Russische opperrabbijn wendt zich tot Amerikaanse ambassade Amman PROTEST TEGEN JOODSE ACTIVITEITEN IN V.S Parlementslid ontvoerd door studenten In Frankrijk geen anti-rookcampagne Brits militair verkeer naar Guerrilla in Jordanië woekert voort Selwyn Lloyd voorzitter Staat verdiende 5 miljard franc aan sigaretten Nog steeds schoten in Lagerhuis e Berlijn werd gehinderd VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Het episcopaat buigt de knie MET 20 Jo KORTING Heath in Koeala Loempoer achtergrond Nieuwe incidenten in Belfast OVER 2 WEKEN START DE PANNEN-ACTIE WOENSDAG 13 JANUARI 1971 3 2 L (DPA, In Kortrijk 1- tl Warwinkel Beperkt Slachtoffer 1 3 r J ra ;n ri jk d- t- (Van onze redacteur in Libanon) BEIROET Het interne conflict in Jordanië, waar opnieuw Palestijn se commando’s en het leger hevig strijd hebben geleverd, krijgt lang zamerhand het karakter van een Vietnam. Ondanks de nederlagen, die de commando’s hebben geleden en nog lijden, gaat de guerrilla tegen het zwakke centrale gezag in Amman door. Dat gezag staat en valt met de gevechtskracht van het leger. Deze atmosfeer maakt de toekomst van het stuk woestijn dat Jordanië heet onzekerder dan ooit. Bij het praten over en vechten voor een Palestijnse staat wordt nauwelijks nog rekening gehouden met het voortbestaan van het hasjemitische koninkrijk. Geringe kans e- ÏT T 1 1 I l L 1 1 1 i op de interzone-autoweg melding werd gemaakt; het niet-militaire verkeer is niet gehinderd. Maankar. De Russische maankar Loe- nokod heeft sinds de aankomst op de maan op 17 november 1970 een afstand van 2260 meter afgelegd. In de nacht van maandag op dinsdag is een record- rit van 517 meter gemaakt. pen zich nauwelijks veroorloven in de huidige organisatorische chaos rustig aan hergroepering en heroriëntering te werken. Het Jordaanse leger geeft hm niet de kans daartoe en door de laat ste gevechten worden de woorden van veel officieren nog eens onderstreept, dat zij de guerrilla’s aan de conces sie willen houden. De laatste tijd zijn de acties tegen Ame rikanen in de Sovjet-Unie opgehouden. Er zijn geen nieuwe klachten ontvangen over het lastigvallen van Amerikaanse burgers in Moskou. AMMAN (Reuter en AFP) De rust in de Jordaanse hoofdstad Amman was gis teravond nog niet geheel teruggekeerd. Verscheidene uren na de afkondiging van een bestand door de Jordaanse regering en de Palestijnse leiders, werd er nog spora disch geschoten. Van verwoede gevechten tussen het leger en commandostrijders in het Jordaandal was geen officiële bevestiging te krijgen. De bestandsovereenkomst, die gisteren werd omgeroepen door radio-Amman, was ondertekend door de Jordaanse premier Wasfi Teil en, namens het Centrale Comité van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, door Ibrahim Bakr. Opgeroepen werd tot een onmiddellijk bestand in geheel Jor danië. Alle burgers werd verzocht het werk te hervatten. Ieder die bleef schieten zou gebrandmerkt worden als een verrader van de gemeenschappelijke zaak. Volgens waarnemers in de Jordaanse hoofdstad zal veel afhangen van de be sprekingen die de Tunesische oud-premier Bahi Ladgham, voorzitter van de interara- bische controlecommissie, gisteren in Lon den is begonnen met koning Hoessein, die daar m een kliniek vertoeft voor een alge meen onderzoek. Ladgham voerde gister middag een gesprek van ruim anderhalf uur me* de Jordaanse vorst. Na afloop wil de hij alleen zeggen dat hij de koning een rapport over zijn missie heeft overhandigd. e I- n ff P o P s n n B g" *n in is. ir rs Hl rn id ar ff. •èl Fit d- P, 2- et d. sa ?d ij n. r- t- >r n LONDEN (AFP) Het Britse Lagerhuis heeft gisteren b(j zijn terugkeer van het kerstreces Selwyn Lloyd, de 66-jarige oud- minister van Buitenlandse Zaken uit het kabinet van de