Inbraken in KOOKLES VOOR KINDEREN Velsen op 20 en 27februari Leuk initiatief in Velsen nu Mogelijkheid tot doorlichting van mannen vanaf 40 jaar Twee vluchten vol; twee extra tochten Droomreis van „De Mei” „Tehuis” Ifl ui-.)® D’r uit MET JUMBO NAAR BRUSSEL IN DE VISHAL Havenberichten C arillonklanken over IJmuiden Inrichting van Beeckestijn uitgebreid Nu zon zoeken In februari J;1 it® ai Pk VRIJDAG 15 JANUARI 1JMUIDER COURANT 1971 Woonplaats Hobby Spelen I E I I I I I I I I I B B B B B B Keuze B I I I I I B I B B I B B B B a B fl DE MAGNEETnv de meest complete reisorganisatie I I I DE MAGNEET nv I I I I I a I DE MAGNEETnv z giiii V w s •sï'-'uZ l I (Van een onzer verslaggevers) Koken altijd een spannende bezig heid. aan Naam aantal personen m. v. Datum doorhalen welke niet wordt verlangd. Even proeven ADVERTENTIES ADVERTENTIE cursies te over. Prima hotels trein 10 v.a. f 324.-» v.a. 336, 1 ADVERTENTIE slavië. Geniet van het formi- of Krk Daar is ’t fijn. Daar Direct na inschrijving ontvang ik een reisschema en gegevens over de wijze van betaling. Eigenlijk zijn we wel enthousiast ge worden over die kookcursus voor die jonge meisjes. Zelf vinden ze het erg leuk en als zij van de lagere school komen en op een leeftijd waarop men over het algemeen kooklessen normaal gaat vinden, dan heb ben velen geen tijd meer, omdat zij naar een school voor voortgezet onderwijs gaan en huiswerk moeten maken, of omdat zij hele dagen gaan werken en pas thuis ko men als het eten al op tafel staat. Op de huwbare leeftijd hebben zij dan vaak niet geleerd om koken leuk te vinden, om met koken te „spelen” en er een hobby van te maken. Zonder er nu overdreven veel waarde aan te hechten vinden we de kookcursus voor kinderen van het buurthuis „De Mei” een leuk initiatief. meisje van acht tot twaalf jaar, dat op de kookles van „De Mei” is geweest, helemaal niet zo vreemd in de keuken thuis staan. Spreekuur. De wethouder van onder wijs in Velsen, de heer M. Roessingh, en de wethouder van financiën, de heer J. G. Kolkman, houden op woensdag 20 januari geen spreekuur. (Van een verslaggever) Vrijdagmorgen werden in IJmuiden door 55 vaartuigen aangevoerd: 8150 kisten en 400 kleine kisten vis, 3600 stijve kabeljau wen en 30.000 kilogram tong. Bij de aan voer waren: 190 kisten en 400 kleine kisten schelvis, 100 kisten wijting, 1350 kisten gul, 2050 kisten haring, 800 kisten sprot, 4200 kisten schol, 60 kisten tarbot en 600 kisten varia. Scheveningen: De aanvoer in Schevenin- gen bestond vrijdagmorgen uit: 250 kisten wijting, 1000 kisten gul, 1300 kisten schol, 100 kisten varia en 11.000 kilogram tong. I begeert. Ook speciale jonge renreizen. Vraag de Magneet vakantiereisgids. Dubrovnik 15 d. v.a. f 547.-. Korcula 15 d. v.a. f 498.-, Een vliegreis; Crikvenlca 15 d. v.a. 427.- IJMUIDEN In IJmuiden werden don derdag de volgende besommingen gemaakt: EB 28 en 200 1.380, UK 15 en 197 840, 54 en 56 1.400, 78 en 93 750, 94 en 215 1.380, 135 en 145 3.870, 196 en 234 1.060, IJM 209 en IJM 211 28.600, HA 50 en, UK 208 840, KW 109 en 177 870, VD 9 en VD 19 5.900, 44 en 75 2.100, 53 en 180 4.850, KW 159 10.800, 170 46.200, 137 14.900, 174 14.500, SCH 117 11.200, 261 9.400, UK 46 9.600, 59 4.400, 62 6.800, VL 142 4.800, 8 2.560, 23 1.830, GO 4 14.900, 7 10.900, 20 10.800, 22 11.800, 24 10.100, 36 17.400, VD 1 3.380, 25 4.700, ZK 49 1.190. IJmuiden, reisbur. de Magneet n.v., Kenne- merlaan 25, tel. 02550-11306. Ver. Scheepsagen- turen, Kanaalstraat 