Discontoverlaging voor Nederland op komst f AANWIJZINGEN VOOR DALEND RENTEPEIL Over twee jaar: Ruimer krediet past niet bij afremmen Hoe moet het met de buitengewone lasten? Bij DSM 2000 mensen minder 5000 km2 van Noordzeeplat Loonconflict in üectronische economische samenwerking PREMIELENING UTRECHT 1952 in Oldenzaal DRIE DREMPELS MAKEN HET NIET GEMAKKELIJK SCHEEPVAART Nederland geeft aan Duitsland Wall Street Dominiale mijn dit jaar geliquideerd Air Liquide bouwt in Moerdijk jrits-Russische Nieuwe industrie sector Rijnmond 11 1 ZATERDAG 16 JANUARI 1971 Luchtscheidingsfabriek !«- Opsparen Invloed Onwelkom V oorbeelden Ingewikkeld I (Van onze financiële redactie) 1 it r e r en jr- Ier ,3 S Ie Ie Ie e ti i i Italië is de economie in het afgelopen jaar door stakingen verzwakt. (Van onze correspondent) HEERLEN Waarschijnlijk binnen en kele maanden zal exact vastgesteld kunnen worden met hoeveel man het personeels bestand van DSM ingekrompen gaat wor den. Op dat tijdstip komt het eindadvies gereed van het Zwitsers onderzoekbureau Knight en Wegenstein, dat reeds geruime tijd bezig is met een efficiency-onderzoek. Op dit moment wordt aangenomen, dat over twee jaar rond 2.000 mensen minder b(j DSM zullen werken. DEN HAAG. Op het industrieterrein Moerdijk gaat het Franse concern l’Air Liquide een luchtscheidingsfabriek bou wen voor de produktie van 1500 ton zuur stof en 1100 ton stikstof per dag. De nieuwe fabriek, waarmee een investering van 60 miljoen is gemoeid, wordt een belangrijk toeleveringsbedrijf voor Shell Chemie. De vestiging gaat aan enkele tientallen mensen werk bieden. HEERLEN De circa zeventig perso neelsleden van de in liquidatie verkerende dominiale mijnmaatschappij in Kerkrade zullen vrijwel allen nog dit jaar naar een reeds vaststaande andere werkkring af vloeien. De sloop van de gebouwen en in stallaties zal ook in 1971 worden voltooid. Dit is vrijdag meegedeeld op de algemene aandeelhoudersvergadering. (Van onze Haagse redactie) OLDENZAAL Parker Hannifin N.V. zal zich op korte termijn vestigen op het industrieterrein in Oldenzaal. Aan het ein de van dit jaar zullen er 20 tot 30 arbeids krachten werken, over drie jaar honderd en uiteindelijk 300 tot 400 man. 5 0.2 1 2 0.1 1 2 0.3 2 1 2 >ns t e 1 L Am. Motors Int. Harv. Int. Nickel Int. T a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell OU Soc. Vacum. Stand Br. Stand Oil N.J Studebaker Texaco Un Aircraft Un Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Wool worth Ford K.L.M. Il lg, IS !U ik 1 5 iar :r- ?.al en ler olf h- ir- ir in id el >u 1- >n le et m n n e d it g i, n St n •in tn- >r- ?n te ir abeth Er is bij dit alles tenslotte nog een onzekerheid. Zal de daling van het ren tepeil inderdaad doorgaan, of komt er een reactie? De deskundigen schijnen het er niet over eens te zijn. periode heden 25% 68 30% 6% 371/2 42 25% 40% 48% 26% 51% 44% 20% 23% 18% 25 61% 27% 24% 132 74% 95% 79% 31% HAARLEM In de Verenigde Staten wordt de economie langs twee wegen ge stimuleerd. In de eerste plaats door de vorige week vrijdag doorgevoerde verlaging van de prime rate en het disconto. In de tweede plaats door de maandag door presi dent Nixon goedgekeurde belastingfaciliteiten bjj investeringen. De laatste maatregel Is allereerst genomen om de werkloosheid In de Verenigde Staten terug te dringen. Dat is niet overbodig. De werkloosheid aan de overzijde van