Oostgroningers spuiden hun grieven Op een fuut Hoorzitting gestaakt na stinkbommen Ad Langebent (Brandpunt) verdedigt opinie-onderzoeken Bestuur bisdom overlegt met dr. Simonis Amersfoort „Vroege lente” Critische verklaring Septuagint geneesmiddel in kerkhoven Ie E.S.P. meisje trommel B Jeugd gebouw dicht in Coevorden Beveiliging van landbouwtrekkers PPR gaat praten met D’66 en Vierde man geeft zichzelf aan Steenhouwerijen weigeren werk voor Venlose Pillen zijn verouderd Nieuwe wal-radar met papieren „Arabië beter begrip bij gebracht voor Westerse Rovers ontrukten langs de Waterweg standpunt Ook rijscholen onder te wijzigen Grondwetbepaling Kassier, 69 jaar, joeg overvaller op de vlucht 2 ZATERDAG 16 JANUARI 1971 I I I Trientje Fop Wetsontwerp ingediend In grenskantoor Uniforme grafstenen voorgeschreven F armaciecommissie Kosten 40 d 50 miljoen Na overval op postkantoor Een fuut sprak luid: „het lot bepaalt dat het verleden zich herhaalt. En als wij verder blijven falen Zal ook de toekomst zich herhalen. Dat leer ik op het fuut-fuut-fuut futurologisch instituut”. Slechts 2 DAGEN OPRUIMING Mr. Luns in Midden-Oosten - n ADVERTENTIE AD. J. H. LANGEBENT moeten 4 «.«.J HILVERSUM Een 24-jarige, in Am sterdam wonende fabrieksarbeider heeft zich bij de Hilversumse recherche gemeld en bekend de vierde man te zijn geweest die aan de overval op het postagentschap in Hilversum vorige week te hebben mee gedaan. Als oud-Hilversummer was hij op de hoogte van de situatie bij het agentschap en kon hij wat dat betreft aanwijzingen geven. Hij had zijn aandeel in de buit, on geveer 8500 gulden, in Amsterdam voor namelijk in drank omgezet. Ook heeft hij zich in nieuwe kleren gestoken. Het wapen waarmee de kassier werd be dreigd hebben de daders in het water ge gooid. Volgens hen was het een alarm pistool. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van de Politieke Partij Radicalen heeft beslo ten met D’66 besprekingen te beginnen over samenwerking voor de komende Kamer verkiezingen. Tevens is besloten op uitno diging van de Evangelische Solidariteits- Partij een bespreking te houden over sa menwerking, los van de besprekingen die al lopen over een samenwerking tussen de Partij van de Arbeid, D’66 en PPR, aldus een mededeling van het PPR-bestuur. DINSDAG 19 en WOENSDAG 20 as. maandag 18-1 gesloten KORTINGEN van 25 - 60°/o COEVORDEN De gemeenteraad van Coevorden heeft vrijdag in een spoedeisen de vergadering besloten tot onmiddellijke sluiting van de jeugdsocieteit Parallaxis wegens het gebruik van en handel in ver dovende middelen in het gebouw, dat ook werd gebruikt als wijkplaats voor jongeren die thuis wegliepen. Onlangs deed de rijks politie een inval in „Parallaxis”, waarbij een drietal jongeren werd gearresteerd wegens handel in verdovende middelen. evenzeer bijdragen als de publikatie van onderzoekresultaten. In de derde plaats kan worden betwijfeld of eigenlijk wel van opiniemassificering kan worden ge sproken. Het grote probleem in de Ne derlandse politiek is immers vooral de grote verscheidenheid van opinies, die on der meer tot uiting komt in een ontstel lend groot aantal partijen. Wie de demo cratie een warm hart toedraagt zal juist een toenemende mate van consensus in het kiezerskorps toejuichen. De schrijver van het commentaar in uw blad staat, dunkt me, wel ver van de politieke wer kelijkheid af. „Het onderzoek is ongewild subjectief gezien het feit, dat in de tweede politieke enquête plotseling 41 percent de loon- en prijspolitiek koos als vraagstuk, dat voor rang eist, tegen slechts 17 percent bij de eerste verkenning van Brandpunt”. Deze uitschieter toont juist aan, hoe goed het