Kamerleden komen Minister wenst invaliden nooit kijken naar niet gelijk te schakelen afgekeurde films Marinemensen hadden ook aangehouden ELFSTEDENTOCHT PER BED moeten worden Trek anti-KVP-motie in Dr. Kruisinga in de Kamer Minder politie, veel meer Politiechef op Antillen geschorst misdrijven DICK BARTELS 10% KORTING VOORZITTER FILMKEURING: Voorstel aan PvdA-congres: VARA Wetsvoorstel Weigering om aan volkstelling mee te doen niet straffen Beademingscentrum in Rotterdam met Op programma voor verkiezing 1400 amendementen Haagse jongen pleegde 113 inbraken Exota spant kort geding aan tegen onbudsman en TWEE MILJOEN NEDERLANDERS GENIETEN SOCIALE UITKERING sluiting bedreigd drukpersvrijheid gekritiseerd Regering wil een wettelijke regeling Kamervragen over klantenobligaties DONDERDAG 14 JANUARI 1971 1 2 Verpleegsters Gladheid Ontploffende flessen Drs. Wiebenga (PSP): BONTMODEHUIS Speciaalzaak in pelterijen Nieuw voorstellen vanaf 14 januari Zie ook onze uitverkoopetalage Prof. Enschedé over Damr ellen: Wie is lid van het Koninklijk Huis? ENKELE SHOWMODELLEN TOT 50°/o KORTING WAGENWEG 146 HAARLEM - TEL 31 65 29 OP ALLE BONTARTIKELEN In Midden- en West-Brabant MINIMUMLOON (Vervolg van pagina 1) i ar- ADVERTENTIE bij WILLEMSTAD De heer 3 Th. Sproc- kel is per 13 Januari ontheven van de tijdeiyke, waarneming van het ambt van hoofdcommissaris van politie op de Neder landse Antillen en geschorst in zjjn ambt van commissaris van politie op Curacao. In de motivering van dit besluit wordt gezegd, dat sedert 29 december door vrijwel alle leden van het politiekorps op de Ne derlandse Antillen acties worden onderno men, waardoor ernstige stremming in de uitoefening van de politiedienst is ontstaan. Tot deze acties is besloten op een vergade ring van het politiekorps, die werd toege sproken door de heer Sprocket „Het toe spreken van deze vergadering op zodanige wijze dat de indruk kon worden gewekt dat de te ondernemen acties zijn goedkeu ring zouden wegdragen”. 1 1 t t r s 1 c s A 1 1 1 t s I 1 DEN HAAG. Enkele P.v.d.A.-afde lingen hebben het congres van de P.v.d.A. dat aan het einde van de eerste week van februari in Amsterdam wordt gehouden, voorgesteld de anti-K.V.P.-motie in te trekken. Andere afdelingen daarentegen willen de resolutie handhaven, zij het op verschillende gronden. Voorstanders van intrekking menen dat de P.v.d.A. niet op zettelijk bulten de komende regering moet blijven. DEN HAAG. De strafbaarheidsbepa- Jlngen in de Volkstellingswet moeten of geëlimineerd worden of zodanig worden toegepast dat vervolging achterwege blijft. Aldus het uitgangspunt van het Tweede Kamerlid drs. Wiebenga (PSP), dat hij neergelegd heeft in woensdag gestelde vra gen aan de ministers Nelissen van Eco nomische Zaken en Polak van Justitie. DEN HAAG. De Centrale Commis sie voor de Filmkeuring heeft woensdag de bijzondere commissie uit de Tweede Kamer voor wijziging van de filmkeu ring tijdens een hoorzitting voorgehou den, niet te weten waar zij over praat. „Ik heb de indruk dat een aantal Ka merleden van deze commissie niet weet over welke films het eigenlijk gaat”, zei de voorzitter, de heer A. van Embden. Deze winter worden proeven genomen om gladde wegen met andere middelen te bestrijden dan met zout. Ook in het buitenland hebben dergelijke proeven geen goed vervangingsmiddel opgele- vend, zei de staatssecretaris. De heer Dolman (P.v.d.A.) diende een motie in waarin geëist wordt dat de art senhonoraria niet sneller zullen stijgen dan het normale loonpeil. De motie zal volgende week dinsdag in stemming ko men. DEN HAAG. De Haagse recherche heeft een 18-jarige jongen aangehouden die bekend heeft totaal 113 inbraken in Den Haag te hebben gepleegd. De totale buit en de daarbij aangerichte schade wordt