lavende Photographic >1 z DE FILM BESTAAT 75 JAAR Gaat de cinema langer mee dan mensenleven I I f’ j i I 'W TONEEL- notities O ICIN EM AT 0 OH A F Belangstelling loopt terug de Hesren A. L. LTOIÈRE, cX’ctfvct.'tiaat zee. 21 r II E E I 1 De Besprceier. 2. ESnderenvermaak. 3. Sens Vechtpartij. 4. Snder-MulüjX r 3 fel fel l« X 6. Sortie des üsines Lu mière 1 Lycm 6. Het Kaartspel. 7. De aankomstv.h. Speer. 8. De 2ee. 'Wéé Kntrée 50 Cents. K 4 fkwET-1 ZATERDAG 16 JANUARI 1971 Erbij Miomx v.w U, h;. - vL«jtz:2 am, '*w*ï. I Toekomst 1 ♦xj w o CJ 5Ö 52 - - mi.41 -v.'-- F F F1 a si 1 I Kruis r i F 9 r v De Cinematograaf L de nieuwste verbetering Óp Xet gebied van photografist he reproducties. Met dat d toestel, uitgevonden door de beuren AUGVSTE en JÏ LOVIS LVMIÊRE, te l.yon, kan men door een reek» Netvlies Z- van iW/etw/.rzf/j al de bewegingen opnemen, welke in een bepaalden tijd vo-»r het objectief zijn gemaakt en vervolgens die bewegingen weergeven in levensgroots lichtbeelden op een scherm, voor een zaal vol toe schouwers. Het zijn geen reproducties, het zijn de tooneelenen voor vallen zelf, met al hun leven*en beweging welke de toe. schouwers tot in de minste bijzonderheden voor zich ziet. 10 I ft I I ria 4 i fe MVVVVVVVVVVVVVVMAA/WVWVWtAAAAA/VVVVVVV WWWWMWWWWWWWWW^/VMW^MfWWWtAAiV De projectoren van toen ver schilden sterk van die van nu. De uiterst brandbare filmstroken maak ten het voor de operateurs tot een riskant werk. Er zijn verhalen be kend van trotse bioscoopeigenaars, die met een brandende bolknak de cabine binnengingen en er nooit meer uit weerkeerden. 9 VAX zeg maar het beste geven, de •?=w (Van een medewerker) N DE OORLOG was er een man in Londen, die tijdens een luchtalarm werd aangehouden omdat hij niet in de schuilkelder zat. Hij verklaarde zich als volgt: „Die Duitse bommenwerpers moe ten eerst Engeland maar zien te vinden. Als ze daarin geslaagd zijn, moeten ze mijn graafschap op sporen. Is dat gebeurd dan komt de stad. Die Duitsers zijn er dan nog niet, want als ze mijn wijk eenmaal hebben, zullen ze toch ook aan mijn straat moeten toekomen. En dan nog mijn huis. Bovendien heb je dan de kans dat ik niet thuis ben, maar in de kroeg op de hoek”. De man had natuurlijk ongelijk, al kost het wat moeite om dat te bere deneren. Nu de cinematografie dezer dagen 75 jaar bestaat mag men aan dit verhaal denken. Want de film is niet op een donkere decemberavond in 1895 uit de lucht komen vallen voor de voeten van de gebroeders Lumière, die de eer op kunnen eisen een eerste filmvoorstelling te hebben georgani seerd. varing niet te schokkend zijn, dan moet men zich wel minstens van zes tien beelden per seconde bedienen. Alleen aan die fase in het gehele pro ces al is veel te pas gekomen. De Brusselaar Plateau keek bijna een hal ve minuut in de zon. Hij hield er bijna blindheid aan over, maar de wonder lijke ontdekking was dat hij in het duister de zonschijf nog zag, de na werking op het netvlies dus. Resul taat: de Belgische geleerde fabriceer de een rad met poppetjes in verschil lende bewegingsfasen. Door het rond te draaien ontstond de illusie van be weging. Het ging allemaal nog om teken werk, ook de uitbreiding van Pla teau’s uitvinding in de vorm van de mutoscoop van ruim een eeuw gele den. Via een kijkertje schouwde men in een kastje. Door zwengelen werd een boek met veel bladzijden razend snel doorgebladerd. Dit instrumentje heeft zich nog heel lang gehandhaafd in speeltuinen, zij het dat de bladzij den later foto’s met tragische gebeu ren gingen bevatten, waarop men voor al het handen ten hemel heffen veel kon aantreffn. Talrijken onzer zullen nog een wee moedige herinnering