ToernooisPIONage - ToernooisPIONage - Voortreffelijk zuurkoolmaal als afsluiting van de vierkampen Lief zijn voor Ingrid elkaar Loten met bruine bonen Bulletin met politiek? de sigaar aan SCHAAKDUISTER Zandvoort in beroep tegen JARIGE LENGYELL Bestuurders schaken Breskens 16 vermoedelijk overvaren „de ton van Belg had zestig Belgisch Kamerlid pistolen in zijn auto J. J. Pas" Traditie in Kennemer Theater vechten wil toezicht van Beverwijk blijft voor behoud Op Parkweg tegen lichtmast regeringen op Kanaalverkeer U i MAANDAG 18 JANUARI 1971 4 wnHf/WH/mm/mfHnwnfffHfmfHfmHfWHHMfffHfnnm/ufnuffHfnufumfnmffn/mffunn/HHHUh inmfnHHnmfnuwffwufUMftHumfHmufuwmuwnnuHHmumnum/fUHfuufUHUMmumHfjnufn „Schaakovens” 1 B. Onbekende tanker was in de buurt Wapensmokkel in Limburg 1 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Ruim 250 vier kampers en schaakorganisatoren heb ben zondagavond samen met de leden van de Raad van Bestuur van Hoog ovens drs. J. D. Hooglandt en W. Bak ker en hun dames in het Kennemer Theater met grote smaak genoten van de traditionele zuurkoolmaaltijd, welke door de heer Ch. Hart en zijn staf zoals unaniem werd onder schreven weer voortreffelijk was bereid. Deze bijeenkomst droeg niet alleen de kwaliteiten van smaakvol en voedzaam, doch was tegelijkertijd uiterst gemoedelijk en dus gezellig. :S t i (Van onze redacteur in Brussel) ton Collecte. Zaterdag 16 januari i i i 1 WIJK AAN ZEE Zaterdagmiddag om vier uur heeft de officiële opening plaats gehad van de schaakstrijd der dames- groep, met in aansluiting daarop de loting. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van drs. J. D. Hooglandt en echtgenote, door de toernooivoorzitter L. C. A. van Kuijk, die in het Engels de dames een hartelijk welkom toeriep. Dit toeroepen moest een half uur later plaats hebben, dan oorspronkelijk was bepaald omdat het vliegtuig met de beide Joegoslavische deelneemsters Katja Jovanovic en M. Lazarevic vertraging had opgelopen. Vervolgens had de gebruikelijke loting plaats op het zo lang zamerhand overbekend geworden ronde schaakbord, de „schaak- schijf” genoemd. In de avonduren waren schaaksters en schakers uit de hoofd groepen allen de gasten van de familie Hooglandt in de woning van het echtpaar in Bergen. Op het menu stond „bruine bonen met spek”, hetgeen ogenfronsend werd begroet, met name door de Hollandse deelneming. Het betrof echter wel even wat meer dan alleen maar de Hollandse „raasdonders”, daar er voor een voortreffelijke entourage was zorg gedragen, welke allen zich uitstekend hebben laten smaken zo vertelde men naderhand opgetogen. WIJK AAN ZEE Toen zaterdagavond de schaakstrijd van die dag gestreden was en een groot deel van de catacomben van „Kennemerland” waren ingeruimd voor de recreatie van de deelnemers, weerklonk plotseling een luid „lang zal hij leven” tot grote verbazing van de Hongaar L. Lengyel, die rustig bij de bar stond te praten. Nog groter was zijn verrassing toen gast- vrouwe Elly Nol met een boeket bloemen naar voren trad en hem deze met een ferme verjaarskus offreerde. De Hongaar was jarig ontdekte men namelijk te elfder ure. Hij behoefde geen rondje voor de hele zaal te geven. Voor het meest opvallende tafereel op de openingsdag van het damestoemooi zorgde de Nederlandse Ingrid Tuk, die een grote Havanna-sigaar rookte. I l t VELSEN. Een twintigjarige Heems kerker slipte zaterdagavond even na elf uur uit de bocht in de noordelijke rijbaan van de Parkweg. De auto, die hij had ge huurd van een