geraamd op ruim 100.000 Hij was op heterdaad betrapt toen hij in een fabriek bezig was het geld uit een koffie-automaat te halen. In november had hij voor 30.000 aan kleding uit een modemagazijn gestolen De afdeling Utrecht heeft het congres voorgesteld uit te spreken dat de P.v.d.A. niet in een regeringscombinatie of oppo- sitiecombinaties zal deelnemen, waarover de kiezers zich bij het uitbrengen van hun stem niet hebben kunnen uitspreken. De afdeling Hengelo wil het partijbestuur opdragen mee te werken aan het vóór de Kamerverkiezingen tot stand komen van een alternatief regeringsprogramma, dat vergezeld moet gaan van een alter natief kabinet. Afwijzend staat het partijbestuur te genover een voorstel van de afdeling Amsterdam Noord-West om het bestuur op te dragen fusiebesprekingen te openen met andere democratische progressieve partijen over de stichting van een pro gressieve volkspartij. Het voorstel is on tijdig gedaan, aldus het partijbestuur, om dat eerst samenwerkingsvormen gezocht moeten worden. Enkele andere nieuwe voorstellen zijn: de Eerste Kamer moet worden opgehe ven; de voorlichting over mogelijkheden tot geboortebeperking moet speciaal op scholen worden bevorderd; vervangende dienstplicht voor politieke gewetensbe zwaarden mag niet langer duren dan de gemiddelde gewone dienstplicht; het lec- tuurverbod en het verbod voor politieke discussie in kazernes moeten worden af geschaft; een coördinerende minister moet verantwoordelijk zijn voor het mi lieubeheer; in stadscentra moet het par ticuliere autovervoer worden beperkt; bij rijden onder invloed van alcohol en ook van bepaalde medicamenten moet deel neming aan het snelverkeer worden ver boden; radio- en tv-reclame mag niet worden uitgebreid; klasseverschillen in ziekenhuizen moeten verdwijnen; de AOW moet niet in zes jaar maar in vier jaar opgetrokken worden tot het peil van het minimumloon en er dient gestreefd te worden naar een nivellering van de va- kantieuitkeringen. (Van onze Rotterdamse redactie) ROTTERDAM. In het Rotterdamse Zuiderziekenhuis is gisteren het voor on geveer een kwart miljoen gulden ver bouwde beademingscentrum opnieuw in gebruik genomen. Maar het is nauwelijks zeker dat de afdeling nog lang zal kunnen draaien wanneer niet het personeelsbe stand drastisch omhoog gaat. Er is bij het personeel weinig animo om er te werken omdat het centrum ongeregelde werktij den kent. De externe kostenstijgingen, die het gevolg zullen zijn van de hogere dan het geldend rentepercentage op leenkapitaal zullen, aldus de Kamerleden in vragen aan minister Nelissen van Economische Zaken niet mogen leiden tot hogere prij zen. De Kamerleden hebben gevraagd of de minister hun mening deelt. Doordat het stertfecijfer op 8,5 permille lag, was het geboorteoverschot vorig jaar 9,9 promille. Dat betekent dat dit geboorteoverschot voor het eerst in hon derd jaar beneden 1 percent ligt. Het migratieoverschot was vorig jaar 2,4 permille ofwel 30.000 personen. dat het van „Maar aldus de Amsterdamse BREDA. In een jaaroverzicht deelt de rijkspolitie in het rayon Breda mee, dat de aantallen inbraken, agressiegeval- len en pogingen tot moord of doodslag in 1970 opvallend sterk zijn gestegen. Het rayon bestrijkt Midden- en West-Brabant. De stijging van de criminaliteit is vol gens de rijkspolitie te wijten aan de ster ke uitholling van het korps doordat de leden langdurig assistentie moesten ver lenen in Amsterdam, Den Haag en op Schiphol, welke totaal 31.137 man-uren heeft gekost. Daarbij komt nog de constante onder bezetting van 83 man op de korossterkte van 403 man. Dit argument wordt ook aangevoerd als uitleg voor de terugloop met 25 percent van het aantal verkeersbekeuringen. Het aantal inbraken steeg met 30 percent. Ernstige