Keihard duel tussen Kortsjnoi en Gligoric HOOGOVENTOERNOOI STARTTE MET ZEVEN PUNTENDELINGEN moet herzien worden Zwaar parcours voor het wereldkampioenschap cross lÉocfeob 300800a Binnenlopers komen toch aan bo(r)d „Medebesl issi ngsrech t van scheidsrechter George Best trok het boetekleed aan Ia Fraai gelijk- Eervolle nederlaag hand bal team *^ao: ^iiDamDanon’ •4.’ci2gnnnrr spel Aurora S3 Linda Esser derde in ski-toernooi Trainer van Telstar Rab: fa TÖ Pasolini rijdt op Aermacchi Gligoric-Kortsjnoi .000 00 - vL dC k 00 19 WOENSDAG 13 JANUARI 1971 99 n.ac C.-AJat ójgg Liverpool gelijk (0-0) tegen Manchester City 0 U L* 4 Data bekend voor FC Twente-Juventus i» i - - van daarmee Zuidenia vriendschappe- interland Vergoedingen tl.Spwt (Van onze sportredacteur) spelers mijn >nnnnnMAAnAAA>vvvvvvvwAnzvvvvvvvvvvvvvvvvvvv\AnAAAA,vv«nAAAn>vv>Aravvvv«HAnA>wvvinAnMA<vvwvvwwvvwtnAAnA«vvvvwvvwvwvvvvvvvxnA«v^ Wat kan een organisatie zich beter wen sen dan een locale favoriet? Verder bleek het gelukkige gesternte door de bereid heid van gemeente om het unieke park Berg en Bos ter beschikking te stellen. Er kon een uitstekend parcours voor ’n veld- rit van formaat worden uitgezet zoals we gistermiddag konden concluderen tijdens een een Een overzicht op de eerste toemooi- dag van de schakende zwoegers. Op de voorgrond Donner tegen Van de Berg. Matt, lege van- LIVERPOOL In de eerste divisie van de Engelse league werd gisteravond een wedstrijd gespeeld. Liverpool speelde op eigen veld gelijk in een wedstrijd zonder doelpunten tegen Manchester City. Winterkampioen. De heer G. Scholten van de schaakclub „De Zwarte Pion” te Lisse is winterkampioen 1970 geworden door uit negen partijen het hoogste aantal punten te halen. ENSCHEDE De besturen van de FC Twente en Juventus hebben overeenstem ming bereikt over de data van de wed strijden in de kwartfinales voor de Run ners up-cup. De eerste wedstrijd zal op woensdag 27 januari in Turijn worden ge speeld, waarschijnlijk in de middag. De return zal plaatsvinden op woensdag 17 februari in het Diekmanstadion te Ensche de om 20.00 uur. Er is nog niet bekend of deze ontmoetingen rechtstreeks door de TV zullen worden uitgezonden. Na de rust scheen het, dat de bezoekers met de zege zouden gaan strijken, want De Algemene liep uit tot 36. Aangemoedigd door zijn vele supporters kwam Aurora fel terug. En met succes, want Jeannette Ko per en Rein v. Eyk brachten de achterstand tot 56 terug. Door Joke Braad werd het 66. De strijd bleef boeiend en ieder vocht voor een beter resultaat. Toch was dit eerst voor de bezoekers weggelegd, want het werd 67. Maar de gelijkmaker liet niet lang op zich wachten, want 10 mi nuten voor het einde werd het door Henk Merkenstein gelijk (77). De ploegen na men bij deze stand geen risico’s meer, zo dat het einde met gelijke stand kwam. De overige uitslagen waren: Res. derde klasse KNKB: Oosterkwar- tier 2—Vogel 2 8—3. 