onderzoek veranderingen in de politieke werkelijkheid registreert. De regering nam een loonmaatregel, waarvoor in het hele land het werk werd onderbroken en waarover in het parlement een kabinets crisis niet uitgesloten werd geacht. Het ligt voor de hand, dat in zo’n situatie een groot aantal respondenten de loon- en prijspolitiek als belangrijkste probleem noemen. Als dat niet zo was, zou het on derzoek waarschijnlijk niet deugen. KERKRADE. Twee mannen met ny lonkousen over het hoofd hebben vrijdag middag in Kerkrade een trommel met het opschrift „AMRO-bank” uit de hand van een 16-jarig meisje gerukt. Zij sprongen in een auto en verdwenen. In de trommel zaten slechts administratieve bescheiden. De jonge vrouwelijke bankemployé had de trommel gehaald bij de AMRO- bank in Heerlen en was per trein naar Kerkrade teruggekeerd. Op weg naar de AMRO-bank werd zij overvallen. Zij haalde de trommel wel meer uit Heerlen, zodat de politie aanneemt dat de overval lers van deze gang van zaken op de hoog te waren. De trommel bevatte nooit geld. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het beraad van net bestuurscollege van het bisdom Rotter dam met de diverse raden en colleges in het bisdom over de aanvaardbaarheid van dr. A. J. Simonis als bisschop is vrij dagmiddag afgesloten. Het college heeft nu contact opgenomen met dr. Simonis om de uitkomsten van het gesprek met hem door te nemen. Vernomen wordt, dat enkele deelgeno ten aan het beraad specifieke wensen hebben en dat thans moet worden onder zocht in hoeverre dr. Simonis bereid is eraan tegemoet te komen. Verwacht wordt, dat dit gesprek begin volgende week kan worden gevoerd. De progressieve priestergroep Septua gint heeft in een verklaring gezegd de be noeming van dr. Simonis toe te juichen „Rond hem en het verticale kerktype van de leer dat hij op verzoek van Rome wil vertegenwoordigen, zal het onontkoom baar zijn dat een nieuw groeiend kerk gebeuren zich duidelijker formeert en uit spreekt. Op deze wijze zal dr. Simonis in navolging van paus Paulus vele ogen openen en zijns ondanks bijdragen aan een dialogerende kerk die zoekt naar een „De prioriteiten, die de respondenten in deze enquête ter keuze worden voor gelegd, zijn niet juist geformuleerd Uiteraard steekt er wel een stuk sub jectiviteit in de tien onderwerpen, waar uit de respondenten moeten kiezen en waarbij ze zeven munten kunnen leggen. Er zijn andere onderwerpen denkbaar dan de voorgelegde tien. Wij hebben ons echter in de eerste plaats laten leiden door de programma’s van de politieke vooral in de woningwet-sector, werd een pleidooi gehouden door burgemeester Beumer van Midwolda. Aan het slot van de bijeenkomst zei drs. Nederhorst (P.v.d.A.), dat in het rechtstreeks contact met de bevolking heel duidelijk de eisen en voorstellen naar voren zijn gekomen. „Wij zullen alles wat naar boven gekomen is, bekijken en in de fracties bespreken, voordat we maan dag in de openbare vergadering van de Kamercommissies van sociale en econo mische zaken ons definitieve standpunt bepalen”. te geld, niet op kantoortje binnen en pistool. Nog wilde (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De ministerraad heeft gisteren besloten tot wijziging van het Landbouwveiligheidsbesluit. De wijziging voorziet in beveiliging van aanhangwa gens en werktuigen op wielen, getrokken door landbouwtrekkers en heeft vooral betrekking op de reminrichting, de hoogte van de aankoppeling en op de onder steuning en de beveiliging van hydrauli sche hef installaties van dergelijke voer tuigen. „Publikatie van de resultaten van opi- nie-onderzoek werkt opiniemassificatie in de hand.” In de eerste plaats lijkt