Meerjarenplan van Rab voor Telstar V. D. KERKHOFFS UITGESCHAKELD DOOR DRIESSEN EN WIJNGAARDE ADO heeft langste tijd aan kop gestaan Knobel had geleerd van Ajax-NEC Ook Sparta stelde teleur in derby tegen Excelsior Wery klom naar de tiende plaats r Spion Grosso Eredivisie in cijfers pin 11 10 lil SI Éi MAANDAG 18 JANUARI 1971 Lijstje Meerjarenplan Grote klasse Meer geluk Basis (Van onze spoi .icdactie) VELSEN „Dit Telstar”, sprak trainer Kees Rijvers bewonderend, „hoort niet zo laag op de ranglijst te staan. Als ik afga op de wedstrijd TelstarFC Twente moeten de Velsenaren in de middenmoot een plaats krijgen bij FC Utrecht”. Telstar, altijd een moeilijk tegenstander voor de tegen de kop van de ranglijst aanleundende Twentenaren, had tevoren de ploeg van Rijvers in een attractief duel aan banden gelegd (00). Geheel volgens het door trainer Jan Rab geleverde procédé werd de aanvalskracht van de FC be knot door de twee vleugelspelers van Twente de gebroeders Van der Kerk hoff te belemmeren gebruik te maken van hun snelheid. Als rem dienden de beide backs van Telstar Wijngaarde en Driessen, die in de rug werden gedekt zodat de aangevers Kick van der Vall en Theo Pahlplatz geen ruimte kregen voorgeschoteld waarin zij hun dieptepasses konden plaatsen. Dit zo op het oog eenvoudig lijkende tactisch plan paste Telstar ook in het verleden toe op Twente. Eveneens met succes. De uitwedstrijd bij Twente eindigde in een 11 stand. Rab verwees gistermiddag nog naar dit duel als bewijs voor zijn stelling, dat Telstar in staat is te doelpunten. „FC sTwente heeft tot nu toe slechts vijf goals tegen. Telstar heeft één van die vijf tref fers op zijn rekening staan. Tegen Haarlem douwden wij er zes in en tegen AZ vier. Dat is toch niet gek. Mijn jongens zullen echter meer en meer geloof in zichzelf moeten krijgen. Zij moeten er van overtuigd raken dat zij niks minder zijn dan bijvoorbeeld een Epi Drost, of de gebroeders Van der Kerkhoff r \^A/VWWWVWWWWWVWW\AA/WW\AAAA/\AAAAA/\. (Van onze sportredactie) ’67 aanstaande zondag: £F Een van de weinige kansen, die Ajax zich tegen MVV wist te scheppen. Het schot van Suurbier zal echter naast gaan. De MVV’ers zijn Herben en Pleumeeckers. 18 18 18 18 18 17 17 17 17 18 18 18 18 17 18 18 17 18 5 5 6 3 4 7 2 6 5 6 8 7 7 4 6 6 7 6 1 1 1 3 3 1 7 6 7 8 7 8 8 9 9 10 9 11 29 29 28 27 26 25 18 16 15 14 14 13 13 12 12 10 9 8 43—15 34—11 32—15 45—11 45—12 22— 5 25—33 22—20 19—22 15—26 13— 29 19—27 17— 26 18— 29 19— 34 15—36 14— 30 13—49 Pim rust 12 12 11 12 11 9 8 5 5 4 3 3 3 4 3 2 1 1 STAND: Feijenoord ADO Sparta PSV Ajax FC Twente FC Utrecht NEC Go Ahead MW DWS Telstar Holl. Sport Volendam NAC Excelsior Haarlem AZ ’67 De basis voor een gezonde opbouw bij Telstar is aanwezig. Dat benadrukte Rij vers gistermiddag. „Ik ben tevreden over mijn elftal. Telstar speelde erg goed. Ik had alleen de gebroeders Van der Kerk- hoff en Kick van der Vall wat sterker willen zien. De gebroeders lieten zich vanmiddag te gemakkeijk uitschakelen. Kick speelde eveneens beduidend minder. Hij heeft in tegenstelling tot de ge broeders een reden. Hij had de gehele week thuis beslommeringen. Zijn vrouw was ziek. Hij deed het huishouden.” De waarschijnlijk tijdelijke zwak- Rab vond de Van der Kerkhoffs niet tegenvallen. „Het zijn uitgekookte voet ballers. Die René is een speler om wie iedere club in het Nederlandse betaalde voetbal zit te springen. Hij is snel, kan een bal plaatsen en is in staat een goede dribbel te maken. Neen ik vond die Van der Kerkhoffs niet zwak. Mijn backs wa ren echter beter. De wijze waarop Dries sen (hij speelde het vorig jaar nog in het naar de tweede divisie gedegradeerde RCH) René v.d. Kerkhoff uitschakelde was van grote klasse.” Omdat de gebroeders Van der Kerk hoff door de vleugelverdedigers Driessen en Wijngaarde werden uitgesloten van het spel, bleef in de voorhoede van Twen te alleen