Dans op popmuziek FILMS Zoveel moois in Haarlem IW! bibliotheken Zang, dans, acrobatiek in Russisch variété Jeugdtheater Amsterdam” in quatremains I I Fusie Britse guys”). In „Young Billy Young” regisseert S hij Robert Mitchum, die om de dood van P zijn zoon te wreken het baantje van sheriff aanneemt en daarbij zowel verzet onder- vindt van de „good guys” als van de „bad 5 C"~” T,__ TT -1- w opgericht nationale I I I in tflin ih HACKS de engelse hoestbonbon bij apotheker en drogist. Hi 'T- O' Louis’ trio Grootste boekerij Populair ESTRADA IN HAARLEMS SCHOUWBURG Nieuwe culturele Tehuis Popavond voor Vietnam Warschau benoemingen ill- in Europa H F I i rr tl DONDERDAG 14 JANUARI 1971 ANSBOUTER en MIEP VANLUIN: Theaters in Moskou Achterdeur Django's voetspoor Prolongaties Gil en sterf Stagechoach Follow me, boys ir Young Billie Young Bliken wikkel dragen de merknaam I i 1 ADVERTENTIE sym- Komische dansers Abolimow zal worden opgevolgd door „Ik een vrouw”. In Frans Hals in Komisch acrobaten UIT- MIEP VAN LUIN en Ans Bouter spelen al twintig jaar samen piano; quatre mains of aan twee klavieren. Ze vinden het zo leuk, omdat zegt Ans er zo ongelooflijk veel mooie muziek voor is geschreven. Dat quatre mains spelende dames een ietwat kunstnyvere beeld oproepen, vinden ze niet zo heel erg. Het materiaal is immers geweldig mooi en de grootste meesters hebben voor een vier handig te bespelen klavier ge schreven. Vier groepen zullen gratis op treden, te weten: Ocean, Creepy, John the Revelator en Oscar Benton Blues Band. Het geheel wordt verlucht met de Dhar ma Light Show. Zelf moet je 4,50 betalen maar daar krijg je dan ook van 8 tot 12 uur goeie rock en blues voor plus dat je je in het behaaglijke besef mag koesteren dat je ook eindelijk eens wat voor Vietnam hebt ge daan. De Franse rockstar van enige betekenis Johnny Hallyday doet mee in een harde „Italiaanse” wildwestfilm: „In het voet spoor van Django”. Het gaat over geld. Al het geld van een wildwest-dorpsbank is ergens verstopt, door iemand die nader hand door het dorp gelyncht wordt. Zijn broer komt de zaak uitzoeken en dat heeft enige schietpartijen tot gevolg. Het blijkt dat het vals geld is. De bedotte bevolking heeft het nakijken. In Lido. derwereld”, een misdaadfilm. Studio pro longeert „Liefdesvariaties”. DE TONEELGROEP Centrum •peelt op zaterdag 16 januari in de Haarlemse schouwburg „Te huis’de revue met veel zang over het bejaardenprobleem in het algemeen en een aantal be jaarden fn het bijzonder. Het stuk van Jaap van de Merwe naar het Zweeds is geregisseerd door Peter Oosthoek; de muziek is van Cor Lemaire. CINEMA PALACE 1 Douce. In dezelfde bioscoop vrijdag- ■i 9 O wijzer te wonen met een jeugdvriend. Op zekere dag verschijnt haar eerste man voor de deur, WE HEBBEN HET er vorige week in de rubriek Hoppelepop al over gehad: vrijdagavond 15 januari is er in het Haarlemse Concertgebouw een popmanifes- tatie voor Vietnam in het kader van de Vietnam-week, georga niseerd door de werkgroep Haarlem van het Medisch Co mité Nederland-Vietnam. DE DRIE topgriezelfilmsterren Vincent Price, Christopher Lee en Peter Cushing zijn te zien in „Gil en sterf’, welke titel kennelijk een opdracht aan het bioscoop publiek inhoudt. De film is een kruising tussen het vampier- en het monster-van- Frankenstein-motief. In een luguber huis van een sinistere chirurg leven vreemde wezens, samengesteld uit ledematen en organen van vermoorde mensen. In Frans Hals. WIE AAN DE BRON van de huidige wildwestfilm wil staan, moet deze vrijdag in het Electric Filmcentre aan de Bakenes- sergracht John Fords klassieke „Stage coach” uit 1939 gaan zien. Een museum stuk, maar ook nu nog als perfecte avon turenfilm te genieten. Nooit tevoren was een zo complete „western” gemaakt die van alle variaties op het thema zo handig „Stagecoach”. Het gevarieerde gezelschap dat in de film per postwagen van Tonto