Van Bracht kon zich niet Zwemverenigingen principe akkoord met in direct in finale plaatsen plan voor toptraining in de Kring Haarlem VOORZITTER VOOGD WIJ DE KANS OM BIJ TE BLIJVEN (BURCE)MEESTERLIJKE VALPARTIJ KNSB houdt ton over NEDERLANDSE AMATEUR MOET NOG VEEL LEREN OP WINTERBAAN Eindelijk vol sportpaleis met sfeer Bols steekt in „NU KRIJGEN glanzende vorm Ceulemans op jacht naar record T afeltennisteam toch naar Japan Stand Zesdaagse kt z 23 DONDERDAG 21 JANUARI 1971 9? Verlies Initiatief T wijf els vk'vvxn/vvvvvvvwwvvvvvv^nAzvvvvvvvvwwwwwwvvvvv' VOORZITTER VOOGD JAN JISKOOT (Van onze sportredacteur) (Van onze sportredactie) op Burgemeester Thomassen van Rotter dam stapte enthousiast geworden door wieleractiviteiten van artiesten en oud-renners gisteravond ook op ken, hangt het van de Haarlemse oefen meesters af of het plan werkelijk ten uitvoer kan worden gebracht. Kringvoor- zitter Voogd liet er geen twijfel over bestaan hoe hij er over dacht. „Nu heeft de kring Haarlem de kans om bij te blij ven”, aldus Voogd. „Als we nu nee zeg gen gaat De Vos gewoon in andere ste den door. En lukt het daar wel dan lo pen we hier weer ver achter”. ROTTERDAM. Als men het verloop van de amateurzesdaagse van Rotterdam ziet, is het duidelijk dat het de hoogste tjjd werd, dat er een winterbaan in Neder land kwam. De buitenlandse rennertjes geven zodanig de toon aan, dat er voor de Nederlanders weinig eer valt te behalen. Die buitenlanders trekken van de ene zes daagse in Europa naar de andere, zoals de Belgen, die hun hoofdkwartieren in Antwerpen, Gent en tegenwoordig ook Voorst bij Brussel hebben. De Belgen zijn naar voren gekomen op de wekelijkse meetings, de medaillekoenen, zoals dat daar heet. Zo’n zelfde opzet gaat er hier ook komen. Een andere zaak is, dat de renners zich hier op enkele uitzonde ringen na nooit zo voor het baanwerk hebben geïnteresseerd, louter en alleen om dat er op de weg voor hen aanmerkelijk meer viel te verdienen. Nu het sportpaleis in Rotterdam klaar is en er in de winter als het wegseizoen stil ligt toch niets anders te doen is, komen de coureurs wel. Ze kunnen nu de baanstiel gaan leren. Maar de achterstand is groot, zoals de wedstrijden van deze week aantonen. GEEL. Raymond Ceulemans is hoe kan het ook anders onbetwist als sterk ste tevoorschijn gekomen uit de eerste twee ronden van het 29ste Europese kampioen schap driebanden. In de middagseance had de titelhouder met een partij in 42 beurten tegen de Zweedse debutant Lennart Haag een stevige basis gelegd voor zijn formi dabele start in het monstertoernooi in het Belgische Geel. „Als die 1.428 mijn slechtste partij is, dan komen er records”, had de Grobbendonker na afloop ver klaard. In de tweede ronde loste de voor eigen publiek spelende Kempenaar ook alle problemen in de hoeken vlot op. Tegen de Italiaan Antonio Oddo had hjj slechts 37 beurten nodig. Mede dankzij een serie van dertien kwam hij uit op een partij- moyenne van 1.621. De conclusie lijkt voor barig, maar het ziet er naar uit dat Ceule mans vast van plan is om zijn Europees record (1.538) te verbeteren. de fiets om met enkele wethouders te duelleren. Hij werd derde achter zijn wethouder en oud-wethouder van sportzaken. Bij het uitrijden kwam de burgervader te vatten. Cor Eén van de weinigen, die wel een grote rol in dit geheel had kunnen spelen, Klaas Balk, is uitgeschakeld. Balk, die altijd al een pistier is geweest en ook op de