HEARING RAAD VAN KERKEN V erenigingshuis Zeewijk voor aanbouw nog deze zomer in Mogelijk ook SOS-dienst voor de IJmond L VEERTIG JAAR BIJ DE N.M.B. Jubilerende bankdirecteur Ridder de Orde van Oranje-Nassau in Nu ook peuterzaal in Driehuis Initiatief van moeders al [s w kunnen IN DE VISHAL Rijnpoorthaven zou SÉ I Maarsschalkstaf in de ransel Verdien tientallen HOME SHOPruiming! HHI tot honderden guldens in de radikale ZEEWIJK JONGERENWERK BEJAARDENZORG I 5 IJMUIDER COURANT WOENSDAG 20 JANUARI 1971 Kleurentelevisie - in plaats van Hoogovens - naar Maasvlakte (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Het aanwezig zijn van de burgemeester op een receptie geeft een dergelijke feestelijke bijeenkomst al direct een bepaald cachet, vooral wanneer hier, zoals dit dinsdagmid dag in hotel „Royal” aan de Ken- nemerlaan het geval is geweest, de uitreiking van een koninklijke onder scheiding aan is verbonden. Deze eer is hier ditmaal de heer J. J. M. van der Kroft te beurt gevallen, die ter gelegenheid van zijn veertigjarig dienst jubileum bij de Nederlandse Middenstands Bank van de burge meester van Velsen, de heer W. M. B. Bosman, mocht vernemen op grond van zijn vele verdiensten voor deze bank en de gehele Velsense gemeen schap tot ridder in de orde van Oranje-Nassau te zijn benoemd. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Evenals verleden jaar bestond er dinsdagavond een bijzonder grote belangstelling voor de zogenoemde „hearing”, welke door de raad van Kerken in Velsen weer in de Burgerzaal van het stadhuis kon worden gehouden. Alleen leek ons de animo voor bijna hartstochtelijk dis cussiëren ditmaal minder groot dan bij de vorige gelegenheid, zodat drs. A. Lambo als gespreksleider op een gegeven ogenblik belangstellend infor meerde, „of alle opgewonden standjes van verleden jaar nu misschien waren thuisgebleven. Toch waren er hiervoor ongetwijfeld voldoende onderwerpen, die aan het begin van deze bijeenkomst ter discussie werden voorgelegd door de heren achter de tafel, die gezamenlijk meestal als „het forum” worden aangeduid. De Burgerzaal van het Velsense stad- hearing huis tijdens de De peuters waren verwonderlijk vlug gewend in de nieuwe peuterspeelzaal. met onder meer raambiljetten in de etala ges van de winkels uit heel Driehuis veel spelmaterialen, emmers, dweilen, handdoe ken en wat men maar nodig kon hebben, heeft gekregen. De inrichting heeft wat dat betreft geen problemen opgeleverd, dankzij het grote enthousiasme van veel ouders en dorpsgenoten. heer en mevrouw Van der Kroft hartelijk feliciteerde. Dit was tevens het sein voor de vele was, in een nd int )T- ►e- :ig m. :al 21- en ,ot te er n- )T- n- nd J. »r- n- n- er .ot er 51- „U wist zich in deze gemeente te ont plooien tot een goede gids en vraagbaak voor de plaatselijke middenstand en het bedrijfsleven, zodat dank zij uw advie zen vele zakenlieden zich konden her stellen van hun door oorlog en bezetting gelden verliezen”, vervolgde de burge meester. Hij wees er verder op dat de heer Van der Kroft het ook als zijn taak heeft beschouwd de destijds bij het pu bliek bestaande drempelvrees voor een bak weg te nemen, waarvan de per- soneelsgroei bij het kantoor in Velsen van twee tot veertig man ongetwij feld als een overtuigend bewijs mag gel den. De gemeente betaalt m de vorm van een subsidie de huur van de lokaliteit en ook dat loste weer vele problemen op. De peuters leken zich direct die eerste ochtend al reuze op hun gemak he voelen en al met al is deze peuterspeelzaal dus heel plezierig van start gegaan. Wanneer men peuters voor deze speel zaal wil aanmelden kan men zich wenden tot mevrouw Th. Groen, Spieghellaan 5, telefoon 13632, Driehuis. gerede aanleiding tot de opmerking dat theoriseren misschien uitermate interes sant mag zijn, hoewel het toch in de prak tijk altijd bijzonder moeilijk is gebleken voor bepaalde taken voldoende mensen te vinden, die ook werkelijk bereid zijn hier zelf aan mee te werken. Zij werd bij deze theorie prompt in het gelijk ge steld, want op haar verzoek om assisten tie voor het organiseren van ontvangsten in de huiselijke kring van eenzamen, wa ren de reacties nog minder dan matig. Na een dankwoord van de kennelijk verraste jubilaris