het ireëel te verwachten dat tegenstanders-van-iets op grote schaal voorstanders worden zodra ze zien dat zij een minderheid vormen. Als bewijs kan de verhouding tussen voor- en tegenstanders van abortus wor den genoemd. Brandount kwam ^p onge veer gelijke cijfers als de NVSH enkele maanden eerder was gekomen. Als de schrijver van het commentaar gelijk had, zouden wij een aanmerkelijk groter aan tal voorstanders moeten hebben aange troffen. In de tweede plaats kan men zich af vragen, of als er sprake zou zijn van opiniemassificering perscommentaren als bijvoorbeeld van uw blad daartoe niet partijen en van de belangrijkste pressie groepen. Als men de gekozen onderwer pen daarmee vergelijkt, kan worden ge zegd. dat deze ook door de politieke par tijen e,d. voorop worden gesteld. Natuur lijk moet ervoor worden gewaakt, dat niet al te zeer deelvraagstukken aan de orde worden gesteld. Maar van even groot belang is, dat het onderwerp slechts voor één interpretatie vatbaar is. „Het ver- keersvraagstuk” is te weinig specifiek. Men kan er tegenstrijdige doelen onder verstaan, zoals bijvoorbeeld enerzijds meer wegen, anderzijds een beter open baar vervoer. Een hoge score op een item „verkeersvraagstuk” zegt dus niets over het te voeren beleid. Men kan er nog alle kanten mee uit. Met een onderwerp „meer wegen” kan men dat niet. (Van onze correspondent) VENLO. Vijf steenhouwerijen wei geren voorlopig grafmonumenten voor Venlose begraafplaatsen te le veren. De ondernemers zijn het niet eens met de nieuwe begrafenisveror dening. „Die maakt van de begraaf plaatsen niets anders dan soldaten kerkhoven”, menen zjj. Het gemeentebestuur wil een zekere vorm van uniformiteit van grafste nen: een kruis voor katholieken en een „tafel” voor de protestanten. De steenhouwers zijn daar niet gelukkig mee. „Van onze creativiteit blijft niets meer over. Het voor geschreven formaat is bovendien veel te klein. Je kunt er de naam van de overle dene alleen met de grootste moeite nog op kwijt’. De leveranciers mis sen ook een belangrijk stuk inkomen. De kleine stenen, zoals de gemeente die momenteel voorschrijft, zijn veel goedkoper. Zolang de nieuwe begrafenisverorde ning niet wordt verbeterd, weigeren de vijf steenhouwerijen monumenten te leveren. Het Venlose gemeente bestuur heeft intussen al enkele ke ren met de ondernemers vergaderd, evenals met de kerkelijke overheid in Venlo. B. en W. hebben aange- kondigd de verordening binnenkort te herzien, hoewel een zekere uniformi teit in grafstenen hoogstwaarschijn lijk zal blijven bestaan. Achtervolgd door de kassier sprong de overvaller in zijn auto en reed weg. De kantoorhouder gooide het pistool naar de wegrijdende wagen. Het vloog door de voorruit en viel in de wagen. In het hele plitiedistrict Limburg werd met een groot alarm geslagen om de wagen aan te houden, die naar later bleek in Aken was gestolen. zingen worden gehouden? Achter dit voorschrift ligt de gedachte dat de kiezers periodiek het beleid van de Kamerleden toetsen aan hun eigen opvattingen over gewenst politiek beleid en op grond van de uitkomst van deze toetsing hun stem uitbrengen. Er zijn zeker zaken, waarover de kiezers niet kunnen oordelen, maar het is niet juist (trouwens ook niet waar) om de kiezers zonder meer onbekwaam te verklaren. De politici hebben uiteraard hun eigen verantwoordelijkheid. Maar mede gezien de vervreemding tussen kie zers en gekozenen leek het ons zeer heil zaam de politici en de bestuurders via zes politieke verkenningen te confronte ren met opvattingen van kiezers. AD. J. H. LANGEBENT Redactie Brandpunt Special door burgemeesters, vertegenwoordigers van de vakbeweging, mensen