aan dit soort ci nematografie bewaren door de mini boekjes, die vroeger voor enkele cen ten te koop waren. Door met de duim machtige verschijning op het doek welke het publiek tot fabelachtige verering bracht van de helden en hel dinnen. In die tijd ontstond de benaming droomfabrieken en miljoenen hebben zich tientallen jaren in het donker van de bioscoop laten vervoeren door hun uitverkorenen. De techniek was al op de achtergrond gedrongen, maar hielp niettemin de jongste kunst, die nog steeds met een scheef oog werd aan gekeken, volwassen te worden. In 1927 startte de geluidsfilm en kort voor de tweede wereldoorlog was men ook toe aan de kleurenfilm. In 1953 verscheen als antwoord op de televisie, die haar concurrentie steeds scherper liet voe len, het breedbeeld. Ook daarna is de verfijning van de techniek van de ci nematografie voortgezet, we wachten nu op het beeld met dieptebewerking. ONDANK HET geringe succes dat de jongste toneelstukken van Ten nessee Williams te beurt is gevallen, blijft deze nog altijd zeer productief. Hij werkt alweer aan de voltooiing van een nieuw stuk, „An Occidental Noh Play”, over een Amerikaans echtpaar op reis in Japan. Williams past in dit stuk gedeeltelijk de tra ditionele Japanse Noh-spel-vorm toe, zoals de aanwezigheid op het toneel van technische helpers die, omdat ze maskers dragen, geacht worden onzichtbaar te zijn. Zo zag (links) het programma eruit, dat de eerste bioscoop bezoekers in de Amsterdamse Kalverstraat kregen voorgezet. Acht filmpjes van nog geen minuut vertoningslengte per stuk, maar men vond het de moeite waard om er twee kwartjes voor te betalen- HET BEROEMDE Parijse Théatre Hébertot dreigt te worden afgebro ken om plaats te maken voor een groot kantoorgebouw. De uitvoering van het afbraakplan kan alleen nog worden verhinderd door de minister voor culturele zaken, die onlangs ook wist te voorkomen dat het Théatre du Vieux-Colombier (waar Jacques Copeau in 1913 de vernieu wing van het Franse toneel in luidde) een soortgelijk lot zou on dergaan. Het Théatre Hébertot stamt nog uit 1838 en was bijna hon derd jaar onder de naam Théatre des Batignolles, voornamelijk gewijd aan volkstoneel. Na 1940 werd het een schouwburg van artistieke be tekenis dankzij de directie van Jac ques Hébertot, die er o.m. de pre mières gaf van werken van Claudel, Montherlant, GiraudouxCocteau en Camus. NA DE VONDST VAN de fotografie de zwaarste taak om die beelden le vend te krijgen. Dat bleek mogelijk door het vermogen van ons oog een voorstelling een vijfentwintigste secon de op het netvlies te bewaren nadat die voorstelling al verdwenen was. Kon er nu maar snel genoeg een beeld worden toegevoegd aan het vooraf gaande, dat daar grote overeenkomst mee had, dan was het alleen nog maar aan de toeschouwer om zijn waarne mingen te corrigeren en daar een be weging uit te concluderen. Wil die er- NOG ZOU EEN VAN de meest we zenlijke onderdelen van de bioscoop vergeten worden: het Maltezer kruis. Dat simpele principe of de variaties welke daarop gevonden zijn hielp pas waarlijk om de illusie compleet te ma ken. Een asje pakte voor het trans port van de film dit kruis steeds een kwartslag mee, liet het dan even stil staan en schoof dan het volgende been van het kruisje een kwartslag mee. Die regelmatig onderbroken beweging maakte het mogelijk dat steeds een stilstaande foto werd geprojecteerd, daarna verduisterd en in het donker door een volgende werd vervangen. Er zijn nog een grote reeks namen van uitvinders te noemen met de ver bazing van altijd daarbij dat een won der op een gegeven moment in de lucht hangt. Eigenlijk is het nog verbijsterd dat alle hindernissen