 30 december is ingevoerd toen weer één spoor van de door een aanva ring beschadigde Hembrug kon worden gebruikt, voldoet vrij redelijk. saties van het bedrijfsleven en van het verzekeringsbedrijf verandering bren gen in deze toestand, zo deelde dr. Wessels mee. Bestaan er dus wel door vele ge meenten aanvaarde normen voor de bouw van woongebouwen, zulke nor men bestaan er niet voor het gebruik van de gebouwen. Ook in dit opzicht heerst er in ons land een Babyloni sche spraakverwarring waardoor bij voorbeeld voor het gebruik van wonin gen als pension of hotel de voorschrif ten van plaats tot plaats verschillen of zelfs helemaal ontbreken. Men wil een situatie bereiken, waar in normen zijn aanvaard voor zowel de bouw van alle soorten gebouwen als voor het gebruik ervan, dit zowel voor het beschermen van mensenle- vens als voor het voorkomen en zoveel mogelijk beperken van de materiële ichade. AMSTERDAM. De Amsterdamse arts J. M. L. Burger heeft samen met „enige verontruste Nederlanders zonder politieke of levenbeschouwelijke bindingen” een handtekeningenactie op touw gezet tegen de volkstelling van eind volgende maand. Het heeft hem zeer verbaasd dat uit Amsterdam vrijwel geen reacties zijn ge komen, maar wel veel uit Limburg, Zee land en Noord-Holland buiten de hoofd stad. Een zich snel uitbreidende brand heeft donderdagavond op het industrieterrein in Eist in de Betuwe opslagplaatsen van Nuts chocoladefabriek en van het bedrijf in koelinstallaties „Koelrad N.V.” in de as gelegd evenals het kantoor met een woonhuis van de eigenaar van het ge bouwencomplex, het aannemingsbedrijf A. J. A. Weghorst. De schade ligt tussen de anderhalf en vier miljoen gulden. Hoewel een grote hoeveelheid grondstof fen en verpakkingsmateriaal voor de Nutsfabriek werd verwoest, zal de pro- duktie volgens de directie niet stagne ren. De brand is volgens de brandweer ontstaan in het verpakkingsmateriaal van Nuts. DEN HAAG. Mr. L. R. J. ridder van Rappard, burgemeester van Gorin- chem is van plan het terrein van de lan delijke politiek te betreden als lijsttrek ker van een nieuw op te richten „Na tionale Partij”, die in alle kieskringen zal uitkomen. De Haagse advocaat mr. L. van Heij- nnigen zal zich bij deze groepering aan sluiten en heeft in verband hiermede be dankt voor „Binding Rechts” die hem als nummer twee plaatste op de kandidaten lijst voor de Kamerverkiezingen. Ook bij de „Nationale Partij” zal mr. Van Heij- ningen als nummer twee op de lijst ver schijnen. De nieuwe partij zal een nationaal ap pèl richten tot de kiezers om op te ko men voor het Nederlands belang in de meest ruime zin. Mr. van Heijningen verstaat hieronder onder meer krachti ge handhaving van normen, wetten en gezag en bestrijding van de inflatie door DEN HAAG. In het raam van het streven verbetering te brengen in de veelal onvoldoende brandpreventie- voorzienlngen in Nederland en orde te schenpen in de op dit terrein heersen de chaos zal het Nationaal Brandpre ventie Instituut drastisch worden ge reorganiseerd, aldus vernamen wij in een gesprek met de directeur van het Technisch Bureau voor Brandschade- preventie, dr. E. C. Wessels. Vijf jaar geleden werd het Nationaal Brand Preventie Instituut op initiatief van de minister van Binnenlandse Za ken opgericht door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten onder andere om tot coördinatie te geraken. Het in stituut heeft zich in deze vijf jaar on der meer met voorlichting via tv-spots en radiopraatjes beziggehouden, maar van coördinatie is tot nu toe weinig gekomen. Het instituut