NOG STEEDS STRIJD IN JORDAANSE HOOFDSTAD Wintersportoorden zijn WAARSCHUWING TEGEN SKIERS Kabouters zaaiden grond in op Progil-terrein in Kallo VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken ongerust over sneeuw <1I Milieu^defensie onvoldoende Minister zwaait om Partij chef in Szszecin af getreden Sadat: „VS hebben woord gebroken” opbouwen Protest in Moskou BELGISCHE GEMEENTE VOOR VOLDONGEN FEIT Djakarta krimpt betrekkingen met Hanoi in Israel ontving drie miljoenste staatsburger Doden bij rellen in Benares Japan wil grote militaire macht wegens molesteren van Amerikanen Proces Leningrad niet hervat 3 DINSDAG 12 JANUARI 1971 skiërs”, is een nieuw verkeersbord door auto’s worden aangereden. Mendes-France hertrouwd Waarschuwing „Pas op voor overstekende gesignaleerd. In de wintersport gebieden, zoals hier bij Inzell, komen nogal eens ongelukken voor doordat skiërs dat dezer dagen in Beieren is Troepen Bemoedigend „Eigen verzoek” .monopoliekapitalisten, door (Van onze correspondent) >1 Dit incident heeft duidelijk aangetoond dat de milieubeveiliging volstrekt onvol doende is. De mogelijkheid van een tank- breuk moet door iedere deskundige als reëel worden onderkend en kan niemand worden aangerekend. Dat de tanks echter de beklemtoont dat de leider van de DDR zich hardnekkig blijft verzetten te gen een regeling voor Berlijn die in Westduitse ogen bevredigend kan zijn. MOSKOU (Reuter) De Amerikaanse regering heeft gisteren in Moskou een of ficieel protest ingediend tegen het moleste ren van Amerikaanse diplomaten en jour nalisten in de Russische hoofdstad. 'y Burgemeester Onghena vertelde, dat het rapport van Kallo over de Progil-ves- tiging aan een Belgische doctor in de scheikunde ter hand is gesteld, met het doel zijn advies in te winnen om straks sterk te kunnen zijn in de bezwaaruitin- gen tegen deze Franse fabriek. Minister Polak heeft het resultaat van zijn gesprek met Kamerleden over de niet-toelating van twee Zuidafrikaanse uitgewekenen niet afgewacht en de twee jongemannen een verblijfsvergunning ge geven. Naar verluidt zou het door de Ka merleden aangevraagde onderhoud van daag toch doorgaan en daar lijkt ook wel iets voor te zeggen, want met de over haaste ommezwaai van de minister in de kwestie van de Zuidafrikaanse kleurlin gen is de vraag nog niet opgelost of het algemene beleid van de Nederlandse jus titiële autoriteiten inzake toelating van politieke vluchtelingen geen reden tot on gerustheid biedt. Dat interventie van kerkelijke en par lementaire zijde nodig is om het ministe rie tot het inzicht te brengen dat vervolg den omwille van ras, geloof of politieke overtuiging bescherming en gastvrijheid moet worden geboden, wijst er al op dat op een zo onverantwoorde wijze in de directe nabijheid van open natuurwater staan opgesteld, praktisch onbeveiligd ten opzichte van de omringende en zeer kwetsbare omgeving, is een technische fout die wel degelijk op schuld wijst. Waarschijnlijk zal dit voorval weer een nuttige les opleveren, maar de tijd is reeds lang voorbij dat men ten aanzien van milieubeveiliging rustig op ervarin gen kan wachten. Onze ingenieurs zijn knap genoeg om tevoren uit te dokteren, op welke manier de broodnodige techniek kan worden belet een gevaar voor het leefmilieu te worden. Het ellendige treurspel in de rivier de Amer en de Biesbosch, waar klonten olie de fauna grote schade toebrengen en een rijk natuurreservaat onherstelbaar be smeuren, is kenmerkend voor de situatie in ons land: wij leven op een vulkaan van milieubederf, die nu en dan losbarst en door kleine oorzaken enorme verliespos ten aan biologische waarden schept Het barsten van een olietank van de