uit het on derwijs en afgevaardigden van allerlei groeperingen en organisaties in Oost-Gro- ningen. Burgemeester G. Loopstra van Vlagt- wedde kreeg een veeg uit de pan van de oud-hoofddirecteur van de samenwerken de aardappelmeelfabrieken, nadat hij enkele pluspunten van het plan-Kikkert voor een militair oefenterrein had opge- somJ. De heer R. P. Roelofs hoopte dat de heer Loopstra zo spoedig mogelijk pro motie zou maken naar een grotere ge meente, „Dan zijn we een voorstander van het plan kwijt”, aldus de heer Roe lofs. Naar het oordeel van de heer Loopstra ging het bij het plan-Kikkert niet zozeer om militaire inrichtingen en oefenter reinen als wel om een ingrijpende her structurering van het zuidelijk deel van Oosf-Groningen. Hij was van mening dat als een oefenterrein de prijs is voor die herstructurering, dat dan wel een zeer hoge prijs is, maar de enige reële moge lijkheid. Onaanvaardbaar vond hij het echter als de aanleg van een oefenterrein en de vestiging van militaire inlichtingen de evengelische stellingname in het maat schappelijk gebeuren. Voor veel katholie ken in Nederland is het geloven in hun kerk opnieuw ernstig bemoeilijkt. On danks alles, zo menen wij, moeten zij niet breken met hun falende kerk, maar doorgaan het onheil in haar te bestrij den.” Septuagint roept katholieken in andere bisdommen dan het Rotterdamse op tot hulp, spreekt van „op ergerniswekkende wijze sollen” met de belangen van het bisdom Rotterdam en van een „onhy giënische wijze van voorlichten” door de nuntiatuur aan Rome en de internatio nale pers. De verklaring besluit met: „Septuagint is bereid voor nuntius Felici een enkele reis Rome te bekostigen en stelt voor de woning van de nuntius be schikbaar te stellen aan woningzoeken den in Den Haag.” DEN HAAG. Het rijk zal driekwart van de kosten betalen van de vernieu wing en verbetering van de wal-radar langs de Nieuwe Waterweg. Minister Witteveen heeft dit vrijdag avond meegedeeld na het wekelijks ka binetsberaad. De kosten van dit project bedragen 40 tot 50 miljoen. De vernieuwing van de bestaande in stallatie, die dateert uit 1956, zal enige jaren vergen. (Van onze correspondent) VEENDAM De hoorzitting van de Kamercommissies van Economi sche en van Sociale Zaken in Veendam is gistermiddag „voortijdig in tumult geëindigd. Leden van de jongeren groep „Stone Free” uit Winschoten schopten een rel en raakten slaags met de politie, waarop voorzitter drs. G. N. Nederhorst de bijeenkomst af brak. De politie arresteerde de leider van de groep na een verwoede scher mutseling om een microfoon en nadat in de zaal stinkbommen waren ge gooid. Tevoren was scherpe critiek geuit op het regeringsbeleid voor Oost-Groningen In een commentaar onder de titel: „Opinie-massificering” somde dit blad van 6 januari 1971 een groot aantal bezwaren op tegen een zestal politieke enquêtes, die Brandpunt Spe cial op het ogenblik uitzendt in ver band met de Tweede Kamerverkie zingen van 28 april van dit jaar. De hoofdredactie van deze krant heeft erin toegestemd, dat ik een aantal van deze bezwaren tegen deze uitzendin gen van wat kanttekeningen voorzie. Ik doe dat namens diegenen, die deze uitzendingen wetenschappelijk bege leiden. en namens de redactie van Brandpunt Special. AD. J H. LANGEBENT een enquêtebureau onderneemt, kunnen gecontroleerd worden. Wel kan het eind resultaat getoetst worden aan reeds be kende cijfers, bijvoorbeeld van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Dit ge beurt bij onze oxiderzoeken. Het enquête bureau Intomart is overigens een te goe der naam bekend staand bureau. „Het enquêtebureau gaat vamelijk eigenmachtig zijn gang; de opdrachtgever (in dit geval Brandpunt Special) heeft over de vraagstelling slechts weinig te vertellen.” De feitelijke situatie rond onze zes po litieke enquêtes is vrijwel omgekeerd aan die, welke uw blad schildert en wellicht heeft ondervonden. De vragenlijsten wor den ontworpen door twee wetenschappe lijke medewerkers van de Vrije Univer- siteit in Amsterdam: dr. J. van Putten en drs. H. van de Graaf, in nauw overleg met de redactie van Brandpunt Special. De vragen worden kritisch bekeken door prof. dr. Ph. Stouthard en dr. E. Bijnen van de katholieke hogeschool in Tilburg. Het enquêtebureau in dit geval Into mart in Hilversum oefent natuurlijk invloed uit (en mag dat ook) op de vra genlijsten (vooral wat de technische kan ten van de zaak betreft), maar alleen on der verantwoordelijkheid van de weten schappelijke begeleidingscommissie en van onze redactie. Niet alle «tappen, die landbouw en veeteelt met daarbij annex zijnde loon- en toelveringsbedrijven naar •de ondergang zouden voeren. Tot de te genstanders die het argument hanteren dat realisatie van de plannen de dood steek voor de recreatie zou zijn, zei hij dat bij aanleg van het oefenterrein aan plant van 2.700 hectare bos is inbegre pen. Burgemeester mr. W. G. Verkruisen van Muntendam, voorzitter van de Con tactgroep Zeventien Oostgroninger Ge meenten, verklaarde: „We bevinden ons in een ijzige wind die -de gewekte ver wachtingen heeft bevroren. Oost-Gronin gen voelt zich als een kind dat een mooie ballon heeft gekregen welke na enkele dagen verschrompelt”. De financiële injecties van de regering hebben de industriële teruggang alleen enigszins afgerémd, maar niet opgehe ven. De bedrijfssluitingen zijn doorge gaan, aldus burgemeester Nap van Veen dam. „De regering kent wel het ziekte beeld, maar volstaat met het toedienen van een asperientje”. Hij pleitte voor ex tra premies voor het aantrekken van in dustrieën, ruimere mate van rentesubsi dies en staatsgaranties, en zo mogelijk staatsdeelneming in bedrijven. Voor uitbreiding van de woningbouw, In het Amersjoortse dierenpark kon digde de lente zich al vroeg aan met de geboorte van een Kameroens berg- geitje. Het diertje is 15 centimeter hoog. AMSTERDAM. Voor het voorschrij ven van pillen als doseringsvorm van ge neesmiddelen bestaat thans weinig of geen reden meer en het is te verwachten dat binnen afzienbare tijd de pil als een verouderde toedieningsvorm kan worden beschouwd. Dit schrijft de documentatie- commissie voor praktische farmacie van de Kon. Ned. Mij. ter Bevordering der Pharmacie in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De capsule heeft als belangrijke concurrent van de pillen haar intrede gedaan. Uit medisch en farmaceutisch oogpunt verdient volgens de commissie de cap- sulevorm verre de voorkeur boven de pil- vorm en wel om redenen van nauwkeu righeid van dosering, houdbaarheid en hygiëne. Pillen worden gewoonlijk niet binnen een uur werkzaam, welke tijd door lan ger bewaren aanmerkelijk verlengd kan worden. Capsules daarentegen zijn in de regel binnen enkele minuten werkzaam. Deze tijd wordt niet verlengd door be waren. De laatste jaren wordt veel aandacht besteed aan de bacteriële verontreiniging van preparaten voor orale toediening. Er wordt naar gestreefd dat deze preparaten geen ziekteverwekkende kiemen en slechts een beperkt aantal niet-pathogene kiemen bevatten. Vastgesteld is dat pillen niet aan deze eis kunnen voldoen. Het voorschrijven van capsules voor zieken fondspatiënten is sinds enkele maanden toegestaan. (Van onze parlemensredactie) DEN HAAG. Minister Luns heeft tijdens zijn reis naar Koeweit en Saoe- die-Arabië iets kunnen bijdragen aan het begrip