KLEINE DOODSKOP-AAPJES Wellicht water in de maan Alle bankpapier wordt in komende jaren verast Bijna niemand gelooft in bestaan van vliegende schotels, maar... TWEE FINNEN „STONDEN OOG IN Weinig Nederlanders weten hoe hun geld er uit ziet Glazen bol voor Marnix von Freyburg l’Osservatore beschuldigt pastorale raad OOG” MET BUITENAARDS WEZEN In 1970 verdronken 514 mensen 11 KEN UW GELD ZORGVULDIG IN HOOGTE STRALING WEZEN SCEPTISCH ZIEK I KL DONDERDAG 21 JANUARI 1971 Kwestie-Simonis (Van onze redacteur in Scandinavië) een tificeerde vliegende voorwerpen, UFO’s genaamd. marken is dit onlangs tot twee maal toe gebeurd. Op de foto: de twee moederapen met hun kroost. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. VRIJWEL ELKE WERKDAG gaat er voor een paar miljoen aan af gekeurde bankbiljetten de oven in, onderin de hoge toren van de Nederlandsche Bank op het Amsterdamse Frederiksplein. Een krachtproef ligt echter nog in het verschiet, want in de komende jaren moet de complete voorraad van ons huidige bankpapier de kachel in: tegen de tien miljard gulden. Het moet het veld ruimen voor nieuwe bankbiljetten, met nieuwe plaatjes en ook met nieuwe handtekeningen: de signaturen van dr. Jelle Zijlstra, sedert de vorige uitgifte de nieuwe financiële veldheer in ons land, en van dr. C. T. de Bijll Nachenius, de secretaris. Het komt zelden voor dat doods- kop-aapjes zich in gevangen schap voortplanten, maar in de dierentuin van Kastrup in Dene- HELSINKI. Griezelige wezens in me- taalglanzende pakken die uit dingen klimmen die verdacht veel lijken op vliegende scho tels? Tja, je kunt het geloven, of niet na tuurlijk. En meestal worden deze verhalen over natuurverschijnselen van dien aard in gedeeld bij de afdeling fata morgana, neven verschijnselen van delirium tremens, of an dere min of meer negatieve geestescapriolen. Tijdens een wetenschappelijk congres in Lon den kort geleden werd de vraag besproken of men al of niet zou proberen kontakt te krij gen met ruimtewezens. Welke voordelen er waren en welke nadelen. Maar er werd he lemaal geen aandacht aan geschonken over de vraag of ze al of niet bestaan, dat werd blijk baar voetstoots aangenomen. Daarentegen was het onlangs professor Edward Condon van de universiteit van Colorado, die aan het hoofd van een wetenschappelijke commissie rapport vervaardigde over de ongei’den- kortweg H y' Ir fri 1 V t K I i k'-- f z F ALS DAN OOK WEER eens iemand met de inhoud van een asla bij de bank bin nenstapt omdat na het aanmaken van de kachel iemand bedacht dat er toch nog drieduizend gulden in moest zitten, dan verzuchten ze daar weleens by de bank: „Een Nederlander is haast in niets zo non chalant als in de behandeling van zyn papiergeld”. Toch zyn er mensen in het grote gebouw die zich met engelengeduld over zo’n asla buigen om te zoeken naar verbrande resten van de duizendjes. En wat ze eruit halen, krijgt de eigenaar nog in keurige, gave, nieuwe briefjes uitbe taald ook. IN HOOGTE zullen in de toekomst alle bankbiljetten gelijk zijn, te weten 76 milli meter. Alleen in breedte zullen ze iets ver schillen. Het formaat (het vijfje is al 76 mm hoog) houdt verband met de automatise ring. Papiergeld wordt geregeld ingeno men, gecontroleerd, geteld, vernietigd als het beschadigd is, en weer in omloop ge bracht als het er nog fatsoenlijk uitziet. Daar hebben nu vijfentwintig tot veertig mensen dagwerk aan. Een fyoop werk kan hun uit handen worden genomen door een sorteermachine die ook nummers kan le zen. De halve wereld kijkt naar Amster dam om te zien hoe de moeilijkheden die daaraan verbonden zijn, worden opgelost. het er zo slecht uitziet doordat het in de wasmachine is meegedraaid. DE GROTE WENS van de