STEEDS MEER CARAVANS RIJDEN BUITEN SEIZOEN Op wintercampings is van In Amsterdamse RAI TIEN VOLLE DAGEN ontberingen geen sprake CARAVANS TE KIJK Verwarming en isolatie meer geperfectioneerd Méér accent op VAKANTIE verbeterde DUURT LANGER... toiletten Caravan steeds duurder Bertus van Tergouw bouwt voor 90 mille mammoetcaravan „Als het maar anders is dan wat een ander heeft” Aanhangwagen met terugrij-automaat TERREINEN ISOLATIE DONDERDAG 21 JANUARI 1971 (Van een onzer redacteuren). Chemische toiletten Goedkoper dan huis Klein begonnen AMSTERDAM Wie in de dagen voor Kerstmis en na nieuwjaar een kijkje zou nemen op de Autobahn, zou tot zijn verbazing daar wel eens meer caravans kunnen zien rijden dan in de zomer. Het zijn de enthousiasten die hebben ontdekt dat een wintervakantie per caravan zeer goed mogelijk is en grote recreatieve waarde heeft. Er zijn zelfs caravanners die hun zomervakantie laten schieten om zo voldoende vrije dagen op te sparen voor (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Met een caravan van negentig mille sta je natuurlijk wel héél ver af van de kampeerder, die op geitenwollen sokken en een pri musje op zijn rug de paden op, de lanen in trekt. Toch zijn ze er, die superdeluxe „kampeerders”. Reden waarom de 35-jarige Utrechtse ex- aannemer B. van Tergouw het aan durft een mobiel onderkomen te bou wen met handgebakken oud-Holland- se tegels in de woonkamer, een oud- Hollands uitgevoerde, maar hyper moderne keuken en gouden (jawel, één millimeter dik vergulde) hand grepen in de badkamer. Deze wagen staat op de RAI. Pronkstuk van wat Nederlandse caravanbouwers het af gelopen jaar produceerden (om een exportterm te hanteren), maar veel meer de prestatie van die ene fabri kant van de Gageldijk in Maarssen: Van Tergouw en zijn 38 medewerkers. het caravannen in de sneeuw. De buitenstaander ziet dat hoofdschuddend aan. Hij begrijpt volstrekt niet hoe zo op het oog normale mensen bereid zijn zich in de winter allerlei ontberingen op de hals te halen. Het zou de moeite waard zijn deze buitenstaanders eens mee te nemen naar een wintercamping om ze aan te tonen dat er van ontberingen geen sprake is en dat de huidige caravans en wintercampings zo voortreffelijk zijn uit gerust, dat de opvatting „Caravannen doen we in het seizoen, van mei tot oktober”, volkomen verouderd is. O vvwwvvvvvvvwvvvwvwwvwvvwvwwvvvwwvvwvvwwvwvvwvvwvvvvvvvvvvwvt (Van een onzer redacteuren) Om te voorkomen dat de in de cara- zo voor A f De helft van alle typen sta-caravans kost minder dan elfduizend gulden. En de meeste typen vindt men in de prijsklasse acht- tot negenduizend gulden. Bij de Wonderland Sunrise kan men echter al voor 6350 gulden terecht. van opgewekte warmte naar buiten ver loren gaat, dient de isolatie. Moderne ca ravans zijn vrijwel zonder uitzondering zodanig geïsoleerd, dat met een goede verwarming de temperatuur en de be haaglijkheid binnen geheel In de hand kunnen worden gehouden. Bij de populair geprijsde typen ontbreekt soms vloeriso- latie, maar bijna altijd is die tegen extra vergoeding alsnog aan te brengen. Dat is ook wel belangrijk want de gemeenste kou komt meestal uit de grond. In het jaar dat het Bureau voor de Sta tistiek de Nederlandse vakanties onder zocht, bleek dat van de Nederlanders met een inkomen boven de veertien mille per jaar er twee keer zo veel met de caravan op uit gingen dan van de landgenoten met minder dan veertien duizend gulden in komen per jaar. Een voordeel van de momenteel ver krijgbare hete-luchtverwarmingen is dat men niet ineens de complete installatie hoeft te kopen, maar kan beginnen met een gaskachel die dan naderhand wordt aan- daar kun- Nog steeds tobben we in Europese landen met landelijk verschillende gas- flessenvormen, soorten en aansluitingen. Landbouwers blijken de minste belang stelling te hebben voor een caravan-va- kantie. Onder de caravanners waren er in 1969 tenminste maar drie percent. Ruim acht percent van de caravanners was ge pensioneerd en 15,4 percent kwam uit de vrije beroepen. De groep die de handar beiders wordt