Velser Jeugd Rode Kruis had twee dagen een vol huis het huis opdringen Woont reeds Nog geen r.-k. havo in Driehuis Marktgeld moet hoger Ongeval bij Hoogovens Kerkelijke groep wil vrije opstelling aan Relweg oIk wil me bij niemand van XI VERENIGINGSNIEUWS UT DE MMOND Goed initiatief EIGEN WEGEN AFTASTEN Uitwisseling van marktbalans vakantiehuizen Amerikanen en Europeanen Ruiten ingegooid van leegstaand café College streeft naar sluitende PATER W. RAND AG, DE NIEUWE RECTOR VAN REVALIDATIECENTRUM HELIOMARE: ZORGEN OVER EFFECT DIENSTEN IN BEVERWIJKSE JOZEFKERK Echtpaar Bosman bij Commissaris der Koningin Ongevallen ten gevolge van de gladheid i MAANDAG 11 JANUARI 1971 Velsen-IJmuiden 99 Panam ontwerpt systeem Velsen-Noord B ever wijk Heemskerk V- 4 1 (Van een onzer verslaggevers) Consultatiebu- (Van een medewerker) 11 JANUARI (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Lincoln (Canada) P. Kingma te Smithers. Aangenomen naar Kaapstad J. W. Beekman te Bedum. Bedankt voor Amersfoort drs A. N. Hendriks te Delft. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Heerde G. de Vries te Rijnsburg. de Moerberg Comité IJmuiden-West, van Tijdens de nieuwjaarsreceptie van de commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg zaterdagmiddag ten Pro- vinciehuize hebben velen hun op wachting gemaakt. Tot hen behoorde ook Velsens burgemeester W. M. B. Bosman, die met zijn echtgenote de heer en mevrouw Kranenburg een voorspoedig 1971 kwam wensen. Het echtpaar Bosman werd door de com missaris der koningin met uitgestoken Maar niet alleen de jeugd, doch ook de ouderen hebben hier leuke ogenblikken doorgebracht, getuige vele reacties, die duidelijk getuigden van waardering voor dit uitdragen van de talrijke activiteiten der Rode Kruis-jongeren. BEVERWIJK Als de raad goedkeuring verleent aan het voorstel van B. en W. zullen de marktgelden drastisch worden verhoogd. Voor elke keer, dat een markt- handelaar van een standplaats gebruik gaat maken moet h(j straks 80 cent per strek kende meter betalen. Voorheen was dit bedrag gesteld op f 0,60. Voor een vaste standplaats voor tenminste een maand zal f 2,75 (was f 2,10) worden bedongen. BEVERWIJK De kerkelijke groep onder leiding van onder meer kapelaan J. Ruy ter, een van de leiders van Septuagint, heeft zondagmorgen in de Jozefkerk een ver klaring afgelegd, waarin de mogelijkheid van een vrije opstelling wordt aangestipt. De groepering, die reeds gedurende vier jaren kerkdiensten in de Jozefkerk houdt, die afwijken van het normaal geldende patroon, stellen, dat het mogelijk moet zijn, dat „we in zoekend geloven vieringen houden, waarin we ons in ons slagen en na tuurlijk ook falen niet constant bekeken voelen door mensen, die zelf nog wel d« bananeschil willen neerleggen, waarop je misschien kunt uitglijden”. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. „In Seppe zaten we het merendeel van de dag rond de conferentietafel. Veel vergaderwerk, ja. Hier, in Heliomare, is de geestelijke ver zorging van patiënten, religieuzen en ver pleegsters het belangrijkste.” Pater W. Randag van de Orde van Redemptoris ten is, zoals reeds is gemeld, door de de bisschop van Haarlem tot rector van het revalidatiecentrum en sanatorium He liomare benoemd. Hij was tot voor kort directeur van het retraitehuis „Seppe” in de gemeente Hoeven (N.-B.). Na acht jaar de directeurskamer te hebben bezet achtte hij de tijd gekomen plaats te ma ken voor een jongere: „die meer op de hoogte is van de nieuwe discussietech nieken dan ik.” De wedstrijdploeg van het Velser Jeugd Rode Kruis demonstreert hier, aangevuld met enkele andere leden, hoe een gewonde moet worden behan deld. Burgemeester W. M. B. Bosman en enkele leden van het afdelingsbe stuur kijken vol interesse toe hoe het geleerde in praktijk wordt gebracht. MAANDAG 11 JANUARI Districtskantoor. Wijkerstraatweg 131. 