Levensverzekeraars willen geen winst bij uitvoering WETTELIJKE PENSIOENPLICHT Uw VRAAGT PREMIES BOVEN 20% toeverlaat bij GRIEP 1971-1975 Prinses Galitzine showde de beste boutique-confectie VOOR HERENKLEDING MEER VARIATIE IN MATERIALEN Nu rente tot Westerse drie protesteren bij Moskou Prognoses planbureau voor periode Starfighter neergestort KSO Uruguese minister neemt ontslag 13 iedereen weet-Aspirine helpt. In 5L WOENSDAG 20 JANUARI 1971 Inhalen B (Van een medewerkster) Loonruimte Verlies Hinderen Berlijn-verkeer Bondsrepubliek „Onvoldoende actie tegen ontvoerders” BAYER k E om haar zeer strak belijnde, ver rukkelijk vrouwelijke creaties te overtreffen. ROME Prinses Irene Galitzine maakte op de galashow van haar zomer en winter 1972-collectie maar meteen een eind aan het af schuwelijke misverstand dat mini- shorts alleen maar door tieners op het strand kunnen worden gedra gen. De charmante prinses die de veertig al ruimschoots is gepas seerd, verscheen in een mini-short- pakje van zwart satijn met bijpas sende even tot over de knie reiken de laarzen. Na een dag met zo wei nig modenieuws dat iedereen ern stig aan het voortbestaan van de haute couture begon te twijfelen liet prinses Galitzine zien dat er voor modieuze vrouwen nog echt wel kleren met allure zijn. Vogue en Harper’s Bazaar zijn er nu al van overtuigd dat het zelfs Dior en Yves Saint Laurent niet zal lukken f9 ■F Is ADVERTENTIE (Van onze redactie economie) (Vervolg van voorpagina) 9,3 6,8 1961 1971 41,5 -0,1 0,4 0,6 12,7 18.4 19,9 100 0 0 100 100 uit de nota: (Van een medewerkster) De Italiaanse kleermakers zochten ADVERTENTIE O reëel vrij beschikbaar loon Over de inkomensverdeling Voor 8% rekeningen geldt een opzeggingstermijn van 48 maanden. Het is echter ook mogelijk op deze rekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging.Volledige inlichtingen aan alle postkantoren. De levensverzekeraars achten het mo gelijk, dat zij met de bedrijfs- en onder- nemingspensioenen samen het probleem van het pensioenverlies bij verandering van baan kunnen oplossen. Op dit punt verkochten de levensverzekeraars totnog- WEST-BERLIJN (Reuter). De wes terse geallieerden hebben krachtig gepro testeerd tegen het hinderen van het geal lieerd militair verkeer op de Oostduitse autosnelweg tussen West-Berlijn en West- Duitsland. toe geen uniform produkt. Pensioenverhui- zing was daardoor niet altijd mogelijk en doorgaans ook duur. De verzekeraars me nen dat straks ook het algemeen burgerlijk pensioenfonds (de overheid) in het overleg moei worden betrokken om doorstroming van en naar de ambtelijke sector mogelijk te maken zonder dat pensioenrechten wor den aangetast. Als er een uitvoeringsregeling voor een nominale loonstijging sociale lasten werkgevers nationaal beschikbaar inkomen bruto loonstijging belastingprogressie, incl. inflatiecorrectie op de tarieven der loon-en inkomstenbel. sociale lasten werknemers ziekenfondspremie a) nominaal vrij beschikbaar loon prijsstijging consumptie 26,6 20,4 17,5 22,6 16,6 23,0 8 4 7,5 0,7 5,8 2,8 Verkorting van de arbeidsduur tot 40 uur per week in de industrie, waardoor een zeker produktieverlies ontstaat. De toeneming van de sociale lasten en uitkeringen, neerkomend op een stijging van 0,9 procent voor werkgeverslasten en 0,8 pro cent per jaar voor werknemerslasten. De levensverzekeraars hebben thans iets meer dan 1/3 van de pensioenmarkt. De ondernemings- en bedrijfspensioenfondsen ieder iets minder dan 1/3. 