Verlies N.S. Arabieren willen weer m ons land naar Veiligheidsraad Zambia stelt leverantie aan Bucher ook vanochtend niet vrij Uitgewezen Rus terug van Britse wapens Zuid-Afrika aan orde 60 miljoen toegenomen CHU in Oost- Groningen laat Kikkert vallen België schrapt BTW op bloed J Schip met vier vissers vermist Senator Muskie in Kremlin jac.warnmg Geen schot in hervatting vredesoverleg Israëlische actie in Libanon Gemenebest-conj erende Waterstaatswerk Havenarbeiders boven de zestig r HET WEER Ringverwarming moet sluiten Winter bezorgt Amerikanen Shag en pijptabak vijf cent duurder veel problemen Diepvrieshaantjes gevlogen geen zwaar werk AGENDA pagina 17 Verder in de krant F; m VRIJDAG 15 JANUARI 1971 JAARGANG NUMMER 60 61e WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Het woord is aan... Strafexpeditie 8 r ’t is een dolle boel 20—60% korting op moderne meubelen bij na protesten - Zijlstraat 62 - Tel. 31 04 13 - Haarlem VOOR UW AFSPRAKEN rRajMidiS T elefoon 1 11 66 Dameskapsalon - IJOTOOEN W* ^LANGE NIEUWSTR. 181 Nog dit jaar beslissing over Schiphollifn Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Umuiden. Telefoon administratie 154 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning j z Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mjje, H. P. Stuurman H. van Loojj, onderdirecteur ■ft Geen vorst Mi r. IJmuider Courant Shakespeare: (Zie verder pagina 15) ADVERTENTIES Luidsprekers en A Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina’s De Egyptische afgevaardigde bij de VN Zayat beraadslaagde gisteren afzon derlijk met VN-bemiddelaar Jarring en met secretaris-generaal Thant. EDELSMID - JUWELIER Unieke kollektie Iedelsmeedwerk ;l Korte Houtstr. 16, Haarlem, tel. 311582 zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug. (Van onze redactie economie) BRUSSEL. Na een storm van pro testen in België heeft de overheid afge zien van een 6 percents BTW-heffing op bloed, dat aan patiënten werd geleverd bij transfusies. Het ging hier om bloed dat donors gratis aan de ziekenhuizen le verden. wnkunst De heer Popov werd in 1961 onge wenst verklaard, nadat hij, als tweede secretaris van de Russische ambassa de in Den Haag, betrokken was ge weest in een handgemeen met Neder landse marechaussee op Schiphol. De marechaussee wilde zich ervan over tuigen dat de vrouw van de Russische chemicus Alexei Golub, die in Neder land asiel had gevraagd, uit vrije wil naar de Sovjet-Unie terugkeerde. De Russische regering wees daarop de Nederlandse ambassadeur in Moskou, mr. H. A. Helb, uit. De heer Popov zou na 1961 al eens meer in Nederland zijn geweest. NEW YORK/BEIROET (Reuter, AFP en AP) Er zit helemaal geen schot in de pogingen om de vredesbe sprekingen over het Midden-Oosten weer op g.r«ng te krijgen. Egypte en Jordanië overwegen de Veiligheids raad opnieuw in te schakelen. Een Arabische zegsman verklaarde gister avond dat daarover nog geen beslis sing is gevallen, maar berichten uit diplomatieke kringen in de Verenigde Naties laten er weinig twijfel over bestaan dat de Raad voor het einde van de maand bijeen zal worden ge roepen. In de veertien dagen, dat België nu de BTW kent, zijn er ook duizenden klach ten binnengekomen over kappers, restau ranthouders en slagers, die de prijzen flink op jagen. In sommige gevallen met 25 tot 30 percent Het vaartuig zou donderdag in de thuis haven terugkeren. Sinds dinsdag heeft men echter geen radiocontact meer ge had met de „Breskens 16” die onder de Engelse kust op tong ging vissen. De heer A. D. Popov, die in 1961 door Nederland als diplomaat perso na non grata is verklaard en uitgewe zen, is weer in ons land. Hij arriveer de donderdag als lid van een Russi sche delegatie, die de ondertekening van een culturele overeenkomst met de vereniging Nederland-USSR kwam bijwonen. Omdat hij destijds nadruk kelijk als diplomaat werd uitgewezen, kon hij, nu hij in een andere capaci teit ons land wilde bezoeken, toch een visum krijgen. Waarschijnlijk is zijn terugkeer wel een unicum in de diplo