Tuin als steen des aanstoots van Han Koning: Rijke symboliek Cijfers en feiten Flessehals in verbrede straat Open huis in ,Slingermuur’ Jeugd Rode Kruis r in esoterische schilderijen NOOY I” Kr pil IN DE VISHAL Velsen in 1970 BOEIENDE EXPOSITIE IN GALERIE BOUMANS W. G. v. Leeuwen Inbraak bij Kijkgrijp Met demonstraties Geen voorrang verleend Havenberichten jubilaris bij Papierfabriek 7 MODEPRUIKJES O Mil IJMUIDER COURANT VRIJDAG 8 JANUARI 1971 Formeel V erwantschappen Regeling Waakdroom F o Veel belangstelling voor expositie 1 1 ü- (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT In de Santpoortse Overbiltstraat doet zich weer eens het merkwaardige geval voor, dat de hele straat is verbreed en vernieuwd, met uitzondering van een klein gedeelte, namelijk een voortuin, waar iedereen nu omheen moet lopen of rijden. Er is een hek ter waarschuwing omheen geplaatst. Eigen beeldtaal M BEVERWIJK Han Koning uit Zaandam exposeert in Galerie Bou mans zijn esoterische olieverven en tekeningen. Twee maal eerder kwam zijn werk in deze kolommen. De eer ste keer bij een groepstentoonsteling in het Heemskerkse Slot Assumburg in begin 1967 en nog eens in ons kerstnummer van 1968. Natuurlijk dringt dan de vraag zich op, of sinds dien de kunst van Han Koning is ge ëvolueerd. En dat blijkt gelukkig het geval te zijn ondanks het statische karakter van zijn werk, want een van de kenmerken van esoterische kunst is de tijdeloosheid. Evolutie binnen dat kader kan alleen gelegen zijn in het rijker en boeiender worden van de beeldtaal en natuurlijk in het han teren van de schilderkunstige mid delen om dat doel te bereiken. Vooral in zijn jongste schilderijen is dat het geval. a i -X -• ADVERTENTIES HEIN STEEHOUWER de ft Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON vanaf 59.- vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. gul III 39-24, grote schol 39-35, schol I 44- 38, schol II 44-36, schol III 50-30, schar 58- 41, wijting 52-48, tarbot 450-179, griet 194- 69, haring 35-31, makreel 28-23, sprot 17- 6.60, lever 26-21, grote kuit 50-41, kleine kuit 140-120, krab 21, bot 13-3.50, steen bolk 26, tongschar 110-76. De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 120 kisten en 45 kleine kisten wijting, 600 kisten gul, 2000 kisten schol, 100 kisten varia en 13.500 kilogram tong. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Uit het verslag over 1970, behorende bij de nieuwjaarsrede van de burgemeester van Velsen, lichten we de volgende recente cijfers en feiten. Een duidelijk merkbare stijging van de jeugdbaldadigheid maakte in het afgelopen jaar een meer dan normaal politietoezicht noodzakelijk. In totaal maakten in het afgelopen jaar vijftien miljoen motorvoertuigen gebruik van de Velsertunnel. Dat is vier percent meer dan in 1966. Het aantal veerkeersongevallen dat in 1970 ter kennis van de politie werd ge bracht beliep 1536. De veertien slachtoffers waten 3 vrouwen, 10 mannen en één kind. De medische staf van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst werd in 1970 praktisch gehalveerd door het ver trek van twee artsen. In 1970 is het niet gelukt in de vacatures te voorzien. Met betrekking tot de ziektecontrole konden de werkzaamheden enigszins worden opge vangen doordat de arts D. R. Mansholt be reid was deze funktie tijdelijk op part time basis te vervullen. De brandweer moest In het vorige jaar 278 maal uitrukken voor brand, tegen 179 maal in 1969. Voor hulpverleningen ruk te men 159 maal uit en voor de Velser- lunnel 429 maal. Als gevolg van de stijging van het wa terverbruik in 1970 met 7.5 percent tot 2.985.000 m3 zijn de aanwezige win nings- en zuiveringsinstallaties vrij wél vol ledig belast en moeten maatregelen wor den genomen om te voorzien in de verdere vraag naar water. Het gemeentei’jke gasbedrijf noteerde een gasafgifte van 45 miljoen m3, 11 mil joen m3 of ruim 32 percent meer dan in 1969. Van de 