BRAND LEGT KASTEEL NEDERHORST IN DE AS Schade van acht miljoen lijn Nederlands episcopaat volgen P.S.P. GAAT ALLEEN VERKIEZINGEN IN NAAR DRAAGKRACHT MEEBETALEN „Dr. Simonis moet r Reddingsacties bevuilde vogels zinloos op ex-vrouw Drs. H. Wiebenga lijsttrekker Kostbare klokkencollectie vernietigd; Toonder Studio’s gedupeerd Straatrovers bekennen overval op boekhouder Boze chauffeur pleegt aanslag met auto IIO Prof. Wieberdink Nog f 35.000 over Niet homofielen in hoofdbestuur Geen vertrouwen van COC in D’66 n Drs. Reynaerts (NKV) over uitbreiding collectieve voorzieningen: Milanees blad: Compromisvoorstel aan Vaticaan vraagt optreden Vereniging Heelkunde Vale gier ontweek kou in Zuid-Europa Zesjarig jongetje doodgedrukt Eén van de 82 persoonlijkheden van British Leyland. De eigenzinnigste auto-industrie van Europa. n. TWEE JONGETJES DOOR IJS GEZAKT EN VERDRONKEN IJ I 1 MAANDAG 11 JANUARI 1971 2 V ogelvereniging: Optimisme 'ii Program ma NEDERHORST DEN BERG Een felle uitslaande brand heeft zondag middag een groot deel van het vijf- tiende-eeuwse kasteel „Nederhorst” in Nederhorst den Berg in de as ge legd. Volgens de aannemer H. van Kooten, die de laatste tien jaar nauw betrokken is geweest bij de restaura tie van het kasteel dat onder Monu mentenzorg valt, heeft de brand zeker voor acht miljoen schade aangericht. Over de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM De Pacifistisch- Socialistische Partij zal alleen de ver kiezingsstrijd ingaan en geen samen werking aangaan met de P.v.d.A. of de P.P.R. Dit verklaarde zaterdag avond partijvoorzitter Burggraaf op het partijcongres. r I Voor de 1 1 ADVERTENTIE BRITISH LEYLAND British Leyland Nederland, Gouda 1 5 C I 1 1 1 MIDDELBURG In de buurt an het Noordbrabantse Dongen is zondag door ornithologen een vale gier waargenomen. De vale gier, aaseter, die in de bergen van Zuid- en Zuidoost-Europa broedt, is in deze eeuw slechts vier keer in Nederland waargenomen en dan alleen nog tussen voor- en najaar UTRECHT De Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. Wieberdink heeft de Nederland se Vereniging voor Heelkunde schrifteltfk verzocht, op te treden in het conflict tus sen hem en de faculteit der geneeskunde. Zoals bekend is zjjn moeilijkheden ontstaan rond het werk van prof. Wieberdink in de kliniek voor hart- en vaatchirurgie van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, die tot gevolg hebben gehad dat daar al sinds april vorig jaar geen open hartoperaties meer zijn uitgevoerd. abortus provocatus, waarbij de stem van de betrokken vrouw of echtpaar doorslag gevend moet zijn. De PSP wil voorts af braak van het defensiebudget en de men tale en materiële voorbereiding op niet- militaire geweldloze verdedigingstechnie- ken en -taktieken. Een voorstel om sabo tage in het Nederlandse leger te propa geren kreeg slechts weinig steun. Drs- Wiebenga verklaarde zeer optimis tisch te zijn over de komende verkiezin gen, vergeleken met de teleurstellende verkiezingen van de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Hij veronderstelde dat door de loonmaatregel veel werknemers zich zullen afwenden van de confessio nele partijen. Hij verwacht dat de kabou ters niet zullen meedoen aan de Kamer verkiezingen en hoopt zelfs dat de ka bouters een beroep zullen doen op hun aanhang om op de PSP te stemmen. „De PSP is een bevriende mogendheid van de Oranje Vrijstaat”, zei hij. Volgens hem zal de opkomst voor de Kamerverkiezingen groter zijn dan vorig jaar, toen met name de PSP veel nadeel door het niet-opkomen had ondervonden. Tenslotte veronderstelde hij dat de actie „Kraak ’et” om het defen siebudget te kraken, veel weerklank on dervindt bij de jongeren. DELFT. Een 29-jarige Rotterdammer heeft zaterdag in Delft geprobeerd z(jn 30- jarige ex-vrouw met zijn auto om het le ven te brengen. In een wilde achtervolging over de smalle Rotterdamseweg waarbij snelheden van 120 km. per uur werden be reikt reed hjj tegen de achterzijde van de auto van zjjn voormalige echtgenote op. HELVOIRT In Helvoirt (N.