2 3 3 3 1 2 3 1 3 1 1 3 1 VolendamPSV DWS—NAC ADOHolland Sport MW—Ajax NECHaarlem Go AheadFC Utrecht GVAV—DFC GraafschapFSC Helmond SportFC Den Bosch HeraclesBlauw Wit RCH—AGOVV LimburgiaRoda JC EindhovenWV VAL D’ISÈRE De 24e skikampioen- schappen der lage landen zijn in Val d’Isère besloten met de afdaling tussen de ploegen van Engeland, Denemarken, België en Ne derland. De slechte sneeuwtoestand van het parcours had de organisatie gedwongen de lengte van het parcours in te krimpen: de dames moesten een afstand afleggen van 2500 meter met een hoogteverschil van 400 meter, de heren 2800 meter met een hoogteverschil van 550 meter. De beste Nederlander was Zeno Lampe, die met een prachtige tijd van 1.28,83 de vierde plaats voor zich opeiste. Bij de da mes behaalde de twintigjarige Eveline de Weger de derde plaats. In het algemeen klassement voor slalom en afdaling waren goede n'aatsen weggelegd voor de nationale kampioene Linda Esser en Karin van El- deren. Zij eindigden respectievelijk als tweede en derde. Bij de heren teleurstellend. Voor een bijzondere verrassing zorgde de Nederlandse damesploeg, die in het alge meen klassement eerste werd, de heren eindigden als laatste. APELDOORN. De organisatoren van de wereldkampioenschappen cycle cross (28 februari) schijnen onder een zeer ge lukkig gesternte te huizen, want terwijl niemand nog kon voorzien dat Nederland een potentiële kanshebber zou hebben voor de (amateur)titel, besloot een Apel- doorns comité (rond het bestuur van de wielerclub De Adelaar geformeerd) de ti telstrijd te organiseren. En laat nu uitge rekend Gertie Wildeboer een renner uit Apeldoorn, dat toch bepaald geen grossier van grote renners te noemen is, zich ont wikkelen tot de favoriet voor de regen- boogtrui, zeker na zjjn schitterende over winning van zondag in België op o.a. de huidige wereldkampioen Vermeire. Afd. Noord-West, eerste klasse: Aurora 4Watervliet 1 4—6, Haarliem 2Nep- tunus 2 35, Oosthoek 1Animo Ready 2 32. Tweede klasse: Oosterkwartier 3 Watervliet 2 3—2. Klaverjasavond. Vrijdagavond 15 ja nuari 1971 houdt De Spartaan om 20.00 uur in de „Taveerne” te Lisse een klaverjas avond. VI. ‘0 een rondleiding door het bosrijke heuvel achtige Veluweterrein. Het is de eerste keer dat een wereld kampioenschap veldrijden in Nederland wordt georganiseerd. Deze tak van de wie lersport, een wat vergeten hoek, heeft mede door figuren als de Belgische ge broeders De Vlaeminck, de laatste jaren snel aan populariteit gewonnen, ook in Nederland waar nu vele coureurs het zwa re winterwerk beoefenen. Met het oog op het kampioenschap in Apeldoorn heeft de KNWU zelfs een wekelijkse specialisti sche training in het leven geroepen onder leiding van Frans Mahn. Men verwacht deelname van een twaalf a vijftien landen die ieder vier renners mogen afvaardigen. Men schat dat er mi nimaal 6000 toeschouwers naar Apeldoorn zullen komen. Men hoopt uiteraard op meer, zeker nu Wildeboer een grote kans hebber is. In Zolder (België) kon men vo rig jaar 16.000 kijkers begroeten. Het jaar daarvoor in Duitisland 24.000. Het parcours in Berg en Bos dat 31 ja nuari het toneel van de Nederlandse veld- ritkampioenschappen zal zijn, is een „fiets- parcours”, hetgeen wil zeggen dat de ren- ’s middags moeten trainen en zich verdiepen in voetbalzaken. Zodat zij bijvoorbeeld zouden weten, dat een Bosveld van Sparta na zestien we ken zijn rentree maakt. Ze behoeven zo’n knaap dan niet te beschermen maar ze kunnen dan wel zodanig flui ten, dat hij niet weer direct voor zes tien weken wordt uitgeschakeld.” UTRECHT De Italiaanse motorcoureur Renzo Pasolini, die gedurende vele jaren voor het Italiaanse merk Benelli reed en daarbij menig duel uitvocht met wereld kampioen Agostini op MV Agusta, heeft nu een contract getekend met een andere Italiaanse fabriek nl. Aermacchi. De Italiaanse fabriek Ducaty is van plan om in de motorsport terug te