71, tel. 02550-19106. Ver. Scheepsagenturen, p/a VVV-kiosk, Marktplein tel. 02550-19106. Samen bepalen zij de ene week wat de groep de volgende week klaar gaat maken. De moeilijkheid is steeds iets te vinden wat alle meisjes lekker vinden. Al gauw bleek ans, dat wat de één „het einde” vindt door de ander als „spuugvies” wordt beoordeeld en meisjes van die leeftijd steken hun me ning niet onder stoelen of banken. id ie ii- n- n- at s" m 23 P- n- ze rt an N- ch g- n- e- n- es ht. op de ez (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Het winterprogramma van het buurtcentrum „De Mei” in Velsen- Noord vermeldt opnieuw „kookles voor kinderen van acht tot twaalf jaar”. Wat moet nu een kind van acht jaar met kook les? Het wekte onze nieuwsgierigheid en we zyn maar eens binnen gestapt tjjdens zo'n les. De belangstelling voor de vlucht met de Jumbo naar Brussel groeit. Het is nu zo dat de vluchten op 6 en 13 februari zijn volgeboekt. Nadat wij eerder deze week al een extra vlucht op 20 februari hebben ingelast, is het van wege de stroom aanmeldingen wenselijk dat een vierde tocht op 27 februari wordt gemaakt. De inschrijving blijft open tot drie dagen voor de reisdatum. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 9.70-9.16, grote tong 6.06-5.74, grootmiddel tong 7.15-6.78, kleinmiddel tong 7.69-7.38, tong I 8.49-7.87, tong II 8.23-6.98, zalm 9.10. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120- 98, middel kabeljauw 122-102. Per tien kilogram: grote kabeljauw 112- 90, middel kabeljauw 84-70. Per hoop: rog 75. Per stuk: haai 180-86. Per 50 kilogram: schelvis I 22-20, gul I 80-64, gul II 71-52, gul III 44-20, wijting 25-20, schar 43-32, grote schol 26-15, schol I 37-27, schol II 35-24, tarbot 390-172, griet 196-83, tongschar 138-120, haring 34-28.80, makreel 28.80-26.60, sprot 31-8, lever 26- 20, bot 8-5, kleine kuit 162-150, grote kuit 64-50, haai 29-28, poon 18. Ik ben abonnee van uw blad en wil de speciale Jumbovlucht naar Brussel graag meemaken. De leidster zat juist met een tamelijk grote groep meisjes aan de maaltijd, want wat gekookt, gebakken of gebraden wordt, eet de groep ook zelf op en zo’n gezamen lijk etentje op regelmatige tijden bevordert, zoals overal ter wereld, de goede verstand houding. We kregen dan ook de indruk, dat alle meisjes goede vriendinnen van el kaar waren. Jongens waren er niet, al is het volgens het programma een „kookcur sus voor kinderen”, hetgeen de deelname van jongens niet uitsluit. Maar die jon getjes van acht tot twaalf jaar vinden het kennelijk beneden hun waardigheid om met de pollepel te zwaaien. De meisjes vinden het daarentegen heel leuk. Enkele van hen komen al twee jaar trouw. In die tijd hebben zij al de'meest veelsoortige gerechten bereid. Slaatjes, snacks, soepen, vla, pannekoeken, patates, allerlei soorten groenten, noem maar op en lang niet altijd volgens eenvoudige re cepten. In feite is het een probleem, waarmee alle moeders kampen. Daarom is het leuk )m te volgen hoe de meisjes al gauw tot ie ontdekking komen, dat men het nooit edereen helemaal naar de zin kan maken. Waar zij vinden wel een compromis. Drie neisjes krijgen dan de opdracht om te zor- ’en, dat alle ingrediënten de volgende week aanwezig zijn. Zij moeten die zelf »aan kopen eh als zij niet goed op kwaliteit )f prijzen letten wordt hen dat wel even op liet mis te verstane wijze verteld door hun .vriendinnetjes van de kookcursus”, want ónderen zijn onder elkaar