genoemd, vormde 7,5 per cent. De goedkoopste geremde toer-caravan is de Sprite Cadet. Hij kost 2995 gulden. De gemiddelde prijs van de tent- en vouwwagens is 2685 gulden met een on derste grens (Jamet b 3) van 1695 gulden. De laagstgeprijsde toercaravan op de ca ravan RAI 71 is de Eifeiland 310. In ongeremde uitvoering 2790 gulden. Eifei land is destijds de fabrikant geweest die zeer goedkope caravans op de markt ging brengen. Het leverde hem indrukwek kende omzetstijgingen op. Eifeiland is nu echter al weer zo ver dat hij duurdere typen moet gaan maken om aan de vraag naar meer luxe en gemak te kun nen voldoen. torkacheltje van 1 a 1,5 kw. gebruikt voor ondersteuning van de hoofdverwarming. De meeste Nederlanders gebruiken daar voor gas. Propaangas, dat de prettige eigenschap heeft ook bij temperaturen onder nul te blijven stromen. Butaan stopt er dan mee (butaan bevriest ove rigens niet, zoals velen denken). Zeven jaar geleden is Van Tergouw be gonnen. „Eerst directieketen en salonwa- gens. Toen ik nog op de bouw werkte, hadden we van die keten, die e moest verslepen. Zaten geen wielen op. Op een keer brandde het karretje van onze melk boer af. Het onderstelletje bleef heel Ik heb het onder zo’n keet geschoven en zo is het begonnen Nu hebben we 1500 wa gens gebouwd. Vijfhonderd per iaai De meeste in de twintig mille klasse, althans de laatste jaren. We bouwen overigens De caravan wint trouwens jaarlijks aan belangstelling. Vijf jaar geleden trok 9,7 percent van de Nederlanders er in de va kantie met de caravan op uit. Vorig jaar nam al bijna één op elke acht nederlan- ders de caravan. De tent haalde 17,1 dag, zomerhuisje of bungalow 16,2 dagen en boot 14,4 dagen. In een hotel of pénsion bleef de Neder lander gemiddeld niet langer dan 13,2 dagen. Caravans worden vrij oud doordat zo betrekkelijk weinig weken van het jaar worden gebruikt. Een caravan die vijf jaar geleden in gebruik is genomen, is geen uitzondering op de weg. Door nieu we vindingen in hun caravans te (laten) bouwen, trachten veel eigenaren hun rij tuigje up to date te houden. Gas verwarming is vooral de laatste ja ren tot een hoge graad van perfektie ontwikkeld. Op de caravan-RAI kan men ze vinden, vanaf het eenvoudigste model (ƒ200) tot complete verwarmingssyste- men toe. Die zijn te krijgen als hete- lucht-centrale verwarming vanaf 800 of verwarmingen van circulerend warm wa ter voor duizend gulden minimaal. Het laatste systeem is vooral in Scandinavië populair. Bij de Monomatic wordt het spoelwater geleverd door een elektrische pomp die aan het toilet is bevestigd, en die acht seconden werkt. Bij de Porta-Potti komt het water door bediening van een hand pomp in de pot. In beide gevallen wordt het spoelwater gefilterd en ontsmet. Bij de Porta-Potti kan bovendien het onder ste gedeelte, waarin het vuil wordt ver zameld, van de pot worden gekoppeld, waardoor zowel het ledigen van de tank, die er bijna als een diplomatentas uit ziet. als de schoonmaak van de pot wor den vergemakkelijkt. Er is nog een toi let van Elsan, eveneens met waterspoe ling, dat echter eenvoudiger van uitvoe ring en aanzienlijk goedkoper is. ook wel goedkopere. Van zeven mille af. Je moet natuurlijk niet alleen op rijke lui werken.” voor minder dan zevenhonderd worden getoond. Goedkoper is de Porta-Potti (stand 20), die circa vijfhonderd gulden gaat kosten. Dat kan de argeloze wintercaravanno- viet die zo’n drie dagen met een fles doet, nog wel eens voor problemen zet- ren. De campingsexploitanten doen wat zij kunnen om met behulp van huurfles- sen hieraan tegemoet te komen. Wie van een constante gasflessenlevering verze kerd wil zijn, doet er goed aan tevo ren bij het winterterrein van zijn keuze een plaats te reserveren, met het ver zoek voor gas te zorgen. De isolatiematerialen die momenteel bet meest worden toegepast zijn Styro- por (een schuimplastic in een dikte van tenminste twee cm) en glaswol. De iso- latiewaande van 2,5 cm Styropor komt overeen met die van 75 cm beton. Maar zoals de sterkte van een ketting wordt bepaald door de weerstand