Honderden guerrilla’s land uit gezet SITUATIE IN JORDANIË NOG ZEER GESPANNEN Geblakerd Frans passagiersschip Meer stakingen en moorden in Polen van Bondskanselier Brandt wenst erkenning van oost-politiek in de Verenigde Staten Uitstel verwijdering chemische wapens Okinawa VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken w Ir’ Zalmanson de behoefte De industrie en Bezoek van Gierek geëist Israel doet luchtaanval CDU en CSU blijven tegen toenadering tot Moskou Aardbeving op West-Irian Jarring naar New York terug in beroep LAATSTE NIEUWS 3 MAANDAG 11 JANUARI 1971 Volgens Palestijnen: Eisen Weinig veranderd Actie in westen Voorwaarde Ramp Niet verrast (Van onze redacteur in Bonn) BONN Bondskanselier Brandt en minister van Buitenlandse Zaken Scheel zullen beiden bezoeken brengen aan de Verenigde Staten. Zij wensen de indruk uit te wissen dat de regering-Nixon bezwaar maakt tegen de voortvarende Oost-politiek van de Westduitsers. Die indruk is gewekt door de oppositie in Bonn en benadrukt door enkele conservatieve Amerikaanse politici. „Verraad" Cj^ (Van onze redacteur in Stockholm) Diezelfde royale tijdspanne hanteert de regering in Bonn voor de termijn waarin een bevredigende regeling voor West-Ber- lijn wordt verwacht. Voordat zo’n rege ling bereikt is, of althans vaststaat, zal Brandt de met Moskou en Warschau ge sloten verdragen niet ter ratificering aan het parlement voorleggen. Doel van de reizen naar de VS is zonder twijfel, voor- BEIROET (AFP) De Israëlische lucht macht heeft Palestijnse bases gebombar deerd op het moment dat de Jordaanse artillerie tegen de basis in actie kwam. Dit heeft het bureau van „El Fatah” in Beiroet meegedeeld. De bases liggen in het centrale deel van de Jordaan-vallei. zal duren is een eerste capitulatie van de regering voor de bevolking. JERUZALEM (Reuter-AFP) Dr. Gun nar Jarring, de VN-bemiddelaar voor het Midden-Oosten, is gisteren uit Israel naar New York teruggekeerd met een reeks Israëlische suggesties voor vrede die zullen worden voorgelegd aan Egypte en Jorda nië. Als aanleiding voor zijn „public rela- tions-reis” benut Brandt het in ontvangst nemen van een ere-doctoraat aan de universiteit van Yale. Scheel wil achter eenvolgens Londen en Washington bezoe ken. De tijdstippen schijnen nog niet vast te staan. Voor de reis van de kanselier gebruikte een regeringswoordvoerder het afgelopen weekeinde de aanduiding „in de eerste helft van dit jaar”. TEL AVIV (Reuter) De 31-jarige Vulf Zalmanson die vorige week door een krijgsraad in de Sovjet-Unie tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijan aandeel in een samenzwering om een Russisch vliegtuig te kapen, gaat tegen het vonnis in beroep. Dit heeft zijn vader in een telefoongesprek vanuit Leningrad met verwanten in Israel meegedeeld. AMMAN/BEIROET (AFP, DPA en Reuter) Het Jordaanse leger heeft gistermiddag 384 gewapende mannen van het Baka’a-vluchtelingenkamp bij de Jordaanse hoofdstad naar de Syrische grens begeleid. Geen van hen was Jordaniër. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Binnen landse Zaken in Amman gisteravond meegedeeld nadat de gehele dag tegenstrijdige berichten de ronde hadden gedaan over gevechten waarbij de Jordaanse strijdkrachten hard zouden zijn opgetreden. In Amman waren gisteren kleine gewapende groepen slaags met het leger. Het geblakerde Franse passagiers schip „Antilles” dat bij het eiland St. Vincent op een klip liep en in brand vloog. Zoals gemeld konden alle opvarenden worden gered. Men wenst voorts meer namen te we ten van de mensen die order hebben ge geven het vuur op de demonstrerende ar beiders te openen, waarbij velen werden gedood. En bovendien eist men dat de nieuwe partijchef Gierek een bezoek zal brengen aan de scheepswerfarbeiders zo dat een dialoog kan plaatsvinden tussen de regering en werknemers. De stakingen die voornamelijk bestaan uit langzaamaan-acties waaronder de to tale produktie lijdt, zullen worden voort gezet todat de eisen zijn ingewilligd. In Gdansk zijn tot dusverre meer dan der tig politieagenten om het leven gebracht. Hun lijken zijn teruggevonden, bijvoor beeld gewikkeld in prikkeldraad in