Jan Dobber (21 jaar) gaat zich bezig houden met voorlichting over homofilie van groepen die buiten COC opereren Vandaag verklaring van episcopaat over kwestie- Simonis verwacht Moeilij’kheden voor Derde Wereldwinkels en reformhuizen „De Hoop” deed het alweer goed „Ik voel mij spreekbuis ii VERMIST VERENBGINGSMIEUWS urr PE IJMOND d Stagnatie in aanvoer van NMP Tussenstand van actie-Abeln 21.000 J. Hugenholtz Schouderklopjes gewaardeerd, maar geld is meer nodig 7 i DINSDAG 12 JANUARI 1971 RIETSUIKER RAAKT OP 99 BERAAD TEN HUIZE VAN AFTREDEN MGR. ZWARTKRUIS Velsen-IJ muiden KRITISCH Kerkdiensten H AFWIJKING Polikliniek Zorgen Dekdienst Radiodienst - circuit Zandvoort - in bestuur Heemskerk Repareren (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK „Het COC, in Nederland nog altijd een verdrukte minderheid, dient zich critisch op te stellen. Het is jammer, dat deze cri- tische maatschappijvisie niet in het COC leeft, want zo gauw de homo filie naar buiten treedt is het toch een politieke zaak geworden. In het onderwijs namelijk, om maar een voorbeeld te noemen, worden nog steeds jongens als leraar geweigerd omdat ze homosexueel zijn. Een be denkelijke en minderwaardige zaak. Waarom is een homosexueel slechter dan een heterofiel. Zeg mij dat eens?” Beverwijk Velsen-N oord z 7 Suriname Wijk aan Zee V 1 Sociaal adviesbureau van NVV-IJmond-Noord Winst SS ijl rel re re.'.’ I JAN DOBBER uur (Van een onzer verslaggevers) MGR. M. A. JANSEN „De Hoop”: wegenwacht ter zee. 131. De 21-jarige Jan Dobber uit Beverwijk is het afgelopen weekeinde in het brand punt van de belangstelling komen te staan door zjjn nogal omstreden benoeming tot lid van het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging van homofielen COC. De en Jan Dobber: „Vele homo-sexuelen voelen zich niet in het COC thuis. Missen een ge ëngageerd gezicht. Ik voel mij een spreek buis van diegenen, in groepen verenigd, die buiten het COC staan. Ik bezit hier mee toch een achterban namens wie ik kan spreken. Mijn linkse signatuur houdt toch geen gevaar in. Kom nou. Andere be stuursleden zijn maatschappelijk gesettelde figuren en ik speel hierbij de minderheids rol. Als eenling bezit je een beperkte dwang. Dat begrijpt toch iedereen”. Jan Dobber noemt het gemiddelde COC-lid rechts en behoudend. „Dat ze consequen ties trekken uit hun homo-sexuele gericht heid noem ik wel frusterend. Ik hoop wel, dat het COC wordt geïnfiltreerd door link se elementen, die een kritische geest wil len doorvoeren. We zullen moeten vech ten om COC-leden politiek bewust te ma ken. De emancipatie van de groep zal echter ook begeleid moeten worden door de samenleving. En dat zie ik nog niet zo een- twee- drie zitten. Als minderheids groep bevindt het COC zich in het verdom boekje”. Er bestaan reeds bureaus voor rechts kundige adviezen, arbeidsrecht en belas ting. Het nieuwe adviesbureau is geves tigd in het NW-gebouw ,.De Wijkerbaan” aan het President Kennedyplein 3a en is geopend op de tweede dinsdag van de maand, ’s avonds van acht- tot half negen en verder op de vierde dinsdag van de maand, ’s middags van vier tot half vijf. heid bij draaiende winches komen veel voor. Een Groningse predikant schrijft aan het eind van z’n jaarverslag: „Dit schip heeft opnieuw zijn diensten mogen bewijzen aan de visserij; technisch en medisch en in de verkondiging van het Evangelie. Moge dit werk goede voortgang blijven hebben”. Tja, maar dan zal er toch wel iets moe ten gebeuren. De geldmiddelen baren na melijk grote zorgen. De overheid is zo ver gegaan als haar budget het toelaat; in betere tijden werd een grote jaarlijkse subsidie vastgesteld, maar die is in de loop der jaren door de stijging van de uitgaven overtroefd. Er zijn wel meevallers, zoals een schen king ü't de