Achttien jarigen krijgen stemrecht Werkende jongeren teleurgesteld Kliniek snel open, anders harde actie GRIEK Drs. Aarden ingenomen met W. Drees jr Niet blij met vrijlating Hogere uitkering voor vervolgden 1940-1945 Snelle verlichting Voorkeurstem krijgt meer invloed Deense trawler stootte op wrak en zonk Minimumloon niet extra omhoog INITIATIEF-WETSONTWERP AANVAARD: Surinamer wil Hartpatiënten-vereniging: Nieuwe regeling bijna klaar Ook senaat voor en Exota-geding op 1 februari Gevangenis tbr geëist taxivergunning om boycot te doorbreken Aanrander bracht verloren schoen naar politie P. Jongeling weer lijsttrekker GPV DANSCENTRUM van pijn m spieren en gewrichten extra timp aan Oost-Gronïn^en f 2 WOENSDAG 20 JANUARI 1971 K. van Lienden overleden Dodelijk schot in broodjeszaak Wieringer visser redde bemanning ZIJLWEG 49 - HAARLEM - TELEFOON 32 69 06 Passiej kiesrecht V oorkeurstemmen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een verlaging tot 18 jaar van de leeftijd om te mogen stemmen. Alleen de Boerenpartij en de Staatkundig Ge reformeerde Partij verklaarden tegen stander te zijn. Bovendien bleek later op de avond dat ook de wijziging van de Grondwet om de leeftijd waarop men gekozen kan worden in de ge meenteraad, Tweede Kamer of Pro vinciale Staten te verlagen naar 21 jaar, zal worden aanvaard. L' - j ADVERTENTIE ADVERTENTIE OP 1 1 1 I 1 1 1 1 we maandag de voornaamste punten pu bliceerden. De staatssecretaris zei dat dezer dagen het advies van de Raad van State met een nader rapport aan de koningin zal worden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De generale verbonds- raad van het Gereformeerd Politiek Ver bond heeft besloten bij de Tweede-Ka- merverkiezingen van 28 april uit te ko men met een gelijkluidende lijst in alle 18 kieskringen. Als eerste op deze lijst staat de heer P. Jongeling uit Amers foort, het thans in de Tweede Kamer zit tende lid van het G.P.V. 2 I I 1 l l 1 1 1 NU inschrijven voor 1e jaars, deze week nog deelnemen op zondag 5.30 uur. Iedere ZATERDAG- en ZONDAGAVOND een FIJNE DANSAVOND. Aanvang 8.30 uur. vet uit Breda, nadat bekend was geworden dat prof. Wieberdink. hoofd van de Utrechtse kliniek voor hart- en vaatchi- rugie, eervol ontslag heeft gevraagd. de ie kamji van D’66 zerder: BREDA „Wanneer we zaterdag nog niet weten op welke datum de hartkliniek weer zal worden opengesteld, dan zullen we maandag tot een harde actie overgaan, an ders wordt de zaak opnieuw op de lange baan geschoven”. Dit verklaarde gister avond de voorzitter van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging, de heer H. S. Fie- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Staatssecretaris Van de Poel van CRM houdt vast aan zyn op vatting dat het niet verstrekken van pen sioenen aan Joodse oorlogsslachtoffers goeddeels zal worden opgevangen door de nieuwe groepsregeling voor alle vervol- gingsslachtoffers. Deze regeling werd gis teren door Senator Renders (CHU) in de Eerste Kamer ter sprake gebracht. Vervolgens staan op de lijst, die to taal 30 namen telt, dr. A. J. Verbrugh uit Dordrecht, J. van der Jagt uit Arn hem, heer J. P. de Vries uit Amersfoort en P. van Leeuwen uit Berkel. Het Nationaal Evangelisch Verband zal bij de komende verkiezingen niet met e en eigen lijst uitkomen, maar heeft zijn aanhang aanbevolen te stem men op de lijst van het G.P.V. De verwachting van de radikaien voor de komende verkiezingen is, dat de waar schijnlijk drie of viei lijsttrekkers zullen zorgen voor een groei naar vijf tot zeven Kamer-zetels. Men rekent vooral op de De heer Aarden spitste zijn positieve reactie toe op het „duidelijk afstand ne men van de houding van DS’70-er Goed hart. Dit vooral wat betreft de buitenlandse politiek”. Bij de presentatie van het omwerp- kcnprogram van de P.P.R., gisteren, waren vooral de reacties van partijvoor zitter J. Tonnaer en fractievoorzitter Aarden vermeldenswaard. Over het kern programma zullen de leden zich op 30 januari in Den Bosch tijdens