Warschau trekt meer geld uit voor huizen POOLSE ARBEIDERS BESPREKEN EISEN BankMees Hope nv Italiaanse methode om roken tegen te gaan broodbezorgers verkopen reizen OPRUIMING BONTMANTELS MULTI BONT Midden- en kleinbedrijf vaak ondergewaardeerd Hoogste wolkenkrabber R Y uuko Shiokawa bij Residentie-Orkest Twee unieke voordelen van de obligatierenterekening van Bank Mees Hope NV: 330 375 485 675 860 425? 490? .650? «90? 4185? 4250; 2775 5400; 3550 multlbont: 510 Nederlands Grootste Bontmagazijn Borego-Lam Persianer-Pattes :hlam Nerts-Pièces Nerts-Bisam Black Diamond Bisam 4525; 1075 Persianer met Nerts J775.- 1395 Nerts-Delen J825; 1450 Breitschw. Persianer J759; 1975 Royal Pastel Mink Ranch-Nerts MULTIBONT j Let op 19 DONDERDAG 21 JANUARI 1971 VERTROUWEN MEER GELD STAATSSECRETARIS VAN SON: LLSTsïHi Nationale Ballet met Bartoks „Mandarijn” Reiskosten voor2 personen binnen Nederland worden bij aankoop vergoed. Schriftelijke garantie. Staatsmonopolie *- Auschwitz-herdenking in Bachzaal het juiste adres t uitsluitend t t nr- Amsterdam - Keizersgracht 510 - Telefoon 62693 Arnhem - Rijnstraat 16 - Telefoon 423147 Geopend: maandag t/m zaterdag 9-18 uur. s ADVERTENTIE Hoge rente BMH ADVERTENTIE (Van onze redacteur in Rome) ROME Een professor aan de univer- siteit van Milaan denkt het middel gevon den te hebben om de Italianen het roken af te leren. Het afgelopen jaar stierven er 20.000 Italianen aan longkanker, maar dat maakt kennelijk minder indruk dan wat deze Milanees van plan is te gaan doen: hij zal duidelijk maken dat de rokers vieze, slechte tanden krijgen en dat ze uit hun mond stinken. Het rentepercentage van deze rekening is gekoppeld aan het maandelijks rendement van 9 staatsobligaties. Over december ’70 bedroeg dit percentage SW/o. Bovendien f 2.000, per maand vrij opneembaar En geen opzegtermijn voor de aankoop van effecten of onroerend goed. Voor andere doeleinden geldt een opzeg termijn van 3 maanden. Minimale le storting f 500,— daarna tenminste f. 100, per keer. Bank Mees Hope NV kent nog meer aantrekkelijke spaarrekeningen: Spaardeposito: 4V2°/o bij een opzegtermijn van 1 maand. Yuuko Shiokawa is sinds ze in 1961 naar Europa kwam, onder leiding van Rafael Kubelik opgetreden in o.m. Londen, Kopen hagen en Berlijn. Zij bespeelt de „Emperor- Stradivarius”, die zij ter beschikking heeft gekregen van Rafael Kubeliks vader. Dat is het ergste wat je een Italiaan kan aandoen: het parelwitte gebit waarmee hij zijn hartveroverende glimlach produceert, en het feit dat de Italiaan ervoor zorgt dat hij omgeven is door de heerlijkste geuren en zeker niet door stank zijn zaken die niet in twijfel getrokken mogen worden De professor denkt met zijn campagne vooral succes te hebben bij dat deel van de jeugd dat nog niet aan roken is begonnen. Want wie eenmaal aan roken verslaafd is, krijg je er moeilijk weer vanaf. Maar voor zullen vier kant-en-klare fabrieken wor den gekocht voor de produktie van bouw elementen. In 1970 was 1,5 miljard zloty minder voor de woningbouw uitgetrok ken. al onder de 15-jarige scholieren blijkt het roken enorm toe te nemen en daar kan nog iets aan gedaan worden. UTRECHT. Het midden- en kleinbe drijf als geheel wordt vaak ondergewaar deerd. De private en publiekrechtelijke or ganisaties en instellingen van het midden- en kleinbedrijf spannen zich vaak in, om het image van deze categorie bedrijven te verbeteren. Zij hebben daarbij niet steeds Termijnspaardeposito 58/4% bij een opzegtermijn van 6 maanden. Termijnspaardeposito óW/o bij een opzegtermijn van 12 maanden. Termijnspaardeposito 7% 24 maanden vast. Op onze kantoren zal men u graag alle gewenste inlichtingen verstrekken. de steun van de individuele ondernemers zelf. Er wordt zo vaak negatieve kritiek gegeven op de economische ontwikkeling en op het beleid van de overheid en de organisaties. Opbouwende kritiek is nuttig. Maar negatieve kritiek of zelfs het langs de kant blijven staan is voor de kleinere ondernemer heilloos in een tijd, waarin zich in snel tempo structurele veranderin gen voltrekken, die niemand kan tegen houden en waardoor hele bedrijfstakken in hun voegen kraken. X