zal, wanneer de daartoe strekkende voorstellen wor den aanvaard, uit de ambtelijke sfeer worden gehaald en onder leiding van UTRECHT. De in 1969 tot levenslan ge gevangenisstraf veroordeelde meervou dige Utrechtse moordenaar heeft bjj de rechtbank in Utrecht een civiele procedure aangespannen tegen commissaris R. Trip, chef van de Utrechtse justitiële dienst van de politie, en Tj. P. de Vries, com missaris van de rijksrecherche in Den Haag. De Utrechter acht zich belasterd en beledigd door een artikel van beide politiechefs in het „Tijdschrift voor de politie”, waarin zij als hun indruk te kennen geven dat de Utrechter veel meer ernstige misdrijven op zijn geweten heeft dan waarvoor hij werd veroordeeld. De heren Trip en De Vries (destijds hoofdin specteur van politie in Utrecht) hebben het onderzoek in de zaak van de moorde naar geleid. In het omstreden in december 1969 ge publiceerde artikel wordt niet uitgeslo ten geacht dat de Utrechter schuldig is aan meer ernstige misdrijven, waaronder vele moorden in West-Duitsland, België en Nederland. Enkele indicaties daarvoor werden genoemd. Volgens de dagvaarding had dit arti kel kennelijk tot doel ruchtbaarheid te ge- dven aan deze veronderstellingen, waar door de Utrechter zich beledigd en ge griefd voelt. Zijn naam en reputatie lijden daardoor nog meer schade, vindt de raadsman van de moordenaar. Er wordt een schadevergoeding geëist en voorts wordt gevraagd het vonnis op kosten van beide politiechefs aan te plak ken op plaatsen en in aantallen door de rechter te bepalen. De politiechefs hebben geen commen taar op deze affaire. PARIJS. Thans is ook in Amerika, Engeland, Nederland, België, Italië en Frankrijk het „groene boekje” van oud- hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, H. A. Lunshof gelanceerd. Alleen al in Frankrijk vonden dertigduizend minis ters, politici, journalisten, industriëlen en andere invloedrijke notabelen een bro chure in hun bus, die als „groen boekje”, althans uiterlijk, een getrouwe kopie was van Mao Tse Tungs rode boekje, welks inhoud het bedoelt te ontzenuwen. Al vrij spoedig lekte uit dat het geschrift uit de pen van de Amsterdamse journa list Lunshof is gevloeid. vier managers komen te staan, één uit de sfeer van de rijksoverheid, één uit die van de gemeenten, één uit het be drijfsleven en één uit het assurantie- wezen. Het instituut zal werkgroepen instellen, die bepaalde problemen op het gebied van het voorkomen van brand zullen bestuderen en normen zullen uitwerken, die als de voor Ne derland beste oplossingen zullen wor den gepubliceerd. Het is de bedoeling, dat die normen door de autoriteit van de organisaties, die zich er achter stel len, landelijk zullen worden aanvaard en dat er op die manier een einde komt aan de chaos, die er op het stuk van de brandpreventie in Nederland bestaat. Chaotisch is ondere andere de situa tie op het gebied van de preventieve voorzieningen bij de bouw. Er bestaan normen voor de brandbeveiliging van woningen, logiesgebouwen en garages, die door het Nederlands Normalisatie Instituut zijn ontworpen en vrijwel algmeen landelijk zijn aanvaard. Deze normen zijn opgenomen in de bouw verordeningen van een groot aantal gemeenten, maar zij gelden alleen voor de beveiliging van woongebouwen en garages. Dergelijk vrijwel algemeen aanvaarde normen bestaan er niet voor de bouw van fabrieken, pakhuizen, warenhuizen, bioscopen, hotels enzo voort. Iedere gemeente kan hiervoor haar eigen voorschriften uitvaardigen en het gevolg is, dat degenen, die der gelijke gebouwen laten zetten, in iede re