HOOGOVENTOERNOOI DREIGT WIJK AAN ZEE TE ONTGROEIEN SCHAAKNIEUWTJE VAN HOOGOVENS Ottenbros en Van der Vleuten dragen” profploeg Vissers Drs. Hooglandt pleitte voor nieuwe accommodatie Broer van omgekomen coureur beschuldigt Beltoise van moord George Best liet zich niet zien bij Busby .B If 1shw Profkoersen in nieuwe seizoen Twaalf landen voor bedwongen door Rotherham pre-Olympisch basketbaltoernooi Leeds United Morgen toertocht op de Gouwzee Andere opzet eindronde WK voetbal Clay voorlopig op vrije voeten if '-jpl El*® ggpi rt n 15 F 111 DINSDAG 12 JANUARI 1971 Geen schuld Compensatie 99 Loting Waterpoloprogramma 1, Hoger beroep werd toch ontvankelijk verklaard Zesdaagse Bremen 1 - V dan toch (Van onze basketbalmedewerker) van behoeve van de nabestaanden ramp bij de Glasgow Rangers. Actrice Sinead Cusack doet George Best zelfs de juiste tijd vergeten. wiens sponsor Jean Pierre Beltoise, die door de broer van de verongelukte coureur Giunti, re gelrecht beschuldigd is van moord, heeft ontsteld gereageerd op deze aantijging, die hij dementeerde en waarin hij verwees naar de verklaringen die hij direct na afloop van de race heeft gegeven. „Ik heb direct na afloop van de wedstrijd een ver klaring afgelegd, die zonder reserves door iedereen is geaccepteerd. Ik voel een groot medelijden met de jonge Giunti, doch aan zijn dood heb ik geen schuld.” HAARLEM Voor het pre-Olympisch basketbaltoernooi, dat in april 1972 in Ne derland zal worden gespeeld, hebben zich tot op heden bij de FIBA twaalf landen gemeld. Hoewel de officiële sluitingster- mjjn reeds verstreken is, verklaarde de algemeen secretaris, de Amerikaan Jones, dat inschrijvingen, die in de loop van deze maand alsnog in München binnenkomen, geaccepteerd zullen worden. De broer van de omgekomen Ignazio Giunti heeft intussen tegenover journalis ten verklaard, dat hij allerminst geloofde aan een ongeluk. „De dood van Ignazio (Van onze sportredactie) WIJK AAN ZEE Tussen de vele lovende woorden die gisteren bij de officiële opening van het 33ste Hoog- ovenschaaktoernooi aan het adres van de organisatoren werden ge sproken, viel toch ook een waarschu wend geluid te horen. Het was drs. J. D. Hooglandt, lid van de Raad van Bestuur van de Hoogovens, die temid den van de vreugde over de totstand koming van de 33ste editie de vinger hief om de aanwezigen te waarschu wen voor het steeds groeiende huis vestingsprobleem waarmee men bij de realisering van dit monstertoer- nooit (dit keer zijn er niet minder dan 500 deelnemers) te kampen heeft. „Wy willen niet verhelen”, zei de heer Hooglandt in zijn toespraak, „dat, on danks de bereidwilligheid van velen, het onderbrengen van de schakers Het bestuur van de FIFA nam nog een aantal verstrekkende beslissingen. Aan de nationale bonden zal worden geadviseerd hel damesvoetbal onder de hoede te ne men opdat de dames niet in handen vallen van managers die uitsluitend de wedstrij den zouden organiseren om het financiële gewin. Brazilië kreeg toestemming in juli 197? een groot internationaal toernooi te organiseren met achttien landenploegen, tien uit Zuid-Amerika, twee uit Midden- Amerika, een uit Afrika en vijf uit Euro pa. Besloten werd ook ruim 20.000 gulden beschikbaar te stellen voor het fonds ten de vierde ronde, zondag 17 januari vijfde ronde, maandag 18 januari zesde ronde, dinsdag 19 januari zevende ronde, don derdag 21 januari achtste ronde, vrijdag 22 januari negen ronde, zaterdag 23 ja nuari tiende ronde, (zondag 14 uur snel schaken), maandag 25 januari elfde ronde, dinsdag 26 januari twaalfde