19.900 verbruikers verwar men er ongeveer 12.800 hun woning ge heel of gedeeltelijk met aardgas. De openbare verlichting werd uitge breid met 222 lichtmasten. De sporthal „Zeewijk” is volledig bezet. De verwachte groei van de zaalsporten is niet uitgebleven en reeds nu heeft een aantal verenigingen een ledenstop in moe ten voeren. Voor het cursusjaar 1971 van de mu ziekschool werden -eeds 250 nieuwe aan meldingen ontvangen. Er wordt op het ogenblik aan 1738 leerlingen les gegeven. Bij het Staatsvissersh-ivenbedrijf beliep het aantal binnengekomen vaartuigen plm. 13.675, waarvan plm. 275 buitenlandse, te gen 15.125 in 1969 onder welke 403 bui tenlandse schepen. t: 2, Door de gemeentelijke volkskredietbank Velsen, waarbij zijn aangesloten de ge meenten Beverwijk en Heemskerk, werd van 1 jamfari tot 1 december 1970 aan 732 personen een geldlening verstrekt tot to- >aal 1.237.773. i mogelijk. Ze zijn universeel gericht en te vens „beeldrijker” dan het christendom, dat behalve Christus wel veel heiligenge stalten kent, maar niet zo’n grote symbo- lenschat. Ik heb hier één voorbeeld genoemd om uit te leggen, hoe men zo’n beeld zou kunnen ervaren. Ieder doet dat overigens op eigen wijze. Zo ook Han Koning zelf, die zich niet tot Egypte beperkt, maar ook symbolen uit andere godsdiensten gebruikt, natuur-mystieke belevingen en natuurlijk het eigen beeldmateriaal, dat geïnspireerd voor zijn geestesoog verschijnt tijdens het werken. In 1970 kwamen 41 gevallen van ge welddadige dood voor. Hieronder zijn zes bedrijfsongevallen, 11 gevallen van ver drinking,. 3 gevallen van zelfmoord en 7 andere gevallen met dodelijke afloop, ter wijl 14 personen het leven verloren bij aanrijdingen. De schade aan de straatbeplanting door aardgaslekkage is dit jaar nog iets toe genomen. Het ligt in de bedoeling op de gemeentelijke kwekerij meer grotere bo men te gaan kweken om open gevallen plaatsen in de straatbeplanting, die ook in de toekomst nog door gaslekken zullen ontstaan, beter te kunnen aanvullen. IJMUIDEN. Op het Marktplein, bij het Oosterduinplein, kwamen donderdag morgen om kwart voor twaalf twee per sonenauto’s met elkaar in botsing. De wagens werden bestuurd door een 48-ja rige Beverwijker en een 46-jarige inwo ner van Driehuis. De Beverwijker zou geen voorrang hebben verleend. Er ont stond ernstige materiële schade en het dochtertje van de man uit Driehuis sloeg met haar hoofd tegen het dashbord. Dat liep echter tamelijk goed af, af gezien van een grote buil. Donderdagavond stak op bijna dezelfde plaats een twintigjarige voetganger on verhoeds de straat over. Hij werd ge schept door een personenauto, waarvan de voorruit, werd vernield, het dak in deukte en de mistlampen werden ontzet. De voetganger klaagde alleen over pijn aan zijn rechter been. IJMUIDEN In IJmuiden werden don derdag de volgende besommingen (in gul dens) gemaakt: IJM 23 1.380, 44 7.800, 46 15.000, GO 28 25.100, 2 21.000, 6 22.700, 7 13.500, 21 20.200, 24 15.300, 36 22.100, TX 21 20.800, SL 11 20.900, SCH 33 15.100, VL 105 23.100, UK 226 4.200, VD 25 5.470, EB 28 en UK 200 820, KW 109 en KW 177 930, UK 17 en UK 249 3.300, 47 en 147 4.320, 54 en 56 1.730, 59 en 237 4.170, 78 en 93 1.380, 135 en 145 2.350, VD 6 en VD 115 5.200, 9 en 19 2.600, 15 en 89 2.750, 44 en 75 3.400, 73 en 128 3.800. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 59 vaartuigen aangevoerd: 7026 kisten en 387 kleine kisten vis, 5600 stijve kabeljau wen en 27.500 kilogram tong. Bij de aan voer waren: 2615 kisten gul, 150 kisten en 368 kleine kisten wijting, 400 kisten haring, 100 kisten sprot, 3025 kisten schol, 400 kis ten en 19 kleine kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 10.48-9.33, grote tong 7.20-6.35, grootmiddel tong 7.60-7.34, kleinmiddel tong 7.71-7.46, tong I 8.10-7.59, tong II 7.39-7.08. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 152- 104, middel kabeljauw 154-102. Per tien stuks: grote kabeljauw 146-106, middel kabeljauw 80-63. Per hoop: rog 114. In het geval van de Santpoortse Over- biltstraat willen de bewoners het tuin tje evenwel best afstaan, maar niet „voor niets”, zoals de andere bewoners dat wel hebben gedaan. Dat is ergens begrijpe lijk, want zij hebben die zelfde grond (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Een bewoonster van de Bloemendaalsestraatw. meldde woens dagavond aan de politie, dat er waar schijnlijk werd ingebroken bij het filiaal van de Kijkgrijp. De bemanning van twee uitgezonden surveillancewagens vond bij de voordeur van de winkel zakken en do zen met rookwaren ter waarde van drie duizend gulden. De attente bewoonster had drie mannen van ongeveer vijfen twintig jaar gezien. De politie zag één man weglopen die werd achtervolgd. Hij verdween echter in het nachtelijk duister. De voordeur van de winkel bleek te zijn opengebroken. marktkraampjes welke een overzicht geven van het jeugd-ehbo werk, van de cursus sen en de voorlichting en waar men ook terecht kan voor de algemene informatie over het werk van het Jeugd Rode Kruis. Een aparte kraam geeft een indruk van het werk van de leden van het Jeugd Ro de Kruis in het Antoniusziekenhuis, waar men zondagochtends de verpleegsters helpt met allerlei karweitjes en ’s middags tij dens het bezoek van twee tot drie uur een kindercrèche heeft voor de kleuters van ouders, die op bezoek komen. Het ligt in het voornemen deze activiteiten ook za terdags te gaan doen. In een andere afdeling is een „drive-in- show” met goede muziek en daar tussen door allerlei op de band opgenomen inter views over het Rode Kruis. Voorts wordt op willekeurige ogenblik ken gedemonstreerd wat de Jeugd Rode Kruisers zo al kunnen op het gebied van de eerste hulpverlening. De patiënten zul len daarbij geschminkt worden om het ge heel zo „echt” mogelijk te laten uitkomen. Wie even wil uitrusten om een verfris sing of een kop erwtensoep te genieten kan dat ook in De Slingermuur. De reinigingsdienst stelde vast, dat de zich ontwikkelende gedachten over milieu hygiëne en schoonheid van de woonomge ving bij een deel der inwoners kennelijk nog weinig ingang vindt voor zover het de eigen naaste omgeving en met name het eigen huisvuil betreft. ters zelf nog niet zo lang geleden moe ten kopen bij de overname van het huis. Dit huis kreeg een nieuwe voor- en ach tergevel en werd intern verbouwd. Dat kostte natuurlijk nogal het een en ander en dat is de reden waarom men de grond van het tuintje wel wil verkopen, maar niet weg wil geven. De onderhandelingen met de gemeente hebben overigens al ge ruime tijd geleden plaats gehad, want inmiddels is de rest van de straat al ver breed. voorheen. Hij tekent zeer vast, met sterk beheerste contouren ook in zijn schilde rijen en voert een palet, dat alle kleuren kent. Zijn composities zijn ook veel bon diger dan vroeger. Een expositie dus, niet alleen bedoeld voor de typische liefhebbers van esoteri sche kunst, maar in het algemeen voor iedereen, die gaaf schilder- en tekenwerk op prijs stelt. Niemand zal spijt van een bezoek aan Galerie Boumans hebben. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De expositie van de Zaandammer Han Koning,-in galerie Bou mans aan de Breestraat trok gisteravond tijdens de eerste gelegenheid om de fraaie werken van de jonge Zaankante! te zien een flinke publieke belangstel ling. Vijfentwintig schilderijen en pente keningen zijn tentoongesteld. Men kan de werken van Han Koning dagelijks tot en met 8 januari van 9 uur tot 18 uur zien, uitgezonderd zondag en maandag. Sinds de opening op 2 oktober 1969 heb ben meer dan 40.000 mensen een bezoek gebracht aan het museumgedeelte van Beeckestijn. Het er achter gelegen wan delpark trok duizenden bezoekers. Volgens het verhaal van de bewoners wilde de gemeente de grond niet kopen. Dat is ergens ook weer begrijpelijk, om dat dit de gemeente