Nederland- sche Bank blijf daarom: mensen, ken uw geld, en kijk wat u in handen krijgt. Neem niet een opgevouwen briefje aan zonder het eerst open te vouwen, aan beide kan ten te bekijken alvorens het in de zak te stoppen. Over een paar jaar zal al het oude geld Terwijl Aarno en Esko allebei stom van verbazing roerloos omhoog ston- Naderhand verklaarden ze allebei het wezen ongeveer 20 seconden lang te hebben gezien terwijl het de „camera” van de een naar de ander bewoog. Het golvend licht was bijna verblindend, en terwjjl de rood-gryze nevel sterker werd sprongen er allemaal vonken uit de lichtkegel waar het wezen in stond. Allebei kregen ze vonken op hun kle ren maar naderhand was geen spoor van verbranding te ontdekken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het afgelopen jaar zijn in Nederland 514 mensen verdronken. Dat is 40 minder dan in 1969, aldus een opgave van de Koninklijke Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen. Van hen waren 271 mannen, 141 jongens, 55 vrou wen en 47 meisjes. DE NEDERLANDSCHE BANK gaat bij de produktie van bankpapier uiterst zorg vuldig te werk. Bijna tien jaar geleden al ging men in zee met de tekenaar R. D. E. Oxenaar. Hij ontwierp het biljet van vijf gulden en gaf daarmee tevens het gezicht aan voor de hele nieuwe serie. Na het eer ste ontwerp komen echter de jaren van het vervolmaken, soms zo sterk dat er van het oorspronkelijke ontwerp haast nauwe lijks iets overblijft. Allerlei geheime foef jes moeten ingebouwd worden om namaak te bemoeilijken of zo kostbaar te maken dat het niet loont om falsificaties te gaan drukken. IN DE LABORATORIA wordt gepuzzeld op de verf die voor bankpapier gebruikt kan worden, vooral op verf die tegen onze moderne wasmiddelen kan. Want hoeveel bankbiljetten gaan er niet mee de was in? En welke slimme vos kan niet een bankbiljet namaken en ervan zeggen dat DE NEDERLANDSCHE BANK wil zich teweer stellen tegen de steeds perfecter worden kopieer-apparatuur. Al menigeen is er ingelopen als hij een papiertje in handen kreeg dat een kopie van een echt bankbiljet was, gemaakt met een kopieer machine. VAN DE BANKJES van honderd die bij de Nederlandsche Bank terugkeren, wordt iets meer dan een kwart afgekeurd, van de vijfentwintig} es eenderde en van de tientjes bijna de helft. Briefjes van vijf gaan achter elkaar de oven in als ze tenminse netjes zijn geteld. De mensen gebruiken het biljet als kleingeld zodat het vaak bij munten gaat. Het wordt vele malen gevouwen opgeborgen. - '1 Het 1465 pagina’s tellende rapport be vatte de waarnemingen van een serie ooggetuigen uit verschillende landen die UFO’s gezien zeiden te hebben. Profes sor Condons verzamelde werken wer den daarna nog eens door een groep van 11 experts van de Amerkiaanse acade mie van wetenschappen bekeken, en uiteindelyk kwam men met vereende krachten tot de volgende conclusie: „Er is geen bewys te vinden dat UFO’s werkelijk bestaan. Ga naar de politie als er iets geks gebeurt”. Het was zo dichtbij dat we er met on ze ski-staven aan hadden kunnen ko men,” aldus de beide Finnen. Uit de buis aan de onderkant kwam ineens een felle lichtstraal die de beide man nen bijna verblindde. De lichtstraal be schreef een cirkel in de sneeuw en stopte daarna op ongeveer een meter afstand van hen. De omgeving werd te gelijkertijd als het ware in een zacht rood-grijs licht gehuld. De lichtkogel die eerst stil had gestaan, verdween nu een stukje omhoog in de UFO, en toen de afstand tot de grond een halve meter bedroeg zagen ze ineens een zwarte schijf die rond 15 cm. in diameter was en in de lichtkegel scheen gevangeif. Met een tikkend geluid verdween daar op de schijf in de buis aan de onder kant. HET EERSTE BANKBILJET