1975 7,5 10 pet lonen 40,5 ’71/75 7,5 A 10 pet lonen 0,2 7,5 pet 0,9 0,2 0,9 0,8 0,4 -0,2 0,1 0,6 0,8 0,4 DEN HAAG. Als het in Nederland tot een pensioenplicht komt voor alle werk nemers, dan zal rekening moeten worden gehouden met premies die boven de 20% liggen. Dat is de verwachting van de le vensverzekeraars, die aan de pensioen- commissie van de Stichting van de Arbeid hebben laten weten bereid te zjjn aan de uitvoering van een wettelljke pensioen plicht mee te werken. De Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Le- vensverzekeringswezen heeft gisteren tij dens een persconferentie in Den Haag mee gedeeld, dat zjj aan de uitvoering van een pensioenplicht wil meewerken op „non profit”-basis. Dat wil zeggen dat de ver zekeraars geen winst, maar uitsluitend een redelijke vergoeding wensen voor beheers en administratieve werkzaamheden. Voor zover dat efficiënt kan zijn willen zij on derling samenwerken in dit project. Vice- voorzitter H. Gerritsen lichtte toe, dat een zo massaal mogelijke deelname de kosten kan drukken. De levensverzekeraars zien in activitei ten op pensioengebied, als er eenmaal een wettelijke regeling tot stand is geko men. een mogelijkheid om in de markt te blijven. „Als wij de pensioenplichtcontrac- ten niet sluiten, dan verliezen we als ver zekeraars een belangrijk deel van onze huidige pensioenportefeuille. En daarmee wordt de werkgelegenheid in onze be drijfstak aangetast, aldus vice-voorzitter Gerritsen. Als er een pensioenplicht komt, is er geen extra winst nodig om de con tinuïteit van het bedrijf te waarborgen. De wet garandeert dat dan en maakt het kweken van reserves overbodig. Bij het „non-profit”-systeem hoeven bovendien de verliezen niet te worden gefinancierd, zo redeneren de verzekeraars. De winst marges uit huidige pensioenbeleggingen vallen mee. Ze bedragen maar enkele per centen, aldus de verzekeraars. Ook prinses Galitzine waagde de sprong naar de confectie. De beste boutique-confectie die ik ooit heb ge zien. Creaties voor de komende win ter, die vooral gezien de prachtige stoffen en de voortreffelijke afwerking opmerkelijk laag geprijsd zijn. Jas sen. capes, ensembles en broekpakken zouden voor de Nederlandse consu ment op een kleine ƒ300 kunnen ko men. En omdat prinses Galitzine er met de roklengte nog nooit naast heeft gezeten en het voor winter ’72 op rok ken tot net iets over de knie houdt, zou ik u nu al vast willen adviseren geen midi-jurken of midi-rokken meer te kopen, want daar moet straks een forse zoom in. Een midi-jas kan nog maar een maxi-mantel niet meer. Prinses Galitzine kreeg een ovatio neel applaus voor haar sprookjes-ach- tige avondjurken. Simpele witte hals- bandjaponnen met langs de zoom de meest beeldige prints, zoals een sprin gende tijger, giraf en vele vogels in de vrije natuur. Wanneer prinses Galit zine die in haar confectie-collectie op neemt, zullen ze vast en zeker binnen een paar weken de bestsellers in alle grote wereldsteden zijn. In ieder ge val gaat de prinses, bijgestaan door haar echtgenoot en zakelijk leider prins Sylvio de Medici, een succesvol seizoen tegemoet. de variatie voor deze zomer vooral in de stoffen. Naast gabardine en licht gewicht jersey kozen zij naturelzijde, suède en jutte. Voor sporthemden ge bruikte men Nattiers nieuwste plooi- houdende zeer fijn geplisseerde jerseys. De midi en de maxi-mantels mogen dan op het ogenblik in de damessector fel omstreden creaties zijn, de Itali aanse