DE LETTERlievende vereni ging J. J. Cremer speelt op dinsdag 19 januari in de Haar lemse stadsschouwburg het to neelstuk „Terug naar War schau” van Jan Staal. Het gaat over het heimwee van een ont heemde Poolse vrouw, die in een Amsterdamse volksbuurt komt te wonen. Jacques van den Boogaard regisseert het stuk. Ans Bouter (IJ en Miep van Luin aan de vleugel. EEN EN AL positieve instelling in de familiefilm „Follow me, boys” uit de Stu dio’s van wijlen Walt Disney. Een gewe zen muzikant vestigt zich in een stadje en richt daar een padvindersgroep op, waar mee hij allerlei avonturen beleeft. Hij krijgt ook een plaatselijke schoonheid als vrouw. In een bijrol de oeroude Lillian Gish (van de zusjes Gish uit de stomme film) te zien is. In Cinema Palace op za terdag en zondagmiddag om 13.30 uur. „In Wolgograd groeit een berk je”), evenals Oeno Loop van de Estlandse Staatsfilharmonie. ’t Helm wil kijken in hoever re er belangstelling is voor dit soort avonden in Zandvoort. Mocht het resultaat positief uit vallen, dan wil ’t Helm meer van die avonden in Zandvoort organiseren. Afgezien daarvan is een avondje Louis van Dijk een allerplezierigste gebeurtenis die muzikaal gezien ergens thuis hoort tussen jazz en avantgar- demuziek; doch vlakbij de ver edelde barmuziek. IN TIROL doen ze wel wat anders dan jodelen, als we de „pikante” film „Liefde door de achterdeur” moeten geloven. Wat zich daar al niet af speelt in een boerderij, waar vijf stadse wijfjes de boerenbevol king terwille zijn! Alles komt weer goed, want de meisjes gaan weer naar hun stad se verloofdes terug. Een vette klucht van dikke Tiroler planken. In Roxy. meent Miep van Luin, die soms zo compact gespeeld worden, dat het op het gehoor onherkenbaar is geworden, dót het imitaties zijn van eerder gespeelde struc turen. Er zijn momenten van hoge klankexpansie, blokken ge luid, die gevolgd worden door herademingsperioden van rus tige trillerachtige effecten. „Zeer poëtisch”. De twee pianistes willen met het stuk het publiek niet rauw op de maag vallen. Ze zoeken nog naar de juiste vorm om deze muziek, die nog steeds niet aanslaat bij een groot deel van het publiek, naderbij te bren gen. Misschien met dia-projectie van enkele bladzijden van de partituur. In ieder geval wil len ze er graag over praten tijdens het concert „Misschien moeten we het twee keer spe len”, zeggen ze. „Dat is niks bij zonders hoor”, voegt mevr. Van Luin er aan toe. „Mengelberg deed dat ook al met de phonieën van Mahler”. „Perspektiven” van Zimmer mann is „vanuit de piano” ge dacht. „Absurditeiten zijn er niet bij”, aldus Miep. „Geen ge tokkel op de snaren, geen klap op de vleugel”, aldus Ans. „Ik ben daar niet zo voor, een piano op z’n donder te slaan. Daar moeten ze maar een ander in strument voor vinden.” J. HEIJER Hummel (1778-1838) was een leerling van Mozart. De sonate die de dames spelen, bestaat uit een inleiding en drie delen. „Een klassiek stuk voor vier handen, naar de vorm gaat het naar Beethoven”, menen zij. Hans Schouwman van de Avro (Zo’n snuffelaar naar onbekende mu ziek) heeft het voor hen ontdekt. Voor de radio hebben ze er al een deel uit gespeeld, maar op de 21ste is de eerste échte open bare uitvoering. DE CULTURELE Kring 't Helm wil proberen het muziek leven van Zandvoort nieuw le ven in te blazen. Vanavond 14 januari organiseert de kring in het verenigingsgebouw De Krocht een concert door het trio Louis van Dijk, dat bestaat uit een pianist (Louis zelf), een bassist en een drummer, en door de hoboïst Evert van Tricht MOSKOU (AP) Pjotr Abolimow, 1 directeur van het IN SCHALKWIJK wordt op donderdag 21 januari weer een populair concert gegeven, en wel in de zaal van de hervormde kerk aan de Oostenrijklaan 77. Er worden fragmenten gezongen uit de opera’s Tosca, Cavaleria Rusticana, Der Zarewitsch en Paganini. De solisten zijn Elisa beth Fictoor sopraan, Elisabeth Vlielander