de oceaan is in december tot zes percent gestegen, dat is tot het hoogste percentage van de laatste negen jaar. Eind 1970 waren 4,6 miljoen Amerikanen zonder emplooi. Hierbij is het winterseizoen uiteraard van invloed, maar dan nóg is het percentage zeer verontrustend. Het is dus begrijpelijk dat de regering-Nixon terugkomt op de eerder gehanteerde beperkende politiek, waarmee de inflatie moest worden beteugeld. Die politiek heeft de werkloos heid vergroot. Nixon heeft er de rekening voor gepresenteerd gekregen bij de ver kiezingen van november voor het Congres. De democratische oppositie bleef over eind, ondanks Nixons felle campagne. Het is duidelijk dat hij bij de presidentsver kiezingen van 1972 geen risico’s wil lopen. Vandaar zijn streven naar een werkelijke verbetering van de werkgelegenheid. Werklozen zijn economisch bezwaarlijk en poli tiek gevaarlijk. Amstelstad 15 van Albany naar Dugban Archimedes 14 van Amsterdam naar Bilbao Bali 15 van Amsterdam naar Hamburg Barok 15 te Rotterdam Batjan 15 van Kaapstad naar Tripoli Batu p. 15 Kaapstad naar Bandar Abbas Bawean p. 15 Gibraltar naar Rotterdam Bovenkerk 16 te Mombassa Cinulia p. 15 Brest naar Rotterdam Diogenes 14 te Amsterdam Domburgh 15 te Rotterdam Dordrecht 15 van Genua naar P. Elizabeth Dosina 15 rede Bony Eemstroom 15 van Liverpool naar St. John Esso Den Haag 15 van Fayley naar Bahrein Geeststar 15 van Preston naar Barbados Graveland p. 15 Kaap Verdlsche eilanden naar Tenerife. Grebbedijk 15 v. Mobile naar Savannah Gurf Hansa 15 van Rotterdam naar Nordenham Gulf Swede 15 te Milfordhaven Karimata 15 te Colombo Katelsya 16 te Sola Kenia 15 v. Geelong naar Singapore Kloosterkerk 15 van Kobe naar Panamakanaa) Koningswaard 15 van Teesport naar Jarrow Leuvelloyd 14 van Papeete naar Suva Lion of Judah 15 van Rotterdam naar A’dam Overijssel 15 te Antwerpen Pericles 15 te Amsterdam Randfontein 15 te Bremen Rijn 13 rede Paradip Rijnborg p. 15 Gotland naar Amsterdam Schelpwijk p. 15 Malacca naar Kashima Schouwen 15 rede Chittagong Sepia p. 15 Abidjan naar Rotterdam Servaaskerk p. 15 Kaap Finisterre naar rede Kaapstao Sloterkerk 15 te Amsterdam Spaarnekerk 15 v. Hongkong naar Manila Statendam 14 van S. Francisco naar L. Angeles Straai Agulhas 15 van Kaapstad naar Elizal Straat Chatham 16 te Whangarei Straat Clarence 16 te Yoikkaichi Straat Cook 16 te Lyttelton Straat Fushimi 15 te Durban Straat Hondhu p. 15 Madagascar n. Singapore Straat Lombok 15 te Bahrein Tjiliwong 18 te Hongkong verw. Tjiwangi 15 te Hongkong Vlist 14 te Los Angeles Westerkerk 15 te Genua Slotkoersen Eerste vorige beursdag Santa Fé Ind. Can. Pacific tlllnots Cent. Penna. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T a T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl Alrcr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen Electr. Gen. Motors Goodyear T. jaar rond 500 uurloners moeten worden aangetrokken om vrijgekomen plaatsen te gaan bezetten. Het Tweede-Kamerlid dr. ir. A. Oele, lid van de vaste commissie van Economi sche Zaken uit de Kamer, ziet de ontwik kelingen bij DSM en ook bij de Sphinx in Maastricht niet als een verrassing. '„We zitten nu eenmaal door overbesteding en over-investering in de inflatiespiraal. In 1971 zal duidelijk worden in welke mate. Ik voorzie voor dit jaar nog meer bedrij ven in Limburg die op de tocht komen te staan. Wat betreft de moeilijkheden