-B.) is de 7-jarige G. van der Hurk om het leven gekomen toen hij op het erf van de boer derij van zijn ouders met zijn 6-jarig broertje een zware metalen drinkbak voor het vee, die schuin tegen een muur stond, omtrok. Gerard kreeg de zware bak over zich heen. Hij was vrijwel op slag dood. Dp gehele bovenverdieping en het dak van de .Nederhorst” zjjn verloren gegaan. Twee torens van het bouwwerk zijn in gestort. Vrijwel de gehele unieke collectie van het op de bovenveredieping ingerichte klokkenmuseum en vele andere meren- HEENVLIET. In Heenvliet zijn za terdagmiddag drie kinderen door het ijs gezakt, van wie er twee zijn verdronken. De slachtoffertjes zjjn de broertjes Leen en Cor van den Dool, respectievelijk 6 en 4 jaar. Het derde knaapje, de 6-jarige Cor Visser, dat eveneens door het ijs zakte werd op het nippertje gered door zijn 11- jarig vriendje Bruno Boekema. Deze sprong met een touw in zijn hand, dat door een volwassene werd vastgehou den, in het water waarna hij zijn vriendje aan zijn haren uit het water trok. aantal op moet als schouwd. Deze brandweerman heeft er bij het blussen van de brand in „Nederhorst” zijn gemak van genomen op een ton. Wellicht heeft hij het nooit eerder meegemaakt zittend een fikse brand te bedwingen. De PSP is met name boos op de PvdA, omdat deze partij samen met D’66 en de PPR een initiatiefvoorstel heeft ingediend waarin zowel de rechtstreekse verkiezing van de kabinetsformateur wordt voor gesteld als de invoering van het districten stelsel. Volgens de PSP zou het districten stelsel de doodsteek voor deze partij be tekenen. Een gesprek met de PvdA zal als het wetsontwerp volgens de verwach tingen in de Kamer zal zijn verworpen echter niet geheel worden afgewezen. Het congres besloot om samen met andere par tijen te trachten een dam op te werpen „tegen de toenemende rechtse krachten in de Nederlandse politiek”. Austln-Jaguar-Triumph-Leyfand-MG-Morris-Rover deels onvervangbare antiquiteiten, curiosa en meubelen werden een prooi van de vlammen. Alleen de waarde van de klok kencollectie wordt al geschat op één mil joen gulden. De N.V. Toonder Studio’s, die in een deel van het kasteel haar studio’s en werkruimten heeft, schat de waterscha de in haar ruimten op zeker een half mil joen gulden. „Dank aan paus Paulus VI voor bisschop Simonis” hebben vanmorgen omstreeks half twaalf boven Den Haag gevlogen. De vliegtuigjes cirkelden boven de ambtswo ning van de nuntius en boven de parochie kerk van bisschop Simonis aan de Sport- laan. Via het Westland werd daarna koers gezet naar Rotterdam, waar een rondje werd gemaakt boven het huis van de bis schop. dieren, die na kortere of lan gere tijd, zelfs na een schijnbare revali datie toch aan de gevolgen sterven, bete kenen de behandeling een nodeloze ver lenging van het lijden, merkt de vereniging in een communiqué op. Toen op 27 december een olieopslagtank op het terrein van de Amercentrale scheurde was slechts één maatregel gebo den: de gigantische oliestroom (ruim 8000 ton) binnen de perken te houden en wat in het water kwam zo spoedig mogelijk te verwijderen. De Provinciale Noordbrabant se Electriciteitsmaatschappij heeft volgens de vereniging gedaan wat zij kon. Volgens fractieleider drs. H. Wiebenga, die door het congres