IJmuider Courant HO I I de mens in zijn strijd tegen landbouwoplagen OOK ONS LAND KLAAR VOOR HET OFFENSIEF: TEGEN DE UIENVLIEG „Insektenfabriek"9 helpt „GIFOORLOG” „DE BIOLOGISCHE OORLOG” IS BEGONNEN! DER BOEREN IS MISLUKT; (Van een medewerker) Tweede front Vliegenkwekers O „Ongeluksdag...” Na vyf jaar experimenteren en onder zoek gaat komend voorjaar het openingsoffen- den overgebracht belangrijkste naar onze uienteeltgebieden in Zeeland, de Zuidholland- se eilanden en Noordwest-Brabant. Maar op in Wage- ningen onder „bevel” van dr. ir. J. Tichelaar de uievlieg. ontwikkeld heeft tegen vele landbouwvergiften. gevonden rium We zijn nu zover Erbij OP DE AKKERS der boeren woedt de chemische oorlog. Een strjjd op leven en dood tegen de insekten die de gewassen bedrei gen. Sterke landbouwvergiften Principe der „insektenfabriek” zoals gebezigd bij de bestrijding der „screw worm fly” in de Verenigde Staten: 1 massakweek, 2 bestraling, 3 daardoor veroorzaakt chromosoomdefect in voortplantingssysteem, 4 steriel mannetje, 5 dropping der bestraalde „poppen”, 6 paring zonder bevruchting, 7 en 8 beschadigde zaadcel kan eicel niet bevruchten. verdelgen die parasieten bij mil jarden. Maar altijd en overal zijn er enkele sterke exemplaren die de massaslachting overleven. En uit die exemplaren ontwikkelt zich een nageslacht, dat volkomen „onvatbaar” (resistent) is voor de zoveelste maal een nieuw werk zaam chemisch middel gevonden kan worden, dat tevens voor de volksge zondheid toelaatbaar is” het ogenblik is er nog geen plan de campagne op te maken voor deze grootscheepse aanval op zich niet meer zouden kunnen voort planten. HET EI van Columbus. Althans in theorie. Maar hoe moest men de zaak in de praktijk aanpakken? De eerste poging werd ondernomen op een der kleinere Westindische eilanden. Da genlang verzamelde men met hulp van de bevolking de eieren en larfjes van de screw worm fly die op enorme voedingsbodems in leven gehouden werden. In het popstadium werden ze door bestraling onvruchtbaar gemaakt en daarna als bijna volgroeide insecten uit vliegtuigen boven hun geboorte grond gedropt om een vrolijk liefdes leventje als vleesvliegjes te beginnen. Maar nageslacht maken was er voor de steriele mannetjes „niet meer bij”. DE EERSTE resultaten waren hoop gevend. Het aantal besmette runderen daalde met sprongen, de vleesvlieg- populatie eveneens. Toen werd het ex periment uitgebreid tot het zuiden der VS. Dat kostte kapitalen. Maar het was goed besteed. Ook hier nam het aantal infecties af en thans enkele jaren na het begin van het offensief is de screw worm fly in vrijwel alle „golfstaten” (en o.a. ook op Curacao!) praktisch uitgeroeid. Wel moet er om het succes blijvend te maken een steriele barrière in stand gehou den worden om het binnendringen van stopt raken. Het insekt gaat nu ver poppen en wordt hiertoe op een don kere en vochtige plaats in de gele genheid gesteld". „niet-behandelde” vleesvliegen (met name uit Mexico) te verhinderen, het geen een bijzonder kostbare affaire is. Maai het loont de moeite, want uitein delijk bleek de besparing aan chemi sche bestrijdingsmiddelen en gezonde koeien ruimschoots op te wegen tegen Ook het bepalen van de juiste be- stralingsdosis was geen eenvoudige zaak. Deze hangt samen met onbere kenbare factoren. De screw worm fly heeft b.v. 8-10 kr. röntgen nodig, het fruitmotje zelfs 25-4.5 terwijl de uie vlieg aan 3 kr. „voldoende” bleek te hebben. (Ter vergelijking: 0.8 kr. is voor de mens al een dodelijke dosis.) gedokterd worden dat