in dit ingewikkel de proces zo snel genomen konden worden. In de donkere dagen na kerstmis van 75 jaar geleden was het dan zo ver, de fabrikantenzoons Auguste en Louis Lumière vonden in de buurt van de Opéra aan de Boulevard Des Ca- pucines nummer 14 een duister zaal tje, dat net gesloten was om dat er vals gestoten werd op het biljart. Er DE ROMAN „lm Schlaraffenland” van Heinrich Mann (verschenen in 1900) is door de Duitse schrijver Claus Hubalek verwerkt tot een ko medie met dezelfde titel. De pre mière daarvan wordt op 27 maart a.s. ter gelegenheid van de honderd ste geboortedag van Heinrich Mann gegeven in de stadsschouwburg van zijn vaderstad Lübeck. Tussen neus en lippen door bedacht Edison voor het celluloid even de be grenzingen en het tekent zijn inzicht, dat er pas de laatste jaren aan zijn maten getwijfeld wordt. 35 mm breed werden zijn stroken en die vindt men nog zo heden in de bioscoopprojectoren en ook in de fotokleinbeeldcamera’s. De kinetoscoop van Edison was aan het eind van de vorige eeuw de omslachtige voorloper van de cinematograaf. Amerika nen lieten hun pennis in apparaten vallen opgesteld in zogenaamde „peepshow parlors” en zagen wat zij nog nooit gezien hadden. (uit „The Movies” van R. Griffith en A. Mayer) BERNARD SHAW is de laatste tijd weer zo favoriet bij het Lon- dense publiek dat er binnenkort drie van zijn stukken tegelijk in de Engelse hoofdstad worden gespeeld. „Major Barbara” loopt al enige maanden met veel succes in het Ald- wych Theater; sinds eind december gaat „Mrs. Warren’s profession” in de Old Vic; en de volgende maand komt daar ook nog het weinig ge speelde „Captain Brassbound’s con version” bij. met Ingrid Bergman in de vrouwelijke hoofdrol- de pagina’s snel voorbij te laten vlie gen verkreeg men zeer kort de impres sie van een beweging. DE MEEST ONOPLOSBARE opga ve scheen wel het zestien of meer fo to’s maken in een zo korte tijd. De gefortuneerde Amerikaan James Muy bridge wist het wel. Hij liet dertig ca mera’s naast elkaar installeren. Aan respectieve sluiters werden draden verbonden, die naast elkaar ge spannen, wachtte op aanraking door paard en ruiter, die over dertig dra den moesten bewegen. Met wat moei te gaf dat dertig verschillende bewe- ginsfasen. Het lijkt nogal omslachtig met onze huidige kennis, maar het was een stap je in de goede richting. De Fransman Marey bedacht de buks, die er als camera dan niet uitnodigend mocht uitzien, maar die het wel presteerde kwiek twaalf opnamen te maken. De echte filmcamera was toen niet ver meer als maar bedacht wordt dat de fotografie zich bediende van platen en van papier en dat het soepele, door zichtige celluloid nog toekomstmuziek was. Dat materiaal werd ontwikkeld door de Amerikaan Eastman en ver leende de cinematografie kans op pro jectie. Want de glaasjes met vervaar lijke voorstellingen, waar grootvader via de toverlantaarn zo van smulde, waren daartoe natuurlijk niet geschikt. - DE MEEST-GESPEELDE toneel schrijver in het Duitse taalgebied is echter Shakespeare. Blijkens een statistiek van de Deutsche Bühnen- verein zijn het vorige seizoen in West-Duitsland, Oostenrijk en Duitstalig Zwitserland 27 van zijn stukken in 99 verschillende enscène- ringen 1891 maal gespeeld. Tweede was Brecht, met 25 stukken, 65 ensceneringen en 1355 voorstellin gen: derde Dürrenmatt met zes stukken, 59 enscèneringen en 1176 voorstellingen. Geen enkele andere hedendaagse schrijver behaalde dui zend voorstellingen, zodat Molière vierde werd met 1017 voorstellin gen. .