kleermakers vinden dat geen man meer zonder een lange jas met nonchalant omgeknoopte ceintuur en grote reverskraag en extra hoog inge zette mouwen kan. BONN (AFP) Een „Starfighter" van de Westduitse luchtmacht is gisteren neer gestort vlak voor de landing op de lucht machtbasis Nörvenich bij Düren in Noord- rijn-Westfalen. De piloot heeft zich met behulp van zijn schietstoel kunnen redden. De Westduitse luchtmacht heeft hiermee haar 127ste „Starfighter” verloren. Bij de ongelukken met dit toestel zijn 61 piloten om het leven gekomen. gem. jaarl. mutatie in aandeel '61/'71 alternatief 10 pet lonen lonen in percenten per jaar 10 0,7 postspaarbank Bedragen van 1000,- of meer kunnen worden gestort op postgiro nr. 200 000 van de Rijkspostspaarbank Amsterdam, onder vermelding „8% nieuwe rekening" Formulieren en afrekening worden u toegezonden. MONTEVIDEO (Reuter). De üru- guese minister van Binnenlandse Zaken generaal Antonio Francese heeft gisteren zijn functie neergelegd, vermoedelijk uit protest tegen de manier waarop de speur acties naar de drie ontvoerde buiten landse diplomaten worden gevoerd. Kringen in Montevideo melden dat de minister van mening is dat de strijd krachten en de politie niet voldoende met hem samenwerken en te weinig krachti ge veiligheids-maatregelen dürven nemen. De drie ontvoerde diplomaten zijn de Britse ambasasdeur Jackson, de Ame rikaanse bodemdeskundige Claude Fly en de Braziliaan Dias Gomide. ROME. Het mag dan niet zo best in de made wereld gaan, prins Piat- telli heeft over gebrek aan belangstel ling niet te klagen. Geen vrouw die de verleiding kan weerstaan om even zijn boutique binnen te wippen om een das te kopen. Niet uit pure liefde voor haar echtgenoot, maar omdat je er Marcello Mastroiani of een andere be roemdheid tegen kunt komen. pensioenplicht komt, dan zou die kunnen worden toevertrouwd aan de bestaande be drijfs- en ondernemingspensioenfondsen en de verzekeraars. Of er zou een volko men nieuw centraal uitvoeringsorgaan kunnen worden gesticht, zo zeggen de ver zekeraars. Dit is overigens een zaak van overleg tussen werkgevers en werknemers. De overheid zou het kader kunnen schep pen. waarbinnen particulier initiatief mo- Een driedelig ensemble van de Ita liaanse modeontwerper Riva, be staande uit een jasje, blouse en short in een zwartwitte ruit. On der de knie worden leren bandjes gedragen met dezelfde ringen als aan de open schoentjes. ’VWVW'mWWWWWWVWWWWVWWWWWWWW* Haar modejournaalAMWWVWWMWWMWVWMVWVMWMMMWWMMWWMWWWWWWMW Ook bij prins Piattelli is het met de kleurige, gedessineerde dassen hele maal afgelopen. Wie toch iets fleurigs wil. kan een sjaaltje met wat onopval lende motieven voor een sporthemd ko pen. Combinaties van overhemd, das en pochette in dezelfde kleur zoals bij voorbeeld olijfgroen, violet, havanna bruin, maisgeel. lavendel blauw belo ven in de herensector de bestsellers voor deze zemer te worden. Bij de kostuums verandert er niet zo veel. Behalve dan dat de pantalons met wat wijder uitlopende pijpen en breed om geslagen pijpen weer teruggekomen zijn. Wat de jasjes betreft zijn er vijf mogelijkheden: Een reversloze blazer, een met twee knopen gesloten kennedy-jasje; een klassien zeer lang dubbelknoops jasje; een eveneens dubbelknoops zeer spor tief trench coat-jasje en ten slotte een Mao-jasje, dat echter duidelijk op zijn retour is. De kleermakers hebben het overi gens ook in Rome niet meer alleen voor het zeggen. De hippe herenbou- tiques