KABINET OP ZO BREED Afkoelingsmaatr egelen MOGELIJKE BASIS hebben effect DOELMATIGHEID BIJ RELBESTRIJDING CENTRAAL OPRUIMING KOOPJES Opdracht kabinetsinformateur Antillen: Rapport-Mulder heeft politieke kanten Stirlingmotor Philips op salon Brussel Vijftal stal voor 80 mille Politie staakt nog door Zuidafrikaanse vluchtelingen mogen blijven Politie arresteert 8 Zuidmolukkers Europese Commissie over Nederlandse economie: Vijf nieuwe partijen ingeschreven T oelatingsbeleid Justitie is star „Misverstanden” over incidenten TWEE DODEN BIJ BOTSING in grensgebied wegens rel 1111- r D DINSDAG 12 JANUARI 1971 2 STRIJDIG WEIGEREN VERBETERING Actiecomité schrijft minister over affaire verkeerde bloedtransfusie „Gemiddeld” Katholieke Werkende Jongeren: Suriname-Guyana wiRII illSnil pers- u 1 natuurlijk bij I (Van onze correspondent) GRONINGEN Een actiecomité in het Academisch Ziekenhuis in Groningen heeft in een brief aan minister Polak van Justitie zijn ernstige verontrusting uitgesproken over de gang van zaken rondom de Rotter damse leeriing-verpleegster, die onlangs door de Rotterdamse rechtbank is veroor deeld omdat z|j een fout zou hebben be gaan bij het toedienen van een bloedtrans fusie, waardoor een patiënt is overleden. Ai de ri: sn in m de te ARNHEM. Voor 80.000 hebben vijf gearresteerde jonge Arnhemmers in en kele maanden tijds bij elkaar gestolen niet alleen in Arnhem, maar ook in an dere plaatsen van de Veluwezoom. De grootste van een formidabele reeks inbra ken werd gepleegd bij Philips Technische Dienst in Arnhem, waar voor ongeveer 40.000 aan goederen werd ontvreemd Hoofddaders zijn een 22-jarige schoor steenbouwer en een even oude poelier. van 1970 voor de tweede helft van dat jaar had voorspeld, is uitgebleven. In sommige landen wordt het conjunctuurbeloop nu on zekerder en er zijn tekenen, die op een kentering wijzen. Dit betekent naar de mening van de Europese commissie echter niet dat nu ook aanstonds het conjunctuur beleid soepeler zou moeten worden. In elk geval moet in de eerste maanden van dit jaar nog het voorzichtige conjunctuurbe leid, da. men in alle EEG-landen is gaan volgen krachtig gehandhaafd worden. Later in het jaar kan dan worden bezien of tot verzachting van de conjunctuurdempende maatregelen kan worden overgegaan. De heer Barre gaf als de mening van de Europese commissie 'te kennen, dat 1971 in conjunctureel opzicht een „gemiddeld” jaar zal worden. In tegenstelling tot de ver wachtingen is in de tweede helft van 1970 de economische expansie in de EEG krach tig gebleven. Ook de kracht en de om vang van de inflatie hebben de verwach tingen overtroffen. Een voorzichtig beleid blijft daarom naar de mening van de Euro pese commissie geboden. In het algemeen vindt de Europese Commissie, dat de be- grotingspolitiek in de onderscheidene lan den is aangepast aan de conjuncturele ver wachtingen. Uitdrukkelijk heeft zij er ech ter op gewezen, dat het zaak is, dat men ook de hand houdt aan die begrotingen en dus niet tussentijds tot herziening in op waartse of neerwaartse richting moet over gaan. In de V.S. verwacht de Europese commissie, dat de economische groei „in een zeker tempo” zal worden hervat. in g< g’ bi u ADVERTENTIE «WVWWWWWWWWWWWW^AAAA/VWWWWWWX VANAF 14 JANUARI I; 1 i Zijlstr. 29 Tel. 31 07 66 el w VI tr d< zc zi n u j< g n d i< h k g a t: P g li r d o r d d b r< w De gou- Antillen, DEN HAAG. De Kiesraad heeft vjjf nieuwe politieke groeperingen ingeschre ven in het kiesregister. Het zjjn de non- politieke partij L W 70 (Leefbare Wereld), de groep Kronenburg, de Federatie voor Wereldvrede, DS ’70 en de Unie van Be jaarden- Afgewezen is het verzoek tot inschrij ving in het register van de groepering met de naam „Democratisch Centrum”. De Kiesraad overwoog, dat sinds enige jaren binnen de KVP de stroming „Democratisch Centrum Nederland” bestaat. Omdat het bezigen van de naam „Democratisch Cen trum” naast de naam „Democratisch Cen trum Nederland” de kiezers in verwarring zou brengen, werd de aanvraag afgewezen. Als een politieke groepering in het kiesregister