Periodiek overleg met Beverwijk en Heemskerk wenselijk MOTIE VAN V.V.D. VERWORPEN Drinkwater in Velsen blijft fluor voorzien van Onderzoek naar resultaten door college aangekondigd Werkgelegenheid in Velsen geen reden tot pessimisme Bestuurlijke indeling NIEUWJAARSREDE VAN BURGEMEESTER BOSMAN Staalsplinter trof oor van inachinewerker MODE-BERICHT TWEN-KELDER 5 TJMUTDER COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1971 WERKGELEGENHEID VOORVERKOOP is begonnen. Velsen”, meende de burgemeester. DRIE WETHOUDERS OPVALLEND VOORHAVEN WAARDERING ONVERANTWOORD NESTOR RAPPORT CONTACTEN Hierbij berichten wij onze vaste klanten dat de Lange Nieuwstraat 185 Noord- arcade - IJmuiden - Tel. 1 38 99 VAN ZES TOT ZESTIEN MOTIE (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Aan het begin van de eerste vergadering in 1971 van de Vel sense gemeenteraad heeft de voorzitter, burgemeester W. M. B. Bosman, donderdagavond de traditionele nieuwjaarsrede benut om uitdrukking te geven aan de gevoelens, indrukken en gedachten die bij hem zijn opge wekt, na hier deze functie nu ongeveer vijf maanden te hebben vervuld. De burgemeester gaf hierbij in de eerste plaats de verzekering dat het uit oefenen hiervan tot dusver voor hem een bijzonder inhoudsvolle en rijke levenservaring heeft betekend. „Als men een loopbaan in het ambtelijke en bestuurlijke werk mag afsluiten met het burgemeesterschap van een middelgrote gemeente”, aldus stelde spreker, „dan zal men bezwaarlijk een gemeente kunnen vinden met een groter veelzijdigheid, levendigheid en boeiender problematiek dan juist Velsen. Want waar vinden wij een bontere verscheidenheid van bestaansvormen en landschappelijke elemen ten, die toch elk voor zich een stuk van het karakter van deze plaats be palen en waar zijn de contrasten zo scherp en is daarnaast het streven naar harmonie zo doelgericht als juist in Kort IJmondnieuws (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De gemeenteraad van Velsen is donderdagavond zijn eerste vergadering in het nieuwe jaar al direct onverschrokken begonnen met een debat van ongeveer drie uur over slechts één onderwerp: de fluori dering van het drinkwater. Ondanks het feit dat vrijwel alle woordvoerders ruiterlijk moesten erkennen, een dergelijke materie als leken nauwelijks te beheersen. De aanleiding voor deze breedvoerige gedachtenwisseling bestond uit een aantal reeds in ons blad gepubliceerde vragen van het V.V.D.-raadslid B. J. van Os, waarbij het antwoord van B. en W. hem kennelijk niet bevredigde, plus een bezwaarschrift van een inwoner van Santpoort, dat het college voor kennisgeving wenste aan te nemen. Dit debat resulteerde halverwege in een door de V.V.D. ingediende motie, waarin werd voorgesteld het raadsbesluit van 14 mei 1963 in te trekken en de fluo ridering van het drinkwater onmiddellijk te beëindigen. Ook deze motie deed weer vele sprekers naar de microfoon grijpen, om uiteindelijk toch met twintig tegen twaalf stemmen te worden verworpen. Tegen de motie verklaarden zich de drie wethouders wethouder C. Ockeloen was deze avond afwezig de fracties van de P.v.d.A. en de C.P.N. respectievelijk negen en twee leden plus telkens drie leden van de K.V.P. en de Prot.- Chr.