bestraling van de poppen op de dertiende dag (dit gebeurt door het „Ital”, het In stituut voor toepassing van atoom energie in de landbouw in Wagenin- gen) fataal is voor de voortplantings organen. Bestraling werkt vooral in op zich delende weefsels. Op dat mo ment is de vlieg vrijwel volgroeid, maar bevinden deze organen zich nog in het delingsproces. We krijgen dus precies wat we willen: steriele vlie gen, die zich precies zo gedragen als hun onbestraalde soortgenoten. Daar mannetjes en vrouwtjes makkelijk op ui terlijke kenmerken te sexen zijn, konden we verschillende proeven ne men. Gesteriliseerde mannetjes met vruchtbare vrouwties leverden eieren DE WETENSCHAP nam geen ge noegen met die pijnlijke nederlaag. Zij smeedde een nieuw wapen, waarbij soort tegen soort zou worden gebruikt. De b’ologische oorlog kon beginnen. Het begon in Amerika. Daar kampte men, in de staten rond de Golf van Mexico, al jaren tevergeefs tegen een kleine parasiet die de veestapel deci meerde. Een nietige vlieg (de vlees- vlieg of screw worm fly) die zijn maden in huidplooien en wonden van runderen deponeert. De geïnfecteerde IR. TICHELAAR zegt er dit van: „Goeree-Overflakkee is door zijn wa- terbarrière bij uitstek geschikt om een biologische aanval op de uiev'ieg te lanceren. Proeven met gemerkte uievliegen bewezen ons, dat dit insect zich nooit verder verplaatst dan en kele kilometers. In de praktijk moeten de bestraalde poppen massaal, moge lijk per vliegtuig, over élle uievelden geen tuintje buiten beschouwing gelaten worden uitgestrooid. Voor af wordt de populatie met een orga nische fosforverblnding (het huidige bestrijdingsmiddel na de catastrofe van 1962-’63, toen de vheg ineens to taal ongevoelig bleek te zijn voor het jarenlang gebruikte Dieldrin en enor me schade aanrichtte) op normale wij ze aangevallen Dan blijft er zo’n 10 percent over, wat ongeveer neerkomt op tien- twintigduizend verpopte larven op 1 ha; hetzelfde aantal, dat we thans op het opzettelijk besmette perceel in de Betuwe gevonden heb ben. De uievlieg heeft met enkele soortgenoten bij uitstek het vermogen, weerstand op te bouwen tegen insec ticiden. Als de chemische strijd zou stagneren, is het de vraag of er voor de kosten van het sterilisatieproces. Waarbij wel moet worden opgemerkt dat het vleesvliegje de welkome ge woonte heeft, zelden of nooit zijn jachtgebied te verlaten. Met minder honkvaste parasieten zal deze biologi sche bestrijdingsmethode stellig op veel grotere moeilijkheden stuiten. koeien stierven bij honderden en alle bestrijdingsmiddelen faalden. Toen kwam iemand op de gedachte, die vleesvliegjes te steriliseren opdat zij IN VELE ANDERE landen wordt sindsdien ijverig gezocht naar metho den om bepaalde schadelijke insekten zichzelf te laten uitroeien. De resulta ten van een soortgelijke „behande ling” van de fruitvlieg die in het Mid dellandse Zeegebied opereert, zijn tot nogtoe matig. België werkt aan de koolvlieg, andere Europese landen ko zen de kersenvlieg en het fruitmotje tot studieobject, maar stuitten ook op moeilijkheden, aangezien „infectie” van buitenaf door niet-steriele „vreem delingen” hier bijna niet te voorkomen is. Maar de mogelijkheid van het prin cipe is onweerlegbaar aangetoond. De rest is alleen een kwestie van tijd (onderzoek) en geld. „MOMENTEEL kan men In Wage- ningen 50.000 vliegen per week kwe ken. De vele plasticbakken met kunst matige voedingsbodems een saai en arbeidsintensief bedrijf in zgn. kli- maatcellen, waar het „dagritme”, evenals temperatuur en