conservatieve premier Ha rold MacMillan, tot voorzitter gekozen. Lloyd, die voorts minister van Defensie is geweest en ambassadeur in Parjjs, volgt dr. Horace King op die zich heeft terugge trokken. feld dat een onderwerping aan de wil van Rome ook ten aanzien van vernieu wingen in opvattingen en cultus moet worden verwacht. Het Vaticaan zal onge twijfeld via Simonis proberen bepaalde vernieuwingen af te remmen. Als dat in laatste instantie gebeurt door middel van een onverbloemd decreet, vindt mgr. Si monis zijn collegae aan zijn zijde. Zij zullen niets kunnen tolereren dat niet het nihil obstat” van Rome krijgt. En dan is het maar de vraag hoe de meerderheid in de kerkprovincie reageert. Misschien heeft de overwinning van dinsdag het Vaticaan de overtuiging ge geven dat er nog veel meer te winnen is, als er maar krachtig en definitief wordt geregeerd. Verontrusten kunnen in zo’n geval naar het jaartal 1971 wijzen en be togen dat willoze onderwerping aan een sterk gezag in deze tijd niet meer geslikt wordt, maar men kan zich daarbij dan ook grandioos vergissen. Soms blijkt dat veel méér geslikt wordt dan men zou durven vrezen. Wat dat betreft is het jaartal 1971 geen garantie, want door de jaren en zelfs door de eeuwen heen is het aantal werkelijk mondige, werkelijk volgens eigen princi pes handelende en oordelende mensen met onafhankelijke, persoonlijke zeker heid toch altijd een magere minderheid gebleken als het erop aankwam, de daad bij het woord te voegen. Die ervaring wettigt trouwens de con clusie dat progressiviteit en radicaliteit een gevaarlijke uitwerking kunnen heb ben en daarom voorzichtig moeten wor den gehanteerd. Het gaat er namelijk niet om, de mensen een bepaalde zekerheid te ontnemen, maar hun een nieuwe zeker heid te geven. Als zij daaraan in meer derheid nog niet toe zijn, vormen experi mentele vernieuwingen vooral in een zo kwetsbare aangelegenheid als geloofsza ken meer een ondermijnende dan een versterkende factor. Als teleurgestelde progressieven beseffen dat zij uitzonde ringen in een massa zijn, zullen zij wel licht beter verzoend kunnen raken met een vertragend leiderschap. De vertragen de leiders zelf echter zullen dan ook wel terdege moeten beseffen dat vertraging niet hun hoofdopdracht, maar een onver mijdelijk noodmiddel is. De redeneertrant van de Palestijnse leiders kan nog als grootspraak wor den beschouwd. Ondanks de steun van andere Arabische staten verkeren hun organisaties in een positie, die volgens hen nooit had kunnen onstaan. Hun misrekening heeft, nog afgezien van het leed om de doden, wel de af keer van de Jordaanse autoriteiten vergroot, maar tegelijkertijd de eigen daadkracht aangetast. Zij zijn gedwon gen tot het besef gekomen, dat kreten en emotionaliteit in het werkelijke ge vecht om de macht niet voldoende zijn. Het is niet de eerste keer dat de 78-jari- ge opperrabijn Jehoeda Leib Levin, die deze protestbrief mede heeft ondertekend, het joodse extremisme veroordeelt. In een vraaggesprek met een Moskou’s blad zei hij vorig jaar dat alle eerlijke joden walg den van de door de Joodse Defensie-liga georganiseerde provocaties. AMWWWWWVMAAA^M^^MAAAAAAAMAAAAAAAAAAAAJWWWWWWWWVWVWWWWWWWVVXAAAAAA/W MVWVWVWMWSAAAAAAMWWtMAMAAAAAMMAAAAAAAAAAZVWMWWWMVMSAAAAAAMAAAAMAAAAAAAAAAAAAAZ Rabijn Meir Kahane, stichter en leider van de „Joodse Defensie-liga” is gisteren door de politie in New York gearresteerd omdat hij niet verschenen is voor een rechtbank op 6 en 7 januari. De rabbijn wordt er van beschuldigd te hebben deelgenomen aan een rel, onge regeldheden te hebben ontketend en weer stand geboden te hebben aan de politie, die hem op 27 december jl. tijdens een be toging voor de Russische vertegenwoordi ging bij de VN wilde arresteren. De „Joodse Defensie-liga” heeft