bij DSM, die ik overigens niet wil bestem pelen als een crisis, deze zijn het eerste aan de oppervlakte gekomen omdat de chemie erg conjunctuurgevoelig is. Inter nationaal wordt er een harde concurrentie gevoerd. Het DSM-bedrijf is nog onvol doende groot en zelfstandig om bij deze concurrentie mee te kunnen. Slotkoersen Eerste periode heden 7% 30 45% 53% 36% 28% 30% 40 79% 49% 52 48% 67% 53% 32% 39% 10% 17% 20% 33% 66% 39% 56% 54 tarief), dat de centrale bank van een land berekent aan banken die schatkist- papier en handelswissels komen herdis- conteren. Korter gezegd, die geld komen lenen bij de centrale bank om er het bankbedrijf mee uit te oefenen. De cen trale bank bij ons de Nederlandse Bank, in de VS de federal reserve banks, overkoepeld door de Federal Reserve Board kunnen het disconto verhogen of verlagen. Dat werkt door in de inte- resttarieven die de banken aan hun re laties moeten berekenen en daardoor maakt een discontoverlaging het krediet goedkoper en dus aantrekkelijker. Het is een stimulans om krediet op te nemen en het is dus een de economie stimule rende manoeuvre. Een discontoverhoging heeft het omgekeerde effect. De discontoverlaging in de VS is ge volgd door de verlaging van de bankren te (prime rate) en dus niet de aanleiding tot de verlaging van de bankrente ge weest. De omgekeerde wereld zou men kunnen zeggen, maar zulke aanpassingen in omgekeerde volgorde komen uiteraard meer voor. De verlaging van het discon to maakt een verdere verlaging van de prime rate uiteraard gemakkelijker. Een centrale bank kan het disconto ook ongeacht de marktsituatie bewust verla gen om zo de economie te stimuleren. Het verhogen of verlagen van het dis conto is dan een onderdeel van de zgn. monetaire politiek, dat is het manipule ren met de geldhoeveelheid in het licht van de conjunctuur. De Amerikaanse dis contoverlaging van nu staat op zich los van deze politiek omdat het nogmaals een aanpassing is. Frankrijk en Italië zijn de VS gevolgd en hebben hun disconto’s ook verlaagd. Dat is niet alleen een aanpassing aan de verhoudingen op de Europese kapitaal markt, maar ook een bewuste goedkoop- geld-politiek om de economie van het land te stimuleren. In Frankrijk zijn er ook wolken aan de economische hemel. De werkloosheid is er tamelijk hoog en de industriële produktie stagneert wat. In er aanspraak bestaan op kinderaftrek voor méér dan 4 kinderen, of zou er het vorig jaar aftrek wegens ziektekos ten zijn geweest, dan zou de aftrek wor den maal ƒ3500 of ƒ5250 Dit is echter meer dan de ziektekosten zelf. De aftrek blijft dus 5000. Zou er ook het voor-vorige jaar aftrek wegens ziektekosten zijn geweest, dan werd de aftrek nog hoger maar dat heipt niet, nu het maximum van 5000 >s bereikt. Het zal de aandachtige lezer niet zijn ontgaan, dat in de vooroeelden sprake is van onzuiver inkomen. Dat is het inkomen voordat dit verminderd is met persoonlijke verplichtingen en giften. Bij persoonlijke verplichtingen valt dan te denken aan hypotheek rente, premie AOW enz. Vroeger werd steeds uitgegaan van onzuiver inko - men minus persoonlijke verplichtin gen, maar thans van het onzuivere inkomen. Dat hierin een element van belastingverzwarmg ligt is onmisken baar, al moet men de betekenis ervan niet overdrijven. vorige beursdag 6% 29% 45% 53% 36% 29 30% 41 79% 50 51% 48% 68% 52% 32 39% 10% 17% 20% 33% 66 37% 55% 53 En dan ten slotte