de haven of opgehangen aan bomen en lan taarnpalen, zo meldden deze berichten uit Poolse bron. Hetzelfde geldt voor Gdinia en Sopot waarbij veel slachtoffers werden gemaakt onder leerlingen van de politieschool in Szitno die op ongewapende demonstre rende arbeiders hebben geschoten. Een woordvoerder van de communistische partijleiding in Gdansk heeft bevestigd dat 180 mensen in hechtenis zijn genomen en voorgeleid zullen worden omdat ze hebben deelgenomen aan de onlusten voor Kerstmis. De aangekondigde prijs- stop door het partij-orgaan Buna Lu du evenals de regeringswisseling heeft weinig veranderd in de totale situatie in Polen, zo menen de meeste waarnemers. Nieuwe moeilijkheden kunnen dan ook worden verwacht. STOCKHOLM. Op vrijdag 8 januari begon in Warschau een economisch-we- tenschappelijk congres, waaraan wordt deelgenomen door achthonderd personen, het grootste wetenschappelijke econo mische congres sedert 1956. De bedoeling is dat men enige verbetering weet te brengen in de economische situatie van het land. De prijzenstop die twee jaar De regering onder Edward Gierek, die naar men verwacht, binnenkort weer ver anderd zal worden waarbij generaal Mieczislav Moczar de overhand zal krij gen, is er niet in geslaagd de bevolking in het Poolse Oostzee-gebied tot rust te brengen. Zweedse journalisten, die gis teren terugkeerden, berichtten over voort gezette stakingen op de scheepswerven en moorden op politieagenten in de ste den Gdansk, Sopot en Gdinia. Om deze in feite gezonde relatie voor eigen publiek in het juiste licht te plaat sen, zal de regering in Bonn nu de ko mende tijd, volgens een woordvoerder, de nadruk leggen op haar goede betrekkin gen met de Westelijke bondgenoten. Eind deze maand zal Brandt er zijn traditio nele visite aan de Franse president Pom pidou voor kunnen gebruiken. Het is een actie in het Westen, afgedwongen door de oppositie en van belang voor de Oost- politiek. Een afwijzing van de verdragen met Moskou en Warschau (uit de tot dus ver ingenomen standpunten blijkt dat beide voor de oppositie onaanvaardbaar zijn) in het parlement van Bonn is door Wehner een ramp voor de Duitse politiek en voor het streven naar ontspanning genoemd. geweld. Reeds vorige week zei men in „gezaghebbende kring” te menen op de hoogte te zijn van bijzonderheden over de wijze waarop de Jordaanse regering wil overgaan tot „langzame en methodi sche uitschakeling van de guerrilla’s en tot verdrijving uit al hun posities.” TOKIO (Reuter). De Amerikaanse militaire autoriteiten hebben vandaag het begin van het verwijderen van 13.000 ton chemische wapens waarbij zenuwgas van een militaire basis op Okinawa voor twee dagen uitgesteld. Dit meldt het Japanse persbureau „Kyodo.” De verantwoordelijke commandant, lui- tenant-generaal James Lampart, heeft de burgerlijke autoriteiten van de Rioekioe- eilanden van dat besluit op de hoogte gesteld. Ondanks Amerikaanse verzekeringen dat de wapens in hun huidige staat geen schade kunnen veroorzaken hebben link se organisaties op Okinawa gedreigd de legervrachtauto’s te zullen tegenhouden waarmee de eerste ladingen door dorpen naar de haven Tengen zouden worden vervoerd. Vanochtend zou een begin zijn gemaakt betrokken, is het in Bonn nog niet tot een breuk tussen regering en oppositie gekomen. Aanvankelijk heeft de oppositie veel betekenis gehecht aan de verzekering van Brandt en Scheel dat de bevredigende Berlijn-regeling voorwaarde is voor rati ficering van de verdragen met Moskou en Warschau. Nu is -daar echter een eigen voorwaarde aan toegevoegd: het moet tot ontspanning in de betrekking en tussen de beide Duitslanden zijn gekomen. Die ontspanning behoort tot de belang rijke doeleinden van de regeringspolitiek. De ervaring heeft echter geleerd dat ze niet kan worden bereikt voordat de in vloed van de toenadering tot andere Oost- europese landen doorwerkt. Ze kan niet als voorwaarde worden gesteld voor rati ficering van de verdragen met Moskou en Warschau, maar moet er het gevolg van zijn. SPD-strateeg Wehner heeft er de oppositie voor gewaarschuwd Ulbricht min of meer het vetorecht voor ontspan ning in Europa te geven. komen. Volgens