mezzo-sopraan en Ellerus Uniken tenor. Ze worden aan de piano begeleid door Her man Blitz. Kaarten zijn aan de zaal te koop 1,75) of te bestel len op nr. 314964. Onze balletcriticus David Ko- ning schreef hierover naar aan- Sergei Fatkin en Joerl Druus zijn een komisch acrobatenduo, W. Kononowitz en G. Dawid- jenko voeren folkloristische dansen uit en de ballerina Ber- „Perspektiven” is een compo sitie in het twaalftoonsstelsel, dat hedendaagse componist Zim mermann in opdracht geschre ven heeft voor het concours van Darmstadt van enkele jaren te- ruk. Het bestaat uit steeds an dere structuren, die in verschil lende tempi worden gespeeld. Het zijn ritmische imitaties. POPMUZIEK van Herbie Mann, de Steve Miller Band, James Brown (Sexmachine) en Santana zijn begeleiding en inspiratie voor het ballet Twice (Engels voor Tweemaal) van Hans van Manen. Het Neder lands Danstheater brengt het op woensdag 20 januari in de Haarlemse stadsschouwburg. Miep en Ans, respectievelijk getrouwd met een huisarts en een violist, hebben elkaar pia nistisch gevonden omdat zij tij dens de oorlog tegen over elkaar woonden. „Toen was er wel be hoefte aan een beetje vrolijk heid”, zegt Ans Bouter (door Miep „Kabouter” genoemd), „en zomers gingen de ramen open en dan hoorden we elkaar spelen.” En zo is het gekomen. Hun laat ste pianoleraar hadden zij ge meen: Jo Goudsmit. Miep had verder bij Henriëtte Bosmans gestudeerd en Ans bij Jaap Spaanderman en Paul Frenkel. De twee pianistes geven don derdag 21 januari een concert in het kader van de kamermuziek - serie van het Haarlems concert gebouw. Ze hebben een zeer ge varieerd programma samenge steld: een duettino concertante van Busoni (naar Mozart), ze ven stukken van Bela Bartók uit de Microcosmos en de tweede suite van Rachmanioff. Twee programmapunten vereisen eni ge nadere toelichting. Dat zijn een grote sonate voor quatre- mains van Johann Nepomuk Hummel en „Perspektieven” van B. A. Zimmermann. IN RUSLAND en de andere Sowjet-republieken hebben ze een hoogontwikkelde circus- en variététraditie. Regelmatig valt dat te zien op de televisie. De vereniging NederlandUSSR pleegt al enige jaren tournees van Russische artiesten te or ganiseren in Nederland. Gister ochtend is weer zo’n groep op Schiphol gearriveerd voor een vijftal voorstellingen, waarvan de eerste vrijdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg wordt gegeven. derling al voor de nodige spanningen, maar daarbij voegt zich nog een buiten- gebeuren dat nieuwe avonturen toevoegt en de spanning verhoogt. Onder de reizi gers zien we John Wayne (die sindsdien bijna ondenkbaar werd buiten een film van Ford) als de jonge vogelvrij verklaarde Ringo Kid. Een film om niet te missen voor wie over de „western” wil meepraten. CHARLES BOOST BOLLENSTREEK In een speciale NZH-bus zal de toneel groep Centrum vrijdag 22 ja nuari in Lisse en Hillegom kaartjes verkopen voor de voorstellingen van het toneel stuk „Kees de Jongen”, die van 27 tot en met 30 januari in de Haarlemse stadsschouwburg worden gegeven. De bus staat in Lisse van 10 tot 11 uur bij het Esso-servicestation aan de Ruishoornlaan en van 11.30 tot 13 uur op het Vierkant. In Hil legom staat de bus van 14 tot 16 uur bij het raadhuis. De sohouwburgkaartjes kunnen al dan niet gecombineerd met een buskaartje gekocht worden. danken aan de voortreffelijke prestaties van in de eerste plaats John Benoit met zijn uit de heupen groeiende ritmische solodans bij „Sexmachine” en toch zeker niet minder aan Mea Venema en Hans Knill in hun fantastisch salonduet”. Behalve het bovenomschre ven „Twice” is er nóg een bal let van Hans van Manen te zien: „Symphony in three movements” op muziek van Igor Strawinsky. Van zijn col lega Glen Tetley worden twee balletten gedanst: „Circles” op muziek van Luciano Berio en „Ricercare” op muziek van Mordecai Seter. Het Neder- lans Ballet Orkest verleent