19.30 u. ledenvergadering metaalbedrijf s- bond NVV. DINSDAG 12 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- In de garage was een drive-in-show waar vooral de jongeren konden luiste ren naar de muziek uit de disco-bar als mede maar allerlei op de band opgeno men interviews. SCHIPHOL. Pan American World Airways gaat deze maand een uitwisse- lings-systeem opbouwen, waarbij Ameri kaanse en Europese vakantiegangers (dus ook Nederlanders) in eikaars huizen vakantie kunnen gaan houden. Aangezien op deze wijze kosten voor logies vrijwel geheel worden uitgespaard doen zich gro te mogelijkheden voor een goedkope va kantie voor. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vermoedelijk als gevolg van het plotseling glad worden van het wegdek slipte in de nacht van zaterdag op zondag om kwart voor één op de Park weg een personenauto, bestuurd door een 24-jarige IJmuidenaar. Hij reed tegen een lantaarnpaal aan, die afbrak. De bestuur der is met hoofdwonden door de Onge vallendienst naar het Antonius Zieken huis gebracht. Zondagavond om half elf slipte een bromfietsbestuurster op het gladde weg dek van de hoek GildelaanSchulpweg in Velsen-Noord. Met ernstige kneuzingen aan haar rechterarm is zij naar het Rode Kruis Ziekenhuis gebracht Op eigen initiatief kunnen de inschrij vers dan contact opnemen met adressen van overzee. De inschrijvingsdatum voor de eerste gids sluit op 20 januari a.s. Pan Am bereidt de uitgave voor in sa menwerking met „Home Interchange ltd” en „Vacation Exchange Club inc”, twee Amerikaanse firma’s die op het ter rein van woning-uitwisseling al zeer veel (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Telefonisch werd zater dagmiddag om kwart over drie aan de Velsense politie gemeld dat men bezig was ruiten in te gooien van een leeg staand café op de hoek van de Enschedé- straat en de De Wetstraat. De politie telde zesentwintig kapotte ruiten. Een deel der daders kon worden achterhaald. Pater Randag is momenteel druk bezig om met de ruim 200 personeelsleden van Heliomare kennis te maken. „In Seppe kon je het geheel nog overzien, maar hier is het zo groot, dat ik waarschijnlijk pas over een jaar honderd percent ben inge werkt. Ik ga zo gauw mogelijk de patiën ten bezoeken. Wie verder contact met me wil kan een afspraak maken. Ja, ik zie namelijk mijn werk als geheel vrijblij vend. Ik wil me bij niemand opdringen” zegt pater Randag. Voorts verzorgt hij de liturgische vie ringen, de oecumenische dienst, hij zal de conferenties van zusters gaan leiden. Pater Randag (61 jaar) voelt zich Am sterdammer. „Ik ben er dan ook geboren.” Na zijn gymnasiale opleiding in Roer mond en Vaals trad hij in bij de Orde van Redemptoristen. Hij studeerde filoso fie (zes jaar) in Wittem (Zuid-Limburg), verzorgde tevens de zielzorg aldaar en publiceerde enkele artikelen over de leke-ascese in een aantal tijdschriften. Van zijn hand zijn ook enkele boekjes over deze materie. Hij was onder meer als (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het Velser Jeugd Rode Kruis kan op een zeer geslaagde Open Huis-tweedaagse terugzien. Zaterdag en zondag is het Rode Kruisgebouw De Slingermuur doorlopend bezocht door be langstellenden, die nu eens in kleine groepjes en dan weer massaal verschenen en in het laatste geval het gebouw in alle appartementen vulden. Tot de eerste be zoekers behoorde burgemeester W. M. B. Bosman, die met grote aandacht een als openingsceremonie uitgevoerde de monstratie heeft gadegeslagen. Voorafgaande aan deze demonstratie snrak de leidster van het Jeugd Rode Kruis mejuffrouw A. C. van Nieuwkoop een kort welkomstwoord, waarin zij de commissie Jeugd Rode Kruis aan de aan wezigen voorstelde. Het waren Giny Leen- houts, Greet van Gorsel, Co Smit, Tom Stramrood, Dik van Beelen en