een con gres kunnen üitspreken Dan ook zal pas dieper worden ingegaan op de financiële consequenties van de zes „solidariteits- alinea’s” in het kernprogramma, waarvan De regeringspartijen waren ertegen om dat vorig jaar is af gespro ken dat het mi nimumloon eens in de drie jaar structu reel zal worden bijgesteld. Verworpen werd ook een motie van mej. Barendregt (P.v.d.A) om ook het huishoudelijk per soneel onder de werking van de mini- mumloonrègeling te brengen. De Kamer nam wel een motie aan van drs. Nypels (D’66) waarin de regering werd opgedragen nader te bezien of het geen tijd wordt, ook categorale vakorga nisaties die aan zekere voorwaarden van representativiteit voldoen, te erkennen en bij het werk van bestuurs- en overleg organen te betrekken. De motie, waarin de regering werd opgedragen met een nota over deze zaak te komen, kreeg een ruime meerderheid. Er was geen meerderheid voor een mo tie van drs. Dolman (P.v.d.A.) waarin gevraagd werd de loonmaatregel ook van toepassing te verklaren op de inkomens van artsen, tandartsen en apothekers. De begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid werd tenslotte aangeno men met alleen de Boerenpartij tegen. EINDHO VEN Na een ziekbed van enkele maanden is dinsdag in Eindhoven op 73-jarige leeftijd de heer K. van Lien den overleden. Hij is 24 jaar lid van de Tweede Kamer geweest voor de P.v.d.A. Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraalt verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren een motie van mr. Van Lier (P.v.d.A.) verworpen waarin om een extra verhoging per 1 juli van het wette lijk minimumloon met drie gulden per week werd gevraagd. Het minimumloon is per 1 januari met 8,70 aan het geste gen loonniveau aangepast en zal per 1 april om dezelfde reden met nog eens 1,50 worden verhoogd. Op 1 juli volgt zeer waarschijnlijk een nieuwe verho ging- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Met 37 tegen 25 stemmen heeft de Eerste Kamer de motie-Verburg, waarin om extra maatregelen voor Oost- Groningen wordt gevraagd, aangenomen. Tegen stemden de KVP, twee leden van de AR en de VVD. Voor stemden de PvdA, de CHU, de meerderheid van de AR, de CPN, de Boerenpartij, de PPR en de PSP. De KVP stemde tegen omdat de Tweede Ka mer en de regering extra aandacht aan Oost-Groningen willen besteden. ROTTERDAM. De weigering van een aantal Rotterdamse taxichauffeurs om nog langer Surinamers te vervoe ren, heeft de uit Suriname afkomstige heer A Tjouw a Hing er toe gebracht bij B. en W. van Rotterdam een ver zoek in te dienen hem vergunning te, verlenen voor de exploitatie van een taxibedrijf. Hij wil drie taxi’s gaan exploiteren, die in de eerste plaats Surinamers vervoeren. Hij is echter niet van plan om niet-Surinamers een rit te wei geren. In zijn brief noemt de heer Tjouw a Hing de houding van de betreffende Rotterdamse taxichauffeurs volko men ongemotiveerd en hij verwijt het gemeentebestuur deze houding te tolereren. Een delegatie van werkende jongeren uit Oss en omgeving heeft op het Binnenhof dinsdag een aantal KVP- Kamerleden aan de oren getrokken. De Kamerleden hebben het bezoek althans, naar de heer Kleisterlee mee deelde, zo ervaren. De jongeren waren diep teleurgesteld door de fracties van de regeringspartijen, die het amende ment hebben verworpen om jongeren ook tijdens hun zestiende jaar aan vorming deel te kunnen laten nemen, waardoor tevens de mogelijkheid van onderwijsplicht voor twee dagen per week niet door zal gaan. In een open brief aan de fracties van de re geringspartijen, voorzien van een papierlint met vijfhonderd handteke ningen, wordt opgemerkt dat op brie ven van werkende jongeren het ant woord kwam, dat de Kamerleden al les in het werk zouden stellen om het allerbeste voor de werkende jeugd te bereiken. „Als wij nu stemrecht zouden hebben, ging onze stem niet naar uw partij, tenzij u van standpunt verandert”, aldus de brief. ARNHEM. Voor de Arnhemse recht bank is dinsdag tegen een 20-jarige los