matieke geschiedenis. De diefstal werd gepleegd terwijl de chauffeurs in een Duits grensrestaurant zaten te eten na de grensformaliteiten te hebben vervuld. Toen zij weer buiten kwamen, was de combinatie verdwenen. Totdusver bleven alle nasporingen ver geefs. (Van onze Utrechtse redactie) Utrecht. Hoewel de nieuwe dienst regeling 1970 meer aan extra inkomsten heeft opgeleverd dan gekost aan extra uitgaven, hebben de Nederlandse Spoor wegen over het afgelopen jaar het ver lies met 60 miljoen zien stjjgen tot 140 miljoen (in ’68 en ’69 was het 80 mil joen). Het totale verlies over de afgelo pen jaren bedraagt nu rond 512 miljoen gulden. De eerstkomende jaren mag niet op daling van de verliezen worden ge rekend. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 13 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, 9 Weg en Wieli9 Puzzel 11 Schrijvende lezers 11 De Kleine Wereld13 Economisch nieuws 13, 19 Kunst 15 Radio en tv15 Weerrapport 17 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21, 23 NEW YORK (Reuter). In de straten van New York surveilleren vandaag se dert de vroege ochtenduren politie-offi- cieren, -onderofficieren en rechercheurs in plaats van gewone straatagenten. De politiemannen hebben het werk neerge legd uit protest tegen het uitbljjven van een oplossing voor een salarisgeschil. ARNHEM. Het ministerie van Eco nomische Zaken heeft de tabakshandel toestemming verleend om met ingang van 18 januari de prijs van shag en pijptabak vijf cent per pakje van vijftig gram te verhogen. Dit, omdat de grondstoffen duurder zijn geworden. a (Van onze correspondent) VLISSINGEN/BRESKENS. De vis sersvloten van Vlissingen, Breskens en Arnemuiden zijn vanmorgen om tien uur uitgevaren om een speurtocht te begin nen naar de vermiste .Breskens 16” van schipper J. Vermeulen. Aan boord van het schip, dat maandag is uitgevaren, be vinden zich in totaal vier bemanningsle den. WASHINGTON (DPA). Grote delen van de Verenigde Staten zijn gisteren door sneeuwstormen en ijzel getroffen, die vele ongelukken veroorzaakten en tal rijke mensen van de buitenwereld afsne den. Na een sneeuwstorm in Californië wa ren de hoger gelegen gebieden van deze zuidoostelijke Amerikaanse staat met een sneeuwlaag van één a drie meter bedekt. De sneeuwval wordt de hevigste sinds 1951 genoemd. Het midden-westen en het oosten van de VS waren gisteren nadat het had ge regend, met een ijslaag bedekt, die al leen al in de omgeving van Cleveland in Ohio meer dan honderd ongelukken ver oorzaakte. In het gebied van Chicago werden alle vluchten van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen afgelast. SINGAPORE (AFP). Op de openings dag van de Gemenebestconferentie in Singapore heeft, zoals werd verwacht, president Kenneth Kaoenda van Zambia direct de kwestie van de voorgenomen hervatting van de Britse wapenleveran- ties aan Zuid-Afrika aan de orde gesteld. Hij deed dit door aan de conferentie een „beginselverklaring” voor te leggen, waarin „elke vorm van bijstand die kan bijdragen tot een versterking van de ra cistische regimes” wordt veroordeeld. Naar verluidt stuurt Kaoenda, die fun gerend voorzitter is van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), aan op een zo spoedig mogelijke aanvaarding RIO DE JANEIRO (Reuter en AP). In de Braziliaanse stad Rio de Janeiro werd vanmorgen nog met spanning ge wacht op de vrijlating van de Zwitserse ambassadeur Giovanni Bucher. Bucher zou worden losgelaten zodra foto’s zouden zijn gepubliceerd over de aankomst in Chili van de zeventig vrijgelaten politie ke gevangenen. Dat laatste gebeurde gis teren al. Als de Veiligheidsraad bijeenkomt, zul len de Arabieren zeker vragen om een resolutie ter veroordeling van Israëlische plannen om nederzettingen te stichten in bezette gebieden. Vernomen is dat ze ook zullen aandringen op een uitgebreid debat over het hele gecompliceerde vraagstuk van het Midden-Oosten. Men verwacht ook dat de Raad verlenging zal vragen van het bestand aan het Suezkanaal dat op 5 februari afloopt. Is