vochtigheids graad, onder voortdurende controle staan vormen slechts een bepaald stadium van het bereikte resultaat. Op vele vraagtekens kon slechts sief in de Betuwe beginnen. Het slagveld: een op, die niet uitkwamen. In het omge keerde geval kregen we in het geheel geen eieren. En als we niet gesorteer de groepen met dito vruchtbare soort genoten samenvoegen (zoals het in de praktijk gaan zal) blijkt het aantal nakomelingen mindei dan men gezien de gebruikte getalsverhouding zou verwachten. Hiervoor hebben we geen verklaring, maar het is wel een ge lukkige bijkomstigheid. moeizaam een antwoord worden, waarbij vele specialisten in het geweer kwamen. Nu alles er zo vanzelfsprekend uitziet, valt het am per op, dat ons systeem om de eie- renproduktie dei vrouwtjes te stimu leren, zeer listig gevonden is. Een klein bloempotje moet de vlieg het „gevoel” geven, eieren in de grond te leggen, terwijl een stukje ui in het potje voor de ,geurensensatie” zorgt. Resultaat: 10 20.000 eitjes per bloem potje”. „Op een voedingsbodem van wor- telmeel, gist en cellulosepoeder zijn de larven binnen 11 dagen volwassen. Zij kunnen in de genoemde rulle sub stantie lekker wroeten zonder dat hun ademhalingsorganen (tracheeën) ver- van de dienst „Geïntegreerde Bestrijding van het gebruikte verdelgingsmiddel. Zo verdedigt de natuur zich tegen wetenschap en techniek. De gif- oorlog op het boerenland is daar mee in wezen een verloren zaak. De resistente insekten vreten on bekommerd verder van het gewas te velde en de landbouwvergiften dringen in de bodem, besmetten het water en bedreigen het leef milieu van mens en dier, vis- en vogelstand. De wapens der che mie keren zich tegen de mens zelf. -w,-,-',- W'V', mm <- MM// J, Inzet van het Betuwe-offensief: de uievlieg, die reeds grote „resistentie" (weerstand) x-’^OK IN ONS LAND is men klaar voor de I biologische oorlog op de boerenakker. „INTERESSANT is dat deze „pop pen” bij 3 graden boven 0 tenminste acht maanden bewaard kunnen wor den, wat samenhangt met de dia- pauze („grondslaap”) van het Insekt. Deze koelkastmethode is erg nuttig, want op ieder gewenst moment kan men de sterilisatie der mannetjes laten beginnen door eenvoudig de temperatuur op 20 graden te bren gen. We weten nu ook dit moest uit- hectare uienaanplant aldaar, de vijand: het uievliegje, de generale staf: het instituut voor Plantenziektekundig Onderzoek dat we kunnen zeggen: Hier heb ik de translokaties der chromosomen in handen Nu moe ten we uitvissen of de eieren een la gere vruchtbaarheid hebben. Als de methode van uitroeien d.m.v. ste riele insecten niet volledig zou luk ken, dan kunnen wt misschien stiaks de erfelijk „vei zwakt en” inzetten om het laatste bestand te vernietigen of op een laag eitje te houden” Plagen”. Het wordt, ook alweer, een verken- ningsoffensief. Lukt het dan zal de strijd wor- „ONDERZOEKINGEN met de ma lariamug en de tsetsevlieg hebben aangetoond, dat er bij de „genetische oorlogvoering” nog een „tweede front” mogelijk is. Door toepassing van een lagere bestrahngsdosis (een wat „subtieler” behandeling dus), kun nen de beschadigingen die aan de chromosomen van het voortplantings- mechanisme zijn toegebracht, een „afgezwakte” vruchtbaarheid erfelijk maken. Het „Ital" en het Laborato- voor erfelijkheidsleer werken reeds een jaar samen aan dit „tweede front” tegen de uievlieg Op deze wijze kweekt „Wageningen” thans 50.000 uievliegen per week voor sterilisatie. De buisjes bevatten voedsel. 2

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 15