liquidatiepot van de Zee- ongeval'enwet en een schenking door een oude adellijke dame uit de kring der oprichters. Maar hiermee worden de te korten helaas lang niet helemaal gedekt. Het postgironummer van de Vereniging Hospitaalkerkschip De Hoop is: 50375. Dit is de zeventienjarige Jeanette Joyce Jansen, die op 26 juni vorig jaar uit een Haarlems kindertehuis is weggelopen en sindsdien spoorloos is. Het meisje is afkomstig uit Alkmaar. Ze is 1.70 meter lang en heeft een normaal postuur. Een ieder die in lichtingen kan geven, wordt verzocht contact op te nemen met de vereni ging voor kinderzorg (tel. 023-316655) of met de Haarlemse kinderpolitie (tel. 023-319333). uit be- DINSDAG 12 JANUARI De Lichtboei, Maasstraat. 19.30 u. films over KLM-reizen. er werd over- con- wa- De technici van de „De Hoop” hebben 41 reparaties uitgevoerd aan dienstweige- rende generatoren, pompen en motoren van allerlei aard, vislieren, koelmachines etcetera. Ze hebben vele malen materiaal en onderdelen uit de consignatievoorraad afgestaan. Veertien maal werd een nood voorraad gasolie overgepompt, in totaal 120 ton; 22 maal schonk de „De Hoop” drinkwater, in het geheel werd dat 148.000 liter. Jan Dobber: „We zijn niet van plan om met het COC voorlichting te gaan bedrij ven. Als ze op de scholen komen lijkt dat een bepaalde visie. Objectieve voorlichting bereik je door een ander instituut deze taak te laten verrichten. Op de pedago gische en sociale academies zullen we pro beren een objectief beeld van de homo- sexueel te schetsen. In de voorlichtings- boekjes op deze scholen wordt het homo- sexueel zijn nog steeds af geschilderd als een afwijking. Dit vooringenomen stand punt zal verwijderd dienen te worden”. De integratie van het homo-sexuele ge drag wordt bemoeilijkt, aldus Jan Dob ber, door het standpunt van de samenle ving. „Ik vertel niemand iets nieuws als ik zeg, dat er functies worden geweigerd aan mensen, die als homo-sexueel door het leven gaan. Dat taboe-begrip is onbegrij pelijk. Het is een vreemde redenatie door aan te voeren, dat een homo, die bijvoor beeld leraar is, een gevaar voor de kin deren betekent en tegen zichzelf dient te worden beschermd door hem te ontslaan. Ik kan dan ook zeggen, dat een hetero een gevaar betekent voor meisjes. Ik wil van dat taboe af”. De radio-officier had de handen vol met z’n eigenlijke werk: de verbinding met de schepen en met de wal. Maar daarnaast fungeerde hij toch nog zes maal als kik- vorsman om vislijnen uit schroeven te verwijderen. Eenmaal stelde hij onder wa- WOENSDAG 13 JANUARI Bejaai denpaviljoen, Westerhoutplein. 10 u. tekenen en schilderen. De Slof, Raamveld. 14 u. bejaardensoos, 20 u. Koreaans karate. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-10. 12.30-13.45, 14.15-15.30 en 20.45- 22 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14- 17.30 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 14.30-17 en 19-21 u.; Stumphiusstraat 46: jeugd 14.30-17 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. In september vorig jaar werd de Be- verwijker door een lid van het hoofdbe stuur, psycholoog Koos Sterker uit Alk maar, benaderd met het verzoek om zit ting te nemen in het COC-bestuur. Jan Dobber: „Ze wilden het COC om buigen van een exclusieve belangenbehar tiging tot een georienteerde emancipatie beweging en zochten mensen van buiten het COC, die zich verdienstelijk hadden gemaakt in een maatschappelijke stroming. Ik keek nogal vreemd tegen het verzoek aan. Ik zag namelijk geen taak voor me weg gelegd. Het COC meent een rechtse signatuur te bezitten, maatschappij kritiek is er niet, terwijl toch de functie als min derheidsgroep impliceert, dat die kritische visie er wél moet zijn. Ik bestudeerde de diverse stromingen. Er zijn namelijk ook