Kamercommissie hoort Schiphol-tegenstanders ons Fonds jonge vocalisten 29.90 Veertiendaags retour Suriname kost f 1000 het laagseizoen gehandhaafd, aldus de KLM, maar wordt in het hoogseizoen ver hoogd tot f 1600. Daartegenover staat dat de periode waarbinnen de terugreis moet aanvangen, aanzienlijk is verruimd. Was deze 28 tot 40 dagen, per 1 februari wordt deze 14 tot 40 dagen. „Dr. Simonis heeft zich niet tegen willen opstellen KQK '410 19.90 ADMINISTRATEUR OP 21 JANUARI IN DEN HAAG Gemeenten boos over gevolgde procedure Kanaal-vaart in VUILE LUCHT IN WESTLAND REMT KOMST ARBEIDERS West-Duitsland Bisschoppen in verklaring: fraude bij voordracht Griekenland krijgt onderzeeërs van Werkgelegenheid gehandicapte hoofdarbeiders V eronderstelde Winkeliers tegen Duitse sekswinkel afgewezen voorbereiding „Omroep 2000” voor de rechter Conferentie over Goede zorg kost tijd!! HULP JONGEMAN VAN MARIS 0 N D E R W IJ Z R (E S) TELEVISIEMONTEUR ADM. MEDEWERKER STAALDRAAD-SPLITSER eventueel een jongeman ter opleiding •W- Hoog loon WOENSDAG 13 JANUARI 1971 4 BIJ KLM IN LAAGSEIZOEN EN HULDEBLIJK VOOR BIJ TRANSAVIA HELE JAAR: GRE BROUWENSTIJN (Van een onzer verslaggevers) van Vicarissen Mildere visie Nuntiatuur Ramp niet „Brundenburg,f eist 32 mensenlevens Verduistering ten onrechte ontvangen geld Modieuze Gemakkelijke SCHOENEN J. VAN BEELEN Tel. 0 2550 - 1 23 44 De krant kunt U niet missen HAARLEM De vaste Kamercom missie van Verkeer en Waterstaat houdt op donderdag 21 januari in het parlementsgebouw een hoorzit ting over het rapport-Falkenhagen inzake de problematiek rond de uitbreiding van de luchthaven Schiphol. Zoals bekend zal het hui dige kabinet geen beslissing meer over Schiphol nemen. In Kalverstraat b 1 I >vw\aa/vwvvvvwvwvvwvwwvvwvwvvwwwv kwart over zeven. ZO Gevraagd Wilt u dat wij uw advertentie dat uw advertentie 's Maandags gesloten. bezit ia 1 Melkcentrale Velsen-Zaanstreek N.V. wordt zo vroeg moqelijk in ons zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor KRUISSTRAAT 5 - HAARLEM TEL. 31 01 44 Los van de hoorzitting heeft het voltallige college van B. en W. van Haarlem op 21 januari in Den Haag een bespreking met minister Bakker over de Schiphol-kwes- tie. In Haarlemse kringen is men bijzon der boos en teleurgesteld over het feit, dat de hoorzitting in de Tweede Kamer slechts met een kort bericht in de Staats courant is aangekondigd en dat hiervoor geen uitnodigingen zijn verstuurd. Wethouder drs. P. van der Ham (Plano logie) en het hoofd van zijn afdeling, de De standpunten van de betrokken gemeen ten zijn reeds bekend gemaakt op de be sloten hoorzitting, die de commissie-Fal- kenhagen in juni vorig jaar heeft ge houden. De summiere aankondiging van de hoor zitting was ook bijna de oorzaak van absentie van de gemeente Haarlemmer meer op de bijeenkomst in Den Haag. heer H. F. Grondel, zullen deze grief ook voor de Kamercommissie uitspreken. Speciaalzaak voor Prettig zittende schoenen in diverse merken. Barrevoetestr. 19, H’lem b. d. Botermarkt SCHIPHOL De nieuwe tarieven in het luchtverkeer tussen Nederland en de rijks - delen overzee betekenen aan de ene kant een verhoging van het oude tarief van 1500 gulden in het hoogseizoen naar 1600 gulden, en een geringe verhoging van het groeps- tarief van 1250 naar 1300 gulden, maar anderzifds blijft het populaire tarief van 1000 gulden voor een 14-daags Individuele retour ver beneden de vroegere mogelijk heden. Met dit laatste tarief heeft Suriname het prijspeil bereikt, dat zij zich voorstelde voor de vluchten met Transavia, zodat zij in grote lijnen haar zin heeft gekregen. Het lage tarief van 1000 gulden voor een 14-daags retour zal onder het nieuwe KLM- contract alléén gelden in het laagseizoen en bij Transavia het gehele jaar. Van haar zijde bevestigde de KLM de tariefswijzigingen, die uitsluitend gelden voor ingezetenen van het koninkrijk. Dit betekent, dat het lucht va artconf liet een onverwacht voordeel meebrengt voor de Antillen, die op de route naar