nog dit: Voor de buitengewone lasten blijft als krite- rium de datum van betaling gelden. Het blijft dus mogelijk, om met bui tengewone lasten te „schuiven” van het ene jaar naar het andere, als dat voor het halen van de drempel in een bepaald jaar voordelig is. Iets dat eigenlijk niet te pas komt, kunnen wij hierin niet zien. Het is nu een maal een mogelijkheid, die de wetge ver heeft opengelaten. Belastingont duiking zouden wij het dan ook be slist niet willen noemen. Wel belas- tingbesparing. Maar dat is wat anders. ceerder. De Duitse centrale bank heeft onlangs gezegd de kredietpolitiek niet voor maart-april te verzachten omdat de afzwakking van de economie zich nog niet duidelijk genoeg openbaart. Niettemin kan het eerder tot een aanpassing van het disconto komen. En dan zullen wij onze weerstand moeilijk kunnen volhou den. De verlaging van het disconto door fe deral reserve banks is meer een aanpas sing aan de verhoudingen op de Ameri kaanse kapitaalmarkt dan een doelbewus te maatregel ter stimulering van de eco nomie. Door de grote werkloosheid en het ontbreken van aanwijzingen dat de eco nomie in de VS verbetert, was en is de vraag naar krediet van het Amerikaanse bedrijfsleven gering. Dat betekent bij ge lijkblijvend aanbod van kapitaal een da ling van de rente. Het aanbod van het kapitaal bleef ge lijk omdat de banken nu eenmaal de hun door de rekeninghouders toevertrouwde middelen rendabel moeten maken, dus uitlenen. De banken pasten zich bij de nieuwe marktsituatie aan door de zgn. prime rate, dat is de rente die door de banken voor eerste klas kredieten wordt berekend, te verlagen met een kwart per cent tot 6.5 percent. Kom daar hier eens om, zou oom Stastok zeggen. In maart 1970, dus nog geen jaar geleden, was de prime rate op recordhoogte: 8,5 per cent. Sindsdien is het in zes fasen ver laagd. Deze verlaging van de bankrente in Amerika heeft ook in Europa invloed ge had en wel via de bekende eurodollar- markt. Het beursoverzicht van het ban kiershuis Van Lanschot meldt, dat in het derde kwartaal van 1970 leningen van Amerikanen nog 39 percent uitmaakten van het totale leningsberoèp op de euro- dollarmarkt. In het vierde kwartaal was de Amerikaanse vraag gedaald tot 15 per cent. Ijsland, Italië en Japan namen wel iswaar de vrijgekomen plaats in, maar niettemin daalde het rentepeil op de euro- dollarmarkt. Gezien de werkloosheidcijfers en in aan merking genomen de algemene economi sche situatie in de VS, is het ondanks de belastingfaciliteiten bij investeringen eer der waarschijnlijk dat de vraag naar kre diet niet groter zal worden, dan dat zij wel zal toenemen. Met andere woorden, de rentedaling in de VS kan nog verder gaan. Dat betekent onder andere dat de Amerikanen hun duurdere leningen op de eurodollarmarkt zullen inkrimpen en in de VS zelf zullen gaan lenen. Hetgeen zal doorwerken in het Europese rente peil. Ook in ons land kan men de tekenen van een dalend rentepeil al zien. Zieken huizen kunnen al lenen tegen 9 percent, dat is 9,75 percent geweest. Dit bij een uitgiftekoers van 99,5 percent. De twee grote hypotheekbanken, de Friesch-Gro- ningsche en de Westland- Utrecht, geven nu 8 percent pandbrieven uit. Voorheen moesten ze 8,5 percent bieden. De scheepshypotheekbank Nederland geeft ook 8 percents pandbrieven af, maar te gen 97 perceht. Een bewijs voor de da lende rente is ook de stijging van