■w. '-< F**- OOK IN DUITSLAND is de belang stelling voor Shaw opnieuw ont waakt, zoals blijkt uit de vele nieuwe vertalingen van zijn stukken die in druk verschijnen en waarvan er verscheidene al dadelijk zijn ge speeld- Belangrijke Duitse schrijvers houden zich met het vertalen van Shaw bezig, o.m. Heinrich Böll met „Candida” en ,Man and Superman”, Harald Muller met „Widowers’ houses” en Helene Ritzerfeld met ..Major Barbara”. In totaal worden dit jaar zeker zeven stukken van Shaw opnieuw in het Duits vertaald. i z /x-zz. zi z/ DE VETTE JAREN zijn echter wel duidelijk over en wie constateert dat de gouden filmstad van weleer, Holly wood er desolaat bij ligt met grote filmmaatschappijen, die op de rand van de afgrond balanceren of nieuwe eigenaren, die alleen maar oog lijken te hebben voor de oude voorraad films om ze op videobanden te kunnen zet ten, zal de toekomst duister inzien. Men kan wel concurreren met de in driekwart eeuw veroverde perfectie, maar gebruikt die helaas te weinig in een ongeloof aan eigen kracht. In de periode dat de film waarlijk volwassen is geworden en zich in zijn beste uitingen laat herkennen als een opeenstapeling van ruimtesuggesties als het meest eigene, worstelt men met de overlevingsperikelen van dit medium, dat juist een mensenleeftijd oud is geworden. In Nederland, dat nooit een theater land was, nog meer dan elders. Ook hier is het bezoekersaantal in de ja ren zestig tot de helft teruggelopen, maar omdat de bezoekfrequentie bij ons toch al niet hoog lag, is er reden temeer voor bezorgdheid. Het is nu vooral de jeugd tussen vijftien en vijf entwintig, die de bioscoop nog gere geld weet te vinden. Hoopvol is die aanwijzing niet, want de praktijk leert dat men deze cliënten bij het vorderen van de jaren weer verliest. Het zou zeer te betreuren zijn als de bioscoop in de naaste toekomst helemaal uit ons leven zou verdwijnen. Dat mag ook eigenlijk niet gebeuren. Het wachten is dan ook op degenen, die zoveel vertrouwen kunnen opbren gen, dat zij alle technische verworven heden in de bioscoop durven investe ren. De televisie heeft al lang bewe zen dat zij door de kwantitatieve eisen, die aan haar gesteld worden nooit een concurrent in kwaliteit kan worden. Beste bewijs: hooggeprezen televisie- prestaties blijken in de bioscoop meest al door de man de vallen omdat daar als vanzelf scherpere eisen worden ge steld. De film vertegenwoordigt een bijna onbereikbare maar noodzakelijke top. Mede daarom is het langzamerhand hoog tijd geworden dat de Nederland se film met alle middelen gesteund wordt om van de grond te komen. Juist in de internationale filmsituatie van dit moment liggen de kansen er. HET GROOTSTE GEVECHT, dat in de komende decennia moet worden ge leverd, is dat tegen de voortschrijden de gevoelsarmoede, die ons besluipt als gevolg van massificatie en mate riële welvaart. Het is een probleem, waar bepaald niet alleen de bioscoop te maken heeft. De mens van 1970 is door de eigen mogelijkheden, welke hij zich geschapen heeft, met beeldinfor matie verzadigd geraakt, afgestompt. Daarom moet dat de beeldtaal ons kan film, niet verloren gaan. waren filmpjes van een minuut ge maakt over het uitgaan van een fa briek, de aankomst van een trein en de Parijzenaars raakten er na enige aarzeling door in verrukking. De eerste tientallen jaren bleven in de romantiek van het kermisvermaak hangen. Het was tenslotte toch nog een primitieve geschiedenis. Synchroon geluid was nog ver weg en men deed het dus maar met wonderlijke trouvail les als het plotseling verschijnen en verdwijnen van personen in het beeld, reizen naar de maan etc, als uitge broed door Georges Méliès. Dolle komedies en heftige drama’s misten de steun van het gesproken woord en dat drukte een zeer beelden de plastiek bij de uitvoerenden