-fractie. Aldus blijft het drinkwater in Velsen voorlopig van een mi nieme dosis fluor voorzien! MUNITIE ADVERTENTIE te In dit verband werd door de burge meester ook de visserij een belangrijke bron van bedrijvigheid en welvaart voor Velsen genoemd, zodat deze vanzelfspre kend op een grote en waar mogelijk ac tieve belangstelling van het gemeentebe stuur aanspraak maakt. Burgemeester W. M. B. Bosman van Velsen tijdens het uitspreken van de nieuwjaarsrede. De heer Hoorn (CPN) bleek ook het meeste vertrouwen te hebben in het reeds genoemde rapport van de gezondheidsraad en hij hoopte dan ook dat de ongerustheid bij een deel van de bevolking door dit debat zal worden weggenomen. De heer Hoek (PSP) wenste eveneens de moge lijkheden uit te breiden voor het verstrek ken van ongefluorideerd drinkwater aan Dit debat werd hierna door drs. K r a e t- z e r (KVP) in het principiële vlak betrok ken, omdat hij zich afvroeg in hoeverre de plaatselijke overheid de bevoegdheid bezit de inwoners van een gemeente te dwingen tot het gebruik van drinkwater, waar een bepaald geneesmiddel aan is toe gevoegd. Ook verzocht hjj het college met klem eens te onderzoeken, in hoeverre door Hoogovens reeds fluor in deze om geving wordt uitgestoten. Als nestor van de raad heeft de heer Th. Kruisman deze nieuwjaarsrede mo gen beantwoorden, waarbij door hem werd opgemerkt dat de burgemeester hierin een groot aantal punten heeft aan gesneden, waarmee van de gemeente een rooskleurig beeld wordt gegeven. Volgens spreker was dit juist, maar hij geloofde als vertegenwoordiger van de bevolking ook de keerzijde van de medalile te moe ten laten zien. De werkgelegenheid in Velsen gaf de burgemeester allerminst reden tot pessi misme. Hij wees er bijvoorbeeld op dat in alle sectoren van de plaatselijke in dustrie hard aan modernisering en uit breiding wordt gewerkt. Dit geldt voor Hoogovens, waar in de loop van 1970 nieuwe investeringen werden aangekon digd om de jaarproduktie te brengen op 6 miljoen ton staal. Dit geldt ook voor Van Gelder Papier, waar zowel de in de afgelopen jaren doorgevoerde verbeterin gen als de in uitvoering zijnde uitbrei ding van het bedrijf, de hoop rechtvaar digen, dat deze oude Velsense industrie in samenwerking met andere Nederland se bedrijven, haar plaats op de papier- markt zal weten te versterken. Deze kan dan worden samengesteld uit de te lage bijdrage uit het gemeentefonds en de te geringe vergoedingen voor on derwijs en sociale zaken, waardoor voor het college allerlei problemen ontstaan bij het samenstellen van de begroting. Met als gevolg tariefs- en beastingverho- gingen, welke maatregelen bij voldoende bijdragen van de regering onnodig zouden zjjn. Ook wees de heer Kruisman in dit verband op het tekort aan betaalbare wo ningen, waar jonge mensen in het bijzon der door worden getroffen. Na de burgemeester namens de raad te hebben bedankt voor zijn sympathieke wijze van optreden, wenste de heer Kruis man hem en zijn gezin een goede gezond heid toe en ook voor 1971 veel geluk. Na dit uitputtend debat bestond er bij de leden nog slechts weinig aandacht voor het vragenuurtje, waarvoor door de heer Reichenfeld (PvdA) inlichtingen wa ren verzocht over de munitietransporten door de gemeente. Door de burgemeester werd hierop ge antwoord dat deze transporten steeds ge schieden door vakkundig personeel en buiten de grote bevolkingscentra, terwijl voor de overtocht van het Noordzeekanaal van speciale ponten gebruik wordt ge maakt. Desondanks heeft de commissaris van politie in Velsen nog een nader onder zoek toegezegd, waarvan de resultaten be kend zullen worden gemaakt. hen, die zich hieraan willen onttrekken, terwijl hij bovendien voorstander bleek van een campagne tegen het snoepen. Het voornemen van het college om de fluoridering van het drinkwater niet te be ëindigen, werd in deze vergadering door maar liefst drie wethouders verdedigd, waarvan de heer Van Leeuwen vast stelde, dat het rapport van de gezondheids raad uitsluitend op feiten is gebaseerd. Hier kan zonder meer uit worden gecon cludeerd dat de door sommigen