voor het westerse standpunt en met name met betrekking tot het Ne derlandse standpunt over Israel. Dit deelde gisteravond minister Witte veen mee, die thans voorzitter is van de ministerraad, omdat premier De Jong met vakantie in het buitenland is. Vol gens de vice-premier heeft minister Luns ook gesproken over het conflict tussen de Arabische landen en de grote oliemaatschappijen, waarbij minister Luns met name zou hebben gewezen op de westerse belangen in de olievoorzie- ning. Hij heeft gewaarschuwd tegen de eisen die men in die landen met betrek king tot de oliemaatschappijen stelt. Bo vendien heeft hij onze eigen handelsbe- trekkingen niet vergeten, want met Iran is een contract met Fokker afgesloten voor de levering van veertien Friend ships. „De meerderheid van een geënquêteer de groep is ondeskundig en niet tot oor delen bevoegd.” In de eerste plaats kan hierop worden geantwoord, dat men geen speciale oplei ding nodig heeft om te kunnen beoorde len of er .woningnood heerst, vieze lucht hangt, het drinkwater onfris smaakt, vliegtuigen geluidshinder veroorzaken, dan wel de eigen inkomsten mede gelet op de prijsstijgingen achteruit gaan. In de tweede plaats zou ik erop willen wijzen, dat ons parlementaire stolsel uit gaat van een tot oordelen bevoegd kie zerskorps. Waarom is er anders het voor schrift, dat er periodiek algemene verkie- „Het is helemaal niet gezegd, dat een bepaalde mening de juiste is, omdat 51 percent van een geënquêteerde groep haar lijkt te huldigen.” Deze opmerking is in uw commentaar niet direct op het onderzoek van Brandpunt Special van toepassing verklaard, maar treft dit wel impliciet. Wij hebben nooit gesteld, dat de opvatting van een meerderheid als wet en evangelie zou moeten worden beschouwd. DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is thans een wetsontwerp ingediend tot wijziging van het artikel in de Grondwet dat de vrijheid van onderwijs regelt. De bedoeling ervan is bestaande belemme ringen weg te nemen voor een bevredi gende regeling inzake de autorijscholen. De regering is van mening dat een ver ruiming van de grondwettelijke mogelijk heden op het gebied van de erkenning van rijscholen niet langer kan worden uitgesteld. Volgens het wetsontwerp zou artikel 208, tweede lid, van de Grondwet moeten gaan luiden: „Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht van de over heid en, voor wat bij de wet aangewezen vormen van onderwijs betreft, het onder zoek naar de bekwaamheid en de zede lijkheid van hen die onderwijs geven, een en ander bij de wet te regelen.” Dat houdt een verruiming van het be staande artikel in, teneinde ook vormen van onderwijs zoals autorijscholen en het schriftelijk onderwijs onder de onder- zoekbepalingen te kunnen laten vallen. (Van onze correspondent) UBACH OVER WORMS. De 69-ja- rige kantoorhouder van het grenswissel kantoor in Ubach over Worms heeft een roofoverval weten te voorkomen door de overvaller zijn pistool te ontfutselen, waarna de onbekende er zonder buit vandoor ging. De rover, een man tussen de dertig en veertig jaar, kwam aan het loket en eis- Toen de kantoorhouder er reageerde kwam de man het dreigde met een de kantoorhouder geen geld afgeven, waarop de overval ler hem met het pistool enige keren op het hoofd sloeg. Deze greep daarop het wapen vast, waarna een worsteling ont stond. Uiteindelijk wist hij het pistool te grijpen, duwde het tegen de heup van de overvaller en drukte af. Er klonk echter geen schot. Het wapen bleek een luchtdrukpistool te zijn. ^ntMieuis c^uinenAuis- sAtc/uiecUuvi ^uerveen ^^toeme/tdaaisuueq 259 ^etelaon 023-251728

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2