talrijke MOSKOU/NEW YORK Reuter en AFP) De Russische opperrabbijn Levin heeft samen met een aantal andere joodse Russen ge protesteerd tegen het optreden van joodse extremistische groeperingen in de Verenigde Staten. Drie van de ondertekenaren hebben, aldus het Westduitse persbureau DPA, gisteren een protestbrief op de Amerikaanse ambassade in Moskou overhandigd. In de protestbrief die drie leden van de joodse gemeenschap in Moskou op de Ame rikaanse ambassade hebben overhandigd, wordt onder meer gezegd: „Het is zeer te betreuren dat het fascisme zelfs volge lingen heeft gevonden onder ons joden, die de fascisten nadoen met dezelfde ro vers- en terreurmethoden”. Er wordt aan toegevoegd dat de joden de hulp van „on gevraagde beschermers en fascistische joden” niet wensen. Morgen begint in Singapore de Ge- menebestconferentie. De 31 staats hoofden en regeringsleiders zijn in middels allen in de grote Zuidoost- aziatische havenstad aangekomen. BERLIJN (AFP en DPA). Gister avond laat is het verkeer van militaire voertuigen van de westelijke geaillieer- den tussen de Bondsrepubliek en West- Berlijn weer normaal geworden, zo heeft een Britse militaire woordvoerder be kendgemaakt. Bij de controlepunten Ber- lijn-Drewitz en Helmstedt-Marienborn moesten geallieerde voertuigen gisteren enkele uren wachten voor ze door moch ten rijden. Volgens de woordvoerder hebben de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk bij de Russische ambassade in Oost- Berlijn geprotesteerd tegen het hinderen van het geallieerde verkeer. De moeilijk heden zouden maandag al begonnen zijn. Mogelijk houdt de kwestie verband met de troepenbewegingen in de DDR, waar van gisteren door vrachtwagenchauffeurs Zij wakkeren de verborgen angst voor de Jordaniërs aan, die de totale onder gang of onderdrukking van het ont heemde volk zouden nastreven. Er is daarom alle reden tot het voortzetten van de strijd. Dit heet dan het ver dedigen van de Palestijnen, nu niet al leen meer tegen Israel, maar ook te gen de imperialistische samenzweer ders, het leger en de koning. Intussen kunnen de commandogroe- Niettemin willen de Palestijnen zich laten gelden om op de basis van de ontevredenheid enige aanhankelijkheid en geloofwaardigheid te kunnen behou den. Dat lijkt in dit stadium de reden dat het leger wordt aangevallen. Hoe wel in de propaganda het weer opvoe ren van de strijd tegen Israel sterk wordt beklemtoond is dat in feite toch uiterst moeilijk en de verklaringen over acties tegen Israel moeten ook geplaatst worden in het streven de aandacht op zich gericht te houden. Met het verlies tegen het Jordaanse leger zijn aanvallen op Israel uiterst moeilijk. Konden de commando’s vroeger te gen de zin van het Jordaanse leger beschietingen uitvoeren, met het stij gen van de invloed van het leger op de situatie langs de wapenstilstands- lijn krijgen zij ook hiertoe minder ge legenheid. El Fatah heeft al moeten beloven dat zij het leger weer vooraf van elke actie in kennis zal stellen en ook dat de methode van schieten en hard weglopen zal worden opgegeven. Om het de Israëliërs nu lastig te kun nen maken zijn de verzetsstrijders wel gedwongen in dat land zelf te infiltre ren en de rivier de Jordaan over te steken. Dat is een zeer riskante zaak. De Israëlische kant van de bestands lijn is scherp beveiligd met infra-rood, mijnenvelden en patrouilles. Dat was in het verleden een van de redenen waar om tot de tactiek van aanvallen en wegrennen werd besloten. Na ruim Chichester. De Britse solo-zeezeiler sir Francis Chichester is met zijn jacht „Gipsy Moth V” uit Portugees Guinee vertrokken voor een tocht naar Zuid- Amerika over een afstand van 6000 ki lometer. Hij hoopt de reis in 20 dagen te volbrengen. betogingen op touw gezet om te protes