rael verzet zich tegen het opnieuw in schakelen van de Veiligheidsraad met het argument dat dit Jarrings vredes missie in ernstige mate zou ondermij nen. De Israëlische premier Golda Meir heeft gisteren in een door de Amerikaan se televisie uitgezonden vraaggesprek ge zegd dat er geen Israëlische troepen uit de bezette gebieden zullen worden terug getrokken voor er vrede is. Bovendien zou Israel niet terugkeren op de gren zen van voor 1967. van zijn voorstel. Premier Heath van Groot-Brittannië zou daartegenover pro beren de kwestie op de lange baan te schuiven door een eindeloos debat, bij voorkeur in een commissie, over de „be ginselverklaring” te beginnen. De kans hierop is groot, aangezien nu al uiteenlo pende interpretaties worden gegeven van de kern van deze verklaring. Zo zijn bepaalde landen van oordeel, dat men „bezwaarlijk kan stellen dat het bewind in Pretoria door de beoogde Britse wapenleveranties fregatten en vliegtuigen voor de marineluchtvaart- dienst zal worden versterkt.” Aan de andere kant voeren tegenstanders van de leveranties aan, dat de recente aanval op Guinee door Portugezen, heeft aange toond dat elk soort militaire materieel voor kolonialistische doeleinden kan wor den gebruikt. Veel bewolking met plaatselijk regen. Overwegend matige wind tussen zuid en west. Minimum temperaturen 2 graden, maxi mumtemperaturen omstreeks 6 graden. „De gestegen Russische macht op de zeeën noodzaakt Groot-Brittannië tegenmaatregelen te nemen”, zei pre mier Heath van Engeland vandaag op de Gemenebestconferentie in Sin gapore. Het leek er op dat hij de dag tevoren in Koeala Loempoer deze woorden al in praktijk wilde brengen. WINTERSWIJK. Aan de Duitse kant van de grenspost Kottenöding bij Win terswijk is woensdagavond een vracht wagen met aanhanger uit Barneveld, die geladen was met 25.000 diepvriesnaantjes. gestolen. De lading was bestemd voor München. Alle dingen worden met meer hartstocht nagejaagd dan genoten. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. Ringverwarming N.V. in Leeuwarden, onderdeel van het SHV-concern in Utrecht, gaat het bedrijf geleidelijk sluiten. Plannen daartoe zijn uitgewerkt, maar moeten nog door de commissarissen be handeld worden. Ringverwarming werkt met verlies en is niet voldoende opge wassen tegen de concurrentie. Bij het bedrijf werken in totaal een tweehonderd mensen, van wie een vijftigtal in Leeuwar den. De overigen, voor het merendeel monteurs en vertegenwoordigers, wonen over het gehele land verspreid. Het is niet bekend hoeveel ontslagen zullen val len, maar aan te nemen valt, dat een groot deel van de ringverwarmingperso - neelsleden functies aangeboden zullen worden in andere onderdelen van het SHV-concern. De Russische premier Alexei Kosygin (Inks) heeft vandaag in het Kremlin een gesprek gevoerd met de Amerikaanse senator Edmund Muskie. Naast de Amerikaan een Russische tolk en de reizende Amerikaanse ambassadeur Averell Harriman. Israëlische commandotroepen hebben in de afgelopen nacht een grote aanval ondernomen op de Palestijnse „zeeba- sis” bij Saida. Daarbij zijn twee huizen, een Palestijns bivak, ondergrondse ver blijven en een vlot met een raketwerper opgeblazen. De commando-eenheid maakte wapens en andere militaire uit rustingsstukken buit. Van deze basis zijn volgens Israel op 2 januari over zee zes Palestijnse kik vorsmannen Israel binnengekomen om een Israëlische burger te ontvoeren. De groep stuitte op een Israëlische patrouil le die vijf Palestijnen gevangen nam. De zesde wist te ontkomen. Bij die actie van vannacht is, zo wordt gemeld, hevig gevochten. De Israëlische expeditie had de steun van vijf helikop ters. Volgens een Israëlische woordvoerder zijn bij de aanval tien Palestijnen ge sneuveld. De Israeli’s zouden zes ge wonden hebben. Volgens de Palestijnen zijn er twee Palestijnen omgekomen en zeven gewond geraakt. De Israeli’s zou den zware verliezen hebben geleden. De strijd heeft vier uur geduurd. De Libanese legerleiding heeft vanoch tend langdurig over het incident verga derd. Er is daarna een klacht ingediend bij de Verenigde Naties. In de loop van dit jaar begint de be drijfsgeneeskundige dienst voor de haven van Rotterdam met een geneeskundig on derzoek van zevenhonderd havenarbei ders van 55 jaar en ouder, die in de haven zwaar werk verrichten (stuwer, havenwerker etc.). Men wil op den duur de havenarbeiders van 55 jaar en ouder begeleiden via een periodiek geneeskun dig onderzoek. (Van onze correspondent) OUDE PEKELA. De C.H.U.