nu eenmaal verschrikkelijk kritisch. Tijdens de kook- ®s worden de taken verdeeld. Daar hoort >ok bij het tafeldekken en het afwassen. Kf en toe wordt er eens iets verteld over :afelmanieren, enzovoort. We kregen de indruk, dat de meisjes het vooral ervaren dis een leuk spelletje doen net elkaar. Het programma van de beiaardbespeling loor Hein de Ligt op zaterdag 16 januari ran 16-17 uur op het carillon van de stad- luistoren te IJmuiden luidt als volgt: Concerto, van Ant. Vivaldi; Wie dat zich zelf verheft temet; ’t Ros beyaard; Toen de Hertog Jan kwam varen; Menuet (uit de partita in Bes) van J. S. Bach; Tempo di gavotte e double, van W. de Fesch; Speed the plough; Long eight; Fisher’s Bornpipe; Improvisatie, van H. de Ligt; 2e Sonatine voor beiaard, van Sjef van Balkom; Oud- Hollandse boerendansen, van W. F. Siep (bew. L. ’t Hart). Zoals kinderen op de kleuterschool ook il graag „fornuisje spelen”. Maar tijdens :o’n kookles is het natuurlijk veel echter. Het „koken leren” staat niet zo uitdruk kelijk voorop als tijdens de cursussen die Ie meisjes op latere leeftijd zouden kunnen volgen, maar zo „spelenderwijze” leren zij lan toch maar allerlei gerechten klaar te naken en ze leren nog veel meer. Zij leren net elkaar overleggen, met elkaar te delen, aken te verdelen, zij leren met elkaar re kening te houden, moeten af en toe eens ets van elkaar lenen, er dienen kleine :onflictjes te worden opgelost en er moe- en met elkaar beslissingen worden geno- nen. De meisjes leren ook elkaar te ver hagen. De kookles is tot dit alles een mid- lel en geen doel op zichzelf. Het is een itukje „vorming”. Er zijn nog een aantal bijkomende voor- lelen. Bepaalde produkten van de kook- es nemen de nieisjes ook wel eens mee laar huis, bij voorbeeld een eigen gebak ken cake. De moeder die daarmee wordt verrast zal misschien eerder geneigd zijn >m haar dochtertje in de keuken thuis ook :ens meer te laten doen en haar daarbij te telpen. En als moeder eens ziek is, zal zo’n Voorkeur vlucht 20 of 27 februari Naar Italië. Naar het Garda- meer. Wandelen, zwemmen, U roeien, wijn drinken, ’8 a- Donderdag aangekomen in IJmuiden: Waal- borg, Helsinki, Beverwijk; Madison Lloyd, Ant werpen: Cadiz, Cassablanca, IJmuiden; Kariba, Abidjan; Pergo, Par; Borkum, Bremen; Rosla gen, Gent; Luhedeic Bremen. IJmuiden; Ri- remysl, Gdinia; Joerka, Karlstad, Velsen; Nord- wind, Vlaardingen; Comtesse, Londen, IJmuiden; Tine, Tamina, Zaandam; Tor Scandia, Imming- ham; Mark Lou, Raslanuf; Anita von Bargen, Londen; Pioneer, Londen; Naess Trader, Man chester; Tasso G Hamburg; Medina, Bremen; Bretagne, Oslo; Captain J. M. Donalcham, Lon den; Northern Eagle. Hamburg; Tor Mercia, Oslo; Petr. Zalonov, Gdinia; Nordlicht Kingslyn, IJmuiden; Fjangen, Oxelosund; Baltysky 15, Le ningrad, Velsen; Susanne Schulte, Narvik; Un- terweser, Flixborougi Diogenes. Belice: Forca- dos, R’dam. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Fern- leaf, Bremen; Ando-i Palm, Bremen; Georgis Xylas, Willemstad; Apollo 1, Londen, IJmuiden; Capitan Costis, Hamton Road; Bellavia, R’dam; Arvo, Londen, Zaandam; Spiekeroog, Oslo; Gun- hild H, R’dam; Inspecteur Mellema, Sllloth; Na- vigare, Manchester- Oranjeborg, Delfzijl; Mode na, Brest; Agios Fanurios, Stettin; Thordis, Trontheim; Sir Argibald Page, Londen; Dapa, Londen; Bravo Contender, Immingham; Pamit, Londen; Hunnau, Flixborough: Amstelstroom, Huil; Togokust, R’dam; Torstein, Antwerpen; Commander, Philadelphia; Clarity, Dagenham; Zaanstroom, Fclixto- e: Parnas 2, Karlstad: Ar chimedes. Bilbao; Overijsel, Antwerpen; Sussex- brook, R’dam; Tor Scandia. Gotenborg; Schwei- burg, Duinkerken; Gdinia Hamburg. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Sloterkerk, R’dam; Heino Broehan, Farberg; Pericles, R’ dam; Holmsand, Rusrum. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Borkum Bremen; Luehedeich Odense, IJmuiden, Fiducia Simonsvlk, IJmuiden; Huberna, Ystad, IJmuiden Ball, Bremen; Anita von Bargen, Flixborough Martha Frlesecke, Londen, IJmuiden; Kulpar River. Hamburg. We hebben er deze week met smaak door de meisjes gebakken „patates” gegeten. Er viel namelijk iets te vieren en toen was de keuze gevallen op „patates”. Ook verjaardagen worden gevierd met het bereiden van iets wat iedereen erg lek ker vindt of met feestelijke hapjes. En het is verbazingwekkend wat die jonge meisjes onder goede leiding en met elkaar al culi nair kunnen presteren. Zodra zij een tijdje de kookcursus volgen komen zij ook binnen met recepten die zij in kranten of tijdschriften hebben gevon den, of „van een tante gekregen” hebben. Dat zijn vooral gerechten, die „erg lekker lijken”. Van de leiding zal het wel veel im provisatievermogen vergen om aan alle wensen te voldoen, want de meisjes hou den als regel geen rekening met de „in gewikkeldheid” van de bereiding, maar ook dergelijke problemen worden in goed overleg met elkaar opgelost. ment konden wij beperken tot 99, Veel lezers hebben ons het volgende probleem voorgelegd: de eerste bus van Maarse en Kroon naar Schiphol vertrekt om 7.33 uur uit de Tempeliersstraat in Haarlem en komt om 8.04 uur op de luchthaven aan. Te laat, wanneer wij onze lezers tot nu toe hebben gevraagd uiter lijk half acht op Schiphol aanwezig te zijn. Voor hen die van het openbaar vervoer afhankelijk zijn, kan echter een uitzon dering worden gemaakt. Zij moeten uiterlijk 8.Q4 uur op Schiphol zijn, hetgeen dus betekent dat men de bus van 7.33 uur uit Haarlem moet nemen. Extra voordelige vluchten per KLM in januari en februari, (vliegreis en appartement of hotel). CANARISCHE EILANDEN iedere maandag en zaterdag 8, 15 en 22 dg. v.a. 468,— BEN1DORM iedere zaterdag i 8, 15 en 22 dg. v.a. ƒ322, i MAJORCA iedere vrijdag 1 8, 15 en 22 dg. v.a. 306, I COSTA DEL SOL I iedere zaterdag 8, 15 en 22 dg. VELSEN. Volgende maand zullen, evenals in januari 1969, in Velsen op nieuw alle mannelijke ingezetenen van veertig jaar en ouder in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan een röntgenologisch borstonderzoek. Op een aantal nader bekend te maken plaatsen en tijdstippen in alle delen van de ge meente zal de bekende grote auto ko men te staan van het Centraal Bureau voor Keuringen, waarin het onderzoek zal plaats hebben. In deze auto zal een kleinbeeld röntgenfoto worden gemaakt van de borstkas: een zeer eenvoudige en weinig tijd vergende behandeling. Waarom dit extra borstonderzoek, dat nu voor de tweede maal in Velsen wordt gehouden, naast het algemene bevolkings onderzoek, dat om de vijf jaar plaats heeft? Vastgesteld is, dat ziekten en af wijkingen aan de belangrijke organen in de borstkas vooral voorkomen bij man nen, die de leeftijd van veertig jaar heb ben gepasseerd. Hierbij wordt dan zeker niet uitsluitend meer gedacht aan de eens zo gevreesde longtuberculose, die bijna geheel is teruggedrongen, maar ook aan andere long- hart- en vaatafwijkingen. Voorkomen is beter dan genezen en het