de beurskoersen voor obligaties. Zoals gezegd hebben de Amerikaanse federal reserve banks zich bij de markt situatie aangepast door een verlaging van het officiële disconto. Het is met een kwart percent teruggebracht tot 5,25 pet, waarmee het weer op het peil is terecht gekomen van augustus 1968. Het is in 1969 en 1970 6 percent geweest en sinds 11 november in drie fasen teruggebracht naar 5,25 percent nu. Het disconto is het officiële rentetarief (het is zuiverder te spreken van interest- (Van onze belastingmedewerker) HAARLEM. Er is aan de rege ling van de buitengewone lasten sinds die in 1941 in het toenmalige besluit op de Inkomstenbelasting verschenen, al heel wat gewijzigd. Ook bij de jongste wijziging hebben de buitenge wone lasten het danig moeten ontgel den ten nadele van de belastingbeta ler. Bovendien is er een systeem in gevoerd, dat spot met alles wat met enige goede wil nog vereenvoudiging van de belastingwetgeving kan heten. Er schijnt een soort odium op de re geling van de buitengewone lasten te rusten, waardoor deze steeds ingewik kelder wordt. Misschien komt het wel, omdat de buitengewone lasten in ons belastingstelsel toch min of (neer een uitzondering zijn, omdat ze aftrek toe laten voor wat toch eigenlijk privé- uitgaven zijn. Als, om een voorbeeld te noemen, iemand meent een familie lid te moeten ondersteunen of ziekte in zijn gezin heeft, zijn de kosten daarvan zuivere prvié-uitgaven, waar voor zonder de buitengewone lasten in onze wetgeving nooit vermindering van belasting mogelijk zou zijn. Evenals tot nu toe blijven er drie categorieën buitengewone lasten: a) uitgaven ter voorziening in het levens onderhoud, b) uitgaven ter zake van ziekte enz. en c) studiekosten. Een groot verschil is er echter gekomen voor wat betreft de „drempel”. Met drempel wordt bedoeld het percentage van het inkomen, dat de buitengewo ne lasten moeten bedragen om voor aftrek in aanmerking te komen Tot 31 december 1970 was het zo, dat het gehele bedrag aftrekbaar was, als de drempel was overschreden. Te begin nen met 1971 is dat afgelopen. Alle buitengewone lasten zijn alleen af trekbaar voor het bedrag, waarmee zij de drempel overschrijden. Zou dus de de Nederlandsche Bank zelf meteen een neutraliserende „open markt politiek” zal gaan voeren door likwiditeiten van de banken in te krimpen door verkoop van schatkistpapier. Ook kan de bank met an dere maatregelen het krediet beperken. De regering kan eveneens een disconto verlaging neutraliseren door een open markt politiek of door maatregelen in het kader van de staatsbegroting. Voor Duitsland en Engeland zijn dis- contoverlagingen evenmin welkom in het licht van de conjunctuur. Engeland heeft al gezegd het dan ook niet te zullen doen. Bij onze oosterburen ligt het iets genuan- De vraag is nu, of ons land zal (moe ten) volgen. De daling van het rentepeil werkt hier immers ook door. Een verla ging van ons disconto momenteel 6 percent zou onwelkom zijn. Ook onze economische hemel is bewolkt, maar an ders dan in Frankrijk en Italië. In ons land is er overspanning, overbesteding en moet de zaak worden af geremd. De re gering heeft daartoe maatregelen geno men en een verlaging van het disconto dat is dus verruiming van het krediet zou daarbij slecht passen. De president van de Nederlandse Bank, J. Zijlstra, is over onze overspanning en overbesteding ernstig bezorgd. Hij moet over een verlaging van het disconto be slissen en zo hij er in het kader van een aanpassing toe besluit dan zal het knarsetandend zijn. Op het moment dat deze regels worden geschreven valt niet te overzien hoelang de heer Zijlstra weer stand zal bieden aan de „wereldtendens.” Komt het ten onzent tot een verlaging van het disconto, dan rijst de vraag, of UTRECHT. Bij de vrijdag gehouden trekking van de 2*/s percent premielening Utrecht 1952 zijn 40 obligaties uitgeloot. 