van de Nederlandsche Bank was immers slechts een schuldbekentenis van de bank, dat zij aan toonder van het papier duizend gulden zou betalen. Dat was één-duizend gulden. De weekstaat van de Nederland sche Bank meldt elke week dat er nu te gen de tien miljard aan bankbiljetten in omloop is Aarna: „Ineens kreeg ik het gevoel dat iemand me van achteren beetpakte en achteruit trok. Ik geloof dat ik een paar stappen terug deed terwijl ik te gelijkertijd dat wezen te zien kreeg. Het gezicht was bleek als \vas en ik kon niet goed zien of het ogen had, maar de neus was erg raar. Die zag eruit als een soort haak. Het gezicht was wel erg gegroefd en maakte een indruk van ouderdom. Het wezen was ongeveer 90 cm. groot en het lichaam was ver rassend slank: het had armen en been tjes als een erg mager kind. De vin gers waren op een klauwachtige ma nier gebogen rond een zwart kastje dat het als een camera op de maag droeg." VELE JAREN is er gewerkt aan de tot standkoming van ons nieuwe geld. Met de andere coupures dan het tientje is men trouwens nog volop bezig. We hoeven er niet op te rekenen dat erin het nieuwe jaar ook nieuwe vijfentwintig}es, honderdjes, duizendjes of vijfjes zullen komen. Dat wordt op zijn vroegst 1972. OVER DE VORM van het tientje wer den bank en ontwerper het bijna drie jaar geleden eens. Op het biljet staat dan ook de datering 25 april 1968. Al die tijd na dien is nog gebruikt om te komen tot een solide betaalmiddel. verdwenen zijn. Tegen die tijd komt bij de Nederlandsche Bank opnieuw het pro ces op gang van het ontwerpen van nieuw geld dat over twintig jaar zal uitkomen. Ook dan zal er nog wel steeds opstaan dat „hij die muntspeciën of munt- of bank biljetten namaakt of vervalscht met het oogmerk om die muntspeciën of munt- of bankbiljetten als echt en onvervalscht uit te geven of uit te doen geven, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren”. DOOR DE AANDUIDING „Copyright Nederlandsche Bank” staat op de nieuwe bankbiljetten trouwens ook al dat het ook verboden is om bankpapier na te maken ook al gebeurd dat niet om het als echt uit te geven. De Nederlandsche Bank: „Het zou niet de eerste keer zijn dat iemand betaald krijgt met de afbeel ding van een bankbiljet in een adverten tie”. Nadat de lichtkegel ineens in de UFO werd „opgezogen”, werd alles in het bos weer helder en de UFO bleek verdwenen te zijn. Zonder iets te kun nen uitbrengen, stonden ze allebei roer loos, totdat Aarno voelde dat zijn rech tervoet gevoelloos begon te worden en doorzwikte. Zijn ski’s moest hij achter laten en steunend op Esko deden ze er één uur over de twee kilometer naar huis af te leggen. Thuis gekomen kreeg Aarno hevige hoofdpijn, hij moest bra ken, kreeg ademhalingsmoeilijkheden Professor Matti Tuurt, elektro-fysica- specialist van de universiteit van Hel sinki: „Het kan niet worden uitgeslo ten dat Heinonen’s en Viljo’s verwon dingen zijn veroorzaakt door een of an der soort elektrische straling. Allebei zeggen ze dat het licht verblindend wit was soms, en dat kan dan zover wij weten geen ultraviolette straling zijn geweest. Die dringt bovendien niet door de kleding heen. In dit geval moet het dus sterke korte-golfstraling zijn ge weest zoals röntgen bijvoorbeeld. Dan krijg je ook zulke symptomen bij over dosering.” De heer Haapaniemi, gemeenteraads lid in Heinola: „ik heb Aarno en Esko gekend sinds ze klein waren. Het zijn allebei rustige en verstandige kerels die bovendien nooit een druppel drank aanraken. Deze geschiedenis is echt niet om te lachen. Ik ken ze en ver trouw ze, en ben er zeker van dat het hele verhaal waar is”. Chalmers technische hogeschool fn Gothenburg in Zweden heeft proeven genomen van de aarde op de plek in