medewerking. Een scène uit het ballet Twice; beneden de dansers in levenden lijve, boven op de film, die door Jean Paul Vroom werd gemaakt. nara Kariewa uit Oezbekistan danst een drietal soli. Er is een vijf man sterk orkest, dat voor de begeleiding zorgt en het be faamde instrument, de doira wordt bespeeld door Awner Barajew. I AAN DE GROOTS opgezette Italiaans- Franse, met Amerikaans geld en Russische S hulp tot stand gekomen co-produktie 5 „Sunflower” (hier: „Zonnebloem in de K steppe”) is een niet gering aantal beroem- de namen verbonden: Carlo Ponti, Sophia N Loren, Vittorio de Sica en diens jarenlange S trouwe medewerker Cesare Zavattini, S Marcello Mastroianni en componist Henry Mancini. Dat wekt verwachtingen. Aan de beantwoording daarvan komt „Sunflower” nauwelijks toe. De film is een breed uit- gesponnen melodrama, wel boeiend op een ouderwetse manier, maar niet in staat de 9 filmliefhebber van dit ogenblik koud of warm te maken. t* Vittorio de Sica, eens voorman in de neo- realistische stroming, is een conventioneel K filmer geworden; Zavattini die er ooit wel K eens andere ideeën op na heeft gehouden, S blijkt ingeschrompeld te zijn tot een ro- S mantisch auteur die voor geen emotionele S overdrijving terugdeinst. Het verhaal gaat over een jonge Itali- S aanse vrouw (Sophia Loren) die na de S laatste wereldoorlog niets meer van haar man, soldaat aan het oostfront, gehoord heeft. Ze gaat in de Sovjet-Unie naar hem op zoek en vindt hem bij een Russisch meisje (Ludmilla Saveleyeva, de enige ac- trice van formaat in deze film). De vrouw keert alleen terug naar Italië om samen ,Wat zou u doen in zo’n geval?”, zou g de quizvraag-van-de-week kunnen wor- 5 den. Daartoe moet men de film gaan zien, g In Luxor. de film heet, is een schietvaardig man die I zich wel weet te redden en door zijn krach- iS tig optreden bovendien het hart verovert van de plaatselijke prostituée, een verruk- r kelijke rol van Angie Dickinson. Opnieuw leiding van de Nedelrandse première eind november vorig jaar: „Men kon vaststellen dat de tijd sinds de opkomst van de pop-art voor een zo eclectisch choreograaf als Hans van Ma nen bijzonder gunstig heeft ge werkt. Het is immers helemaal „in” om zich vormen en ver schijnselen zoals die zich daar in aandienen eigen te maken. Het gelukt hem steeds beter mo dieuze invloeden op welk gebied dan ook, en zeker niet alleen artistieke zeer per soonlijk te interpreteren, of liever gezegd, naar eigen goed dunken te gebruiken.” „Op hedendaagse muziek worden allerlei verdubbelin gen, verschuivingen, vervreem dingen, opdelingen van een groep, meervoudige omkerin gen en spiegelbeelden toege past. Ook het tegen elkaar plaatsen van verschillende la gen levend op het toneel en ge lijktijdig door filmprojectie is verhelderend bedreven. Heel effectief is het vertragingsef fect door middel van twee stroboscopen, felle knipperlich ten waarin letterlijk herhalin gen een heel ander aanzien krijgen. Het succes is mede te Estrada (Russisch voor podi um) heet hun programma en dat valt het beste te vergelijken met ons variété, hoewel in te genstelling tot de Nederlandse tradities in een dergelijk pro gramma ook klassieke zang te beluisteren en klassieke en fol kloristische dansnummers te zien zijn. In de Sovjet-republieken worden alle variété-artiesten vanaf hun prille jeugd opgeleid op speciale scholen. Dat leidt tot een perfecte techniek. Zon der diploma van een dergelijk gedegen opleidingsinstituut ko men de koorddansers, de akro- baten, degenslikkers, gooche laars, vuurvreters niet aan de slag. De verschillende nummers in het Estrada-programma worden aaneengepraat door de Neder lands sprekende conferencier Igor Kiritsoek. Joeri Dementjew (die solist is aan de Bolsjoi- opera) zingt liederen uit het nieuwe Rusland („De ziel van het volk”, „Lenin”, „Alarm in Buchenwald”) en Oekraïnse volksliederen. De zangeres Ga lina