omstreden maatregel meer effect en minder nadeel heeft opgeleverd, dan oorspronkelijk mocht worden verwacht. Hij betreurde het dan ook dat de door de heer Van Os ge signaleerde klachten niet rechtstreeks aan de GGD zijn doorgegeven, omdat hier dan onmiddellijk een diepgaand onderzoek op zou zijn gevolgd. En wat de principiële aspecten betreft verzocht de wethouder de raad wel te willen bedenken, dat de persoonlijke vrijheid soms tegen het alge meen belang moet worden afgewogen. Tenslotte stelde spreker nog een ver gelijkend onderzoek in het vooruitzicht naar de resultaten van de fluoridering te gen het tandbederf, waar kinderen uit Velsen bij zullen worden betrokken en die uit een andere gemeente, waar geen fluor aan het drinkwater wordt toegevoegd. Ook deed de wethouder een toezegging zich over de mogelijkheid tot het bezoeken van de debatavond met het gemeentebe stuur van Beverwijk in verbinding te zul len stellen. Spreker dacht hierbij ook aan het be palen van een standpunt ten opzichte van de door Amsterdam gepropageerde plan nen tot de aanleg van een voorhaven te IJmuiden. Het behoefde zijns inziens geen betoog., dat daarmee niet alleen vi tale belanggn van Velsen, maar ook die van Beverwijk1 en Heemskerk zijn be trokken. In het „nationale zeehavenover- leg” heeft de minister van verkeer en waterstaat de mogelijkheid geopend om naast de wensen van de twee grote Ne derlandse zeehavens, ook inzichten van de overige havengebieden kenbaar te ma ken. Op zijn beurt bracht wethouder K o 1 k- m a n de raad onder het oog dat wanneer de fluoridering hier zal worden beëindigd, men op deze wijze de vele duizenden Vel- senaren die geen bezwaren kenbaar heb ben gemaakt, dit water eveneens moet gaan onthouden. Hij achtte het ook om deze reden volkomen onverantwoord op het eenmaal genomen besluit terug te ko men. Daarnaast wilde de wethouder er de aandacht op vestigen dat men in Velsen met het verstrekken van ongefluorideerd drinkwater verder gaat dan door de wet wordt voorgeschreven. En hoewel hier slechts door een uiterst gering aantal ingezetenen gebruik van wordt gemaakt, overweegt het college toch een verdere uitbreiding van deze mogelijkheid. Tenslotte kon wethouder Roessingh volstaan met de mededeling dat de voor gestelde anti-snoepcampagne gaarne door hem zal worden bevorderd, bijvoorbeeld door middel van een rondschrijven aan de schoolhoofden van deze gemeente. En de heer Hoek mocht nog van deze wethouder vernemen dat aan fluor in de lucht geen enkele nadelige invloed op de mens kan worden toegeschreven. Ontwikkelingen, die dit bewijzen had spreker bijvoorbeeld ontdekt bij de op bouw van het ziekenhuiswezen, de be jaardenzorg en huisvesting, het opname- beleid en bij het beheer van de openbare bibliotheek. Er is op deze gebieden door samenwerking van geestelijke stromin gen veel bereikt. In dit verband vermeld de de burgemeester ook graag het goede werk van de stichting De Velser Gemeen schap, dat de voortdurende belangstelling van het gemeentebestuur heeft. Dit alles wettigde bij de burgemeester de hoop en het vertrouwen, dat door de ze samenwerking en wederzijds begrip voor deze mooie en dynamische gemeen te nog veel kan worden bereikt. Hij be dankte de leden van de raad en alle amb telijke medewerkers voor hun inzet en medewerking, om zijn nieuwjaarsrede daarop te besluiten met een „Het ga u allen goed, het ga Velsen goed in 1971.” Wel wilde de burgemeester met na druk vaststellen dat zijn overtuiging ten aanzien van de noodzaak om tot één gemeente IJmuiden te komen, niet zijn waardering in de weg staat voor de ver standhouding, waarin ondanks funda mentele tegenstellingen in dit