SADAT BEREID BESTAND OPNIEUW TE VERLENGEN Clochards hebben Leger betreurt Maliks uitlating over Russische interventie in West-Irian Burgemeester Schütz ziet uitkomst voor Berlijn „Als Israel met schema komt voor ontruiming bezette gebieden Britten bang voor kwik in blikken met tonijn VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken het koud OPEN HAARDEH Franse H-bom binnen 5 jaar operationeel Doodvonnissen in Zuid-Korea Kamerleden op interview Russen vallen Amerikaanse diplomaat lastig Explosie in Dijon: 3 doden Bezoek Schumann aan Madrid uitgesteld West-Duitsland „Mogelijk eind 1971 oplossing” diplomaat uit IJsberenjacht op Labrador verboden B-52 verongelukt in Michigan-meer wees Russische 1 3 VRIJDAG 8 JANUARI 1971 99 In Moskou: Garanties Geen concessies Minder groot Verleden Schrijf voor gratis documentatie nr.51 een kaartje aan Ringlever Antwoordnummer 1444 Rotterdam tel. (010) 25.65.65* j fe* z,.s' 1 PERFECTIE SINDS 1902 (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteren in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie verklaard dat Egypte bereid zou zijn de op 5 februari aflopende wapenstilstand met Israel te verlengen, als Israel een terugtrekkingsschema met een vastgestelde datum zou bekendmaken voor zijn troepen in de bezette gebieden. ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Indonesië) AAAAAA/V\AJV\A/\A/VVV\AA/V\AAAAAA/VVVVV\A/\AA/VVVWV\AAAAAAA/VVVVV\/V\AAA/\AA/\AAA/VW\/W\AA/\AAAA/\/\A/VVVV' tAAAAA/V\AAA/V\AAAAAAAAAAAA/V\AAAAAAA/VV\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/VVVVVVVVVVVVVVVV Het besluit om aan de H-bom voorrang te geven is voor een deel genomen na financiële overwegingen. SEOEL (AFP) Zes Zuidkoreanen zijn vandaag in Seoel ter dood veroordeeld wegens spionage voor Noord-Korea. Twee verdachten kregen levenslang en zes gevangenisstraffen variërend van drie tot vijftien jaar. De verdachten werden in oktober vorig jaar door de Zuidkoreaanse politie gearresteerd. ST. JOHNS (AFP). De regering van New Foundland heeft de jacht op ijsberen op het schiereiland Labrador verboden. Men wil voorkomen dat de dieren er to taal worden uitgeroeid. daad gebeurd na de luchtlandingen van de eerste Indonesische parachutisten. Over het algemeen betreuren militaire kringen in Djakarta deze uitlatingen van minister Malik ten zeerste, omdat men juist niet op dit punt met de Arabieren wil flirten en omdat het onverstandig is dit goed te praten met gebeurtenissen uit het verleden waaraan bovendien liever niemand meer herinnerd wil worden. „Het is, aldus deze kringen, iuist deze politiek geweest die aan de ene kant West-Irian heeft opgeleverd, maar aan de andere kant het land steeds meer in het communistische vaarwater bracht". Van Adam Malik hadden we wel wat verstan- digers verwacht, luidde dan ook het com mentaar. Volgens „Die Welt” heeft de regering betrek- gevaar te DJAKARTA De nog al spraakzame minister van Buitenlandse Zaken, Adam Ma lik, laat zich net als zjjn buitenlandse collega’s wel meeslepen door zijn emoties, waar hy achteraf sptft van heeft. Dat geldt ook nu weer voor zyn recente opmerking dat men zich niet al te ongerust moet maken over de aanwezigheid van Russische mili tairen in Egypte omdat ten tijde van het West-Irian-confiict aan de zijde van In donesië ook Russen tegen de Nederlanders hebben gevochten. In de hogere legerleiding en met name door de in ’65 vermoorde generaal Jani, werd indertijd gewezen op het gevaar van deze afhankelijkheid van Moskou en op de mogelijkheid dat dit de interventie door derden zou uitlokken. Ook aan Ne derlandse zijde was deze