Minister Bakker zegt Kamer toe: Actie voor tolvrije POSTBODE BLIJFT NOG JAREN Haringvlietbrug Minimum maat brievenbussen wordt 26,5 x 3,2 cm Grote partijen drugs in omloop Meer der ja rigen - na grondwetswijziging - verkiesbaar Waarborgfonds motorverkeer keert miljoenen uit Bloemzaad als pil in doordrukstrip Postbestellers in arrest Nederlandse controle faalde KVP sluit een samengaan met DS’70 niet uit Man vermoord in Amsterdam Gratis reizen Ondanks afwijzing minister: TWEEDE KAMER AKKOORD: Nieuwtjes op vakbeurzen Karwei en Tuin en Park Nieuwe aanval op olie in Amer op duurste stoel Administrateur Minister Veringa ioet CRM erbij Hogere vergoeding voor kraamzorg 2 voordelig uit met NS D DONDERDAG 21 JANUARI 1971 Volmacht Bij voortgezet onderwijs Vakantiebonnen verdwenen Italië ontdekte „hormoonkalveren” Dr. Drees jr. minister van Financiën? Via diplomaten 2 januaridagen op uw 65+kaart goud,briljant horloges en klokken LVOOR BETAALBARE' LAGE PRIJZEN gen. cronjëstraat 83 laarlem tel.023-251383 Pas in 1974 ADVERTENTIE en J. J. C. la ^AAAZVW>AA^/VWWWVWWWVVWWVVVVWWVVVWWVWVVVWVWV\A/VVWWVWVVVVVVWVVWVVWW\A ADVERTENTIE 1 'AAAMWVVWWVVWWVVWWVVVWVV'MnfWVVVVIRRfWVWVVWVVVVV' Minister Beernink (Justitie ad interim) (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De fractieleider van la til tu Ir gt m m Et UTRECHT. De machinist van de stop trein Eindhoven-Maastricht is woensdag avond om half acht licht gewond geraakt toen er bij Lutterade een fles door de ruit van zijn cabine naar binnen vloog. DEN HAAG. Het waarborgfonds motorverkeer heeft in 1969 schadevergoe dingen toegekend tot een totaal bedrag van 4.460.000. Dat gebeurde in 5108 ge vallen waarin de slachtoffers van ver- keersschade anders geen verhaal hadden kunnen vinden. Een der noviteiten, een opvouw bare barbecue. AMSTERDAM De 56-jarige magazijn bediende J. H. Meeuwis is in zijn woning aan het Korteweghof in Amsterdam-Oost vermoord. Hjj is door wurging en slagen op het hoofd om het leven gebracht. De politie was gewaarschuwd door zijn werkgever, die hem dinsdag al had gemist. Of er sprake is van roofmoord kon nog niet worden vastgesteld. De woning is wel door zocht. ar uil m< ee sc ke an co se va te di va tie 5 1 i S S 1 1 1 hei los Gr de: eei ee: an pe 1 die lei is lm En ste de to< In w< n ti n E n li e r V r v ee ee li. g' li v; VI ir d P z< V Dankzij een initiatief van mej. Haars (C.H.U.) zal in de Kieswet de mogelijk heid om bij volmacht te laten stemmen worden verruimd De Tweede Kamer ging gisteren akkoord met dit initiatiefvoor stel, waardoor een familielid tot in het vierde geslacht (tot nu toe tot het derde geslacht) bij volmacht kan stemmen De uiterste termijn om de volmacht aan te vragen wordt verkort tot vijf dagen (thans veertien dagen) vóór de verkie zingen In dat geval echter moet degene die niet wil of kan stemmen samen met de gevolmachtigde een vergunning halen op het gemeentehuis. DEN HAAG. Er bevinden zich bfl de rivier de Amer nog kleine olieresten in hoeken, gaten of steenglooiingen en in riet kragen, die een ernstige bedreiging kunnen vormen voor het planten- en dierenleven. Dit hebben deskundigen geconstateerd. Er drijft vrijwel geen olie meer op het water. Men zal een proef nemen met olie- bestrijdingsmiddelen. Olieresten in riet kragen zullen door afsnijden van het riet worden verwijderd. Maandag zullen honderd geniesoldaten worden ingezet. Uit luchtfoto’s is gebleken dat in een groot deel van de Biesbosch olie tegen de kanten zit. Met de verwijde ring ervan zullen nog weken gemoeid zijn. De PNEM zal naar schatting drie miljoen gulden kwijt zijn aan het opruimingswerk in Amer en Biesbosch. DEN HAAG In Nederland waren in 1970 de volgende hoeveelheden hasjiesj in omloop: 500 kilo uit Nepal, 600 kilo uit Li banon, 900 kilo uit Marokko, 900 kilo uit Pakistan, 500 kilo uit India, 700 kilo uit Turkije, 800 kilo uit Afghanistan. De hoe veelheden marihuana beliepen 1000 kilo uit Congo, 300 kilo uit Mexico, 300 kilo uit Co lumbia. Hoeveel marihuana er in ons land als eigen teelt in omloop kwam, is niet be kend. Aan