elektriciteitscentrale te Geertruidenberg werd twee weken geleden door de directie van dit bedrijf gekenschetst als een be- treurenwaardig maar onbelangrijk inci dent, waarvan de gevolgen in een wip zouden worden ondervangen. Die „wip” duurt nu al twee weken en intussen zijn duizenden watervogels om gekomen, terwijl de olie nog steeds over grote gebieden verder drijft, buiten het bereik van de grijpers die de olieklonten uit het water moesten tillen. Het lijkt tijd te worden dat de voor schriften tegen milieugevaar even nauw gezet en gedetailleerd worden vastgelegd als onze voorschriften tegen brandgevaar. Die laatste maken wel eens de indruk van pietluttigheid, maar het is vaak genoeg gebleken dat men niet voorzichtig genoeg kan zijn. De bescherming van natuur, landschap, atmosfeer, bodem en water is een nationale opdracht van de eerste orde, maar helaas blijkt maar al te vaak dat zij eigenlijk nog in de kinderschoenen staat. TOKIO. Tot 1976 zullen in Japan de militaire inspanningen vooral gericht zijn op uitbreiding van de strijdkrachten. Hoge Westelijke militairen hebben uit nodigingen van de regering in Tokio ge kregen om zich op de hoogte te stellen van het Japans voornemen een grote mi litaire macht op te bouwen, zo meldt het regeringsgezinde blad „Japan Times”. Destijds onderstreepte premier Sato van Japan het „sterke en traditionele” belang van zijn regering in effectieve WARSCHAU. (Reuter) In de Poolse havenstad Szszecin, vorige maand geteis terd door bloedige straatgevechten, is de plaatselijke partijchef Antoni Walaszek afgetreden, zo is officieel meegedeeld. Als motief werd opgegeven moeilijk heden die hij heeft ontmoet bij het lei ding geven aan het plaatselijk partij- werk. Een van zijn adjudanten, Henry Huber, legde ook zijn functie neer. PARIJS (AP). De Franse oud-premier Pierre Mendes-France, die vandaag 64 jaar is geworden, is in Marrakesj (Marokko) hertrouwd. Mendes-France, een weduw naar, trad in het huwelijk met mevrouw Marie-Claire de Fleurieu, die een dochter is van Suzanne Cremieux, lid van de se naat KALLO. Terneuzense kabouters heb ben gisteravond bij het licht van de volle maan het eerste zaad voor macro-biotisch voedsel op het terrein, bestemd voor de Franse industrievestiging Progil, inge zaaid. Na hun agrarische daad woonden zij de bijzondere raadsvergadering van de Belgische gemeente Kallo bij, waarin ook de slepende Progil-affaire werd aange roerd. In de protestnota, die door de politieke raadsman van de Amerikaanse ambassade, Thompson Buchanan, aan een hoge func tionaris van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken werd overhandigd, wordt een opsomming gegeven van de incidenten die hebben plaatsgevonden na de Russische verklaring van vorige week dinsdag, waarin de Amerikanen in Moskou de waarschuwing kregen dat zij niet be hoefden te rekenen op bescherming als de Russische gebouwen in de Verenigde Sta ten niet zouden worden beschermd tegen aanvallen van extremistische joodse groe peringen Sinds de Russische autoriteiten deze ver klaring hebben uitgegeven, zijn de auto’s van drie Amerikaanse journalisten en van twee diplomaten in Moskou gemolesteerd. Verder is een aantal Amerikanen op straat door verontwaardigde Russen aan gesproken, aldus de Amerikaanse protest nota. TEL AVIV, (Reuter) Met de aan komst van drie joodse immigranten uit Leningrad op het vliegveld Lydda bij Tel Aviv is het inwonertal van Israel tot boven de drie miljoen gestegen. Het ingenieurs-echtpaar en hun doch ter werden op het vliegveld ontvangen door de minister van immigrantenop- vang, Nathan Peled. Hun zoon had geen emigratievergunning gekregen. Minister Peled heette hen welkom en