Jeuring over. Jeuring vond te genover zich Fred André. Het duel tussen beiden was hard, maar niet unfair. André besliste het in zijn voordeel, zoals aan de andere kant de verdediging van FC Twente totaal geen moeite had met de aanvallers van Telstar. Er deden zich dan ook slechts enkele gevaarlijke momenten voor. Ondanks de door hem opgesomde doel punten heeft Jan Rab terecht een spits op zijn prioriteitenlijstje opgevoerd. Na de verkoop van Dick Beek en de mis lukte transactie met Cas Janssens (die niet naar Telstar kwam, maar naar NEC ging) is Telstar niet meer in het bezit van een echte afmaker. Het moet zich behelpen met omgeschoolde verdedigers (Fred André en Tjeerd Kort) of met een naar voren geschoven middenvelder (zo als Monne de Wit gistermiddag). Een spits is één van de wensdromen van de nog jonge trainer (27 jaar). Hij wil meer. Veel meer. Zijn ideaal is Tel star om te vormen tot een club als. FC Twente. „Zoals de bestuursleden van Twente hun trainer Rijvers in staat stellen te werken is fantastisch. Deze man kan op lange termijn plannen. Hij kan iets op bouwen Zoals bekend heeft Twente indachtig vroeger met Van Dijk opge dane ervaringen alle moeite gedaan om veel van zijn spelers nu al nieuwe con tracten aan te bieden. Achtereenvolgens tekenden Schrijvers, Van lerssel, Drost, De Vries, Achterberg, Jeuring, René en Willy v.d. Kerkhoff, Pahlplatz, Van der Vall en.trainer Kees Rijvers tot het eind van het seizoen 1973-1974. Schrijvers, die tot het eind van het volgende seizoen onder contract stond, kreeg zelfs een tus sentijdse opslag voorgeschoteld. 0—2 o—o 0—2 1—1 0—0 1—0 afgelast afgelast 6—1 MAASTRICHT. Ajax is tegen MVV verslagen met eigen wapens. Uit de wij ze waaop de Amsterdamse ploeg vorige week NEC klopte, heeft MVV-trainer Knobel zeer nuttige conclusies getrokken. De Maastrichtse oefenmeester zei daar over: „Kijk, we zijn hiervan uicgegaan en daar hebben we de hele week op aan gedrongen: maak een kort speelvlak, dus alles bij elkaar. Dat betekent weinig speelruimte. Als je nagaat wat zondag bij Ajax-NEC is gebeurd, dan vraag je: waar zijn de fouten gemaakt? Door een uitgerekt elftal bij NEC. Daar probeer je dan iets tegenover te stellen. Het is in ieder geval een bewijs, dat een bepaalde strijdwijze grote ploegen in moeilijkhe den kan brengen. In uitwedstrijden zeg ik er bij”. (Van onze sportredactie) HAARLEM. ADO heeft zijn langste tijd aan de kop van de eredivisie gehad. De bewijzen voor deze overigens niet zo gewaagde veronderstelling hoeven niet eens in de resultaten van de Hage naars te worden gezocht, als wel in het vertoonde spel. De 26.000 toeschouwers, die zich zondag ter gelegenheid van het klassieke treffen (uitslag 0-0) met Hol land Sport naar het Zuiderpark hadden begeven, merkten al spoedig dat hier weer een tegenstander verscheen die de koploper door massaal verdedigen wenste te temmen. De menigte liet het qua aanmoedigingen dan ook afweten. Rab wil iets dergelijks bewerkstelligen bij Telstar. Daartoe heeft hij het bestuur in grote trekken een meerjarenplan voor gelegd. „Het moet uit zijn met het leven bij de dag. Als je als team beter wilt wor den en je hebt niet veel geld dan moet je opbouwen. Investeren. Dat wel. Maar het hoeft niet duur te zjjn. Je zou als je zoals w(j een spits nodig hebt, ineens een knaap kunnen kopen voor pak weg vier ton, maar je kunt ook een aantal veel belovende jongens aanschaffen. Daar ko men echt wel één of twee uit die voor jouw elftal geschikt zijn. De rest moet je dan weer verkopen. Ik ben er zeker van, dat door over drie jaren drie ton te be steden (dus honderdduizend gulden per jaar) het door mjj beoogde resultaat (een evenwichtig elftal) te bereiken is en dat je dan bijvoorbeeld zeker kunt zijn van een zevende plaats.’ Het plan van Rab wordt met instem ming begroet door het bestuur. Voorzitter Zwikstra met name voelt veel voor de nieuwe aanpak. Een probleem blijf ech ter het geld. „Misschien”, filosofeerde de voorzitter, „is het mogelijk de gemeente en de Hoogovens (de twee sponsors van Telstar) zo ver te krijgen, dat zij het bedrag dat zij anders aan Telstar in vijf jaren uitgeven bijvoorbeeld voor de helft ineens schenken. Het geld dat Telstad tot toe nodig heeft om zijn exploitatie rond te krijgen, zouden wij in de laatste van de vijf jaren zelf terugverdienen door een verhoogd bezoekersaantal. Ik kan echter nog niets concreets zeggen, omdat we alleen nog maar over het meerjaren plan hebben gedacht.” Van het goede spel van MVV was trai ner Rinus Michels onder de indruk „Ik kan niet zeggen dat Ajax zijn dag niet had, of gewoon slecht gespeeld heeft want ik zou het spel van de Maastrichtse ploeg teniet doen Over mijn eigen ploeg ben ik tevreden, niet zozeer over het re sultaat, maar wel over de inzet van de spelers. Zij hebben gedaan wat zij kon den en aan hen is de nederlaag zeker niet te wijten. MW speelde gewoon een goede wedstrijd”. Coach George Knobel lichtte MW’s taktiek als volgt toe: „Onze voorhoedespe lers zouden storen van begin af aan. Wat te van René en Willy van der Kerkhoff was ook de tweede trainer van Juventus Grosso opgevallen. Hij was naar Neder land en naar het zondagmiddag zeer mis tige Velsen gereisd om de volgende te genstander in de Runners Up-Cupcompe- titie (FC Twente) aan het werk te zien. Hij noemde de gebroeders zwak. Als team roemde hij Twente echter. „Erg snel”, zei hij. Trainer Rijvers, die Juventus in Ita lië aan het werk zag in een uitwedstrijd (zijn assistent Spitz Kohn aanschouwde Juventus thuis) had voor de wedstrijd verteld, dat de Italianen niet erg onder de indruk waren van het onbekende club je uit Twente. Maar dat, beweerde Rij vers schouderophalend, is niets nieuws. Dynamo Zagreb kende ons ook niet.” „Een beetje meer geluk, en pakt Doesburg die bal vijf minuten na niet zo magnifiek uit de bovenhoek, dan weet ik het nog niet”, verklaarde Excel siortrainer Bob Janse. nadat zijn ploeg tegen plaatsgenoot Sparta met 2-0 ten er ook gebeurde, zij moesten daar gaan verdedigen. Zo moest Mraz Vasovic en Hulshoff afstoppen. Brokamp had dezelf de taak. Om te kunnen bewerkstelligen wat dan toevallig gelukt is dat Dijk stra en Bonfrère op een gegeven mo ment door konden gaan. Diezelfde wed strijd heeft Ajax tegen NEC toegepast. Misschien wel afgekeken, maar het heeft ons twee punten gebracht”. Hiermee is klaar en duidelijk gezegd hoe de thuisclub de landskampioen vol ledig aan banden heeft gelegd. Vanaf het begin opereerde MW aaneengesloten li nies: samen terug tot op de eigen helft, met Herben als laatste man. MVV kreeg zelfs de beste scoringskansen toen Bon- frèee in de 25e minuut vanuit de tweede lijn de bal keihard tegen de paal gchoot en Szefer de terugspringende bal naast het doel kogelde. Kort daarop strafte de alomtegenwoordige Hoenen een fout in de Ajax-achterhoede af met een effectvol schot, dat over de uitgelopen keeper Stuy maar ook over het doel draaide. Slechts tweemaal in de eerste helft kon Ajax gevaarlijk worden toen Suurbier, na balverlies van Brokamp, door zijn grote snelheid kon uitbreken en een haxd schot op doel produceerde. Met een magnifieke uitval tikte doelman Körver de bal tot hoekschop. Kort daarop kwam de bal via Cruijff en een kopbal van Keizer bij Swart, die meteen uithaalde. Körver fun geerde evenwel als kogelvanger. De twee de helft gaf een nog meer gegroepeerd MW te zien. De thuisclub hield het tem po laag. Slechts eenmaal kon Van Dijk tot een harde kopstoot komen, maar deze werd een prooi voor Körver. Als MW naar voren trok, betekende dat groot ge vaar voor Ajax. Zo knalde linker verde- ger Den Rooijen een pass van Prins ra kelings naast het doel en vloog een schot van Brokamp, uit een pass van Mraz, te gen de buitenkant van de paal. Dan volg de er, zeven minuten voor