Rechtstreeks contact met Brazilië dek Alle hens aan OPRUIMING BONTMANTELS w JS Bloemkwekerij vergroot voorsprong op andere sectoren sierteelt MULTIBONT i ui PLAKKEN OUDE LIEFDE ToemooiSPIONage - ToernooiSPIONage - Toernooi VERENIGINGSNIEUWS JIT DE IJMOND MULTIBONT 1 Don Kozakkenkoor naar Heemskerk Havenberichten CIRCUIT TROK IN 1970 MEER BEZOEKERS 425< 499^ _659^ 425T 2775 54fl(U 3550 b i r 4 330 375 485 675 860 4525^ 1075 1775:- 1395 1825^ 1450 Nederlands Grootste Bontmagazijn Borego-Lam Persianer-Pattes Russisch Lam Nerts-Pièces Nerts-Bisam Black Diamond Bic“ Persianer met Nerts Nerts-Delen Breitschw. Persianer 2750- 1975 Royal Pastel Mink Ranch-Nerts 1 X'J WOENSDAG 13 JANUARI 7 197 1 H. J. HYLKEMA VAN PVS IN NIEUWJAARSREDE: vwmmmnnmnnnnmmHnwmrmmmmwmmmnmnnmnwnnwnmmmmrmmmmnmfmmn BURGERLIJKE STAND VELSEN Amsterdam - Keizersgracht 510 - Telefoon 62693 Arnhem - Rijnstraat 16 - Telefoon 423147 Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. Reiskosten voor 2 personen binnen Nederland worden bij aankoop vergoed. Schriftelijkegarantie. Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee Let op het juiste adres* :iviulti-bont: t uitsluitend i 510 V eisend J muiden p". Exclusieve couture 1 I (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) De ADVERTENTIE 1 IJmuiden OVERLEDEN: W. J. Stokman, 48 j„ Bo- nifaciusstraat 8, IJmuiden; K. Swart, 78 j., weduwnaar van C. Kerstens, Keizer Wil- helmstraat 1, IJmuiden; E. de Groot, 75 j., weduwe van D Kapteijn, Trompstraat 18, IJmuiden; N. Rijs, 59 j., echtgenoot van N. Kwadijk, IJmuiderstraatweg 133, IJmuiden. Don Serge Eiïis- Fecamp, Modena, Modehuis I gevestigd sedert 1929 - ■M Plein 1940-1945 nr. 48 Toen deze arriveerden werd men een ervaring rijker, want men stelde vast, dat de „dure glimmende” ook voorzien zijn van een geluiddempend stukje vilt aan de onderzijde. De „doffe” worden echter kaal afgeleverd, met als gevolg, dat men boven in de schaakzaal telkens, wanneer een zet werd gedaan, een korte tik hoorde. Om te voorkomen, dat al die tikken storend zouden werken op de concentraties van de H.H. grootmeesters en mees ters is toen vilt aangeschaft en zijn diezelfde avond alle schaak stukken aan de onderzijde beplakt. „Na het pakwerk, nu het plakwerk, wat staat ons nog meer te wachten?” vroeg een van de plakkers zich af. WIJK AAN ZEE Zo eendrachtig als men in de middaguren bezig is geweest met het inpakken van de toernooibulletins, zo eendrachtig waren de schaakorganisatoren ook in de avond uren dinsdag bezig met plakwerk. Zij moesten alle nieuwe schaakstukken en dat waren er nogal wat voorzien van stukjes vilt aan de onderzijde. Men had namelijk nieuwe schaakstukken gekocht. Geen glimmende, want die hinderen de schakers tijdens het spel aan de ogen, doch gewone „doffe”. X •-« a Die Hollandse jongen is Herman Claudius van Riemsdijk die twaalf jaar geleden met zijn ouders naar Brazilië emigreerde. Vader Van Riemsdijk was fruitkweker in de Betuwe en wilde zijn geluk in Brazilië beproeven. Thans heeft hij de fruitkwekerij aan de kant gedaan en bezit 1500 hectare bos voor houtwinning. WIJK AAN ZEE Voor de eerste maal in de historie van het Hoogovenschaaktoernooi is er iedere dag gedurende een aantal minuten een rechtstreekse verbinding tussen de Pers dienst en Brazilië, waar het dagblad „O Estado de St. Paulo” ztfn lezers dagelijks op de hoogte wenst te brengen van de gang van zaken bij het schaakgebeuren in Wijk aan Zee. Hel initiatief daartoe is genomen door een Hollandse jongen, de mogelijkheid kwam tot stand dank zij de bereidwilligheid van de directie der PTT. ZANDVOORT. Alle evenementen in 1970 op het Zandvoortse circuit gehouden hebben in totaal 195524 bezoekers getrok ken. Ten opzichte van het jaar daarvoor (171140) een groei, welke echter ten dele te niet wordt gedaan door het groter aan tal exploitatiedagen. Het circuit werd vo rig jaar 304 dagen gebruikt tegen 295 in 1969. WOENSDAG 13 JANUARI De Slof, Raamveld, 20 u. Koreaans Ka rate. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.45-22 uur. Verenigde openbare bibliotheek, Hendrik Burgerstraat 70 en Amstelstraat 44: vol wassenen 19-21 uur. DONDERDAG 14 JANUARI Huize Scheybeeck, Velserweg. 14 uur le zing van Wim Homman voor Ned. Ver. van Huisvrouwen. Beverwijkse Sportraad. Huize Schey beeck. Velserweg. 20-22 u. spreekuur. De Slof, Raamveld, 14 u. bejaardensoos, 20 u. open tafeltennissoos. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 7-16 en 20.15-21.30 u. WOENSDAG 13 JANUARI Verenigde openbare bibliotheek, Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. Het Don Kozakkenkoor is bekend op alle grote concertpodia en waar het ook zingt, overal weet het 't publiek te boei en. Het koor is ontstaan na de revolutie in het Russische keizerrijk, Jaroff was luitenant en hoofd van een bataljon Don Kozakken, dat op zijn vlucht naar Turkije gevangen wordt genomen. In de gevan genenkampen lijden de Kozakken kou, er breekt een cholera-epidemie uit. Jaroff en zijn mannen overleven deze ellendige tijd en worden overgeplaatst naar het Griekse eiland Imnos. Om de tijd te verdrijven vormt hij een koor. Er volgt weer een overplaatsing, nu naar de Bulgaarse stad Burgas. Daar blijkt het lied van Jaroff en zijn Don Kozakken de vrijheid waard te zijn. Een Franse fabrikant hoort hen zin gen en is er zo van onder de indruk dat hij werk belooft in Frankrijk en de reis kosten betaalt. De gevangenen worden vrij gelaten. Op doorreis naar Frankrijk komt het koor in Wenen, waar het zijn eerste concert geeft. Het is een begin var» een reeks concerten, welke nog steeds voortduurt. Het koor zingt van wijde step pen, waarover kozakkenpaardjes draven; van herders die de kudde bewaken; van zigeuners die bij hun kampvuren wee moedige liederen spelen. De dr. Prinsenhal gaat vrijdagavond kwart voor zeven open, zodat eenieder, die een toegangsbewijs voor dit evene ment heeft weten te verkrijgen ruim schoots de tijd krijgt zijn of haar plaats in te nemen. De EEG, zo zei hij, is de directe oor zaak van die produktie-uitbreiding, die voor een zeer groot gedeelte op de West- duitse markt afgezet wordt. Ook de bloe- menuitvoer naar België, Luxemburg en Italië geeft enige stijging te zien, die naar Frankrijk daarentegen een daling. Het handelsapparaat in de bloemensec- tor krijgt volgens de heer Hylkema een steeds grotere verantwoordelijkheid en moet bijna dagelijks vergroot worden. De geringe afzetspreiding springt duidelijk in het oog en elke stagnatie zal steeds ern stiger gevolgen krijgen. Gelegenheid tot produktie-uitbreiding is er in Nederland, gezien het beschikbare glasareaal ruim schoots, en de bloemencultuur zal steeds meer lokken naarmate de rentabiliteit van andere teelten vermindert. Doordat de veilingen de produktie opvangen is de af zet voor de bloementeler geen zorgen kind. Maar de taak van het dagelijks zoe ken van gegadigden voor de bloemen- en plantenstroom rust uitsluitend op de schouders van de handel. Het zoeken naar andere afzetgebieden en andere afzetka nalen zal daarom volgens de voorzitter rusteloos moeten worden voortgezet. Om deze reden wordt er nu bijzondere aan dacht besteed aan de mogelijkheden op de Amerikaanse en Canadese markt en wordt getracht, hier tot een bundeling van het aanbod te komen. BEVALLEN J. Stoker-Exalto, z„ Lange Nieuwstraat 260, IJmuiden; A. Hen- driksen-Deen, d., Sparrenstraat 12, IJmui den; J. C. Wijs-Eenschoten, z„ Kruisberg- laan 15, IJmuiden; L. Bakker-Waldijk, d„ Scheijberglaan 164, IJmuiden; H. C. A. de Ruig-Handgraaf, z., Kastanjestraat 27, IJmuiden; A. J. M. Heeremans-Freijee, d., Bonairestraat 5, Santpoort; A. G. de Pauli- Broek, z., Willemsbeekweg 94, IJmuiden; L. Sperling-van Duijn, d., Schiplaan 366, IJmuiden; G. J. Kooij-Demmers, d., Dlnkel- straat 59, Beverwijk; J. C. van Lieshout- Hoefsmit, z., IJdijk 19, Spaarndam; Z. van Duijvenbode-Windhorst, z., Frans Naere- boutstraat 24, IJmuiden; E. A. Ubachs- Niemer, d., Gildenlaan 45, Velsen-Noord; H. E. ’t Hart-Groeneveld, d„ Anemonen straat 21, Santpoort. HEEMSKERK. Het beroemde Kozakkenkoor onder leiding van Jaroff verzorgt op vrijdag 5 februari een concert in de dr. Prinsenhal. De presen tatie van dit koor, dat om acht uur 's avonds op het podium verschijnt is mo gelijk geworden door de samenwerking van de Gemeenschapsraad Heemskerk en de Velser Kunstkring „Voor Allen”. Zijn zoon Herman Claudius volgde er onderwijs en studeert nu wijsbegeerte en letterkunde. Hij is bevriend met de Braziliaanse internationaal meester H. Mecking, die in dezelfde stad woont als de familie Van Riemsdijk. Voorts ontpopte hij zich als een uitstekend schaker en het gelukte hem zelfs het kampioenschap van Brazilië op zijn naam te brengen, ofschoon hij niet voor dat land kan uitkomen, daar hij nog steeds de Nederlandse nationali teit heeft. Niettemin wordt zijn schaakkennis dermate op juiste waarde geschat, dat hij schaakmedewerker is van het plaatselijk dagblad in San Paulo, waar hij studeert. Hij verzorgt er een maal per week een schaakrubriek en indien er toernooien zijn, vult hij elke dag een deel van de kolommen met verslagen daar over, welke alle worden ondertekend met „Herman Claudius”, omdat de naam Van Riemsdijk in Brazilië nu eenmaal onont koombare moeilijkheden oplevert. Op zijn initiatief zond „O Estado de S. Paulo” Herman uit naar het Hoogovenschaaktoernooi, mede ook uiteraard door de aanwezigheid van goede Zuidamerikaanse schakers op dit toer nooi. Zijn hoop om in de hogere groepen mee te doen kon niet in vervulling gaan. Alles was nu eenmaal reeds geregeld. Wèl zal hij nu dagelijks de naam van het Hoogovenschaaktoernooi naar Brazilië uitdragen mede dank zij de bemiddeling van de Persdienst en de bereidwilligheid van de PTT-directie, welk» voor verbindingen als deze, speciale toestemming moet ver lenen. noemde natuurlijke sanering” in de bloem bollenhandel, waarbij volgens de voor standers, het kwaad zichzelf zou uitroeien doordat de zwakken afvallen tot de ge zonde zaken overblijven. In deze tijd met een diep-ingrijpend belastingssyteem, stij gende kosten en hoge rentestand kan nie mand zich meer zo’n koude sanering per mitteren. DONDERDAG 14 JANUARI De Zandkraai, Handelstraat. 9.30 en 10.30 u. bejaardengymnastiek. De Lichtboei, Maasstraat. 19.30 u. film avond ANVR en reisbureau Orion. De Vrijbureht, Vrijburglaan. 20 u. film avond reisbureau Orion. Zaal Dam, Ruijsdaelstraat. 20 u. politiek café en schietvereniging De Vrijheid. WOENSDAG 13 JANUARI Verenigde openbare bibliotheek. Zwaanstraat 4a. Geopend 19-21 u. Over de sierteelt in het algemeen zei de heer Hylkema dat de kostenstijging hier niet tot stilstand is gekomen en zich ook in het nieuwe jaar geducht zal laten voelen. Bij niemand is dit welkom, maar in de sierteeltsector helemaal niet omdat van het doorberekenen van kosten zelden sprake is. In de bloemenhandel heeft die kosten stijging zich heel duidelijk laten voelen. In toenemende mate gebeurt het dat de be loning in geen enkele verhouding staat tot de geleverde prestatie. In de kringen van de handel dient men zich er ernstig over te beraden of hierin geen verandering kan worden gebracht. Voor de bloembollenhandel geldt dit volgens de heer Hylkema