ronde, woens dag 27 januari dertiende ronde, donderdag 28 januari veertiende ronde en zaterdag 30 januari de slotronde. Alle wedstrijden beginnen om een uur. MONNIKENDAM Morgen zal op de Gouwzee een toertocht voor schaatsers worden gehouden over twintig, veertig en zestig kilometer. Het ijs voor Monniken dam en Volendam, de twee plaatsen waar van tien uur af kan worden gestart, is uitstekend. Zelfs een lichte dooi zal daar aan weinig kunnen veranderen. Zondag werd door duizenden geschaatst op de Gouwzee. Het probleem zal nog groter worden als het geplande cultureel centrum verwezen lijkt wordt, waardoor de organisatoren nog meer deelnemers zullen kunnen plaat sen als nu in Hotel Kennemerduin het geval is. Drs. Hooglandt: „Nu reeds is Hotel Kennemerduin te klein. Want wij zouden graag een wat ruimere accommo datie bieden aan de deelnemers en meer ruimte bieden voor het steeds groeiende aantal belangstellenden in de weekends”. De heer Hooglandt maakte duidelijk graag naar een ideale situatie toe te willen wer ken, waarin alle inschrijvers de kans ge boden zou worden mee te doen en de toer- nooileiding zich niet langer genoodzaakt zou zien de inschrijving reeds weken van te voren te sluiten om dat het maximaal toelaatbare deelnemersaantal is bereikt. „Wij weten zeker”, zo vervolgde hij, „dat het de heren burgemeester en wethouders van Beverwijk, evenals ons, zeer zou ver drieten wanneer de organisatoren van het toernooi voor onoverkomelijke moeilijk heden zouden komen te staan bij hun streven het toernooi voor deze gemeente, waar het hoort en waarmee het is ver groeid, te behouden”. ROME. Radio Vaticaan heeft gisteren in een uitzending naar aanleiding van de dood van de Italiaanse autocoureur Igna zio Giunti tüdens de zondag in Buenos Aires gehouden 1000 km. race de bezorgd heid uitgesproken over het toenemende aantal dodelijke ongelukken tijdens auto races. „Alleen al in 1970 kwamen zeven tien coureurs om. Risico is zeker een ele ment dat bij sport behoort. Maar het aan tal slachtoffers is zo talrijk, dat dit niets meer met risico te maken heeft, maar meer met zelfmoord”, waren de bewoor dingen van radio Vaticaan. De lar den, die tot op heden inschreven, zijn: België, Bulgarije, Engeland, Frankrijk, Finland Hongarije, Italië, Oostenrijk, Polen, Turkije, Zweden en het organiserende Ne derland Opmerkelijk is, dat naast een aantal Oosteuropese landen, ook Spanje in de rij van deelnemende ploegen ontbreekt. plaats ziet in verband met de doping- zaak rond het Nederlands kampioen schap, afgelopen zomer. Officieel wist hij gisteren nog van niets. „Het gaat om het gebruik van reactivan, een pre paraat, dat in het buitenland wel ge bruikt mag worden. Reactivan heeft hier nooit op de lijst van verboden mid delen gestaan”. Bij de opening van het 33ste Hoog- ovenschaaktoemooi kwamen de or ganisatoren met een nouveauté op schaakgebied: een rond schaakbord. Enkele grootmeesters wilden zelf uit vinden of het waar was dat er nor maal op gespeeld kon worden. Jan Hein Donner, op de foto in actie op het ronde bord tegen Kortsnoj conclu deerde: „Het is een grapje. Er kan niet normaal op gespeeld worden”. BREMEN De Duitsers Rudi Altig en Albert Fritz hadden vanochtend vroeg de leiding in de zesdaagse van Bremen. De Nederlands-Belgische combinatie Peter PostPatrick Sercu stond toen tweede met één ronde achterstand. Loevesijn en De Wit waren zevende met twaalf ronden achterstand. VOETBAL Het Oostduitse elftal, een van de tegenstanders van Nederland in de strijd om het Europees kampioenschap, zal een vijftal