25.000 viel op serie 1917 nummer 7, f 5000 op serie 2171 nummer 2, 2500 op serie 1848 nummer 10 en vijf maal f 1000 op serie 1848 nummer 3, serie 2211 num mer 8, serie 2381 nummer 6, serie 2749 nummer 3 en serie 3998 nummer 10. Ten slotte lootten 10 nummers uit met 250 en de rest met 125. De onderzoekingen van het genoemde bureau brachten reeds eerder aan het licht dat rond duizend beambten binnen het be drijf op de verkeerde stoel zitten. De voor gestelde rationalisatie en reorganisatie van de meestal niet-produktieve bedrijfstakken waar zij werken, maken op dit moment reeds 300 man overbodig. Het is niet on waarschijnlijk dat dit aantal in de toe komst nog zal stijgen, alhoewel de voor lichtingsdienst van DSM het niet aan nemelijk acht dat het eindadvies van het bureau verdere aanbevelingen tot inkrim ping zal inhouden. Wat betreft het aantal mensen dat door vervroegde pensionering en afvloeiing zal vertrekken, lopen de schattingen op dit moment nog uiteen. Mogelijk zal dit aantal tussen de 1.300 en 1.500 man liggen. Een bijkomstigheid hierbij is het grote verloop bij vooral jeugdige uurloners. Vol gens goed ingelichte bronnen wordt er on danks alles toch nog rekening mee gehou den dat in de loop van de komende twee (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet is gister avond akkoord gegaan met een verdrag dat gesloten zal worden met West-Duits- land over de verdeling van het continen taal plat. Dit verdrag houdt in dat van het oorspronkelijke deel van het Neder landse gebied (61.000 vierkante kilome ter) ongeveer 5000 vierkante kilometer con tinentaal plat aan West-Duitsland zal had oorspronkelijk slechts ongeveer 23.000 vierkante kilometer. Ook zal De nemarken binnenkort een dergelijk ver drag met West-Duitsland sluiten. Zoals bekend ontstond er enige jaren geleden een conflict met West-Duitsland over de verdeling van het continentaal plat, dat zo hoog opliep dat het interna tionale gerechtshof in Den Haag moest wonden ingeschakeld. Dit hof bepaalde toen dat Nederland en Denemarken zich inderdaad te veel van het plat hadden toegemeten. In het gedeelte dat nu aan West-Duits land is afgestaan, is tot op dit moment nog geen olie of gas gevonden, zo deel de minister Witteveen mee. Wel wonden daar op dit moment door enkele maat schappijen proefboringen verricht. De royalties die betaald moeten worden voor deze proefboringen, aldus verklaar de de bewindsman gisteravond enigszins tevreden, moesten tevoren worden be taald, zodat Nederland nog wel deze (net erg grote) bedragen heeft geïncas seerd. Deze bedragen worden niet aan West-Duitsland gegeven. In het verdrag is wel bedongen dat daar thans borende maatschappijen nog enige jaren hun ex ploitatie mogen blijven voortzetten, zo dat ze weinig of geen hinder ondervin den van de overgave van dit gebied aan een ander land. Begin deze week deelde minister Ne- lissen in de Eerste Kamer mee dat tot