inbraken waren er 734 tegen 521 het jaar daarvoor. Pogingen tot moord en doodslag kwa men 41 keer voor tegen 17 in 1969. Door rijden na verkeersongevallen werd 315 maal genoteerd tegen 215 keer in 1969. Joy-riding met personenauto’s vervier voudigde tot 51 gevallen. In zijn vragen wijst het Kamerlid erop, dat er momenteel vele Nederlanders zijn die terecht of ten onrechte menen, dat zij door het geven van de wettelijke vereiste medewerking aan de volkstel ling, een handeling verrichten die de mo gelijkheid inhoudt van ernstige benadeling van hun eigen persoon onder niet duidelijk voorstelbare bepaalde omstandigheden. Voor dergelijke gevallen, aldus het Kamer lid is het onjuist de strafbaarheidsbepa- lingen ten uitvoer te leggen. Gevraagd wordt naar de mening van de ministers over deze stellingname. Het partijbestuur stelt thans voor niet alleen in het programma op te nemen, dat Griekenland en Portugal uit de NAVO ver wijderd moeten worden, maar ook dat ons land zich van wapenleveranties aan die landen onthoudt en weigert met en in bei de landen militaire oefeningen te houden. DEN HAAG-„De oude drukpersvrij heid wordt opgeheven door het regerings voorstel tot wijziging van artikel 7 van de Grondwet. Onder de schijn van royali teit geeft het regeringsvoorstel daarvoor minder in de plaats. Om die reden, maar niet alleen daarom, verdient het voor stel afkeuring.” Aldus de Rotterdamse hoogleraar in het staatsrecht prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen in een kri tisch artikel in het Nederlands juristen blad. „Het parlement kan dit regeringsvoor stel niet aannemen, zonder in strijd te ko men met het Verdrag van Rome, dat de vrijheid van meningsuiting omschrijft”, stelt prof. Van Maarseveen. In het rege ringsvoorstel staat dat de wet ter bescher ming van personen jonger dan 18 jaar het geven van vertoningen kan regelen en beperken, maar het Verdrag van Ro me laat geen beperkingen toe ter be scherming van jeugdigen. Ook de ongeclausuleerde mogelijkheid om het verspreiden van gedachten en ge voelens anders dan op grond van de inhoud te regelen en beperken is met het verdrag in strijd, schrijft prof. Van Maarseveen. Tegen die bepaling heeft hij het meeste bezwaar: de Hoge Raad had uitdrukkelijk geadviseerd geen regels over de verspreidingsvrijheid in de Grond wet neer te leggen; het is onduidelijk wat er zou gebeuren met de bestaande ju risprudentie over verspreiding van ge dachten, als dit artikel in de Grondwet zou komen; als de wetgever het kran ten-, tijdschriften- en boekuitgeversbe- drijf zou willen binden aan een vergun ningsstelsel zou hij niet kunnen worden beschuldigd van ongrondwettig handelen. De hoogleraar heeft ook kritiek op de korte tijd, die de Kamer is gegund om over de grondwetsvoorstellen na te den ken. De regering verwacht namelijk dat de Tweede Kamer uiterlijk 31 december de zaak heeft afgehandeld. „Dat bete kent dat men niet toe kan komen aan een voorstel. En daar dit op het punt van de vrijheid van meningsuiting fundamenteel afwijkt van het advies van de staatscom missie, en gloednieuwe, volstrekt onver wachte elementen bevat, is bezinning waarlijk geen luxe.” De antwoorden van de staatssecreta ris over de opmerkingen over een nood zakelijk beter milieubeheer leverden geen nieuws op. Hij verwachtte dat de Wet op de Luchtverontreiniging vóór 1 augustus van dit jaar geheel zal func tioneren. Dinsdag wordt over de begroting ge stemd. De P.v.d.A.