Moerzai brengt soortgelijke liederen („Ach, balalaika” en LONDEN (AP). De Britse regering heeft aangekondigd, dat men plannen heeft, naar Amerikaans voorbeeld, een De Amerikaanse nationale bibliotheek is de United States Library of Congress. De Britse bibliotheek, waaraan men ruim 300 miljoen gulden wil gaan beste- S den, zal worden ondergebracht op S Bloomsbury Square, dicht bij het Britse Museum. Als het parlement de plannen der re gering goedkeurt dan, aldus wordt in een gisteren verschenen witboek gezegd, zal Londen wat betreft museum en boekerij en het voornaamste centrum van Europa worden. Men wil in de bibliotheek een exem- plaar gaan bewaren van elk boek en elk vakkundig gebruik wist te maken als S tijdschrift dat in Groot-Brittannië en zo- veel mogelijk landen daarbuiten wordt aai in ue min per postwagen van xumy gepubliceerd. Aan de bibliotheek zal ook naar Lordsburg vervoerd wordt, zorgt on- een centrale uitleen- en fotokopiedienst ,J- J* J'-- verbonden zijn. De bibliotheek zal van start gaan met een bezit van tenminste 8.135.000 boekwer- ken, die gevormd worden door de geza- 3 menlijke boekerijen van het Britse Mu- seum, de National Reference Library, de S National Central Library, de National S Lending Library en de British National Bibliography. 5 Zij zal worden geleid door een onafhan- kelijke rechtspersoon, die the British 14- brary Board zal heten. I” 5 sterdam”, die ten doel heeft: Het in het algemeen bevorderen van creatieve, re- ceptieve en algemeen kunstzinnige vor- ming en ontwikkeling van de jeugd zowel 'S individueel als in groepsverband. De vor- S ming is bedoeld zowel binnen als buiten S het onderwijs, teneinde creativiteit op al- lerlei gebied mogelijk te maken en be- grip te bevorderen tussen diegenen, die de verschillende facetten van artistieke uitingen voorstaan, beoefenen en leiden. De stichting tracht dit doel onder meer 5 te bereiken door het organiseren van 6 voorstellingen en het inrichten van S „workshops”, de promotie en ontwikke- S ling daarvan. Een en ander zo mogelijk S in samenwerking met andere organisaties 5 met gelijke of nagenoeg dezelfde doelstel- lingen. Voorzitter is W. J. G. Eilander (adjunct-directeur Theaterschool), secre- taresse is mevrouw Hans Snoek. I 6 plaatsvervangend directeur van i Bolsjoi-Theater en het theater van het Kremlin-congrespaleis, is benoemd tot g hoofd van het Moskouse staatscircus. Dit is geen bevordering, zo redeneert van was. een weinig opvallende, maar goed gemaak- nationale bibliotheek te gaan te „western” met enkele rake typeringen ■?e Amerikaanse nationale bibli en met een gevatte dialoog en een juiste S de United States Library of Co: sfeer. In Rembrandt. v i men hier, omdat de directeurszetel S het Bolsjoi-Theater destijds vacant S De directeur, Michail Tsjoelaki, is zes S weken geleden, na het theater 15 jaar te hebben geleid, ontslagen. Zijn plaats- vervanger was een tamelijk onbekende figuur in de muziekwereld in de Sovjet- Unie, Joeri Moeromtsew. prolongeert Irma la S Abolimow zal worden opgevolgd door en joeri Pribegin, de leider van de afdeling zaterdagnacht de succesvolle pikante film van het stadsbestuur die alle regelingen „Ik een vrouw”. In Frens Hals in de treft voor concert- en balletopvoeringen. nachtvoorstellingen „Hogeschool der on- Dit waren ongeveer de laatste verschui- vingen aan de culturele top in de Sovjet- Unie. AMSTERDAM. In de hoofdstad is opgericht de stichting „Jeugdtheater Am- algemeen bevorderen van creatieve, re- BURT KENNEDY is de laatste jaren be- kend geworden als regisseur van beschei den en vaak lichtelijk humoristische of ironische wildwestfilms („Support your local sheriff”, „The good guys and the bad S - crnvc*^ Tn Vnnncr Rillv V/vnncr” rooionrt guys”. Maar Ben Kane, zoals Mitchum in S IMP.J. H. VAN DEN BOSCH CO. - POSTBUS 8054-A’DAM k life j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11