het bos waar de UFO geland moet zijn Men vond geen spoor van radio-activi- teit. Aan het materiaal over deze kwes tie werd een verklaring toegevoegd van twee andere mensen die op dezelfde dag een vreemd lichtverschijnsel heb ben waargenomen boven Imjaervi. Een verder onderzoek naar dit fenomeen is in handen van de Zweedse Informatie- centrale ter Identificatie van UFO’s in Gothenburg, GICOFF. BIJ JOH. ENSCHEDE EN ZN. in Haarlem zijn by het begin van het nieuwe jaar nieuwe tientjes van de persen gekomen. De briefjes zijn net zo hoog ais het biljet van vyf. Ze hebben drie balletjes Unks-onder als herkenningsteken voor blinden die het op hun vingers allemaal moeten kunnen natellen. MAAR EEN ONDERZOEK van enige jaren geleden toonde aan dat ook de Nederlander hoogst roekeloos is met zijn papiergeld. Slechts een luttel percentage Nederlanders dat de vijf percent zelfs bij lange na niet haalde wist achter el kaar op te noemen welke heren op onze bankbiljetten staan: Vondel op de vijf gulden, Hugo de Groot op het tientje, Christiaan Huygens op het „geeltje”, Eras mus op de honderd en Rembrandt op de grote groene lap van duizend. HET VERVERSEN van de geldvoorraad is een geregeld terugkerend verschijnsel. De Nederlandsche Bank streeft ernaar elke vijftien tot twintig jaar een nieuwe serie bankbiljetten uit te geven. Wat het er voor de vervalser extra onaantrekkelijk op maakt. Hij zal het liever zoeken in de Amerikaanse dollars, waarvan vooral het biljet van twintig dollar de faam heeft gemakkelijk na te maken te zijn. Met grote regelmaat duiken ze op. Verscheide ne bars in de Verenigde Saten zijn er al toe overgegaan bij de kassa een kleine ultra violetlamp te plaatsen, waarmee twintig-dollarbiljetten vluchtig op hun echtheid kunnen worden gecontroleerd. HET LANGE en intensieve studeren en proberen heeft Nederland wel de faam opgeleverd dat zijn bankbiljetten behoren tot de moeilijkst na te maken soorten. Het tegengaan van falsificaties blijft immers één van de eerste zorgen van de centrale banken in de wereld. Op de burger hoeft men in ieder geval niet te rekenen als het erom gaat vals geld van echt geld te on derscheiden. Vaak weet hij niet eens hoe zijn geld eruit ziet. Nu gaan we even voorbij aan de vele Algerijnen die inder tijd slachtoffer werden van een paar ge wiekste Fransen. De mooiste dingen wer den verhandeld tegen betaling met het „geld” uit een monopoly-spel. SAN DIEGO, Californië (AP). Een groep Amerikaanse geleerden die een studie maakt van monsters maangesteen- te die de astronauten van de Apollo 11 en 12 mee naar de aarde hebben genomen, is van mening dat zich in de maan grote hoeveelheden water kunnen bevinden. Dr. Albert J. Engel, hoogleraar in de geologie aan het Instituut voor Oceano grafie in Scripps, heeft verklaard dat de kans bestaat dat de maan water bevat. Hij kreeg hierin bijval van dr. Harold Urey, die in 1934 een Nobelprijs won voor zijn ontdekking van de zware waterstof. Dr. Urey zei dat uit het recente mate riaal is gebleken dat sommige delen van de maan veel compacter zijn dan andere. „Ondergronds water zou hiervoor een uit stekende verklaring kunnen zijn”, zo meende hij. Een andere geleerde zei dat bepaalde mineralen die op de maan zijn gevonden, ook op aarde voorkomen. Ook de aanwe zigheid van deze mineralen wijst op de mogelijkheid dat er zich in de maan wa ter bevindt. Een tweede teleurstelling kregen de vliegende-schotelenthousiasten kort ge leden. Toen verklaarde de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen dat het onderzoek naar UFO’s weinig prioriteit verdiende. De minister van Onderwijs had over het verschijnsel advies ingewonnen bij een commissie van de academie. Dit op ver zoek van het