Parama ribo liggen. Voor de Nederlandse Antillen worden per 1 februari eveneens de nieuwe tarieven van kracht. Sollicitaties te richten aan: Postbus 140 of per tel. afspraak 02550 - 14161. Uit de oproep in de Staatscourant had men op het raadhuis in Hoofddorp be- grenen, dat slechts instellingen en orga nisaties hun standpunt mochten komen toelichten. Na overleg tussen burgemees ter Dljckmeester en de vaste Kamer commissie is het echter vrijwel zeker, dat Haarlemmermeer alsnog aanwezig zal zijn, hoewel de aanmeldingstermijn al is verstreken. „Een vreemde gang van za ken” noemde de heer Dijckmeester de door Den Haag gevolgde procedure. N.V. HANDEL- EN INDUSTRIËLE MIJ. Middenhavenstraat 58-62 IJmuiden voor het schoonhouden van de win kel, 2 ochtenden per week. instellen van televisietoestellen instellen van televisie toestellen (moet interesse voor radio en TV heb ben) REEDS VANAF vraagt voor haar bedrijf te Velsen-Noord een met ervaring op het gebied van mechanische administratie. H.B.S. en M-B.A. vereist. Leeftijd 25-40 laar Honorering nader overeen te komen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan N.V. MELKINRICHTING VELSEN Postbus 87 - Beverwijk Voor ons bedrijf te IJmuiden vragen wij op korte termijn een AMSTERDAM. De winkeliersvereni ging Kalverstraat-Heiligeweg in Amster dam is niet ingenomen met de plannen van mevrouw Beate Uhse uit Flensburg in West-Duitsland, een sekswinkel te ope nen in de Kalverstraat. Gevreesd wordt dat het aanzien van de straat daardoor geschaad zal worden. Mevrouw Uhse heeft In West-Duitsland 25 sekswinkels en een postorderbedrijf. De omzet was in 1970 26 miljoen mark. Ge schat wordt dat die voor dit jaar 44 mil joen zal zijn. Zij wil nu een zaak openen in het vier verdiepingen tellende pand Kalverstraat 64. Daar is nu nog de stof- fenwinkel Coerant gevestigd. In maart zou Beate Uhse de sekswinkel in de Kalver straat willen openen. De KLM zegt dat het populaire tarief voor een 14-daags retour van resp. 1300 en 1000 gulden is ingevoerd „ter bevordering van onder meer het familiebezoek, maar ook van het toerisme naar de verschillende rijksdelen”. Het moet als een persoonlijke faciliteit worden beschouwd. Voor dit po pulaire tarief geldt als voorwaarde, dat het tenminste drie maanden van tevoren moet worden geboekt en betaald. Restitutie Is niet mogelijk. Wèl kan een annulerings verzekering worden afgesloten. De terug tocht moet precies 14 dagen na de uitreis beginnen. Daarnaast is er op dezelfde basis een enkele reis gecreëerd, dat 1000 gulden in het hoogseizoen en 875 gulden in het laagseizoen bedraagt. Het zgn. E-40 tarief van 1500 blijft In Minister Bakker en de Surinaamse vice-premier en minister van Finan ciën Radhakishun. De tarieven voor groepsvervoer worden vereenvoudigd. Deze tarieven zullen f 1200 resp. f 1300 bedragen in laag- dan wel hoogseizoen voor groepen van 25 personen. De overige voorwaarden blijven gehand haafd. Uitzondering op deze nieuwe, aan het seizoenpatroon gekoppelde tarieven vormt het zgn. arbeiderstarief, dat het gehele jaar door 1000 enkele reis zal bedragen. De verklaring, die gisteravond door het dagelijks bestuur van de diocesane pasto rale raad van het bisdom werd uitgege ven, luidde als volgt: „Het dagelijks be stuur van de Diocesane Patorale Raad van het bisdom Rotterdam heeft met verwondering kennis genomen van de ver klaring van de bisschoppen. Het bestuur constateert dat de bisschoppen niet uit innerlijke overtuiging hebben gesproken, maar gezwicht voor Rome. In de verkla ring van de bisschoppen wordt niet inge gaan op de motieven die de DPR had om de benoeming van dr. Simonis tot bis- schop van Rotterdam af te wijzen. Met name is niet ingegaan op het feit, dat bij de benoeming aan de inspraak geheel is voorbijgegaan. Eveneens blijkt uit de ver klaring niet of dr. Simonis bereid is het huidige beleid van het bisdom Rotterdam voort te zetten. Aangezien deze vragen van principiële aard onbeantwoord zijn gebleven, acht het bestuur