politiek gerichte groepjes, zoals Nieuw Lila én de Amsterdamse Actiegroep Homo- sexuelen. Na gesprekken met die groepen plaatste ik de homofilie in een breed maat schappelijk kader en bereikte zodoende een verwantschap met hun standpunten. Toen was het niet moeilijk om „ja” tegen de uitnodiging van het COC te zeggen”. Zjjn taak als leider van de werkgroep, die zich gaat bezig houden met de voor lichting, ziet h(j als een eerste stap om de homo-sexueel een rechtvaardiger plaats te geven in deze maatschappij. (Van een verslaggever) ter vast, dat de roerkoning van een schip uit z’n fundatie was geschoten. Voor een gelegenheidskikvorsman was zo iets wel wat teveel. Maar in de steek heeft de „De Hoop” dit vissersvaartuig in nood niet gelaten: stuurlieden en matrozen van de varende wacht maakten een sleep tros vast en brachten de onfortuinlijke visser naar een haven met een dok. De monteur voor radio-elektronica re pareerde 110 microfoons, zenders, ont vangers, radarplotters, visloupes en echo loden. Niet altijd is zo’n reparatie defini tief; een noodvoorziening is ook waardevol, want dan hoeft de visserij niet te worden afgebroken. WOENSDAG 13 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg. Geopend 14.30-17.30 u. het is een fijne ploeg aan boord. Er ii praktisch geen personeelswisseling. Twee gewaardeerde medewerkers uit de periode tussen de beide wereldoorlogen zijn vorig jaar heengegaan. Op 26 oktober over'eed kapitein J. Smit, die van 1917 tot 1952 het bevel voerde over de „De Hoop II”; op 27 november overleed mr. W. R. Chambers, zoon van de initiatiefnemer tot de oprichting van de vereniging in 1898. Mr. Chambers verzorgde in z’n vrije tijd de administratie. Hun nagedachtenis wordt in ere gehouden. Aan deze vergadering neemt mgr. M. A. Jansen nog voor het bisdom Rotterdam deel. Dr. Simonis is namelijk pas formeel de bestuurder van dit bisdom, als hij zijn benoemingsbrief heeft voorgelezen aan het kapittel. Dit is nog steeds niet ge beurd. Niettemin zou dr. Simonis dit „liever vandaag dan morgen” doen, al dus deelde de perschef van het bisdom Rot terdam, de heer H. F. A. M. Schilte ons Volgens hem houdt het kapittel totdat meer be- Als niet-homosexueel zijnde gaat Jan Dobber in nauwe samenwerking met het Nederlands Instituut Sociaal Onderzoek (aan dit instituut is o.a. dr. Trimbos als medewerker verbonden) de voorlichting over de homofilie aan leerlingen van peda gogische en sociale academies leiden. „Co ordinator kan je het' noemen”, zegt Jan Dobber. Hij kreeg bekendheid door zijn rol bij de bezetting van de pedagogische academie in Beverwijk vorig jaar. Hij studeert mo menteel voor zijn hoofdonderwijzers akte. Hij is samen met mevrouw dr. S. Meilof- Oonk, psychologe te Amsterdam, de eerste niet-homosexueel, die in het hoofdbestuur van het COC is gekozen. Hoewel tegen zijn benoeming door vele congresgangers van het COC is geprotes teerd, vooral omdat hij een te sterk gericht links signatuur met zich zou dragen én vanwege het feit, dat hij geen homsexu- eel is, ziet hij geen aanleiding om met te genzin aan zijn coördinerende taak in het voorlichtingsvlak te starten. DINSDAG 12 JANUARI Kennemer Theater, Zeestraat. 20 u. le zing door Nico Verhoeven over het maken van dia’s voor ’t Nut. Gebouw Wijkerbaan. Pres. Kennedy plein. 20 u. ledenvergadering metaal- bedrijfsbond NVV. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. DINSDAG 12 JANUARI Districtskantoor, Wij kerstraatweg 19.30 u ledenvergadering metaalbedrijfs- Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- bond NVV. straatweg. Geopend 19-21.30 u'. openbare bibliotheek, 4a. Geopend 14.30-17.30 it. In de scheepskapel werden 54 kerk diensten gehouden en er waren 58 dagslui tingen; 41 diensten en 43 dagsluitingen werden uitgezonden op de visserij band. Deze diensten meest in volle zee ge houden werden bezocht door 2500 zee lieden en belangstellend beluisterd aan boord van vijftienhonderd schepen. Over het genre films in de recreatiezaal wordt verschillend gedacht. Ze trekken veel jongelui, waardoor de geestelijke ver zorgers velen van hen persoonlijk berei ken; in de kerken in de recreatiezaal bij een kop koffie, waarvan er weer duizen den werden uitgeschonken. Een citaat uit een reisverslag: „Het wordt op prijs gesteld als de predikant een vissersschip bezoekt en belangstelling toont voor het werk, zonder direct een volledige preek af te steken; steeds ervaart men dat de zeevarenden zich op hun eigen terrein vrij uitspreken tegenover de dominees. Evangelie en Industrie!” Jonge zeevissers gaven als hun levens filosofie: „Een mens moet zich zelf maar zien te redden, ten slotte gaat toch ieder een dood”. Toch vonden zelfs een „zware” dominee en deze jongeren elkaar. Zondagavond 7 juni, tijdens de voetbal wedstrijd BraziliëEngeland, woonden 110 kerkgangers de dienst aan boord van de „De Hoop” bij; deze dienst werd via de radio door twaalf schepen beluisterd. Een dominee raakte tijdens ruw weer z’n gebit kwijt, maar dit is niet tijdens de preek gebeurd. WOENSDAG 13 JANUARI Ned. Ver. Huisvrouwen, afd. Santpoort, 10 u. in Jeugdhuis Hervormde Gemeente, Burg. Enschedélaan 67, discussiemorgen, onder leiding van mevrouw Hofland. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 14.30- 16 uur spreekuur burgemeester en wet houders van Velsen. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Willemsbeek- weg 96 IJmuiden, 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 177, Vel- sen-Noord, 14.30-17.30 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den: ontspanningsgymnastiek voor dames, bejaardensoos, kinderclubs. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden: 6.30- 8 uur gemengd zwemmen, 8-9.30 uur schoolzwemmen 9.30-10.45 u. dameszwem- men, 10.45-11.15 u. zwemlessen dames, 11.20-13 u. schoolzwemmen, 13-14 u. ge reserveerd, 14-15.15 u. gemengd zwemmen, 16.15-16.45, 16.45-17.15 en 17.15-17.45 uur zwemlessen, 18-19.30 uur zwemver. R.K. Velsen, 19.30-21.30 uur zwemver. V.Z.V., 21.30- 22.30 uur gemengd zwemmen. IJmuider Harmonie, 20 u., orkestrepetitie In Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstraat. Sporthal Zeewjjk, IJmuiden, 19-22.30 u. badmintonvereniging Velsen. IJMUIDEN Gistermiddag is het vis- serjjhulpschip „De Hoop” naar de vis gronden vertrokken, voor z’n tweede korte reis in 1971. De langere reizen beginnen in april; in die maand en in juni, in de tweede helft van augustus en in september zuljen veel visservaartuigen in de Ierse Zee opereren en het hospitaalkerkschip zal dan aanwezig zjjn in de Liverpoolbaai. De naam „hospitaalkerkschip” kan beter worden vervangen door „visserijhulpschip”; misschien spreekt aan de wal „Wegen wacht ter zee” nog beter aan. Die Wegenwacht ter zee heeft vorig jaar 235 effectieve hulpverleningsdagen gehad, waarbij 17.500 zeemijlen, of 35.000 kilo meters werden afgelegd in de westeuro- pese zeeën, op weg naar of gaande hou dend bij concentraties van Nederlandse visserij vaartuigen. In het voorjaar waren dat de kotters die ten noorden van de Waddeneilanden visten en van Vlaggetjes dag af de haringvissers rond de Doggers- bank. In de herfst volgde de „De Hoop” de vissersvaartuigen naar de Zuidierse Zee en zij beëindigde de assistentie in 1970 in Het Kanaal. De rubberboot van de „De Hoop” heeft op deze reizen 140 patiënten van de vis sersschepen opgehaald, van wie 130 na poliklinische behandeling weer naar hun schip konden terugkeren. Er waren twee Poolse vissers bij. Veelal ging het om lichte chirurgische ingrepen, keelaandoeningen, tandextracties, zware