op. De explicateur, het bioscooporkest zorg den al gauw voor geluid, zodat althans het geratel van de projector kon wor den overstemd. In de filmkunst moest bijkans alles geleerd worden. Het is nu bijna niet meer voor te stellen, maar destijds was het normaal dat de camera in de hoek van een vertrek werd gezet en braaf registreerde. Montage was al een vondst. Het publiek dat voor het eerst onverhoeds met een close-up werd geconfronteerd schrok zich ongeveer kapot. Zelfs een kleuter heeft met dat verschijnsel nu geen moeite meer. Dolle beginjaren met de hoogst merkwaardige situatie, dat bijvoor beeld Nederland aardig stommetje mee kon doen. Haarlem huisvestte een soort Hollywood. De eerste wereldoor log bewerkstelligde dat de Verenigde Staten het inititatief steeds meer aan zich trokken. De filmbusiness in grote stijl was geboren en daarmee het tijd perk van de grote sterren, hun pom peuze leefwijze en natuurlijk hun IN WASHINGTON nadert het groots-opgezette John F. Kennedy Center for the Performing Arts zijn voltooiing. Het zal in september worden geopend en omvat een ope ragebouw, een schouwburg, een enorme concertzaal en een kleine muziekzaal. Men wil voor de bespe ling van de schouwburg (met 1100 zitplaatsen), die de naam Eisen hower Theater krijgt, een nationaal toneelgezelschap vormen, waarmee ook tournees zullen worden ge maakt. Tot de openings-evenemen- ten van het culturele centrum be horen een nieuwe opera van de Ar gentijn Alberto Ginastera, een nieuwe Missa Solemnis van Leonard Bernstein en een nieuw ballet van Alvin Alley op muziek van Duke Elhngton. HET DEUTSCHE Schauspielhaus in Hamburg, waar Gustav Griind- gens tot 1963 triomfen vierde, kampt nu al jaren met moeilijkheden in de leiding. Deze begonnen na de be noeming van de bekende regisseur Egon Monk tot artistiek leider. Monk hield het maar kort in Ham burg uit; na zijn vertrek nam de zakelijke leider, Gerhard Hirsch, enige tijd tevens de artistieke lei ding op zich. Verleden jaar vond hü de regisseur Hans Lietzau bereid, die taak te aanvaarden, maar na ne gen weinig succesvolle maanden liet Lietzau weten dat hij maar liever naar Berlijn terugging. Uit vertwij feling over deze gang van zaken heeft de 47-jarige Gerhard Hirsch nu zelfmoord gepleegd. DE ENGELSMAN W. Gordon Smith heeft een stuk voor solo-to- neel geschreven, gebaseerd op het leven van Vincent van Gogh. Het meet „Vincent, a self-portrait”. De première is in Edinburgh gegeven met Tom Fleming in de enige rol. S.K. Er viel heel wat uit te vinden voor de eerste levendige fotografieën bibbe rend en flakkerend op het scherm kon den komen. Daar is vooral in de ne gentiende eeuw op een breed front in vele landen aan gewerkt. Edison met zijn vernuft gooide er bijvoorbeeld een menigte bruikbare uitvingen tegenaan en de Amerikaanse geschiedenisboek jes willen dan ook best weten de de filmerij met zijn kinetoscoop in feite begonnen is. Grondige gravers weten het nog be ter en zij wijzen naar koning Saul, die nu 1998 jaar geleden zich al voorstel lingen op de muur liet toveren. Maar dat is een niet zo erg wetenschappe lijke basis. Het best is uit te gaan van de uitvinding van de fotografie door Niepce in 1822. Toen pas zou men kunnen weten waar het met echte levende beelden naartoe zou moeten gaan. Met de af spraak dan natuurlijk dat de grijze schimmen op een muur of een doek door de toeschouwers zo vertaald zou den worden dat ze realistisch konden heten. Hetgeen minder vanzelfspre kend is dan nu lijkt. Want wie van ons weet bijvoorbeeld dat wij aardse stervelingen gedoemd zijn alles op zijn kop waar te nemen?

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21