wedstrijden in Zuid-Amerika spelen, w.o. drie officiële landen wedstrij den. Op 3 februari wordt aangetreden te gen Chili in Santiago, op 5 februari tegen Peru in Lima en op 8 februari besluit Oost-Duitsland de trip met een wedstrijd januari de slotronde. De wedstrijden AMSTERDAM In het komende jaar zullen voor beroepswielrenners in Neder land 39 wedstrijden op de weg worden georganiseerd. De organisatoren hebben in overleg met de KNWU de volgende kalen der vastgesteld: maart 28: Amstel Gold Race; april 30: Geleen; mei 8: Capelle aan de IJssel; 14: Rotterdam-Coolsingel; 20: Stapelveld; 30: Born; 31: Hansweert; juni 5: Papendrecht; 6: Rijen; 13: St. Willebrord (dernies); 25; Rotterdam-Coolsingel; juli 3: Scheveningen; 4: Driel (dernies); 14: Ul- venhout; 18: Woensdrecht; 20: Obbicht; 21: Acht van Chaam; 24: Kruiningen; 25: Ule- straten; 28: Hoek van Holland; 31: Oost- voorne; augustus 1: Poeldijk; 6: Schiedam; 7: Kortenhoef; 8: Valkenswaard; 11: Hon- selersdijk; 14 Kamerik; 15: Beek (L.); 21: Hendrik Ido Ambacht; 22: Sittard; 27: Rot terdam; 29: Hippolytushoef; september 4: Aalsmeer; 5: Eede; 11: Berkel; 12: Schim men; 19: Vlijmen; 25: Kralingen; 26: Bleij- erheide. partjjen in de eerste ronde van het mees- tertoernooi kwamen als volgt uit de bus: Minic-Zuidema, Jansa-Brinck-CIaussen, Adorjan-Denker, Ciocaltea-Kostro, Hecht- Hartoch, Forintos-Danov, Timman-Wit- kowski en Krabbé-Van Scheltinga. MANCHESTER. Manchester United heeft George Best, de Noordierse inter national die een van de meest gevrees de aanvallers van de ploeg is, voor veer tien dagen geschorst. Manager Sir Matt Busby zei dat de leiding van de club Best heeft geschorst omdat hij maandag morgen niet aanwezig was bij de trai ning. Vorige week besloot Busby al Best niet op te stellen in het elftal dat tegen Chelsea uitkwam, omdat de grillige Ier voor de derde maal te laat op het sta tion was gekomen, waardoor hij de aan sluiting naar Londen had gemist. Naar algemeen aangenomen wordt zou Best zich voor de training bij de leiding van Manchester United moeten hebben verantwoorden voor zijn gedrag. „Het is niet onze taak om contact met Best te zoeken”, luidde het commentaar van Matt Busby, „Hij zal naar ons moeten komen om zijn optreden te verklaren Het staat nog niet vast of Best mag blijven trainen gedurende de schorsing Dat zal pas worden beslist als hij bij ons is geweest”. Ondanks de uitdrukkelijke opdracht van Busby om in Manchester te blijven was Best het weekeinde naar Londen ge gaan, waar zijn vriendin, de actrice Sinead Cusack, woont. Hij logeert daar nog steeds. ATHENE. Het volgende toernooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1974 in West-Duitsland zal worden gehou- dene, zal geen kwart- en halve finales meer kennen. Het dagelijkse bestuur van de internationale voetbalfederatie, de FIFA, heeft zich zondag, tijdens zjjn ver gadering in Athene, akkoord verklaard mei de plannen van de wereldkampioen- schaps-commissie- Die commissie had voorgesteld zestien landen toe te laten tot het eindtoernooi waarna in de gebrui kelijke groepen van vier landen zal wor den gespeeld. Het wedstrijdprogramma van de mees ters en grootmeesters ziet er als volgt uit: dinsdag 12 januari, eerste ronde, woens dag 13 januari tweede ronde, donderdag 14 januari derde ronde, vrijdag 15 januari WASHINGTON. Het hoogge rechtshof van de Verenigde Staten in Washington heeft gisteren het hoger beroep van de ex-wereldkampioen bok sen in de zwaargewichtklasse Cassius Clay tegen zijn veroordeling van vijj jaar gevangenisstraf wegens