tijd, weer een gecombineerde Maastrichtse aanval. Jo han Dijkstra kreeg even wat te veel ruimte. Van 25 meter afstand loste hij een oerhard schot en de bal verdween in de uiterste bovenhoek van het Ajax-doel 1-0. Knobel tot slot: „Het is de eerste mooie dag van dit seizoen. Voor ons is het een ideale dag geweest”. half uur voordat Visser de Excelsior goalie met een langeafstandsschot ver raste: 1-0. In de rust gaf Bob Janse zijn speler» opdracht wat agressiever te werk te gaan. Bakker had de plaats ingenomen van Boom en ook middenvelder Libregts trachtte wat meer in de buurt van het Sparta-doel te komen. Echter vergeefs. Het was Sparta dat de bal opnieuw in het doel werkte. Na een uur voetbal ondernam Klijnjan een solo waarmee hij twee man passeerde, en plaatste de bal voor de voeten van Koudijzer, die het definitieve vonnis velde. ADO heeft op de bekende manier een doorlopend oveiwicht gedemonstreerd. Maar het zag tot zijn verrassing dat Holland Sport zich in die verdediging al lerminst negatief opstelde. Ten koste van weinig overtredingen wisten Dor- jee, Valkenhoff, Van der Heide en de soms als regelrechte opruimer fungeren de Roggeveen hun doelman Louwerens goeddeels vrij te houden van onmoge lijk werk. Op het middenveld liep Schoen maker verlozen rond: hij is door straf fe mandekking volledig uit te schakelen. Van der Bol kweet zich van deze taak. ADO-trainer Jezek weet het aan een ge brek aan inzet, maar het is langzamer hand duidelijk dat de voorhoede van de Hagenaars gewoon kwaliteit ontbeert nu het vooral als koploper te verwachten is dat men week in week uit met een sterk verdedigende ploeg te maken krijgt maar een woord als vertragen heeft Je zek zijn mannen nog niet geleerd. Cor van der Hart, oefenmeester van Holland Sport, was reëler: „Het was voor ADO natuurlijk moeilijk, maar ze hebben voor al in de tweede helft dan ook werkelijk geen een scoringskans gehad” Zijn plaats werd mgenomen door de Pool Kowalik, die in het centrum op zijn beurt werd opgevolgd door Koudijzer. Een succes is die noodoplossing bepaald niet geworden. Koudijzer toonde duidelijk een tekort aan techniek om zijn voorgan ger te doen vergeten en Kowalik had kennelijk niet het vertrouwen van zijn medespelers. Hij kreeg de bal slechts bij hoge uitzondering toegespeeld. Het logische gevolg was dat al het ge vaar van de rechtervleugel kwam, waar Venneker, Van Veen en Heijerman wei nig moeite hadden met Van der Heyden en Tetters. Keer op keer verscheen een Spartaan over rechts voor doelman Van der Roer, dit het geluk had dat de Spar taanse voorwaartsen hun goede schot hadden thuis gelaten. Het duurde een onder was gegaan. De oefenmeester had niet helemaal ongelijk De ploeg die zijn collega Georg Kessler zaterdag op de Woudensteinse grasmat bracht, was be paald niet het ongenaakbare Sparta zo als het zich eerder in de competitie aan de zwakkere broeders presenteerde. De viermansaanval van Sparta moest het zien te klaren zonder de steun van links buiten Kristensen, die nog niet is her steld van een enkelblessure. Bij wijze van spreken met het schuim om de mond heeft Volendam gisteren gepoogd PSV af te troeven. De mannen van Hans Croon toonden vooral in de eerste helft zo'n onyoorwaardelijke inzet dat het water PSV naar de lippen steeg. De Eindhovenaren sloten de eerste helft weliswaar met een 2-0 voorsprong af, (door doelpunten van Schmidt Hansen en Veenstra), maar die stand was toch wel wat flatteus. Kurt Linder gaf dat na afloop ook toe. „Ik vond de inzet van Volendam goed” zei hij ironisch. Van hem had het alle maal wel wat minder gemogen. Niette min betekende een voortzetting van Vo lendams houdgreep toch wel een gevaar in Linders ogen en hij commandeerde in de rust tot consolidatie van de voor sprong. Een order, die met succes zou worden uitgevoerd. In de derde minuut al raakte de de fensie van de thuisclub het spoor bijster