op de eerste plaats var de lijst voor de verkiezingen is ge plaatst, zal echter een gesprek met D’66 bij voorbaat reeds tot weinig resultaat leiden, omdat de democraten volgens hem geen nadruk leggen op maatschappijver nieuwing. Na de heer Wiebenga zijn voorts nog op de lijst geplaatst respectievelijk de hui dige kamerleden A. G. van der Spek, dr. B van der Lek, H- Gortzak, mej. I. Hoog- steder, H. Riethof, W. de Wolf, J. de Jong, B G. Aalders en mevrouw C. Bos-de Kok. Prof. Wieberink en enkele van zijn me dewerkers hebben de Vereniging voor Heelkunde verzocht zich met deze affaire te bemoeien omdat zij menen dat de ver klaring van het dagelijks bestuur van de universiteit in Utrecht van afgelopen vrij dag, de volgens hen rechtmatige rehabili tatie van de kliniek en het dringende her stel van de mogelijkheden tot behandeling van patiënten niet bevordert In deze ver klaring deelde het universiteitbestuur on der meer mee dat hét sterftecijfer in de kliniek aanleiding is geweest voor de ope- ratiestop. Prof. Wieberdink heeft steeds ontkend dat het aantal sterfgevallen in zijn kliniek hoger zou zijn dan dat in andere hartcentra. onderwijs, omdat de kans op wetenschap pelijk onderwijs voor een kind uit het middelbare of hogere milieu maar liefst veertien maal groter is dan voor een kind uit het lagere milieu- „Dat betekent dat er in het onderwijsbestel geen sprake is van democratie.” „Het bestel van het voortgezet onder wijs heeft zich, alle bedoelingen van de Mammoetwet ten spijt, en ondanks brug klassen, ontwikkeld tot wat men zou kunnen noemen een bureaucratisch toe- delings-apparaat van levenskansen” En die toedeling valt duidelijk uit in het na deel van de kinderen uit onze gezinnen” aldus de heer Martij n. Van de brandschade heeft men zondag nog geen indruk kunnen krijgen omdat het gebouw toen nog niet te betreden was. De produktie van de N.V. Toonder Studio’s wordt voorlopig voortgezet in een schuur op het terrein van het kasteel. N.V. Toonder Studio’s had een produk- tiebedrijf in de rechter vleugel in gebruik. Voorts was ook het gehele koetshuis bij dit film- en tekenbedrijf in gebruik. Het koetshuis is echter gespaard gebleven. Het archief van Toonder, dat in de kelder on dergebracht was en dat onvervangbare stukken van de Tom Poes-strips bevat, is gespaard gebleven. Aan de blussingswerkzaamheden namen deel de brandweerkorpsen van Neder horst den Berg, Weesp en Nichteveen. Het kasteel is eigendom van de heer J. L. Jonker, die het ondergebracht heeft in de stichting Harmine Wolters. Kasteel heer Jonker verwacht dat het kasteel weer m zijn geheel zal worden opgetrokken. De klokkencollectie was eigendom van de heer Jonker. De enorme brand trok duizenden toe schouwers. In totaal twintig man rijks politie uit de omliggende plaatsen hadden de handen vol om het verkeer in goede banen te leiden. Vanuit de lucht assisteer de een vliegtuigje van de afdeling Lucht vaart Rijkspolitie Schiphol. De brandweer korpsen hadden de brand, die omstreeks half twee ’s middags was uitgebroken, om streeks vier uur onder controle. De Rotterdamse kwam met haar wagen tegen een brugleuning tot stilstand. Met een gebroken been en schaafwonden werd zij naar een ziekenhuis overgebracht. Een inzittende vrouw kwam met de schrik vrij. De auto moest van de brug worden los gezaagd. De veroorzaker van het ongeval bleef ongedeerd. Hij verklaarde tot zijn daad te zijn gekomen na een ruzie over de uit het ontbonden huwelijk voortgekomen kinderen. tegische blunder.” Het wekt de indruk dat de werknemers elke verbetering van de collectieve voorzieningen moeten be talen, terwijl de inkomensverhoudingen nog altijd