Nederlands onderzoek Bureau voor ongeïdentificeerde Vlie gende Objecten (NOVOBO) in Drach ten. In zijn antwoord aan het NOVOBO verklaarde de minister dat de commissie het in grote trekken eens was met de zienswijze van het ballistische super- brein dr. Werner von Braun. Deze heeft laten weten uiterst sceptisch te staan tegenover de objectiviteit van een ooggetuigeverslag over een mysterieus vliegend voorwerp door een verraste en onervaren daamemer Dat er veel er varen waarnemers zijn die UFO’s heb ben gezien, zoals piloten en meteorolo gen, doet daar blijkbaar niets aan af. 'iJ r r W v Een tekening van het door Heinonen en Viljo waar genomen buitenaardse wezen. Dr. Kajanoja: „jammer genoeg had ik geen stralingsmeter ter beschikking, maar de symptomen doen duidelijk denken aan een te grote dosis radio actieve straling. Onverklaarbaar was ook de verkleuring van de urine. Een juiste diagnose kon ik niet stellen en ik wist ook niet welke medicyn ik moest voorschrijven.” en hevige rugpijnen. Tijdens de daarop volgende weken was zijn urine „zwart als koffie”, de Inderhaast gewaarschuw de arts, dr. Pauli Kajanoja van het zie kenhuis in Heinola onderzocht hem die zelfde avond óm 8 uur en constateerde in zijn rapport: pijnlijke ledematen, misselijkheid en hoofdpijn. Bloeddruk ver beneden normaal. De patiënt maakt een afwezige indruk. Het geheel is waarschijnlijk te wijten aan hevige shock”. Aarno, die de afgelopen maanden ver schillende artsen heeft geconsulteerd: „ik ben er nog steeds ziek van. Pijn in mijn hoofd, nek, maag en rug. Mijn rechterhand lijkt af en toe wel ver doofd en voelt erg zwaar aan. Ik kan gewoonweg geen zwaar werk meer doen, en de doktoren zeggen er ook niets aan te kunnen doen. Ik ben wel nog een keer terug gegaan naar de plaats waar het allemaal gebeurde, maar toen werd ik nog zieker.” Esko Viljo moest zich dezelfde avond eveneens onder doktersbehandeling stellen. Hij reisde zo snel mogelijk naar Lahti waar hij door een oogspecialist werd behandeld: „Viljo bevond zich ook in een shocktoestand. Zijn ogen waren opgezwollen, evenals de rest van zijn gezicht. Hij was erg gevoelig voor licht”. (Van een medewerkster) AMSTERDAM. In Henk Elsinks theaterrestaurant „De Koopermoolen” is dinsdagmiddag de nationale finale van het Euro-fashionfestival gehouden. Het is voor de vierde maal dat deze jaarlijkse modewedstrijd voor jonge ontwerpers plaatsvindt. Winnaar werd de 20-jarige Marnix von Freyburg, leerling van de Arnhemse Academie voor Beeldende Kun sten, die ons land dit voorjaar op de in ternationale finale in Joegoslavië zal vertegenwoordigen. Het was dinsdag eivol in de Koo permoolen. In plaats van de zeventig ge nodigden waren zo’n 250 belangstellen den komen opdagen. Vandaar dat het ge heel wat onoverzichtelijk verliep en de mannequins met de ontwerpen van de vijf finalisten eigenlijk te vlug aan het oog van het publiek voorbijtrokken om een volledige indruk van de creaties te geven. Maar de jury, bestaande uit mo deredactrice Annemie van Weert, Sanne van Liemt van het organiserende week blad Libelle en mode-ontwerper Bert Zui- derveen, was het er al gauw over eens: Arnhemse Marnix werd met 83 punten eerste, Linda Wermuth van de Utrecht se Academie Artibus tweede met 73 pun ten, Yvonne Clason (Artibus) derde. Als vierde en vijfde eindigden Gerda Schaar- man-Rijkswijk uit Rotterdam (geen op leiding) en Anette Schoenmaker (Arti bus). Marnix von Freyburg vorig jaar eveneens finalist ging naar huis met duizend gulden, die in een plastic we reldbol verpakt waren. Hij zal het over een paar maanden met zijn geometrisch belijnde dag-, strand-, en avondkleding in Joegoslavië moeten opnemen tegen ontwerpers uit zeven andere Europese landen, waaronder