van de zwak ste schakel, zo wordt ook de warmte in een caravan bepaald door het isolerende vermogen van de ramen. De tegenwoor dig steeds meer voorkomende dubbele ramen voorkomen dat euvel. Dubbele vensters zijn meestal ook later nog wel aan te brengen. Ook wordt gebruik ge maakt van plastic folie, die als tweede ruit tegen het kozijn kan worden ge kleefd. De caravanonderdelen bestaan voorna melijk uit koppelingen, trekinstallaties, neuswieleiv schokbrekers, reminstalla- ties, stabilisatoren, assen, wielen, chas sis, uitschroefbare steunen en ander» constructie-elementen. Onder de verza melnaam accessoires en toebehoren val len behalve de reeds genoemde, de lui- (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. De toer-caravans, jaren lang nauwelijks in prijs veranderd, be ginnen duurder te worden. Verhoging van BTW en stijgende loon- en materi aalkosten zijn daarvan echter niet de enige oorzaken. Prijsverhogend werkt ook de vraag van het publiek naar meer luxe en comfort: dubbele ramen, koel kast, centrale verwarming, elektrische waterpompen. „We hebben het allemaal zelf gedaan,” zegt Van Tergouw. „We doen altijd alles zelf Van het zagen van de eerste plank tot het installeren van de Riant Gigant 11 op de plaats van bestemming. Ik ont werp mijn wagens zelf, construeer ze en houd toezicht tijdens de bouw, 't Gaat geweldig. Door al dat zelf doen zien de mensen ons als vaklui. Daarom geven we niets uit handen Nee. licentiebouw daar doen we ook niet aan. Stokvis heeft dat in Zwitserland willen doen, maar ben ik niet ingestapt. Ik moet zelf nen controleren wat er gebeurt. Van Tergouw heeft al eerder stunts op de caravan-RAI gezorgd. In ’69 Natuurlijk, in het begin was het een ge waagde geschiedenis. Je ging maar bou wen en investeren en je moest maar af wachten wat ervan terecht kwam. Maar het wordt allemaal grif verkocht. Veel meer dan ik kan leveren. Tvee jaar geleden dacht ik, dat de stacaravanmarkt in elkaar zou klappen. Toen ben ik naar de beurs in Essen gegaan. Ik dacht: wees verstandig en richt je bijtijds op de export. Nou, dat heb ik geweten We kregen zoveel bestellingen van die Duit sers dat ik de zaak gewoon moes’ rem- Daar men Nee, dat doe ik nooit weer zijn we wel van teruggekomen.” „Waarom mensen zo’n dure caravan kopen? „Kijk, die grote is nog altijd twee Vorig jaar kostte zestig percent van de toer-modellen minder dan zevenduizend gulden. Dat percentage is nu gedaald tot 43. Niettemin telt de prijsklasse van vijf- tot zesduizend gulden nog steeds het grootste aantal modellen. was het grote novum de Riant Chalet 1200 in Oud-Hollandse uitvoering, een wa gen van dertig mille. Vorig jaar was het RAI-klapstuk zijn Riant Chalet 1000 dub bel (60 vierkante meter caravan voor 45.000 gulden). „We hebben er vijftien van verkocht." Dit jaar dan de twee keer zo dure Riant Gigant 1100. Vijfenzeventig vierkante meter verrijdbare luxe (11,5 meter lang, 6,5 me ter breed te transporteren in twee de len). „Na ie RAI zal ik u opbellen om te zeggen wie de eerste koper is. De volgen de zal moeten wachten tot na 5 juli, want tot die tijd zit ik vol. Maar hij zal er zijn. Let maar op. Ach, we moeten de gekste dingen maken voor de mensen. Als het maar anders is dan wat een an der heeft. We hadden er één, die een prachtwagen van elf meter had gekocht. Op het terrein waar hij staat, maar dan helemaal aan de andere kant, komt ie mand met een wagen van twaalf meter. Of we van die van elf meter maar even veertien meter willen maken. Ach. geld speelt toch geen rol.” Die boer woont er altijd in. Kijk, daar staan er ook weer twee van mij En ach ter die boerderij een. En tussen die heg door zie je een dubbele. En die oud-Hol- landse. Daar staat voor twee ton antiek in. Op Loosdrecht staan alles bij elkaar zo’n achthonderd wagens van mij. De helft van wat ik tot nu toe heb gebouwd Daèr, daar komen er nog 175 te staan. En hier staan er nu 350, maar er ko men er vierhonderd bij.” De opsomming is eindeloos. Van Ter- gouws enthousiasme trouwens ook. Niet ten onrechte, want volgens RAI-organisa- toren staat