Heemskerks bedrijf, moest door een kraanwagen worden weggesleept. De jongeman is met een lichte hersen schudding opgenomen in het Antonius Zie kenhuis. op, die tegelijkertijd hoopte, dat de Spij- kenissers niet teveel de geur van de raffi naderijen hebben gemist. Aan het einde van zjjn toespraak richtte drs. Hooglandt zich tot de eigenaar van het Kennemer Theater de heer Ch. Hart die hij samen met diens staf dank bracht voor de voortreffelijk verzorgde maaltijd en de genoten gastvrijheid. Hij sprak de wens uit nog vele malen hier terug te mogen keren hetgeen met een ovatio neel applaus werd onderstreept. De Joegoslaaf Kurajica ontvangt de eerste prijs van de eerste eregroep uit handen van drs. J. D. Hooglandt. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Het toernooibulletin, dat alle schaaktech- nische gegevens bevat omtrent het dagelijks gebeuren in „Ken- nemerduin”, wordt zoals wij al eerder berichtten elke nacht met man en macht voor elkaar gestoomd in een afzonder lijke ruimte waartoe een aantal appartementen behoort. Op de gelijke etage als die, waar de grootmeesters en meesters van één tot zes uur of zoveel korter of langer als het nodig wordt geoordeeld door de betrokkenen hun creatief denkwerk ver richten. Onder leiding van het echtpaar Withuis, met perschef Withuis als topfiguur komen daar ook de stencils tot stand, welke daarna bij Hoogovens worden verwerkt tot de dagelijkse toernooibulletins. Dit in een notedop het verloop van de tot standkoming van het dagelijks toernooinieuws. s s s 1 1 1 1 I 1 5 1 i 1 1 1 1 WIJK AAN ZEE Dezer dagen schreven wij al, dat elk schaaktoernooi zijn verrassingen meebrengt. Het 33ste maakt daarop al geen enkele uitzondering. In de kolommen met het schaaktechnisch verslag heeft men al en kan men nu weer lezen van de kwestie Najdorf maar daarnaast was er in het weekeinde ook een komische verrassing. Dat gebeurde toen in de kelder, waar de vierkampers elkaar fel aan het bestrijden waren, plotseling de lichten uitgingen. Een of andere storing, die de zaal in het duister hulde. Paniek brak er bepaald niet uit, wel hilariteit en geroep om kaarsen. Doch dat zou een on mogelijke zaak worden. Wel poogde men direct de storingsmon- teur te waarschuwen in de nabijheid van de schaakarena, doch de man kon niet worden bereikt. Er moest toen een deskundige uit Beverwijk worden gehaald, die zo snel als mogelijk was verscheen en de storing ophief. Niettemin waren 33 minuten verloren gegaan, hetgeen weer problemen opleverde voor de genen, die met de laatste trein naar huis moesten. Doch ook daarvoor heeft het vindingrijke organisatiecomité een oplossing weten te vinden. zwakker wordt” schreef drs. Hooglandt toe aan „de moderne ontwikkeling”. Hij dank te de heer Bakker voor al hetgeen deze in voorgaande jaren voor het schaaktoer nooi heeft gedaan. Sprekende over de kun stenaarsgroep, waarin uitkwamen Godfried Bomans, Geza Frid. Brink en Uhlhorn, deelde de gastheer van deze avond mede, dat Godfried Bomans de grootste creati viteit aan de dag heeft gelegd. Zijn over winning echter was meer een gevolg van het feit, dat men tevoren geloot had, wie zou winnen! Daarnaast bepaalde spreker zich tot de noviteit, van een deelnemend gezelschap van Vroede Vaderen, te weten de wet houders A. Klomp, P. Schipperus en P. Sigon samen met de oud-voorzitter P. A. Veldheer. Ten opzichte van deze politici heeft de heer Veldheer het best in „zwart wit kunnen denken” deelde drs. Hoog landt mede. Een opvallend verschijnsel