ONENIGHEID BINNEN PALESTIJNS VERZET Wereldraad Kerken neemt stelling tegen racisme Bucher werd in een kerk vrijgelaten Oliemaatschappijen praten morgen met producerende OPEC-landen VAN DAG TOT DAG op actuele zaken 1 i» Ontnuchterde voorlichting Muskie steunt politiek van Brandt Zeer ernstige ongelukken op Autobahn Moordcomplot tegen Willy Brandt t Groep van Habasj beschuldigd van „Collaboratie met Jordanië" Aanslag op Allende verijdeld Pools bezoek aan Praag CONFERENTIE IN ADDIS ABEBA Ruit Amerikaanse auto in Moskou VOORSTEL TOT STABILISERING VAN PRIJZEN commentaar ingegooid Nieuwe rechtse oppositiegroep in Duitsland ZWITSERSE AMBASSADEUR KRIJGT BINNENKORT ANDERE POST MAANDAG 18 JANUARI 1971 (Van onze redactie economie) TEHERAN/LONDEN Een groep internationale oliemaatschappijen heeft dit weekeinde front gemaakt tegen de olieproducerende landen om een crisis over de prijzen te voorkomen. Dinsdag zullen in Teheran de be sprekingen worden voortgezet, die vorige week afsprongen op de eis van de olieproducerende landen van de OPEC, die van de maatschappijen hogere opbrengstprijzen eisten. Even leek het erop dat de OPEC-landen de oliekraan zouden dichtdraaien, maar dat bleek een misverstand. Morgen komt in Teheran een gezamenlijk voorstel van de maatschappijen ter tafel om de olieprijzen te stabiliseren. Het komt neer op. een contract voor vijf jaar, dat de olieproducerende landen dekt tegen het risico van geldont waarding. Xfl Het volgende lezen we nü: actie MOSKOU (Rtr.). - Chili, werd vermoedelijk vertraagd door de aanwezigheid van veel politieagenten en militairen in de straten van Rio de Janeiro. Öe Poolse partijleider Edward Gierek en premier Piotr Jaroszeviez hebben zaterdag hun Tsjechoslowaakse collega’s ingelicht over de doelen, problemen en ervaringen van het nieuwe bewind. De Tsjechoslowaken brachten van hun kant de Poolse leiders op de hoogte van hun eigen pogingen om de partij-eenheid, die in 1968 en 1969 was verbroken, te herstellen. Dit staat in een communiqué dat na Men was het eens over de mogelijkhe den van verdere specialisatie en samen werking bij de industriële produktie. verbruik. De oliemaatschappijen die het nieuwe prijsstabilisatievoorstel hebben in- gediend zijn: British Petroleum, Compag nie Frangaise des Pétroles, Gulf Oil, Mobil, Shell, Standard of California, Standard of New Jersey, Texaco, Occidental, Bunker Hunt, Marathon, Continental en Amerada Hess. Libië en Algerije hebben de grote inter nationale oliemaatschappijen vandaag de waarschuwing gegeven dat zij alle maat regelen zullen nemen die nodig zijn om vertragingstaktieken van de oliemaatschap pijen in hun prijzenoorlog met de produk- tielanden tegen te werken. Zij zullen niet akkoord gaan met besprekeningen die uit sluitend zijn gericht op het winnen van tijd en het handhaven van privileges. Libië en Algerije doen in hun communi qué een beroep op de OPEC-leden hun eenheid te versterken. De olieprijzen die nen onmiddellijk te worden herzien opdat de olie uit de produktie van geïndustriali seerde landen op gelijke voet met die uit ontwikkelingslanden wordt geplaatst. De inkomsten uit nationale hulpbronnen die nen naar het oordeel van Algerije en Libië allereerst te worden gebruikt om reeds ge ëxploiteerde reserve opnieuw in gebruik te nemen en de olie-industrie te integreren in de economie van de produktielanden. In Moskou is de voorruit ingegooid van een auto die eigen dom is van het kantooor van de Pan- American Airways. Een functionaris van deze luchtvaartmaatschappij zei te menen, dat het een vergeldingsmaatregel was. Donderdag was in het kantoor van ’t Rus sische reisbureau in New York een ruit ingegooid. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Bondskanselier Brandt (net terug van een vakantie in Kenia) en Mi nister van Buitenlandse Zaken Scheel, hebben gisteren in Bonn de Amerikaanse senator Edmund Muskie ontvangen. Mus kie maakt een goede kans om als kan didaat van de Democratische partij bij de volgende Amerikaanse presidentsver kiezingen de tegenstander te worden van president Nixon. communisme en anderzijds kapitalisme, die werd gekenmerkt door een ongenuanceerd denken in zwart-witpatronen, een sterk angstcomplex t.a.v. het communistische respectievelijk het kapitalistische gevaar, een uiterst gereserveerde houding t.o.v. contacten tussen Oost en West en een hoge mate van onverzoenlijkheid tegenover de „vijand". Westelijke samenwerking ontstond uit het verdrag van Brussel en kreeg als naam de Noord Atlantische Verdragorganisatie (NAVO), die werd opgericht in 1949. De NAVO is een organisatie waarin 15 landen samenwerken met een bepaald doel. Op 4 april 1949 zijn zij in Washington het volgende overeengekomen: „Zij zijn vastbesloten om de vrijheid, het gemeenschappelijk erfdeel en de bescha ving van hun volken, welke zijn gegrond vest op beginselen van democratie, per soonlijke vrijheid en rechtsorde, veilig te stellen. Zij zullen zich beijveren de stabi liteit en welvaart in het Noordatlantisch gebied te bevorderen. Zij zijn besloten hun krachten te verenigen voor de gemeen schappelijke verdediging en voor het be houd van vrede en veiligheid”. Hoe kijken we nu anno 1970 aan tegen zo’n veiligheidssysteem zoals dat in de vorm van de NAVO gestalte kreeg? Het citaat uit het verdrag geeft in de laatste zin, het kernwoord van de hele zaak nl. de veiligheid. Zoals ieder mens zich door b.v. het sluiten van verzekerin gen tracht te omgeven door zo goed moge lijke garanties voor zijn bestaan, zo heeft men collectief gezocht naar een systeem van gezamenlijke veiligheid, een veilig- heidsverzekering met daaraan verbonden een flinke premie. Wanneer we bedenken dat zich in de NAVO structuren bevinden die naar onze begrippen niet vallen onder „het gemeen schappelijk erfdeel en de beschaving van hun volken, welke zijn gegrondvest op beginselen van democratie, persoonlijke vrijheid en rechtsorde” dan wordt het dui delijk dat de NAVO geen ethisch bond genootschap is, doch een (niet ideaal) sys teem om bij gebrek aan beter en in afwachting van het succes van pogingen een internationale rechtsorde te vestigen het machtsevenwicht in de wereld in stand te houden om te voorkomen dat bepaalde conflictsituaties uitlopen op oorlog.” Tot zover „In Dienst”. De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat men bij het ministerie van Defensie heeft begrepen wat goede voorlichting is. Als iedereen daar van hoog tot laag zo nuchter en met zoveel onder scheidingsvermogen over de politieke ver schijnselen en situaties in de wereld denkt, begint de verrassende gedachte de kop op te steken dat men op Defensie al een stuk verder is dan op Buitenlandse Zaken. De Westduitse regering is door een be vriende mogendheid ingelicht over het complot. De persoonlijke lijfwacht van Brandt werd daarop uitgebreid tot zeven agenten. De samenzwering is door de Westduitse regering zo ernstig genomen, dat ook het tijdstip waarop het vliegtuig met de kan selier uit Kenia in Bonn zou terugkeren, geheim is gehouden. Waarschijnlijk is de komst van een Amerikaanse senator in de Bondsrepu bliek nooit eerder met zoveel publiciteit gepaard gegaan. Ook uit het feit dat zo wel Brandt als Scheel met hem confe reerden, blijkt een grote belangstelling. De regering-Nixon staat op z’n minst twijfelend tegenover de voortvarende bui tenlandse politiek van Brandt en Scheel, van Democratische kant is die politiek echter tot dusver nadrukkelijk gesteund. Muskie, die vorige week Moskou had be zocht, bevestigde gistermiddag dat hij het Westduitse streven naar verbetering van de betrekkingen met Oost-Europa steunt. Muskie is gisteren naar de Verenigde Staten teruggekeerd. Het ministerie van Defensie geeft sinds jaar en dag een tweemaandelijks blad uit dat „In Dienst” heet. Het wordt toege zonden aan alle jongemannen die goed gekeurd zijn voor de militaire dienst, doch nog niet zijn opgeroepen bij een van de drie krijgsmachtdelen. Het beoogt de a.s. dienstplichtige enig inzicht te verschaffen in het hoe en het waarom van de krijgs macht en informatie te geven over organi satie, doelstelling en werkwijze van de verschillende krijgsmachtdelen alsmede over de taak welke de dienstplichtige daar in heeft te vervullen. Dat is een nuttig oogmerk, maar „In Dienst” heeft zijn voorlichtende ambities in het verleden vaak uitgebreid tot poli tieke analyses van een kaliber dat uitslui tend in een kanonsloop paste, met andere woorden, sterk militair gekleurde een zijdigheid demonstreerde. Vooral het onderwerp „NAVO” kwam er In dit voorlichtingsorgaan voor nog tame lijk groene staatsburgers dikwijls uit onder een laag camouflage-verf, waardoor het nuchtere begrip voor de werkelijke waar den en onwaarden van een militair bond genootschap allerminst gediend werd. Maar dat is anders geworden. Het is ronduit verheugend, te kunnen consta teren hoezeer in dat opzicht de wind ge draaid is. Het laatste nummer van „In Dienst” geeft over de NAVO een beschou wing weg die vijf jaar geleden nog als „rood” zou zijn gebrandmerkt door alle politieke fatsoensrakkers. Aan de besprekingen die morgen in Teheran weer worden voortgezet, nemen deel de regeringen van de tien OPEC- landen te weten Indonesië, Venezuela, Libië, Algerije, Perzië, Irak, Katar, Aboe Dhabi, Koeweit en Saoedi-Arabië. Ze produceren ongeveer 85% van het totale ADDIS ABEBA, (Reuter). Het cen trale comité van de Wereldraad van Ker ken heeft zaterdag verklaard dat de ker ken altijd moeten opkomen voor de be- vrjjding van de verdrukten en van slacht offers van gewelddadige maatregelen die een ontkenning vormen van fundamen tele mensenrechten. Het 120 leden tellen de comité aanvaardde een desbetreffen de aanbeveling tijdens het debat over de uitvoering van het program ter bestrij ding van het racisme. Het comité moet zich nog over veertien aanbevelingen uit spreken. gezeld dienen te gaan van een herder lijke brief, waarin de gelovigen uitvoerig de theologische en humanitaire achter grond uiteen wordt gezet van het besluit, steun te gaan verlenen aan bevrijdings bewegingen. rijk. Op een plotselinge wending van de onderhandelingen tussen beide landen mo gen de Fransen nauwelijks hopen. Volgens de letter van het voorstel van de olie maatschappijen zouden, vanwege het bila terale karakter, die Frans-Algerijnse be sprekingen, die vandaag weer op gang komen, niet eens mogen worden hervat. De bedoeling van het nieuwe voorstel is een dam op te werpen tegen de oliepro- duceiende landen die hun chantage met onophoudelijke prijsverhogingen of zelfs embargo's alleen konden uitoefenen, zo lang ze mochten verwachten dat ze voor hun ptodukten altijd wel andere klanten zouden kunnen vinden. Die klanten of wel de westerse landen hebben nu besloten hun front te sluiten en een lijn te trekken, waardoor die mogelijkheid, in principe, wordt opgeheven STUTTGART (DPA). In de West duitse deelstaat Baden-Württemberg zijn gisteren bij verkeersongelukken tien men sen om het leven gekomen en 24 zwaar gewond geraakt. Het zwaarste ongeluk was een ketting botsing in dichte mist bij Ettlingen in de omgeving van Stuttgart. Op de autoweg reed een bus met hoge snelheid in op een file. Zes personenauto’s werden in elkaar gedrukt en vlogen in brand, evenals de autobus. Achtereenvolgens reden nog tien auto’s op de brandende voertuigen. Vier inzittenden verloren het leven en 20 lie pen zware verwondingen op. Tussen Lörrach en Schopfheim veron gelukten vier mensen bij een botsing tus sen twee personenauto’s. Een soortgelijk ongeluk kostte bij Herrenberg aan twee mensen het leven. Bij deze twee onge lukken raakten in totaal vier personen Adoean betitelde Habasj als een avon turier. De FPLP-leider had eerst het na de jongste gevechten in Jordanië be reikte akkoord aanvaard, maar daarna zijn commandostrijders in Amman ge vraagd het niet te eerbiedigen. Adoean vroeg zich af of het Volksfront zich van de El-Fatah-mensen wilde be dienen om het bewind in Jordanië omver te werpen. Het centrale comité zou ech ter niet dulden dat de revolutie in ge vaar werd gebracht. Allen die militaire acties ondernamen om nieuwe gevechten tussen het Jordaanse leger en de Pale stijnse verzetsbeweging uit te lokken, zouden voor het tribunaal van de revolu tie worden gebracht. Het Volksfront ver tegenwoordigde overigens slechts vijf per cent van de verzetsgroepen, aldus Adoean. Intussen riep Habasj in de Libanese krant