staat vast, dat - dank zij het feit dat de symptomen van bepaalde ziekten vroeg tijdig worden herkend de bestrijding en behandeling aanzienlijk meer resul taat hebben. Dit zijn in het kort de overwegingen, die het gemeentebestuur van Velsen er toe hebben geleid het houden van dit on derzoek te bevorderen en dit ook elke twee jaar te doen herhalen. Het onder zoek van 196S bleek van groot nut, maar heeft ten aanzien van het aantal daarbij vastgestelde gevallen van longziekten, geen afwijking van het landelijk gemid delde aan het licht gebracht. Het ziet er overigens naar uit dat dit voorbeeld meer en meer in andere gemeenten zal worden nagevolgd. Rond twaalf en een halfduizend Vel- sense mannen kunnen een uitnodiging voor dit borstonderzoek, met een aandui ding van plaats en tijdstip, tegemoet zien. De kosten van deelneming zullen 3,50 per persoon bedragen. Als dit ech ter een bezwaar zou zijn dan kan of ge deeltelijke of gehele vrijstelling van be taling worden verleend. Om de kosten hoeft niemand van dit uitermate belang rijke onderzoek af te zien. Alle mannen boven de veertig jaar met uitzondering van hen, die als werk nemers reeds regelmatig aan een derge lijk onderzoek bij hun bedrijf deelnemen wordt met nadruk aangeraden aan de uitnodiging gevolg te geven. Dit borston derzoek, gericht op het voorkomen van ziekte, is van de allergrootste betekenis voor ieder persoonlijk, maar ook voor de gemeenschap als geheel. VELSEN. In de nacht van woensdag op donderdag werd ingebroken bij de rub berfabriek „Hollandia” in Velsen-Noord, hetgeen mogelijk werd door het inslaan van een ruit op de eerste verdieping. Men moet hiervoor via een regenpijp het platte dak hebben beklommen. In het kantoor werden alle kasten en laden doorzocht, waarbij nog een afge sloten lade werd opengebroken. De zich hierin bevindende kleine kas met vier gulden werd echter ongemoeid gelaten, terwijl vermoedelijk ook verder niets wordt vermist. Voorts werd ingebroken bij een werk- keet van een aannemersbedrijf in de Spaarndammerpolder, bij de in aanleg zijnde nieuwe Rijksweg 6. Meegenomen werden een kist gereedschap en een nieu we waterpomp, met een gezamenlijke waarde van ongeveer duizend gulden. VELSEN. De collectie meubelen en kunst- en gebruiksvoorwerpen uit de 18e eeuw, die op Beeckestijn dank zij de zorg van het Rijksmuseum is samengebracht, ondergaat regelmatig vernieuwing en aanvulling. Onlangs is de hal verrijkt met een bij zonder fraaie 18e-eeuwse staande klok en met een interessant exemplaar van een gecombineerde kwikbarometer-thermo- meter uit hetzelfde tijdperk. In de stijl kamers is historisch meubilair bijge plaatst. Dezer dagen zal een der vertrek ken worden voorzipn van vier grote wandschilderingen, vervaardigd in Frank rijk in de 17e eeuw. De inrichting van dit vertrek wordt bij deze ingrijpende wijzi ging aangepast. De keuken van Beecke stijn zal binnenkort geheel in stijl wor den ingericht. De daarvoor benodigde ge bruiksvoorwerpen zijn grotendeels reeds verworven. In het noordelijk koetshuis is het werk begonnen om de tot nu toe nog leeg staande zolderverdieping te herscheppen in een tentoonstellingsruimte. Hier zullen de tentoonstellingen van moderne beel dende kunst, die Felison tot dusverre or ganiseerde in het lokaal aan de Heide- straat, voortaan worden gehouden. De beheerders van Beeckestijn, de heer en mevrouw Doorebosch, zijn nu recht streeks telefonisch te bereiken. Voor af spraken over groepsbezoeken en huur van het noordelijk koetshuis behoeft men niet meer de Culturele Raad Noord-Holland te bellen, maar het eigen nummer van Beeckestijn 12091 (02550). Kerkconcert. Vrijdag 22 januari wordt in de Nederlands Hervormde Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden een concert gegeven door het Gereformeerd Kerkkoor en Hervormd Kerkkoor IJmui- den-West. Het concert begint om 20 uur. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Reeds enige dagen na de Haarlemse première van Jaap van de Merwe’s musical „Tehuis” door de to neelgroep „Centrum” welke voorstel ling toen door J. Heijer reeds uitvoerig in ons blad werd besproken kwam dit gezelschap donderdagavond naar de Vel- sense Stadsschouwburg om met deze op voering een der abonnementsvoorstellin- gen van de kunstkring „Voor Allen” te verzorgen. Uit de geringe belangstelling, de zaal moest namelijk op de een of andere ma nier weer voor een groot deel met jonge ren worden gevuld, bleek opnieuw dat het publiek over het algemeen niet be reid kan worden zich het genre te laten opdringen, dat de laatste jaren door de Enkele gegevens over de reis. Vlucht met de Boeing 747 naar Brussel; rondrit in de Brusselse hoofdstad, gelegenheid tot winkelen en lunch in het Hiltonhotel in Brussel. Daarna reis naar Brugge waar tijd is om met de historische stad kennis te maken en waar 's avonds gedineerd wordt in het drijvende restaurant De Barge. De terugreis naar Nederland ge schiedt via Antwerpen en Rotterdam, met uitstapmogelijkheid in Haarlem met een luxe touringcar. U moet aanwezig zijn op Schiphol 's mor gens half acht. Terug bent u rond half elf 's avonds. De all-in-prijs van dit arrange- Vliegt u mee naar Brussel? Dan is het voldoende wanneer u onder staande bon inzendt aan ons redactiekantoor in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427. Een voorbeeld: Gardameer vliegtuig 10 d. v#a. f 338.-, touringcar 13 d. v.a. f 298.-, U trein 10 d, v.a. f 324.-, de meest complete reisorganisatie toneelvernieuwers wordt voorgestaan. Kennelijk ziet men bijvoorbeeld Allard van der Scheer liever in knappe crea ties in boeiende toneelspelen als „Adria- nus VII” of „Een dag uit de dood van Verdomde Lowietje”, dan dat men er getuige van moet zijn hoe hij zich, ge kleed in een verpleegstersuniform als een soort revuekomiek moet gedragen. Ook actrices als Henny Orri en Els van Rooden gaven in de zogenoemde „flash backs” weer blijk van een bewonderens- waardige flexibiliteit, welke grote talen ten men gaarne voor beter werk zou zien gemobiliseerd. Maar ja, de klant is ook in de schouwburg reeds lang geen ko- ning meer, al worden op deze wijze dan ook debacles als met „Drie maanden heen” voortdurend in de hand gewerkt. J. v. D. Naar Italië. Naar het Garda- meer. Wandelen, zonnen, zwemmen, vissen, niksen, w roeien, wijn drinken, ’s a- vonds gezellig dansen. Ex- f cursies te over. Prima hotels en appartementen in Garda. en Bardolino. Ook speciale jongerenreizen-Vraag de Mag- neet vakantiereisgids. Een voorbeeld: Gardameer vliegtuig 10 <L v.a. f 338.-, Ga per vliegtuig naar Joego- slavië. Geniet van het forml- I dabele strandleven langs de blauwe Adriatische zee. Ho- tels in Dubrovnik, Crikvenica Of ga naar het eiland Korcula of Krk Daar is ’t fijn. Daar l| is alles wat uw vakantlehart de meest complete reisorganisatie WBB Adres Ie - 1 e ‘F •r ït )r J- )t 5- sik: .-5. i Ju ■-’h o j - m-rir_----.. - 'Éi

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5