-Kamerfractie heeft het con gres ontraden uit te spreken, dat de in stemming van de fractie met de komen de volkstelling wordt betreurd. De frac tie zegt dat op haar initiatief een belang rijk nieuw element in de wet is opgeno men, te weten vernietiging van negentien de deel van de namen binnen drie jaar. De fractie zegt vertrouwen te hebben in de garanties tegen misbruik van de de volkstelling verkregen gegevens. Om een weddenschap van 1000 gulden te winnen zijn de 21-jarige Jan Faber en de 24-jarige Rein Kwast, beide barkeeper in Franeker, een elfsteden tocht per bed aan het houden. Om de beurt is het twee uur lopen, twee uur het bed in. Bijna 1400 door P.v.d.A.-afdelingen In gediende amendementen op de basis- en verkiezingsprogramma’s zijn voor het par tijbestuur aanleiding geworden de beide teksten te herzien. De minister voelde er niets voor het minimumloon, dat al met ruim tien gul den omhoog gaat, met nog eens drie gul den structureel op te trekken, zoals de PvdA heeft gevraagd. Daarvoor zou wets wijziging nodig zijn, terwijl er is afge sproken het wettelijk minimumloon een maal in de drie jaar structureel aan te passen. „De laagstbetaalden nemen met deze wet trouwens al een unieke positie in”, aldus de bewindsman. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Volgens de directie van Van Tuyn’s Limonadefabrieken (Exota-li- monade) heeft VARA’s ombudsman Marcel van Dam het bedrijf in de rug aangevallen. Zjjn uitzending over het exploderen van Exota-limonadeflessen is naar de mening van directeur S. van Tuyn louter sugges tief. Om deze reden heeft de directie een kort geding aangespannen tegen de VARA en Marcel van Dam. Hierin eist de heer Van Tuyn vooral „een weerwoord in live”. Volgens een woordvoerster van de om budsman is er in de drie VARA-uitzendin- gen, waarbij het springen van limonade- flessen aan de orde kwam, geen sprake van „onwaarheden” geweest. Er is slechts gevraagd naar reacties van mensen, die óp enigerlei wijze in aanraking zijn geweest met exploderende Exota-flessen. De VARA ontving meer dan 300 brieven, waarin niet alleen consumenten, maar ook winkeliers en chauffeurs zeiden onprettige ervaringen te hebben opgedaan met volle flessen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Roolvink heeft gisteren in de tweede kamer geweigerd in te gaan op het verzoek van de A.R.P. en C.H.U. om de uitkeringen aan de in- terim-invaliditeitsrentetrekkers gelijk te trekken met de uitkeringen krachtens de WAO. De financiële middelen voor een dergelijke gelijkschakeling zijn volgens de minister niet aanwezig. Bovendien heeft een invaliditeitsvoorziening voor zelfstandigen grotere prioriteit. Om de niet opgevraagde afkoopsommen van de ren- tekaarten te gebruiken voor een positie verbetering van de oud-invaliden, zoals de heer Kikkert (C.H.U.) voorstelde, is niet mogelijk. Als die afkoopsommen niet worden ge- ind betekent dat alleen maar dat de over heid minder hoéft op te brengen voor de afkoop van de aanspraken. Ook de sug gestie van mej. Van Leeuwen (A.R.P.) om hiervoor belastinggeld te reserveren vond bij de bewindsman geen genade. Er zijn urgentere aanspraken. Van verschillende zijden werd de mi nister onder ogen gebracht dat het hier gaat om een groep invaliden die steeds kleiner wordt. „Als er nu niets aan wordt gedaan is het te laat” aldus de heer Van Lier (P.v.d.A.). De minister noemde de bescheiden verbetering die hij per 1 juli wil doorvoeren, maar die niet voor alle invaliden zal gelden, een eerste aanzet in afwachting van de volksverzekering tegen arbeidsongeschiktheid die in de maak is. Die volksverzekering zal een bo demvoorziening tegen invaliditeit bieden met ’n aanvullende regeling voor werkne mers op het niveau van het minimumloon. De minister zei nog vóór de verkiezingen met het wetsontwerp te zullen komen. De wet zal een premieverhoging van onge veer 0,6 percent vergen. De minister wees een voorstel van de oppositie van de hand om het minimum loon dat in verband met loon- en prijsstij gingen al met ongeveer tien gulden wordt verhoogd, nog