sterkere psychedelica waren in omloop 250.000 doses LSD, 5.000 doses mes caline, 3.000 doses psylocybine, 20.000 doses THC. meent dan _>ok dat het waar borgt .nets een onmisbare functie vervult, doordat tegen een gering bedrag per verzekerde voor miljoenen aan schade-uitkeringen voor verkeersslachtoffers kunnen worden ge daan. De bewindsman antwoordt op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Koekoek (Boerenpartij) dat de bijdrage aan het fonds thans per verzekerde niet een tientje bedraagt, zoals de heer Koe- Op „Tuin en park” wordt onder meer een hydraulische spuitmachine voor graszaad en kunstmest getoond. Nieuw zijn ook tuinschermen en terrastegels van geïmpregneerd hout die geen on- derhoud vergen en die veertig jaar lang immuun blijven voor de inwerking van water, schimmels en dergelijke. Een andere firma exposeert een „bui- tenwaterleidingsysteem" dat zowel bo ven- als ondergronds kan worden aan gebracht en dat op regelmatige afstan den aansluitingspunten heeft voor een slang. Daardoor heeft men voor kar weitjes op allerlei plaatsen, zoals het sproeien van de tuin of het wassen van de auto, slechts korte stukjes slang no dig. De buizen zijn bestand tegen 35 graden vorst en behoeven ’s winters dus niet te worden opgeborgen. Een bedrijf uit Enkhuizen introdu ceert „gepilleerde” bloemzaden: zaden die met een bepaalde stof zijn omhuld zodat ze de vorm van een pil hebben gekregen, verpakt in doordrukstrips. Wie er ruim 400 gulden voor over heeft kan een snoerloze gazonmaaier aanschaffen (met een 12 volts accu) die net als een auto met een sleuteltje wordt gestart. Er kunnen allerlei acces soires op worden aangesloten, onder meer een heggeschaar. nodig is aan deze verlaging van het passief kiesrecht kunnen geven. De Twee- ,de Kamer ging reeds akkoord met een verlaging van het actief kiesrecht tot 18 jaar. Zonder tussentijdse verkiezingen be tekent dit dat deze beide groniwetswij zigingen pas voor het eerst in 1974 effect zullen sorteren. De Kamer behandelde gisteravond een wijziging van de Postwet, welke unifor mering van brievenbussen en verminde ring van de loopafstanden voor brieven bestellers inhoudt. Het brievenbussenwetsontwerp voorziet in geleidelijke invoering van woningbrie- venbussen, die minimum afmetingen van 3,2 bij 26,5 cm moeten hebben en die in flats en portiekwoningen zoveel mogelijk op de begane grond moeten worden aan gebracht. Tevens zullen woningen, die meer dan tien meter van de weg af staan, buitenbrievenbussen krijgen. De PTT zal deze gratis plaatsen. Anders is het met De persoonlijke aansprakelijkheid van de veroorzakers der schaden blii ?t naast de uitkering uit het waarborgfonds on verkort gelden. Het fonds vervult een subsidiaire rol. Maar de uitkeringen vin den juist plaats in die gevallen waarin die persoonlijke aansprakelijkheid te kort schiet, met name wanneer niet kan wor den vastgjsteld wie de aansprakelijke persoon is of wanneer deze niet verze kerd blijkt te zijn. Tegen het gehele wetsontwerp verklaar den zich tenslotte de Boerenpartij, G.P.V. S.G.P., DS’70 en de groep-Harmsen. Omdat het een grondwetswijziging betreft zullen de Eerste en Tweede Kamer pas na de verkiezingen hun definitieve goedkeuring waarvoor tweederde van het totaal aantal uitgebrachte stemmen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat heeft gisteren de Tweede Kamer toegezegd dat in de eerstkomende vier tot zes jaar de burgers hun post nog niet zelf behoeven af te halen. Er bestond namelijk bij een groot deel van de Kamerleden beduchtheid dat de postbezorging zou worden afgeschaft na hetgeen de directeur-generaal van PTT daarover in zyn nieuwjaarsrede had gezegd. DEN HAAG. De postale recherche in Amsterdam heeft vier Utrechtse postbe stellers gearresteerd die ervan worden verdacht de hand te hebben gehad in de diefstal van omstreeks ƒ50.000 aan vakan tiebonnen van het Sociaal Fonds Bouwnjj verheid. De vier zijn voorgeleid aan de officier van Justitie en opgesloten in het Utrechtse huis van bewaring. De arrestaties zijn het resultaat van een onderzoek dat door