van de switchende Devrindt, Smidt-Han- sen en Mulders. Even maar was men de draad kwijt wat Mulders gelegenheid tot een schot gaf. Na een korte omweg belandde het leer bij Schmidt-Hansen die uit moeilijke hoek scoorde: 0-1. Een tegenvaller voor Volendam, dat furieus uit de startblokken was gegaan en in die korte spanne tijds al had ge merkt, dat de PSV-defensie de 'aak niet geheel onder controle had. Volendam bleef ook na die goal stormen, denderde als een tank naar elke ook verdwaalde bal en PSV begon de dure benen te rug te trekken. Volendam voetbalde in een roes, die tenslotte ook PSV meesleur de. Van beide zijden werden er moor dend felle duels uitgevochten, waarbij soms nog al eens de handjes los bleken te zitten. Eerst werd dat duidelijk bij Klaas Plat contra Eef Mulders en later ook nog een keer bij Wim Kras, die zich ook door PSV te na voelde gekomen. Kortom, het was een geweldig gevecht, waarbij dan af en toe ook nog gaaf werd gevoetbald. PSV-goalie Jan van Be- veren kreeg het druk en had geluk. In de negende minuut prikte Wim Kras de bal langs de nationale doelman, maar het leer draaide net tegen de paal. Een verontrustende ontwikkeling derhalve voor PSV, dat toe moest geven dat Vo lendams fanatisme als een grauwsluier op het eigen spel was neergedaald. Een grauwsluier in dubbele betekenis, want gedurende de wedstrijd werd de mist steeds dikker, zodat tenslotte iedereen met een waas voor de ogen liep. Aan Geurtsen en doelman Jongbloed dankte een slecht spelend DWS gisteren in de wedstrijd tegen NAC zijn winstpunt. De Bredenaars waren wat feller in de aanval en hielden onder aanvoering van de betrouwbare verdediger Schrijvers de defensie goed gesloten. Slechts één maai, negen minuten voor tijd verzaakte de NAC-verdediging zijn plicht en daarvan kon Geurtsen gebruik maken. Hij schoot de bal achter Kitzmann en redde daar mee een punt voor zijn club. Visschers had de Bredenaars na 32 minuten aan een voorsprong geholpen, toen Dijkstra de bal te gehaast wegwerk te en Brouwers in de gelegenheid stelde de bal opnieuw voor te zetten. Vanaf dat moment had NAC uitzicht op meer dan een gelijk spel en nield daarom voor de zekerheid Quaars nog iets verder terug. De ruimte die DWS daardoor op het mid denveld kreeg kon Geurtsen pas in de 81e minuut uitbuiten. In de drieëntwintigste minuut na een pass van Paul van Egmond toen Stanic tot zijn verwondering vlak voor doel man Schrijvers de bal ontving. Zijn in zet was te zwak en de reactie van de fabuleus keepende Schrijvers te snel om een doelpunt te realiseren. In de dertigste minuut van de tweede helft toen Jeuring een meter voor het strafschopgebied werd geblokt door drie man. De daaruit ontstane vrije schop werd verwerkt. Even later ver oorzaakte Schrijvers ook een vrije trap. Hij maakte hands door buiten zijn doelgebied de bal met de hand te spe len. Het schot van Fens stompte hij voortreffelijk over de lat. En dus bleef het 0-0. Programma AZ ’67Sparta, FC TwenteExcelsior, PSVTelstar, NACVolendam, Holland Sport—DWS, Ajax—ADO, Haarlem—MVV, FC UtrechtNEC, FeijenoordGo Ahead. UITSLAGEN ExcelsiorSparta (16/1) TelstarFC Twente VolendamPSV DWS—NAC ADOHolland Sport MVV—Ajax NECHaarlem Go Ahead—FC Utrecht FeijenoordAZ Monne de Wit en ausputzer Epi Drost vochten menig duel uit. Met welke mid delen gevochten werd kunt u op deze foto zien. DEN HAAG. Op de achttiende com- petitiezondag is er in de lijst van topsco rers in de eredivisie vrijwel geen wijzi ging gekomen. Henk Wery (Feijenoord) klom door zijn twee doelpunten in de wedstrijd tegen AZ’67 naar de tiende plaats, welke hij deelt met Jeuring (FC Twente) en Heijerman (Sparta), die eveneens op een totaal van acht doel punten staan. De stand is: 1. Groenendijk (FC Utrecht) 12; 2/3/4. Van Dijk, Cruijff (beiden Ajax) en Van der Kuijlen (PSV) allen 11. ■"’V

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11