meeste buitenlandse banen gereden heeft, was ge- Nu Cees de Vos zijn bedoelingen ken baar heeft gemaakt en de clubbesturen zich bereid hebben verklaard mee te wer- damse zanger, die in de „Nacht van de bejaarden” startte een serie wedstrijdjes tussen artiesten, journalisten en bekende cud-renners als Schulte, Van Kempen, Bruneel gaf als zijn oordeel aan direc teur Charles Ruys: „Je hebt de verkeerde namen op de affiches gezet. Nu hebben we een volle bak, om dat o.a. Alberti aan de start komt”. Bijster (voorgrond) en Wim Braven boer hielpen de gevallen autoriteit weer op de been. De burgemeester mankeerde niets. Rini van Bracht kwam al vlug op een achterstand te staan. Hij koos te laat voor de verdediging „Jammer, maar toen ik weer begon te scoren, was het te laat. Runkehl maakte alle ballen. Ik kon er niets meer aan doen”, aldus de teleurge stelde Brabander. Uitslag: 60 tegen 45 voor Runkehl in 61 beurten. Laurent Boulanger revancheerde zich voor zijn zwakke start met een partij van 45 beurten tegen de Spanjaard Nadal. Daarmee leverde hij, af gezien van Ceule mans, de beste persoonlijke prestatie van de eerste dag. Vier matchpunten verzamel de ook Johann Scherz, al had de Weense spoorwegbeambte het moeilijker dan wie ook van de bekende namen: kleine over winningen tegen de twee afgevaardigden van het Iberische schiereiland, de Span jaard Nadal en de Portugees Vinagre. „Vooral van Nadal had ik niet zo’n tegen stand verwacht. Ik loop nu al zoveel ja- ren mee, maar je komt telkens weer voor verrassingen te staan”. De wedstrijden beginnen zaterdag zowel als zondag om twaalf uur. De schaatsploe gen, die grotendeels vanmiddag op Schiphol aankomen, zijn ingekwartierd in een land bouwcentrum in Oranjewoud en in hotels te Beesterzwaag. De organisatoren hebben tot nu toe te vergeefs gewacht op de Russische afvaar diging, die aangekondigd had reeds maan dag in Nederland te zullen arriveren. KNSB-officials wachtten tevergeefs op de il Amsterdamse luchthaven en ook gisteren kwamen de Russen niet. De eerstvolgende gelegenheid doet zich pas vrijdag voor. In poule a liet ook Roland Dufettelle zijn eerste winstparti' (tegen de knap partij gevende Antonio Oddo) volgen door een sterker gespeelde tweede wedstrijd. De Franse kampioen velde de Zwitser Jacques Blanc in 51 beurten en kwalificeerde zich daarmee praktisch zeker voor de finale- groep van acht. Aldus leverden de eerste twee ronden geen verrassingen op. Voor Rini van Bracht, de kersverse Nederland se kampioen, telde gisteren maar één op gave: een plaats behalen bij de eerste vier van poule b, waarin hij ondergebracht is met de Belg Boulanger, de Oostenrijker Scherz, de Portugees Vinagre, de Spanjaard Nadal en de Duitser Runkehl. „Ik ben hier gekomen om internationale (Van onze sportredactie) HEERENVEEN De Koninklijke Ne derlandse Schaatsenrijders Bond zal onge veer honderdduizend gulden overhouden aan de Europese Kampioenschappen, die zaterdag en zondag in Heerenveen worden gehouden. De opbrengst zal, de televisie rechten inbegrepen bijna een miljoen gul den bedragen. Daarvan gaat af drieëndertig procent vermakelijkheidsbelasting, belas ting toegevoegde waarde en drie procent af dracht aan de International Skating Union (ISU). De opbouw, huur en demontage van de extra-tribunes kost twee a drie ton. Bo vendien zijn er kosten voor reclame, af fiches, onderbrenging en vervoer van de rijders, drukken van plaatsbewijzen etce tera. ervaring