is ingeschreven, worden, zoals bekend is, de naam en/of de afkorting ge plaatst boven de kandidatenlijsten, die vermeld staan op oproepingskaarten voor de verkiezingen en de stembiljetten. king van het politie-apparaat. Preventief optreden door het Openbaar Ministerie doorkruist het rechtsstaatbeginsel en zou in een minder democratische samenle ving dan wij nu kennen gevaarlijke conse quenties kunnen hebben. De wetgeving mag het overheidsapparaat nimmer een handvat bieden om bij dreigende onlus ten bijvoorbeeld „langharigen” te arres teren of komt de onrust van Zuid molukse zijde „kleurlingen” op te pakken. Het actiecomité vraagt in de brief, die is ondertekend door 935 personeelsleden, aan de minister zodanige maatregelen dat de rechtspositie van de leerling-verplegenden duidelijk wordt omschreven, zodat een herhaling van soortgelijke gevallen kan worden voorkomen. „Vele leerling-verplegenden worden bijna dagelijks, onder andere door het nijpend persooneelstekort, gedwongen handelingen uit te voeren waartoe zij krachtens hun opleiding nog niet in staat zijn”, aldus de brief. Het actiecomité vindt het onjuist dat voor de gemaakte fout alleen de leeriing- verpleegster verantwoordelijk wordt ge steld. Na Amsterdam en Arnhem is Gro ningen het derde ziekenhuis dat een der gelijke brief aan de bewindsman richt. ARNHEM De „moedige” politiek, die de Nederlandse regering voor het jaar 1971 heeft uitgestippeld om het economisch evenwicnt te herstellen moet beslist wor den voortgezet. Zo luidt het advies dat de Europese Commissie maandag bij monde van haar vice-voorzitter, de heer R. Barre, heeft verstrekt in de bijeenkomst, die de ministers van Financiën der zes EEG-lan den in Arnhem hadden belegd. De Euro pese commissie acht deze conjunctuurpoli- tiek noodzakelijk en verwacht ook, dat zij het beoogde herstel van het economisch evenwicht zal teweegbrengen. De Europese commissie heeft geconsta teerd, dat de verflauwing van de interna tionale conjunctuur, die zij in het begin Bij een .inbraakpoging op het industrie terrein in Ede werden zij betrapt. In hun woningen werden talrijke gestolen goe deren door de politie ontdekt, evenals bij twee zwagers van de schoorsteenbouwer en bij een 24-jarige opperman. Hun be langstelling ging vooral uit naar nieuw bouwprojecten, garages, tankstations en auto’s. Geen van de vijf verdachten is eerder met de politie in aanraking ge weest. Deze voorstellen gaan ook in tegen de tendens bij de vrijheid van demonstra tie het preventief (voorafgaand) toezicht te vervangen door een repressief (ach teraf) toezicht. De redenatie hierbij is dat in een samenleving van volwassen burgers de eigen verantwoordelijkheid centraal gesteld moet worden. De straf rechter behoudt de controle voor exces sen. De samenstelling en de taakomschrij ving van de commissie-Mulder sloot een fundamentele benadering van het orde vraagstuk waarin dergelijke sociolo gische oplossingen betrokken konden wor den van te voren uit. Misschien had dit aanleiding moeten zijn voor de com missie om haar opdracht te weigeren. De commissie is behoudens enkele poli- tie-ambtenaren uitsluitend bemand met juristen. Maar we leven niet meer in een tijd waarin maatschappelijke problemen op gelost moeten worden door wetgeving, gebaseerd op gezond verstand en een do sis juridische kennis. We beschikken over mogelijkheden voor maatschappij-onder- zoek, over deskundigen die dit kunnen verrichten op het gebied van de massa psychologie en de gedragssociologie En wetgevende arbeid is vooral zinvol, als sluitsteen op het aan de hand van der gelijk onderzoek verkregen inzichten. (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. Op 19 januari zal op de Brusselse autosalon de bij Philips ont wikkelde Stirling-heteluchtmotor te zien zijn, gemonteerd in een op DAF-chassis geplaatste autobus van de Belgische fa briek Jonckheere. De motor was al eer der getoond tijdens een bezoek van staats secretaris Kruisinga van Volksgezond heid aan Philips Eindhoven, enkele we ken geleden. De in Brussel getoonde mo tor is een produkt