teren tegen de situatie van de joden in de Sovjet-Unie. De afgelopen zondag had de rabbijn bekendgemaakt, dat de Liga een activiteit zal ontplooien om het de Russisc diplomaten in New York lastig te ma ken. Door die misrekening zijn zij niet al leen uit het straatbeeld verdreven, in de kou van de kapotgeschoten villa’s op Jebel Amman, de huizen van Jebel Hoessein en de krotten in de El-Wah- dat-vluchtelingen wijk vragen hun vroegere bewonderaars zich vertwij feld af of zij er niet vooral het slacht offer van zijn geworden. Tenslotte heb ben de gewone Palestijnen hun fami lieleden verloren, is hun bezit vernield en kunnen zij ternauwernood nog vrij en rustig over straat lopen. Drie maanden na de burgeroorlog lijkt voor de gewone Palestijnse bevol king de bewondering voor het laatste restje „Arabisch patriottisme” even zeer een droom geweest, zoals ook de woorden van „terugkeer naar Haifa en In strijd met de traditie werd de voor zitter niet met algemene stemmen aange wezen. Normaal is dat men het eerst eens wordt over een algemeen aanvaardbare kandidaat. Selwyn Lloyd, die sinds 1945 zitting heeft in het Lagerhuis, blijkt een dergelijk figuur te zijn. Vlak vóór de stemming kwam de steeds scherper wordende vijandigheid tussen Conservatieven en Socialisten tot uiting, doordat de socialist Robert Maxwell zijn partijgenoot sir Geoffrey de Freitas kan didaat stelde. Hoewel deze daar niets van wilde weten en riep, dat hij voor Lloyd zou stemmen, ging de stemming toch tussen de conservatieve oud-minister en sir Geof frey de Freitas. De stemverhouding was 294 tegen 55 stemmen in het voordeel van Selwyn Lloyd. Onder die omstandigheden lijkt de kans dus nogal gering dat de minister van Financiën, Giscard d’Estaing die zelf trouwens niet rookt zijn collega voor de Volksgezondheid nog eens toe wil staan door een tegenpropaganda die vettte in komsten aan tabakverbruik in gevaar te brengen. Tenzij Frankrijks schatkistbe- waarder eens iets verder zou willen kij ken dan zijn neus lang is door ook de uitgaven aan gezondheidszorgen tengevol ge van het nicotineverbuik in de bereke ning te betrekken. Over die laatste post is nog weinig of niets bekend. Maar wel hebben experts van de sociale verzekering dezer dagen een vergelijkende berekening gemaakt in verband met het alcoholverbuik in Frankrijk. Terwijl aperitieven en wijn per jaar anderhalf miljard francs aan belastingen en accijnzen opbrengen, moet de sociale verzekering het vijfvoudige bedrag spenderen aan ziektekosten als gevolg van dat zelfde alcoholisme. Een rapport inzake de financiële baten en uit gaven in verband met het „rookgenot” zou vermoedelijk tot eenzelfde resultaat en conclusie kunnen leiden. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. In tegenstelling tot de Verenigde Staten en Engeland blijft het op het front van de anti-rookcampagne in Frankrijk nog steeds opmerkelijk stil en rustig. Sedert 1 januari heeft de Ame rikaanse regering radio- en televisie maatschappijen verboden nog langer re clame voor sigaretten te maken, die tot dusver tien percent van hun inkomsten hadden opgeleverd. Al eerder lanceerde het Amerikaanse ministerie voor de Gezondheid een im posant tegenoffensief waarvan de voorlo pig bescheiden gevolgen toch niet hele maal zijn uitgebleven. Zo is het percen tage rokers in de Verenigde Staten van 47 op 42 teruggevallen. Het gemiddelde jaarverbruik daalde van 210 tot 205 pak jes sigaretten per hoofd. In Engeland is nu een tweede lijvig do cument gepubliceerd door het Koninklijke Medische Genootschap dat het tot dusver allerzwaarste geschut tegen het tabak- gebruik in stelling heeft gebracht. Dat de Franse regering in deze anti- sigarettencampagne nu geheel verstek laat gaan, is niet zo moeilijk te begrijpen wanneer men