op te doen. Die heb ik hard nodig voor het wereldkampioenschap in Gronin gen in maart. Op het gemiddelde hoef ik niet zo zeer te letten”. Rini van Bracht klaarde het karwei tegen de sterk verde digende Portugees Vinagre voortreffelijk. Opvallend was dat hij veel rustiger speelde dan de zichtbaar nerveuse kopstukken als Boulanger, Dufettelle en Scherz. In de vijftigste beurt brak de 23-jarige Waal- wijker de defensie van Vinagre open. Dankzij een aantal eenvoudige stootbeel- den nam hij vijf caramboles voorsprong, waarna hij de partij vasthield: 60 tegen 56. Bij de neutralisatie om 3 uur vannacht was de stand: 1 Post/Sercu (Hol/Bel) 406 punten. Op een ronde: 2. Duyndam-Pijnen (Holl) 386, 3. Verschueren-Renz (Belg/Ddl) 238, 4. Pfenninger-Spahn (Zwi) 161. Op twee ronden: 5. Loevesijn-Peffgen (Holl/ Ddl) 382. Op zes ronden: 6. Stam-De Wit (Holl) 264. Op tien ronden: 7. Koel-Gilmore (Holl/Austr) 152. Op 13 ronden: 8. Kar- stens-Seeuws (Holl/Belg) 408. Op 16 ron den: 9 Kemper-Bravenboer (Wdl/Holl) 336. Op 20 ronden 10. Severeyns-Van der Lans (Belg/Holl) 276. Op 22 ronden: 11. Porter-Hill (GB) 163. Op 23 ronden: 12. Jansen-Van Midden (Holl) 263. (Van onze sportredactie) HAARLEM Tijdens een vergadering van het bestuur van de Kring Haarlem, bestuursleden en trainers van zeven Kennemer zwemvereni gingen, KNZB-coördinator Cees de Vos en Jan Jiskoot, een van de vier adviseurs van de zwembond, heeft men gisteravond met de clubs in prin cipe een akkoord bereikt over een plan om te komen tot een toptraining voor zwemmers en zwemsters uit de kring. In een volgend gesprek, op 2 februari, van Jiskoot en De Vos met de oefenmeesters van de vereni gingen zal nu moeten blijken of ook de trainers, tenslotte de mensen die het nauwste bij een nieuwe trainingsopzet betrokken zullen zijn, akkoord kunnen gaan met een concept-plan voor een centrale kringtraining. Want hoewel formeel de verenigingsbesturen beslissen of de club voor of tegen is, zal het in de praktijk toch onmogelijk blijken als de oefenmeesters hun medewerking weigeren. Tijdens de discussie bleek dat de trai ners op 2 februari niet zonder meer ja zullen zeggen. Vooral Vic Kerkhoff (DWR) en Wim Geurtsen (HPC) hielden zich nog erg op de vlakte. Zij voelden het boven dien als een groot bezwaar dat de oefen meesters niet van begin af aan bij de besprekingen betrokken waren geweest, een tekortkoming die in de meeste ge vallen aan communicatiestoornissen bin nen dj vereniging te wijten is. Hoewel het plan niet staat of valt met de instemming van HPC (De Vos: „Ook zonder HPC kunnen we van start gaan. Het enige verschil is dan dat de topploeg de eerste jaren kwalitatief wat minder zal zijn”) is de houding van de Heem steedse zwemvereniging, die nog altijd verreweg het grootste deel van de top zwemmers in de kring levert, belangrijk. HPC-voorzitter Bakker zag voldoende po sitieve punten om in principe in te stemmen. „Wij willen niet zonder meer nee zeggen. Het is de moeite waard om te blijven zoeken”, aldus Bakker, „maar ik vraag me af of het voor HPC finan cieel een haalbare kaart zal zijn zo’n vijftien man bij de toptraining te heb ben. Dat zou ons drieduizend gulden kos ten”. Voor dat bedrag mag het eerste team van Deltalloyd, bestaande uit Karei De ken en Bert en Frans Schoofs, spelen onder de naam „Nederlands team” Aan de voorwaarden van de NTTB om ook een vierde man mee te nemen heeft Del talloyd voldaan (naar alle waarschijn