sprak de verwachting uit dat Israel’s vierde mil joen voor een groot deel uit joodse Rus sen zal bestaan. terrein wilden opwerpen. Zij hadden er graag een klinkende kaboutermunt, de do, voor over. Als beweegreden gaven zij op, dat de mensheid meer gebaat zou zijn met schone proefakkers voor uitgebalan ceerd voedsel dan met industrieën, die een groot gevaar voor het totale milieu- bestand opleveren. Omdat antwoord op hun brief, waarvan burgemeester Honoré Onghena later op de avond wel de goede ontvangst bevestigde, uitbleef, besloten de de kabouters de Progil-gronden alvast in te zaaien, van de veronderstelling uit gaande, dat hiertegen geen enkel bezwaar zou kunnen rijzen. Wat verbaasd keken de raadsleden van Kallo, niet zo vaak gewend aan een der gelijke invasie, om naar de gepuntmutste jongelui, die plaatsnamen op de publieke tribune. Daar waren de kabouters uit Terneuzen er getuige van, dat enkele raadsleden, met name de heer Norbert Cordeel, de Progil-affaire aansneed en zich gedetailleerd en fel kantte tegen de vestiging van deze Franse chemische fa briek. De heer Cordeel, tevens secretaris President Nixon, burgemeester John Lindsay en ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken hebben snelle maatregelen toegezegd om een einde te maken aan de terreur gericht te^en Russische diplomaten. De spanning over dit probleem is ver leden week sterk toegenomen nadat onbe kenden een bom hadden neergelegd in de Russische ambassade in Washington. De aanslagen worden toegeschreven aan de joodse „Defensieliga”. MOSKOU (Reuter) Het proces in Leningrad tegen negen joden uit die stad die terecht moeten staan wegens „onder- mtfneude activiteit” is gisteren niet hervat. De zaak werd vorige week woensdag ver daagd wegens ziekte van een van de aan geklaagden. In joodse kringen in Moskou veronder stelde men toen dat de zaak gisteren zou worden hervat. De advocaten van de ver dachten waren echter vandaag niet op de rechtbank aanwezig. In de Russische hoofdstad hebben 65 joden een verklaring uitgegeven waarin zij erop aandringen geen „geheim proces” te beginnen tegen „onze kameraden in Le ningrad die werden gearresteerd lang na dat zij om toestemming hadden gevraagd naar Israel te mogen emigreren”. In Mos kou beschouwt men deze verklaring niet als officieel, daar zij niet tot enige offi ciële instantie is gericht. Met schoppen en harken bewerkten ze ven kabouters een paar kilometer buiten Kallo enige vierkante meters akkergrond en schudden vervolgens grote zakken zaad leeg, waaruit naar hun zeggen „Brussels lof” zal moeten gedijen. Als naamkaartjes lieten zij drie borden met luzen als „Weg met Progil” en een ste nen tuinkabouter achter. In een brief, gericht aan het gemeente bestuur van Kallo, schreven de kabouters enkele weken geleden, dat zij zich als serieuze kopers van het geplande Progil- Na de raadsvergadering spraken de Terneuzense kabouters nog een tijdje met de burgemeester, het raadslid Cordeel en secretaris Alfons Vleeschhouwer. Zij kre gen te horen, dat Kallo eigenlijk al weinig meer in de melk te brokken heeft. Se cretaris Vleeschhouwer vertelde, dat bij koninklijk besluit 1250 ha reeds is ontno men en is gereserveerd voor de „inplan ting van industrieën” te bepalen door het ministerie van Streekeconomie. Riad is inmiddels in Cairo terugge keerd. Volgens „Al Achram” heeft Riad in Londen, Parijs en Rome aangedron gen op tussenkomst van de Verenigde Na ties en de Grote Vier „om Israel vrede op te leggen”. Hij zou hun ook een plan hebben voorgelegd om voor 5 februari de datum waarop het verlengde be stand met Israel afloopt een begin te maken met de uitvoering van de resolu tie van de Veiligheidsraad. „Geen