de laatste berichten wordt er nog steeds gevochten. Israëlische deskundigen op het gebied van de Arabieren toonden zich niet ver rast over de nieuwe uitbarstingen van Moet het Nederlandse bedrijfsleven door middel van voortdurende investerin gen de spanning op de arbeidsmarkt be vorderen? Wie deze vraag zó gesteld krijgt, zal er zonder aarzelen nee op ant woorden. Individueel voelt geen enkele ondernemer daar veel voor. Want hij kent de bijverschijnselen van die over spanning maar al te goed. Investeren zonder de zekerheid, dat de daardoor geschapen nieuwe arbeidsplaat sen ook bezet worden, is vragen om pro blemen. Dat is touwtrekkerij om de beste krachten. En als die niet meer beschik baar zijn, moeten er maar buitenlanders geïmporteerd worden, waarmee zich dan nieuwe kwesties aandienen. Huisvesting en maatschappelijke aanpassing zijn er enkele van. En ondanks het feit dat er duizenden buitenlanders in Nederland werken, is het ons nog steeds niet gelukt die vraagstukken op een humane manier op te lossen. Wat eraan gedaan zou kunnen worden, weten sociologen en vakbewegingsfunc- tionarissen wel te vertellen. Ze advise ren: weeg de beslissingen tevoren goed af. Investeer als het bedrijf behoed kan worden voor een fatale concurrentieslag. Maar doe het niet in het wilde weg, zodat er overcapaciteit ontstaat. De afgelopen weken heeft men dat NKV-voorzitter Mertens kunnen horen zeggen. Kloos her haalde het bij zijn afscheid van de vak beweging tijdens het jubileumcongres in Amsterdam. En prof. dr. Hoefnagels besteedde er aandacht aan tijdens het jongste congres over „Het veranderend sociaal-politiek klimaat in Nederland”, vorige week in Utrecht. De socioloog ging in zijn filosofie daarover verder dan de vakbewegings- mensen. Hij zei: „Er wordt een beroep gedaan op de werknemers om de moge lijkheden van een overspannen arbeids markt niet uit te buiten terwille van het algemeen belang, terwijl niets is gedaan om te voorkomen dat de werknemers aan de bijna onweerstaanbare verleiding van de overspannen arbeidsmarkt worden blootgesteld. Sterker nog: de overspan nen arbeidsmarkt is een gevolg van te grote investeringen in het jongste verle den, of van te lage lonen in voorafgaande jaren. Dat is niet aan toeval te wijten, maar aan het feit dat werkgelegenheid maar een bijkomend effect is van inves teringen, die op winstvooruitzichten zijn tAAAAAAJW\AAAAAAAAAA/VW\AAAAAA/W\AAAAA/WWU\AAA/\AAAA/V\AAAAAA/V\AA/V\AAAAJWWWV\A/\^\AAAAAJW gebaseerd”, aldus professor Hoefnagels. In deze filosofie past het verwijt, dat afgelopen zaterdag tijdens de Brabantse NKV-kaderdag ook de werkgroep voor een maatschappij-kritische vakbeweging heeft gemaakt. Waarom moet de vakbe weging zich beperken in eisen op het ge bied van de koopkrachtverbetering, als daar tegenover een opvallende behoeften kwekerij van de industrie staat? Wanneer de golf van reclame daarvan een afspie geling is, dan komt het erop neer dat er in Nederland geen volwaardige mensen meer zijn, zolang ze zich niet op vaak in fantiele wijze produkten laten aanpraten, die niets meer met een evenwichtig be stedingspatroon te maken hebben. En om die produkten op de markt te kunnen brengen zijn nu juist die investeringen gedaan, die bijdragen aan spanning op de arbeidsmarkt. De looneisen van de vakbeweging worden dus geïnspireerd door twee ontwikkelingen, die elkaar di rect beïnvloeden. Ten eerste is er het uit buiten van de spanning, die tot een even wichtiger inkomensverdeling zou kunnen leiden. En vervolgens heeft men te maken met de onvolwaardigheidsidee die de werknemer als consument wordt inge stampt door de marktproduktie-beheer- sende bedrijven. Oud-werkgeversvoorzitter Bosma heeft als Twents K.v.K.