VAN GELDER PASSEERT V onnissen DIVIDEND drie jaar N oord-Brabant tot vier onveiligste maanden Sterke drank duurder Kabinet wil opvolgers niet binden Motie vraagt beleidsplan voor Oost-Groningen Oe Thant niet herkiesbaar Vliegtuigongeluk nabij Zürich eist 35 levens GRATIS! Werkloosheid in Canada drijft immigranten naar huis provincie morgen Botsing met trekker maakt brug tijd onbruikbaar i -'•'4. J i r W Prof. Wieberdink vraagt eervol benoemd AGENDA pagina 10 Verder in de krant HET WEER Proces tegen Zuidtnolukkers Jhr. Quarles van Ufford officieel ontslag IJmuider CourantlT en metiq71 Varkensvlees is nu goedkoop! l®*: DINSDAG 19 JANUARI 1971 JAARGANG NUMMER 63 COURANT EN DAGBLAD VOOR 1JMU1DEN HET WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER Het woord is aan... w K. 2, Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 1 54 37 en 164 50. Voor bezorging van 18.30 tot 19 uur tel. 1 05 19. Redactie tel. 1 53 89, na kantoortijd tel. 1 07 09. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning 9 3 3 7 9, 13 10 10 10 11 11 13 15 Vrij zacht bij groene of witte kool of lof gepaneerde varkenslappen ongelooflijk lekker! Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement, bij vooruitbetaling, per jaar 70,per kwartaal 17,50, franco per post 19,15, per maand 6,—. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288 Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije. H. P. Stuurman H. van Looü, onderdirecteur Burgemeester van Heemstede IJmuider Courant (Zie verder pagina 5) (Van onze redactie economie) (Zie verder pagina 2) Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven 6, lt> Luidsprekers Wrakstukken van de Iljoesjin-18 bij Zurich. Naam Adres Woonplaats Daarna kunt u mij noteren als (Van onze correspondent De 19 Geldt niet voor abonnees van IJmuider Courant. Uit hef binnenland Buitenlands nieuws Van Dag tot Dag Plaatselijk nieuws 4,5, Economisch nieuws Weerrapport Feuilleton Beeldverhalen Kunst Radio en tv Scheepsberichten Beurs Sport Deze krant bestaat uit zestien pagina’s Bezorg mij de maandabonnee (ƒ6.— p m.) kwartaalabonnee 17.50 p kwartaal) Deze BON opzenden naar de IJMUIDER COURANT, in onge frankeerde enveloppe. Antwoordnummer 47. IJMUIDEN Kort na dit ongeluk zijn gisteravond eveneens nabij Zürich twee treinen met el kaar in botsing gekomen. Daarbij zijn vier mensen om het leven gekomen. Het ongeluk is te wijten aan een mis verstand tussen twee stationschefs, dat ontstond tijdens een defect aan het auto matische seinsysteem, toen alle seinen op onveilig stonden. Zowel van het station Feldmeilen-Herrliberg als van Meilen, aan In de motie-Goudzwaard wordt gecon stateerd, dat de regering steeds belangrijke initiatieven heeft genomen tot verbetering van de situatie in Oost-Groningen. Een situatie die alleen door een sluitend stelsel Dit is over van de trekker van een vrachtautocombinatie, die gisteravond de brug van het Zij kanaal C dusdanig heeft aangereden, dat weg- en scheep vaartverkeer gestremd raakten. De be- Een versnelde uitvoering van de re constructie van de veenkoloniale gebie den, mogelijk te maken door een daar op gerichte kanalisering van nationale en EEG-middelen. Een uitgewerkt schema voor de ver dere verkeersontsluiting te weg en te water van Oost-Groningen, met name ook in de richting van Delfzijl. Vrij zacht met af en toe regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind uit zuid tot zuidwest. Minimumtemperatu ren omstreeks 4 graden, maxi mumtemperaturen ongeveer 7 graden. TORONTO De toenemende werk loosheid in Canada heeft