indirecte deel name aan de oorlog niet onbekend, want bij de besprekingen met de Amerikaanse bemiddelaar Bunker werd dit punt door Den Haag ter tafel gebracht. PARIJS (DPA/AFP) Het voor deze maand vastgestelde bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken Maurice - Schumann aan Madrid is volgens gezag hebbende kringen in Parijs voor onbepaal de tijd uitgesteid. De reden hiervan schijnt verband te hou den met de houding die de televisie en de pers in Frankrijk hebben aangenomen ten tijde van het proces in Burgos. Een week of twee geleden heeft de regering in Ma drid zich bij de Franse autoriteiten over die houding beklaagd en twee dagen geleden nog zou de Spaanse ambassa deur in de Franse hoofdstad een nieuwe klacht hebben overgebracht aan president Pompidou. Over een andere datum voor het bezoek is niets bekend. LONDEN (Reuter en AP). De Brit se consument koopt geen blikjes met to nijn meer, zo hebben enkele grote krui- deniersbedrijven in Engeland bekendge maakt. Zij wijten dat aan recente publi- katies over kwik, dat bij steekproeven is aangetroffen in blikjes Tonijn. De blik- Het Kamerlid Voogd wil in zijn gesprek met de minister horen, waarom deze twee jonge mensen een verder verblijf in ons land is ontzegd en nadere uitleg vragen van het opgediende argument van mi nister Polak, dat „met de aanwezigheid van de twee een wezenlijk Nederlands be lang niet bleek te zijn gediend”. Afgezien van de vraag of met het ver lenen van asiel altijd in de eerste plaats een wezenlijk Nederlands belang moet zijn gediend, bestaat de vrees dat de betrok ken mannen na een gedwongen terugkeer naar Zuid-Afrika in hechtenis zullen wor den genomen, vanwege hun politieke ac tiviteit tegen het Zuidafrikaanse regime. „Klemmende overwegingen van humani taire aard” zijn dus blijkbaar wel degelijk aanwezig, al ontkent de minister dat. Het is trouwens moeilijk over dergelijke for mele uitspraken te debatteren, omdat zij niet bewijsbaar juist of onjuist zijn. Achteraf zou men pas kunnen constateren of de twee inderdaad lijfelijke gevaren te duchten hadden, maar dan is het kwaad geschied. Een geheel andere kwestie, die los staat van de vraag of humane overwegingen in dit geval de hoofdtoon moeten voeren, is of het feit dat vreemdelingen die Neder land verkiezen om te kunnen profiteren van het onderwijs en de mogelijkheden tot culturele ontwikkeling die ons land biedt, geen reden moet zijn om een uiter ste lankmoedigheid te betrachten. Het moge dan geen strikt Nederlands belang zijn, een belang dat toch met Nederlandse intenties te maken heeft is het wel de gelijk, want ons land pleegt er toch prat op te gaan dat het zoveel mogelijk wil bijdragen tot de culturele ontwikkeling in de wereld. Het zou te betreuren zijn als zou blij ken dat overwegingen van diplomatieke aard, gegrond op politieke en economische bindingen, in deze en dergelijke gevallen de doorslag geven. Dan immers zouden mensen worden opgeofferd aan belangen die in de kwestie van mensenrechten en humaniteit geen overwegende invloed mogen uitoefenen. Het is te hopen dat drs. Voogd en zijn collegae-Kamerleden die de minister gaan interviewen, gerustgesteld zullen terug keren. MOSKOU. (AFP/Reuter/DPA) De tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in Moskou, Robie Palmer, is woensdag na afloop van een theater voorstelling door drie individuen las tiggevallen. Volgens Amerikaanse krin gen in de Russische hoofdstad werd Pal mer bij het verlaten van het theater door de drie mannen omsingeld en onheus bejegend. Ook zouden zij hebben gedreigd zijn auto te beschadigen. De „aanvallers” zeiden met hun han delwijze te willen protesteren tegen de re cente demonstraties tegen verscheidene Russische artiesten in de Verenigde Sta ten. Palmer zou er in zijn geslaagd de drie mannen te kalmeren door te bevestigen dat de veiligheid van Russische burgers in Amerika niet word bedreigd. Na een oponthoud van 15 minuten kon hij onge hinderd naar de Amerikaanse ambassa de gaan. Met hetzelfde doel hebben gisteren vijf groepen Russische burgers brieven bij de Amerikaanse ambassade in Moskou af gegeven waarin zij protesteren tegen wat zij noemen anti-Russische-acties door po litieke herriemakers in de Verenigde Sta ten. Volgens enkele officieren van de Indo nesische generale staf waren in die perio de ongeveer 2000 Russische experts in In donesië. De helft daarvan bestond uit militaire deskundigen die tot taak had den het Indonesische personeel instructie te geven in het gebruik en onderhoud van het door de Sovjet-Unie geleverde materieel. Uitdrukkelijk wordt daaraan sisch personeel. ken waren geïmporteerd uit Japan, de Sovjet-Unie, Peru en Joegoslavië. Als men kwik gedurende lange tijd in gro te hoeveelheden binnenkrijgt is dit zeer gevaarlijk voor de mens. In tegenstelling tot de Amerikaanse re gering heeft de Britse regering na proef nemingen niet besloten tot inbeslagne ming van de tonijn. De meeste kruide niers hebben daarop de verkoop van de blikjes voortgezet. De Engelsen aten tot- dusver per persoon slechts eentiende van de hoeveelheid tonijn die de Amerikanen voor hun rekening nemen. toegevoegd, dat deze Russische deskundi gen nimmer hebben deelgenomen aan ge vechtshandelingen op West-Irian. Alleen bij de taktische inzet van luchtaf- weerraketten bij de luchtmacht op de rond West-Irian gelegen eilanden en voor de bediening van enkele Russische onder zeeërs werd gebruik gemaakt van Rus- De Israëlische regering heeft, voor zo ver bekend, nog geen vaststaande beslis singen genomen over de te behouden bezette gebieden, noch over die welke welke eventueel weer afgestaan zullen worden. Algemeen wordt aangenomen, dat Israel niet bereid zal zijn de heuvels van Golan langs de Syrische grens prijs te geven, noch een terugkeer naar de Er is de laatste tijd ongerustheid ont staan over de vraag of de behandeling van vreemdelingen, die in ons land asiel zoeken, wel beantwoordt aan de normen die daarbij uit overwegingen van objec tieve humaniteit moeten worden gesteld. Er komen herhaaldelijk gevallen voor van uitwijzing, die bij oppervlakkige be schouwing voor de betrokkenen een kwetsuur van hun vertrouwen op de Nederlandse gastvrijheid en objectieve hulpvaardigheid betekenen. De reputatie van Nederland als politiek tolerant en de persoonlijke vrijheid eerbiedigend land lijdt daardoor schade. De indruk ontstaat alsof slechts die vreemdelingen welkom zouden zijn, die ontvluchten aan een dic tatuur welker signatuur onze regering on welgevallig is, zoals de communistische, terwijl in andere gevallen door uitwijzing in de kaart zou worden gespeeld van lan den waarmee onze regering vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt of in ieder geval economische banden heeft. Als deze indruk juist zou blijken, zou het beleid van het ministerie van Justitie niet overeenkomen met vastgelegde en onderschreven regels over mensenrechten en zeker niet met de opvatting dat aan degenen die omwille van hun overtuiging vervolgd worden, de helpende hand dient te worden geboden voor zover de mo gelijkheid daartoe binnen onze rechts regels aanwezig is. Het Tweede-Kamerlid Voogd gaat over een actueel geval van uitwijzing dinsdag