macht ter wereld kan ons tot concessies dwingen” zo heeft president Sadat van Egypte gisteren op een mas sabijeenkomst in Assioet (Boven-Egyp- te) verklaard. Vijf minuten lang schreeuwde de menigte „wij zullen oor log voeren”, nadat Sadat had gezegd dat de Amerikaanse autoriteiten tegenover de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Riad, de overtuiging hadden uit gesproken dat de Egyptenaren „geen oor log willen.” „Nooit zullen wij vergeten dat de V.S. hun woord hebben gebroken en dat het president Johnson was, die de Israëliërs op 5 juni 1967 vrij spel gaf. Nu eisen zij van ons concessies in ruil voor de terug keer van Israel naar de Jarring-onder- handelingen’, aldus Sadat. DJAKARTA. (Reuter) Minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik heeft bekendgemaakt dat Indonesië zijn ambas sadeur uit Hanoi heeft teruggeroepen. Malik zei niet wanneer of waarom dat is gebeurd maar in kringen rond het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in Dja karta kon worden vernomen dat Indone sië zijn betrekkingen met Noord-Vietnam wil inkrimpen. De zaken van Indonesië in Hanoi worden momenteel behartigd door een zaakgelastigde. De Noordvietnamese ambassadeur in Djakarta is om onbekende redenen al zeer lange tijd afwezig. Zijn werk wordt ge daan door een ambassaderaad. Iraakse commando’s uit het kamp naar de Syrische grens overgebracht. Vierhonderd Palestijnse vrouwen, bege leid door gewapende commando-strijders, hebben voor de grote Al Hoesseini-mos- kee in het centrum van Amman betoogd voor onmiddellijke terugtrekking van de Jordaanse troepen uit de stad. De telefoonverbindingen tussen Damas cus en Amman zijn na een onderbreking van drie dagen hersteld. Volgens het Sy rische persbureau hebben reizigers uit scheepse verplaatsing van Jordaanse Jordanië melding gemaakt van groot- troeper. in de richting van de noordelijke Jordaanvallei, waar de Palestijnen ver scheidene bases hebben. In Damascus hebben Palestijnse beto gers bij het bureau van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie wapens gevraagd, om „hun broeders in het kamp Baka’a, die door de Jordaanse verraders worden uitgemoord, te redden” aldus een woord voerder in de Syrische h oofdstad. In Cairo hebben Palestijnse studenten de Jordaanse ambassade enige tijd bezet ge houden en er een protestnota overhan digd. De Jordaanse premier Wasfi Teil heeft Bahi Ladgham verzocht naar Amman te komen om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de situatie. In een telegram aan de voorzitter van de Arabische con trolecommissie, die in Cairo vertoeft, be schuldigde Teil sommige radiostations en persbureaus ervan, alarmerende berich ten over de toestand in Jordanië uit hun duim te zuigen. Dergelijke valse, leugen achtige berichten spelen onruststokers en provocateurs in de kaart, zo verklaande hij. De Egyptische minister, van Buiten landse Zaken Mahmoed Riad heeft bij de Franse, Engelse en Italiaanse leiders een „bemoedigende houding” geconstateerd, aldus het dagblad „Al Achram.” Bezoek. De voormalige Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken, het CDU- lid Gerhard Schröder, reist morgen naar Moskou voor een bezoek van acht da gen aan de Sovjet-Unie. Politiekappers. Een mobiele eenheid van de politie op Formosa heeft 200 langharige jongelieden naar politiebu reaus gebracht waar zij geknipt wer den. ontwapeningsmaatregelen om een alge mene en volledige ontwapening te berei ken onder strikte en doeltreffende inter nationale controle. De Chinese reactie op het Amerikaans- Japanse akkoord van 1969 bij monde van premier Tsjoe en Lai was: „Dit verdrag is een nieuwe samenzwering tussen de VS en de