van de Dio cesane Pastorale Raad het noodzakelijk dat nader beraad volgt”. Zoals bekend, is de pauselijke nuntia tuur in Den Haag na het bekend worden van de benoeming tot de uitspraak ge komen, dat er bij de inspraakprocedure door de voorbereidende commissie van de diocesane pastorale raad is gemanipu leerd. Dr. Simonis, die bij de verkiezing van kandidaten ui thet bisdom op de een na hoogste plaats was terechtgekomen, is daarna door de commissie van de voor lopige voordracht van 5 geschrapt. Vanochtend verklaarde men aan de nun tiatuur in Den Haag zich niet bij deze passage uit de bisschopnelijke verklaring betrokken te achten. „Wij hebben inder tijd alleen een loutieve melding gecorri geerd”. zo werd gezegd. Drie Nederlandse bisschoppen, kardi naal Alfrink, bisschop Zwartkruis van Haarlem en bisschop Möller van Gronin gen, die van 18 tot 25 januari in Rome xullen zijn ter bespreking van mogelijk- SANTPOORT: De Aloysius Stichting vraagt spoedig mogelijk -aan de Willibrordusschool voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen, een Het werken met kleine groepen (12 kind.) maakt een grote mate van individualisering mogelijk. Omdat de school verbonden is aan een behandelingsinstituut, wordt een bereid heid verwacht om in teamverband te werken met orthopedagoge, psycholoog en psychiater Voor deze hoorzitting, die om elf uur be gint, heeft de vaste Kamercommissie slechts een dag uitgetrokken. Bij de te genstanders van de aanleg van de vflfde Schipholbaan, die gehoord zullen worden, bevinden zich afgevaardigden van de ge meenten Haarlem, Amstelveen, Haar lemmermeer^), Haarlemmerliede en Spaarnwoude. de actiegroepen Vliegtuig- hinder en Schiphol-Stop, het comité te gen geluidshinder Zwanenburg-Halfweg alsmede de stichting tegen geluidshinder door riiegtuigen. ARNHEM, De officier van Justitie b(j de Arnhemse rechtbank heeft een maand voorwaardeRjke gevangenisstraf en vijf honderd gulden boete geëist tegen een 30- jarige journalist en een 27-jarige leraar respectievelijk voorzitter en secretaris van de stichting „Omroep 2000”. Beiden moes ten zich verantwoorden wegens verduis tering van 35.000 gulden ten nadele van de AMRO-bank in Nijmegen. In februari vorig jaar ontving „Omroep 2000” op zijn bankrekening bij de AMRO- bank 35.000,— van de gemeente Nijme gen. De gelden waren echter bestemd voor de stichting Open Jeugdwerk Nijmegen, maar door een fout van de bank werden zij op de rekening van „Omroep 2000” ge boekt. Het bestuur liet van het geld 20.000 gul den overmaken aan het Steunfonds Maag denhuisbezetters en 15.000 gulden aan de kaboutergroep Oranje-Vrijstaat voor de Bond van Dienstweigeraars. De AMRO-bank herstelde de fout ten opzichte van de stichting Open Jeugdwerk en vroeg het faillissement aan van „Om roep 2000”. De rechtbank wees dit verzoek echter af. Er was namelijk geen tweede crediteur. Intussen heeft de bank een re geling getroffen met de beide nog over gebleven en verantwoordelijke bestuurs leden van „Omroep 2000”. De justitie stelde zonder aangifte van de bank een vervolging in tegen beide be stuursleden. Zij verklaarden te hebben ge handeld in de vaste overtuiging, dat zij in hun recht stonden. Zij meenden dat het geld afkomstig was van het ministerie van CRM, waar het bestuur kort tevoren een aanvraag om subsidie had ingediend. Zij erkenden echter te nonchalant te zijn ge weest. Uitspraak 26 januari. Vin Soil, en inl. bij hoofd der school J. F. Coninck, Molenveltlaan 15, Santpoort, tel. 0 23-37 75 14. Een eerste onbuiging naar een soepe ler standpunt kon gisteravond worden vernomen vanuit het college van de veer tien dekens van het bisdom Rotterdam van wie vanmiddag een verklaring wordt verwacht. Deken drs. Th. J. Geraets van Den Haag, die al eerder blijk had gege ven van een mildere visie dan in eerste instantie uit de afwijzende houding van de dekens was gebleken, verklaarde te hopen dat de dekens na de verklaring van de bisschoppen ruimte zouden ma ken voor een relativering en