met de minister van Justitie praten. Het betreft hier twee Zuidafrikaanse vluchte lingen, die na vele omzwervingen in ons land zijn neergestreken met de bedoeling, zich te voorzien van een opleiding die zij in hun land van herkomst niet konden verkrijgen. De twee jongelieden, Som- daka en Luthuli, zijn onder bescherming genomen door de diaconale raad van de Hervormde Kerk en de organisatie Am nesty International, waardoor zij in staat zouden zijn hun studie- en verblijfkosten te betalen. Zij wilden zich door het volgen van Nederlands onderwijs educatief ver rijken om op die manier beter hun voor genomen werkzaamheden in Afrika dienstbaar te kunnen maken aan hun Afrikaanse rasgenoten. De Amerikaanse „Food and Drugs Ad ministration” is halverwege het onder zoek naar het kwikgehalte in ingeblikte tonijn tot de conclusie gekomen, dat dit gehalte veel minder groot is dan aan vankelijk werd aangenomen. Proeven met monsters, die twee hon derd miljoen blikjes tonijn vertegenwoor digen, hebben aangetoond, dat het kwik gehalte in slechts één tot twee percent vab de blikjes de toegestane limiet over schrijdt. Bij de eerste proeven, een maand ge leden, was geconstateerd, dat het kwik gehalte in 23 percent van de gevallen te hoog was. Vermoedelijk zullen in to taal circa twee miljoen blikjes tonijn in de V.S. moeten worden afgekeurd. Ook al is de ergste kou in Parijs ver dwenen, voor de clochards blijft de winter een moeilijke tijd. Zelfs de meest geharde zwervers in de Parijse hoofdstad zoeken nu overdekte schuilplaatsen. Dit tweetal op het trottoir van de Place de la Bourse ligt op een rooster van de metro, waaruit warmte naar boven komt. I DIJON. (DPA) Een zware explosie die zich gisteren in een gebouw van drie verdiepingen in de Oostfranse stad Dijou heeft voorgedaan heeft volgens een voor lopige balans drie levens geëist. Er raakten zes personen gewond. Vier dagen geleden waren bij een zelfde onge luk in Dijon veertien personen om het leven gekomen. De explosie, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, richtte zeer grote schade aan. Het gebouw zelf stortte ineen. Van verscheidene aangrenzende woningen bleven alleen nog enkele mu ren overeind staan. In een straal van enkele honderden meters gingen door de grote luchtdrukverplaatsing alle ruiten aan diggelen. Ook werden vele stroom- en telefoonkabels vernield. BONN (Reuter). Het Hamburgse blad „Die Welt” heeft gemeld dat de Russische diplomaat Borovinski die eers te secretaris van de Russische Ambas sade in Bonn was, op verzoek van de Westduitse regering op eerste Kerstdag uit de Bondsrepubliek is vertrokken. De Rus zou een belangrijke rol hebben gespeeld in een spionagekomplot en bo vendien een topfunctie bekleden bij de Russische geheime dienst. De Amerikanen hebben intussen wel degelijk druk uitgeoefend op Djakarta om de Russen terug te trekken uit mogelijke gevechtszones. En dat is dan ook inder- zoals die voor de oorlog van 1967 was, en op bepaalde grensveranderingen langs de Jordaanse grens zal staan. Daarnaast zijn er nog de vraagstukken van het vrije gebruik van de waterwegen (het Suezkanaal en de Golf van Akaba), en de humane kwestie van de tijdens de oorlog naar Jordanië uitgeweken Pa lestijnse vluchtelingen. Wat dit laatste betreft, lijkt het vrijwel zeker te zijn dat Israel zich niet bereid zal verklaren om de ruim een miljoen gevluchte Pa lestij nen tot Israëlisch grondgebied toe te laten. Het huidige standpunt van de Israëli sche regering is dat al deze kwesties niet aan de orde gesteld kunnen worden voordat men het eens is over een water dicht