Voorlichting over rookgevaren de V.S in Bevolkingsonderzoek naar hartziekten gewenst door regering Ontslag voor ZEVENTIG GEVANGENEN IN CHILI tenminste 750 mensen Prijs- en loonmaatregelen gelden mogelijk langer Nederlandse ambassadeur op lijst van Tupamaros T.b.r. tegen colporteur geëist Achtervolgd „Complot Weer sanering bij Vrije Volk verzonnen” varkenslappen met champignons en ham I ■Li* lij hè I I CASH CARRY TEMPELIERSSTRAAT 28 - HAARLEM I I I I I STAATSSECRETARIS KONDIGT AAN: Minister Nelissen in Senaat: Ontslagverbod voor Bewoners ontraden HET WEER I I Priesters vergelijken zich met Van der Lubbe zwangere vrouwen te verwachten I I koningin bezoek aan hun flat AGENDA pagina 15 Varkensvlees is nu goedkoop! Verder in de krant 7.1 DONDERDAG 1.4 JANUARI 1971 61e JAARGANG NUMMER 59 WAARIN OPGFNOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan... Verdwenen Haarlemse weduwe Hartziekten SPRITS DUS NAAR heerlijk Telefoon 1 64 79 Autobedrijf KONING N.V. 5000 rollen Kamerbreedtapijt HALVE PRIJZEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewyks E. Koning 2 3 3 3 9 7, 11 11 13 13 15 15 15 17 17 17 19 6, 12 Geboorten MOKKA SLAGROOMGEBAKJES HAZELNOOTTAARTJES OMA’s APPELTAARTJE Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70—, per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman II. van Looy, onderdirecteur Vrij zonnig C. PESCHAR’s t IJmuider Courant Comtesse Diane (Van onze parlementsredactie) ADVERTENTIES Voile garantie Gratis gelegd gecharterd straalvliegtuig ADVERTENTIES official dealer (Van onze parlementsredactie) per zak 1,85 (Van onze redactie buitenland) I Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven De wereld is liefderijker met geld dan met woorden. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s v h. Zwier (Zie verder pagina 9) WVWWVWWWWWWWWWVWWWWWWWVW\ In Eindhoven staakt de linnenfabriek Van Dissel, Van den Briel en Verster de produktie, wegens te sterk geste gen kosten. Hier krijgen 95 man ont slag. Staatssecretaris Kruisinga deelde ver der mee dat onlangs de door hem inge stelde werkgroep een interimadvies heeft uitgebracht over de coronaire hartziek ten. Deze groep ziekten geldt momen teel als doodsoorzaak nummer één in ons Staatssecretaris Kruisinga zegde toe de voorlichting op een zo breed mogelijk terrein te zullen bevorderen, vooral op de scholen. Mevrouw Morstad begon bang te worden en reed naar een benzinestation toe. Daar stopte ze. De sportwagen stond ook stil, maar er zat niemand in. De bumpers van haar auto en van de sportwagen waren in elkaar vast ge raakt toen mevrouw Morstad wegreed van een parkeerplaats. „MEDINA”, Haarlem, Gr. Houtstr. 166. Telefoon 31 76 65 Gen. Cronjéstraat 4, tel. 26 62 77 Amsterdam Albert Cuypstr. 175-179, tel. 76 40 25 MINNEAPOLIS (AP) Mevrouw Alta Morstad uit de Amerikaanse stad Minneapolis keek in haar achteruitkijk spiegel en zag vlak achter zich een klei ne sportwagen. Na een tydje keek zij weer en de wagen was er nog, vlakbij. Even later reed de auto nog steeds ach ter haar aan. DANBURY (Reuter). De broers Da niel en Philip Berrigan, die zijn beschul digd van medeplichtigheid aan een com plot om Nixon’s adviseur Kissinger te ontvoeren en de centrale verwarmings- installaties van regeringsgebouwen op te blazen, zeggen dat de Amerikaanse re gering deze „groteske samenzwering” heeft verzonnen om de doodsteek toe te brengen aan de vredesbeweging in de Verenigde Staten. De twee priesters zeg gen dat in een verklaring, die via hun advocaat is gepubliceerd. Ze zitten in DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga van Volksgezondheid zal aan de Centrale Raad van de Volksgezondheid advies vragen over voorlichting aan het publiek tot beperking van het roken van sigaretten. De bewindsman zei dat het sigarettenroken in ons land minder is