lijkheid Nico van der Slob), naar de kosten van deze vierde man zullen be taald moeten worden door diens sponsor (Tempoteam) Wel is de Amsterdamse vereniging bereid de reis- en verblijfs kosten van bondscoach D. Tigerman en chef d’équipe J. Presburg (voorzitter van Deltalloyd) voor haar rekening te nemen. De wereldkampioenschappen worden van 1 tot 10 april gehouden. De poging van Rini van Bracht om zich al na de eerste dag in de finale- groep te plaatsen, liep echter stuk op de furieus vechtende Duitser Hans Runkehl. Deze had namelijk de grote Laurent Bou langer in de eerste ronde de schrik op het Hjf gejaagd door zich op te werken naar een stand van 53 tegen 53. Runkehl ver loor wel van Boulanger, maar hjj had daarmee duidelijk zijn kandidatuur ge steld voor een finaleplaats. intussen met Arie van Vliet en Joop Mid- delink naar Italië is vertrokken om de zaken te regelen voor de wereldkampioen schappen, zegt: „Je kunt die gasten wel het meest elementaire vertellen van het winterbaanwerk, maar ze moeten het toch in de practijk leren”. Rennertjes, die hij duidelijk in het oog houdt, zijn ook Bas Hordijk, pas over van de nieuwelingen, die overgehaald werd bij de individuelen te starten, en Sjef van de Burg, de wegrenner, die zich ook nog niet heel verstandig gewaagd heeft temidden van de koppel- koersers. De eerste finalewedstrijd gaf een prach tige race te zien. Dit soort duels vormt een goede propaganda voor de wielersport. Hier wordt niets geregeld, maar de cou reurs vechten voor elke decimeter. De Britten Thomas en Bennett zorgden voor de grootste verrassing door op de helft van de ruim een half uur durende koers een ronde te pakken. De Belgen en Fran sen waren te zelfzuchtig dan dat ze ge zamenlijk de Britten te lijf gingen. Daar door bleven Thomas en Bennett, die even op de vuist gingen met de Belg Cools, weg. De Nederlanders speelden in dit geweld geen rol van betekenis. Er heerste gisteravond direct al een uit stekende stemming in het sportpaleis, dat eindelijk zeer goed gevuld was. De weg naar het Zuidplein bleek door de grote massa gevonden te zijn. Voor Willy Alberti was dat niet zo verrassend. De Amster- lemse zwembaden. „Er daarbij ben ik niet op onoverkomelijke bezwaren ge stuit”, verklaarde de KNZB-functionaris, die de afgelopen zomer op verzoek van het kringbestuur voor de eerste maal naar Haarlem kwam. Het betoog van Jiskoot kon de twijfels by sommige afgevaardigden niet wegne men. Uit de vragen van de clubbestuur ders klonk hier en daar duidelijk de angst voor het verlies van de zelfstandigheid van de verenigingen. Kringvoorzitter Voogd geruststellend: „De verenigingen mogen door de nieuwe opzet op geen en kele manier schade lijden. Het gaat ons er alleen om nieuw zwemwater te creë ren voor een toptraining. De zwemmers en zwemsters blijven in de wedstrijden gewoon voor hun eigen verenigingen uit komen”. En Jiskoot: „De clubs zijn in onze planning onmisbaar. Zij moeten voor de brede basis zorgen waarop naar de top kan worden gebouwd”. Om voor een relatief kleine groep wed- gtrijdzwemmers een heel bad af te hu ren is voor de clubs afzonderlijk niet al leen een kostbare geschiedenis, door de overmatige belangstelling voor het bad worden de wedstrijdzwemmers tevens ge noodzaakt meestal op de onmogelijkste uren (’s morgens om half zeven begin nen is geen uitzondering) te oefenen. Om nu het beschikbare zwemwater voor de topzwemmers zo effectief moge- koppeld