natuurlijk wel in een moeilijke positie zou plaatsen tegenover de andere bewoners van de straat, die zo bereidwillig waren die kleine stukjes grond wel om niet af te staan. Volgens de bewoners van het betreffende pand heeft men daarop tegen de gemeente ge zegd: „Geef ons dan een vergoeding voor het opknappen van de achtertuin”, want het zou hem alleen gaan om geld. Maar formeel ligt zo’n zaak voor de gemeen te natuurlijk moeilijk. Alweer volgens de bewoners zou de ge meente wel hebben aangeboden een ver goeding te willen geven voor de beplan ting van de voortuin, zonder de grond te willen kopen. De „vertaling” van dit aanbod door de bewoners luidt: „Ze wilden wel wat gras sprietjes en bloemetjes vergoeden”. Her argument, dat iedereen de grond voor niets heeft afgestaan, wordt weer legd met: „Als iedereen in het kanaal springt behoeven wij dat toch niet te doen”. Zo’n kwestie blijft dan een tijd slepen de en inmiddels is er weer een ander element bij gekomen. Naast het pand heeft zich een rijschool gevestigt en zo lang het tuintje er is krijgt men geen bromfietsen en derge- lijke van de cursisten voor de theorieles sen voor de ramen te staan. Zodra het tuintje ook trottoir is geworden zal dat stellig wel het geval zijn en het laat zich indenken, dat de bewoners dat niet zo leuk vinden. Toch verklaart men alsnog bereid te zijn de grond van het tuintje aan de ge meente te verkopen. Kamerleden op interview HR Donderdag aangekomen in IJmuiden: Haltha- bu Goole; Alhena, Rotterdam; Helios-2, Stade- sand; Sommen, Karlstad; Agena, Rotterdam; Feu Goole; Zaanstroom, Felixtowe; Amstelstroom, Hull- Tor Mercia Immlngham; Tchlbanga, Da kar; Crescence, East Yelland; Dapa, Noordzee; Fjordaas, Seven Island; Lotos, Rotterdam; Dus seldorf, Djakarta; Saxen, Krlstlneham; Alchimist Husum, Bremen; Chartsman, Londen; Borkus, Bremen; Tor Scandia, Gothenburg; Jalta, Ves- ternik; Spaarneborg, Antwerpen; Barford, Ips wich; Kattenturm Cont. Plat. Norfolk; -- -- - den; Dapa, Londen; Hein von Bargen, Flex- borough; Grecian Legend, Tubarao; Essi Kris tine, Seven Island; Unterwasser, Flixborough; Klazina Goole; Amstelstroom, Hull; Litanls, Vernesand; Horst-H, Oxselosund; Vlieree, Pasa- ges; Bennachi, Hull; Zaanstroom, Felixstowe; Tor Mercia, Gothenburg; Berling, Plymouth; Ardeas, Rotterdam; Memel, Dagenham; Phlletas, Rotterdam; St. Andreas, Bilbao. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Warwick Brook, Londen; Captain J. M. Donaldson, Lon den; Hummel, Swinouscjie; Clulal de Pereira, Rotterdam; Stuttgart, Bremen. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Kuntsevo, Leningrad^ Thea-K, Frederiksveark: Ciudad de Armenia, Le Havre. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). (Van onze correspondent) VELSEN-N- Bij Van Gelder Pa pier in Velsen-Noord is donderdag het ju bileum van de heer W. G. van Leeuwen, ploegbaas van papiermachine, no. 18 die zijn veertig jaar in dienst was, gevierd. Opschriften als „40 jaar lief en leed,” „smaakmaker VGZ” en „Willem nog vele jaren” gaven blijk van de gevoelens, die het personeel van de papierfabriek voor deze jubilaris koestert. De jubilaris werd huldigend toegespro ken door ir. J. C. Coops, bedrijfsdirec teur, tijdens de ontvangst in het direc- tiekantoor. Daarbij waren aanwezig dr. ir. L. J. Groen, adjunct bedrijfsdirecteur, ir. F. O. Reerink, hoofd technologische dienst, C. A. van Baak, afdelingschef van de machines 18 en 21 en J. van de Ven, chef personeelszaken. Een van de laatste schilderijen van Han Koning,' een fabeldier tegen de achtergrond van een Hollands land- schap. Het dier is een samenstelling, gevormd door een vis, een vlinder en een vogel. Het hart is een bloeiende roos. hekken omheen en is de keurig verbre de straat in het midden ineens niet breed meer. Een malle situatie. Des te moei- lijker omdat de gemeente eigenlijk he lemaal niet zoveel belang had bij het verbreden van de straat. Men