was de volgende spreek beurt aan de heer J. H. A. M Anten uit Driehuis, die als voorzitter het huldigingscomité kwam vertegenwoordi gen. Ook deze spreker noemde de ver diensten van de heer Van der Kroft op het sociale en maatschappelijke vlak on miskenbaar. Hierdoor heeft een ieder die met de jubilaris in aanraking is gekomen hem leren kennen als een uiterst ener gieke, deskundige, doortastende en hulp vaardige figuur. Geen wonder dat met een dergelijke directeur het kantoor in Velsen thans tot de grootste van Neder land behoort. ROTTERDAM. Volgens de Rijnmond- gecommitteerde J. de Jong is het niet onmogelijk dat de tussen Hoek van Holland en Maassluis geplande Rijnpoorthaven (containeroverslag en passagiersterminal) op de Maasvlakte zal worden aangelegd, indien de vestiging van een hoogoven- bedrijf op de Maasvlakte definitief zal worden afgewezen. De heer De Jong heeft de indruk dat in kringen van het Rotterdamse gemeente bestuur en de regering al met deze alter natieve oplossing voor de Maasvlakte reke ning wordt gehouden. De Rijnpoorthaven op de Maasvlakte zou aanzienlijk goed koper zijn Spreker herinnerde ook aan de vele verdiensten van de jubilerende directeur voor het plaatseljjk verenigingsleven, maatschappelijk en kerkelijk leven, waar voor hij eveneens talrijke functies heeft willen vervullen en thans nog bekleedt. Door dit alles was het de burgemeester een genoegen hem in kennis te mogen stellen van z(jn onderscheiding tot rid der van Oranje-Nassau, waarvan de ver sierselen daarop de heer Van der Kroft door de burgemeester op de borst wer den gespeld. (Van een onzer verslaggeefsters) DRIEHUIS Dinsdag is voor het eerst de peuterspeelzaal in Driehuis geopend, in de voormalige pastorie aan de Driehuizer- kerkweg. Zoals bekend wordt deze pastorie buurt centrum. Het rechter gedeelte van de be nedenverdieping is door het bij elkaar trek ken van twee grote kamers al in een aan trekkelijke soosruimte herschapen. Op de ochtenden kunnen hier nu de peuters te recht, voorlopig alleen op dinsdag en don derdag. Zestien peuters kan men hier op vangen. Er is al een wachtlijst, die evenwel nog niet groot genoeg is om een nieuwe groep te vormen. Zodra dat wel het geval is kan men op een derde ochtend de peu ters ontvangen. Dinsdagmorgen is de speelzaal enigszins feestelijk in gebruik genomen. De kinderen kregen limonade en het lokaal was met enige kleurrijke slingers versierd. Het initiatief tot deze peuterspeelzaal is genomen door mevrouw Th. Groen, die als leidster al ervaring had opgedaan in Sant poort. Zij animeerde een groep moeders, waaruit een bestuur werd gekozen. Dit naar aanleiding van het feit, dat er een geschik te ruimte beschikbaar kwam in de pastorie Op de duur krijgt men een eigen ruimte ov de bovenverdieping, waar men dan ook alle materialen in kan laten staan en die men naar eigen behoeften kan inrichten. Nu wordt de lokaliteit ook voor andere doel einden gebruikt en moet men dus steeds alle spullen opruimen, hetgeen uiteraard ten koste gaat van de sfeer, omdat bij voorbeeld mooie tekeningen van de kin deren niet kunnen blijven hangen. Op de bovenverdieping krijgt men wat dat betreft meer mogelijkheden, maar voorlopig is men heel blij met deze gelegenheid. Ter kennismaking werd er al een ouder avond gehouden en iedereen is toen zo enthousiast geworden, dat men na een actie In zijn toespraak verheugde de burge meester zich er bijzonder over dat de jubilerende bankdirecteur destijds kenne lijk in dienst is getreden bij een instel ling, waar men bij haar employé’s wel degelijk de maarschalkstaf in het ransel weet te ontdekken. Vandaar zijn succes volle carrière, waarvoor de heer Van der Kroft overigens heeft bewezen volledig over de vereiste capaciteiten te kunnen beschikken. In dit verband werd er door de burgemeester aan herinnerd dat de jubilaris ongeveer een kwart eeuw ge leden als het ware op het zwaar getroffen Velsen werd losgelaten, om hier sindsdien een welvarend bankbedrijf te hebben op gebouwd. Tegen het einde van deze hearing is minder positief” oordeel. F0}* de wethouder M Roessingh nog aan 1 het woord geweest, die de bijeenkomst namens het gemeentebestuur van Velsen in gezelschap van loco-secretaris mr. A. P van Uffelen