dienst- weigeren ontvankelijk verklaard. Dit heeft tot gevolg dat Clay nog voor minstens een jaar op vrije voeten zal zijn en dat hij dus op 8 maart uit zal kunnen komen tegen wereldkampioen Joe Frazier. Het is namelijk zo dat het nog ze ker een paar maanden duurt voordat de advocaten van Clay en de openba re aanklager voor de negen rechters het hooggerechtshof zullen kunnen ver schijnen. Daarna heeft het hoogge rechtshof ook nog maanden nodig al vorens tot een uitspraak te komen Welke schriftelijk zal volgen. Het hoger beroep van Caccitis Clay tegen zijn veroordeling is gebaseerd op het feit dat hij door de zwarte mos lims, de godsdienstige sekte waartoe hij behoort, beschouwd moet worden als een geestelijke. En ten tweede heeft hij er bezwaar tegen om de wa pens op te nemen tegen de Vietkong of wie dan ook, als hij naar Vietnam zou worden gezonden. steeds moeilijker wordt. Als de „vroede vaderen” van Beverwijk aan vulling van de bestaande hotelruimte met moderne accommodatie zouden tunnen bewerkstelligen, dan zou dat ook voor ons een geweldige hulp zijn”. Met andere woorden: als men zich in de toekomst zal moeten blijven behelpen met de bestaande accommo datie dan dreigt het Hoogovenschaak- toernooi in Wijk aan Zee uit zijn jasje te groeien. De nummers een en twee uit de groepen speelden tot in Mexico daarna een afval- systeem. In West-Duitsland zullen de acht overblijvende landen opnieuw in twee groepen worden geplaatst, die een halve competitie spelen. De nummers een uit die groepen spelen om de wereldtitel, de nummers twee om de derde plaats. Voor de sterkste vier landen betekent deze nieuwe opzet dat er een wedstrijd meer moet worden gespeeld. Voor alle acht kwart-finalisten houdt het in dat een ne derlaag niet meer onmiddellijk uitscha keling betekent. (Van onze sportredacteur) OISTERWIJK. Ton Vissers, plannen om met Sandeman als i een profwielerploeg te formeren (door voorbarigheid met publiciteit) de mist ingingen, komt toch met een wielerfor- matie. In Oisterwijk gaf directeur W. Breukink van Gazelle zijn officiële pu blicitaire fiat aan de „Reddingsactie” ten gerieve van werkloze profs. Gazelle, dat gestopt was met sponsoring, omdat Willem II er de brui aan had gegeven, neemt nu alleen een ploegje van tien profs onder zijn hoede. Oud-wereldkam- pioen Harm Ottenbros en Jos van der Vleuten zijn met pistier Peter Post de voortrekkers van dit team. Zij mogen bepalen wie er naast Jan Serpenti, die al zeker is van een plaats, in het blau we shirt mogen gaan rijden. De gedach ten van Ottenbros en Van der Vleuten gaan daarbij uit naar renners als Sche pers, Hoekstra, Duyker, Aling, Zoon tjes, Van der Kruijs, Gerrits en Kisner. De ploeg zal geen grote wedstrijden (zo als de Tour) gaan doen. Daar is het bud get te klein voor. Breukink en Vissers hopen echter, dat er een sponsor-part ner zal opduiken om wat meer armslag te geven. Vissers heeft deze ploeg losgepraat bij Gazelle, dat er aanvankelijk niets meer voor voelde om zich intensief met profsponsoring bezig te houden. Breu kink: „Maar Vissers legde verschillende argumenten op tafel, die ons uiteindelijk hebben doen besluiten om er dan toch maar weer aan te beginnen”. Naast het argument van de commer cie was er ook dat van de werkeloosheid van een groot aantal beroepsrenners. „Dat sprak me toch ook aan”, aldus Breukink, die overigens wel toegaf dat hij het waarschijnlijk niet gedaan zou hebben, als zijn liefde voor de wieler sport gering geweest zou zijn. De heer Breukink sprak ongeargumen teerd, toen hij opmerkte, dat er hele maal