deed het hoofdzakelijk ten behoeve van de bewo ners. Voor de veiligheid van de kinderen enzovoort, maar als doorgaande verbin dingsweg is deze straat niet van zoveel belang. De bewoners van het betrokken pand kon die hele tuin niet zoveel schelen. Men had de grond direct wel willen verkopen, maar toen wilde de gemeente nog van geen kopen weten. Die tuin wordt nu wel een roos met venijnige doorntjes. We zijn wel benieuwd wie de roos plukt of wie zich aan de doorntjes prikt. Geen van beide partijen lijkt veel haast te hebben om aan dia malle situatie een einde te maken. Bovenstaande symboliek is verwant aan het Egyptisch dodenboek. Ze is er géén il lustratie van. Bij dit type werk moet men namelijk in het oog houden, dat de invloe den, die Han Koning tot een werk als dit brengen wel religieus zijn te noemen, maar in geen geval uitsluitend Egyptisch. En nu stuiten We op een der geheimen van het esoterisch of religieus-symbolisch schilderen in het algemeen. De schilderen de Egyptenaar als voorbeeld genomen kende slechts één wijze van mystiek be leven (zij het in variaties), namelijk ge bonden aan de eigen godsdienst. Een an dere wijze van artiestiek uiten zou nooit een werk voor een tempel of graf hebben kunnen opleveren. De esotericus, die nu „Egyptisch” werkt leent symbolen, die hij persoonlijk ver werkt. Hij „gelooft” niet meer Egyptisch, althans niet dogmatisch, maar verwerkt invloeden, die hem nu eenmaal op zijn wij ze aanspreken. Bepaalde godsdiensten, en dan die, welke veel archetypische beelden opleveren, zoals ook de Indiase, maken dat Zelf voelt hij zich werktuig. „Het” schil dert in hem en de beelden ontstaan vrij- associatief, niet gebonden aan voorkeuren. De toch zichtbare bindingen zijn spontaan gegroeid, natuurlijk met een achtergrond van kennis, maar vooral als een waak- droom, waarvan de betekenissen achteraf duidelijk worden. Han Koning uit zich zeer gevarieerd. Soms zijn de symbolen directe ontleningen, in andere gevallen is hij sterker surre alistisch. Dat wil zeggen, dat zijn beelden dan hun ontstaan vinden in andere be- wustzijnsgebieden behalve het waakbe wustzijn. Die werken komen mij het meest geïnspireerd voor. Ze zijn persoonlijker en door het ondogmatische karakter ver rassender. Die gevarieerdheid betreft ook zijn techniek. Hij uit zich in dit opzicht „rijker” dan In het kader van het IJmond-verkeers- onderzoek is in 1970 een aantal schets- oplossingen vervaardigd onder andere in verband met de tracé-vaststelling voor een eventuele tweede tunnel. Alle bewoners van de straat hebben zo als dat heet „om niet” grond aan de ge meente afgestaan, omdat zij het van be lang achtten, dat de straat zou worden verbreed en dat er trottoirs zouden ko men waarop de kinderen veilig kunnen spelen, oudere mensen veilig kunnen lo pen, enzovoort. Aan dat belang wilden zij wel een gedeelte van of hun hele voor tuin opofferen. Het ging overigens maar om kleine stukjes. Aan de linkerzijde van de straat als men deze inrijdt vanaf de Hagelingerweg hield men nog kleine tuintjes over, al is het dan maar enkele vierkante me- die door de gemeente nu keurig zijn af gescheiden van het trottoir met een muur tje. Aan de rechterzijde kwamen de tuinen geheel te vervallen omdat er net genoeg Het gemeentelijke politiekorps is op de tt co volle, toegestane sterkte: 133 manschappen. De werving van politiepersoneel is evenwel met kracht ter hand genomen, mede ge zien de meer dan normale afvloeiing van personeel in de eerstkomende jaren, met andere woorden in verband met de „ver grijzing’ Om een paar kenmerken van het werk van Han Koning iets duidelijker over te brengen: Een van zijn ronde schilderijen geeft op de benedenhelft de doorsnede van een holte in de aarde weer. Daarin rust een mummie in windsels. Het zou ook de „Egyptische” gevormde pop van een insect kunnen zijn. Er is een open verbinding met de hemel boven de horizon. Een soort