Japanse reactionairen. Het zal rampen brengen over het Japanse volk.” Minister van Defensie Laird en presi dent Nixons topadviseur Kissinger wor den genoemd onder degenen die uitnodi gingen van Japan hebben gekregen om te komen kijken. In welingelichte kringen is anderzijds vernomen dat de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Japan, Fujijama die betere betrekkingen met China wenst in de komende maanden naar Peking zal reizen om met de Chinese lei ders te praten over de mogelijkheid een niet-aanvalsverdrag te sluiten, aldus meldt de „Neue Zürcher Zeitung”. AMMAN (Reuter en AFP) In de Jordaanse hoofdstad Amman zijn gisteren de gehele dag door mitrailleursalvo’s en raketexplosies gehoord. De winkels hadden hun luiken gesloten, en alle scholen bleven dicht. Taxi’s reden er vrijwel niet meer. Slechts enkele blauwe wagens van de Jordaanse veiligheidstroepen waren te zien in wijken waar het betrekkelijk rustig was, zoals Djebel-Amman, waar zich het merendeel van de ambassades bevindt. Er zijn niet veel militairen te bespeu ren. Wel worden de openbare gebouwen en ambassades door gewapende Bedoeï- nen bewaakt. de op de de de vraag wordt ook in Oostenrijk gesteld. De oorzaak van de onrust is het optre den van vreemde ziekteverschijnselen bij de toeristen die bijvoorbeeld ’s nachts last van hoofdpijn hebben, die moeten overgeven, verhoging krijgen en andere symptomen vertonen die de artsen niet kunnen thuisbrengen. Opvallend is dat het verschijnsel het meest bij kinderen optreedt. Dat zou een reden te meer zijn de ziekte toe te schrij ven aan de sneeuw orntdat kinderen meer dan volwassenen in direct contact met de van de plaatselijke vereniging tegen Pro gil, citeerde een lange brief, opgesteld door het actiecomité, waarin gegevens waren verwerkt, ontleend aan het rap port over Progil van de Amsterdamse universiteit. het met het algemene beleid van de mi nister niet helemaal in orde is. Men kan het met inzichten en overwegingen van een minister al of niet eens zijn, maar het wordt pas bedenkelijk wanneer zijn be leid een wankelende en willekeurige ten dens vertoont. Overigens toont dit geval weer eens duidelijk aan hoe broodnodig ons land de instelling van een Ombuds man behoeft. De twee Zuid-Afrikanen heb ben nu met medewerking van de diako- nale raad van de Hervormde Kerk, Am nesty International en de televisie de aan dacht van parlementsleden moeten mobi liseren. Niet iedereen heeft het geluk dat hij invloedrijke instanties achter zich krijgt bij de verdediging van zijn recht tegenover het bureaucratische overheids apparaat. Een Ombudsman zou de klacht procedure tot de eenvoudigste proporties terugbrengen en daarmee veel onrecht en willekeur kunnen voorkomen. A/VV\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/V\AAAAA/V\AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA/V\AAAAAAAAAAAA/VVVW V\AAAAAAA7V\AAAA/WW\A/VV\AAAAAA/\AA/W\A/\AAA/W\AAAAJVV\AA/\/WVVVV\A/V\/V\AAAJV\AAAAA/VVVV\AAA/VVVVVVVVW\/ Bonn beschuldigt DDR van campagne tegen Bondsrepubliek (Van onze redacteur in Rome) ROME. Geruchten willen dat sneeuw dit jaar een slechte invloed het menselijk gestel uitoefent. Is sneeuw besmet, vraagt men zich in Italiaanse wintersportoorden af en BENARES (Reuter). Negen mensen zijn gisteren om het leven gekomen bij gevechten tussen studenten en de politie in Benares in de Indische staat Oetar Pradesj. De autoriteiten hebben de avond klok ingesteld. Het leger heeft opdracht gekregen onmiddellijk te schieten op iedereen die het uitgaansverbod over treedt. De scholen en universiteiten zijn voor drie dagen gesloten. De ongeregeldheden ontstonden toen studenten die demonstreerden naar aan leiding van het doodschieten van een stu dent door de politie in de naburige plaats Aurai, de politie met stenen begonnen te bekogelen. Ze staken een politie-auto in brand en probeerden de brandweer te verhinderen het vuur te blussen. De poli tie die aanvankelijk had getracht de de monstranten met traangas uiteen te drij ven, opende later het vuur op de studen ten. Volgens niet officiële berichten raak ten bij de schietpartij ongeveer vijftig mensen gewond. De politie heeft vijftig mensen gearresteerd. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Westduitse regering heeft het Oostduitse regime er gisteren van beschuldigd de laatste weken een regelrechte campagne tegen de Bonds republiek te voeren. Aangenomen wordt dat die campagne tot doel heeft verdere vooruitgang in het streven naar ontspan ning te vertragen en zo mogelijk te blok keren. Met deze beschuldiging reageert Bonn vooral op een eind vorige week door Ul- bricht gehouden i_i- Oostduitse partijleider sprak door jonkers en grootgrondbezitters beheers te Bondsrepubliek”. Bonn werd ervan beschuldigd een politiek te bedrijven die tegen ontspanning is gericht en „machts politieke doeleinden” na te streven. Ulbricht’s rede wekte de indruk dat de DDR een nieuwe poging doet om het gesprek van de Grote Vier over Berlijn te ondergraven. De band tussen West- Berlijn en de Bondsrepubliek werd een juridisch onaanvaardbare inmenging ge noemd, niettemin zou de DDR bereid zijn met Bonn over een regeling voor het stadsdeel te onderhandelen. De Westduitse regering heeft nu her haald niet bereid te zijn zonder toestem ming van de Grote Vier onderhandelin- gen te voeren met de regering van de DDR over de verbindingen tussen de Bondsrepubliek en Berlijn. Ze deed een beroep op Ulbricht tegenover de ge sprekken van de Vier een coöperatieve houding aan te nemen. Al eerder heeft Ulbricht de Westduit- sers onderhandelingen aangeboden over een „transitregeling” voor het verkeer tussen de Bondsrepubliek en West-Ber- lijn, dat hij als een „zelfstandige politie ke eenheid” beschouwt. Zijn laatste re- Volgens een Jordaanse woordvoerder zijn zondag en gisteren bij de beschie ting van politieposten door Palestijnse commando-strijders onder agenten en militairen één dode en tein gewonden ge vallen. Voorts hebben de commando’s twee militairen ontvoerd en sommige we gen met stenen, mijnen en prikkeldraad versperd. Van Palestijnse kant is mee gedeeld dat gisteren bij schietpartijen in het centrum van Amman drie burgers zijn gedood en twee gewond. De Jordaanse autoriteiten hebben mee gedeeld dat militairen gisteren honderd uit Syrië afkomstige guerrilla’s „op eigen verzoek” naar de Syrische grens hebben gebracht. De Palestijnen hadden om reis- faciliteiten verzocht na de deportatie van „een aantal verzetselementen dat ver bleef in het vluchtelingenkamp Baka’a”, zo zei een officiële woordvoerder. De dag tevoren waren ongeveer 380 Syrische en sneeuw komen. In het Italiaanse week blad „L’Espresso” dat met de jobstijding is gekomen, staat overigens te lezen dat nog geen enkele analist in staat is te zeggen dat het veelvuldig optreden van een gevoel van onbehagen bij de toeris ten inderdaad te wijten zou zijn aan de sneeuw van het laatste seizoen. Verder staat in het blad dat waar schijnlijk nog geen enkele analist de moed zal hebben te zeggen, dat het wél zo is, en dat de gevolgen voor de winter- sportindustrie regelrecht desastreus zou den zijn. Afgezien van de eventuele pa niek die onder de bevolking zou ontstaan wanneer men er achter zou komen dat ze in een „besmet gebied” woonde. ■s JGG; I nieuwjaarsrede. De over een feodale

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3