niets aan de situatie gedaan werd door noch de KNWU, noch de VVBU (de bond van beroepsrenners) en dat hij daarom maar besloten had een ploeg te sponsoren. Vissers sprong er op dat punt dan ook in en liet duidelijk blijken dat hij de ploeg wil inpassen in het struc - tuurschema van de VVBW, dat bezig is aan de uitwerking van de plannen om tot een werkgeversbureau te komen. De Gazelle-renners zijn intussen voor lopig nog niet als werknemer onderge bracht. „Wij wachten voorlopig op de totstandki ming van dat WBW-bureau” De Gazelle-ploeg (met Jo Hulshof ais mecanicien) gaat begin februari naar een trainingskamp in Andalusië, waar ook de ronde van die naam wordt gere- De overige wedstrijden zijn als volgt samengesteld: Ivkov-Lengyel, Kuypers- Najdorf, Langeweg-Mecking, Hort-OIafs- son. Het belangrijke duel tussen de Rus sen Petrosjan en Kortsnoj zal pas in de dertiende ronde plaatsvinden. De acht was regelrechte moord”, luidde de zware beschuldiging aan het adres van de Franse coureur Jean Pierre Beltoise, „hij wist heel goed welke risico’s de rijders liepen, die achter hem volgden toen hij zijn Matra naar de pits trachtte voort te duwen. Mijn broer is er het slachtoffer van geworden”. Berardo Giunti zei dat hij van plan was een klacht in te dienen, maar eerst nog de film van de wedstrijd zou af wachten. Giunti richtte zich ook nog fel tegen de organisatoren: „Naar ik heb begrepen zijn er vier minuten verloren gegaan alvorens er blusapparaten op de Ferrari van mijn broer werden ingezet. De wagen was toen al een prooi van de vlammen geworden”. Als compensatie voor de beperkte ac commodatie waarin het toernooi afgewerkt moet worden, kan voor de spelers wel licht het verhoogde prijzengeld dienen. De directie van de Hoogovens heeft dit jaar weer een extra bedrag van tien mille in de prjjzenpot gestopt, waardoor de topschakers op 30 januari de volgende prijzen zullen kunnen innen: voor de eer ste plaats in de grootmeestergroep 4000,-, tweede plaats 3000,-, derde plaats 2500,- en verder aflopend tot 1000,- voor de achtste plaats. Bovendien ontvangen de actieve internationale grootmeesters f 750.- startgeld. Voor de internationale meesters is dat 400,-. In die categorie ontvangt de winnaar een eerste prijs van f 1500.-. Na de openingstoespraak van dr. Max Euwe, voorzitter van de Wereldschaak bond (FIDE), waarin hij deelnemers op riep met suggesties te komen voor de het op het laatste FIDE-congres geïntrodu ceerde Elo-systeem (een nieuwe methode om tot de toekenning van meester- en grootmeestertitels te komen) werden de lotingen in de grootmeester- en meester greep verricht. Vandaag zullen in de eer ste ronde de Nederlanders Donner en Van den Berg het tegen elkaar op moeten ne men. Eerstgenoemde grootmeester hield zich bij zijn voorspelling voorlopig nog op de vlakte. „De bezetting is dit jaar ster ker dan ooit, we zullen ons best doen”, was alles wat hij los wilde laten. Oud-wereldkampioen Petrosjan, een van de grote favorieten, begint met een parti tegen de Duitser Hübner, terwijl zijn langdgenoot Kortsnoj vanmiddag tegen over de Joegoslaaf Gligoric komt te zit ten. Oud-kamploen van Nederland Ree opent met een partij tegen de 19-jarige Zweed Andersson, vorig jaar winnaar van het meestertoernooi. Ree. sinds enkele maanden bevrijd van studiezorgen, heeft zich sinds hij vorig jaar als wiskundige afstudeerde uitgebreid aan zijn schaak- studie kunnen wijden. Ree: „Ik heb kun nen constateren dat er nog veel te leren is. Met een winstpercentage van vijftig percent ben ik hier dik tevreden”. HAARLEM Het