IJmond- gebied op enige essentiële punten toch in positieve zin wordt samengewerkt door de drie gemeenten en door instan ties uit die gemeenten. Als voorbeeld noemde hij de gezamenlijke aanpak van vraagstukken op het gebied van de mi lieuhygiëne, van de hoofdverkeerswegen en van de sociale werkvoorziening. Maar efficiëncy en besluitkracht zou den winnen volgens de burgemeester bij groter centralisatie, waarbij nog zoveel andere zaken wachten. Spreker noemde bijvoorbeeld het gebied van het onder wijs, de ongevallendienst en de rampen bestrijding. De plaats en de betrokkenheid van de IJmondgemeenten in en bij zaken van regionale, landelijke en algemeen plano logische betekenis zouden worden ge diend als die werden gewaarborgd en tot uitdrukking gebracht door één krachtig bestuurlijk apparaat. De burgemeester was er echter van overtuigd dat Velsen de taak, welke hierbij voor de gemeente is weggelegd, naar vermogen verricht. De burgemeester herinnerde eraan dat in het kader van dit zeehavenoverleg de vertegenwoordigers van de „overige zee havens” de groep van negen, waartoe ook Velsen behoort unaniem hebben uitgesproken, dat zeehavenbeleid op na tionaal niveau moet geschieden en dat dit beleid ook moet worden gezien als een onderdeel van de ruimtelijke orde ning, waarbij alle aspecten daarvan die nen te worden afgewogen. Dit betekent volgens de burgemeester dat een beslissing over plannen tot aan leg of uitbreiding van zeehavens op na tionaal niveau dat wil zeggen door het parlement zal moeten worden geno men en dat dese beslissing zal moeten steunen op een volkomen objectieve stu die, waarbij alle alternatieven en alle as pecten van een dergelijke havenontwikke ling in beschouwing zijn genomen. Tot deze aspecten behoren vanzelfsprekend de infra-structuur en de leefbaarheid van het gebied in de breedste zin van het woord, inclusief de milieuhygiëne. Ondanks de vele vraagstukken, waar voor het visserijbedrijfsleven in het ko mende jaar zal worden gesteld, waar van een heel belangrijke is het al of niet handhaven van de veilplicht in zijn huidige vorm mag worden verwacht, dat het gemeenschappelijk visserijbeleid en de eenwording van de Europese markt voor IJmuiden gunstige perspectieven zullen openen. De daar aanwezige moderne visbewerkingsbedrijven, koel- en vrieshui zen en de grote ervaring waarover men beschikt, zoals met betrekking tot de af zet van vis naar het buitenland, zullen in dit grotere kader ruimere ontplooiings mogelijkheden krijgen. Met een en ander hoopte de burgemees ter duidelijk te hebben gemaakt hoe di rect Velsen en deze streek als belangrijke concentratiepunten in de noordwestelijke randstad zijn betrokken bij nationale en zelfs internationale ontwikkelingen. Hij achtte het dan ook van betekenis dat men zich hier terdege van bewust zal zijn. De bezwaren van de heer Van Os (VVD) waren onder meer gebaseerd op door hem vernomen kwalijke verschijn selen bij een aantal inwoners van Velsen, dat zijn maag- en darmstoringen aan het gebruik van gefluorideerd drinkwater meende te moeten toeschrijven. Zij waren hiervan namelijk onmiddellijk genezen, wanneer door hen ander drinkwater werd gebruikt. Ook meende de heer Van Os te weten dat men in Frankrijk, Duitsland en de Scandinavische landen nog altijd niet tot het fluorideren durft over gaan. En dat om gegronde redenen. i Vrouwenbond. Maandagavond 18 ja nuari wordt in De Opgang door de Neder landse Christen Vrouwenbond afdeling Beverwijk een oijeenkomst belegd tijdens welke drs. A. Vis uit Beverwijk een lezing over „Indonesië” zal houden. Mevrouw Vis zal hierbij waardevolle kunstvoorwer pen uit dat land tonen. De aanvang is acht