arbeider, die bij een ruzie de eigenaar van een broodjeszaak zou hebben doodgescho ten, viereneenhalfjaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling geëist. De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer heeft voorts een wijziging van de Kieswet aanvaard om meer in vloed te geven aan de voorkeurstem. Bij de komende verkiezingen zal een kandi daat reeds voldoende hebben aan een kwart van de kiesdeler, in plaats van de helft, zoals tot nu toe het geval was. Te gen de wetswijziging stemden alleen de C.P.N., de Boerenpartij en de heren Van den Bergh en Franssen van de P.v.d,.A. Het voorstel om het actief kiesrecht te verlagen van 21 tot 18 jaar was via een initiatief-wetsontwerp ingediend door de Kamerleden Van Thijn, Van den Bergh, (beiden P.v.d.A.), Goudsmit (D’66), Wie- benga (P.S.P. en Aarden (P.P.R.). Daar het twee Grondwetswijzigingen betreft zullen pas na de verkiezingen de wijzigingen van kracht kunnen worden. De beide Kamers moeten zich namelijk na de verkiezingen weer opnieuw en met een meerderheid van tweederde van het aantal uitgebrachte stemmen uitspreken over deze Grondwetswijziging. Hoewel minister Beernink reeds enige maan den geleden had verklaard het te betreuren dat bij de komende verkiezin gen de jongeren van 18 tot 21 jaar nog niet kunnen meestemmen, zal daar toch geen wijziging in worden aangebracht. Het laten meestemmen door deze groep jongeren door middel van bijvoorbeeld roze stembiljetten zou in strijd met de Grondwet zijn, terwijl het opnieuw laten uitschrijven van verkiezingen vlak na de i aanvaarding van de Grondwetswijzigin gen in tweede instantie door de beide i Kamers volgens vele Kamerleden op gro- i te praktische bezwaren zal stuiten. Bij de behandeling van het voorstel om het passief kiesrecht te verlagen betoogde de heer Wiegel (V.V.D.) onder meer dat hij twee bezwaren had tegen de speciale leeftijdbarrière. In de eerste plaats vond hij, dat de leeftijd niet bepalend is voor de vraag of men in staat is de grote ver antwoordelijkheid van een lidmaatschap van een vertegenwoordigend lichaam aan aan te kunnen. Daarnaast vroeg de heer Wiegel zich of waarom juist de wetgever de extra leeftijdsdrempel zou moeten aanleggen. „Waarom kan dat niet aan de politieke partijen zelf worden overgela- ten?” vroeg hij. Hij diende een amende ment in om de leeftijd van 21 jaar te vervangen door de leeftijd waarop men meerderjarig wordt. Dit zou kunnen be tekenen dat deze leeftijd nu nog 21 jaar binnen niet al te lange tijd ook 18 jaar zal worden ,daar meermalen is aangedrongen op een verlaging. De heer Van Thijn wilde daarop niet wachten. Hij diende een amendement in om de leeftijd van het kiesrecht nu reeds terug te brengen tot 18 jaar. Volgende week dinsdag zal over de amendementen en de Grondwetswijzigin gen worden gestemd. Ondanks de steun van de gehele KVP- fractie haalde een amendement van de heer Van den Bergh, om de bij voorkeur stemmen gekozene direct na de lijsttrek ker tot lid van de Tweede Kamer of Provinciale Staten te benoemen, niet vol doende stemmen. Vijf leden van de P.v.d.A.-fractie, drie van de C.H.-fractie, twee P.S.P.’ers, de gehele K.V.P., de P.P.R., de S.G.P. en de C.P.N. vonden het onaanvaardbaar dat de volgorde van de kandidatenlijst door de kiezer zou kun nen worden veranderd. Twee amendementen van de heer Wie gel (V.V.D.) werden unaniem aangeno men. In het ene amendement wordt ge vraagd om voortaan de landelijke kies deler als norm te nemen voor het aantal voorkeursstemmen en niet de kiesdeler van het district. In het tweede amende ment werd gevraagd om een gelijke be voordeling van de voorkeursstem bij de verkiezing van de Rijnmond-raad. Een wijzigingsvoorstel van mej. Goud smit (D’66) om ook in gemeenten een kwart van de kiesdeler voldoende te la ten zijn voor de verkiezing tot gemeente raadslid, kreeg zeer weinig steun. Het grootste bezwaar tegen dit amendement was dat het in zeer kleine gemeenten wel bijzonder gemakkelijk zou worden om gekozen