VERLENGING BESTAND m Napels heeft een nieuwe held: de motorrijdende „Agostino HARDER OPTREDEN VAN ISRAEL IN GAZA r CDU-leiders praten Oost-Europa LUNS VERWACHT VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Moed wordt zeldzaam In afgelopen jaar vielen 131 doden bij aanslagen Rijdt veilig met melk Luchtacties zo nodig in geheel Indo-China Litouwer zou ter dood zijn veroordeeld Grieks bewind aangeklaagd door vroegere minister Barzel naar Polen Libië wenst Arabische top Lagerhuis akkoord met uitwijzing Rudi Dutschke Voor de veiligheid 1 Topconferentie Woordvoerder Witte Huis: 99 en Korte metten teb eg rammen „Arrestaties in strijd met de grondwet” Een glas melk onderweg maakt u minder moe, laat u sneller reageren en scherper zien. Help ook anderen daaraan te denken. Plak het Rijdt veilig met melk- embleem op uw achterruit U krijgt het gratis als u een brief (kaart) je stuurt aan NZB, postbus 4530, Rijswiik (ZH) 1 Fans A nti-held I WOENSDAG 20 JANUARI 1971 ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Rome) (Van onze redacteur in Israel) het want to ugh irn- □ort en MI an houden zich bezig onrust. Twee Arabische mannen bij een door een bomaanslag vernielde auto. MOSKOU (Rputer) In Wilna, de hoofd stad van de Sovjetrepubliek Litouwen is een man ter dood veroordeeld omdat h(j heeft geprobeerd een vliegtuig te kapen, aldus gewoonlijk betrouwbare zegslieden in Moskou. Er is geen officiële bevestiging van dit bericht. De man zou in november samen met zijn vrouw een vliegtuig hebben wil len dwingen naar Zweden te vliegen. Zijn vrouw, die in verwachting is, is volgens deze berichten tot drie jaar dwangarbeid veroordeeld. ATHENE (Reuter). Dimitrios Pa- papaspyroe, de laatste voorzitter van het Griekse parlement, heeft gisteren de bur gerlijke en militaire autoriteiten aange klaagd wegens het herhaaldelijk schenden van de grondwetsbepalingen inzake de vrijheid van persoon. wegens de de als Drs. ende (van amer We ver- ■aagd aken and niet laar em its >ze de li en er .aal een r is de na- da- stel :ul- ;aat ini- van ids- fer- Ka- ko- alle lijst ers- zit- m- zen ni- □en iak. ist- van 3ven den- ti de d.A, le lt- :de ;en 'a- ;n ie il- Naar Parijs. Premier Emilio Colombo van Italië en de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Aldo Moro, zullen op 29 en 30 januari in Parijs met president Pompidou, premier Jacques Chaban- Delmas en minister van Buitenlandse Zaken Maurice Schumann van gedach ten wisselen over internationale vraag stukken. Dat generaliseren is dom en gevaarlijk, maar het is, naast een bewijs van gebrek aan een eigen, weldoordacht oordeel, toch voornamelijk een bewijs van gebrek aan moed. Blijkbaar is er bij al die Rotterdamse taxichauffeurs géén geweest die de durf heeft gehad openhartig te zeggen dat een boycot van Surinamers zinloos, ongemoti veerd en onfatsoenlijk was. Een vals soli dariteitsgevoel brengt op deze manier groe pen mensen tot gevaarlijke daden, meestal onder inspiratie van de minst beschaafde elementen met de hardste stemgeluiden. Aan de andere kant is het al niet anders. Agent Molenaar uit Wassenaar zou nog le ven, als niet de grote schreeuwers in de Zuidmolukse samenleving hun zin hadden doorgedreven om met schietklare wapens naar de Indonesische ambtswoning te trek ken. Naderhand is gebleken dat ook bij de bezetters ontsteltenis is ontstaan door de fatale afloop van net incident. Maar de moed om tevoren van geweld af te zien was bij geen van hen aanwezig. In een geciviliseerde en gehumaniseerde samenleving is „moed” iets van een zeer speciale