pijl- staartvlinder tegen die hemel rijst uit de mummie op. De vlinder heeft het gezicht van een Egyptische godheid, met kroon en symbolen. De achtergrond van dit beeld, dat in gloeiende en soms bijna oplichtende kleuren is geschilderd, is een Zaans land- schap. Een totale vermenging dus van eso terisch beleefde symbolen, die zeer over tuigend en bijzonder knap zijn geschil derd. VELSEN. Gebouw De Slingermuur op de hoek van de Heerenduinweg en de Zee weg, het hoofdkwartier van het Velser Rode Kruis, zal dit weekeinde in het te ken staan van het Jeugd Rode Kruis, dat hier zaterdag en zondag van 12 tot 18 uur een overzicht zal geven van al de activi teiten welke door dez jeugd worden be dreven. En dan op zeer levendige en aan sprekende wjjze geheel af gestemd op de jongeren in de vorm van een Open Huis. Zo komt er allereerst een tentoonstel ling van de internationale contacten welke men heeft, met daarnaast een aantal De heer Coops schetste de levensloop van de jubilaris aan het bedrijf, waarin hij begon als „hekkejongen” aan de ou de machines. De bedrijfsdirecteur sprak zijn geluk wensen uit, mede namens de Raad van Bestuur van het concern, die bovendien een schriftelijke felicitatie zond. Namens de Maatschappij voor Nijverheid en Han del werd de jubilaris het vererend ge tuigschrift en de grote zilveren legpen ning aangeboden met daarnaast als ju bileumgeschenk een enveloppe met in houd. Mevrouw Van Leeuwen kreeg een ingelijste foto van haar man tijdens het werk en een fleurig handboeket aangebo den. Na de huldiging, waarvoor de heer Van Leeuwen met enkele woorden dank bracht, maakte het gezelschap een rond- gang door het bedrijf, zodat ook de fami- lieleden kennis konden nemen van de da gelijkse taak van de jubilaris. Later was er een druk bezochte receptie donderdag middag in café Sport in Beverwijk. De bewoners zeggen: „De gemeente komt niet met een aanbod”. Van ge meentewege verklaart men: „We heb ben destijds een regeling voorgesteld”. Wat de inhoud van die regeling was wordt niet bekend gemaakt. Wel wordt gesteld, dat de prijs die de bewoners voor de paar vierkante meters grond zouden heb ben gevraagd voor de gemeente volko- Donderdag vertiokken van IJmuiden: Ablqua, nien onacceptabel ZOU zijn geweest. orfolk; Vesta, Londen; Herman_Helene, Ran- yan gemeentewege wil men binnen kort nog weer eens contact met de be woners opnemen en trachten tot een re delijke overeenstemming te komen. De bewoners zeggen: „We slaan prijs wel op, want alles is inmiddels duur der geworden en dan die BTW”. En: „Als het tuin moet blijven zullen we er in het voorjaar van armoe nog bloemen in moeten zetten ook, want dan moet je tenslotte kunnen zien dat het een tuintje is”. Ondertussen moet iedereen om het tuin tje heen lopen, staan er lelijke rood-witte De gewraakte tuin, deze week door sneeuw en ijs alleen door de waar- schuwingshekken te onderscheiden van het trottoir. Dat trottoir wordt nu ongeveer in het midden van de straat onderbroken. Daar ligt het bewuste tuintje, zo diep als het trottoir is en maar enkele meters breed. Voor de één een ergernis, voor de an der een lachertje. In de meeste dergelijke gevallen willen de bewoners die paar meter grond niet afstaan, omdat zij gehecht zijn aan de paar bloemetjes die er in kunnen groeien omdat zij gewoon een aversie hebben te gen de gemeente, of om anderen vaak zeer merkwaardige redenen, waarvan men de achtergrond soms alleen maar kan vermoeden. De gemeente moet in zo’n geval vaak dwingend optreden en de enige mogelijk heid daartoe is meestal een onteigenings procedure, die over het algemeen zeer veel tijd, soms jaren vergt. Men gaat dan ondertussen de straat maar verbre den en later het bewuste stukje inpas sen. Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 L..S X, 5^' S^- ruimte was voor de aanleg van een trot toir. - T T--' x* .r V .- A. r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7