Van groot belang voor opleiding manschappen diefstal wegens Collectanten voor Haarlemse Hemspoorweg- tunnel pas in 1979 klaar Oefengebouw Velser brandweer kan intensiever worden benut Beverwijkers krijgen acht maanden cel kunstijsbaan 4 VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND PB Alle soorten brand worden Brandje aan Hagelingerweg Havenberichten nagebootst IJmuider Courant I DONDERDAG 14 JANUARI 1971 IJMUIDER COURANT UITSPRAKEN RECHTBANK Dat is uit het leven gegrepen Zwaar, maar goed ■L V elsen-IJ muiden Beverwijk 36] Uitslagen van Bowling Bond WW Velsen-Noord ‘O - SA ■4^® 'I 'ia «11 ■BB» (Van een onzer verslaggevers) me- Baanders vrouw mr. ADVERTENTIE ‘j I van CAROLINE: Ik geloof dat ons t.v. toestel langzamerhand te oud wordt, Johan! JOHAN: Ja, maar hoe komen wij, arme wezen, aan een nieuw? Bezorg mij tot en met 31 januari 1971 gratis de Naam Adres Vul onderstaande bon in en raak gratis vertrouwd met de overvloedige, betrouwbare nieuwsbron in de IJmond. Neem de krant, die is iedere dag g.oednieuw I Vol met gloednieuw nieuws uit de hele wereld, uit het land, maar ook uit eigen streek en stad. Ten minste, als U de IJmuider Courant neemt Achter de vuurhaard in het oefen gebouw lag in een kamertje een zo genoemde gewonde, in dit geval een pop, welke met succes naar buiten werd getransporteerd. men met een rookmasker op niet spoedig onwel behoeft te worden. Het belang van persluchtmaskers wordt daardoor nog eens extra benadrukt. Het gebruik ervan vereist ook een speciale opleiding Aangenomen wordt, dat kleinere korpsen, die een of twee maal per jaar met een brand worden geconfronteerd, de noodzaak niet inzien van het aanschaffen van de complete persluchtapparatuur en daarom ook niet komen oefenen. Doch in de eerste plaats zo vertelde men ons is nimmer te zeggen, dat zelfs bij sporadi sche branden, die apparatuur niet van node zou kunnen zijn, terwijl daarnaast het oefengebouw ook voor tal van andere oefe ningen kan worden gebruikt. Het lijkt er soms wel op, of er een soort van drempel- Natuurlijk kan het gebouw niet iedere dag worden gebruikt, want het moet ook regelmatig worden schoongemaakt, er moe ten nieuwe situaties worden ingebouwd, verbrande deuren dienen te worden ver nieuwd, kortom het vergt nogal wat on derhoud, doch dat neemt niet weg, dat het oefengebouw nog heel wat intensiever kan worden gebruikt, als de wil daartoe maar algemeen bestaat. De officier achtte opzettelijke heling niet bewezen, maar dat was wel het ge val met grove onvoorzichtigheid bij de koop. Hij eiste een boete van tweehon derd gulden en twee weken voorwaarde lijke gevangenisstraf. De rechtbank deed vanmorgen conform uitspraak. DONDERDAG 14 JANUARI Aquariumver. Velsen, in Oud-Kath. ver- enigingsbegouw, Koningin Wilhelminakade, IJmuiden, 20 u. bijeenkomst. Openbare leeszaal en bibliotheek, Fili aal Santpoort-Zuid in De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan, 19-21.15 uur. Manly Sport, boksles en -training in de gymnastiekzaal van de Moerberg-Comité- school aan de Kerkstraat in IJmuiden- West, 19.30-21.30 uur. Sporthal zeewijk, 19-22.30 u. Badminton- ver. Velsen. De Ring, bokstraining in de gymnastiek zaal van de F. L. Ossendorpschool in IJmuiden, ingang Wijk aan Zeeërweg, van 19.30 tot 21.30 uur. DONDERDAG 14 JANUARI Aqua Home, Kamp Rooswijk, Konings weg, 19.30-22 u. soos, visverkoop en biblio theek aquariumsociëteit Tropica. VRIJDAG 15 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg. Geopend 14.30-17.30 en 10-21.30 uur. DONDERDAG 14 JANUARI Beverwijkse Sportraad. Huize Schey- beeck, Velserweg. 20-22 u. spreekuur. De Slof, Raamveld. 20 u. open klaverjas- soos. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. •?r Woonplaats Daarna kunt u mij noteren als: maandabonnee (ƒ6.p. m.) kwartaalabonnee (ƒ17.50 p. kwartaal). Deze BON opzenden naar de IJMUIDER COURANT in ongefrankeerde enveloppe. Antwoordnummer 416, HAARLEM. Geldt niet voor abonnees van de IJmuider Courant. en binnen evenmin aan hitte en vuur. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Aangezien de bouw van een Hemspoorwegtunnel acht tot negen jaar zal duren, is het duidelijk dat de Hembrug voorlopig niet kan worden ge mist en de aanvaringsschade moet wor den hersteld. Dit antwoorden Gedeputeer de Staten van Noord-Holland op vragen van het V.V.D.-statenlid mr. J. R. Voute. HAARLEM. De uitslagen van de deze week in de Bowling hal gespeelde wedstrijden voor de Haarlemse Bowling Bond luiden: CokesLob Stars I 2-1, Alley StrikeIJmond Stars 3-0, Lob Stars IILob Stars XII 3-0, Team ZStrike Bouters 3-0. Vlak voor het naar binnen gaan in het brandende en rokende gebouw worden de manschappen nog snel even door de bevelvoerder geïnspec teerd of zij alles volgens voorschrift hebben aangebracht. Mede ook voor hun eigen veiligheid. HM VRIJDAG 15 JANUARI Alg. Bond Bejaarden, 14.30 u. cabaret in De Meerpaal, Banjaertstraat 13, Velsen-N. Paviljoen Velserhooft, Dr. de Grootlaan, Santpoort-Noord, openbare vergadering van de VVD-afdelingen Velsen, Heems kerk en Bloemendaal; aanvang 20.15 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort Noord, Spaarnberg, Wüstelaan 79, 14.30 tot -17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen Noord, Wijkerstraatweg 177, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur. Velserbad, Briniostraat 18, IJmuiden: 6.30 tot 8 uur gemengd zwemmen; 8 tot 12.15 uur schoolzwemmen; 12.15 tot 13.15 uur gemegnd zwemmen; 13.20 tot 16.15 u. schoolzwemmen; 16.15 tot 16.45 uur zwem lessen; 16.45 tot 18 uur gemengd zwem men; 18 tot 19.30 uur zwemver. U.R.B.; 19.30 tot 21 uur gemengd zwemmen; 21 tot 22.30 uur zwemver. IJ.R.B. IJmuider Harmonie, in de Middelbare Meisjesschool, Tolduinerlaan: 19 tot 20 u. repetities jeugd tamboer- en trompet- terskorps; 20 tot 22 uur repetitie tamboer en trompetterskorps. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, jongerenclubs, tiener soos, judoles. Sporthal Zeewijk, IJmuiden, 19.30-23 u. vollebal- of basketball-competitie. Het Statenlid had er op aangedrongen, dat niet tot herbouw van het spoorweg- viaduct „het grootste verkeersobsta kel in het Noordzeekanaal” moest wor den overgegaan doch dat in plaats daar van zo spoedig mogelijk de bouw van de tunnel ter hand zou moeten worden ge nomen. Uit een kostenraming, die G.S. van de minister van Verkeer en Waterstaat heb ben ontvangen, blijkt dat nog dit jaar met de bouw van de spoorwegtunnel wordt begonnen. De kosten worden ge raamd op 225 miljoen. De minister heeft de provincie en de gemeente Amsterdam gevraagd samen een derde gedeelte van dit bedrag te betalen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Dikke rookwolken sttfgen op uit het oefengebouw van de brandweer nabq de Velsertunnei. Branweermannen in volle bepakking rennen er omheen, terwijl verscheidene brandweerauto’s er naast staan opgesteld. Het is een bekend beeld voor het verkeer, dat hier intensief pas seert, zo ook voor omwonenden. Het oefen gebouw is bestemd voor elk brandweer korps waar vandaan ook, dat er tegen een bepaalde vergoeding gebruik van wenst te maken. Het is namelijk het enige oefengebouw van deze aard in ons land. Maar dat er een druk gebruik van ge maakt wordt, dat kan nu bepaald niet worden gezegd. vrees bestaat, waartoe toch geen enkele aanleiding behoeft te zijn. In het afgelopen jaar zijn brandweer korpsen uit zestien gemeenten in ons land hier in Velsen komen oefenen, zo ook de rijksbrandweerinspectie van Haarlem en Den Haag en twaalf bedrijfsbrandweren, die een of meerdere keren verschenen zijn. x. kmw (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Woensdagmiddag om half vijf brak door nog onbekende oor zaak brand uit in een onbewoonbaar ver klaarde woning aan de Hagelingerweg, welke door een antiquair als opslagruim te wordt benut De brandweer had de zaak zeer snel onder controle en er ont stond weinig schade. j/Jnilll HAARLEM. De rechtbank heeft vanmorgen twee inwoners van Bever wijk van 21 en 23 jaar conform de eis van de officier van Justitie, mr. Van der Valk