allure, die niets met slaan, steken of schieten te maken heeft. Speciaal en zeldzaam. JERUZALEM De Israëlische regering heeft besloten in Gaza de bakens te ver zetten en veel harder op te treden tegen Palestijnse guerrilla’s. Voor Israel is de maat vol, nu in 1970 vijftien Israëliërs en 116 inwoners van de Gazastrook blijken te zijn gedood bij guerrilla-acties. Er werden in totaal 459 incidenten geregistreerd, waarbij ook nog 795 gewonden vielen. De acties varieerden van het opblazen van lichtmasten en gebouwtjes tot aanslagen op militairen en executies van Palestijnse collaborateurs. ^^W^^VW/WlAiVVVVVVVWA/VAAAAAAnAAAAA/VVVAAAAAAA/WAAAAAAAAAAAAAA/VVAAAAAAA/VVVVVVVVVVVVW ^aa/\aa/\aa/w\aa/\a/v\aaaaa#vvvvww\/wvv\a/vvvvvvvvvwv\a/vvv\aaa/\aaaaaaaa/vvvvvvvwvvwv\/vv\a/v\aa/\/vvv (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Na in Bonn nog eens duide lijk te hebben verteld dat het Pools- Westduitse verdrag zijn Christen-Demo- cratische Unie onvoldoende is en dat de kans om nog tot een gemeenschappelijke „oost-politiek” te komen door Willy Brandt is vernietigd, reist vandaag Rai ner Barzel, leider van de oppositie in De voorzitter van het comité voor buitenlandse zaken van de Westduïtse Bondsdag Gerhard Schroder is in Moskou ontvangen door premier Ko sygin van de Sovjet-Unie. NEW YORK (Reuter en AFP) Minister van Buitenlandse Zaken, Luns, heeft gisteren de verwachting uitgesproken dat het huidige bestand in het Midden-Oosten na 5 februari verlengd zal worden. Hij zei dit tegen correspondenten bij de Verenigde Na ties, na ontmoetingen met secretaris generaal Oe Thant en diens speciale afgezant voor het Midden-Oosten, Gunnar Jarring. LONDEN (DPA) Het Britse Lagerhuis heeft zich gisteren aan het slot van een debat over dit onderwerp akkoord ver klaard met de uitwijzing van de voorma lige linkse studentenleider Rudi Dutschke, De regeringsmaatregel werd door 295 La gerhuisleden gesteund Tegen stemden 237 afgevaardigden. Zowel in de stad als daarbuiten hebben de guerilla’s er de wind goed onden Winkeliers en zakenlieden, die het erop wagen hun adviezen” te negeren zijn nauwelijks te vinden. Ook Palestijnen, die politie of leger inlichtingen willen overigens door niets van de enige hobby afbrengen, die hij heeft, en dat is motor rijden. Gevraagd of hij wel eens vrien dinnetjes had gehad, antwoordde de anti held: een hele boel,maar de meesten liepen weg omdat ze bang waren van mijn motorfiets. En een paar anderen wilde ik niet meer zien omdat ze vuile vingers op zijn motor hadden gemaakt. Agostino heeft borende pikzwarte ogen en een verbeten mond. Zijn zwarte haar is geknipt zoals eens Elvis Presley het droeg. Het zag ernaar uit dat hij naar een tehuis voor moeilijk opvoedbare jongens zou worden getuurd. Maar de toekomt zou worden gestuurd. Maar de toekomst ziet er nu financieel rooskleurig voor hem uit. Bovendien weet hij zich verzekerd van de onblusbare bewondering van zijn mede-Napolitanen. Toen kwam er een 125 cc Ducati te voorschijn en hiermee verscheen Agostino in de nauwe volle straten van Napels. Hij reed als een gek. Rakelings scheerde hij langs de brave burgers die noodspron gen moesten maken om niet overreden te worden. Agostino sprong over stoepen en scheerde langs de stoelen en tafeltjes op de terrassen. Niemand wist wie de gekke motorrij der was. En het publiek verdrong zich in de straten om een glimp van de snelle schim op te vangen. Het was Agostino duidelijk om de politie te doen. Vooral agenten moesten het ontgelden, die tot zeer onconventionele salto’s werden ge dwongen om