keren. nets 90 percent van het parcours fietsend kunnen afleggen. Zij het natuurlijk onder zware omstandigheden, die vooral door het weer bepaald zullen worden. In het traject dat over sterk stijgende boswei den, door bos en tegen steile heuvelhel lingen (met o.a. een trap) voert, zitten veel lastige bochten. Men zal gebruik ma ken van het starthek zoals bij motorcros sen het geval is. Aangezien de start op een grote boswei is, krijgt ieder team evenveel kansen om het eerst bij de nauwe passages te komen die bereikt worden na een klein stukje „vals plat”. Het traject dat ruim genoeg is om gelegenheid tot inhalen te bieden, telt drie verzorgingsplaatsen. B(j de Nederlandse kampioenschappen zal de Zwitser Perfetta, voorzitter van de technische commissie van de UCI, het drie kilometer lange parcours nog eens op zijn moeilijkheidsgraad testen aan de hand van die wedstrijden. De UCI heeft vorig jaar al zijn akkoord gegeven overigens. Mocht het nodig zijn dan kan het parcours nog ver zwaard worden. De TV zal met veertien camera’s present zijn voor een recht streekse uitzending naar tien landen. (Van onze sportredactie) VELSEN. Zondagmiddag klaag de trainer Jan Rab steen en been over het werk van scheidsrechter Klopper. De penalty, die de arbiter Sparta gaf, zou aldus de oefenmeester ten onrech te zijn toegekend. De beweringen van de trainer worden ondersteund door zijn spelers, die zeggen, dat Peter Lechermann de Spartaan Kowalik min stens één meter buiten het strafschop gebied vloerde. Het gebeurde was voor ons aanlei ding om met Jan Rab te praten over de scheidsrechter in het betaalde voet bal in het algemeen. Jan Rab is één van de velen in het Nederlands voet bal, die er van overtuigd zijn, dat er aan de arbitrage iets moet verande ren. Als het meest voor de hand lig gende en het gemakkelijkst te realise ren noemt hij het herwaarderen van het medebeslissingsrecht van de grens rechter. „In vele situaties heeft de grensrechter vanaf de zijlijn gewoon een betere kijk op het spelverloop Daarvan wordt naar mijn mening nog veel te weinig gebruik gemaakt. Of de scheidsrechter raadpleegt zijn lines- van salaris kost hem paar honderd pond, voor de man te weinig óf de grensrechter durft zijn zienswijze niet aan de arbiter te laten weten. Door de instelling van de vaste trio’s een naar mijn mening doorslaand succes wordt dit ge deeltelijk ondervangen omdat de drie mannen elkaar beter leren kennen en zij dus precies weten hoe de anderen werken.” (Van onze sportredactie HENGELO. De Nederlandse dames- zaalhandbalploeg heeft gisteravond in de Hengelose sporthal Veldwijk een eervol le 9-15 nederlaag geleden tegen het sterke Joegoslavië, dat tijdens de wereldkam pioenschappen van 1965 tweede is gewor den achter Hongarije. De Nederlandse da mes kregen vooral in de eerste fase een mentale dreun te verwerken toen de Joe goslavische dames vlot naar 7-0 weglie pen. Drie doelpunten hiervan ontstonden door omstreden strafworpen. De rust brak met 4-11 aan. Na rust ging het aan zienlijk beter, Nederland scoorde toen vier maal tegen Joegoslavië vijf. De Joegoslavische trainer Ticic toonde zich na afloop verrast over het Neder landse spel. „Er zit beslist perspectief in de jonge ploeg. Je kunt alleen goed zien dat ze te weinig getraind heeft. Er gingen ook teveel doelrijpe kansen ver loren,” aldus de Joegoslavische trainer. Hoewel de Nederlandse trainer Jaroslav Mraz