Bouman veroordeeld tot een gevan genisstraf van acht maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De twee mannen hadden in augustus van het vorige jaar samen 160 gulden uit een café gestolen en zich een auto toegeëigend, die ze later in Amsterdam lieten staan. Het had weinig gescheeld of de man, die voor het proces „even” uit zijn werk was weggelopen, was op aandrang van de officier in voorlopige hechtenis ge nomen. Uit verscheidene arrondissemen ten waren, nadat de man wegens dief stal en inbraak was gearresteerd, pro- cessen-verbaal binnengekomen. De recht bank vond de hechtenis echter niet nood zakelijk. Twee inwoners van Beverwijk kregen beiden een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan twee voorwaardelijk voor diefstallen van radio’s uit een auto en een winkel. De officier had dezelfde straf geëist. Mr. Helsloot, die als verdediger de 23-jarige jongeman optrad weet de diefstal aan enerzijds de moeilijkheden bij de jongeman thuis en anderzijds aan het drankmisbruik. Mr. Heidinga, die voor de tweede, 22-jarige jongeman op- „Jammer”, zeggen de Velser brandweer lieden, die uit ervaring weten welke voor delen men heeft aan het oefenen in dit gebouw. Bijna elke vorm van brand kan erin worden nagebootst, schier iedere me thode van brandbestrijden kan er worden toegepast, op allerlei manieren kunnen reddingen worden uitgevoerd. „Jammer” zeggen ook de leden van de landelijke brandweerstaven, met name uit de grote steden en van de grotere bedrijfsbrand weren, die wel vrij regelmatig komen oefe nen en er een schat aan ervaring uit peu ren. De afgelopen twee dagen is het gebouw in gebruik geweest bij de Amsterdamse brandweer, die het gebruikte voor een praktisch examen, dat men heeft afgeno men van 22 manschappen, die een oplei ding en training van twaalf weken achter de rug hebben. Degenen, die het examen met goed gevolg hebben afgelegd komen volgende week direkt in de uitrukdienst. Gewerkt werd met ploegen van vijf man. die met een brandweerauto op enige af stand stonden opgesteld en in actie kwa men zodra dikke rookwolken vanuit de eerste en de tweede verdieping naar buiten kronkelden. Er werd gewerkt met de hoge- druk spuit eerst en de lagedruk nader hand. Een bevelvoerder en twee manschappen begaven zich met persluchtmaskers op naar binnen. Hun taak was door te dringen naar een kamer op de tweede verdieping, waar een gewonde zou liggen. In dit geval een dummy. Op hun weg daarheen moesten zij de vuurhaard passeren. Een echt vuur, met kronkelende hete vlammen. Volkomen waarheidsgetrouw nagebootst dus,zodat de mannen plat op hun buik in het leger zou men zeggen in „tijgersluipgang”, de brandweer zegt „robben” zich moesten voortbewegen in hun zware bepakking, bestaande uit de persluchtapparatuur, de red-gordel om, de red-lijn aangelijnd, de bijl, de lijntas, een koevoet en verlichting, daarbij de handen beschermd door speciale handschoenen. En uiteraard de straalpijp in de hand, de slang meezeulend. Zodra het doel bereikt was, moest de pop weer mee teruggenomen worden, langs dezelfde weg. Een zwaar karwei, dat niet temin keurig werd geklaard. Inmiddels hadden andere manschappen buiten de slangen uitgerold en alles in gereedheid gebracht om te kunnen spuiten. Zodra alles volgens de regels was afge werkt en de commanderende officieren hun beoordeling hadden gemaakt, werd alles weer opgerold, rukte de ploeg in en trad de volgende ploeg naar voren, voor hun vuurdoop. Een zware vuurdoop, niettemin een zeer goede. Van groot belang is daarbij het ge bruik van de persluchtmaskers, die helaas nog niet bij alle brandweerkorpsen in ge bruik zijn zo vertelde men ons. Wel heeft men vrij algemeen de rook maskers, die voorzien zijn van een filter bus. Maar een rookmasker houdt het kool- monoxyde niet tegen en bovendien weet men nooit wanneer het filter verzadigd is. Teneinde toch de mogelijkheid te ope nen hier met een rookmasker te oefenen, heeft men in Velsen een methode gevonden, door zogenoemde „lichte rook”, meer aan gepaste