het vege lijf te redden. De bevolking schaarde zich meteen achter het spook op de snelle motor en tweehon derd mensen werden gearresteerd omdat ze zich tegen de uitgedaagde ordebewa kers keerden Journalisten en het publiek probeerden een maand lang achter de identiteit van de wildeman te komen. En zo ontstond de naam Agostino, want de wereldkampioen motorrijden van Italië heet Agostino. Een maand na zijn eerste optreden werd Agostino gearresteerd toen hij uit een kerk kwam. Zijn motorfiets was op dat moment in geen velden of wegen te be kennen, terwijl de held in de gevangenis zat, werd hij 18 jaar. Toen zijn zaak voor kwam, bleken alle beschuldigingen te kunnen worden teruggebracht tot het be ledigen van de politie. De veroordeling luidde 14 maanden, maar omdat Agostino een blanco strafre gister had, werd hij onmiddellijk vrijge laten. Buiten wachtten de fans op hem, en als een nieuwe James Dean werd Agostino naar huis gedragen. In artikelen en in psychiatrische rap porten wordt Agostino beschreven als een symbool, als een volksheld en als een anti-held. Grammofoonplatenmaatschap- pijen doen hem nu aanbiedingen om rock-muziek te zingen. Uitgevers willen hem zijn autobiografie laten schrijven, een filmmaatschappij wil hem de hoofd rol laten spelen in een film die „De nach telijke motorrijder” zou moeten heten. Verenigingen van motorrijders willen hem uitnodigen voorstellingen van zijn kunsten te geven. Omdat Agostino te jong is om zelf contracten te sluiten, treedt zijn vader als agent op. De held laat zich Israel heeft de nog door de Egyptena- ren benoemde burgemeester Rageb Al- Alemi ontslagen. Hij liet zich zowel aan de Israëliërs als de eigen volksgenoten weinig gelegen liggen De politie is ver sterkt met eenheden van de grenswacht: goed getrainde mannen, vooral Druzen en Circassen die korte metten n aken. Het leger verricht dag en nacht Huiszoe kingen en in de negen kampen met to taal 22.000 vluchtelingen zijn inmiddels ook militairen gelegerd. In een bij de openbare aanklager in Athene ingediende aanklacht zegt Papa- spyroe, die een vooraanstaand jurist is en Minister van Justitie is geweest, dat de arrestaties van vorige maand van een aantal personen in strijd zijn met arti kel 10 van de Griekse grondwet dat de burgers beschermt tegen willekeurige ar restatie en gevangenhouding. Volgens dit artikel, dat na de staatsgreep van april 1967 buiten werking werd gesteld maar vorig jaar weer van kracht is geworden, kan niemand zonder officiële beschuldi ging langer dan 24 uur worden vastgehou den. Papaspyroe heeft zijn aanklacht inge diend in zijn hoedanigheid van advocaat van het gearresteerde vroegere parle mentslid Talbot Kefallinos, die na d® bomaanslag van 26 november vorig jaar op het monument voor de Amerikaanse oud-president Harry Truman, samen met vele anderen werd aangehouden. Het aan tal arrestaties in verband met deze aan slag is officieel nooit meegedeeld, maar volgens goedingelichte kringen zouden dit er ongeveer negentig zijn. „Het willekeurig arresteren vormt in het huidige Griekenland een voortdurende bedreiging,” aldus Papspyroe in een ver klaring die hij aan de buitenlandse pers bureaus heeft toegezonden. ,Wij vak- P.R., iging wil geven dat Isiaei er 'niet op uit is zi.n wil overmatig op te leggen. Economisch is dat liberalisme Gaza en omgeving ten goede gekomen, maar de openbare vei ligheid is er ernstig door bedreigd. lega’s grenst aan het onbetamelijke. Zonder een zweem van bewijs of zelfs zonder dui delijke aanwijzingen hebben zij maar klak keloos aangenomen dat