hij op ongeveer eenzame hoog te boven de Europese caravanbouwers. En de Italianen hebben zelfs een gram mofoonplaat op de Utrechtse ondernemer gemaakt. Honderdduizend exemplaren van het voor hem geschreven liedje „Slak, neem je huis mee en ga waar je wilt,” zijn er inmiddels van verkocht. Naast de gebruikelijke toiletemmer zijn nu voor het eerst in Nederland ook toiletten met waterspoeling verkrijgbaar. Beide zijn van Amerikaans fabrikaat. De eerste, Monomatic (stand 18), was vorig jaar voor het eerst in Londen te zien, de prijs was toen in Engeland nog zo’n twaalfhonderd gulden. In de RAI zal hij Chemisch toilet voor de caravan: een Amerikaans model van het merk Monomatic. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. De Caravan RAI 1971 is de 63-ste tentoonstelling van kam peerwagens, vouwwagens, onderdelen en toebehoren en wordt gehouden van vrij dag 22 tot en met zondag 31 januari. De tentoonstelling beslaat alle hallen van het RAI-gebouw in Amsterdam, met uitzondering van de oost- en de noordhal. De openingstijden zjjn dagelijks van tien tot vjjf en s’ avonds (behalve op de zondagen 24 en 31 januari) van zeven tot tien. De toegangsprijs is 3,50, incl. BTW. Evenals vorig jaar, toen de caravanshow werd geecombineerd met de twee- wielerrai, zijn er op 138 stands exposanten op het gebied van de caravan en wat daarmee te maken heeft. Het aantal modellen is dit jaar 550, vijftig meer dan vorig jaar. Daarmee is opnieuw de Caravan RAI aanzienlijk groter dan de grootste overeenkomstige tentoonstelling in Engeland, een caravanland bij uitstek, waar de laatste weken ruim 300 modellen werden getoond. De producten op de RAI zijn alle van Europees fabrikaat. Ze komen uit België, Denemarken, Frankrijk, Engeland, Italië, Joegoslavië, Nederland, Oost- en West- Duitsland en Zweden. De netto-oppervlakte die door de Caravan RAI wordt inge nomen is 24.000 m2, tegen 21.300 vorig laar. Evenals bjj vorige gelegenheden is er dit jaar voor caravanbezitters en aspirant- kopers ruimschoots gelegenheid zich te laten adviseren door de ANWB. Voorts zijn er stands waar men gerichte informatie kan krijgen over alle facetten van het caravannen. Ten slotte zullen ook buitenlandse verkeersbureaus, provinciale VVV’s en exploitanten van kampeerterreinen op de RAI vertegenwoordigd zjjn. De laatste categorie kan bovendien een antwoord geven op de vraag waar eigenaars in de winter hun caravan kunnen stallen. Beremde caravans en aanhangers heb ben een zgn. oplooprem. Dat houdt in dat via een schokbreker op de dissel, de rem- kracht toeneemt naarmate de druk van de afremmende auto groter wordt. Om achter uitlijden toch mogelijk te maken, zit op de dissel een handel gemonteerd, die de op looprem buiten werking stelt. Bij de terugrij-automaat wordt via een remtrommel geen rem in werking gesteld zodra de auto achteruit wordt gereden. De draairichting van de wielen is immers de andere kant op, en van die eigenschap is gebruik gemaakt bij de constructie van «de terugrij-automaat. Hoewel men met een goed uitgeruste caravan in beginsel overal terecht kan, wordt over het algemeen een verblijf op een camping het meest geapprecieerd. Een wintercamping biedt verscheidene faciliteiten: aansluiting op het lichtnet voor meestal een beperkt aantal cara vans (er zijn terreinen waar de stroom- afname tussen kerst en nieuwjaar groter is dan die van een heel dorp). De exploi tant zal alles proberen om een geregelde aanvoer van flessen gas te verzekeren. Op het terrein zelf en vaak ook op de aanvoerwegen is de sneeuw in de regel opgeruimd. Bovendien is er dikwijls een speciale trekker beschikbaar om onwil lige auto’s aan te slepen of om combina ties die onverhoopt zijn blijven steken, vlot te trekken. Er zijn verwarmde toiletgebouwen en ruimten waar natte skikleding kan wor den gedroogd. Op sommige terreinen kan men zo vanuit de caravan de piste op of met de skilift naar boven gaan. De sfeer op de camping verschilt natuurlijk per camping, maar er zijn er waar in de zon sneeuwbars worden gebouwd, vlees wordt gegrild en waar Nederlan ders op 31 december oliebollen staan te bakken. Het zal maar zelden voorkomen dat iemand zijn caravan uitsluitend elek trisch verwarmt. Niet alleen wegens de kósten die over zo’n tiendaags verblijf stevig oplopen, vooral ook omdat daar voor elektrisch vermogen nodig is. De meeste campings zijn daarop niet bere kend. Meestal wordt een elektrisch ventila- (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Op de vouwcaravans die Paradiso uit Apeldoorn importeert en op de RAI toont zit een terugrjj automaat gemonteerd, waardoor de caravan zich niet krampachtig verzet zodra de autobe stuurder achteruit wil. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM. Sterk verbeterde, maar nog wel vrij dure chemische toilet ten en verwarmingsapparatuur waarmee juist in de grote caravans een behaag lijke temperatuur kan worden geprodu ceerd. zijn de onderdelen die op de RAI het meest in het oog springen. Dat er in toenemende mate aandacht wordt be steed aan onderdelen, accessoires en toebehoren blijkt onder meer uit het nog al gegroeide aantal stands voor dit as pect van deze show, dit jaar in totaal 56. gevuld met een elektrische ventilator en i de benodigde luchtslangen. Oliekachels beginnen aarzelend enig terrein in Ne- derland te winnen. Geheide wintercara- vanners zoals Zuid-Duitsers, Zwitsers en Oostenrijkers die hun caravan veelal ge durende vier wintermaanden op een vas te plaats neerzetten, gebruiken ze veel. Olie heeft ontegenzeglijk het voordeel dat het in vreemde landen meestal ge- makkelijker verkrijgbaar is dan gas. In principe zelfs gewoon aan -de dieseltank- stations. fel- en aanbouwtenten, keukeninrlch- tingen (koel- en ijskasten, waterpom pen, serviesgoed), en verlichtingsappara- tuur. Voor het handhaven van de behaaglijk heid in de caravan staan de winterca ravanner drie mogelijkheden ter be schikking: elektriciteit, gas of olie. Het eerste is het duurst, maar ook het ge makkelijkst. Olie is het goedkoopst, te gelijkertijd het bewerkelijkst. Gas, in flessen, ligt daartussen. Globaal bere kend verhouden de kosten zich als 16:4:1. Bertus van Tergouw bij zijn duurste creatie: de Riant Gigant 110 van negentigduizend gulden. AMSTERDAM. Een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft uitgewezen dat men in Nederland langer vakantie houdt in een caravan dan in welke andere vorm van logies ook. De Vakantieduur van Nederlanders in een ca ravan was in het onderzoekbaar 1969 met 18,1 dag de langste. keer zo goedkoop als een huis, dat luxueus is ingericht. Bovendien kunnen veel mensen niet eens meer een behoor lijk vrijetijdshuis vinden O ja, je kunt wel een boerderijtje kopen, maar voor je daarin wat mag veranderen.trou wens, de prijs die je voor die in elkaar gezakte dingen betaalt is ook schanda lig. Maar een zakenman wil na z’n werk toch graag buiten zitten, want hij zit de hele week al noodgedwongen in die stink- stad. Nou, dan koopt hij een luxe cara van (zo’n man kruipt niet in een tentje) en gaat op een camping staan waar hij zomer en winter terecht kan.*’ In Loosdrecht is zo’n camping voor (bijna) uitsluitend Van Tergouw-caravans. Er zijn er trouwens twee waarop alleen zijn don kerbruine wagens mogen worden ge plaatst Onderweg ernaartoe ontspint zich de volgende monoloog: „vijftig tot zeven tig percent verkoop ik voor permanente bewoning. Daar staat er een van een boer, Midden in de explicatie over zijn pronkwagen, wordt Van Tergouw ge stoord door zijn boekhouder. Buiten zegt hij: „weet je waarom hij me kwam ha len? Om te vragen, of hij alsjeblieft het prototype van de Riant 1100 Super Luxe, die we bouwen voor de RAI, al mag ver kopen. 23.000 gulden. De koper neeft hem nog niet eens kurnen zien. Die weet niet eens wat hij koopt. Hij weet alleen, dat het goed Js. Niet te geloven hè. Kom maar mee. we gaan het vragen.” De boekhouder vertelt het verhaal nog een keer. „Jaja,” zegt Van Tergouw,,, we maken nu caravans voor prijzen waar we twee, drie jaar geleden nog niet eens aan durf den denken. Vijftig, zestig mille. Zomaar.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 13