van intensief speur werk naar schone verbrandingsmotoren in het natuurkundig laboratorium van Philips in het Brabantse Waalre. De mo tor, zo werd ons vanmorgen door Philips verzekerd, is nog niet geschikt voor lage vermogens, maar aan de ontwikkeling van een geschikt type wordt thans bü Philips gewerkt. Het huidige gewicht en de afmetingen moeten nog worden aange past. De Stirling-motor heeft een tienmaal schoner uitlaatgas dan volgens de Ameri kaanse normen is toegestaan en ;oopt erg zuinig. Philips heeft met het nieuwe prin cipe voortgeborduurd op de visie van de Schotse predikant Robert Stirling, die er in 1816 patent op kreeg, maar die niet de beschikking had over voldoende hittebe stendig materiaal om de motor te bouwen. Philips heeft voor de Stirlingmotor li- centiecontracten afgesloten met het Zweedse bedrijf United Stirling, met de Duitse vrachtwagenfabriek MAN en met General Motors dat al proefauto’s heeft rijden. UTRECHT. De met het NKV geli eerde Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) hebben in een brief aan minister Polak kritiek geuit op het door het depar tement van Justitie gehanteerde toela tingsbeleid ten aanzien van politieke vluchtelingen. De jongeren verwijten de regering in deze een toenemende starre houding aan te nemen. De jongeren hebben de indruk dat er door de regering of binnen het departe ment van Justitie op een manier wordt geselecteerd waarbij persoonlijke, depar tementale of andere strikt gekleurde mo tieven een rol spelen. De jongeren waar deren het toelatingsbeleid ten aanzien van vluchtelingen uit Tsjecho-Slowakije maar zij vragen zich tevens af waarom er bij voorbeeld aan een Braziliaan toegang wordt geweigerd tot Nederland op basis var aanvechtbare motieven. Ook wordt gewezen op de affaire met de twee Zuid- afrikanen die nu toestemming hebben ge kregen om in Nederland te blijven. Deze wrakstukken bleven gisteren over van een personenauto die bij Leidschendam slipte en frontaal op een tegenligger botste. De twee in zittenden kwamen om. LEIDSCHENDAM. Bij een frontale botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen met oplegger zijn maandag twee personen om het leven gekomen. De slachtoffers, die in de personenwagen zaten, zjjn de 19-jarige PTT-employé A. Straatsma en de 26-jarige mevrouw A. J. van Klaveren-van der Sloot, beiden uit Den Haag. Het ongeluk gebeurde toen de perso nenauto slipte wegens een glad wegdek en op de tegemoetkomende vrachtwagen botste. De personenauto werd door de PTT-employé bestuurd. Op de weg ontstond een grote ravage. Het verkeer moest twee uur worden omgeleid. WILLEMSTAD (Curacao) vemeur van de Nederlandse drs. B. M. Leito. heeft oud-minister R. Isa benoemd tot kabinetsinformateur. De heer Isa behoort tot de Democratische Partij. Hij heeft opdracht een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot vorming van een kabinet op zo breed mogelijke basis, dat zich in de eerste plaats tot taak stelt de verbetering van de financiële, economische en sociale si tuatie op de Nederlandse Antillen. Bij het verstrekken van de informatie- opdracht heeft de gouverneur, met het oog op de hoge eisen aan specialistische kennis die aan het te vormen kabinet ge steld worden, aan de informateur de wens te kennen gegeven, dat, indien enigszins mogelijk, een aantal vakminis ters in het kabinet wordt opgenomen. Zij dienen uiteraard het vertrouwen van de meerderheid in de staten te hebben, on geacht het feit of zij in hun hoedanigheid van minister al dan niet optreden als exponent van enige politieke groepering. De heer Isa heeft reeds driemaal mee gewerkt aan de totstandkoming van een kabinet, namelijk in 1958 en in 1962 aan het kabinet-Jonckheer en in 1966 aan het kabinet-Kroon. In 1959 werd hij minister van Justitie. In 1969 trad hij af, toen de regering-Kroon na de onlusten van de DEN HAAG Minister Polak van Justitie heeft alsnog besloten de twee Zuidafrikaanse vluchtelingen, de 28-jarige Amos Syiso Somdaka, en de 22-jarige France Tito Luthuli een verblijfsvergun ning te verlenen. Dit besluit is gevolgd