gestegen dan in andere Europese landen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Roolvink, So ciale Zaken, heeft gisteren in de Tweede Kamer een ontslagverbod voor zwangere vrouwen aangekondigd. Hij bereidt een wettelijke regeling voor die verbiedt dat werkgevers een zwangere vrouw, of zij nu gehuwd is of niet, kunnen ontslaan zodra die zwangerschap blijkt. De bewindsman heeft nog geen uit spraak willen doen over een positiever betering voor oudere ongehuwde vrouwen die er blijkens een pas verschenen rap port nogal slecht aan toe zijn. Het rap port is in studie genomen. Wél is er in terdepartementaal overleg gaande over een positieverbetering van de ongeveer 20.000 ongehuwde moeders en verlaten vrouwen, die nu uitsluitend op bijstand zijn aangewezen. (Zie verder oagina 2) Volgens de genoemde bron moet de onlangs ontvoerde Britse ambassadeur Geoffrey Jackson rekenen op een lang durige gevangenschap, als het regime- Pacheco niet ingaat op de eisen van de guerrilla’s. Het uiteindelijke doel van de Tupamaros is van Uruguay een volksre publiek maken. Volgens staatssecretaris Kruisinga be hoeven we ons in de komende tientallen jaren minder zorgen te maken over de geboorte-overschotten, omdat deze een duidelijk dalende lijn vertonen. Het ge boorteoverschot is verleden jaar in ons land lager geweest dan ooit, namelijk 130.000, ofwel 18,4 per duizend inwoners. (Zie verder pagina 2) De bewindsman vond het overigens nog moeilijk om hierover een duidelijke uit spraak te doen. ,Van groot gewicht is de economische ontwikkeling op wat langere termijn te beschouwen”, zo zei hij. Mr. Nelissen verklaarde te hopen dat over niet al te lange tijd het eco nomische rapport over een lange termijn van de SER gereed zal komen, evenals een dergelijk rapport voor de komende kabinetsperiode van het Centraal Plan- Bureau. Als deze rapporten niet te lang op zich laten wachten kan bij de volgen de kabinetsformatie uitsluitsel gegeven worden over de vraag of de afremmings- maatregelen' ook na het eerste halfjaar moeten worden verlengd. Bij Honeywel Buil Amsterdam gaan er 260 man uit op de afdeling pons- kaartenverwerkende randapparatuur voor computers. Intern worden 100 mensen overgeplaatst. Verkoop- en service-afdeling blijven de huidige bezetting van 800 man houden. land. Er bestaat grote aandrang om met de bestrijding door middel van preven tief bevolkingsonderzoek een begin te maken, waarbij enkele consultatiebu reaus voor de bestrijding van tubercu lose zullen worden ingeschakeld. Wegens enorm succes ook dit weekend 6 heerlijke in een doosje van 3,60 voor 3,00 van 3,40 voor 3,25 van 3,40 voor 3,25 pan. Braadjus afblussen met water. In een ander pannetje champignons en reepjes ham heet bakken. Over het vlees strooien. Braadvet afblussen en bij de jus voegen. MONTEVIDEO. „Als het regime van president Pacheco in Uruguay nog strengere veiligheidsmaatregelen zal tref fen. zullen wij represailles nemen. We zullen dan nog meer diplomaten ontvoe ren”. Dit heeft een bron uit de omgeving van de ondergrondse guerrilla-beweging in Uruguay „Tupamaros” tegen de cor respondent in Montevideo van het Britse dagblad „The Times” gezegd. In dit verband werden de namen van de Nederlandse en Westduitse ambassa deurs in Uruguay genoemd. Nederland wordt in het Zuidamerikaanse land ver tegenwoordigd door dr. H. van Blanken- stein. Een half jaar geleden deden berichten de ronde dat de Nederlandse ambassadeur in Montevideo bijna was ontvoerd. Omdat Van Blankenstein niet thuis was zou van de ontvoering niets terecht zijn gekomen. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Door sluiting of reor ganisatie van enkele bedrijven staat in totaal minstens 755 werknemers ontslag te wachten. Het gaat hier om enkele loonspinnerijen, die sluiten, een Eindho- vense textielfabriek die de produktie staakt, inkrimping van het personeelsbe stand bij DSM (Staatsmijnen) en ver plaatsing van een afdeling van Honeywel Buil uit Amsterdam naar Frankrijk. De kwestie van het sigarettenroken kwam gisteravond in de Tweede Kamer aan de orde bij de behandeling van de begroting van Volksgezondheid in het kader van het recente Engelse rapport hierover. Uit cijfers die de bewindsman noemde, bleek dat in Engeland per hoofd van de bevolking de meeste sigaretten worden gerookt, namelijk ruim 2800 per jaar. Duitsland en België volgen met re spectievelijk 2260 en 2160, waarna Ne" derland op de vierde plaats komt met 2000 stuks. AMSTERDAM. In een telegram aan koningin Juliana hebben bewoners van de flat Groeneveen In de Bijlmermeer woens dagavond hun staatshoofd ontraden tij dens het op 21 januari geplande bezoek aan de Bijlmermeer hun flat aan te doen. „Wij hopen dat de aanblik van Groene veen u bespaard zal blijven”, aldus de „Werkgroep Huisvesting Groeneveen” Volgens een van de leden van de werk groep is de flat een augiasstal, waar al vele maanden nauwelijks wordt schoon gemaakt, ondanks een maandelijks be drag voor servicekosten De loonspoelerijen Overdinkel in Losser en Denekamp en die van P. Jager in Enschede ontslaan te zamen 100 man. Deze toeleveringsbedrijven voor de industrie gaan alle dicht. Bij DSM zullen in het centraal labo ratorium 300 man hoger personeel en beambten ontslag krijgen. Verder ge schiedt de inkrimping door ver vroegd pensioneren. Bedoeling: bete re bedrijfsresultaten. Ook in de che mische sector vallen ontslagen. Hoe veel is nog niet bekend. DEN HAAG. De kans bestaat dat de afremmingsmaatregelen die de rege ring onlangs heeft getroffen om de over verhitte economie af te koelen, nog lan ger zullen moeten duren dan op dit mo ment nog in de bedoeling ligt. Dit deel de gistermiddag minister Nelissen van Economische Zaken mee by de be handeling van zijn begroting in de Eerste Kamer. Hij zei erbij dat ook de datum 15 maart, waarop de huidige prijsmaat regel afloopt, opnieuw zal moeten worden bezien. Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel. 15141» Uit het binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Achtergrond Plaatselijk nieuws 5, 7, Films Uitwijzer Kunst Radio en tv Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Economisch nieuws Scheepsberichten Beurs Sport Luidsprekers Met een zijn vanochtend vroeg uit Brazilië zeventig voormalige politieke gevan genen in Chili aangekomen. Vóór hun toestel ontvouwden zij de Chileense vlag. Ze zijn losgelaten in ruil voor de ontvoerde Zwitserse ambassadeur in Rio, Giovanni Bucher. De 57-jarige Bucher wordt vrijgelaten zodra foto’s over de aankomst in Chili, in Brazilië zijn ontvangen. Enkele uren voor hun vertrek uit Brazilië had president Me dici een decreet getekend, waarin stond dat de zeventig worden „ver bannen, omdat hun aanwezigheid in Brazilië lastig, schadelijk en gevaar lijk voor de nationale veiligheid is”. Zoals bekend behoort niet alleen de loonmaatregel tot de afremmingsmaat regelen, maar ook de investeringsbeper king van de overheid met 140 miljoen gulden, de wiebeltax en de beperking van het vergunningenbeleid met een bouw- somheffing. De bewindsman bestreed de opvatting van het socialistische kamerlid Verburg dat de overheid de investerin gen van het bedrijfsleven vorig jaar uit de hand heeft laten lopen. Inderdaad zijn de investeringen vorig jaar met. 11 per cent toegenomen, vergeleken met het jaar daarvoor en was de raming maar 10 percent. Daartegenover staat dat in 1969 de groei van de investeringen zeer matig (2,7 percent) was, zodat er in 1970 een soort inhaaleffect ontstond. Voor dit jaar wordt de groei van de investeringen geraamd op ongeveer 5,7 percent. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft van morgen wegens diefstallen negen maan den gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering ge ëist tegen de 26-jarige Haarlemse col porteur, die begin vorig jaar werd aan gehouden in verband met de verdwijning van de weduwe Tina Akersloot uit haar woning aan de Bakenessergracht. -- - Dit feit stond bij gebrek aan bewijs in yietnamL w'^en de „Amerikaanse njet jn tenlastelegging, maar speelde bij de behandeling van deze zaak tegen de als bijzonder gevaarlijk afgeschilder- de colporteur wel voortdurend op de achtergrond. Verwachting van het K.N.M.I tot vrij dagavond Droog en vrij zonnig weer met een zwakke tot matige zuidoos telijke wind. Minimumtempera turen van min 1 in het zuidwes ten tot min 6 in het noorden en oosten van het land. Maximum temperaturen omstreeks 3 gra den boven nul. Connecticut een straf van drie jaar uit wegens het vernietigen van oproepen voor de militaire dienst. De broers vergelijken hun zaak met de „door Van der Lubbe aangestoken” brand in de Rijksdag in Duitsland in 1933. Door deze brand, aldus de verkla ring, kon de nazi-partij het Duitse volk overrompelen en brengen tot steun aan een „politiek van onderdrukking in eigen land en militarisme in het buitenland”. „De regering van de Verenigde Staten heeft nu voor ongeveer hetzelfde doel een groteske samenzwering verzonnen”, zo menen de broers. Volgens hen is de aan klacht een dekmantel voor „krankzinnige avonturen” in het buitenland en de on macht om dringende problemen in eigen land op te lossen. „Door karikaturen te maken van tegenstanders van de ^oorlog vredesbeweging vernietigen”. Drie mede-verdachten, Wenderoth, Mc Laughlin en Scoblick, hebben via hun advocaat verklaard dat de aanklacht blijk geeft van „de wanhoop van mensen die nergens voor terugdeinzen om de anti-oorlogsbeweging ten gronde te rich ten. We hadden niet de geestesgesteld heid en evenmin de mogelijkheden om ontvoeringen of aanslagen te plegen” aldus hun verklaring. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM. Het dagblad „Het Vrije Volk” zal, naar verluidt, op korte termijn circa 14 redacteuren omslaan. Ook is er sprake van afvloeiing van een aantal technische personeelsleden. De sanering houdt verband met de slechte bedrijfsresultaten. Een gevolg van de slechte financiële gang van za ken zou ook zijn de sluiting van de Am sterdamse vestiging, waar sedert de ver huizing van het hoofdkantoor nog onge veer 12 journalisten zijn achtergebleven. Directeur E. Messer verklaarde van morgen: „Ik zeg op dit bericht geen ja en geen nee. Het Vrije Volk, dat sinds vorig jaar september onder hoofdredactie van Her man Wigbold staat, heeft ondanks een rigoreuze eerdere sanering vorig jaar toch nog een verlies van 1,5 miljoen gul den geleden, nadat de verliezen eerder 4 a 6 miljoen gulden per jaar bedroegen. Nylontapijt, 200 breed vanaf 12.90 Nylon tegels, 40x40 1.29 Vinyl op vilt, 200 breed vanaf 7.50 R.V.S. aanrechtblad, 175x55 150.— H.P.C. keukentje m. RVS blad 185. Keukenbuffet 189. Hang- en/of legkasten (meubelplaat) Hardboard vloerplaten, 61x122 Hardboard deurplaten vanaf Formica platen v:a. 244x122 2.50 35.— I 29.50 67.50 E 85.— 1.45 2.60 22.50 Spaanpl., 380x180, 20 mm, p. pl. 30. Spaanplaat, kleine afm., p. m2 8.- Mahonie profielplaten, 214x122 17.50 Houten wand als „Decowall” en „Lux-o-mur” 244/275/305 x122vanaf 23.50 „Fotowall”, 275x122 17.50 Houten schrootjes p. m2 vanaf 11.50 Type Formica op rol, 120 br. 6. Tegel board, 183/244x122 vanaf 15. Teak deurplaten, 93x214 18.50 Geperforeerde bedplaten 11. Kastplanken, div. afm. vanaf Wastafels W.C.-pot Douchebakken ■i TEL. 32 29 37 Lappen met peper en zout bestrooien. In de koekepan stukje boter of rundvet. Vlees even door de koffiemelk en paneermeel halen. Heet bakken in bewegende

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1