de postale recherche werd ingesteld naar aan leiding van een aangifte van vermissing van correspondentie met de vakantiebon nen van het fonds. UTRECHT. Een nieuw „front” voor beschadigde autootjes is een van de dingen die te zien zullen zyn op de vakbeurzen „karwei” (voor doe-het- zelvers) en „Tuin en park”, die van zaterdag tot en met woensdag in Utrecht wordt gehouden. Het van ther moplastic gemaakte front kan de spat borden en de motorkap vervangen van mini-auto’s van verschillende merken. Een „gevorderde” doe-het-zelver wordt in staat geacht, het zelf te bevestigen. Andere noviteiten op „Karwei”: kunststof specie en vloeibare kunst stof voor de reparatie van beton (bars ten In de badkamervloer bijvoorbeeld), verschillende soorten al of niet decora tieve wandbekleding, nieuwe lijmsoor ten en nieuwe manieren om de lijm aan te brengen, betonnen siertegels met een door een beeldhouwer ontworpen re liëf en een pasta voor het onzichtbaar repareren van vinyl en plastic. DEN HAAG. Minister dr. G. H. Ve ringa van Onderwijs en Wetenschappen zal in de komende weken tevens optreden als minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk ad interim. Minister Klompé zal, door haar val in haar woning in de nacht van dinsdag op woensdag, gedurende een aantal weken verhinderd zijn haar werkzaamheden te verrichten. Woensdagmiddag is zij geope reerd. de nieuw aan te brengen flat- of portiek- bussen. Minister Bakker wilde de PTT niet met deze kosten, ongeveer 20 gulden per bus, belasten De totale kosten zullen twintig tot dertig miljoen gulden be dragen. Minister Bakker beloofde dat soepel heid zal worden betracht bij de nieuwe opzet van de brievenbussen, die m onge veer drie jaar zijn beslag moet krijgen. Ook als de bussen ongeveer voldoen aan de vuorgeschreven afmetingen zal PTT geen moeilijkheden maken. Als de bussen echter niet aan de nieu we eisen voldoen, heeft PTT een sanctie mogelijkheid: er wordt geen post in ge deponeerd. Dit punt kwam uitgebreid ter sprake in de Kamer, maar de minister bleek niet bereiu om deze strafmaatrege len af te zwakken. Hij zal nog schrifte lijk zijn mening geven over de juridische aspecten van de vraag wie de kosten van ombouw moet betalen, de eigenaar van een woning of de huurder. Volgende week dinsdag zal over deze wetswijziging worden gestemd. De gegevens zijn gepubliceerd in „Jeugd Nu”, een uitgave van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap Ze zijn ontleend aan het jaarverslag van de Psychedelische Bewe ging Nederland De Psychedelische Bewe ging Nederland is een ondergrondse organi satie, die deel uitmaakt van „The Inter national Federation for Cosmic Experien ces”. In Nederland nam de politie in 1970 250 kilo hasjiesj en marihuana in beslag, waar van 87 kilo op Schiphol. De partijen waren voornamelijk afkomstig uit Nepal en Li banon. Tevens werden er ongeveer 10.000 doses LSD in beslag genomen. Volgens de Psychedelische Beweging Ne derland neemt het gebruik van marihuana en hasjiesj nog steeds sterk toe, zowel on der ouderen als jongeren, echter meer dan het gebruik van LSD, mescaline e.d. Het jaarverslag bevat ook enige gegevens ever de internationale situatie. „Het inscha kelen van „diplomatiek onschendbaren” is in de regel succesvol verlopen, maar in een aantal gevallen liep dit mis”, aldus het verslag. Een Filippijnse handelsattaché werd in Cairo gepakt met 100 kilo hasjiesj. In een diplomatenkist van de Poolse am bassade werd in Kopenhagen 28 kilo has jiesj gevonden De Pakistaanse ambassa deur in Tunesië werd in Rome aangehou den wegens het verhandelen van hasjiesj. De vice-consul van Columbia in New York werd aangehouden toen hij in het bezit was van ruim 30 pond zuivere cocaïne ter waarde van 5 miljoen dollar. Voorts was volgens het verslag met drie gevallen van inbeslagneming in Griekenland, Frankrijk en Duitsland 1500 kilo marihuana gemoeid. UTRECHT. Kruisverenigingen en zie kenfondsen willen de vergoeding voor in terne kraamzorg optrekken van 41 tot 49,30 per dag (max. tien dagen) en voor wijkkraamverzorging (eveneens tien da