DEN HAAG. De 24-jarige Japanse violiste Yuuko Shiokawa zal haar Neder landse debuut maken in een serie van drie concerten, met het Residentie-Orkest onder leiding van haar landgenoot Hiroyuki Iwaki. De concerten worden gegeven op 25 januari in Gooiland in Hilversum, op 26 januari in „Kunstmin” in Dordrecht en de 27ste in het Congresgebouw in Den Haag. Zij zal het vioolconcert K 216 van Mozart spelen. De regering en de anti-rookactivisten zitten echter met een probleem. De tabaks verkoop is staatsmonopolie. In een land waar de directe belastingen op desastreuze manier worden ontdoken, zodat alle staats inkomsten zowat van de indirecte belas tingen moeten komen, is de bedreiging van de tabaksmarkt meteen een bedreiging van de staatseconomie. De plannenmakers van de anti-rookcampagne hebben ook voorgesteld om het roken in bioscopen en theaters voortaan te verbieden, maar voor dat zover is zal er nog wel wat moeten gebeuren. De staatsambtenaren die de aktie rook- campagne tegenwerken omdat ze bang zijn belastingen te derven, kunnen echter be denken dat over niet al te lange tijd het staatsmonopolie op tabak zal worden op geheven. Dergelijke archaïsche regelingen net als het monopolie op zout passen niet in een land dat bij de EEG is aan gesloten. MAASTRICHT. Sinds woensdag ver kopen de 40 broodbezorgers van de Maas trichtse broodfabriek Mabro niet alleen brood, maar ook vliegreizen naar Spanje. De Maastrichtse broodfabriek heeft deze actie onder haar 20.000 vaste klanten op gezet in samenwerking met twee reis bureaus (Schoonbrood en FIT). Het resul taat van de eerste dag is volgens Mabro- directeur Hamers bemoedigend. „Er zijn al diverse reizen geboekt” zegt hy. De federatie van Nederlandse Reisadvi seurs is over het initiatief van de Maas trichtse broodfabriek helemaal niet te spreken. De federatie vreest dat met name de belangen van de consumenten in het gedrang zullen komen. De heer Hamers zegt hierover: „juist daarom hebben wij een gerenommeerd reisbureau in de arm genomen. Tijdens eer korte opleiding heb ben onze broodbezorgers instructies ge kregen, die een deskundige voorlichting aan de huisvrouw garanderen” Volgens hem loopt de federatie achter „Het is normaal dat wij dit doen. Onze bezorgers genieten vertrouwen, ze zijn veel meer dan de reisbureaus in staat om actief op te treden”. Volgens de Poolse pers heeft de rege ring besloten dit jaar ongeveer 1,2 mil jard gulden beschikbaar te stellen voor de woningbouw. In de Sovjet-Unie en in Oost-Duitsland Dit zei de staatssecretaris van Econo mische Zaken drs. L. van Son woensdag in Utrecht tijdens de oprichtingsvergade ring van de Nederlandse Industriële Mo lenaars Organisatie (NIMO) waarin onge veer 500 mengvoederfabrikanten uit het midden- en kleinbedrijf zijn verenigd. Drs. Van Son zei verder, dat een vitaal midden- en kleinbedrijf onmisbaar is. De kleinere ondernemer kan zich makkelijker aan snel veranderende situaties aanpas sen. Als zelfstandige is hij vrij om zijn eigen inzicht te volgen. Bovendien heeft een relatief klein bedrijf een grotere flexi biliteit, een grotere bewegelijkheid om een verandering snel door te voeren, aldus de staatssecretaris. Met name de mengvoeder fabrikanten hebben zich in de afgelopen jaren flexibel opgesteld, meent hij. Ge bleken is dat 85 percent van de bedrijven zich bezig houdt met het mengen van vee voeder, 65 percent met wederverkoop en een even groot percentage met de handel in kunstmest. Nog geen 3 percent heeft nog enige pmzet in de bloemfabricage. „Het eerste gebouw van de twintigste eeuw”, zei de architect over het We reld Handelscentrum in New York waaraan nu al meer dan drie jaar is gebouwd en dat eind volgend jaar klaar zal zijn. De linker tweeling toren is nu al de hoogste wolken krabber ter wereld en wordt nog ho ger: in totaal ruim 150 meter. Het complex zal, als het klaar is, in totaal 65.000 vierkante meter langs de rivier de Hudson beslaan. De beschikbare kantoorruimte zal in totaal 550.000 vierkante meter bedragen. De kosten van het project zijn niet minder dan 600 miljoen dollar (ongeveer 22 mil jard gulden). Het centrum zal een soort supermarkt voor