vredesverdrag, eventueel gegaran deerd door de vier grote mogendheden. De Verenigde Staten zijn bereid een der gelijke garantie te geven, mits die niet in de plaats komt van een verdrag, dat gebaseerd moet zijn op wederzijdse ver plichtingen van de partijen in het con flict. PRESIDENT Sadat zei verder dat zijn toestand in Jeruzalem zal aanvaarden Minister van Buitenlandse Zaken verze keringen had gekregen van Engeland, Frankrijk, en De Sovjet-Unie dat zij hun steun zouden verlenen aan het plan voor het stationeren van een internationale vredesmacht aan weerszijden van de grenzen met Israel. Sadat zei niet te weten wat het Ame rikaanse standpunt was. „Wij weten niet wat Amerika wil, wij kunnen geen ant woord krijgen”. Israel heeft zich tot nog toe scherp gekant tegen zowel de terug trekking van troepen uit de bezette ge bieden voordat er een vredesovereen komst is als tegen het toelaten van een internationale macht om vanaf de Israë lische kant van de grenzen toezicht te houden op de naleving van de bepalin gen van een dergelijke overeenkomst. Over de aanwezigheid van Russische raket-technici in Egypte zei Sadat: „De Russen waren er al voor de oorlog in het Middellandse Zee-gebied. Zij stonden ons bij in onze donkerste uren. En ze zijn er nu nog. En, eerlijk gezegd, zal ik hen om die reden faciliteiten blijven verle nen”. In het vraaggesprek zei president Sadat dat het westen begrip diende te hebben voor de psychologie van de Egyptenaren. Hij zei dat de Verenigde Staten zijn land als de verliezer zien van een oorlog, als achterlijk, en dat het daarom het stand punt inneemt dat Egypte dient te accep teren wat het wordt aangeboden. Hij ver wierp de mogelijkheid van het doen van welke concessies dan ook. „Welke conces sies, zei hij, een deel van ons land is bezet. Als er concessies gedaan moeten wordén dan is Israel in een positie om die te doen. Hoe kan ik buigzaam zijn wanneer een deel van mijn land is bezet?” PARIJS. (Reuter en AFP) Frankrijk heeft gekozen voor een snelle ontwikke ling van het defensiesysteem, gebaseerd op de waterstofbom, zo is gisteren van officiële zijde in Parijs vernomen. Dit betekent dat Frankrijk binnen vijf jaar over een serie waterstofbommen kan be schikken die operationeel zijn. De keuze is gemaakt door president Pompidou na overleg met de Franse mi nister van Defensie, Michèl Debré. Deze keuze houdt in dat zeker tot 1975 zal worden afgezien van de bestudering en ontwikkeling van raketten met verschei dene koppen zoals men in de VS kent. Het op de waterstofbom gebaseerde de fensiesysteem zal nu eerder gereed zijn dan verwacht werd, maar vermoedelijk primitiever zijn dan dat van de andere grote mogendheden. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De burgemeester van West- Berlijn, Claus Schütz heeft gisteren op een persconferentie de verwachting uit gesproken dat nog voor het eind van dit jaar een bevredigende oplossing in de kwestie-Berlijn wordt bereikt. Schütz zei: „West-Berlijn is veiliger dan ooit tevoren. De oostpolitiek van de regering Brandt heeft voor deze grotere veilig heid gezorgd”. Volgens de burgemeester is er niets veranderd aan de grondwaarden waarop Berlijn existeert. Schütz onderstreepte nog eens het recht van de Bondsdag en de Bondsdag-commissies om in Berlijn te vergaderen, maar hij zei ook dat er zich momenten kunnen voordoen dat in Bonn hem niet formeel willen uitwij- het streven naar goede -J-^ in j— men dat recht niet zo duidelijk moet on derstrepen. De burgemeester achtte het heel goed mogelijk dat als het overleg in de kwestie-Berlijn in een wat verder gevorderd stadium