gen) van 161 tot 190,60. De minister moet de regeling nog goedkeuren. Deze bedragen komen neer op gemid deld 75 percent van de tarieven die de kraamcentra hun cliënten in rekening brengen. de KVP in de Tweede-Kamer, drs. Schmelzer, acht samenwerking met DS’70 in een vol gende regering niet bü voorbaat uitgesloten. Er zal echter eerst meer duidelijkheid moe ten komen ovei de politieke wensen van deze nieuwe party, met name over de ver laging van de belastingdruk en de terug dringing van overheidsuitgaven die DS’70 voorstaat. Drs. Schmelzer gelooft dat DS’70 bij vrij veel kiezers zal aanslaan, vooral bij oud-aanhangers van de PvdA, maar ook bij aanhangers van D’66 en VVD en in gerin gere mate bij christen-democratische kie zers. Hij verklaarde dat de KVP voor alle mi nisterposten kandidaten kan leveren, maar sloot niet uit dat aan dr. Drees Jr. bij de kabinetsformatie de portefeuille van Finan ciën toebedeeld zou kunnen worden. Het partijbestuur van de KVP heeft in middels gereageerd op de uitnodiging van D’66 voor een gesprek over mogelijke sa menwerking. De KVP vraagt D’66 echter, eerst opheldering te geven over haar doel stellingen op partijpolitiek terrein. Ook wil het KVP-bestuur weten in hoeverre het urgentieprogramma van de drie christelij ke partijen op staatrechtelijk gebied tege moet komt aan de eisen die D’66 stelt. Bij een bevredigend antwoord is de KVP tot een gesprek bereid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Zes statenleden uit Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, die zich hebben verenigd in een comité „Tolvrijmaking Haringvlietbrug”, gaan de besturen van de drie provincies vragen om gezamenlijk bij minister Bakker van Ver keer en Waterstaat aan te dringen op overname van de Haringvlietbrug door het rijk op 1 juli a.s. Het comité zegt er bij voorbaat vrijwel zeker van te zijn dat het verzoek door de drie provincies zal worden gehonoreerd. Het comité Tolvrijmaking Haringvliet brug kwam gistermiddag in Den Haag voor het eerst in de openbaarheid met de presentatie van een nota, waarin de argu menten voor vervroegde overneming van de Haringvlietbrug worden opgesomd. Hoofdargument is, dat het rijk dit jaar zelf een brug over het Haringvliet gereed had moeten hebben, omdat anders na de openstelling van de Volkerakdam een schakel had ontbroken in de verbinding tussen West-Brabant en de Randstad. Be cijferd wordt, dat de bouw van een brug DEN HAAG. Staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) heeft woensdag bevestigd dat voor scholen voor voortgezet onderwijs zeer uitvoerige inventarislijsten met normnrijzen voor meubilair zijn opgesteld. Daar in is onder meer benaald dat stoe len voor de amanuenses, de ver- nleegsterskamer, de dokterskamer, de administratiehulpen en de admi nistrateur respectievelijk 50,75 51, 81 en 127 mogen kosten. De bewindsman deed dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Laban (P.v.d.A.), die voorts wilde weten of op dit punt nog onderscheid wordt gemaakt voor scholen voor lager, middelbaar en hoger voortgezet onderwijs. Bij de keuze van de stoelen zijn uit sluitend zakelijke motieven aange houden. Voor wat betreft het middel baar en hoger algemeen voortgezet onderwijs wordt ten aanzien van ge noemde bedragen geen onderscheid gemaakt. De bedragen zijn niet van toepassing op het lager algemeen voortgezet onderwijs. Voor een juist begrip zij nog opge merkt, aldus de bewindsman, dat voor meubilaire inrichting van de scholen voor middelbaar en hoger algemeen voortgezet onderwijs norm bedragen per ruimte (bijvoorbeeld rectorkamer, leraarkamer, les- en vaklokalen enz.) worden gehanteerd. Het bevoegd gezag is vrij om met in achtneming van deze normbedragen per ruimte naar eigen keuze meubi lair aan te schaffen, waarbij het der halve niet gebonden is aan de prij zen noch aan de artikelen, die in de lijsten worden vermeld. over het Haringvliet het rijk op dit mo ment 70 tot 75 miljoen zal hebben gekost. Voor de overname van de bestaande brug hoeft het rijk slechts 41,2 miljoen gulden neer te tellen. „Een