nu toe slechts voor twee maatschappijen concessie is verleend voor het boren naar aardgas in het Nederlands gedeel te van het continentaal plat. Op dit mo ment worden op vele plaatsen proefborin gen verricht en werd reeds in zes blok ken gas of aardolie gevonden. Wellicht kan het betoog verduide lijkt worden aan de hand van een paar voorbeelden. Iemand heeft een onzuiver inkomen van 45.000, geen aanspraak op kinderaftrek en geen af trek wegens ziektekosten in vorige ja ren. De ziektekosten zijn 5000. Hoe veel aftrek krijgt hij? Van de 5000 telt 2500 niet mee. Blijft 2500. Als factor geld 1; aftrek dus ƒ3125 Had de betrokkene 5 kinderen, voor wie hij aanspraak op kinderaftrek had, of had hij het vorig jaar aftrek we gens ziektekosten gehad, dan was de aftrek 1% maal ƒ2500 of ƒ3750 Had hij ten slotte ook het voor-vorige jaar aftrek wegens ziektekosten gehad, dan zou hij 1 maal 2500 of 4375 kun nen claimen. Een ander voorbeeld: Iemand met 15.000 onzuiver inkomen, beeft ook geen recht op kinderaftrek en ook geen ziektekosten in het vorige jaar In 1971 heeft hij 5000 ziektekosten evenals de man in het eerste voor beeld. Hoeveel aftrek kan hij krij gen? Zijn inkomen blijft onder f 18 000 De „drempel” is dut 10 percent van 15.000 of 1500. Blijft over ƒ3500 Aftrek 11/4 maal 3500 of 4375. Zou De ziektekosten zijn ook naar hun aard beperkt. De kosten van zieken bezoek en de daarbij behorende atten ties yallen er voortaan buiten. Er in vallen wel kosten voor extra huishou delijke hulp en op medisch voor schrift gehouden dieet. De minister geeft voor dat dieet normen. De ziektekosten zijn er slechter af gekomen, zeker wat de eenvoud be treft. Door amendering is naar onze mening een monster van ingewikkeld heid ontstaan juist op het ount van de ziektekosten. Leest u maar. Het gaat hier om kosten van ziekte, inva liditeit, bevalling en overlijden en ook van adoptie. Zij komen in aanmerking voor zover zij meer bedragen dan 2500 indien het onzuivere inko men 40.000 te boven gaat; 1800 in dien het onzuivere inkomen 40.000 niet maar 18.000 wel te boven gaat; en 10 percent van het onzuivere in komen in andere gevallen. Maar hiermee zijn we er nog niet, want dat bedrag boven de drempel wordt vermenigvuldigd met een factor, om het aftrekbare bedrag te krijgen Die factor kan weer drie verschillende waarden hebben, en wel 11/4, IVi en 1 percent. Eéneneenkwart geldt als algemene regel. Hierop zijn dan 3 uitzonderin gen. In twee gevallen wordt de factor 1%, namelijk als de persoon in kwes- drempel 500 zijn en de buitengewo ne lasten 750, dan was de aftrek tot nu toe 750 en wordt die nu 250. Maar zo simpel is het niet. Want ieder van de drie genoemde catego rieën van buitengewone lasten heeft een eigen drempel gekregen. Voor de eerste categorie is die een voudig. De kosten uitgegeven ter voor ziening in het levensonderhoud van de bekende groepen eigen en aange huwde kinderen en pleegkinderen voor wie geen aanspraak op kinderaf trek bestaat en andere bloed- en aan verwanten in de rechte linie of de tweede graad der zijlinie komen in aftrek voor zover zij meer bedragen dan 200 of 1 percent van het onzui vere inkomen, wat maar het laagste is. tie aftrek heeft voor meer dan 4 kin deren en als hij in het voorafgaande jaar aftrek wegens ziektekosten heeft gehad. De 4 kinderen moeten echte” kinderen zijn. Zogenoemde .fiscale” kinderen (bij meervoudige