weet dat de gehele tabaks industrie in Frankrijk al sedert vele tien tallen jaren is genationaliseerd. Enkele Franse kranten hebben, na de Amerika nen en de Engelsen inmiddels het nood sein ook gegeven, maar enig effect heeft dit niet gesorteerd. Jaren geleden had de BELFAST, (AFP). In de rooms-ka- tholieke wijk van Belfast hebben jonge be togers gisteren molotov-coctails naar de Britse ordetroepen gegooid. Er zijn een tiental arrestaties verricht. Gisteren had premier Heath van Engeland in Koeala Loempoer nog een gesprek met premier Razak van Ma leisië. De foto toont Heath bij zijn aankomst op het vliegveld van de Maleisische hoofdstad. drie jaar strijd hebben de Palestijnse guerrilla’s aan Israel de kans gegeven het verdedigingssysteem te perfectio neren, wat het dubbel moeilijk maakt via deze weg snel aan populariteit te herwinnen. Jeruzalem” prachtig klonken, maar in wezen toch als enig reëel werden be schouwd. Aan de andere kant is er bij de echte Jordaniërs nauwelijks sprake van teleurstelling, wel van verbeten heid. In hun aanhankelijkheid aan de koning wordt de vrees bevestigd dat de Palestijnse commando’s niet alleen maar revolutie tegen Israel willen, maar vooral tegen hen, de bestuur ders van Amman, en dat is een reden temeer tot waakzaamheid en vijandig heid. Tegenover deze voor de Palestijnse commando-organisaties weinig hou vast biedende stemming wordt gezocht naar nieuwe mogelijkheden. Vooral in de algehele ontevredenheid over de si tuatie zien zij een basis voor nieuwe groei. Tenslotte hebben de commando- leiders „slechts” een grove misreke ning begaan, maar het leger heeft alle vernietiging aangericht en de ellende veroorzaakt met de tanks en de pant servoertuigen, zo luidt de verklaring. Bij de tegenstrijdigheden en haat in de warwinkel van interne conflicten en het probleem Israel wordt de vorst weliswaar tot een nieuwe boeman ge maakt hoewel de Palestijnen een beetje hoop kregen toen het zogenaam de plan-Rogers in juli werd gelan ceerd. Al is het nooit hardop gezegd, ook het idee van een Palestijnse staat op de westelijke oever van de Jordaan en in de Gazastrook was voor veel Pa lestijnen zeer aantrekkelijk. Om nu toch kans te hebben op een eigen staat, of zoals het heet: vrij te komen van de onderdrukking van Hoessein moet er tegen zijn regime worden gevochten, wat alleen de com mando’s kunnen doen. De emotionali teit van de gewone bevolking ,die de beklemming van het probleem acti veert, wordt daarmee de basis voor aanhankelijkheid aan de Palestijnse commando’s. Het is in deze stemming dat het idee van een echte Palestijnse staat het fundament is geworden voor de machtsstrijd, die in Jordanië voortwoe kert. Omdat de werkelijke doelstellin gen nog ondergronds blijven en de ver zetsgroepen ideologisch sterk verdeeld zijn, vervormt ook geleidelijk de con ceptie van die staat. De linkse leiders wijzen de „kleine” staat nu met kracht af. In plaats daarvan komt het stre ven naar een grote staat Palestina, die het hele grondgebied van Jordanië zou moeten omvatten. Deze opvatting is mede bedoeld om het behoudende be wind van koning Hoessein door een progressief te vervangen. BRUSSEL (ANP). Studenten van het Technisch Instituut in Kortrijk heb ben gistermiddag een tot de Vlaamse Volksunie behorende volksvertegenwoor diger, de heer van Steenkiste, op het sta tion van Kortrijk ontvoerd en opgesloten in de zogeheten „Broeltorens” in Kort rijk. De politie heeft, nadat ze van die ont voering op de hoogte was gesteld, met behulp van een slotenmaker de deur van de Broeltorens geopend. De deur bleek echter van binnen gebarricadeerd te zijn zodat de politie niets anders over éileetf dan de toegang stormenderwijs) te forceren. Tweeëntwintig studenten zijn na deze actie gearresteerd. Eerst