eens met drie gulden op te trekken. Een dergelijke structurele ver hoging zou wetswijziging nodig maken terwijl vorig jaar is af gesproken het loon eens in drie jaar aan te passen. De mi nister wees de motie, hiertoe ingediend door de heer Van Lier, dan ook van de hand. Dat deed hij ook met de motie van mej. Barendregt (P.v.d.A.) om een einde te maken aan de dispensatie voor huis houdelijk personeel. De minister deelde mee dat alle sociale uitkeringen voortaan elk half jaar, name lijk op 1 januari en 1 juni aan de geste gen kosten van levensonderhoud zullen worden aangepast. „Dan weet men voor taan waaraan men toe is” zei hij. Vol gens de heer Roolvink genieten nu zeker twee miljoen Nederlanders een sociale uitkering. „Het is dan ook een steeds ge ringer aantal mensen dat het voor het hele volk moet verdienen.” aldus de be windsman. Een interdepartementale werkgroep be zint zich op een verbetering van de po sitie van de oudere ongehuwde vrouw. De minister betwistte mej. Barendregt dat vrouwen en meisjes belemmeringen in de weg wordt gelegd om aan het arbeids proces deel te nemen. De minister toonde zich nogal bezorgd over de werkgelegenheid in noorden, oos ten en zuiden des lands. De hoogconjunc tuur versluiert naar zijn mening de wer kelijke situatie op de arbeidsmarkt. Eén van de moeilijkste problemen is de werkloosheid onder oudere werkne mers. De regering is bereid de supple tieregeling die voorziet in een toeslag van rijkswege op de lonen van oudere werknemers ruime toepassing te geven. Een motie van drs. Nypels (D’66) om de uitkeringsduur van de wet werkloosheids voorziening (nu twee jaar) te verlengen wees de minister af wegens de financiële consequenties. Misbruik van de werkloos heidsuitkeringen is volgens de minister moeilijk tegen te gaan maar de Sociale Verzekeringsraad heeft de zaak in onder zoek. De SVR doet ook een onderzoek naar de oorzaken van het toenemende ziekteverzuim. Minister Roolvink wil de sociale uitke ringen voortaan op vaste data aanpassen aan de gestegen kosten van levensonder houd. De minister denkt daarbij aan 1 januari en 1 juli als „prikdata”. Hij hoopt daarmee meer doorzichtigheid en duide lijkheid te scheppen. „Dan weet men voor taan waaraan men toe is”, aldus de be windsman in de Tweede Kamer bij de be handeling van zijn begroting. Hij wees erop dat steeds meer films ter keuring worden aangeboden, die ui termate wansmakelijke, walgelijke, sa distische, perverse en afschuwelijk wre de taferelen bevatten. Volgens de heer Van Embden moet ongeveer een kwart van de volwassen Nederlanders labiel worden geacht. Dergelijke films zijn door hun uiterst verruwende werking maatschappelijk nadelig. Niet-aangepas- te personen hebben een grotere neiging tot identificatie met wat zich in deze films afspeelt. Het standpunt van de filmkeurings commissie is, dat met het veranderen van de filmkeuring aan de verkeerde kant wordt begonnen. Wordt namelijk de Bioscoopwet ingetrokken dan kan ver toning van films weer aan de bepalingen van het Wetboek van Strafrecht worden getoetst. Deze zijn echter niet toerei kend. Tegen agressie, sadisme en der gelijke in films kan dan niets worden on dernomen, alleen kan iets worden ge- De Rotterdamse beademingsafdeling is één van de tien die in 1955 zijn opgericht in Nederland om hulp te kunnen bieden aan patiënten met ademhalingsmoeilijk heden als gevolg van de toenmalige po liogolf. Later gingen de centra meer al gemeen dienst doen. Maar in de afgelopen jaren is er een aantal in feite in onbruik geraakt door personeelsgebrek. Ook in Rottendam is de afdeling al en kele keren voor korte tijd gesloten ge weest en moesten patiënten naar elders worden verwezen voor zover mogelijk. Definitieve sluiting zou voor stad en om geving