BREUK IN GEMENEBEST VOORLOPIG VOORKOMEN van CDU zoekt uitweg uit crisis VAN DAG TOT DAG commentaar op actuele zaken Beloning voor opsporing Mengele uitgeloofd Reden tot wantrouwen DICK BARTELS 10% KORTING Italië gaat kinderarbeid bestrijden Fin wil Thant opvolgen Nyerere: „Apartheid en agressie zijn één" Britse argumenten achtergrond veroordeeld Vier Westduitsers Ex-concentratiekamparts verblijft waarschijnlijk in Paraguay Vliegtuigkapers in Duitsland wegens spionage voor DDR gepakt Indonesië laat V erkoopverbod op kruisbogen in Noord-Ierland 221 politieke gevangenen vrij 3 Or* DONDERDAG 21 JANUARI 1971 r e T egenstanders V olkswagenfabriek BONTMODEHUIS Speciaalzaak in pelterijen Zie ook onze uitverkoopetalage t ENKELE SHOWMODELLEN TOT 50% KORTING WAGENWEG 146 HAARLEM - TEL. 31 65 29 s r t s 5 t OP ALLE BONTARTIKELEN et (Van onze redacteur in Bonn) BONN Heel lang hebben West-Duitslands Christen-Democraten het gemakkelijk gehad. Adenauer was de alles overheersende (groot) vader figuur, die blindelings werd gevolgd. Erhard en Kiesinger hebben ge probeerd zijn rol over te nemen, maar faalden. Er is in christendemocra tische kring één man die „der Alte” althans in politieke kracht zou kunnen evenaren: Franz-Joséf Strauss. Tot genoegen van zeer velen zit Strauss echter als voorzitter van de Beierse zusterpartij CSU niet in de juiste organisatie om in aanmerking te kunnen komen voor het over nemen van de erfenis. SINGAPORE (Reuter en AP) Op de Gemenebestconferentie in Singa pore is voorlopig een crisis voorkomen. Er is besloten een defensie-studie- groep in te stellen op het probleem van de Britse wapenleveranties aan Zuid-Afrika te bespreken. Voorts zal Groot-Brittannië worden vrijgelaten zelf te beslissen over eventuele wapenleveranties. 2x/i jaar voor drie Hongaren Nieuw partijprogram V ernieuwing Half miljoen kinderen werkt in loondienst Strijd 9 ti r a 3- rf^V\A/\AA/VVV\/WWVVV^A/\AJ\A/VVV\A/W\ZVVWt/\/VV\AAAA/VW\AA/V\/VV\/V\A/\AA/V\A/VV\A/\AA/VVV\AAA/V\/WWVVV\/W\A/VVV, ADVERTENTIE I RAINER BARZEL 1 sen hebben dus vijf jaar gevangengeze ten om niets, zonder voorafgaand vonnis en met als enig motief dat zij communis ten waren. Het is nog de grote vraag of dat laatste voor alle gevangenen wel dui delijk en onmiskenbaar was vastgesteld, omdat het erg moeilijk lijkt de politieke overtuiging van merendeels primitieve mensen zonder noemenswaardige ontwik keling of scholing na te gaan. Een land waarin dergelijke grove ver krachtingen van menselijke rechten kun nen plaatshebben zonder dat er een haan naar kraait, moet een bewind hebben dat niet erg aantrekkelijk is voor vrijheids lievende en in westelijke patronen van democratie opgevoede mensen, die boven dien ook nog politiek het herstel van een historisch verraad eisen, namelijk de stip te uitvoering van een afspraak aangaande de federatieve vorm van de staat Indo nesië een afspraak die indertijd de re den was waarom het moederland het ver antwoord achtte, zich bij de onafhanke lijkheid van Indonesië neer te leggen. Ie m Doodstraf. De procureur-generaal van de Amerikaanse staat Pennsylvania, Fred Speaker, heeft verklaard, dat de dood straf in de staat is afgeschaft. Hij be toogde, dat dit een wrede en onmense lijke straf is, die volgens de Amerikaanse grondwet is verboden. 3 KARLSRUHE (DPA). In Goslar, vlak bij de grens met de DDR, zijn vier Westduitsers gearresteerd die al lange tijd voor de Oostduitse inlichtingendienst zouden hebben gewerkt. De twee mannen en twee vrouwen hadden militaire inlich tingen verzameld en deze over de radio naar hun opdrachtgever in de DDR door gegeven. n T el n re ië ;r u m >r 1- VVVW\AA7VV^AAAAA/\AAAA/W\A/V\AA/\AAA/VVW\AA/kAA/VW\A/VVVWWWV^AAAAAA^AA/V^VVWKAAAAAAAJVVWWVVV\AAA/S/WVV an ist n- en n- •in >rt r- ke e- 31 Neergestort. Een Mystère IV van de Franse luchtmacht is in de lucht ontploft en daarna neergestort in het dorp Segur- le-Chateau