gemeente voor weer andere voor schriften en bepalingen komen te staan, zo deze er al zijn. Ook de in stanties die hierover beslissen, kunnen van gemeente tot gemeente verschil len. In Rotterdam bijvoorbeeld worden de eisen vastgesteld door bouw- en woningtoezicht en komt de brandweer er niet aan te pas. In Amsterdam is het juist weer de brandweer, die de eisen bepaalt. Zonder te willen bewe ren, dat de uiteenlopende inzichten in de diverse plaatsen, niet ook goede elementen bevatten, willen de organi- (Van onze correspondenten) EMMERIK Vier doden, twee ernstig gewonden en een mil joenenschade. Dat is de trieste balans van een enorme ontploffing die zich gisteravond om negen uur heeft voorgedaan in de Nederlandse peroxydefabriek van Noury en Van der Lande in de Westduitse stad Emme rik. Na de explosie brak er een grote brand uit. Tot in de verre onttrek richtte de ontploffing een grote ravage aan. In Emmerik zelf sloegen brokstukken Ijzer door daken en plafonds. Auto’s op een nabijgelegen parkeerplaats werden opgepakt en op elkaar gesmeten, van een vlak by de fabriek staand huis werd het dak weggeslingerd. ROTTERDAM. Volgens de Rotter damse hoofdinspecteur van politie, de heer J. Bol, die zich momenteel uitslui tend bezighoudt met de op 22 december vermoorde taxichauffeur J. Dijksman, is het uitgesloten dat de wurger uit Delft ook de aanslag op de Rotterdamse taxi chauffeur heeft gepleegd. Ondanks beken tenissen van hemzelf is de hoofdinspec teur ervan overtuigd, dat hij het niet ge daan heeft. Zijn verhalen hieromtrent zijn zo verward en kloppen zo slecht met de feiten, dat de politiefunctionaris niet van plan is hem over deze zaak te onder vragen. De Rotterdamse politie heeft de man, die zich op nieuwjaarsdag in Rotterdam per telefoon uitgaf voor de wurgmoorde- naar uit Delft aangehouden. Het is een 21-jarige computer bediende uit Rotter dam. Hij wordt vastgehouden, verdacht van bedreiging met moord. De man heeft bekend. „Het was slechts een geintje”, had hij tegenover de politie verklaard. De aanhouding van de man is „zuiver toeval”, aldus de politie. Ook In Nederlandse plaatsen rond Em merik werd schade aangericht. In ’s-Hee- rgnberg sneuvelde een grote spiegel ruit van het gemeentehuis waar de raad juist vergaderde. In de nieuwbouw van het gemeentehuis ontstond een scheur. Het parochiehuis van ’s-Heerenberg stond te schudden. Van enkele woonhui zen sneuvelden de ruiten. Ooggetuigen zagen meteen na de explosie een steek vlam van ongeveer honderd meter tegen de nachtelijke hemel. Een fabriekshal stortte voor de helft in. Na de grote ont ploffing deden zich nog enkele kleinere voor. Het bedrijf van Noury is een onder deel van het AKZO-concern. De fabriek maakt peroxyde. Er werken honderd mensen. Over de oorzaak van de explo sie tast men nog in het duister. In de studio werd juist de laatste hand gelegd aan de montage van het radio programma „VPRO-Vrijdag” toen men om kwart voor één een harde klap hoor de. In de studioruimte was de kap van een tl-verlichting naar beneden geko men. Hoewel onmiddellijk een brand- blusapparaat op de vlammen werd leeg- gespoten, kon niet worden verhinderd, dat het vuur zich tussen het plafond en de vloer van de eerste etage via ver schillende lagen geluiddempend materi aal snel uitbreidde. Ook de brandweer had de grootste moeite om het vuur te localiseren. Ondanks de brand zal het Uit cijfers over de leeftijdsverdeling van de huisartsen per provincie blijkt dat van de 305 huisartsen die na het be reiken van de 65-jarige leeftijd nog prak tiseren 6„8 percent van het