volgens de heer dr. G. J. van Weerden, leider van het centrum, een ramp" lijn. DEN HAAG. Naar de mening van de Tweede Kamerleden mevr. Brauti- gam en drs. Lems (beiden P.v.d.A.) moet Albert Hejjn, die klantenobligaties (zogenoemde super-obligaties) tot een totaal van 25 miljoen gaat uitgeven te gen een van 8,5 tot 13 percent oplopend rentepercentage, de hogere dan de gel dende rente financieren uit stijgende produktiviteit. daan tegen het voorkomen van scènes die aanstotelijk voor de eerbaarheid zijn. Daarom kreeg de Kamercommissie het advies de toestand op het gebied van de filmkeuring nog niet te veranderen, maar te trachten eerst het Wetboek van Strafrecht gewijzigd of aangevuld te krijgen. De keuringscommissie verweet de Kamerleden dat aan uitnodigingen om afgekeurde films te komen zien, nooit gevolg is gegeven. Er werden delegaties gehoord die filmcensuur in elk geval voor volwasse nen resoluut afwijzen: het bestuur van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en een gecombineerde delegatie van de verschillende bureaus voor de Geeste lijke Volksgezondheid, die zich hadden aangesloten bij een rapport dat het Na tionaal Protestants Centrum voor de Geestelijke Volksgezondheid had opge steld. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Prof. mr. Ch. J. En schedé heeft in het laatste nummer van het Tijdschrift voor de Politie in een ar tikel verklaard, dat de Amsterdamse politie bij de rellen vorig jaar augustus op de Dam een kans heeft gemist om haar middenpositie duidelijk te maken, toen zij na het optreden van de marine mensen „huiswaarts keerde zonder restanten”. Prof. Enschedé voegt daaraan toe, het hem uiteraard niet bekend is of taktisch uitvoerbaar was een paar die jonge mensen te arresteren, ik weet wel”, hoogleraar, „dat de middenpositie van de politie meebracht dat aan die arres taties hoge prioriteit had behoren te zij toegekend. Ik weet niét of dat gebeur is”. Volgens prof. Enschedé komen er stellig nog heel wat kansen. De hoogleraar verklaart tenslotte dat de politie vooral het „midden” moet houden. Politie, die te maken krijgt met groepen die zich naar links of naar rechts extreem opstellen, moet niet zelf daar tegenin naar rechts of links polari seren”, aldus prof. Enschedé. Dat leerlingverpleegsters tijdens hun opleidingsperiode reeds een eigen ver antwoording hebben voor die onderde len die zij volledig beheersen, past vol gens de s taatssecretaris geheel in de manier van opleiding, zowel in ons land als internationaal. Naarmate de oplei ding vordert, neemt de verantwoorde lijkheid toe. Ook een arts zal elke opera tie voor het eerst moeten uitvoeren en er toch de volle verantwoordelijkheid voor dragen, aldus dr. Kruisinga. DEN HAAG. In de Grondwet moet een artikel komen waarin staat dat de wet regelt wie lid is van het Koninklijk Huis. De regering heeft een wetsontwerp van deze strekking bij de Tweede Kamer ingediend. Het is nodig te bepalen wie tot het Koninklijk Huis behoort om te. we ten op wie het nieuwe Grondwetsarti kel over het inkomen en de belastingvrij dom van leden van het Koninklijk Huis betrekking heeft. De regering windt dat de verplichting om dat vast te stellen in de Grondwet moet worden vastgelegd. Over deze kwestie wordt overleg ge voerd, ook met koninging Juliana. Even eens is de vraag aan de orde of alle rechtsgevolgen die de wet aan het lid maatschap van het Koninklijk Huis ver bindt, nog wel gehandhaafd moeten wor den. Het Koninklijk Huis is een ander be grip dan de koninklijke familie, zo wordt opgemerkt. Als een kind of kleinkind van de koningin geen lid is van het Koninklijk Huis, houdt het nog wél zijn familie rechtelijke en erfrechtelijke rechten en plichten. A

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2