koopje”, aldus het comité, dat daarbij wijst op de mogelijk heid om de door de NV Brugverbinding Haringvliet (de nv die de tolbrug beheert en exploiteert) gesloten leningen over te nemen tegen de vastgestelde lage rente voet van 5 percent. Volgens de overeenkomst tussen het rijk en de NV is het rijk pas verplicht de brug over te nemen op 1 juli 1975. Bij de behandeling van de begroting van Ver keer en Waterstaat in december jl. maak te minister Bakker duidelijk, dat hij er niet over denkt van die datum af te wij ken. Door het comité wordt deze pertinente uitspraak van de minister ten zeerste be treurd, maar men gelooft niet dat de acie voor vervroegde overneming nu bij voor baat tot mislukken is gedoemd. Zeker als er veel medestanders komen, zal minister Bakker zich van de juistheid van de argu menten laten overtuigen, zo verwachten de comitéleden, D. J. Boot en mr. H. A. Maeijer (Noord-Brabant), C. F. van der Peijl en dr E.. J. Prins (Zeeland) en mevr, drs. M. Epema-Brugman en J. J. C. la Fleur (Zuid-Holland). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Lardinois van Landbouw en Visserij vermoedt dat er nieuwe hormoonpreparaten in de handel zyn welke ondanks het verbod worden toegediend aan kalveren. Deze nieuwe preparaten reageren niet op de eenvoudige Nederlandse controlemaatregelen. Italië heeft echter een nieuw en kostbaarder controlesysteem, waardoor enkele uit Ne derland in dat land geïmporteerde kalve ren als besmet werden aangemerkt. De bewindsman zei dit gisteravond in de Tweede Kamer naar aanleiding van vragen van de heer Tuynman (V.V.D.) over het feit dat bij steekproeven door Italiaanse instanties geïmporteerde kal veren waren aangetroffen die met hor moonpreparaten waren behandeld. Het Kamerlid vroeg een „optreden met grote kracht tegen deze mala fide prak tijken van enkelingen", die volgens hem grote schade berokkenden aan de Neder landse export. De minister antwoordde dat een duurder en beter controlesysteem voor ons land al in de maak is. koek had verondersteld, doch voor brom fietsen en invalidenwagens 0,17 en voor alle' overige motorrijtuigen, waaronder auto’s, 1,17 per jaar. De eerste jaren na de invoering van de wet aansprakelijkheidsverzekering mo torrijtuigen is bij de afwikkeling van schadegevallen achterstand ontstaan door aanloopmoeilijkheden, maar deze achter stand werd medio 1968 weggewerkt Kies de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die <past. Van 5 t/m 30 januari 1971. 3-maandskaart f 20.- echtpaar f 30.- jaarkaart f 50.- eehtpaar f 75.- Legitimatie en pasfoto vereist. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Doordat de meerder heid van de Tweede Kamer gistermid dag een amendement van de heer Wie gel (V.V.D.) aanvaardde, is in de voor gestelde grondwetswijziging opgenomen dat de leeftijd voor het passief kiesrecht (het recht om gekozen te worden) wordt gelijkgesteld met de meerjarigh ïidsleef- tijd. In het wijzigingsvoorstel van minis ter Beernink zou deze leeftijd gesteld worden op 21 jaar, op dit moment nog ge lijk aan de meerderjarigheidsleeftijd. Van verschillende zijden wordt er op aange drongen de meerderjarigheid reeds te la ten ingaan met 18 jaar, zodat het er in derdaad naar uitziet dat binnen ekele jaren deze leeftijdsgrens zal worden ver laagd. Voor leden van de provinciale Staten en Eerste Kamer geldt thans nog een minimumleeftijd van 25 jaar en voor leden van gemeenteraden en Tweede Ka mer van 23 jaar. Een amendement van de heer Van Thijn (P.v.d.A.) om nu reeds in net voor stel de leeftijdsgrens voor het passief kies recht op 18 jaar te stellen kreeg alleen de steun van de oppositiepartijen D’66, C.P.N., P.S.P, P.P.R. en P.v.d.A. Hoe wel mej. Goudsmit (D’66) tevoren nog opmerkte dat het amendement -Wiegel verder ging dar het amendement-Van Thijn, bleek toch de meerderheid meer te voelen voor het amendement van de heer Wiegel. Tegen dit voorstel stem den C.H.U., Boerenpartij, S.G.P., G.P.V., DS’70, D’66, de groep-Harmsen en de heer Westerterp (K.V.P.).

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2