voor de aanvang van de wedstrijd gezegd had, dat hij tevreden was als zijn dames met 7 doelpunten verschil zouden verliezen, toonde hij zich na afloop toch ook weer niet zó tevreden. „Over het ver schil in doelpunten ben ik wel tevreden, niet over het vertoonde spel. De meisjes speelden veel te nerveus. Zij waren blijk baar erg onder de indruk van een top- ploeg als Joegoslavië. Nu zij gezien heb ben dat zij niet zoveel onder behoeven te doen, ben ik ervan overtuigd dat het Nederlands team donderdagavond in De Bilt tegen hetzelfde Joegoslavische team een beter resultaat zal behalen.” WIJK AAN ZEE De Spaanse meester Medina, op schaken verliefd tot de dood er op volgt, liep dezer dagen bij het toernooicomité binnen. Dat begroette hem hoffelijk, maar daar hij niet was geïnviteerd, had hij er eigenlijk niets te zoeken. Natuurlijk bleef hij voorlopig.Even later stapte een vloeiend Neder lands sprekende jongeman binnen. „Mijn naam is Van Riemsdijk. Ik ben kam pioen van Brazilië. Kan ik in de meestergroep spelen?” Ontwapenende naïviteit, want maanden voor elk „echt” toernooi staat de deelneming natuurlijk al vast. Enfin, hij is er óók nog, en gastheerlijke activi teit van het comité bezorgde hem onderdak. Toen meldde zich de heer Zaric, internationaal arbiter uit Joegoslavië, die helemaal geen excuus hadMaar hij wou zo graag komen. Op dat ogenblik kregen toernooivoorzitter Van Kuijk en toernooidirecteur Zwart een brain wave De „aanlopers” Medina en Van Riemsdijk zullen een match van zes partijen spelen in de zaal waar straks het damestoernooi begint en de heer Zaric zal de partijen volgen als scheidsrechter. Hulde aan de beweeglijkheid van de toernooileiding, maar wat doet men als er in 1972 een paar schaakclubs uit den vreemde neerstrijken? fooriMl 7 ♦-S.V.V. g Rab, die zelf niet totoot geeft U de volgende tips: Rab is bovendien voor het optrek ken van de vergoedingen van de scheidsrechters. „Scheidsrechter zijn in het betaalde voetbal is een verant woordelijke job. In feite beschikt de man over de premies van de spelers Zijn beslissingen kunnen verstrekken de gevolgen hebben tot promotie of degradatie en zelfs tot wél of niet deel nemen aan een van de Europa Cup’s toe. Daarmee zijn miljoenen guldens gemoeid. Die verantwoordelijkheid moet gehonoreerd worden anders kun nen er ook geen eisen worden gesteld. Als een noodzakelijkheid voor de scheidsrechter neemt Rab een goede conditie. „In de training houden wij trainers er rekening mee dat voetballers gedu rende een wedstrijd herhaaldelijk moe ten starten. De oefeningen zijn gericht op een herhaalde krachtsexplosie. De scheidsrechters trainen nog te veel naar eigen idee. Ik ken er die met clubs meetrainen. Brouwer bijvoor beeld bij Hermes DVS en Keizer bij Volendam. Te veel wordt door de KNVB nog aan de zelfwerkzaamheid van de scheidsrechters overgelaten. Dat moet ook wel want de vergoedin gen zijn niet zodanig, dat men mag verwachten dat de scheidsrechter ve le uren in de week voor zijn hobby vrijmaakt. Ik vind, dat deze mensen minimaal semi-prof moeten zijn. Zij zouden, evenals Adri Meyer van Niloc, die haar 23ste speelde, scoorde drie maal, evenals Marianne de Meurichy Van Walcheren. De overige Nederlandse doel punten kwamen op naam van: Thea Hen drix (Swift ’56), Wil Clocquet (Swift ’56) en Kitty de Waart (Niloc). i/WVVVWWVVVVVVW/VVVWWVVVVVWVVVVVVVVVVVVVV^^ 1 Best was vorige week door zijn club