noemde hij de deelneming van een groot gezelschap uit Spijkenisse. Het deed hem denken aan het spreekwoord van Mohammed, die totde berg komt. „Als Hoogovens niet naar de Maasvlakte komt, komen zij maar naar Hoogovens” merkte de heer Hooglandt De voorzitter van de Belgische Schaak- bond de heer Heijnen sprak een woord i van dank en waardering aan het adres van de „Koninklijke Nederlandse Schaak ovens” waarop de heer Hooglandt na derhand repliceerde: „Neen, de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Schaaktabrie- t ken”. De Vlaamse schaakvriend had voorts t twee sleutelhangers met schaakemblemen meegenomen voor de dames Hooglandt en Bakker, daarbij hopende dat deze de sleu- tel zullen gaan dragen van de poort tot de volgende toernooien. Nadat de heer P. A. Veldheer mede uit naam van Godfried Bomans en Geza Frid mededelingen had gedaan over een (schijn)-schaaktoernooi in Basra met vier duizend dames, waarvan dit drietal de organisatie op zich wil nemen, nodigde hij wethouder Klomp ook uit, in het Basra- comité zitting te nemen, met de wethou ders P. Schipperus en P. Sigon als zijn secondanten. Een toespraak, welke de no dige hilariteit met zich bracht. Na de zotternij echter weer de ernst. Deze kwam toen als laatste spreker wet houder P. Schipperus voor de microfoon verscheen. Hij noemde de aanwezigheid van drie wethouders als deelnemers aan het toernooi een duidelijk bewijs, dat het tegenwoordige collëge met hart en ziel achter de schaaktoernooien staat. Een der gelijk internationaal schaakgebeuren is voor de hele wereld van betekenis. Daar om wil Beverwijk de plaats welke deze gemeente zich heeft veroverd als schaak- stad met hand en tand verdedigen. Daar om ook zal alles in het werk worden ge steld een zodanige accommodatie te cre- eren, dat men niet naar elders behoeft te gaan met het Hoogovenschaaktoernool, zo verklaarde hij zeer nadrukkelijk. Tot slot gaf de heer Schipperus een ver klaring over de uitslag van de vierkamp voor wat betreft zijn groep: B. en W wensten geen eerste plaats uit ontzag voor het gezag, men mag niet toestaan, dat een Veldheer wordt overtroffen! Collecte. Zaterdag 16 januari is <ii geldinzameling afgesloten, die in Bevers ij door het plaatselijk comité „Hulp aan Vietnam” was georganiseerd. Er is 1003,95 opgehaald. Een collectevergunning heeft het comité niet gekregen van het ge- I meentebestuur. Een bijzondere opsporingsbrigade van de Belgische rijkswacht heeft zondag in de woning van de gearresteerde Belg in Lanaken huiszoeking verricht. Dat lever de twee vuurwapens op. De man is een beroepssmokkelaar, in wiens huis al eens 206 pistolen en anderhalve kilo hasjisch en 67 België binnengesmokkelde flessen sterke drank werden aangetroffen. In 1969 was hij door de rechtbank in Tongeren veroordeeld tot 27 maanden gevangenis straf en 60.000 gulden boete. Hij had van die straf één jaar uitgezeten. Begin 1970 werd hij op vrije voeten gesteld. BRUSSEL. De recente scheepsram pen in Het Kanaal hebben een Belgische volksvertegenwoordiger, het socialisti sche lid van de Kamer André Baudson, ertoe gebracht Minister van Buitenlandse zaken Harmel te verzoeken het initiatief te nemen tot een controle van de scheep vaart in Het Kanaal. Hij stelt voor dat België met andere belanghebbende lan den (Frankrijk, Engeland en Nederland) een organisatie zal oprichten, die toezicht zal houden op de veiligheid van de scheep vaart. WIJK AAN ZEE Zo maar een lief plaatje eigenlijk wel het plaatje van de dag schoot onze