er toe geleid dat steeds meer immigranten naa> hun land van Herkomst terugkeren Op dit ogenblik zit 6 pci van de bevolk'ig zon der werk, onder wie vele buitenlanders DEN HAAG. De rechtbank in Den Haag heeft vanmorgen de 35 Zuidmoluk- kers, die betrokken zijn geweest bij de bezetting van de residentie van de In donesische ambassadeur in Wassenaar op 31 augustus, veroordeeld tot gevangenis straffen van drie jaar tot vier maanden. Voor allen zal de tjjd van de voorlopige hechtenis in mindering worden gebracht. De officier van Justitie mr. dr. II. van *t Veer, had op 5 januari straffen ge vorderd van zeven tot een jaar, even eens met aftrek van de voorlopige hech tenis. 13 ZÜRICH (DPA/AFP). Een Bulgaars passagiersvliegtuig van het type Iljoesjin- 18 met 37 passagiers aan boord is gister middag kort voor de landing bjj het vlieg veld van Zurich neergestort. Drie mensen konden uit de wrakstukken van het bran dende vliegtuig woorden gered, maar een van hen overleed later in het ziekenhuis. Alleen de Bulgaarse piloot en een Israë lisch kind, beiden liepen brandwonden en breuken op. overleefden de ramp. van maatregelen fundamenteel kan worden' verbeterd. De regering wordt uitgenodigd nadere initiatieven te nemen voor de spoe dige totstandkoming van een concreet en onderfing samenhangend meerjarig be leidsplan voor Oost-Groningen. Het plan dient ondermeer te bevatten: stuurder, een 21-jarige Heemskerker, had geen rijbewijs voor vrachtauto’s. DEN HAAG. Staatssecretaris Van Son van Economische Zaken heeft zich gisteren tijdens het Tweede-Kamerdebat over Oost- Groningen niet willen binden aan een toe zegging voor een meerjarig beleidsplan, om daarmee een volgend kabinet niet in zijn bewegingsvrijheid te belemmeren. Dat bleek gisteren uit de op zichzelf matte dis cussies, die de verwachting opleverden dat de motie-Goudzwaard. ingediend namens de regeringspartijen en D’66, bij stemming een goede kans maakt. In deze motie wordt om zo’n beleidsplan gevraagd. De oppositie steunt de motie-Goudzwaard maar onder tekende hem nog niet omdat ze vindt dat de motie niet ver genoeg gaat en omdat erin staat dat de regering al „belangrijke initiatieven” heeft genomen. In totaal moet erg nog over zes moties worden gestemd. Een nader voorstel inzake de totstand koming van een, door de overheid financieel te steunen regionaal indu strieterrein, een en ander met inscha keling van de betreffende regionale en provinciale organen en van de voor dit doel opnieuw in te schakelen com- missie-Van der Peijl. NEW YORK, (AP en Reuter) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant heeft gisteren in New York meegedeeld dat hij niet zal aan blijven als zijn ambtstermijn tegen het einde van dit jaar is verstreken. Thant is negen jaar secretaris-gene raal van de VN geweest. Hij wordt vrij dag 62 jaar. die enkele jaren geleden vol goe-h moed naar dit land trokken. Weliswaar is de toestand nog niet hopeloos, maai vele nieuwe burgers vrezen dat bij eer ver dere stijging va.» de werklooshe>4 zij als eersten de lupe zullen worden 61e De Haagse politie had de omgeving van het rechtbankgebouw met drang hekken afgezet, maar slechts een en kele jonge Zuidmolukker toonde daar belangstelling. De politie onderzocht of hij misschien een wapen bij zich had. Minister Veringa heeft meegedeeld op grond van besprekingen met het college van curatoren en het bestuur van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, de commissie-Donner, twee leden van de com missie van drie hartchirurgen, het bestuur van de medische faculteit en met prof. Wieberdink en zijn raadsman te hebben geconstateerd, dat de basis voor vruchtbare arbeid van prof. Wieberdink in het Aca demisch Ziekenhuis in Utrecht ontbreekt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Per 1 februari is bij koninklijk besluit tot burgemees+er van Heemstede benoemd jhr. mr W H D. Quarles van Ufford, mei gelijktijdige toe kenning van ontslag als burgemeester van Reeuwijk (Z.