op een gesprek dat de minister maandag heeft gehad met de voorzitter van de Generale Diakonale Raad van de Nederlands Her vormde Kerk en de secretaris van de af deling Werelddiaconaat van die raad. Eer der had de minister afwjjzend beschikt op het verzoek van de beide vluchtelingen om in Nederland te mogen studeren. De Gene rale Diakonale Raad heeft zich garant ver klaard voor de opleiding van Luthuli en Somdata, die nit Kenia naar Nederland zijn gekomen. De raad heeft de minister de ver zekering gegeven, dat de opleiding zal ge schieden met het oog op een toekomstige werkkring in een Afrikaans land. Luthuli en Somdata waren in 1960 be trokken bij de demonstraties in Sharpeville waaraan de Zuidafrikaanse regering inder tijd op bloedige wijze een eind maakte. Beiden zijn lid van de in hun land verbo den anti-apartheidsorganisatie „Pan Africa Congress”. Minister Polak heeft gemeend alsnog een verblijfsvergunning te kunnen verlenen omdat er, gezien de activiteiten van de raad, op gerekend kan worden dat het ver blijf van Luthuli en Somdata uitsluitend dient voor een opleiding en er zekerheid bestaat dat deze zal worden begeleid. De raad verwacht binnenkort een voor ziening voor hun werkkring te vinden, waarop een opleidingsprogramma voor de beide vluchtelingen kan worden gebaseerd. Het is bepaald een verbetering dat in de voorstellen het vage begrip „openbare orde” is vervangen door „gedrag, waar door de veiligheid van personen of goe deren, de onbelemmerde doorgang van het verkeer of de openbare dienst in ge vaar wordt gebracht”. Ook een verbe tering is dat de inhoud van de bevelen wordt omschreven en niet aan de fanta sie van de rechter of officier van Justi tie wordt overgelaten. De betrokkene wordt bevolen „geen strafbare feiten commissaris van politie op de Nederland se Antillen. Ondanks de oproep van de premier is een groot aantal politiemannen maandag niet op zijn post verschenen. Zij hebben zich ziek gemeld en erop gewezen, dat het politiepersoneel het recht heeft drie dagen ziek te zijn zonder dat een dokters verklaring behoeft te worden overgelegd. Op Curacao waren gisteren de bakkerijen gesloten. De vakbond had een loonsver hoging van 25 percent voor alle werkne mers, een werkweek van 40 uur, maal tijden voor degenen die twee uur over werken en veiligheidskleding voor alle werknemers geëist. De voorzitter van de Vereniging van Curacaose Bakkerijen heeft deze eisen onaanvaardbaar genoemd. Deze eerste uitbreiding lijkt niet zo spectaculair. Ook nu kan de officier van Justitie, als hij kennis heeft genomen van een strafbaar feit, de zaak seponeren dat wil zeggen niet verder vervolgen onder bepaalde voorwaarden gesteld aan de verdachte. Wel ingrijpend en strijdig met fundamentele rechtsbeginselen van ons strafproces, is de bevoegdheid aan het Openbaar Ministerie om op te tre den ook als er nog geen strafbaar feit is gepleegd, maar alleen een vermoeden be staat dat dit zou kunnen gebeuren. Ons Wetboek van Strafvordering geeft het Openbaar Ministerie bepaalde bevoegd heden, zodra iemand verdacht wordt van een strafbaar feit Dit systeem te door breken door een soort voorafgaand op treden te scheppen in de vorm van een ernstige waarschuwing met ingrijpende consequenties, zou een stap op de ver keerde weg zijn. Voor preventief optreden heeft de bur gemeester bevoegdheden, met gebruikma- Wat hebben we sinds de jaren 1965- 1966 met de provorellen in dit op zicht geleerd? Het afgelopen jaar bracht het conflict met Zuidmolukse bevolkings groepen, en in Amsterdam, gewelddadige plunderingen als gevolg van het „schoon vegen van het Nationaal Monument op de Dam”. Deze golf van agressief ge drag „verbaasde” de autoriteiten. Uit de strafzaken bleek dat de plunderingen juist niet zijn uitgevoerd door de groep „damslapers.” Van deze groep weten we door deel-onderzoeken vrijwel alles af. We weten uit wie de groep is samen gesteld, hoe ze slapen, leven en wat ze eten. Maar over die andere groep, die als het ware uit het niets kwam opdui ken, weten we niets. Een wetenschappe lijk onderzoek van de