fotograaf zaterdagmiddag, toen hij de Argentijn M. Najdorf omringd zag door vijf schaak schonen. Het waren'Fenny Heemskerk, Rie Timmer, Ingrid Tuk, Stepanka Vokralova en Corry Vreeken, die de oudste deelnemer teder omringden, als gold het een soort verzoeningspoging. Van enige zekerheid daaromtrent was op dat tijdstip echter nog niets bekend. Maar hoe dan ook, de heer Najdorf voelde zich zeer gevleid. Hij heeft tevens om inlichtingen verzocht over het bestaan van eventuele overeen komsten tussen de reddingsstations langs de kusten van Het Kanaal. Er kan in dit verband aan worden herinnerd dat men voor de vaart in het kanaal in 1967 een roteringsschema heeft vastgelegd, dat door IMCO, het orgaan van de Vere nigde Naties voor de veiligheid op zee, in de vorm van een aanbeveling van kracht is gemaakt. Het is dus nog niet verplicht. Inmiddels heeft de ontwikkeling van de tankervaart deze regeling weer voor een deel moeilijk te volgen gemaakt De zuurkoolmaaltijd kende als vanouds weer talrijke hoogtepunten naast de maal tijd zelve. Zo was daar het uitreiken van de prijzen aan de winnaars van de ere groep van de tienkampers de overige prjjzen waren eerder in de avond in „Ken- nemerduin” uitgereikt. De winnaar van de de eerste eregroep was de Joegoslaaf A. Kurajica. die een vulpen- en ballpenset in ontvangst mocht nemen uit handen van drs. Hooglandt. De winnaar van de eerste groep de heer Van der Weide was reeds met zijn prijs vóór de maaltijd vertrokken. In zijn openingstoespraak memoreerde de heer Hooglandt, dat zijn collega de heer W. Bakker hem het vaderschap van het schaaktoernooi vorig jaar had overgedra gen. „Dat met de groei van het aantal kinderen het vaderschap jeugdiger en WIJK AAN ZEE In de kelder, waar de vierkampen „woe den” zitten de drie Beverwijkse wethouders A. Klomp, F. Schip perus en P. Sigon samen met P. A. Veldheer broederlijk, pal naast de kunstenaarsgroep waarvan onder meer Godfried Bo mans en Geza Frid deel uitrrfflken. Op deze foto de strijd tussen de wethouders P. Schipperus en P. Sigon, beiden gewikkeld in een ernstige eindstrijd van deze dag. Even tevoren had wet houder A. Klomp in een vriendschappelijke ontmoeting God fried Bomans, die toch al wat toernooiervaring heeft opgedaan, een remise afgedwongen. (Van onze correspondent) VALKENBURG. De sluikhandel in wapens tiert welig in Limburg. Dat is za terdag gebleken toen de politie in Valken burg en rechercheurs van de rijkspolitie uit Maastricht een 33-jarige Belg uit La naken arresteerden. In zijn auto vond de politie zestig goeddeels gloednieuwe 7,65 mm FN-pistolen. Ook werden een 33-jari- ge man uit Nieuwenhagen en een 41-ja- rige inwoner van Kerkrade aangehouden. Zp hadden zaterdagavond in Valkenburg de wapens van de Belg moeten overne men. Wethouder P. Schipperus tijdens zijn verklaring dat Beverwijk blijft vech ten voor zijn plaats als schaakstad. (Van onze correspondent) BRESKENS. Bij de Breskense vis sers bestaat het vermoeden dat de ver miste kotter Breskens 16 is overvaren door een tanker. Enkele vissers hebben in de nacht van vorige week maandag op dinsdag, toen er voor het laatst radiocon tact was met de Breskens 16, een grote ongeladen tanker in de buurt van de vis- plaatsen gezien. Het schip was vrij slecht verlicht en voer 2 tot 3 mijl bulten de gebruikelijke scheepsroutes. Eén van de vissersboten, de Breskens 14, heeft het schip nog belicht met een schijnwerper, maar heeft de identiteit van de tanker niet kunnen vaststellen. Er werd toen niet