doen met hun pop-art-eombina- ties de klassieke kostuums heftige con currentie aan. En dar te bedenken dat de zo langzamerhand internationaal bekend geworden pop-art-moae onder meer werd gelanceerd door Josje Lee- ger. Het Amsterdamse meisje, Jat een paar jaar geleden voor kapper Mario de flashing fashion collectie ontwierp. In Nederland kreeg ze na Mario’s fail lissement geen voet aan de grond, maar het lukte haar om ontwerpster voor de Londense Beatle-boutique te worden. Twee jaar geleden vertrok ze naar Amerika waar ze nu beurtelings in New York en San Francisco werkt. New York Times’ modetekenaar Ma- ning Obregon kocht een paar van haar fel gekleurde pop-art-shirts en zorgde daardoor voor een zeer uitgebreide jet- set-klandizie. Bij het beleggen van pensioengelden gaat het indirect om de besteding van de loon ruimte, waaruit de pensioenen moeten worden gefinancierd. Die ruimte is een zaak van onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers. Zij zullen samen moeten uitmaken, hoeveel zij aan de op bouw van een pensioen op eindloonbasis (70% van het laatstgenoten loon, inclusief AOW, met een nog open maximum) willen besteden. De verzekeraars achten het ver heugend dat er in de vakbeweging al wordt gediscussieerd over de afschaffing van de kinderbijslag voor het eerste kind, om die ruimte ten goede te laten komen aan de pensioen-opbouw, die naar ver wachting zo’n tien tot vijftien jaar tijd zal kosten. Werkgevers en werknemers moeten er inspraak bij hebben, vinden de verzekeraars. Ze denken daarbij aan een beleggingsplan, dat zo goed mogelijke re sultaten biedt ten gunste van zo laag mo gelijke pensioenkosten. Na al het fraais bij prinses Galitzine vielen de overige Italiaanse zomer collecties in het niet Heinz Riva, de een modehuis aan het schilderachtige in Zwitserland geboren couturier, die Piazza di Spagna heeft had er ken nelijk een retourtje Parijs aan ge waagd, want zijn jurken met raglan- mouwen en met golvend stiksel ge garneerde ceintuurs waren wat je noemt een potpourri van Balmain en Givenchy. Rood, wit en blauw waren Riva’s nieuwe zomerkleuren. Linnen stoffen in deze tint gebruikte hij voor zijn Bermuda-shortspakjes. Creaties die hij stuk voor stuk met een rode camelia garneerde. De rokken vielen bij Riva net iets over de knie. Even als bij Fabiani die ook al de raglan- lijn in bijna al zijn mouwen verwerkt had. Evenals prinses Galitzine zit Fa biani deze zomer veel in capes, maar Wat er aan de „lege” periode voor de pensioenplicht ingaat zou moeten worden gedaan, is nog een ingewikkeld vraagstuk, dat volgens de verzekeraars zou kunnen worden aangepakt door middel van in- haalpremies. De achterstand zou kunnen worden uitgesmeerd in het nieuwe premie bedrag. By overgang van de ene werk gever naar de andere zou de nieuwe werk gever alle lasten kunnen overnemen, met een vereveningsmogeiykheid als het te duur uitkomt. Over deze aangelegenheid moet nog onderhandeld worden. Volgens welingelichte kringen in West- Berlijn hebben de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk het protest overgebracht aan hun Rus sische collega tijdens de 13e ronde van de onderhandelingen over Berlijn. Het protest betrof ook het storen door Oost duitse grenswachten van het burgerver keer van en naar West-Berlijn. Overigens heeft de 13e onderhalings- ronde weer geen toenadering van stand punten tussen de Grote Vier gebracht. Het voornaamste obstakel schijnt te lig gen in het delegeren