in midden-Frankrijk. De pi loot is bij het ongeluk omgekomen. TEL AVIV (Reuter). Een Israëlische organisatie voor actie tegen Duitse oor logsmisdadigers heeft gisteren een belo ning van 180.000 gulden uitgeloofd voor een ieder die de oorlogsmisdadiger Josef Mengele weet op te sporen en te arreste ren. Dit alles wordt heden ten dage in Ne derland gemakshalve verdrongen en er zit ook weinig anders op, maar het zou toch wel eens kunnen worden overdacht bij de beoordeling van de „lastige Zuidmo- lukkers, die geen kant uit willen en hun woede koelen op een bevriend staats hoofd, dat in Nederland gastvrij werd ontvangen.” MÜNCHEN (Rtr). Drie Hongaren zijn gisteren in München voor het kapen van een Roemeens passagiersvliegtuig in sep tember vorig jaar veroordeeld tot ieder twee-en-eenhalf jaar gevangenisstraf. Een vierde Hongaar kreeg een half jaar voor waardelijk. Zij dwongen op 14 september de gezag voerder van een straalvliegtuig van de Roemeense luchtvaartmaatschappij Tarom naar München te vliegen. In het toestel za ten, behalve de vier kapers, 78 passagiers en vijf bemanningsleden. Het maakte een vlucht van Boekarest naar Praag en werd gekaapt na een tussenlanding in Boedapest. Het viertal zei dat het om politieke re denen naar het Westen wilde. ■door het partijvolk wordt besproken, bijgeschaafd door het C.D.U.-bestuur en heeft zijn progressieve toon weer goeddeels verloren. Wellicht was dat noodzakelijk omdat een partij weinig nut heeft van een programma dat haar eigenlijk niet past. Bovendien dient de CDU rekening te houden met de nog conservatievere Beierse CSU, die wel iswaar een zelfstandige zusterpartij is, maar in het parlement onderdeel is van de gemeenschappelijke christen democratische fractie. erfenis volledig willen overnemen, dus zowel bondskanselier als partijleider willen worden. Dit geldt zeker voor Helmut Kohl, maar door het zolang mogelijk uitstellen van de beslissingen kunnen wellicht ook nog anderen naar voren komen. Voorts zal Kiesinger zichzelf altijd de beste blijven vinden en dus niet zo gemakkelijk te verdrij ven zijn, terwijl er in een partij die zó lang heeft geregeerd natuurlijk oud- ministers zijn die nieuwe kansen zullen grijpen. De meest prominente onder hen is de 60-jarige populaire Gerhard Schröder, die sinds de regeringswisse ling wat’terzijde het kruit droog houdt Tot diep in de nacht hebben de re geringsleiders en staatshoofden van de Gemenebestlanden vannacht gespro ken over het Britse plan Zuid-Afrika van wapens te voorzien, ’s Morgens om vier uur besloot men de vergade ring te schorsen. Op de foto: premier Edward Heath van Groot-Brittannië na afloop van het overleg in gesprek met een bode. Wereld is een aparte, in de dubbele be tekenis van het woord. De Apartheidswet- geving, waarop de gehele sociale en poli tieke structuur van de Unie steunt, maakt dit land tot een bolwerk van blanke su prematie en een symbool van westerse overheersing. Toch behoort Zuid-Afrika tot Afrika en is het een van de sterkste arsenalen van Afrikaanse potentie. Het land heeft zich, evenals Rhodesië, aan het Gemenebest onttrokken, maar is erin ge slaagd zich een eerbiedwaardige positie te veroveren in de rij van landen waar mee Engeland in eigen belang stevige verbindingen wil onderhouden. Dat En geland echter in onbaatzuchtige liefde voor het heil van de westerse beschaving wapens naar Zuid-Afrika stuurt om die beschaving te behoeden voor overweldi ging door het communisme, is een verhaal dat de overige Gemenebestlanden niet zonder scepticisme hebben aangehoord. Een breuk was op zeker moment acuut, maar de meeste Gemenebestlanden kun nen zich zo’n breuk moeilijk veroorloven zonder in eigen vlees te snijden. De mees te zijn nog niet toe aan een zelfstandige politiek en zeker niet aan een volwassen economie. De bewustwording in Afrika voltrekt zich langzaam en langs verschil lende wegen, waardoor een zekere