aan Niemeijer, een jongen, die zich op de baan van Münster in het vak had bekwaamd. Niemeijer kwam op de eerste dag al te vallen en liep een hoofdwond op. Balk werd aan Bert Boom, de stayer ge koppeld. Dat werd niets, omdat Boom geen specifieke koppelrenner is. Balk staakte de strijd. Het was voor de, coureur uit Bad- hoevedorp een grote teleurstelling. Hij was met het doel naar Rotterdam gekomen om deze zesdaagse te winnen teneinde volgend jaar een goede entree als prof in Rotter dam te hebben bij de grote zesdaagse. Die droom werd dus verstoord. In deze amateurzesdaagse elke avond kwamen de renners per groep (er waren er twee) twintig minuten in de baan rijdt het Belgische koppel Daelemans Van Ransbeek, ook al werd het gister avond verrast door de Engelsen Thomas en Bennett, wel het sterkst. Het tweetal ein digde bovenaan in de eerste poule. In de tweede poule gaven Thomas en Bennett en de Belgen Barras en Demets de toon aan. Gisteravond op de eerste van de twee finale-avonden wonnen zoals gezegd de Britten. De eerste Nederlanders kwamen pas op de zevende plaats. Duidelijk aanleg voor het baanwerk hebben zoals bondscoach Mahn hier bevestigd zag Nieuwenhuis en Knete- mann, de beste Nederlanders gisteravond. De Nederlanders zijn nog wat bang en rijden daardoor te geforceerd. Maar men ziet ze met de dag beter fietsen. Mahn, die Dit initiatief van het kringbestuur, op verzoek van de zwemvereniging DWT genomen, volgde als reactie op de wen sen die de trainers van de verenigingen uit de kring Haarlem tijdens de natio nale kampioenschappen in Leeuwarden in het Haarlems Dagblad, ter sprake hadden gebracht. Zoals vanouds is in het zwembadarme Nederland het gebrek aan zwemwater het grootste probleem. De wedstrijdzwemmers moeten trainen in baden die voornamelijk door „recrea tieve zwemmers” gebruikt worden. Met die oud-coureurs langs en op de baan ontstonden uiteraard weer verhitte debatten over de zesdaagses van vroeger en nu. De Belg Bruneel, die vele zes daagses won, wilde niet zeggen, dat de renners van nu niet kunnen fietsen „dat zou onzin zijn” maar hij vond het vroe ger toch veel lastiger. „Ze legden tijdens de pauzes stoelen aan de rand van de piste, zodat we niet op het cement konden rijden. We moesten dus wel doorfietsen” En Jan van Kempen, furieus over vroeger dagen pratend: „die mannen van tegen woordig doen eigenlijk niets anders dan uitrusten en slapen. Had je ons eens moeten zien. We hadden amper twee uur op bed door te brengen”. De huidige coureurs haalden er de schouders over op. Alleen een Van der Lans werd er uitgesproken kwaad om. De anderen was het een zorg „Als er maar verdiend kan worden dan is het ons best. We willen er best hard voor rijden” Ze lieten dat ook zien in furieuze jachten met als climax een daverende dernykoers, gewonnen door Post. lijk te kunnen gebruiken, kwam De Vos met het voorstel via een bundeling van de krachten te komen tot een niveauver- betering van het wedstrijdzwemmen in de kring Haarlem. Voor Jan Jiskoot, zelf jarenlang topzwemmer, was het niet moeilijk om een serie voordelen van een centrale training op te sommen. Jis koot: „Niet alleen is het goedkoper om gezamenlijk een bad af te huren, ook voor de zwemmers en zwemsters met een zekere vaardigheid is het aantrekke lijker om met zwemmers van eigen ni veau te kunnen trainen. Op de cluburen moeten de trainingen nu eenmaal op de middelmatige zwemmers afgesteld wor den en dan