mildering van het eigen standpunt. „Wij blijven kritisch, maar we moeten nu in colle gialiteit met de bisschoppen proberen de samenwerking die aangeboden is, uit te buiten. Nu dr. Simonis zich bereid heeft verklaard tot praten, moet elke pas torale raad daarop ingaan. We moeten dr. Simonis de kans geven het vertrou wen dat wij hem schenken, waar te ma ken”, aldus deken Geraets van Den Haag. „Daarom”, zo gaat de verklaring voort, „nemen de bisschoppen dr. A. Simonis als de nieuwe bisschop van Rotterdam in hun college op. Zij vertrouwen op een open en oprechte samenwerking tot ze gen van de geloofsgemeenschap. In ge sprekken met de nieuwbenoemde heb ben de bisschoppen de overtuiging gewon nen, dat hij daartoe bereid is, terwijl hij het betreurt dat enkele van zijn uitla tingen na zijn benoeming de indruk heb ben kunnen vestigen, dat hij zich tegen het Nederlandse bisschoppencollege heeft willen opstellen. Zij willen er met alle klem op aandringen, dat heel de geloofs gemeenschap zich bij de bisschoppen aansluit”, aldus de verklaring. Tot slot spreekt de verklaring nog van het dreigende gevaar dat men elkaar in de Nederlandse kerk gaat verketteren en wordt de „bewering of veronderstelling” dat in het bisdom Rotterdam bij de voor bereiding van de benoeming op oneerlij ke of onwaarachtige wijze zou zijn ge handeld, duidelijk afgewezen. heden van pastoraal werk voor gehuwde priesters, zullen tijdens hun verblijf in Rome de aandacht vestigen op de ern stige communicatiestoornis binnen de kerk in Nederland, die tijdens de afgelopen weken zo duidelijk naar buiten is ge treden. DELFT. De alarmerende berichten over luchtvervuiling boven het Westland, hebben de wervingscampagne voor ar beidskrachten in de tuinbouw veel scha de gedaan. Dit is de mening van de di recteur van het Gewestelijk Arbeidsbu reau voor Delft en omstreken. J. P. Mors. Hij noemde het aanbod van tuin- bouwkrachten teleurstellend klein, terwijl de vraag onveranderlijk hoog blijft. Een en ander blijkt uit een onlangs afgesloten enquête, die in het Westland en andere Delft omringende tuinbouwge bieden is gehouden. BONN (Reuter en AFP). De West- duitse werf „Howaldtswerke-Deutsche Werft”, die ten dele staatseigendom is, zal dit jaar vier onderzeeërs van 900 ton leveren aan Griekenland. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn bekendgemaakt. Volgens hem gaat het om een „com merciële overeenkomst” en niet om mi litaire hulp. De duikboten zullen waar schijnlijk door de Griekse NAVO-strijd- krachten worden gebruikt. (Vervolg van pagina 1) In hun verklaring hebben de bisschop pen medegedeeld, dat zij zich na het ontstaan van de onrust en verdeeldheid in verbinding hebben gesteld met Rome. Dit dit contact is gebleken, dat de be noeming in de bedoeling van de paus een definitief karakter droeg. „De paus is van mening, dat deze benoeming, die na lang en zorgvuldig beraad door de Heili ge Stoel is geschied en waarmee de paus het welzijn van de Nederlandse kerk wil dienen, gehandhaafd moet worden”, al dus de verklaring. voor goed vakman, hoog salaris Het gesprek van gisteren in Haarlem heeft voor een deel ook plaatsgevonden in aanwezigheid van de vicarissen van het bisdom, mgr. dr. C. G. F. Braun en mgr. drs. W. M. I. van den Ende, alsmede in tegenwoordigheid van drs. H. M. G. J. van der Ven, de econoom van het bisdom. Deze drie vormen het be stuurscollege van het bisdom. Zij arri veerden kort na half 4, toen bisschop Si monis de vergadering had verlaten en het besluit gevallen was. Zij bleven tot LONDEN (Reuter en AP). In het een conferentie voorbereiden ter rege- moment dat regeringen ter rege- Industrie Handel Mij. LAGENDIJK N.V. - IJmuiden vraagt: bekend met eenvoudig doorschrijfsysteem Bij gebleken geschiktheid goede vooruit zichten Met gemaakte vacantie-afspraken rekening gehouden. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het Sociaal Werkvoor- zieningsschap „De Tunnel” is van plan in het voormalige raadhuis van de ge meente Velsen een administratief cen trum voor hoofdarbeiders op te richten. De daartoe geschikte ruimten kunnen van de gemeente worden gehuurd. Het administratief centrum zal ook na de bouw van de nieuwe centrale sociale werkplaats te Beverwijk in het voorma lige gemeentehuis blijven gehuisvest. De inrichting van het gebouw, alsmede de aanschaf van machines, meubilair en ma terialen zullen een kleine investering ver gen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid had reeds een stimule ringsbijdrage van 7500 beschikbaar ge steld. De leden van De Tunnel komen maan dag 18 januari in een openbare verga dering in het raadhuis te Castricum bij een. De agenda vermeldt onder andere een voorstel een krediet beschikbaar te stellen voor de inrichting van een test en trainingsafdeling in de nieuwe socia le werkplaats. HAARLEM Het artikel over het afscheid van Gré van Swol-Brouwen- stijn in onze krant van j.l. maandag was van de hand van onze medewerker de heer J H Moolenijzer. Door een misverstand is zijn naam niet onder het artikel geplaatst. Het interview exclusief voo’ het Haarlems Dagblad was in Hil versum. In aansluiting op dit artikel vermelden wij nog dat Gré van Swol-Brouwenstijn zal optreden in vijf afscheidsvoorstellin- gen. Aan het slot van iedere voorstel ling zal een huldiging plaatsvinden. Er is een huldigingscomité gevormd onder het ere-voorzitterschap van dr. M. A. M. Klompé Mevrouw Van Swol-Brouwenstijn heeft de wens te kennen gegeven bij haar afscheid geen geschenk in de per soonlijke sfeer te willen ontvangen. Zij heeft het denkbeeld geopperd om te komen tot de vorming van een fonds ter ondersteuning van jonge Nederland se vocalisten bij een voortgezette studie. Om dit denkbeeld te realiseren is een werkcomité samengesteld waarin Evert Comelis, Jan-Paul van Mantgem, Guus Oster, Evert Smit en mevrouw M. D. Sundermeijer-Kempen, als secretaresse hebben plaatsgenomen. Bijdragen aan deze vorm van hulde blijk kunnen worden gestort op post rekening 478500 of gemeente giro Am sterdam W 18400 ten name van het werkcomité afscheid Gré Brouwenstijn, Stadsschouwburg, Amsterdam, onder vermelding: Afscheid Gré Brouwenstijn. De voorstell ingsdata van de Opera Fidelic waarin Gré Brouwenstijn voor het laatst zal optreden, zijn: vrijdag 12 februari - Stadsschouwburg Amster dam; maandag 15 februari - Stads schouwburg Amsterdam; woensdag 17 februaria - Stadsschouwburg Utrecht; vrijdag 19 februari - Circustheater Sche- veningen; maandag 22 februari - De Rotterdamse Schouwburg. Bemanningsleden van het vissersschip „Viking Warrior” zagen hoe de ramp zich in enkele minuten voltrok. Zonder dat er iets ernstigs aan de hand leek zagen zij hoe de opvarenden van de „Brandenburg” plotseling aan dek ver schenen en overboord sprongen. Twee minuten later verdween de Westduitse vrachtvaarder in de golven. Eén van de overlevenden vertelde la ter aan boord van de „Viking Warrior”: „We hoorden dat er iets mis was en gin gen aan dek. We sprongen overboord. Het schip zonk twee minuten later”. In het Kanaal is het zo druk geworden dat loodsen verwachten, dat zich nog veel meer ongelukken zullen gaan voor doen. Zoals het nu is, varen schepen die naar het noorden moeten langs de Fran se kust en die op weg zijn naar de At lantische Oceaan gaan langs de Britse kust, men „houdt dus rechts”. Maar de schepen die naar Engeland va ren, moeten een grote lus beschrijven als men het Kanaal door is en die manoeuvre wordt steeds gevaarlijker. Vooral nu de bocht moet worden uitgevoerd door sche pen die steeds groter worden, zoals de mammoettankers van 200.000 ton. Reiskostenvergoeding Kanaal zijn op hetzelfde scheepvaartautoriteiten en een conferentie voorbereiden .~B~ ling van het scheepvaartverkeer in deze drukke vaarroute, twee rampen gebeurd. Na de explosie op de „Texaco Carri- bean” is gisteren de Westduitse „Bran denburg” vergaan. Van de 32 opvarenden zijn er maar zes gered. De overigen worden vermist. kW

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4