-H). Op 28 december be richtten wij dat deze benoeming ver wachten was. (Van onze correspondent) TILBURG In de laatste drie jaar is het aantal verkeersdoden in Nederland, maar in het bijzonder in Noord-Brabant onrustbarend gestegen, volgens gegeven» van het Tweede-Kamerlid ir. Cornelissen (KVP). Volgens hem is Noord-Brabant de meest verkeersonveilige provincie in ons land. Het aantal verkeersdoden in Nederland over de afgelopen drie jaar was 9382; 18 pet. ofwel 1647 verkeersdoden werden ge boekt in Noord-Brabant. In 1970 waren er in die provincie 600 verkeersdoden. Per 10.000 motorvoertuigen was het ge middelde over de driejarige periode in Noord-Brabant 16 verkeersdoden, in ove rig Nederland 11. De onveiligste plaatsen in West-Brabant zijn volgens ir. Cornelissen Breda, Roosen daal, Oosterhout, Etten-Leur, Hoge- en Lage Zwaluwe, Zevenbergen en Zundert. Tilburg is in Midden-Brabant het onvei ligst en in Oost-Brabant Eindhoven en Den Bosch. Ir. Cornelissen heeft niet kunnen nagaan waardoor er in Noord-Brabant zoveel do delijke verkeersongevallen gebeuren. Verwachting van het K.N.M.l. tot woens dagavond Het toestel moet zijn verongelukt toen het in dichte mist op 700 meter hoogte de landingsbaan van het vliegveld van Zurich naderde. De Iljoesjin maakte een vlucht van Parijs via Zürich naar Sofia. Kort voor het ongeluk werden de radarverbin- dingen en het radiocontact verbroken. Het toestel kwam in een onbewoond, heuvel achtig gebied bij Bachenbülach terecht Daardoor, en door de mist zijn de red dingswerkzaamheden bemoeilijkt. Direct na het neerstorten vloog het vliegtuig in brand. Het Zwitserse leger heeft de plaats van het ongeluk afgezet. De „Iljoesjin-18” is eigendom van de luchtvaartmaatschap pij „Balkan Bulgarian Airlines”. Mr. Quarles van Ufford, -lie de in augustus overleden mr A G A ridder van Rappard opvolgt, is 42 jaar Neder lands hervormd en ’id van de VVD Hij is gehuwd en heeft vier dochters «an 19, 17, 15 en 9 iaar Sinds 1 januari '963 is hij burgemeester van Reeuwijk Dr. Frederik van Eeden: Als kinderen nooit andere wegen zouden hebben gekozen dan hun ouders, dan woonden wij nu nog in holen. De 34-jarige verdachte, aan wie dood slag op de agent ten laste was gelegd, werd veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf. De eis was zeven jaar. De 41-jarige organisator van de actie kreeg twee jaar. De eis was twee-en-een- half jaar. De voornaamste medeplichtige bij de voorbereiding kreeg een jaar en zes maanden (eis twee jaar). Dezelfde straf kreeg de 34-jarige leider van de actie, drie maanden minder dan de eis. Zes deelnemers aan de actie, die in 1966 ook hadden deelgenomen aan de brandstichting in de Indonesische am bassade in Den Haag, werden veroor deeld tot een jaar en vier maanden. De 46-jarige oudste deelnemer kreeg wegens zijn minder goede gezondheid vier maanden, gelijk aan de voorlopige hech- AMSTERDAM. Koninklijke Papier fabrieken Van Gelder en zonen NV zul len aandeelhouders voorstellen het divi dend over 1970 op de preferente zowel als op de gewone aandelen te passeren. Over 1969 werd 9 per aandeel uitgekeerd. De resultaten over geheel 1970 zijn