kwam bijwonen. Zijn ant- De laatste inleider was de heer W. Wessels, die als „oud-jeugdbeweger” bij de jongeren gewijzigde vormen had op gemerkt, die in vorm echter niet veel met de vroegere verschillen. Wel staan zij thans meer op eigen benen, hebben vrijere opvattingen en zijn aldus niet meer bereid zich door ouderen voor hun karretje te laten spannen. Er is ook een beweging onder de kerkelijke jeugd, waar door het clubhuiswerk ongetwijfeld moei- lijker is geworden, hetgeen niet weg neemt dat de heer Wessels nog Itijd veel positieve kanten bij de moderne jeugd kan waarnemen. Het zijn immers vooral de jonge mensen die zich thans voor allerlei wereldproblemen trachten in te zetten. KW 49 19.300; 51 10.900; 55 10.080; 80 18.580; 153 13.800; 215 10.870; 180 7.360. SCH 46 7.200; 64 7.250. VL 1 9.890; 73 12.560; 90 13.840; 112 9.540. KL 50 670. TX 10 10.890; 22 5.350. UK 7 1.580; 18 760; 23 1.760. UK 200 EB 28 1.140; UK 47 147 1.420; 54 56 400; 78 93 1.010; 135 145 640; 196 234 570. UK 197 450. YE 25 2.000. IJM 23 560. Garnalen-vissers: KL 7 1.014. ZK 2 525; 49 535. Woensdagmorgen werden in IJmuiden door acht vaartuigen aangevoerd: 2949 kisten en 1043 kleine kisten vis, 850 stijve kabeljauwen en 4000 kilogram tong. Bij de aan voer waren: 220 kisten en 540 kleine kisten schelvis, 75 kleine kisten wijting, 395 kisten gul en kabeljauw, 1810 kisten en 420 kleine kisten haring, 10 kleine kisten makreel, 330 kisten schol. 6 kisten tarbot en 50 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.587.90, grote tong 5.405.10, grootmid- del tong 6.516, kleinmiddel tong 7.33 6.94, tong I 8.07—7.79, tong II 7.70—7.58, zalm 11. Per 125 kilogram: grote en middel kabel jauw 108 Per tien stuks: grote kabeljauw 8866, middel kabeljauw 8056. Per hoop: rog 9878. Per 50 kilogram: schelvis I 6241, gul I 73—60, gul II 68—52, gul III 57—10, wijting 4642, schar 6345, grote schol 25—19, schol I 2620, schol II 3528, schol III 45—40, tarbot 288—143, griet 1.36—85, tongschar 141116, haring 4324.80, ma kreel 5824.40, grote kuit 2410, bot 9, koolvis II 31, ham 168. woord gold een verzoek om informaties over de stand van zaken bij de bouw van een centrum voor Zeewijk. De wethouder antwoordde hierop dat per 1 februari een groot onderzoek be gint, hetgeen door een provinciaal op- per-orgaan wordt ingesteld. Hij achtte het daarom beter de uitslag hiervan nog even af te wachten, alvorens men hier definitief aan het bouwen slaat. Dit impliceert dat Zeewijk in ieder ge val van een dergelijk centrum zal worden voorzien, al moet er nog een keus wor den gemaakt tussen een groot gebouw of een aantal kleinere. Zoals bekend is er reeds een verenigingshuis in aanbouw, dat waarschijnlijk in het najaar kan wor den geopend. Met de andere bouwplannen hoopt men in ieder geval nog voor de komende zomer te kunnen beginnen. Tenslotte heeft de heer Roessingh nog een andere bewoner van Zeewijk gerust kunnen stellen, die zich beducht had ge toond voor een te hoge zaalhuur. „Deze zal stellig voor een ieder betaalbaar zijn” gaf de wethouder nu reeds te kennen, „anders was het gemeentebestuur er im mers in geen geval aan begonnen.” Zu meende pater Th. van Overbruggen te mogen stellen dat het appèl van het evangelie overal wordt gerealiseerd, waar een groepje mensen tracht het heil te dienen met de inspiratie, welke uitgaat van Jezus Christus en de kerk. Op zijn beurt bracht ds. D. J. Spijker boer de onlangs in Zeewijk gehouden en- quêtte ter sprake welke, ondanks de on vermijdelijke amateuristische opzet en uitwerking, toch enkele belangwekkende feiten heeft opgeleverd. Zo bleken de meeste ondervraagden hier wel tot hun genoegen te wonen, waarvan tien per cent met een 1 Daarnaast kwam door deze enquêtte een grote behoefte aan een wijkcentrum tot uitdrukking, waarbij niet in de eerste plaats aan een kerk werd gedacht. Voorts wordt hier door jonge moeders sterk een kleutercrèche of een peuterspeelplaats gemist. Vervolgens meende de heer J. van der Kogel een positief geluid te kunnen la ten horen wat betreft het vormingswerk in Velsen, waarbij vooral door Santpoort een goed figuur wordt geslagen. Hier ne men immers enige hondenden geïnteres seerden geregeld aan gespreksavonden en cursussen deel, die telkens