totaal aan tal van 4492 artsen er 101 zetelen in Zuid-HoUand en 79 in Noord-Holland, in Groningen 12, in Drente 3, in Gelderland 23 en in Zeeland 9. DEN HAAG. De twee Zuidafrikaan- se studenten, die op grond van een be slissing van minister Polak zouden moe ten worden uitgewezen, zullen in elk ge val tot en met dinsdag in ons land mogen blijven, in afwachting van het resultaat van het onderhoud dat het Tweede-Ka- merlid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) die dag met de minister over deze uitwijzings- kwestie zal hebben. en ook met eigen argumenten heeft hij de rode stellingen van Mao proberen te weerleggen door ze met zijn groene te genwerpingen te confronteren. Zo leest men tegenover Mao’s oproep tot de vol ken der ganse aarde zich te verenigen tegen de Amerikaanse agressors en hun trawanten, de invitatie van de heer Luns hof tot alle mensen „om hun krachten tegen de rode macht te bundelen, teneinde in vrijheid in een groene wereld te kun nen blijven leven.” Hij waarschuwt de vakverenigingen, zichzelf wat in te binden en hun jaloezie op materieel gewin iets beter te beheer sen. Aan intellectuelen en mannen der wetenschap wordt door de schrijver voor gehouden niet voortdurend oordelen uit te spreken over kwesties „waarover zij zelfs nog nooit hebben nagedacht.” In het voorwoord wordt verzekerd dat zich achter de „groene macht” een ge heime organisatie verschuilt die zich „de verdediging der onvergankelijke christe lijke, Westerse en Atlantische waarden tot doel heeft gesteld”. (Van onze correspondent) WILLEMSTAD (Curacao) Het po litiekorps op de Nederlandse Antillen heeft tydens een nachtelyke spoedver gadering besloten om geen gevolg te ge ven aan het ultimatum van de regering, waarin van de politiemannen geëist wordt dat zy binnen 24 uur hun protest-actie staken. Deze actie volgde na een verkla ring van de demissionaire premier Pe- tronia waarin de salarissen worden afge wezen en waarin de regering tevens ver klaart dat er geen redenen zyn om de overeenkomst van Nederlandse politle-of- ficieren naar de Antillen ongedaan te ma ken. Het reeds lang slepend conflict tussen de Antilliaanse Politiebond en de rege ring werd enkele weken geleden ver scherpt door de benoeming van de Was- senaarse politiecommissaris Van Balle- gooien tot hoofdcommissaris van politie op de Nederlandse Antillen. Enkele da gen later volgde de benoeming van nog meer Nederlandse politieofficieren op ho ge posten in de Nederlandse Antillen. Men is er vooral verontwaardigd over dat de waarnemend hoofdcommissaris Sprockel, een Antilliaan met ruime erva ring, moet wijken voor een nieuwkomer uit Nederland. De protestactie van het politiepersoneel begon veertien dagen geleden. Dagelijks meldt de helft van de politiemannen zich ziek. Tijdens de spitsuren leidt dit tot onontwarbare verkeersknopen. Bespre kingen tussen de Politiebond en de de missionaire regering hebben tot geen en kel resultaat geleid. De actie van de politie komt juist op een ogenblik dat er nieuwe stakingen op stapel staan. Het is vrijwel zeker dat het werk zal worden neergelegd bij de ben zinepompen en in de bakkerijen. Het wordt Intussen mogelijk geacht dat reeds volgende week een nieuwe regering zal zijn gevormd, die onder meer zal worden gesteund door de Arubaanse DEN HAAG. Bij huisartsen blijkt een kennelijke voorkeur te bestaan om buiten de randstad te werken. Vooral jonge huisartsen lijken voorkeur te heb ben om te arbeiden buiten de verstede lijkte gebieden in Noord- en Zuid-Holland Dit geeft in sommige grote steden be langrijke spanningen op