komen de sterkeren niet aan hun trekken, terwijl bij een training met zwemmers van gelijke kracht het com- petitie-element veel sterker mee gaat spelen. Dat alles werkt stimulerend”. Voelen de trainers er voor om de bes te zwemmers en zwemsters uit hun eigen groepen af te staan voor een toptraining dar. wil men in het komend najaar ko men tot de vorming van een kernploeg van rond de vijfentwintig jongens en meisjes, die vijf maal in de week, on der een speciale trainer zullen oefenen. De vereniging die de „toppers” afstaat zal volgens een voorlopige berekening van De Vos per jaar ƒ200 per persoon bij moeten dragen in de kosten van de toptraining. Als men daarbij bedenkt dat men nu reeds alleen voor een abonne ment 120 kwijt is valt dat bedrag nog al mee. Bij de berekeningen is De Vos er dan ook vanuit gegaan dat de plaatselijke overheid, met subsidie, en de directies van de zwembaden, met schappelijke prijzen mee zullen werken. Cees de Vos nam daarover reeds contact op met wet houder Voskuilen, de dienst sport- en jeugdzaken en de directies van de Haar- DAVOS. Ter afsluiting van net trai ningskamp in Davos hebben de -eden van de kernploeg op de hooggelegen baan in de Zwitserse wintersportplaats nog een 500 en 1000 meter gereden. De meest op vallende prestaties leverde Jan Bols die op de 500 meter tot een tijd kwam van 40.1 seconden, waarmee hij 0.2 seconden onder zijn persoonlijk record bleef. On danks de lichte sneeuwval kwam de in een glanzende vorm stekende Hoogevener op de 1000 meter tot 1.20,4, met welke tijd hij na Jan Bazen (1.19,7) de op een na snelste Nederlander werd. Met deze tyd verbeterde hjj ook op de 1000 meter zijn persoonlijk record. Op de wereldranglijst neemt Bols met deze tijd de achtste plaats in. Op de 1000 meter kwamen ook Nottet (1.21,2), Ver- heijen (1.22,8) en Nooitgedagt (1 22,3) tot een persoonlijk record. De overige tijden waren: Nottei 500 meter in 40,9, Bazen 500 meter in 41,6 en 1000 meter in 1.25,7, Hoekstra (respectievelijk 40,3 en 1.23,5), Verkerk (42,1 en 1.22,4), Verheijen 500 meter in 41,9, Nooitgedagt (500 meter in 41,2) en Schenk (respectievelijk 41,3 en 1.24,7). Bij de dames, die alleen een 500 meter reden, verbeterde Rieneke Demmmg haar persoonlijk record op deze afsfand met 0,1 seconde. Haar tijd was 46,7. Atie Keu len kwam tot 44,5, hetgeen een evena ring van haar beste tijd beteke.ide. De overige tijden waren: Trijnie Rep 44,9, Ans Schut 45,8, Stien Kaiser 45,8 en Akke Falkena 46,2. Voor Cees de Vos, die een bijzonder vermoeide indruk maakte, is Haarlem inderdaad slechts één onderdeel uit een lange reeks projecten. Momenteel is hij onder meer in Zaandam, Rotterdam en Den Haag met de verwezenlijking van een soortgelijke training bezig. Op zijn vroegst zal de eerste samenbundeling echter pas op 1 maart, in Rotterdam plaatsvinden. In het algemeen verwacht men dat clubbestuurders in de verschil lende kringen vlotter overslag zullen gaan als er eenmaal een succesvolle top training van de grond is gekomen. Het is echter de vraag of de kring Haarlem het zich zal kunnen permitteren om zo lang op een voorbeeld te wachten THEO KLEIN LEEUWARDEN. Nederland zal op de wereldkampioenschappen tafeltennis in Japan toch uitkomen. De Amsterdam se vereniging De’talloyd is bereid ae kos ten van de trip door de tafeltennisbond begroot op 40.000 gulden, voor 90 per cent te betalen. F 1

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 23