scheef zijn. Bovendien moet de vakbeweging zich geer matiging opleggen als er steeds nieuwe consumptiebewegingen worden uitgelokt door de behoeftenkwekerij van de industrie, aldus de critici. De nadruk op de financiering van de collectieve voorzieningen mag overigens niet een soort substituut worden voor eigen initia tieven voor acties van de werknemers ter verbetering van het onderwijs, de volkshuisvesting en de leefbaarheid in (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. „Ook de werknemers moeten meebetalen aan de uitbreiding van de collectieve voorzieningen. Maar de lasten daarbij moeten naar draag kracht worden verdeeld.” Dat zei de NKV-econoom drs. W. Reynaerts zater dag in Tilburg. Hij beantwoordde daar mee de kritiek van de werkgroep voor een maatschapnij-kritische vakbeweging, die tijdens een Brabantse kaderdag van het NKV naar voren kwam en op sten cil aan de deelnemers werd uitgereikt. De critici noemden het actieprogram ma van de drie vakcentrales een „stra- het algemeen. Op de kaderdag, die 700 NKV’ers naar Tilburg bracht, werd even eens kritiek uitgeoefend op de houding van de K.V.P.-Kamerkandidaat F. van aer Gun, thans nog NKV-secretaris, die dezer dagen is opgetreden in een K.V.P.- verkiezingsuitzending, terwijl de K.V.P. toch tegen de wens van de vakbewe ging in voor de loonmaatregel heeft ge stemd. De ‘vogel heeft een lengte van ongeveer een meter en is vooral opvallend door de zeer lange en brede vleugels. Volgens des kundigen is de vogel vermoedelijk naar het noordwesten van Europa uitgeweken van wege de strenge vorst en sneeuwval die op het ogenblik voorkomt in het bergland van Zuid-Europa. De Mini.Kleine felle kameraad van grotestedelingen. Wist u dat er alleen al in Rome 50.000 rond flitsen Bij de prijs inbegrepen: de technische know-how.,die British Ley- land In al z’n auto's stopt- van Jaguar tot Rover, vanTriumph tot MG. Het eigenlijke onderwerp van de Bra- bantdag was de onderwijsvernieuwing en het actieplan van het NKV hiervoor. Provinciaal voorzitter G. Martijn be pleitte verdere democratisering van het AMSTERDAM. Het landelijk congres van de Nederlandse Vereniging van Ho mofielen COC heeft zondag voor het eerst niet-homoseksuelen in het hoofdbestuur gekozen. Het zijn mevr. dra. S. Meilof- Oonk uit Amsterdam en Jan L. Dobber uit Beverwijk. Mevr. Meilof heeft een op dracht van het ministerie van CRM het onderzoek „Mening over homoseksuali teit” verricht en Jan Dobber kreeg be kendheid door zijn rol bij de bezetting van de Pedagogische Academie in Bever wijk vorig jaar. Tegen hem en één der andere zeven nieuwe hoofdbestuursleden Jos Holtkamp uit Amsterdam, bestonden op het congres de meeste bezwaren omdat zij volgens afgevaardis'dcn een te linkse signatuur hebben. Van de zijde van het hoofdbestuur werd benadrukt dat dit niet de signatuur van het COC zal zijn. Het landelijk congres van het COC heeft zich zaterdag gesteld achter het beleids plan 1971 van het hoofdbestuur om het COC om te buigen van een exclusieve belangenbehartiging tot een breed ge oriënteerde emancipatie-beweging. Tegen dit beleidsplan, dat aangenomen werd met 29 tegen 22 stemmen, bestond een grote oppositie. Werkelijke emancipatie kan alleen wor den bereikt door de feitelijke integratie van het homoseksuele gedrag in het so ciaal verkeer, aldus het hoofdbestuur. De samenleving, zoals die nu is maakt vol gens het hoofdbestuur een dergelijke in tegratie onmogelijk. Het meent daarom dat het mede een taak van het hele COC is een sociale hervorming te bevorderen waardoor deze integratie mogelijk kan worden. Mensen zijn geneigd hun opvattingen en houding sneller te wijzigen als