te worden. „Ik ben helemaal niet blij met mijn vrijlating. We hebben altijd gesteld dat we met elkaar moeten boeten voor de bezetting van de Indonesische ambassadeurswoning in Wassenaar. Wij kennen een collectieve schuld en dus hadden we ook een collectieve straf moeten krijgen”. Aldus de oudste van de 35 Zuidmolukse bezetters van Wassenaar, de 49-jarige Zadraak The nu, die als enige van de 35 door de rechtbank in Den Haag op vrije voe ten is gesteld. Zoals gemeld werd hij veroordeeld tot vier maanden met aftrek van de vier maanden voor arrest. Omstreeks half vier keerde Thenu in zijn woning in de Ambon- nezenwijk in Boven Smilde bij Assen terug bij zijn vrouw en twaalf kin deren. Talloze buren en kennissen kwamen hem begroeten. De vraag hoe hij het vindt om weer temidden van zijn gezin te zijn beantwoordt Thenu met: „Nou, heel gewoon”. „De dominee en ik vinden de straffen eigenlijk wel te zwaar”, verklaarde dinsdag de secretaris van domi nee Metiary, oud-KNIL-onderofficier Poetiray, na afloop van het proces. „Misschien waren wij wat al te op timistisch, maar we hadden echt niet verwacht dat de straffen zo hoog zouden zijn. We zullen ons beraden over de stappen die we nu moeten doen”. De actie van de hartpatiënten zal worden ondersteund door medische studenten van de Utrechtse universiteit, die van plan zijn de hartkliniek te gaan bezetten. De heer Fievet beschouwde de actie als „een laatste noodkreet van machteloze hartpatiënten.” „Het bovengebouw van de kliniek, dat exclusief de inventaris 5 mil joen gulden heeft gekost, wordt nu al tien maanden niet gebruikt”, zei hij, „hoewel er levens op het spel staan.” Volgens hem had een universiteitsbe stuur, dat tien maanden geleden de verant woordelijkheid voor een operatiestop durfde te nemen, tegelijkertijd maatregelen moeten treffen om een hervatting van de opera ties mogelijk te maken. In een reactie op de ontslagaanvraag van prof. Wieberdink zei prof. mr. I. A. Die penhorst, voorzitter van het bestuur van het Utrechts academisch ziekenhuis, dat „in deze pijnlijke zaak, waarin zoveel repu taties ten onrechte door het slijk zijn ge haald, de beste oplossing tot stand is ge komen. Ondanks alle onprettige dingen die prof. Wieberdink aan mijn adres heeft ge richt, wil ik er toch op wijzen dat prof. Wieberdink bijzonder veel nuttig werk heeft verricht bij de totstandkoming van de nieuwe kliniek voor hart- en vaatchi- rurgie.” Prof. Wieberdink was niet bereid com mentaar op zijn ontslagaanvrage te geven in verband met zijn toezegging aan de mi nister van Onderwijs en Wetenschappen geen mededelingen te doen over de zaak. Hij kon nog niet zeggen wat zijn toekomst plannen zijn. De kliniek kan nu pas weer optimaal functioneren na de benoeming van een nieuwe hoogleraar. Maar voor het zover is moet eerst binnen de medische faculteit de voorbereidingscommissie een selectie ma ken van in aanmerking komende kandida ten. De commissie doet daarna een voorstel aan het faculteitsbestuur. Gaat het facul teitsbestuur met de keuze akkoord dan gaat het voorstel naar de curatoren van de uni versiteit en vandaar naar de minister van Onderwijs. VLIELAND. In het Eilandsegat tussen Vlieland en Texel is dinsdagmiddag een Deens vissersvaartuig, de HG 135, afkom stig van Helgoland, gezonken. De beman ning kon door een vissersvaartuig uit Wieringen aan boord worden genomen. Zij werden opgepikt uit een reddingsvlot. Zij hadden niet per radio om hulp kunnen roepen, daar de batterijen van de zender leeg waren. Wel staken zij vier vuurpijlen af, maar die werden niet opgemerkt. Het was toeval dat de gamalenkotter Wieringen 89 de schipbreukelingen, die in de buurt van hun schip ronddreven, aan trof. Zij zijn naar Den Helder gebracht. Volgens schipper Jorgensen was zijn schip veirnoedelijk op een wrak gestoten, waar door een gat in de bodem was ontstaan. De trawler maakte terstond slagzij en is kort daarop gezonken. De bemanning heeft haar persoonlijke bezittingen nog kunnen meenemen. Ondanks