El Nahar op tot open strijd tegen het bewind in Jordanië. Dat regime moest Het debat werd tot vandaag verdaagd na heftige discussies over de houding van de kerken jegens geweld als middel tot In de tenslotte goedgekeurde aanbeve ling vestigt het centrale comité „de aan dacht op het feit dat geweld in veel ge vallen inherent is aan handhaving van de status quo”. Niettemin „wil en kan de Wereldraad zich niet volledig identificeren met eni ge politieke beweging, maar hij heeft evenmin het recht te oordelen over de slachtoffers van racisme die ervan over tuigd zijn dat geweld de enige weg is die nog voor hen openstaat om grieven weg te nemen en een nieuwe en rechtvaardi ger sociale orde binnen bereik te bren gen”. Het comité merkte op dat de kwestie van geweld in het kader van de rassen kwesties niet volledig besproken of opge lost kan worden. Het vond dat de voor genomen studie onder auspiciën van de Wereldraad over gewelddadige en geweld loze middelen van sociale verandering de hoogste voorrang diende te krijgen gezien de groeiende bezorgdheid over de ze kwestie onder christenen over de hele wereld. Tenslotte verklaarde het comité dat de aanbevelingen voor het program ma ter bestrijding van het racisme ver- BEIROET (AFP) Een Palestijnse commandoleider heeft zaterdag een felle aanval gedaan op het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (FPLP) van Georges Habasj. Op een persconferentie in Beiroet beschul digde Kamal Adoean, lid van het centrale comité van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie, het Volksfront van „collaboratiemet de Jordaanse autoriteiten doordat het hun voortdurend voorwendsels verschafte om de Palestijnen aan te vallen. VINA DEL MAR (AFP-RTR) In Chili is zaterdag een moordaanslag op president Allende verijdeld. Bij de hoofdingang van zjjn zomerpaleis in Vina Del Mar ontdekte een schildwacht in een grote, decoratieve bloempot vier staven dynamiet, die hij het passeren van de presidentiële auto hadden moeten exploderen. De lading werd gevonden kort voordat Allende het hek uitreed om zich naar een kabinetsvergadering in het naburige Val paraiso te begeven, waarheen de regerings- zetel kortgeleden is verplaatst als onder deel van een decentralisatieprogram. Eerder deze week deelde de Chileense socialistische president mee dat er sinds zijn ambtsaanvaarding op 3 november sprake is geweest van twee aanslagen op zijn leven. WARSCHAU (Reuter). ten val worden gebracht en vervangen door een „nationalistische, progressieve volksregering”. Het Palestijnse verzet diende over te gaan tot een „radicale her ziening van zijn militaire strategie”. Ha basj verweet de overkoepelende leiding een weifelende houding. MÜNCHEN (DPA) In München is in het weekeinde de „Deutscher Volksunion” opgericht, die zich ten doel stelt „de zwjj-| het korte Poolse bezoek is uitgegeven, gende meerderheid van het centrum en van J- ’"’"1 grondwetstrouw rechts te activeren en de bevolking tegen de anti-constitutionele ver dragen met het osten te mobiliseren”. De voorzitter van het oprichtingscomité ds. Gerhard Frey, is de uitgever van de neonazistische „Deutsche Nationalzeitung”. Voorts maken leden van de Christelijk- Sociale Unie van oud-minister Strauss en van de Beierese partij deel uit van het comité. Frey zei dat de unie geen politieke partij wil zijn. De leider van de Sociaal-Democratische Partij in Beieren heeft de CSU gevraagd, haar houding tegenover de nieuwe groe pering te preciseren. BONN (AP). De Westduitse staats secretaris Egon Bahr heeft gisteren ont huld dat er plannen hebben bestaan om kanselier Willy Brandt tijdens diens re cente vakantiereis naar Kenia om het leven te brengen. In een vraaggesprek met „Bild am Sonntag” zei Bahr dat de samenzweerder Brandt bij een „ongeluk” had willen laten omkomen. JUVVVVVVUVVVVtnAAAAAA>UV>AA>VVVVVVVvVVVWVVVVVVVVWVVMAAA<VVVVVVtAAZMVVWVV>AAAAAA>WVVMVVVVVVW VV«AAAAnAAAAAAAAAAAMAAAAAAAAAAAnMA,VVVVVVVVVVVVVWVVVVWVVVVVMVVVWVVVUMVMVMWVWVVMWVMVVMWWM RIO DE JANEIRO (Reuter). De za terdagochtend vrijgelaten Zwitserse am bassadeur in Brazilië, Giovanni Bucher, is kort na het aanbreken van de dag