John van Opijnen, die samen met de overige Jeugd Rode Kruisleden in de afgelopen weken het Open Huis hebben voorbereid en dit weekeinde de handen meer dan vol heb ben gehad. Tijdens het Open Huis zijn doorlopend demonstraties gehouden, waarbij de pseu- do-slachtoffers op indrukwekkende wijze waren geschminkt. Met name dit onder deel van de vele Jeugd Rode Kruis-ac- tiviteiten trok sterk de aandacht, waar bij men soms op stoelen moest gaan staan om over de hoofden van de overige be zoekers heen de verrichtingen van de jon gere ehbo-ers te volgen. Doch ook voor de overige zaken, onder gebracht in kramen en in het zij-zaaltje bestond een nimmer-aflatende interesse, terwijl men zich bij de informatie-stand nader liet inlichten. Dit resulteerde di- rekt al in twintig nieuwe aanmeldingen voor een volgende cursus, anderen weer vroegen een daartoe bestemd formulier aan teneinde thuis nog eens over de za ken te kunnen nadenken. Om de uitwisseling mogelijk te maken, gaat Pan Am een gids samenstellen, waarin iedereen die van het plan gebruik wil maken zijn naam, adres en enkele details van het woonhuis kan laten opne men voor een bedrag van ruim 30 gul den. De gids wordt in februari zowel in Amerika als in Europa aan alle inschrij vers toegezonden. In april en mei vol gen nog supplementen. DRIEHUIS De Raad van State heeft een beroep bij de Kroon behandeld van het bestuur van de Jean Vandel Stichting in Driehuis tegen een beschik king van de staatssecretaris van onder wijs. De staatssecretaris van het stich tingsbestuur om een afdeling voor hoger algemeen voortgezet onderwijs (havo), te verbinden aan de r.-k. scholengemeen schap, op te nemen in het scholenplan voor 1970, 1971 en 1972. Opneming in dit plan is voorwaarde om voor bekostiging uit ’s rijks kas in aanmerking te komen, thans uit een gymnasium en een school voor middelbaar algemeen voortgezet on derwijs (mavo). De staatssecretaris heeft de behoefte aan een havo niet bewezen geacht. De Nederlandse Katholieke Schoolraad heeft namens genoemde stichting in be roep aangevoerd, dat de minister de aan gevraagde school in elk geval in het plan had moeten opnemen, nu kan worden aangenomen, dat deze school in het laat ste leerjaar zal worden bezocht door veer tig a vijftig leerlingen. De appellant acht de beschikking van de staatssecretaris zeer onduidelijk en heeft wijziging daar van gevraagd. inspireerd door de leiding van de kerk van Haarlem ons werk voorzetten?”, zo vraagt de groep zich tenslotte in de ver klaring af. medewerker verbonden aan het tijdschrift Katholiek Leven (thans ter ziele), en de Katholieke Stem en het Nederlands-Bel- gisch tijdschrift Geestelijk Leven. Tot 1944 was hij in Den Bosch werkzaam in de zielzorg. In het Brabantse Seppe maak te hij de bevrijding mee. In die plaats ook kwam hij in het retraitewerk terecht Hij werd overgeplaatst naar Amersfoort, totdat hij in 1949 tot directeur van het retraitehuis in Noordwijkerhout werd be noemd. In 1954 werd pater Randag rector van de kerk en het klooster aan de Am sterdamse Westermarkt, waarna in 1962 zijn benoeming volgde tot directeur van het retraitehuis in Seppe. Pater Randag heeft reeds zijn intrek genomen in de woning aan de Relweg nr. 62. „Heerlijk dicht bij zee.” Hij ver telt van kokkerellen te houden. „Ik maak de heerlijkste hapjes klaar.” Hij wil zich enthousiast op het werk in Heliomare „storten”, zegt hij. „Ik zal waarschijnlijk niet veel tijd over hebben om te gaan schrijven. Dat was namelijk een fijne bezigheid.” „Het is noodzakelijk”, aldus de groep, dat wij in verbondenheid met andere plaatselijke gemeenten eigen wegen kun nen aftasten, zonder dat bij een even tueel misschien iets gewaagd stellingna- me een pastoor, die dan in de nu gel dende verhoudingen niet anders kan, di rect een verklaring van de bekende kool en geit moet