de positieve reacties van drs Aarden op DS’70 houdt men toch vast aan P.v.d.A D’66, Evangelische Solida- riteitspartij en eventueel P.S.P ais kan didaten voor een progressief akkoord DS’7C is te behoudend voor wat be treft de partij vernieuwing”, meent de P.P.R een verloren schoen de man noodlottig. Het meisje slaagde erin zich los te ruk ken. Ze verloor hierbij een van haar schoenen. De man ging later de schoen als gevonden voorwerp bij de Nijmeeg se politie aangeven, waar hij met open armen werd ontvangen. oegezonden, waarna de rijksgroepsrege- ing gepubliceerd kan worden. Deze rege- ing voorziet onder meer in uitbreiding van Je kring rechthebbenden, het niveau van de uitkeringen en de wijze van uitvoering. De regeling houdt een sterke verbetering van de uitkeringen in, maar geen speciale pensioenregeling. De regeling geldt voor de oorlogsslachtoffers, die nog steeds te lijden hebben van het concentratiekamp- syndroom en die de aanvragen voor uit keringen vaak als bijzonder pijnlijk er varen. Bij de verdere behandeling van de be groting van CRM sneed de heer Letschert (KVP) de uitkering van totogelden van de KNVB aan. „Moet dat zo maar, als de KNVB van de NOS en daardoor van de kijkers f 800.000 heeft geëist voor de uit zendingen van de voetbalwedstrijden?” vroeg hij. In haar antwoord zei minister Klompé alleen dat zij wel iets voelt voor een spe ciale bewindsman voor sport, recreatie en jeugdzaken. Lichamelijke opvoeding zal echter niet van het departement van On derwijs afgenomen mogen worden. De heer Vermeer (PvdA) vroeg wat minister Klompé van plan is te doen naar aanleiding van de alarmerende berichten over de slechte financiële resultaten van de Nederlandse dagbladpers. De minister antwoordde dat binnenkort de werkgroep bijeen zal komen die deze zaak zal bezien „Maar het is moeilijk om bekwame mensen bijeen te krijgen als het geen ambtenaren zijn die vrijgesteld kun nen worden”, verzuchtte de bewinds vrouwe. steun van de christelijke arbeiders. ,Wij zijn eigenlijk de bondgenoten van de vak bonden” is de mening van de P.P.R., die de verkiezingen voor de bevestiging van deze mening we als een testcase wil AMSTERDAM. Het kort geding, dat de directie van de Exota-limonadefabriek in Dongen aanhangig heeft gemaakt, tegen VARA-ombudsman Marcel van Dam, zal 1 februari door de president van de Amsterdamse rechtbank worden behan deld. Marcel van Dam heeft in zijn tv-pro- gramma over ontploffende frisdrankfles sen meermalen de naam Exota genoemd. De Exota-directie beschouwt dit als een onrechtmatige daad en vordert dat de rechter de VARA zal gelasten de actie tegen ontploffende frisdrankflessen te ■taken. van deze mening we zien Daarnaast zie de heer Aarden de P.P.R in Je hamsi voornamelijk als bindmiddel van D’66 en P.v.d A Drs. Aarden zei zerder: Als we gelureiide langere tijd me* eer kleine groen (van minder dan vijf) in Ie Tweed Kamer moeten bliiven heeft lat geen zullen ons ian moeien beraden 'f in We ver nieuwing var iet stelsel” Desgevraagd wilde de heer Xarden geen keus maken voor de P.v.d.A. alleen. ARNHEM. De officier van Justitie bij de rechtbank in Arnhem, mr. F. O. Leusink, heeft dinsdag acht maanden gevangenisstraf geëist tegen een 29-jari- ge slijper, die in Oosterbeek en in Nij megen een meisje zou hebben aange rand. Bij de aanranding in Nijmegen werd (Van onze parlementsredacv.ie) DEN HAAG. Drs. J. Aarden, frac tievoorzitter van de P.P.R. in de Tweede Kamer, ziet in het optreden van DS’70- lijsitrekker W. Drees jr. een .positieve ontwikkeling in DS’70 op gang komen” Een aantal uitlatingen van de heer Drees was voor drs. Aarden „een openbaring" Daarentegen acht de heer Aarden de po sitiebepaling van DS’70 nog te m.’uide- Itfk (vooral op het het punt van vernieu wing van het politieke stelsel en de kwestie van de gezagshandhaving) om een antwoora te kunnen gev“n op de vraag waarom DS’^O zich nu van de P.v.d.A. heeft afgescheiden. 'W ,,-'W

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2