van de onderhande lingen over het verkeer van en naar Ber lijn aan de Oost- en Westduitse autoritei ten. In een gezamenlijk communiqué na afloop van de onderhandelingen wordt ge zegd dat de volgende ronde plaatsvindt op 9 februari. Toch hoeft niet iedere vrouw bij prin ses Galitzine een mini-short je aan. Want voor de zomer biedt ze ook nog de keus uit pantalons met V-hals- tunieken, waaronder een truitje in een contrasterende kleur hoort. En dan zijn er nog met lint af gebiesde op de knie vallende mantelpakjes. Crea ties die evenals haar kleurig gedes sineerde jurken van lelie-kelk-achtige mouwen waren voorzien. De tot iets over de knie vallende mantels waren bijna allemaal kraagloos en hadden een met lint afgebiesde asymmetrische sluiting. Stuk voor stuk jassen met een nauwsluitend bovenlijfje en onder de taille wijduitklokkende panden. Prinses Galitzine ziet voor winter "72 vooral veel in combinaties met ro de klokrokken en zwartsatijnen blou ses en zeer brede ceintuurs waarover ze capes laat dragen. Maar om niet al te ver vooruit te lopen: de „bloomers” of zwarte piet- pof-broekjes namen in haar zomercol lectie de belangrijkste plaats in. Ook de bloomers, beslist veel sjieker dan shorts, liet zij met tot iets over de knie vallende capes combineren, ter wijl ze de koren blauwe, gouds- bloemgele, zacht oranjeen fel rode mini-pakjes ook met even over de knie vallende omslagrokken liet dragen. ze waren bij hem beige en minder zwierig. Dat kwam waarschijnlijk om dat hij ze met V-hals-pakjes en zom- bere prince de Galles met daaronder genopte blouses combineerde. Als het doorgezaagde weesmeisje soms nog om een jurkje verlegen zit, dan heb ik bij Fabiani iets voor haar gezien: een witte jurk waarvan alleen de helft van het voorpand appelgroen is. Fabiani lanceerde tenslotte nog folkloristische zomeravondjurken van bruine liberty-achtige katoentjes. Door de vele variaties is het ten- slotteniet meer mogelijk om de vamp- lijn te zien. Laat staan om terug te denken aan de mode van de jaren ’40-’50. Of het alleen door de make-up met de fel-rode lipstick en de opval lende rouge moeten zijn. Het is niet te hopen dat de in Rome zo veelvuldig getoonde rijk van briljantine voorziene Cliff Richard coiffures mode zullen worden want daar heeft nu werkelijk geen enkele vrouw iets aan. De plompe fel gekleurde schoenen zijn overigens helemaal van het Ita liaanse modetoneel verdwenen om plaats te maken voor pumps met heel wat smaller toelopende leesten en af geknotte neuzen. Maar men kan ook ballerina’s en met enkelbandj es geslo ten schoenen kiezen. Overige conclusies De investeringen van het bedrijfsleven nemen wat sterker toe bij een matige loon stijging, zelfs duidelijk sterker dan de pro- duktie. Ze vormen daarmee anderzijds een belangrijke voorwaarde voor de verdere groei van de economie. De reële loonstijging voor de periode 1971- 1975 omgezet in een tabel: 4 3 zegt de nota van het Centraal Plan-Bureau, rekening hou dend met de verwerking van directe belas tingen, sociale lasten en de verdeling van overheidsuitgaven gelijk blijft. Bovendien zou er een con currentiemogelijkheid op het terrein van het dienstbetoon moeten kunnen blijven tussen de levensverzekeringmaatschappijen en de pensioenfondsen, zo menen de ver zekeraars. Lonen 40,3 overdrachten en sociale uitkeringen (inclusief soc. fondsen en institutionele beleggers) overig inkomen overheid 9*j

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13