met een plenaire bijeenkomst kunnen worden af gesloten. Daarop concludeerde de heer J. van Os van den Abeelen dat door evangelisatie en bedrijfsapostolaat onmogelijk rond de industrie een cirkel kan worden getrok ken, omdat dit werk alleen op de sa menleving in haar totaliteit kan worden gebaseerd. In de huidige omstandigheden verkeert men nog in het stadium der be zinning over de manier, waarop normen en levensvragen van de kerken uit weer onder de mensen kunnen worden ge bracht. Burgemeester W. M. B. Bosman reikt de jubilerende bankdirecteur zijn hoge onderscheiding uit. Het eerste onderwerp dat daarop na de pauze ter sprake werd gebracht be stond uit de mogelijkheid tot instellen van een S.O.S.-dienst voor de IJmond, waar hier ongetwijfeld een grote behoef te aan bestaat. De wenselijkheid v an een dergelijke dienst werd door de heer Van Os van den Abeelen volkomen onderschreven, hoewel hij er toch even de aandacht op wilde vestigen dat het realiseren hiervan slechts in een veel groter gebied moge lijk zal zijn. Alleen voor het permanent bezet houden van de telefoon moet men immers reeds over een enorm aantal vrijwilligers kunnen beschikken. De heer Van Os onthulde hierbij nog dat pogingen tot contact met Haarlem al eens zijn mislukt, zodat er alle aanlei ding bestaat voor het zoeken naar sa menwerking met andere instanties, wel ke zich met dit mooie werk bezighou den. Een andere aanwezige vestigde de aan dacht op de grote behoefte welke er vol gens hem bij vele bejaarden zou bestaan aan een „ouderwets pastoraat”. Ook meende hij te weten dat men een pas- toi dikwijls „bij de hel vandaan moet slepe teneinde hem tot het bezoek aan een bejaardentehuis te bewegen. Kan hiervoor misschien een oplossing worden gevonden door het regelmatig houden van een huisdienst?”, vroeg h ij tenslotte. Oud-katholiek pastoor J. C. M. Keman achtte in dit verband het ter sprake bren gen van de hel niet bijzonder gelukkig, vooral omdat hij van mening was dat dergelijke diensten de bejaarden teveel in hun specifieke omgeving zouden vast houden. Daarom leek hem voor de be trokkenen normaal kerkbezoek veel aan trekkelijker, vooral omdat een aantal autobezitters zich geregeld met het ver voer wil belasten. De pastoor werd hierin bijgevallen door ds. Spijkerboer, mede omdat dergelijke extra diensten op zon dag onmogelijk kunnen worden „bemand” Overigens wil hij gebeds- of avonddien sten stellig wel eens in overweging nemen Hierna werden door vele aanwezigen nog verschillende theorieën ontwikkeld over de vereenzaming van oude en jonge mensen, het bewust worden van de chris tenen, hun verdeeldheid en andere pro blemen. Dit was voor een der dames een Het was volgens de heer Anten dan ook geen wonder dat het huldigingscomi té niet de minste moeite heeft gehad voor het jubileum van de heer Van der Kroft een bedrag van maar liefst twee- endertighonderd gulden bijeen te brengen. Zijn cliënten en andere relaties hebben hiervoor steeds spontaan willen bijdragen aanwezigen, waaronder de wethouders J. wel een bewijs dat men ervan over- van Leeuwen, C. Ockeloen en M. Roes- tuigd was de jubilaris veel erkentelijk- singh de jubilerende directeur en zijn heid te zijn verschuldigd. Besloten is echtgenote eveneens te complimenteren, hiervoor in eerste instantie een kleuren- waarvan de meesten hun gelukwensen televisie aan te schaffen, waarbij het res- eveneens door een geschenk lieten verge- terende bedrag nog in overleg met me- zeilen. En omdat op deze receptie vrouw Van der Kroft zal worden be- vrijwel het gehele plaatselijke organisatie- steed. Thans ontving zij van de heer en zakenleven vertegenwoordigd Anten reeds een fraai bloemstuk, nadat bleef men hier nog geruime tijd deze het geschenk had aangeboden en de geanimeerde stemming bijeen. ADVERTENTIE HOME SHOP Vloerbedekkingen, gordijnen, vitrages, matrassen, dekens, tafelkleden, spreien, hoofdkussens. Nu on begrijpelijk voordelig. In de Home Shop van Nederland N.V. Dit is pas opruimen.Dit is pas voordeel. Nog volop keus uit koopjes. Wie wacht, doet zichzelf tekort! 9SRSSE IJmuiden, Marktplein 21 Modelwoning. Zwartemierenvlak 9, iJmuiden-Zeewijk. I Altijd volop parkeerruimte. 1.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5