-voorzitter in zijn nieuwjaarsrede gezegd, dat de onderne ming de bron van de welvaart is. Op zichzelf is daar niets tegen in te brengen. Evenmin tegen de wetmatigheid, dat overtrokken eisen voor bepaalde bedrijfs takken rode cijfers betekenen die tot werkloosheid, of zo men wil, tot vergro ting van de arbeidsreserve kunnen lei den. Maar waar het om gaat is, of die welvaartsbronnen zich zó moeten ontwik kelen, dat zij tegelijkertijd een aanslag betekenen op de welstand van werkne mers, die de gegevolgen van die investe ringen zien leiden tot een bedreiging van het leefmilieu. Hier ligt een van de belangrijkste span ningsvelden tussen werkgevers en werk nemers, waaruit het merendeel van de conflicten kan worden verklaard. Zolang zij tegenover elkaar front zullen blijven maken, zoals dat de laatste maanden is gebeurd, zal ons land verder af glijden naar het verstikkende moeras van de schijnwelvaart, waarin geen plaats meer is voor individueel geluk. dat de beslissende parlementaire debatten over de verdragen plaatshebben, persoon lijk de indruk weg te nemen dat Nixon niet achter de politiek van Brandt en Scheel staat. De komende dagen zal inmiddels de na druk in de Westduitse politiek vooral lig gen op reizen van CDU-politici. Oud-mi- nister van Buitenlandse Zaken Schröder vertrekt overmorgen naar Moskou. Bar- zel, de oppositieleider in de Bondsdag, reist volgende week naar Warschau. In regeringskring koestert men echter niet de illusie dat deze reizen een koerswijzi ging in de politiek van CDU en CSU zouden kunnen inluiden. De bezwaren van de oppositie tegen de „oost-politiek” zijn de laatste weken eer der verscherpt. Vast staat dat de regering in Bonn en de Westelijke Grote Drie het erover eens zijn wat een „bevredi gende Berlijn-regeling” dient in te hou den. Alleen op dit punt, waarbij dus an dere Westelijkem ogendheden direct zijn tooiing van de Europese gemeenschap beeft gedwarsboomd. Dat misleidende beeld sluit in zekere mate aan bij bedenkingen die in Wash ington bestaan. De Bondsrepubliek was Amerika’s trouwste bondgenoot in Euro pa. De huidige regering ontplooit eigen initiatieven, die niet tegen Amerikaanse opvattingen behoeven in te gaan, maar in een hoog tempo worden ontwikkeld en een belangrijk object in Amerika’s bui tenlandse politiek, Berlijn, mede beïn vloeden. Voor Bonn is echter essentieel wat voor de VS een onderdeel is van een globale politiek. En Brandt heeft haast (omdat hij vreest dat Ulbricht van lang aarzelen zou kunnen profiteren) op het moment dat de betrekkingen tussen Washington en Moskou nu niet direct hartelijker worden. In politieke kringen in Jeruzalem zei men dat Israel het initiatief heeft genomen in de hervatte vredesbesprekingen en dat het nu aan Cairo is zijn ideeën over een regeling naar voren te brengen. De besprekingen die Jarring gedurende vijf uur met premier Golda Meir en minis ter van Buitenlandse Zaken Abba Eban heeft gevoerd, zijn strikt geheim gehou den, maar volgens genoemde kringen heb ben de Israëlische bewindslieden de VN- bemiddelaar verzocht zich op de hoogte te stellen van de standpunten van Cairo en Amman over de precieze aard van een toekomstige regeling. Mevrouw Meir en Eban hebben er de nadruk op gelegd dat Israel over alle kwesties, de grenzen inbegrepen, wil pra ten als Cairo en Amman aantonen dat zij werkelijk vrede willen. Zij hebben Jarring voorts gezegd dat Israel met de Arabische landen wil samenwerken aan de oplossing van het Palestijnse vluchtelingenprobleem en dat zelfs voordat de eigenlijke vredes onderhandelingen beginnen. Ook zou zijn gesproken over de moge lijkheden op verlenging van de wapenstil- standstermijn die 5 februari afloopt. met het vervoer van 150 ton mosterdgas in artilleriegranaten. Langs de elf kilo meter lange weg naar de kust verzamel den zich in het weekeinde linkse studen ten met helmen. De bevolking langs de weg is niet overtuigd na de Amerikaanse verklaring dat de granaten van 40 meter hoogte kunnen vallen zonder dat zij ex ploderen. De VS hadden beloofd alle chemische wapens van Okinawa te verwijderen al vorens het eiland in 1972 aan Japan zal worden teruggegeven. De Israëlische deskundigen zijn er van overtuigd dat het om een politiek op lange termijn van koning Hoessein gaat, die de komende maanden systema tisch zal worden voortgezet en dat van tijd tot tijd „concessies” zullen worden gedaan om definitief afsnijden van Jor danië van de andere Arabische regerin gen te voorkomen. Succes zou de interna tionale positie van Hoessein aanzienlijk versterken. PORT MORESBY (Reuter) Het noor delijk deel