Amsterdamse uni- versiteit ging indertijd niet door, omdat de gemeente medewerking weigerde. De voorwaarde was volgens de universiteit om alle bij een conflict betrokken groe pen in het onderzoek te betrekken. De Groningse socioloog prof. Buikhui- sen onderscheidde in een artikel in het Nederlands tijdschrift voor Criminologie van juli 1967 een aantal soorten „rel” De rel kan als doel hebben de aandacht op zich te vestigen; zij kan zuiver reac tief zijn, dus het afreageren van emo ties; de rel kan doel op zichzelf zijn. Zonder inzicht in de verschillende soor ten rellen en de aan iedere vorm „eigèn’ oorzaken, is effectieve rel bestrijding uit gesloten, vindt deze hoogleraar. Een stand punt dat overigens ook wordt gedeeld door de directeur van de politie-acade mie mr. Offers. Ook hier geldt de gulden regel: kennis is macht. De commissie-Mulder constateert met veel nadruk dat het zoeken naar de oor zaken van de conflicten buiten haar op dracht viel. Zij heeft wel haar voorstel len voorgelegd aan de professoren Van Braam en Ter Hoeven, beide hoogleraar in de sociologie in Rotterdam, die kenne lijk moeite hadden met dit beperkt ka rakter van de opdracht aan de commis sie. Zij dachten meer aan de instelling van een „overheidsdienst voor conflicten- beheersing.” Een breed samengestelde commissie, waarin vooral vertegenwoor digers van de gedragswetenschappen zit ting zouden moeten hebben, zou de justi tiële autoriteiten kunnen begeleiden bij hun taak. (Van onze juridische medewerkster) DEN HAAG. Vorige week verscheen het rapport van de „commissie justitieel optreden tegen in groter verband ge pleegde strafbare feiten”. Of korter: „De commissie Mulder”, naar de voorzitter de secretaris-generaal van het ministe rie van Justitie. Het rapport raakt aan het terrein van „gezag en orde” en heeft daardoor duidelijk politieke kanten. De instelling van deze commissie is voortge komen uit de ongeregeldheden in Am sterdam, zomer 1966, met onder andere als gevolg het vertrek van burgemeester Van Hall. Het rapport-Enschedé dat een analyse gaf van deze onlusten, kwam on der meer tot de conclusie dat de „rech terlijke bevelen”, waarvoor ons Wetboek van Strafvordering in de artikelen 540 e v. een regeling geeft, in de praktijk wei nig effectief bleken te zijn. Door deze procedure wordt het moge lijk om ordeverstoorders gedurende een korte periode van hun vrijheid te bero ven, ook als voor het strafbare feit dat zij begingen, geen voorlopige hechtenis is toegelaten. De commissie-Mulder kreeg nu als opdracht om na te gaan hoe deze regel doelmatiger gemaakt kon wor den, natuurlijk met behoud van de recht matigheid. Dit laatste heeft de commissie bij haar werk centraal gesteld. Zo voelt zij niets voor de zogenoemde „methode-Koppe- de Amsterdamse commissaris van politie, die „lastige ele menten” opbracht naar een lokaal aan de rand van de stad, om ze na een korte periode weer los te laten. Deze metho de acht zij strijdig met het Verdrag van Rome ter bescherming van de rechten van de mens (1951). Ook houdt de com missie vast aan het rechtsbeginsel dat dader en feit „geïndividualiseerd” moe ten worden. Dit betekent dat zij niet toe geeft aan de hier te lande ook wel ge hoorde wens die inmiddels in Frank rijk wet geworden is om deelnemers aan een oploop collectief aansprakelijk te De voorstellen van de commissie-Mul der volgen weer de bestaande regeling van de rechterlijke bevelen, door inscha keling van de rechter te eisen, zodra de bevelen niet worden opgevolgd. De rech ter kan het bevel herhalen en een borg som eisen. Wordt de borgsom niet be taald, of na betaling het herhaald bevel niet nageleefd, dan kan hij de be trokkene voor tien dagen van zijn vrij heid beroven. GEORGETOWN, (Guyana). Na be sprekingen in de hoofdstad van Guyana hebben delegaties van Suriname en Guya na overeenstemming bereikt over nauwe re economische samenwerking, waterwin ning, een veerverbinding over de grens rivier de Corantyn, de telecommunica tie en de betrekkingen op het gebied van de sport en culturele aangelegenheden. Een bijzondere