gestraft met twee weken inhouding van zijn salaris, omdat hij voor het compe titieduel tegen Chelsea afgelopen za terdag, enkele trainingen verzuimde. Het gegriefde troetelkind dook daarop voor vier dagen onder en vermeed ieder contact met zijn ploeggenoten. Het groot ste gedeelte van de tijd bracht hij door op de flat van zijn vriendin, de 22-jarige Ierse actrice Sinead Cusack. Gisteren kwam George uit zijn isole ment om een gesprek onder vier ogen te voeren met sir Matt Busby. Na afloop van het onderhoud zei hij dat alles was vergeven. Sir Matt Busby verklaarde dat het geschil op een vriendschappe lijke manier was bijgelegd. „De inhouding van het salaris blijft echter van kracht”, aldus sir „maar George is bereid om met handen de training weer aan te gen”. Zijn ploeggenoten zeiden dat het felle licht van de publiciteit op de voetballer te verblindend is geworden voor Best, die sinds zijn ontdekking niets dan be wondering heeft gekend. „Hij had weinig vrienden bij wie hij zijn probleem kwijt kon”, aldus zijn ploegmakker Brian Kidd. „Het wordt tijd dat de mensen hem eens met rust laten”. Door zijn kwikzilverachtige snelheid op het voetbalveld heeft het spel van Best een bijzondere aantrekkingskracht. De langharige voetbalheld geniet een even grote populariteit als een popidool en overal waar hij komt wordt hij be legerd door dweepzieke fans. George Best zal de komende twee wedstrijden nog niet in het eerste elftal spelen. Om volledig tot rust te komen, heeft de club hem een paar „vrije” da gen gegeven. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM. Voor de overgangsklasse van de microkorfbalcompetitie van de KNKB heeft Aurora 1 in zijn wedstrijd tegen De Algemene uit Leiden een gelijk spel (77) behaald. De vele toeschouwers in de Kennemer Sporthal zijn van een goede en enerveren de wedstrijd getuige geweest. Het begin was sensationeel, want binnen enkele mi nuten had Corrie Hunting Aurora de lei ding bezorgd. Twee minuten later was de stand gelijk. De Algemene nam hierna de leiding, maar nu bracht R. van Eyk de stand op 2—2. Ook hierop bleef De Al gemene het antwoord niet schuldig, want het werd 23. Aurora kwam nog voor de rust goed terug, want invaller B. Aarts J. van Eeken ontbrak kon de gelijkma ker scoren. was het totaalresultaat De inhouding vermoedelijk een maar geld is geen probleem speler, wiens waarde wordt geschat op 250.000 Engelse ponden, ruim twee mil joen gulden. Best is na Bobby Moore de tweede voetballer die de afgelopen dagen de voorpagina’s van de Engelse bladen haalde. Moore werd door zijn club, West Ham United, beboet, omdat hij zich de avond voor een wedstrijd had opgehou den in een nachtclub. MANCHESTER. De stervoetballer van Manchester United, de 24-jarige George Best, heeft zich gisteren weer verzoend met de manager van zijn club sir Matt Busby. Hij maakte een einde aan de vier dagen durende periode van onzekerheid bij zijn suppor ters. (Van onze schaakmedewerker) WIJK AAN ZEE Het 33ste Hoogoventoernooi draait op volle toeren, zij het, dat we pas de eerste ronde ondergingen. Maar het totaal aan entourage en organisatie is zo vertrouwd en wordt zo efficiënt ge hanteerd, dat de affaire al weer als een oud pak zit. Met zeven punten- delingen, om maar te beginnen, en een hangpartjj zou elke outsider ach teloos over „verkenningen” gaan spreken, maar schaaktechnisch zou hij dan geen gelijk krijgen. Er is beulenwerk