het stuk van het huisartsenbestand. Staatssecretaris dr. Kruisinga van Volksgezondheid heeft dit geantwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Du- sarduijn en De Vreeze (K.V.P.). Hij ver onderstelt dat niet alleen het artsen- dichtheidscijfer een rol speelt, maar te vens factoren als hoge flats, verkeers- en parkeerproblemen. Volkspartij, de Nationale Volkspartij, de Democratische Partij Bovenwinden en de Progressieve Bonairiaanse Uniepartij. Velen zijn van mening, dat de sleutel voor de vorming van het nieuwe kabinet op Aruba ligt. Naar verluidt, wordt er naar gestreefd, dat de Arubaanse Volks partij in de regering komt. Toen de AVP nog zitting had in het bestuurscollege van Aruba, wilde zij wel op lands-, maar niet op eilandsniveau samenwerken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de AVP nu bejeid is tot samenwerking op lands- èn op eilandsniveau. De verdeling per provincie van de huis artsen is: Groningen 191, Friesland 208, Drente 131, Overijssel 303, Gelderland 519, Utrecht 301, Noord-Holland 834, Zuid- Holland 1020, Zeeland 123, Noórd-Brabant 553 en Limburg 309. De staatssecretaris verklaart dat het aantal afstuderende artsen thans zeer be langrijk toeneemt. Dit jaar komen er meer dan 1000 afgestudeerden bij. Vol gens prognoses zullen er in 1980 ruim 23.000 artsen zijn, ongeveer 7.500 meer dan op het ogenblik. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek waren er in 1970 36 huisartsen Een Nederlands textielbedrijf in het. Belgische Achel (Unic-Caravelle) is uit-’ gebrand. Het bedrijf, waar een twintig tal mensen werkten, verloor bij die brand alle grondstoffen, de machines en de gereedgekomen produkten. De scha de wordt geraamd op 850.000 gulden. Het bedrijf was pas een half jaar geleden van Nederland naar België verplaatst. Een in de nabijheid gelegen toeleverings bedrijf, waar veertig mensen werken, is door de brand in afzetmoeilijkheden ge raakt. Brandweermannen met zuurstofmas kers hebben donderdagmiddag een brand geblust in het moderne, vier jaar oude gebouw van de Nederlandse ambassade in New Delhi (India). Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Volgens de brandweer is de brand waarschijnlijk ontstaan door een kort sluiting in de luchtverversingsinstallatie In de kelder. De brand werd na vijftig minuten geblust. De omvang van de schade is nog niet vastgesteld. DEN HAAG. Het hoofdbestuur van D’66 heeft aan de hoofdbesturen van de P.v.d.A., P.P.R., K.V.P., A.R., C.H.U., V.V.D., D.S.’70, P.S.P. en E.S.P. een brief verzonden met de volgende Inhoud: „Tijdens ons congres op 19 en 20 decem ber is een resolutie aangenomen waarin aan het hoofdbestuur van onze partij op dracht is gegeven te onderzoeken of het mogelijk is nog vóór de verkiezingen te komen tot een samenwerkingsverband van" partijen, dat in de komende rege ringsperiode de grondslag kan vormen voor een parlementair coalitiekabinet. Van groot belang zal voor ons zijn de mate, waarin ons beleidsplan door dat ka binet kan worden verwezenlijkt. Van groot gewicht achten wij tevens dat dit samenwerkingsverband zal gaan leiden tot een grondige vernieuwing van ons staatsrechtelijk een partijpolitiek bestel. In dat verband zullen door ons o.a. aan de orde worden gesteld de mogelijkheid van de geleidelijke vorming van een gro te, vooruitstrevende volkspartij. Wij verzoeken u ons mede te delen of u bereid bent tot een gesprek over de mogelijkheden van een samenwerkings verband”, aldus de brief. <- "'A vier uur normaal worden uit- o# XwK: W'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2