kinderaf trek) tellen niet mee. De derde en laatste uitzondering is dan gemaakt voor hen, die niet alleen het vorige, maar ook het voor-vorige jaar aftrek voor ziektekosten hebben gehad. Voor hen geldt de factor 1. De wet behelst nog de bepaling, dat nooit méér dan het werkelijk uitge geven bedrag mag worden afgetrok ken; een niet onredelijke bepaling. LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie en Groot-Brittannië hebben besloten de mogelijkheid van wederzijdse economi sche en industriële projecten in overwe ging te nemen. Dat is vrijdag bekendge maakt na de eerste vergadering die de permanente Sovjet-Britse intergouverne mentele commissie voor samenwerking op het gebied van toegepaste wetenschap, technologie, economische en handelsbe- trekkingen deze week in Londen heeft gehouden. De projecten die men in ogenschouw zal nemen, omvatten een ijzerertsmijn, de bouw van een fabriek voor het verwerken van ijzererts tot ertsknikkers in de Sovjet- Unie, de winning van koper en nikkel en het gebruik van containers in het vervoer. Op een nader te bepalen tijdstip zal de tweede vergadering van de commissie in Moskou worden gehouden. ROTTERDAM. In een groot aantal elektrotechnische bedrijven in het Rijn mondgebied is onrust ontstaan naar aan leiding van een conflict tussen werkge vers- en werknemersorganisaties over nieuwe loonvoorwaarden voor de zeven duizend man elektrotechnisch personeel in dit gebied. Volgens de heer J. Thijssen van de Algemene Nederelandse Metaalbedrijfsbond bond NVV gebruiken de werkgevers ten onrechte de loonmaatregelen voor de re gering als argument om eerder overeen gekomen loonsverbeteringen niet door te laten gaan. Werkgevers- en werknemersorganisa ties bereikten begin december van het vorig jaar een akkoord over een loon stijging van gemiddeld acht percent per 1 januari 1971 en een loonstijging van één percent per 1 juli 1971 boven de in- dexclausule. In deze percentages was, aldus de ANMB-bestuurder, rekening gehouden met een al in 1961 door beide partijen geconstateerde loonachterstand van het elektrotechnisch personeel. De vakbonden achten het onjuist dat de werkgevers de loonmaaregel als ar gument gebruiken. „Er is hier sprake van toegezegde arbeidsvoorwaarden en die moeten worden nagekomen”, aldus de heer Thijssen. Hij verwacht dat de huidige onrust in de meeste elektrotech nische bedrijven in het Rijnmondgebied zal leiden tot acties, als niet snel een op lossing kan worden gevonden. Werkgevers- en werknemersorganisa ties zullen dinsdag een nieuw gesprek hebben over de gerezen moeilijkheden. Komt men dan niet tot een oplossing, dan moet volgens de heer Thijssen de zaak met de minister van Sociale Zaken nische bedrijven in het Rijnmondgebied worden uitgepraat. In laatste instantie denken de werknemersbonden aan een gerechtelijke procedure tegen de werk gevers. De omzet in Wall Street was 18.010.000 aandelen. Dow Jon- escijfers Industrie 845.7’1 (4-2.39), Sporen 179.53 (+1.08), Nutsbedrijven 126.69 4-1.18). Avondverkeer (tussen haak jes staat de officiële slotkoers van gistermiddag)AKZO 79.00 79.00), Hoogovens 76.50 (77.40), Kon. Olie 135.00—135 40 (135.90), Philips 47.00—47.40 (47.00), Unilever 90.80—91.00 (91.30), KLM (170.50). vorige 25% 68 30% 6% 36% 42% 25% 41 49 26% 51% 44 20% 23% 18% 25% 71% 2714 24% 133 75% 94% 78% 31%

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11