commissie zal een op lossing zoeken voor het grensgeschil tus sen beide landen. Tijdens de besprekingen is opheldering gegeven over de misverstanden met be trekking tot de recente incidenten in het grensgebied. In dit gebied bevinden zich geen militairen meer, zo werd meege deeld. Daarentegen meldt het Franse pers bureau AFP dat zich in de afgelopen drie weken nieuwe incidenten hebben voorge daan in het omstreden gebied. Guyana zou in verband met deze inci denten de politie-eenheden in het gebied hebben versterkt. De grootste speciaalzaak in suède - nappa en vachtkleding voor te bereiden of te begaan en zich niet op te houden bij oplopen waar geweldple ging te duchten valt. „Men vraagt zich bij deze formulering wel af of een be zoek aan een voetbalwedstrijd nog tot de mogelijkheden behoort. Deze opmerkingen betreffen de recht matigheid, maar hoe zit het met de doel matigheid van de gedane voorstellen? Wat is het te verwachten effect van een ernstige waarschuwing, met mogelijke vrijheidsberoving bij niet-naleving, aan het adres van „gangmakers” of vermoe delijke gangmakers? 30ste mei haar portefeuilles ter beschik king stelde. Het huidige kabinet-Petronia bood op 30 december jl. ontslag aan, nadat het in de Staten het parlement) geen meer derheid had gekregen voor haar voor stellen tot belastingverhoging. De demissionaire premier Petronia heeft gisteren de leden van de politie korpsen op Curasao en Aruba, die reeds meer dan een week in staking waren, opgeroepen onmiddellijk het werk te her vatten. Politie-ambtenaren die opzettelijk nalaten hun dienst te verrichten, zullen geen bezoldiging ontvangen. Het simule ren van ziekte wordt hiermee gelijkge steld. Verzoeken om vrijstelling van dienst wegens ziekte moeten reeds van de eerste dag af worden gestaafd met een geneeskundige verklaring. De politie op Aruba en Curasao was tot staking overgegaan om eisen voor sala risverbetering kracht bij te zetten. Op Curasao kwam daar nog bij, dat de Bond van Politie-ambtenaren niet ak koord ging met de benoeming van een Nederlandse politiefunctionaris tot hoofd- DEN HAAG. Na een uitgebreid on derzoek in samenwerking tussen de Haag se politie en de rijksrecherche zijn in het afgelopen weekeinde acht Zuidmo lukkers aangehouden, die betrokken zjjn geweest bij de ongeregeldheden bij het Huis van Bewaring in Scheveningen op 26 september toen een grote groep Zuid molukkers slaags raakte met de politie. Bij de gevechten werden 21 politieman nen en, voorzover bij de politie bekend is, vier Zuidmolukkers gewond. De Zuidmolukse vechtersbazen behoor den tot de ongeveer 3000 deelnemers aan een protestdemonstratie van het Haagse Malieveld naar het Huis van Bewaring aan de Van Alkemadelaan in S'chevenin- gen, die op zichzelf rustig was verlopen en beoogde de in het Huis van Bewaring opgesloten Zuidmolukkers van „Wasse naar” een hart onder de riem te steken. In verband met de ongeregeldheden werden tot dusver reeds zes verdachten gehoord, die al uit anderen hoofde waren ingesloten, onder andere in Rotterdam en Dordrecht. Van de acht, die in het afgelopen weekeinde zijn aangehouden, zijn er vier afkomstig uit Krimpen aan de IJssel en vier uit Kapelle. Allen heb ben een bekentenis afgelegd. Volgens de Haagse politie zullen nog meer aanhoudingen volgen. jan”, genoemd naar stellen voor de daaruit voortgekomen schade. „Je was er bij, dus je bent er bij”, wijst de commissie uitdrukkelijk als redenatie van de hand. Om toch tot een uitbreiding van deze „rechterlijke bevelen ter handhaving van de openbare orde” te komen, stelt zij het volgende voor: Niet de rechter maar (ook) de offi cier van Justitie kan deze bevelen geven. Dit kan hij niet alleen als de be trokkene een strafbaar feit heeft ge pleegd, waarvoor geen voorlopige hechtenis mogelijk is, maar ook „als iemand wordt aangetroffen onder om standigheden die het vermoeden wet tigen, dat de betrokkene een mis drijf zal begaan, waardoor de veilig heid van personen of goederen wordt aangerand”. 5^1 S.' «i «SS

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2