uur Bovendien was spreker van oordeel dat er in Velsen te weinig gelegenheid bestaat voor het verkrijgen van ongefluorideerd drinkwater, hetgeen htf uit sociale over wegingen scherp wilde veroordelen. Niet- autobezitters, zieken en bejaarden worden hiervan immers op deze wijze absoluut de dupe. Wanneer het college er straks niet in slaagde dergelijke bezwaren te ont zenuwen werd door de heer Van Os nog een motie in het vooruitzicht gesteld, zo dat de raad zich definitief over deze kwes tie zou kunnen uitspreken. De heer K o r e m a n (D’66-PPR) was ook van mening dat het ongefluorideerde drinkwater in Velsen meer praktisch moet worden verstrekt, waarop hij nog een zinsnede aanhaalde uit een rapport van het TNO, waarmee dergelijke protesten worden verklaard als „een stuk algemeen onbehagen”. De heer Van Os van den Abeelen (PvdA) bleek geen goed woord over te hebben voor de strekking en de inhoud van enige circulaires, welke de raadsleden van enkele burgers hadden ontvangen. Spreker zou immers geen moment aarzelen op een eenmaal genomen beslissing terug te komen, wanneer deze onjuist was ge bleken. En in deze brieven werd juist het tegendeel gesuggereerd, hetgeen door de heer Van Os een onwaardige methode werd genoemd Overigens had hij het volste vertrouwen in het onlangs door de Raad voor de Volksgezondheid gepubliceerd rapport over de fluoridering, dat immers door uiter mate deskundigen is samengesteld. En dit kan nu juist van de meeste opponenten niet bepaald worden beweerd. Volgens spreker is het college bij het nemen van zijn beslissing dan ook volkomen terecht op de inhoud van dit rapport afgegaan. In dit verband bracht de heer Van Os ook de plannen van de burgemeester van Beverwijk ter sprake voor het organise ren van een openbaar debat, waar zowel de voor- als tegenstanders van fluoride ring aan het woord zullen komen. Spreker informeerde naar de mogelijkheid om ook belangstellende inwoners van Velsen in de gelegenheid te stellen deze avond bij te wonen. Spreker wilde hier verder niets meer aan toe- of afdoen, maar alleen de hoop en de verwachting uitspreken dat het tot nu toe gedane werk niet half afgemaakt blijft liggen, hetgeen het geval zal zijn als het onverhoopt mocht worden ver schoven naar een volgende parlementai re periode. Deze inleiding verbond de burgemees ter onmiddellijk aan het belangrijkste vraagstuk dat hier door hem bij zijn komst in Velsen werd aangetroffen: de bestuurlijke indeling. Hij herinnerde er aan reeds in zijn eerste toespraak tot deze raad de zienswijze te hebben ge openbaard, welke als gedeputeerde der provincie al bij hem was gerijpt. Spreker wilde hier thans aan toevoe gen dat de veelzijdigheid en veelkleurig heid van de gemeenschapsvormen die onder de noemer Velsen bestaan en bloeien, er zijns inziens een bewijs voor zijn, dat ook bij een grotere noemer, dus in een groter gemeenschappelijk ver band, de lokaal gebonden gemeenschap pen in geen enkel opzicht in hun be staan ten nadele zullen worden beïn vloed, maar dat zij integendeel hun be staansrecht bevestigd zullen zien en dat hun een hiumere ontwikkelingsmogelijk heid geboden zal worden. „De positieve betekenis van de ont worpen nieuwe gemeentelijke indeling is bij herhaling in deze zaal in discussie geweest en als zodanig erkend”, ver volgde de burgemeester. „De minister van Binnenlandse Zaken heeft die posi tieve betekenis ondubbelzinnig onder- streept in zijn lang verbeide beantwoor ding van de in laatste instantie in de Tweede Kamer gerezen vragen”. Na de eerste vergadering in het nieuwe jaar werd de leden van de ge meenteraad en de weinig overge bleven belangstellenden op de pu blieke