aan een ongeluk met één van de kot ters gedacht, zodat het tankschip verder geen speciale aandacht kreeg. Dat er plotseling iets met de Breskens 16 gebeurd moet zijn, leiden de andere vissers af uit het feit dat de vier opva renden geen gelegenheid hebben gehad om de radiozender te gebruiken of zich met het reddingsvlot in veiligheid te stel len. De Breskens 16 was in prima staat en voorzien van kliphaken waarmee voor komen wordt dat het schip bij vastraken van de netten kapseist. Het voer met alle werk- en vislicbten aan. De rijkspolitie tracht na te gaan welke tanker vorige week maandagnacht in de buurt van de Breskens 16 is geweest. Intussen wordt het zoeken voortgezet. Daaraan neemt ook de marine met de onderzeebootjager „Rotterdam” deel. De „Rotterdam” heeft zondag op de plaats waar de Br. 16 kan zijn geweest een vlonder, touwwerk en een laddertje op gevist. Of dit van de Breskens 16 afkom stig is, staat echter niet vast. Zoals gemeld is, hebben Breskense vis sersschepen vrijdag vijf vismanden van de Breskens 16 en een stuk hout, afkom stig van een bordes achter het stuurhuis van de kotter, uit zee opgevist. Via Hoogovens en bulletincommissaris J. Minnes komen de bulletins dan iedere dag ter post en vervolgens bij de abonnees. Wie schetste echter de verbazing der abonnees, toen men bij het eerste bulletin ontdekte, dat een schutblad aan de onderzijde van het bulletin een aantal lijsten bevatte van de kandidaten voor de Ondernemingsraad van Hoogovens? De gedachte zou kunnen postvatten, dat onbekenden een soort van politiek stunt je hebben willen invoeren in het schaaktoer nooi. Er gingen zelfs al enkele stemmen op zij het in leuke plagende vorm die dit veronderstelden. Een onderzoek wees echter uit, dat men gekleurde schutbladen had gebruikt tussen elk te verzenden aantal pagina’s, en deze vergeten had er tussen uit te halen bij de verzending. Zonder die lijst van de Onder- nemingsraadskandidaten die op 22 en 23 april van vorig jaar al waren gekozen zou er niemand iets van dit foutje hebben bemerkt. Overigens is enkele jaren geleden een soortgelijk foutje ge maakt, toen gebruikte men als schutbladen eveneens bedrukte, in dit geval getypte, vellen waarvan men dacht, dat het waarde loze stukken papier betrof. In werkelijkheid waren het toen echter nog te versturen rekeningen van de toernooipenningmeester, die zonder meer met de bulletins meegingen. En de penningmeester maar niet begrijpen, waarom geen enkele rekening werd voldaan.... Ook dit werd naderhand eerst ontdekt en evenals nu sportief opgevat. (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Het college van en W. adviseert de gemeenteraad in be roep te gaan tegen een uitspraak van de Haarlemse rechtbank, waarbij de ge meente werd verplicht tot het ierugbe- talen van ruim honderdduizend gulden vermakelijkheidsbelasting aan het raads lid J. J. Pas. De raad zal dinsdag 26 ja nuari een beslissing over de aanbeveling van B. en W. nemen. De terugbetaling van een ton is het staartje van het in de jaren 1964 en 1965 in het toenmalige Badhotel gespeelde Saturnespel. In de maanden dat het Saturneballetje rolde werd de heer Pas. als exploitant van het Badhotel en di recteur van de failliete NV. Exn oitatie- maatschappij Pasco, door het gemeente bestuur verplicht om naast de helft van de entreegelden van het gokcentrum” ook nog eens 3501 gulden per week te be talen als „afkoopsom” van de vermake lijkheidsbelasting. i

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 4