zou verkeren hij een persoonlijke vertegenwoordiger zou af vaardigen om over de specifieke interne stadsaangelegenheden te gaan onder handelen met de Oost-Duitsers. Hij noemde in dit verband de onder- handelingen over een regeling van het familiebezoek binnen de stad. De West duitse regering liet gisteren nog eens weten dat men eerst dan met de DDR wil gaan praten over de toegangswegen van en naar de stad Berlijn als zij daar toe opdracht ontvangt van de drie wes telijke geallieerden. De regering in Bonn stelt zich echter niet achter het standpunt van de opposi tie, die wil dat de ratificatie van de ver dragen met de Sovjet-Unie en Polen eerst dan plaats vindt als er ook uitzicht is op een verbetering van de betrekkin gen tussen de beide Duitslanden. Secre- taris-generaal van de CDU Bruno Heck zei gisteren naar aanleiding van deze regeringsverklaringen: „De politiek van deze regering ontpopt zich niet als een Duitse oost-politiek maar als een Duits ja op de „west-politiek” van de Sovjet- Unie”. jaar de Bondsrepubliek heeft verlaten. Hij wilde verder geen commentaar ge ven op het bericht in „Die Welt”. Hij zei wel dat een aantal Westduitsers wordt verhoord in verband met het vertrek van de Rus. Een woordvoerder van de Russische ambassade in Bonn noemde be beschul diging tegen Borovinski een verzinsel. WASHINGTON (DPA en Reuter). Een Amerikaanse lange-afstandbommenwerper van het type B-52 is gisteravond in het Michigan-meer gestort. De negen inzitten den worden vermist. Het toestel, dat acht straalmotoren heeft, behoorde tot de „strategische luchtverde diging”. Volgens het hoofdkwartier van de strategische luchtmacht was dit toestel op een oefenvlucht. Het zou geen kernwapens aan boord hebben. Onderhandelaar Gunnar Jarring heeft enkele weken geleden uitvoerige gesprek ken gevoerd met de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken tijdens diens be zoek met een Egyptische delegatie aan Moskou (Jarring is de Zweedse ambas sadeur in de Sovjet-Unie). Zijn bezoek aan Jeruzalem om met de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken te spre ken, is ongetwijfeld gebaseerd op het Is raëlische verlangen ook op dat niveau een gesprek met Jarring te hebben, ana loog aan zijn gesprek met de Egyptische minister. De Israëlische regering heeft trouwens voorgesteld de gesprekken uit de sfeer van de Verenigde Naties te ha len, en ze te voeren op ministerieel plan, maar Egypte heeft zich tot nu toe daar tegen verzet. Wat dat betreft kan Jar rings bezoek een gunstig teken zijn, om dat hij deze reis niet zou hebben onder nomen wanneer Egypte daar uitdrukke lijke bezwaren tegen had. De belangrijkste basis voor de huidige gesprekken wordt gevormd door de con cessies die vooral door Israel zijn gedaan. Israel heeft zich in principe vastgelegd op de terugtrekking van troepen uit be zette gebieden, verklaarde zich bereid een beperkte wapenstilstand-overeenkomst aan te gaan terwijl het een permanente had gewenst, en accepteerde tenslotte indirecte gesprekken in plaats van direc te onderhandelingen met de Arabische Vertegenwoordigers. Deze punten zal ambassadeur Jarring ongetwijfeld naar voren brengen in zijn gesprekken met Arabische vertegenwoor digers, en verder zal hij zich baseren op de resolutie die in november 1967 door de Veiligheidsraad werd aangenomen. Jar rings bemiddelingsrol gaat nu over van passieve naar actieve onderhandelingen. zen om I kingen met Moskou niet brengen. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf gisteren toe dat Borovinski eind vorig

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3