geleverd, alleen „die ander” wilde nauwelijks voor het ge weld bezwijken. Een narrow escape beleefde Frans Kuij- pers. internationaal meester en oud-kam- pioen van Nederland, met zwart, tegen niemand minder dan de geweldige Argen tijn Najdorf. De schaakvingers tintelen bij het zien van dit duel en elk moment heeft men aanvechting „iets groots” voor Najdorf te verrichten. Desondanks is Kuijpers tot nog toe ook in de analyse overeind geble ven. Een steenharde aangelegenheid ont bloeide aan de vindingrijkheid van Gli goric en Kortsjnoi. Deze grootmeesters gedoodverfde prijswinnaars wilden el kaar eigenlijk drommels kwaad doen. Vooral Gligoric, met de witte stukken tot zijn beschikking, liet aan zijn agressie geen twijfel bestaan. Dat het niet lukte valt misschien te wijten aan een nog-niet-op- gespoorde inzinking of achteraf aan perfecte defensie van de geweldige Rus. Iedereen weet overigens in Wijk aan Zee nog, dat Kortsjnoi in 1968 het toernooi won, na met 8 uit 8 te zijn begonnen. Van alle puntendelingen was die tussen Lengyel en Ivkov het dichtst bij plichtnummer. Toch brachten ze in Nimzo-indiër altijd nog 20 zetten op hun naam. In de meestergroep een compliment aan Timman, die magistraal won van de Pool Witkovski, terwijl de nerveus-bril jante Adorian winnaar IBM-meestergroep '70 in tweede zitting de Amerikaan Denker vermocht te scalperen. Denker heeft een aureool om zich dat kon wel eens hin derlijk zijn omdat hij in 1946 deelne mer was aan het beroemde Staunton-toer- nooi in Groningen. De overwinningen van deze twee coming men waren niet de enige. Of het rollen der koppen in de meestergroep echter uitsluitend aan top werk valt te danken dan wel op falende verdedigingen valt terug te voere», willen we voorlopig in het midden laten. Grootmeestergroep: Van den Berg (Ned.)- Donner (Ned.) remise; Hübner (WDD-Pe- trosian (Rusl.) afgebr.: Gligoric (Joegosl.)- Kortsjnoi (Rusl.) remise; Andersson (Zw.)- Ree (Ned.) remise; Lengyel (Hong.)-Ivkov (Joegosl.) remise; Najdorf (Arg.)-Kuijpers (Ned.) remise: Mecking (Braz.)-Langeweg (Ned.) remise; Olafsson (IJsland)-Hort (Tsj. SI.) remise. Meestergroep: Zuidema (Ned.)-Minic (Joegosl.) remise; Brinck Claussen (Den.)- Jansa (Tsj. SI.) remise; Denker (Ver. St.)- Adorian (Hong.) 0-1; Kostro (Pol.)-Ciocal- tea (Roem.) remise; Hartoch (Ned.)-Hecht (WD1.) remise; Danov (Joegosl.)-Forintos (Hong.) 0-1; Witkovski (Pol.)-Timman (Ned.) 0-1; Krabbé (Ned.)-Van Scheltinga (Ned.) 0-1. Gligoric en Kortsjnoi speelden een zeer felle partij. Gligoric kreeg aanvankelijk enig overwicht, doch aarzelde in het mid denspel. Na 34 zetten besloten de groot meesters tot remise. Wit: Gligoric Zwart: Kortsjnoi 1 d2—d4 Pg8—f6: 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pbl—c3 Lf8—b4; 4. e2—e3 c7—c5; 5. Lfl— d3 Pb8—c6; 6. Pgl—f3 Lb4xc3 (schaak); 7. Ó2xc3 d7—d6; 8. e3—e4 e6—e5; 9. d4—d5 Pc6—e7; 10. g2—g3 Pe7—g6: 11. h2—h4 Dd8—a5; 12. Ddl—b3 Lc8—g4; 13 Pf3— h2 Lg4—d7; 14. Lel—g5 0—0; 15. Lg5xf6 g7xf6; 16. 0—0 Ta8—b8; 17. Db3—dl Kg8— g7; 18. Ddl—d2 h7—h5; 19. Kgl—hl b7— b5, 20. c4xb5 Ld7xb5; 21. Ld3xb5 Tb8— b5; 22. Ddl—e2 Tf8—h8; 23. c3—c4 Tb5— b?, 24. Tal—bl Pg6—e7; 25. Tblxb6 Da5x b6; 26. g3g4 h5xg4; 27. De2xg4 (schaak) Kg7—f8; 28. h4—h5 Db3—b2; 29. Dg4—d7 Db2—b8; 30. Dd7—h3 Db8—c8; 31. Dh3— f3 f6—f5; 32. Tfl—gl f5—f4; 33. Tgl—bl Pe7g8; 34. Df3—g4. remise. W l f i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19