importeurs worden. Er komt een permanente ten toonstelling van Amerikaanse en bui tenlandse producten. In het Handels centrum komen 50.000 mensen te wer ken die met behulp van 208 liften die elk 55 mensen kunnen bevatten, door het gebouw kunnen worden vervoerd. In het gebouw komt verder een hotel met 600 kamers en genoeg restaurants om 20.000 mensen te laten eten. Ne gentig percent van de kantoorruimte is al verhuurd en veel contracten lo pen tot het jaar 2070. Het politieke bureau van de Poolse Communistische Partij heeft op een bij eenkomst deze week de regering ge vraagd, dit jaar vijf miljard zloty te be stemmen voor een verbetering van de levensmiddeienvoorziening. AMSTERDAM. Zondagavond 24 ja nuari zal het Nederlands Auschwitz Co mité de traditionele Auschwitz-herden king in de Bachzaal in Amsterdam hou den. Medewerking verleent Meinard Kraak, bas-bariton, met aan de vleugel Liesbeth Hoppen. Het Amsterdams Pro menade Orkest geeft onder andere een eerste uitvoering van Sjema Jisraeel van Nico van der Linden, die als gast- dirigent optreedt. Henk van Ulsen zal hier- bij de spreekrol vervullen. Het gebed voor de doden zal worden gezongen door U. Moskovits. Op 24 januari, ’s middags om 12 uur, zullen bloemen worden gelegd bij de urn met as uit Auschwitz op de Nieu we Oosterbegraafplaats in Amsterdam. AMSTERDAM. Woensdag 27 janua ri geeft het Nationale Ballet in de Am sterdamse Stadsschouwburg de eerste van een reeks voorstellingen van „De wonderbaarlijke mandarijn” op de ge lijknamige muziek van Bela Bartók. Het Libretto is gebaseerd op een verhaal van Michael Lengyel, de choreografie is van Vera Pasztor en Erno Vashegyi. Het Nationale Ballet heeft „De won derbaarlijke mandarijn” op zijn reper toire genomen in het kader van het 25e sterfjaar van Bela Bartók, dat overal ter wereld met verschillende manifesta ties herdacht wordt. De vier genoemde fabrieken Komen in Warschau, Gdansk, Lodz en Budgoszcz. Er zal in drie ploegen worden gewerkt. Waardoor de woningproduktie met in gang van 1973 met 50.000 stuks zal wor den verhoogd. Ook de cementproduktie, die nu onvoldoende is, wordt uitgebreid. Een delegatie van vijftien vertegen woordigers van de haven- en werfarbei- ders in de steden waar zich vorige maand de onlusten hebben voorgedaan, heeft intussen in Warschau met de nieu we partijleiders gesproken. Volgens of ficiële persberichten sprak de afvaardi ging haar vertrouwen uit in de nieuwe leiding. Voorts zegde zij toe de produk tie te zullen verhogen, evenals werkne mers in de mijn- en staalindustrie dat hebben gedaan. Het personeel van de Lenin-werf in Gdansk zou niet in de delegatie zijn ver tegenwoordigd. Arbeiders van deze werf hebben geëist, dat de nieuwe partijlei der, Gierek, naar hen toekomt. Volgens genoemde kringen werden te zelfdertijd op de scheepswerven van Gdansk bijeenkomsten gehouden voor het kiezen van nieuwe vakverenigingen. Bij de arbeidsonlusten van vorige maand in steden als Gdansk, Gdinia en Czczecin, werd vooral fel geageerd te gen de vakorganisaties, die te weinig de belangen van de arbeiders zouden heb ben behartigd. Een woordvoerder van het plaatselijk bestuur verklaarde, dat ondanks de bijeenkomsten het werk normaal doorging. Ook in Elblag, een industrieplaats op 60 kilometer van Gdansk, hebben com munistische partijfunctionarissen afvaar digingen van de arbeiders van de grote ondernemingen uitgenodigd voor het be spreken van hun grieven. WM*44**M*W*f m' gevestigd sedert 1929 Hoofdkantoren: Amsterdam, Herengracht 548, tel. 020-213213; Rotterdam, Blaak 10, tel. 010-111040 Kantoor Haarlem: Houtplein 8. tel. 023-315950 WARSCHAU (Reuter en AFP) In de Poolse havenstad Gdansk hebben gisteren personeelsleden van het openbaar vervoer hun eisen voor hogere lonen, betere arbeidsomstandigheden en een betere werkorganisatie met de directie besproken. Het tram- en busverkeer lag daardoor gedeeltelijk stil, aldus is in welingelichte kringen in Warschau vernomen. De sfeer bij het overleg was rustiger dan de dag tevoren, toen op een massabijeenkomst leuzen en eisen werden geschreeuwd. 4* ht- r

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 19