programma van wa- terpolowedstrijden dat op zaterdag 16 ja nuari, aanvang 20 uur, in het Haarlemse Sportfondsenbad is vastgesteld luidt: Afdeling M II: NV AHillegom; afdeling J II: DWR 2NVA; dames tweede klasse: DWT 3DWR 2. Bondscompetitie heren tweede klasse: DWR 1Koninklijke AZ. Kringcompetitie heren derde klasse: HPC 3—Hillegom 1; heren tweede klasse: DWT 3—DWT 2. den. Alle Belgische klassiekers staan verder op het programma, evenals Pa rijsRoubaix, de ronde vim België en de ronde van Luxemburg. Verder ver wacht Vissers te kunnen deelnemen aan de ronde van Spanje. En dan na tuurlijk de criteriums in Nederland plus de Amstel Gold Race De ploeg is. aldus Breukink, op bescheiden schaal opgezet. „Maar we doen tenminste iets voor de renners”. Het basissalaris is niet hoog,, maar er zijn aantrekkelijke premies. Dit financieringssysteem is samen met de al genoemde renners tot stand geko men. Ottenbros beschouwt het komende sei zoen, evenals Van der Vleuten, als een overgangsjaar: „Ik ben er wat dat be treft wel gelukkig mee. Ik zou overigens toch zijn blijven fietsen, desnoods als on afhankelijke prof. Maar dit is natuur lijk beter”. Ottenbros, die niet door Pel lenaars is gevraagd voor diens ploeg („Waarom weet ik ook niet”), vindt het een goed ding, dat er in ieder geval competitie geboden kan worden in Ne derland met de formatie van Pellenaars. Voor Jos van der Vleuten lag het veel moeilijker. Hij had een goed aanbod van Mars-Flandria en hoefde maar te teke nen. „Ik heb er twee nachten van wak ker gelegen. Maar nu heb ik beslist. Als Foré morgen belt zal ik zeggen, dat ik bij Ton Vissers blijf. Hij heeft me ook in voor mij beroerde tijden gesteund. Ik blijf bij Vissers. Bovendien”, zo bere kende de Brabander, „als je in het voor jaar niet goed rijdt bij Flandria, lig je er het hele seizoen naast. Ik ken dat nog van vroeger, toen ik ook voor Flandria heb gefietst. En verder zit het er in, dat er een tweede sponsor bijkomt, zodat we toch nog wat meer kunnen gaan doen” En de Tour? Noch Ottenbros, noch Van der Vleuten treurt er om, dat de Tour niet op het programma staat. „Ik heb er te weinig in verdiend”, aldus Ot tenbros. „Ik was aan het slot helemaal leeg”, zei Van der Vleuten, die zich di rect al weer voor moeilijkheden ge- LONDEN Leeds United heeft zich gisteravond niet rechtstreeks kunnen plaatsen voor de vierde ronde van het toernooi om de Engelse voetbalbeker. De uitwedstrijd tegen Rotherham United ein digde in een gelijkspel zonder doelpunten. Burnley en Coventry City uit de eerste divisie hebben hun eerste krachtmeting in het toernooi om de Engelse beker niet overleefd. Burnley verloor met 0-3 van Oxford United in de tweede divisie en Rochdale, dat nog een klasse lager speelt, schakelde Coventry City uit. Nottingham Forest redde de reputatie van de clubs uit de eerste divisie door Luton Town, lijstaanvoerder in de op een na hoogste klasse, met 4-3 te verslaan. De meeste belangstelling trok de ont moeting tussen Newcastle United, in de na-oorlogse periode een van de meest suc cesrijke clubs in het bekertoernooi, 'en Ips wich. Er waren 32.100 toeschouwers, die de wedstrijd zagen eindigen in een gelijkspel. De uitslagen van de wedstrijden die maandag werden gespeeld, zijn: New castle UnitedIpswich Town 1-1, Oxford UnitedBurnley 3-0, Rotherham United Leeds United 0-0, SouthamptonBristol City 3-0, Southend UnitedCarlisle United 0-3, Sunderland—Orient 0-3, Luton Town Nottingham Forest 3-4, Scunthorpe Un. West Bromwich Albion 1-3.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15