een Surinamer de dader van de aanslag was. Daarna hebben zij en bloc Surinaamse passagiers gewei gerd. Dergelijke onvoorstelbaar primitieve reacties tekenen de latente achterdocht die bij „blank” leeft tegen „bruin” en die slechts wacht op een aanleiding om tot uit barsting te komen. Men behoeft zich geen illusies te maken over de reacties die zo iets bij de andere groep teweegbrengt. Er is geen goed woord te zeggen over deze ge organiseerde discriminatie van mensen die zich uiterlijk onderscheiden van de Neder landse meerderheid, evenmin als er iets goeds te zeggen valt over de houding van sommige kleurlingen, die de vriendschap pelijke en argeloos-normale houding van blanken tegenover hen bestempelen als hypocritisch, alleen omdat ze wel eens iets onvriendelijks hebben ondervonden. ■an ie- ■an lat >U- ?e- »e- die ge- 'of. srk ran hi- De straffen die aan de Zuid-Molukkers zijn opgelegd naar aanleiding van het ge ruchtmakende incident in Wassenaar zijn niet zonder meer als „licht” of „zwaar” te betitelen. Iedereen zal de strafmaat inter preteren volgens zijn eigen subjectiviteit en betrokkenheid ten opzichte van het ge beurde. Maar het ligt toch wel voor de hand om te verwachten dat ook in het kamp van de Zuidmolukse groep hier te lande de straffen niet zijn tegengevallen. Vooral de overwegingen van de recht bank waren interessant en verhelderend. De Nederlands" rechtspraak komt in dit geval opnieuw in een licht van zorgvuldig heid en humaniteit te staan, dat wellicht ook de Zuidmolukse activisten tot naden ken zal stemmen. Zij zullen in ieder geval moeten erkennen dat zij, hoe onrechtmatig zij ook door de Nederlandse regeringen me nen te zijn behandeld, vertrouwen in de Nederlandse rechters kunnen stellen. Zij zijn niet als een rechteloze prooi van po litiek opportunisme voor de leeuwen ge gooid, maar hebben gehoor gevonden voor hun argumenten en frustraties bij degenen die de wet moesten hanteren. „Wij gaan door met onze strijd” is een kreet die niet verrassend of ondankbaar mag worden genoemd. Natuurlijk gaan de Zuid-Molukkers door met hun strijd, die zij volgens hun diepste gevoelens met de volste overtuiging voeren. Maar misschien kan hun door hun voormannen een beter be grip worden bij gebracht voor de middelen, waarmee in een rechtsstaat een politieke strijd wél en niét kan worden gevoerd. Het tekortschieten van de middelen die zij al jaren hebben toegepast is door de recht bank als een verzachtende omstandigheid in aanmerking genomen, waarbij een ver manende opmerking aan het adres van de Nederlandse autoriteiten en burgerij werd gevoegd. Niet iedere bestuurder of burger zal die vermaning accepteren, maar men moge daarbij bedenken dat de mentaliteit van onze Nederlandse samenleving ten opzichte van medeburgers van vreemde origine al lerminst vrij is van vooroordelen. Wat bijvoorbeeld de Rotterdamse taxi chauffeurs hebben uitgehaald na de nog niet opgeloste moord op een van hun col- Egyptische bewind deed al het mogelij ke om zelf de teugels in handen ie hou den en de intelligentia te beletten vat op de massa te krijgen De bevolking is daardoor praktisch aan zichzelf overge laten en een speelbal geworden van de politieke en sociale verwikkelingen. Hier bij komt, dat het Israëlische militaire gezag in Gaza de lijn maximaal heeft gevierd om de bevolking het gevoel te Ongeveer tachtig inwoners van de Ga zastrook, wegens beweerde samenwer king met de Israëliërs op de zwarte lijst van de commando’s, zijn het afgelopen jaar in hun huizen neergeschoten of naar buiten gesieept en daar