tribune door het college de traditionele heildronk aangeboden. Tot grote verrassing van de genodig den bestond een deel daarvan uit een vocht dat was „gebotteld” in flessen, voorzien van het etiket „Eau sans fluoride, mise en bouteïlle au chateau de Velsen, 1971”. Dit etiket vertoonde voorts een afbeelding van de Velsense watertoren. Gelet op de reacties werd deze originele en ludieke geste van het college bijzonder gewaardeerd en velen haastten zich dan ook met de inhoud ongefluorideerd drink water een spontane toast op het gemeentebestuur uit te brengen. Bij het vervolgen van zijn rede stelde spreker de raad ervan in kennis, zich in de afgelopen maanden meer dan eens te hebben afgevraagd of de goede persoon lijke contacten van de bestuurders der drie IJmondgemeenten niet hun bevesti ging zouden kunnen vinden in op gezette tijden te houden samensprekingen van de drie colleges van birgemeester en wet houders. Hij dacht hierbij niet aan een kunstmatig tot herleving brengen van het IJmondadviescollege, maar aan een niet gereglementeerd doch op basis van wederzijds begrip en goede verstand houding periodiek plaatsvindend overleg omtrent de zaken, welke de drie ge meenten gezamenlijk bezighouden. „In het hopelijk toch nabije verschiet”, vervolgde de burgemeester, „ligt de beslissing over de bestuurlijke indeling van de IJmond, een gordiaanse knoop die per definitie vraagt om de bijl, waarmee hij zal worden doorge hakt. Dan zijn er twee mogelijkheden er komt een nieuwe bestuurlijke indeling of de bestaande gemeentegrenzen wor den gehandhaafd. In beide gevallen zal aan de huidige gemeentelijke bestuur ders een tekortkomen kunnen worden aangerekend, als «ij bij hun bestuurs beleid onvoldoende rekening zouden heb ben gehouden met de problemen, die zich na het doorhakken van de gordiaanse knoop zullen voordoen”, aldus burgemees ter Bosman. (Van een verslaggever) IJMUIDEN In de staaf- en draad- walserij van Hoogovens had donderdag middag een bedrijfsongeval plaats. Het be trof een 46-jarige werknemer uit Haarlem. Als machinewerker bij de werktuigkun dige dienst sector kaliberwalserijen wilde hij me* behulp van een breekijzer een stalen richtrol verplaatsen, toen een staal- splintez in zijn rechteroog sprong. In de verbandkamer van Hoogovens werd hem eerste hulp verleend. Daarna is de ge wonde naar een oogarts in Haarlem ge bracht. Deze achtte opname in het Sint Elizaoeth’s of Groote Gasthuis in die plaats gewenst. Zoals reeds in de aanhef van dit raads- verslag werd vermeld, hebben zelfs drie wethouders de heer VanOs (WD) niet van zijn eventueel ongelijk kunnen over tuigen, zodat hij toen de tijd gekomen achtte de door hem aangekondigde motie in te dienen. Daarbij moest tevens blijken dat deze fractie hiermee nu niet bepaald haar meest geroutineerde debater had belast. De heer K o r e m a n (D’66-PPR) ver klaarde daarop het volkomen met de strekking van de motie eens te zijn, waar na verschillende sprekers, zoals de heren Visser (Prot.-Chr.), D e r r i k s (KVP) en ir. S c h o o n k i n d (WD) hun stem nog nader wensten te motiveren, zonder dat hierbij nieuwe gezichtspunten werden geopend. De uitslag van de stemming werd eveneens al elders aangegeven. Aan het slot van zijn nieuwjaarsrede wilde de burgemeester niet verhelen dat hem het vermogen van de Velsenaren was opgevallen, de mensen te nemen zo als zij zijn, waarbij eerder wordt ge zocht naar punten van overeenstemming, dan naar dat wat hen onderscheidt. Dit is ook de ondertoon van het werk, zoals dit door het college, de raad en vele sec toren van het maatschappelijk leven wordt verricht.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5