te leurstellend geweest, zo deelt het bedrijf mee. Zoals bekend zoekt Van Gelder met de Koninklijke Nederlandse Papierfabriek en Proost en Brandt naar samenwerking. Het overleg daarover is nog niet afgerond. Als oorzaak van de teleurstellende re sultaten over 1970 noemt het bestuur o.m. de grote stijging van de lonen en de grondstoffenprijzen, kostenstijgingen die noch door de omzetstijging, noch door prijsverhogingen konden worden opgevan gen. De resultaten van het laatste kwar taal zijn bovendien nog ongunstig beïn vloed door een versnelde verslechtering van de marktsituatie voor de papierindu strie in Europa die tot prijsbederf heeft geleid en door het feit dat de produktie in deze periode tijdelijk moest worden be perkt om de in het tweede halfjaar te hoog opgelopen voorraden terug te bren gen naar een economisch verantwoord niveau. 200.000 Nederlanders in Canada geves tigd. Reden voor emigratie was vooral de gunstige verhouding tussen onen en prijzen. Dit is veranderd De tastbare welvaart is geringe» geworden De mi- gratie-aanwas '.s nu ,terk terug ((Jopen. In 1969 vestigden zich 2500 Nederlanders in Canada,'vorig jaar 1750. een enkele spoorbaan gelegen, vertrok toch een trein in tegengestelde richting. Door dat ter plaatse een dichte mist hing merk ten de machinisten elkaar te laat. tenis, zodat hij op vrije voeten werd ge steld. De overige Zuidmolukkers kregen allen een jaar met aftrek. De rechtbank achtte hen schuldig aan openlijke geweldpleging en wederrechte lijke vrijheidsberoving. Ze hebben daar bij onvoldoende rekening gehouden met de grote waarde van de aldus geschon den rechtsgoederen en bovendien uit het oog verloren, dat hun in onze democra tie een reeks van legale middelen ten dienste staat om de aandacht te vestigen op hun ideaal, aldus de rechtbank. Voorts verklaart de rechtbank rekening te hebben gehouden met de omstandig heden, dat de verdachten streden voor hun zaak met een diepe en eerlijke over tuiging. De president herinnerde aan het danktelegram van koningin Wilhelmina, dat zij in 1945 zond aan de Zuidmoluk kers, en waarin zij dankte voor de op offeringsgezindheid en trouw in de twee de wereldoorlog getoond. De rechtbank heeft, hieraan indachtig, er rekening mee willen houden dat er wellicht reden is voor bezinning op de vraag of de Ne derlandse regering, het parlement en de volksgemeenschap zich in de afgelopen twintig jaar steeds voldoende bewust zijn geweest van de Nederlandse verplichtin gen tegenover het volk der Zuid-Moluk- ken. DEN HAAG Sterke drank, die in Nederland is vervaardigd, mag 40 cent per liter duurder worden (althans indien de winkelprijs in november tussen 9,55 en 12,30 lag; als de publieksprijs lager of hoger was, mag de prijs iets minder- of iets meer stijgen dan 40 cent). Minister Nelissen heeft de prijsverhoging toegestaan om, behalve de hogere BTW, nog enkele andere kostenstijgingen op te vangen. DEN HAAG. Prof. dr. J. Wieberdink heeft minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen meegedeeld de koningin te verzoeken hem eervol ontslag te verlenen. De minister zal inwilliging van het verzoek bevorderen. Minister, curatoren en bestuur van het Academisch Ziekenhuis zullen al het mogeiyke doen om te bevorderen, dat de kliniek voor hart- en vaatchirurgie in Utrecht zo spoedig mogeljjk optimaal kan functioneren. Dit heeft het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen vandaag laten weten. 1 januari 1971 In totaal ht-bben zich na de oorlog - .A w I 'vA/’V..,.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 1