door zijn ontvoerders voor een kerk in een voorstad van de Braziliaanse hoofdstad in vrijheid gesteld. Hij liep een half uur voordat hij een taxi vond die hem naar de woning van zjjn eerste secretaris Roch reed. Dit is in goed ingelichte kringen vernomen. Bucher kon zelf de pers nog niet te woord staan omdat veiligheids functionarissen hem eerst wilden onder vragen. Intussen zijn militairen met steun van hefschroefvliegtuigen een nieuwe begonnen om de ontvoerders van Bucher op te sporen. In Bern deelde de Zwitserse minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Graber, mee dat Bucher de komende week naar Zwitserland vertrekt om op verhaal te komen na zijn beproevingen. Hij zal spoe dig een andere post krijgen. „Vijf jaar is de normale ambtsperiode voor een ambas sadeur in Brazilië”, aldus Graber. Bucher is sinds januari 1966 ambassadeur- in Rio. De guerrillacommandogroep had al ver scheidene malen geprobeerd Bucher te ontvoeren voordat hun actie op 7 decem ber succes had. Dit was Bucher door de guerrillastrijders meegedeeld, aldus Gra ber. De ambassadeur kon tijdens zijn ge vangenschap veel naar muziek luisteren. De vrijlating van de zeventig politieke gevangenen door de Braziliaanse autori teiten betekende de grootste losprijs die Brazilië voor een ontvoerde diplomaat heeft betaald. Veertig politieke gevange nen was tot dusver het record. Deze vrij lating geschiedde in ruil voor die van de Westduitse ambassadeur von Holleben, die in juni 1970 werd ontvoerd. Bucher werd op 7 december door vier gewapende guerrillastrijders, onder wie een blond meisje, gevangengenomen. Zijn vrijlating, twee dagen na de aankomst van de zeventig politieke gevangenen in „Toen de westelijke geallieerden en de Sovjet-Unie in 1945 als bondgenoten in de strijd tegen Duitsland uit de oorlog kwa men was er nauwelijks iets merkbaar van een tegenstelling tussen de twee blokken. Toch duurde het niet lang of de sfeer van samenwerking verdween om plaats te ma ken voor een scherpe rivaliteit. Dit werd enerzijds veroorzaakt doordat de Sovjet- Unie als nieuwe wereldmogendheid min stens gelijkwaardig wilde zijn aan de VS. In het kader van dit streven paste een zware verdedigingslinie ter bescherming van het moederland. Dit z.g. „cordon sani tair” bestond uit de Oosteuropese landen die werden geleid door de Sovjet-Unie gunstig gezinde regeringen. Hier dwars doorheen liep nog steeds een ideologisch streven naar een wereldhervorming op marxistisch-leninistische leest geschoeid. Anderzijds moet worden genoemd een niet altijd even genuanceerd buitenlands beleid van de VS dat in een fel anti-communisme een ware heksenjacht organiseerde op ver dachte (en in hun ogen dus communis tische) elementen. Zo ontstond een zg. „koude oorlog” tussen Oost en West of enerzijds tussen Er moeten, zo wil het voorstel, geen af zonderlijke besprekingen meer worden ge houden tussen de maatschappijen en de OPEC-landen. In ruil voor de prjjsstabili- satie vragen de maatschappijen op hun beurt van de producenten alleen maar te onderhandelen, als die besprekingen zj|n gericht op een algehele regeling voor alle OPEC-landen. Ze willen bovendien geen verplichtingen meer tot het investeren van steeds hogere bedragen en keren zich even eens tegen belastingverhogingen. Het druk middel; naasting van eigendommen van de maatschappijen willen de afnemers op geheven zien- Tot dusver hebben al twee olieproduce rende landen Iran en het sultanaat van Aboe Dhabi aan de Perzische Golf po sitief op het voorstel, dat indirect uit de koker van de Amerikaanse regering kwam, gereageerd. Omdat de olie natuurlijk onmogelijk van „grote politiek’ te scheiden is, valt te ver wachten dat de Arabische of Zuidameri- kaanse landen, die al ten gunste van hel anti-westerse of socialistische kamp, heb ben gekozen, de minste haast zullen tone.; het prijs-voorstel te steunen. Tot die lan den behoort zonder twijfel Algerije, dat een „eigen’ olieconflict heeft met Frank- Autobahn by Ettlingen na de ketting botsing waarbij vier mensen om kwamen. Een overzicht van de toestand op de

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3