afgemaakt. Als bijkomende straf werden vaak ook gezinsleden geëxecuteerd. Libië heeft voorgesteld een Arabische topconferentie bijeen te roepen voor een bespreking van het deelnemen van alle Arabische landen aan de oorlog tegen Israël. Deze conferentie zou in Koeweit moe ten worden gehouden. Dit is gisteren meegedeeld door het gezaghebbende Egyptische blad „El Achram”. Volgens de Libische regering zou deze conferentie moeten beginnen vóór 5 fe bruari, de dag waarop het huidige be stand afloopt. Tot dusver zouden zes WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse luchtmacht zal in heel Indo-Chi- na opereren als dat nodig is om de Ame rikaanse- strijdkrachten in Zuid-Vietnam te beschermen tegen offensieven van NOordvietnamese troepen of de Vietcong. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, verklaarde dit gisteren tegenover journalisten toen druk op hem werd uitgeoefend iets te zeggen over de actievere rol die de luchtmacht op het ogenblik in Cambodja speelt. De Ameri kanen hebben luchtaanvallen uitgevoerd in Laos, Cambodja en Noord-Vietnam en zijn zullen dit blijven doen wanneer de communisten de repatriëring van Ame rikaanse militairen uit Zuid-Vietnam in gevaar brengen, aldus Ziegler. Ontkennend dat president Nixon bezig is de oorlog uit te breiden of een nieuwe politiek in Indo-China volgt, bestreed Ziegler beweringen dat de president een verder gebruik van Amerikaanse vlieg tuigen in Cambodja definitief had afge schreven toen het gecombineerde Ame- rikaans-Zuidvietnamese offensief tegen communistische verzetshaarden in Cam bodja vorig voorjaar was afgelopen. De huidige luchtoorlog in Cambodja wordt gevoerd, aldus de woordvoerder, omdat de communisten bezig zijn hun versterkingen in Cambodja weer in te nemen. Minister Luns zei niet verbaasd te zullen zijn wanneer de ontwikkeling in de komende twee weken het mogelijk zal maken het bestand te verlengen. Hij weigerde nadere bijzonderheden mee te delen. Wel voegde hij eraan toe dat hij het voorzichtig optimisme van Oe Thant en Jarring over de resultaten van het overleg, dat gaande is, deelt, waarbij hij de nadruk wilde leggen op het woord „voorzichtig”. Ook zei hij eer der nieuwe ontwikkelingen te verwach ten in het overleg dan in het Midden-Oos ten zelf. De minister verklaarde verslag aan Jarring te hebben uitgebracht over zijn recente bezoeken aan het Midden-Oos ten. In antwoord op vragen zei hij het ermee eens te zijn, dat het Palestijnse vraagstuk een nieuwe dimensie heeft ge kregen sedert de zesdaagse oorlog van 1967 „en dat de opvattingen van de groepen een rol zullen spelen in een uit- eindtlijke regeling”. Eerder heeft minister Luns Washing ton bezocht, waar hij besprekingen voerde met Amerikaanse functionarissen, onder wie Joseph Sisco, hoofd van de af deling Midden-Oosten van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Daaraan vooraf ging een debat over de vraag of het uitwijzingsbevel uit zorg voor de nationale veiligheid of wegens de Marxistische gezindheid van de West- Duitser was uitgevaardigd. De socialistische oppositie verweet de Conservatieve regering-Heath een beper king van de vrijheid van denken. De Con servatieven beriepen zich op het recht van de minister van binnenlandse zaken onge wenste buitenlanders het land uit te zetten. NAPELS Napels heeft een nieuwe held. Het is de 18-jarige „Agostino de dwaas”, zoals hij wordt genoemd. Tot in de nacht van 23 augustus van het afgelopen jaar had niemand van hem gehoord. Maar toen begon het. Agostino is de zoon van een antiekhandelaar en één