nog in heviger mate. De teleurstellende resultaten wor den niet veroorzaakt door de produkten. maar door de ongebreidelde concurrentie tussen de ondernemers. In het bijzonder de export naar de Duitse Bondsrepubliek wordt hierdoor getroffen en, aldus de voorzitter, men moet er niet aan denken wat er gebeurd zou zijn als in de EEG- politiek geen minimum exportprijzen voor derde landen opgenomen waren. Hij waar schuwde tegen wat hij noemde „de zoge- De grootste groei vertonen de autora ces, waar ruim dertigduizend mensen meer naar kwamen kijken. Maar het nieuwsbulletin vermeldt niet in hoeverre een groter aantal exploitatiedagen hiertoe heeft bijgedragen. De belangstelling voor de motorraces liep iets terug, terwijl de wielrennerij op het circuit van vrijwel geen betekenis meer is. Er worden vrij wel geen evenmenten in deze tak van sport gehouden. Alsof het gemeentebestuur van Zand- voort geen besluit tot opheffing van het circuit heeft genomen, wordt in het bul letin gesteld: „De exploitatie van het cir cuit is kerngezond. WIJK AAN ZEE De voorzitter van het organisatiecomité L. C. A. van Kuijk verwelkomde dinsdagmiddag op de middag van de eerste ronde een speciale gast, de heer H. H. J. v. d. Pol, wiens naam onafscheidelijk verbonden is aan het ANP. Hij was de oprichter van dit Nationale Persbureau, waarvan de op richting op 11 december 1939 een feit werd. De heer Van der Pol is een groot schaakenthousiast, die ten tijde van zijn activi teiten voor het ANP menig schaaktoernooi verslagen heeft. Die periode ligt geruime tijd achter hem, want hij geniet naar hij vertelde al weer elf jaar van zijn pensioen, doch niettemin is zijn belangstelling voor het schaken nog bijzonder levendig gebleven, getuige gistermiddag zijn bezoek aan het 33ste Hoog ovenschaaktoernooi. Op de foto de oprichter en tevens eerste president-directeur van het ANP in gesprek met voorzitter Van Kuijk. WOENSDAG 13 JANUARI Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, 19 tot 21.30 uur. IJmuider Harmonie, in het Gemeentelijk Vergaderlokaal, Abeelenstraat, 20 uur: re petitie orkestafdeling. Sporthal Zeewijk, 19-22.30 u. Badminton vereniging Velsen. DONDERDAG 14 JANUARI Aquarlumver Velsen, 20 u. in Oud-Kath. Ver. gebouw, Koningin Wilhelminakade, IJmuiden, bijeenkomst. Openbare bibliotheek Velsen, Plein 1945, IJmuiden 10-12.30 en 14.30-17.30 uur; uit- leenpost Bejaardenhuis, Keizer Wilhelm- straat, 15.30-17 uur; filiaal Santpoort-Z., Willem de Zwijgerlaan 72, 14.30-17.30 uur en 19-21.15 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden: bejaardensoos, spreekuur sociale raadsman, balletgroepen, tienersoos, peuteroppas. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel 02550-10715. Manly Sport, boksles en training in de gymnastiekzaal van de Moerberg Comité- school aan de Kerkstraat, IJmuiden-West, van 19.30 tot 21.30 uur. De Ring, bokstraining in de gymnastiek zaal van de F. L. Ossendorpschool, IJmui den, ingang Wijk aan Zeeërweg. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19-22.30 uur badmintonvereniging Velsen. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden, 6.30-8 uur gemengd zwemmen, 8-12 uur schoolzwemmen, 12-13.15 uur gemengd zwemmen, 13.30-16.15 uur schoolzwemmen, 16.15-16.45 uur zwemlessen, 16.45-18 uur gemengd zwemmen, 18-18.30 uur zwemles sen, 18.30-22.30 uur zwemvereniging CSB, 21.50-22.50 uur duikersvereniging. Bethlehemkerk, Radarstraat, 13.30-16.30 uur, bejaardensoos in een der lokalen. Sporthal Zeewijk. 