wilde de politie ook de volksvertegenwoordi ger nog arresteren omdat ze geen ge loof hechtte aan zijn verhaal dat hij was ontvoerd. Later liet ze zich echter van de waarheid van het relaas van de heer Steenkiste overtuigen. Terwijl de studenten in de Broeltorens zich tegen de politie verzetten, betoog den 300 van hun collega’s in de binnen stad van Kortrijk. De studenten raakten daar slaags met de politie. Een van de wapens die ze tegen de politie gebruik ten bestond uit rotte eieren. Van de betogende studenten werd, nadat er rake klappen gevallen waren, een tiental gearresteerd. Franse regering de genationaliseerde ta baksindustrie wel verboden over de radio en de televisie ook staatsbedrijven reclame te maken en bovendien werd hun publiciteitsbudget tot 20 miljoen frans per jaar beperkt. De buitenlandse waaronder Nederlandse tabaksfabrikan ten geven in Frankrijk alleen al de helft van die som aan reclame uit, maar met hun import hebben ze toch nog maar nauwelijks 5 percent van de Franse markt veroverd. De Gauloises, de Gitanes en de Tabac Gris, de shagtabak, vinden bij het Fran se publiek nog altijd verreweg de meeste aftrek en de verkoop stijgt nog regelma tig met 2 a 3 percent per jaar. In 1969 hebben achttien miljoen Fransen drie op de vier mannen en één op de drie vrouwen de rook van 66 miljard siga retten door mond, luchtwegen en longen laten gaan. In 14 jaar verdubbelde de consumptie, waaraan in 1969 zeven mil jard francs werden uitgegeven. Van die zeven miljard zijn er dan weer vijf in de staatskas gevloeid. Het mistige weer boven Nederland zal waarschijnlijk de draagkrachtige leden van het Michaellegioen beletten vandaag door middel van een reclamevliegtuig uiting te geven aan de grote voldoening van het behoudende deel in de Neder landse r.-k. volksgroep over de daad van onwrikbare gehoorzaamheid, die de Ne derlandse bisschoppen ten opzichte van Rome hebben gesteld. Maar er zijn tal van andere mogelijkheden waarop die voldoening tot uiting kan komen, evenals er volop gelegenheid voor de tegenstan ders van de Rotterdamse bisschop Simo nis is om te laten blijken dat zij diep in hun verwachtingen teleurgesteld zijn. Het zal de komende weken in de r.-k. veste gonzen van reacties, terwijl het college van bisschoppen onder leiding van kardinaal Alfrink al actief bezig is om het modus vivendi te zoeken, waarmee de Nederlandse kerkprovincie de toe komst in moet. Hoe heftig de tegenstand en het protest tegen de benoeming van dr. Simonis ook zijn, slechts weinige progressieven zullen werkelijk hebben verwacht dat Rome of dr. Simonis zelf zou wijken. De verwach tingen ten aanzien van de rol, die dr. Simonis in het college van bisschoppen zal spelen, zijn niet groot. Men ziet hem er niet voor aan dat hij meer begrip zal opbrengen voor de op gang gekomen ver nieuwingen in de kerk dan hij in het verleden bleek te hebben. Voorlopig zal de buitenwereld waarschijnlijk ook bij zonder weinig van hem merken. Hij zal zich van uitspraken onthouden die de spanningen en tegenstellingen zouden kunnen verscherpen. De andere bisschoppen weten maar al te goed wie zij in hun midden krijgen. Zij zullen het niet gemakkelijk hebben bij hun pogingen om de teugels zoveel mogelijk te blijven vieren en desondanks goede vrinden te blijven met de nieuwe Rotterdamse bisschop. De vraag is echter of de crisis zich niet al meteen zal toe spitsen op de mogelijkheid van een breuk tussen het episcopaat en lagere kerkelijke organen en groeperingen, voor zover daarin vooruitstrevende vernieuwers de scepter zwaaien. Want de consequentie van de houding der bisschoppen tijdens hun bespreking in Haarlem is ongetwij- ADVERTENTIE SOLA ELITE PANNEN:IDEAAL VOOR AARDGAS EN ELECTRA

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3