zij in hun directe omgeving regelmatig op positieve wijze worden geconfronteerd met homo- sexualiteit, aldus het hoofdbestuur. AMSTERDAM De Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Vogels in Amsterdam meent sterk te moeten betwij felen dat de reddingsacties van de door de stookolie van de Amercentrale in Geertrui- denberg aangetaste vogels zinvol zjjn. Het deze wijze te redden vogels uiterst miniem worden be- ROTTERDAM. De Rotterdamse re cherche heeft de daders aangehouden van dc roofoverval op een 43-jarige boekhou der waarbij zij 46.000 buitmaakten. De twee mannen hebben bekend de overval te hebben gepleegd. Het grootste deel van de buit is teruggevonden. D? overval werd vorige week donder dag gepleegd in de Korte Hopghstraat in Rotterdam. Een van de twee overvallers bedreigde de boekhouder met een pistool, waarop deze de tas met 46.000 liet val len. De overvallers verdwenen in een auto, die later in Rotterdam werd terug gevonden- De rovers zijn een 28-jarige chauffeur uit Rotterdam en een 36-jarige loswerk man uit Den Haag. De politie is de daders op het spoor gekomen door de tip van een inwoner van Den Haag, die in pen café in de residentie de chauffeur veel geld zag uitgeven, waar bij hij toespelingen maakte op de overval in Rotterdam. .In het huis van de loswerkman vond de politie een bedrag van 17.000 en bij de Rotterdammer 18.000. MILAAN (AFP). Het Milanese blad „II Corriere della Sera” schrijft zondag dat het Nederlandse episcopaat de paus een compromis-voorstel zou hebben voor gelegd inzake de benoeming van kapalaan Simonis tot bisschop van Rotterdam. Vol gens het blad zouden de bisschoppen de benoeming aanvaarden op voorwaarde dat de nieuwe bisschop erin toe zou stemmen de directieven van het Neder landse episcopaat te volgen, zelfs op pun ten waar deze zouden afwijken van die van het Vaticaan. Bovendien zou kardinaal Alfrink, voor zitter van het Nederlandse episcopaat, in Rome hebben bekendgemaakt kapelaan Simonis niet tot bisschop te wijden. De Nederlandse bisschoppen zouden vo rige week onder leiding van kardinaal Alfrink tot deze besluiten zijn gekomen, aldus de correspondent van het Milanese blad. Zij zouden ze eerst aan de paus hebben willen voorleggen alvorens ze openbaar te maken. De juistheid van het bericht in het Milanese blad wordt in Nederlandse katholieke kring sterk betwijfeld. Kardinaal Alfrink toonde zich niet be reid zich hierover uit te laten, terwijl het bisdom Rotterdam verklaarde geen commentaar te kunnen geven. Ook mgr. Diba, de auditeur van de pauselijke Nuntius in Den Haag wilde geen oordeel geven over het Italiaanse bericht. „Geen commentaar. Ik kan er weinig over zeg gen. Dit is een zaak voor de bisschop pen”, aldus mgr Diba. Het secretariaat van de b isschoppen- conferentie in Utrecht heeft zondagmid dag aan het KNP meegedeeld dat zeker vóór dinsdag over de bisschopsbenoe ming in Rotterdam geen communiqué te verwachten is. Zelfs trekt het secreta riat in twijfel of er al dinsdag een ver klaring zal kunnen worden uitgegeven. Twee reclamevliegtuigjes met de tekst: Het congres nam, vrijwel zonder be langrijke wijzigingen, het ontwerp-ver- kiezingsprogramma aan. Daarin wordt ge steld dat de PSP zich zal keren tegen in dustrievestigingen die alleen mogelijk zijn door het inschakelen van buitenlandse aroeiders. Elke loonmaatregel moet ver gezeld gaan van maatregelen op het ge bied van prijzen, winsten en investeringen, zo staat verder in het programma. Voorts wordt voorgesteld gratis openbaar ver voer, verbetering van het regionaal open baar vervoer, wettelijke regeling van de X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2