19-22.30 uur Badmin tonvereniging Velsen. Burken- i HllgO Rijnstroom, Shoreham: Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Overijsel, Bremen; Amstelstroom, Hull; Argo, Noordzee, IJmuiden; Inspecteur Mellema, Londen; Rijn stroom, Shoreham Bantry, Dordrecht; Neptu ne, Rotterdam; Wielingen, Noordzee; Gunhild H, Koplng; Thordle, Liverpool; Professor Sho- golev, Leningrad, Velsen; Frivolity, Londen; Sheratan, East Yelland Cams, Rotterdam; Pa mir, Boston; Tor Anglia, Gothenburg; Laurentz, Londen, IJmuiden; Sussexbrook, Koranes, Be verwijk; Stella Maris, Grangemouth Arvo, Saen, Zaandam. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Cadence, Gainsborough; Bookbank Trader, Hamburg, IJmuiden; Thara, Hampton Roads, IJmuiden; Spica, Londen; Capella, Avonmouth; Sanaga, Newcastle; Nerlandia, Aarhus; Bonaire, Man chester; Ekenle, Fllxborough: Berkelborg, Delf zijl, Star Columbia, Antwerpen, Velsen; Mari- nello d’ Amico, Aruba; Amstelstroom, Hull; Boreas, Rotterdam; Suurhusen, Rotterdam; Comtesse, Londen, IJmuiden; Markborg, Al- blasserdam, Beverwijk; Medusa, Emden, Zaan dam, Adele Hagema, Malmo; Hondsbosch, Rochester, Zaandam; Rolf Behrmann, Londen; Alicetas, Rotterdam; Hoop, Leith; Scheldeborg, Delfzijl, Zaandam; Alice, Antwerpen; Voline, Dagenham; Areas, Rotterdam; Apricity, Liver pool; Gasikara, Hamburg; Zaanstroom, Felix- towe; Wielingen, Noordzee; Blankensteln, Ham burg; Danielle, Helsinggor: Kaaksburg, Rotter dam; Ulysses, Barbados; Penelope Everard, Bel fast; Frema, Londen; Helios II Woensdag aangekomen tn IJmuiden: lana, Monsteras, Velsen; Lauter, 1 IJmuiden; Archimedes, Antwerpen; 1 Hamburg; Mintaka-N. Gibraltar. Woensdag vertrokken van IJmuiden: 1 stein, Antwerpen; Spurt, Manchester; Oldendorff, Bremen; P. Wlking, Londen. In volmaakt teamwork en razend snel zijn de 525 bulletinomslagen voor verzending gereed gemaakt. Een blik in een van da kantoortjes. WIJK AAN ZEE Bulletincommissaris J. Minnes stond dinsdagmiddag plotseling geplaatst tegenover de schier onover komelijke moeilijkheid, dat alle omslagen van het schaakbulle tin op een bepaald tijdstip de deur uit moesten, hoewel hij bij lange na nog niet gereed was met het inpakken ervan, terwijl daarna de gehele hoeveelheid, niet minder dan 525 stuks, voor zien moest worden van een etiket, waarop de naam van de ge adresseerde prijkte alsmede van een postzegel. En toch moest het klaar! Althans wilde men bewerkstelligen, dat iedereen die zich op het schaakbulletin geabonneerd heeft, dit terstond in de fraaie modern gekleurde oranje omslag kon opbergen, wanneer het bulletin in de komende weken dagelijks de brievenbus in glijdt. En dat laatste is een soort erezaak geworden. Alle hens moesten aan dek en kwamen ook zonder dat het bootsmansfluitje er aan te pas behoefde te komen. Een paar kreten hier en daar van: „Hé joh, kom effe helpen” waren voldoende om een aantal leden van de toernooiorganisatie in het geweer te brengen en even later waren toernooidirecteur P. Zwart; de oud-directeur en oud-arbiter H. de Graaf, penningmeester J. H. Zonneveld, diens medewerkster Marty Heijndijk en natuurlijk de bulletin commissaris J. Minnes aan het pakken en plakken dat het een lieve lust was. In een razend tempo. Alle organisatiekamertjes achter in „Kennemerduin” waren in rep en roer, maar de race tegen de tijd werd gewonnen. Nog binnen de gestelde limiet waarbinnen de stukken op het postkantoor moesten zijn, waren zij er, gereed om hun weg te vinden naar vijfentwintig landen. DEN HAAG. Van de drie sectoren van de Nederlandse sierteelt: bloemkwe kerij. bloembollenteelt, boomkwekerij, vergroot de bloemkwekerij zijn voorsprong op de beide andere steeds meer. De pro duktie-uitbreiding gaat hier, met uitzon dering van gerbera’s en snjjgroen, onver minderd door. De voorzitter van het Pro- duktschap voor Siergewassen, de heer H. J. Hylkema. zei dit dinsdag in zijn nieuw jaarsrede. V U 4'S. Bi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7