-Staten- kringen Oude Pekela en Winschoten heb ben hun Tweede-Kamerlid, de heer Kik kert, volledig laten vallen. De Oostgro- ninger C.H.U. heeft geen vertrouwen meer in hem en als direct gevolg daarvan willen ze zijn kandidatuur voor de ko mende verkiezingen niet steunen. De beide Statenkringen zullen alle kies verenigingen in het land een brief zenden waarin men zal uiteenzetten welke hou ding men aanneemt ten aanzien van de heer Kikkert. Dit is gisteravond in Jip- singhuizen besloten tijdens een openbare vergadering van de C.H.U. De beide sta tenkringen, zo bleek, nemen het de heer Kikkert bijzonder kwalijk dat hij een onjuiste voorstelling van zaken geeft ten aanzien van het divisieplan-Ter Apel. Men verwijt hem tegenstrijdige uitspra ken, arrogantie en verdraaiing van feiten. Tijdens deze vergadering verklaarde een landbouwer: „In het Duitse gebied, dat grenst aan Westerwolde, worden reeds een paar jaar geen bouwvergunnin gen meer verstrekt en mogen reeds be gonnen bouwwerken niet worden afge werkt. Dit gebied krijgt een NAVO-be- stemming en zal aansluiten op het mili taire terrein dat in Oost-Groningen is geprojecteerd. Het staat dan ook reeds bij voorbaat vast dat het divisieplan-Ter Apel uitgevoerd wondt.” (Zie ook pagina 2.) Het Braziliaanse regime is, evenals dat van Uruguay, van plan harder op te tre den tegen toekomstige ontvoerders niet meer op hun eisen in te gaan. In militaire kringen in Brazilië is men, aldus het Braziliaanse persbureau „Trans- press” van mening dat diplomaten, onver schillig hun rang of nationaliteit, geen onderpand meer van opstandelingen zul len vormen. De Zwitserse ambassadeur Bucher zal volgens het persbureau de laatste zijn geweest die tegen politieke gevangenen wordt uitgewisseld. Verwachting van het K.N.M.I. tot zater dagavond ROTTERDAM. Havenarbeiders van zestig jaar en ouder zullen in de havens van Amsterdam en Rotterdam niet meer hoeven te werken aan boord van schepen en lichters, die alleen via ruim, of touw ladders toegankelijk zjjn. Zjj zullen verder geen langdurige zware stuwadoorsarbeid hoeven te verrichten, tenzij zij hiertegen zelf geen bezwaar hebben. Werkgevers- en werknemersorganisaties zijn dit in de onderhandelingen over de nieuwe CAO, die per 1 januari is ingegaan, overeen gekomen. President-directeur mr. M. G. de Bruin gaf deze cijfers donderdag in Utrecht in zijn nieuwjaarsrede. Hij deelde ook mee dat de nieuwe dienstregeling goed is aan geslagen, dat in 1970 voor het aantal reizigers-kilometers de acht-miljardgrens gepasseerd is, die nauwelijks anderhalf jaar geleden pas voor 1972 was voor zien. De hoofdzaak van de kostenstijging is de post personeelsuitgaven. Die stegen met 76 miljoen gulden, waarvan ruim 13 miljoen is veroorzaakt door de 400 gul den. Het nieuwe kabinet zal nog dit jaar beslissen over de aanleg van een agglome- ratie-spoorlijn van Zoetermeer naar het (nog te bouwen) Den Haag CS en over de Schiphollijn, aldus mr. De Bruin. Wanneer de regering haar fiat geeft zal onmiddellijk met de bouw van de Schiphollijn worden begonnen. Men hoopt in acht jaar de bouw te kunnen klaren. Desgevraagd deelde mr. De Bruin mee, dat midden 1971 Rijkswaterstaat met de bouw van de Hemspoortunnel zal begin nen. (Zie verder pagina 19). De commissie „oudere werknemer,” gevormd door de twee scheepvaartvere- nigingen en de drie samenwerkende bon den van vervoerspersoneel, zal zich gaan bezighouden met het vinden van meer aangepast havenwerk voor deze groep ar beiders. a

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1