van negen kinderen. H(j had voor 300 lire (dat is voor f 1,80) een oude motorfiets gekocht en die met stukjes en beetjes aan elkaar gelapt. De guerillastrijders hebben het door de nieuwe maatregelen moeilijkje gekre gen De toekomst zal leren of zij zich zullen weten te handhaven of dat het hen zal vergaan als hun strijdmakkers op de westelijke Jordaanoever, die heb ben moeten inbinden. Schröder, die tot de gematigden in de CDU behoort, verklaarde gistermiddag in Moskou bij Kosygin begrip te hebben ge vonden voor de betekenis der Berlijnse problematiek. Praktisch in strijd met Barzels uitla ting was zijn mededeling dat hij goede hoop heeft op het tot stand komen van een bevredigende regeling voor Berlijn en dat hij in veel opzichten de houding van de regering-Brandt nadrukkelijk heeft kunnen ondersteunen. landen hun bestemming met een derge lijke topconferentie hebben betuigd. Dat zijn Egypte Soedan, Syrië, Marok ko Algerije en Koeweit. De Sovjet-Unie en Egypte zijn er vast van overtuigd dat er pas echt vrede in het Midden-Oosten kan komen als Israel zich geheel uit de bezette gebieden terug trekt en rekening houdt met de rechten van de Palestijnen. Dit staat in het communiqué dat giste ren in Cairo is uitgegeven aan het slot van het bezoek van het Russische staats hoofd Podgorny. De Sovjet Unie zal Egypte blijven steunen tot alle doelen zijn bereikt verschaffen, moeten met een lantaarn worden gezocht. Dat het zover kon komen heeft meer dan één oorzaak. De politiebewaking was tot dusver volstrekt onvoldoende. Het gewone politiekorps kampte met personeelsgebrek. De grenswacht ope reerde tot nu toe vrijwel uitsluitend in het noorden en het bezette Tordaanse gebied, waar de militairen het verzet zo goed als geheel de kop hebben ingedrukt en voor rust en orde zorgden. Gaza en omstreken zijn van oudsher het werk terrein van het (Egyptische) Palestijn se leger, een schepping van de inmid dels door zijn politieke kameraden aan de dijk gezette Sjoekeiri. Een deel heef* tijdens de zesdaagse veldtocht de /lucht naar Egypte geno men, maar anderen zijn in de Gaza strook gebleven en rret sabotage en het zaaien van Tenslotte heeft Gaza in tegenstelling tot Cis-Jordanië. geen leiders van betekenis. Dat in het bezette Jordanië over het geheel genomen rust heerst komt mede doordat er een kleine groep van notabe len merendeels welgestelde intellectue len bestaat, die grote invloed op de be volking heeft. Gaza mist zo’n „kaste”. het parlement, voor een drie-daags be zoek naar Warschau. Hij zal besprekingen voeren met de voornaamste Poolse leiders, onder ande re met partijleider Gierek. De grootste ontvangst is naar zijn oordeel te verkla ren uit het feit dat hij ongeveer de helft van de Westduitse kiezers vertegen woordigt. Uit de inderdaad opmerkelijke ont vangst, die Barzel wordt bereid, blijkt de onverminderde Poolse inspanning om het verdrag een brede basis in het West duitse parlement te bezorgen. Niet alleen Barze, maar ook de voor malige CDU-minister van Buitenlandse Zaken Schröder, verblijft in Oost-Euro pa. Schröder is de afgelopen dagen in Moskou ontvangen door premier Kosygin en minister van Buitenlandse Zaken Gro- miko. Hij heeft met name de voor Bonn zeer belangrijke kwestie Berlijn bespro ken. Het afhankelijk stellen van ratifi cering van het verdrag met Moskou (en minder officieel ook dat met Warschau) van een bevredigende regeling in de kwestie Berlijn is eergisteren door het Russisch partijblad „Pravda” krachtig van de hand gewezen.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3