griep en steenpuis ten. Maar er waren ook ernstige gevallen, waarbij het zeevarend noodhospitaal as sistentie verleende, zoals schedelbasis- fracturen, maagzweren, oogletsel en ge broken ledematen. In de wetenschap dat hij in Holland het beste geholpen kan worden, werd een pa tiënt met een gebroken bovenbeen van ver achter de Doggersbank naar IJmuiden gebracht. In de Seinebaai werd bij een patiënt nierbloeding geconstateerd; de man. een opvarende van een bergingsvaartuig. had een ongeval gehad en had het geluk spoedig en goed te kunnen worden be handeld Gebroken ribben en hersenschuddingen als gevolg van onvoldoende voorzichtig- mee. „de boot nog even af”, klaarheid in de verwarring rond de noeming is verkregen. Inmiddels heeft pastoor Abeln Zwaagdijk een nieuwe tussenstand kend gemaakt van zijn „adhesie-actie”: tot nu toe zijn bij de NoordhoUandse groep die achter dr. Simonis staat, 21.000 sympathie-betuigingen binnenge komen. Vertegenwoordigers van pasto rale raden en commissies uit de zeven bisdommen heben gisteren in Den Bosch besloten er bij de bisschoppen op aan te dringen met spoed het Nationaal Pastoraal Beraad tot stand te brengen als verlengstuk van het pastoraal conci lie in Noordwijkerhout. De afgevaardig den verklaarden een dergelijk landelijk beraad node te missen in verband met de problemen rond de benoeming van kapelaan Simonis. Jan Dobber: „Ik zou niet gekozen zijn als niet een groot deel van het COC-be- stuur mijn kandidatuur fel had verdedigd. De anti-Dobber standpunten op het COC- congres waren zeer subjectief en de con clusies niet gefundeerd. Ik vond het een slappe redenatie, dat het links en niet- homosexueel zijn automatisch insloot, dat de deur tot het COC voor ons gesloten zou moeten zijn. Het was op een gegeven mo ment zelfs zo, dat een gedeelte van het hoofdbestuur dreigde af te treden als me vrouw Meilof en ik niet gekozen zouden worden”. Jan Dobber stelt er prijs op te verkla ren, dat zijn woorden niet als een verkla ring van het COC kan worden gezien. „Ik spreek nu als privé-persoon over het COC”. (Van een van onze verslaggeefsters) IJMOND De derde-wereldwinkels en reformhuizen hebben grote problemen met de rietsuiker. De invoer stagneert en de voorraden slinken. Wie rietsuiker wil hebben kan nog terecht in de reform huizen maar dan moet hij wel snel zijn. „Lichte” rietsuiker (meer „uitge draaid,” er is meer stroop uitgeslagen) is daar de meest voorkomende suiker- soort op het moment. Reformprodukten VNR in Ede, leveran cier aan alle Nederlandse reformwinkels, vertelde ons aan het einde van zijn voor raad te zijn. Tien januari werd al een schip verwacht met nieuwe suiker, maar dat zal niet voor de 25ste arriveren. Het zal Cubaanse „ruwe” rietsuiker vervoe ren, in tegenstelling tot de normale Su rinaamse. De nu nog aanwezige rietsuiker wordt gelijkelijk en mondjesmaat ver deeld. Incidenteel levert de VNR dan wel aan derde wereldwinkels, gewoonlijk gaat de inkoop echter via de landelijke stichting wereldwinkels in het Sjaloomgebouw in Odijk. Deze kocht in bij de CSM en dn suiker kwam uit het voor ons goedkopere Suriname. Door plotselinge moeilijkheden daar kwam de fabriek stil te liggen en moest men zich op de wereldmarkt rich ten. (Cuba, Australië etc.) En dat zou, aldus een woordvoerster in Odijk, een hogere prijs gaan betekenen door de hef fingen. De Stichting vond een handelaar in Uden: de NV Farmadiëtica. Saillant de tail: de firma ruilde rietsuiker in Cuba tegen sojabonen uit uitgerekend Ameri ka. Men kwam een scherpe prijs over een: 1,10 per kg. en de stichting garan- WOENSDAG 13 JANUARI De Zandkraai, Handelstraat. 13.30 u. be jaardensoos. DINSDAG 12 JANUARI Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 18-23 badmintonver. IJmond. Openbare Bibliotheek en Leeszaal, filiaal Wijkerstraatweg 177, Velsen-Noord, 19- 21.30 uur. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, ingang Spaarnestraat 19 20 uur; spreekuur Me disch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme. Manly Sport, les en training boksen in gymzaal Moerberg-Comité-school aan de Kerkstraat in IJmuiden-West, van 19.30 uur af. WOENSDAG 13 JANUARI Verenigde Zwaanstraat 19-21 u. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De NVV-bestuurders- bond IJmond-Noord begint deze maand met een bureau voor sociale adviezen. De heei E. Gerritse zal hierover de leiding voeren. De adviezen zijn bedoeld voor iedereen en worden gratis verstrekt. HAARLEM. Naar algemeen wordt aangenomen zal het Nederlandse episco paat na het gezamenlijke beraad ten huize van mgr. Th. Zwartkruis in Haar lem zijn zienswijze ten aanzien van de benoeming van dr. A. Simonis tot bis- schop van Rotterdam bekend maken. Vanmorgen na tien uur arriveerden de bisschoppen voor dit overleg, waarvan het resultaat met spanning tegemoet ge zien wordt. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. De directeur van net circuit in Zandvoort, de heer J. B. Th. Hugenholtz, heeft bevestigd dat hij is toe getreden tot de Nederlandse Midden- standspartij. Het voorlopig bestuur van de onlangs opgerichte partij had dit meegedeeld en tevens gezegd dat de heer Hugenholtz zich met de belasting voor de Nederland se automobilist zal bezig houden. De heer Hugenholtz, die tegen deze belasting is, zal met die „opdracht” in de te vormen bestuursraad van de NMP zitting nemen. Het bestuur van de NMP zegt de bezet ting van de bestuursraad binnen enkele weken bekend te zullen maken, waarbij de partij er naar streeft ruim twintig personen, die representatief zijn voor al le lagen van de bevolking, voor de raad bij elkaar te krijgen. De De Hoop” is ook beperkt weer- waarnemingsschip. De stuurlieden hebben in 1970 bijna vijftienhonderd weerrappor- ten opgemaakt, die enkele minuten later door de radiodienst doorgebeld werden naar De Bilt. In het voorjaar bluste een ploeg de brand in het bemanningsverblijf van de KW 221. Het verdrinken van matroos Spaans van de VL 153 maakte een diepe indruk aan boord; hij werd in de kerk diensten herdacht en er werd gastvrijheid en hulp verleend aan de familieleden die het stoffelijk overschot gingen zoeken. Ook de kok van de „De Hoop” heeft een aandeel gehad in de assistentie door dit prachtige schip: hij heeft vele malen nood- proviand afgestaan. Iedereen werkt mee: deerde de afname van de 50.000 kilogram binnen een half jaar. Een garantie die volgens haar weer werd opgeheven door de firma in Uden omdat deze aan de be staande cliëntele wilde blijven leveren. De wereldwinkels gingen hiermee ak koord, maar protesteerden toen plotseling een betalingsgarantie gevraagd. Er werd uiteindelijk eengekomen dat iedere winkel tant kon betalen. En toen opeens ren de 50.000 kilo naar Antwerpen verdwe nen... „Zo zie je hoe over de hoofden van de ontwikkelingslanden pure winst wordt gemaakt”, zei ons een verontwaar digde woordvoerster van de winkels. Het verhaal wordt eentonig: nieuwe onderhandelingen kwamen, over een par tij Surinaamse rietsuiker uit België. Zou ook 1.10 kosten. Maar de Surinaamse suiker kost gewoonlijk 0,94 voor de win kels. Alle geharrewar over de prijs ein digde met het kappen van alle relaties met Farmadiëtica door de wereldwinkels. Men wil geen winst, gemaakt door de maatschappijen gaan betalen. Omdat toevallig Albert Heijn nog een grote voor raad suiker had werd daar gekocht. Het is echter pertinent onjuist, dat er zoals in de Telegraaf van vandaag stond, over de suiker van de supermarkt een con fute zou zijn ontstaan. X' ■"w.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7