van West-Irian is gistermorgen getroffen door een aardbeving. Volgens het nationaal informatiecentrum voor aardbe vingen in Washington was de sterkte 8.1 op de open schaal van Richter. Het epicentrum van de aardbeving ligt Soekarnopoera, het voormalige Hollandia. op ongeveer 240 kilometer ten zuiden van Het getroffen kabied is dun bevolkt. Over mogelijke schade is nog niets bekend. Volgens de woordvoerder hadden de mannen hun wapens mogen behouden en waren zij in hun eigen voertuigen en 14 Jordaanse legerwagens naar de Syrische grens gebracht. Eerder op de dag had de regering be kendgemaakt dat zij legervoertuigen naar het kamp zond om 100 Syrische en Iraak- se commando’s het land uit te zetten op verzoek van de kampleiding. In Beiroet deelde een woordvoerder van „El Fatah” beweging mee dat honder den mensen het kamp hadden verlaten en in de richting van de door Israel be zette Jordaan-oever trokken nadat het kamp door tanks was omsingeld. Het le ger had het vuur op hen geopend. De woordvoerder zei gisteravond dat het hoofdkwartier in Amman van het centra le comité van de Organisatie voor de Be- vrijding van Palestina gistermiddag was aangevallen. Jordaanse artillerie be schoot een aantal wijken van de hoofd stad. Twee leden van inter-Arabische be- middelingscommissie zouden zijn ge wond. De commissie zou hebben beslo ten het werk voorlopig op te schorten. Nadat eerder Syrië had laten weten „niet onverschillig” te kunnen blijven te genover het Jordaanse militaire optreden tegen de Palestijnen, sprak het Iraakse Baas-bewind gisteravond van .Verraad aan de bevrijding van Palestina.” Volgens berichten uit Beiroet is de hoofdweg van Amman naar Syrië door Palestijnse commando’s versperd. Volgens radio-Amman heeft premier Wasfi Teil de leiders van het Baka’a- kamp gisteren ontvangen en hun ver zekerd dat de Jordaanse regering en het volk georganiseerde Arabische comman- do-actie steunt. Hij waarschuwde tegen in filtranten. De premier vroeg om zelfbe heersing. „De soldaten en commando’s zijn onze broeders en zonen, en wat hen schaadt, schaadt ons allen.” Bahi Ladgham, voorzitter van de Ara bische commissie die belast is met het bewaren van de vrede tussen de Jordaan se strijdkrachten en de Palestijnen, heeft gisteravond om een onmiddellijk staakt het vuren gevraagd. Hij noemde dit een van de voorwaarden waarop hij zijn missie zou voortzetten. Ladgham zal naar Londen gaan om de jongste ontwikkelin gen met koning Hoessein te bespreken, die in de Britse hoofdstad in het zieken huis ligt. Volgens een woordvoerder van El Fa tah werd in Amman tegen het middag uur van alle kanten geschoten. Correspondenten in Israel meldden dat in de noordelijke Jordaan-vallei groot scheepse Jordaanse leger bewegingen zijn waargenomen. Men ver onderste’de dat de Jordaniërs op zoek waren naar Fatah- commando’s die zich in de dorpen daar verborgen zouden houden. President Anwar Sadat van Egypte heeft de Arabische staatshoofden zater dag verzocht afgevaardigden naar Am - man te zenden te bespreking van de toe stand in Jordanië. De Arabische bemiddelaar Ladgham zei dat premier Teil zich bereid heeft verklaard vertegenwoordigers van alle Arabische koningen en staatshoofden te ontvangen. Hij bevestigde berichten van „El Fa tah” dat ongeveer 7.000 vluchtelingen naar de door Israel bezette Jordaan-oe ver stromen om aan de strijd te ont- In haar harde oppositie tegen de rege- ring-Brandt schildert de tegenpartij in Bonn het beeld van een regime dat zich mogelijk laat misbruiken in de wereld politiek van de Sovjet-Unie. Dat door de sociaal-democraten be heerste regime zou bovendien geen ga rantie bieden voor handhaving van de nauwe banden van Duitsland met het ■Westen. Wie afgaat op uitlatingen van CDU-politici zou bijvoorbeeld de indruk kunnen krijgen dat Brandt en niet Pom pidou eind vorig jaar de verdere vol- De stakingen zullen worden voortgezet tot aan drie etsen van de scheepswerf arbeiders is voldaan. Het vrijlaten van een ongekend aantal werfarbeiders, een paar honderd schat men, die hebben deelgenomen aan de broodrellen voor Kerstmis. X ib 5*

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3