afleggen”. In de verklaring wordt gesteld, dat evangelie en politiek, geloofsbeleving en maatschappelijke daadwerkelijke interesse diepgaand met elkaar verbonden zijn. Men wil een groe pering zijn die vandaag iets probeert te realiseren van wat morgen misschien op bredere schaal mogelijk wordt. De groep, aldus de verklaring, laat zich niet door enige vertegenwoordigers van een richting, die wel het verleden heeft maar niet de toekomst, de wet voorschrijven. „Wij betwisten niemand het geloof en de vormgeving daarvan van weleer”, al dus de groep, die ervan overtuigd is dat de kerk, anders dan vroeger, een plat vorm moet kunnen zijn voor velerlei groe pen en acties. „Kunnen wij in deze kerkruimte zelf standig en onder eigen verantwoordelijk heid in contact met andere gelijkgezinde plaatselijke gemeenten en wat ons be treft in voortdurend gesprek met en ge- IJMOND. Een vastgelopen schrothas- pelwagen is er zaterdagmiddag de oorzaak van geweest dat een 40-jarige hoofd-machinemonteur bij Hoogovens een bedrijfsongeval overkwam. De uit Heems kerk afkomstige monteur wilde name lijk een bij de elektrolitische ver- tinnerij vastgelopen haspelwagen weer op gang brengen, bij welke pogingen hi: bekneld raakte. De monteur is met een bovenbeen- en ribfractuur in het Sint Jo- MAANDAG Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. Leger des Heils, Geijsendorfferlaan 4. 20 u. werkgroepavond AA. De Slof, Raamveld. 20 u. Koreaans ka rate. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Am- stelstraat 44: volwassenen 19-21 u.; Stum- phiusstraat 46: jeugd 19-21 u. DINSDAG 12 JANUARI Bejaardenpaviljoen, Westerhoutplein. 10 u. damesgymnastiek, 11 u. herengymnas- tiek, 13.30 u. bridgen, 14 u. handenarbeid. De Slof, Raamveld. 13.30 u. bejaarden- soos. Kennemer Theater, Zeestraat. 20 u. le zing door Nico Verhoeven over het ma ken van dia’s voor ’t Nut. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 15.30-17.30 u. MAANDAG 11 JANUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.45 tot 20.45 uur bibliotheek en inlich- tingscentrum van de Nederlandse Vereni ging voor Sexuele Hervorming. De Ring. 19.30 tot 21.30 uur bokstraining in gymzaal Ossendorpschool (ingang Wijk aan Zeeërweg) IJmuiden. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, geopend van 19 tot 21.30 uur; filiaal Wüstelaan, gebouw Spaarnberg, Santpoort- Noord, 19 tot 21.30 uur; filiaal Willems- beekweg 96, IJmuiden, 19 tot 21 uur; uit- leenpost IJmuiden-West, parochiezaal on der Petruskerk, Venusstraat 1, 19 tot 21 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.45 uur bridgeclub De Jump. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 18.30 tot 21 uur basketbaitraining Exercitia; 21 tot 22.30 uur zaalhandbaltraining Full Speed. DINSDAG 12 JANUARI Federatie Bejaardenzorg. Spreekuren voor sociaal advies- 9-10 uur in het ge bouw Cultureel Centrum, Moerbergplant soen 22 te IJmuiden in benedenzaal 3, tel. 02550-15010; 11-12 uur in het Buurthuis „De Loods”, Geelvinckstraat 28 te Velsen- Noord, tel. 02510-24025; 15-16 uur in ge bouw CUSA, Hoofdstraat 133, Santpoort- Noord, tel. 023-378014. Verder volgens af spraak bij het secretariaat Hoofdstraat 133, Santpoort, tel. 023-378014. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945, IJmuiden 10 ot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmuiden, 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Gebouw PTT, Lange Nieuwstr.-Spaarne- straat, IJmuiden, 10 tot 20 uur spreekuur Medisch-Maatschappelijk reau voor Alcoholisme. Stichting Huish. en Gezinsvoorlichtlng, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, telefoon 02550-10715. De Brulboei, Kanaalstraat 288, IJmuiden, bejaardensoos, kinderclubs, pottenbakken en klaverjassen, jeugdsoos. Velserbad, Rriniostraat 18, IJmuiden, 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen; 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen; 12.15 ot 13.15 uur gemengd zwemmen; 13.20 tot 16.20 uur schoolzwemmen; 16.15 tot 16.45 uur zwem lessen; 16.40 tot 18 uur gemengd zwemmen; 18 tot 18.30 uur zwemlessen; 18.30 tot 20 uur zwemver. CSB, 20 tot 21.30 uur ge mengd zwemmen; 21.30 tot 22.30 uur zwem ver. CSB. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 18-23 uur Badmintonvereniging IJmond. Manly Sport, lessen en training in de gymnastiekzaal van School, Kerkstraat, 19.30 tot 21.30 uur. Ondanks deze verhoging zal de totale opbrengst van de markt niet voldoende zijn om alle kosten te kunnen dekken. De opbrengst in 1971 mét de nieuwe ver hoging, bedraagt ongeveer 21.000, ter wijl echter voor ruim 25.000 moet wor den uitgegeven aan kosten. Het geraam de te kort bedraagt dus ruim vierduizend gulden. Het college is zo welwillend dit tekort van 4.000 vooralsnog te accepteren. Maar niet zonder de bepaling, dat de ontwikkeling van dit tekort nauwlettend zal worden gevolgd en dat met de op brengsten van de marktgelden in de toe komst de kosten geheel gedekt moeten worden. Het college wijst er op, dat gezien de marktgelden, die in andere gemeenten worden geheven, de gelden in Beverwijk niet buitensporig hoog zijn; in enkele ge vallen zelfs lager indien rekening wordt gehouden met feiten als: een bereke ning van de marktgelden per m2 in te genstelling tot de hier gehanteerde een heid van strekkende meter en twee me ter diep, terwijl bovendien in enkele na burige gemeenten de markten gedurende de gehele of een gedeelte van het jaar slechts halve-dag markten zijn. MAANDAG 11 JANUARI De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. in strumentaal ensemble. De Zandkraai, Handelstraat. 19.30 open klaverjasdrive. De Lichtboei, Maasstraat. 19.30 u. films over mini- trips NS door Nederland en buitenlandse reizen. De Vrjj burcht, Vrijburglaan. 20 u. EHBO-vereniging PIM en ledenavond voor NCVB over onder andere geboortebeper king. Zaal Flora, Deutzstraat. 20 u. veiling postzegelclub. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. DINSDAG 12 JANUARI De Lichtboei, Maasstraat. 19.30 u. films over KLM-reizen. Verenigde openbare bibliotheek. Ruijs- daelstraat 7: jeugd 15.30-17.30 u. De groep vroeg de aanwezige kerkgan gers middels een uitgeschreven enquête te antwoorden op de verklaring, die mede is ondertekend door A. Baaj, secreta- ris-penningmeester van het jeugdkoor, J. Baaij, dirigent jeugdkoor en gemengd koor, J. Bouma, lid van het kerkbestuur, J v. Kan, dirigent Kinderkoor, N. Linger, secretaris inter-confessionele actiegroepen en H. Timmer, organist. Volgens de groep worden de kerkdiens ten in de Jozefkerk voor 20 percent door de Jozef parochianen en voor 80 percent door mensen uit allerlei parochies van het dekenaat van de IJmond bezocht. Er komen ook niet-katholieken, De groep maakt zich zorgen over de effectiviteit van de activiteiten. „Verho len activiteiten doen hun werk”, ze bel den en schreven de bisschop reeds ver scheidene keren en benaderden de deken van Beverwijk, van wie men overigens op een vraag naar een duidelijk beleid moeilijk antwoord krijgt”. De bezwaren van de groep richten zich met name tegen het beraad van een bis dom, waarin men alleen bezorgd lijkt om een louter administratieve eenheid te bewaren en „waarin men eenzijdig zijn kaarten zet op de zogenaamde behouden de middengroepen, een stokpaardje van de bisschop zelf”. De groep ageert te gen de gedwongen gehoorzaamheid en aan een nauw omschreven Romeinse stra tegie: beleerd in vragen van liefde en ge zag, oorlog en politieke onthouding, hu welijksbeleving en celibaat en een kerk provincie tenslotte, waarin van bovenaf bisschoppen onmondig en gelovigen voor onnozel verklaard worden”. A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5