rook dus, te vervaardigen, zodat Een oefening of een examen, het maakt weinig verschil, want het gaat erom, dat men kennis maakt met de werkelijke gang van zaken bij een brand. Daarom aan rook geen gebrek De officier was tijdens de zitting van mening dat de twee geen geboren mis dadigers waren en dat het allemaal nog goed zal komen. De raadslieden, en mr. Blanke- voort vroegen beiden clementie en we ten het gebeurde aan een opwelling na het bezoek aan een café. „Acht maanden on voorwaardelijke ge vangenisstraf” was de uitspraak tegen een 30-jarige Haarlemse koopman. De officier had tien maanden geëist we gens diefstal. Tot de gestolen goederen behoorden onder meer tegels, beeldjes, een antiek tafeltje, een Friese staart klok en een houten schouw. trad, zei dat de diefstal van zijn cliënt éénmalig was. „U zult hem hier niet meer zien”, aldus mr. Heidinga. In verband met de diefstal stond ook een 35-jarige cafébediende terecht. Hij had namelijk één van de gestolen ra dio’s gekocht, om hem aan zijn schoon moeder te geven. Tijdens de zitting ont kende de verdachte de woorden uit de verklaring voor de politie, hetgeen zo wel officier als rechtbankpresident erg irriteerde. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Fiducia, Mo-I-Rana, IJmuiden; Spiekeroog, Oxelesund; Bellavia, Londen; Oranjeborg, Skogal, Zaan dam; Schweiburg Sondby, Zaandam; Torstein, Bremen; Huberma, Calais, IJmuiden; Jean-E, Londen; Sir Archibald Page, Londen; Kurpawn River, Bremen; Wigges, Delfzijl; Apollo-1, Rot terdam, IJmuiden; Bierum, St. Brieuc; Nabstein, Antwerpen; Leerort, Noordzee, IJmuiden. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Laurenz, Kingslynn, IJmuiden; Urundi, Rotterdam; Bodil Schmidt, Bremerhaven; Tiber, Liverpool; Tor Anglia, Gothenburg; Sheratan, Yelland; Stella Maris, Hamburg; Hoegh Benin, Duinkerken; Santa Maria, Brunsbuttel, IJmuiden; Walen- burgh, Rotterdam; Assel, Emden; Canis, Bergen. Donderdag aangekomen in IJmuiden: Memel, Dagenham; Bali, Rotterdam; Charis, George town; Calchas, Palermo; Martha Friesecke, Poole; Albatros, Hamina; Dapa, Londen; Dic tion Greenwich, IJmuiden, Ruesiringen, Wor kingen, IJmuiden; Cara veile, Bornholm; Kat- tenturn, Cont. plat, IJmuiden; Pamass II, Kail- stad; Clarity, Londen; Joselin, Purfleet; Hullman 4- sleep PM 24, Noordzee; Seaman, Noordzee; Bravo Contender, Immingham; Amstelstroom, Hull: Zaanstroom, Felixtowe. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Min- taka-N, Felixtowe; Inha, Rotterdam, Pallas, Rot terdam; Laertes, Bahana; Starachowice, Noordzee f/o; Frivolity, Londen. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan.) (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op de dag van de wereld kampioenschappen op de schaats za terdag 13 februari wordt er in geheel Kennemerland een groots opgezette inza melingsactie gehouden ten behoeve van de Haarlemse kunstijsbaan. Men hoopt 3500 collectanten bereid te vinden en zij zouden 250.000 moeten in zamelen om de plannen voor de aanleg van de baan op korte termijn te kunnen naast de Kennemer Sporthal en zal dus vanuit de gemeente Velsen gemakkelijk bereikbaar zijn. In Velsen hebben zich echter nog te weinig collectanten gemeld. Men kan zich als collectant(e) opgeven bij het hoofdpostkantoor in IJmuiden, te lefoon 13441, bij het postkantoor aan de Kanaalstraat in IJmuiden-West en bij het hulppostkantoor in Velsen-Zuid, die na doorverbinding eveneens bereikbaar zijn via het telefoonnummer 13441. In IJmuiden kan men zich verder nog aanmerlden bij het postagentschap aan het Canopusplein, telef. 10573. Het post agentschap in Driehuis is bereikbaar on der telefoonnummer 16811 en het postkan toor in Santpoort-Zuid onder nummer 023-378211. De minimum leeftijd van de collectan ten is gesteld op veertien jaar. Allen die meewerken aan de inzamelingsactie wordt een gratis maandabonnement voor de kunstijsbaan in het vooruitzicht ge steld. 'i'. KW jl ral' V' «V1 ifel n o™ -4 C - -

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5