Finland (vorig jaar won de Finse Tarja Vuokko het Euro- fashionfestival), Engeland, Griekenland en Zweden. De wedstrijd is bedoeld om (nog) niet professionele ontwerpers on der de 23 jaar de kans te geven naam te maken in de internationale modewe reld. den te kijken, zakte de nevelmassa tot op een geschatte hoogte van 15 meter, waardoor het mogelyk werd om in de wolk een rond metaalglanzend voertuig te zien. Het geheel hing eerst even stil in de lucht maar zakte daarna weer la ger tot op een hoogte van ruim drie meter boven de beide skiërs. „Het was ongeveer drie meter in doorsnee, en aan de onderkant waren drie even grote halve bollen te zien. Uit het midden van de onderzijde stak een buis die circa 25 centimeter in doorsnee was en 20 cm. lang. Een nieuwe bijdrage aan het debat over het al of niet bestaan van deze vliegende voorwerpen is onlangs in Fihland geleverd waar men nog steeds aan een onderzoek naar een landing van een UFO werkt. Vooropgesteld dient te worden dat de Finnen door de bank genomen een uiterst rustig volk zijn, dat de in dit geval twee oog getuigen sportmensen van onbesproken levenswandel en geheelonthouders zijn, en dat er aan hun verklaringen door weinig mensen wordt getwijfeld. Uit het materiaal dat tot dusverre over deze zaak is vergaard, laat zich het volgen de verhaal destilleren: Op 7 januari vorig jaar vertrokken Aarno Heinonen, 36 jaar en houthakker en Esko Viljo, 38 jaar en landbouwer, vanuit het dorpje Imjarvi dat 16 kilo meter ten noorden van de stad Hei nola in zuid-Finland ligt. Ze waren van plan een wedstrijdspoor uit te zetten voor de cross-country ski-wedstrijd de volgende dag. Na een lange helling te hebben beklommen, kwamen ze op een open plek in het bos waar ze altijd even plachten uit te rusten. Het was ’s mid dags 14.45 uur en het begon al een beetje te schemeren, toen ze in noor delijke richting de UFO zagen en hoorden aankomen. Het ding beschreef een ruime boog waarbij een zoemend geluid hoorbaar was, en naarmate het dichterbij kwam veranderde het aan vankelijk witte lichtschijnsel in een golvende roodgrijze nevel, terwijl aan de bovenkant van het verschijnsel rook slierten te zien waren. VATIKAANSTAD (AP). Het Vatl- kaanse weekblad l’Osservatore Romano schreef gisteren, dat de bisschopsbenoe ming van dr. Simonis de steun had van de gelovigen in het bisdom Rotterdam. Het wijst er op dat by het opinie-onderzoek onder leken en geestelijken in het bisdom dr. Simonis als een van de favorieten te voorschijn was gekomen, maar dat de diocesane pastorale raad hem desondanks niet op de benoemingsvoordracht had ge plaatst. Het blad beschuldigt de raad ervan „niet geschroomd te hebben” Simonis naar de laatste plaats op de kandidatenlijst ver wezen te hebben. Het is het eerste com mentaar van het Vatikaan over de kwestie- Simonis. Het artikel, dat is ondertekend door Federico Alessandrini, de officiële pers woordvoerder van het Vatikaan, prijst dr. Simonis. Deze, zo vervolgt mgr. Ales sandrini, „ziet de toestand rustig en zonder vertogen onder ogen in de volledige over tuiging dat de benoeming hem roept om de herder van alle katholieken van het Rotterdamse diocees te zijn, en niet slechts van een deel van hen.” Alessandrini betoogt dat met opzet voorbijgegaan was aan de voorkeur voor Simonis bij de enquête, waaraan hij toe voegde: „Dagenlang heeft de pers brieven gepubliceerd welke in grote meerderheid instemden met de benoeming door Paulus VI, hetgeen een nieuw bewijs is dat de keus in overeenstemming is met de voor keur van de gelovigen van Rotterdam. Daarom, als er sprake geweest is van in menging, dan gebeurde dit niet in Rome.” V - i k;

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11