een heid van denken en doen nog niet duide lijk bespeurbaar is. Voorlopig zal Enge land nog wel zijn gang kunnen gaan met Zuid-Afrika te helpen, de bestbewapende militaire macht in Afrika te blijven. (Van onze redacteur in Rome) ROME Recente statistieken hebben uitgemaakt dat in Italië een half miljoen kinderen onder de veertien jaar niet naar school gaan en in plaats daarvan in loon dienst zijn. Dit gebeurt ondanks het feit dat bö wet van 1967 nog eens uitdrukkelijk werd bepaald dat kinderen tot hun veer tiende op school dienen te blijven. De regering heeft nu bekendgemaakt dat extra streng zal worden opgetreden tegen overtreders van de wet. Werkgevers kun nen gestraft worden met een boete van meer dan duizend gulden. De meeste kin deren werken in cafés en restaurants in kleine winkeltjes en bedrijfjes en zelfs in de Siciliaanse zwavelmijnen. Het krachtig optreden van de regering doet enigszins komisch aan. Een van de oorzaken van de kinderarbeid is namelijk dat er eenvoudig geen scholen genoeg zijn. Het schoolprobleem behoort zelfs tot een van de ernstigste problemen van het land. Het is juist in de arme streken waar de ouders dolgraag zouden willen dat de kin deren zo snel mogelijk geld in het laatje brengen dat de scholen ontbreken die de jeugd van dit plan van de ouders had kun nen afhouden. In de grote steden behoren tot het ge wone straatbeeld de ravenzwarte jongetjes die met kleine presenteerblaadjes tussen het verkeer door laveren om de geachte clientèle ergens op de zoveelste etage een kopje espresso te gaan brengen, die nog niet eens twee kwartjes kost. Het falen van het regeringssysteem brengt met zich mee dat deze jeugd gedoemd is eveneens te fa len. Want op betere scholen kom je ook maar weer alleen met de introductie die deze categorie niet kan produceren. Het gevolg, namelijk dat de CDU in een leiderscrisis verkeert, ging zich na de verkiezingsnederlaag van 1969 sterk openbaren. Bovendien bleek toen dat het programma van de unie, na twintig jaar regeren, totaal versleten was. De CDU moest op de helling. Zondag begint in Dusseldorf een par tijcongres dat zich zal moeten uitspre ken over een gemoderniseerd partij programma. Vervolgens zal in het na jaar in Hamburg een congres worden gewijd aan de personele problemen. Gehoopt wordt dat de discussie van volgende week alle duidelijke aanwij zing geeft omtrent de toekomstige lei ding van de CDU. EEN ONTWERP voor het nieuwe partijprogramma heeft indertijd veel opzien gebaand. Met één slag scheen de unie een moderne partij te worden, voorstandster van een ingrijpende on derwijshervorming, van een flinke ma te aan medezeggenschap en van een buitenlandse politiek die de vraag zou rechtvaardigen waarom de christen democraten Willy Brandts „oost-poli- tiek” zo fanatiek bestrijden. Het ontwerp is echter, voordat het Opmerkelijk is dat in de commissie, be staande uit Australië, Canada, Engeland, India, Jamaica, Kenia, Maleisië en Nige ria, Tanzania en Zambia ontbreken twee landen die zich tot dusver het felst tegen de Britse plannen hadden gekeerd. Volgens sommige waarnemers zou dit kunnen betekenen dat de presidenten Nyerere en Kaoenda terugtrekking van hun landen uit het Gemenebest op het oog hebben, hoe het rapport van de studie groep ook uitvalt. In ieder geval heeft Engeland een voorlopig succes geboekt. Het „moment van de waarheid” is waar schijnlijk wel voor enkele maanden ver schoven. DE DEBATTEN over het program ma zullen volgende week van zon dag tot en met woensdag menings verschillen aan de dag brengen. De ru moerige jongeren bepleiten een ingrij pende vernieuwing. Zij zijn voorstander van het ontwerp in zijn oorspronkelijke vorm, dat werd samengesteld door Heinrich Köppler en Helmut KohL Laatstgenoemde, mi nister-president van Rijnland Paltz heeft zich kandidaat gesteld voor de opvolging van Kiesinger. Hij is (hoewe zelf geen progressieve, eerder een ge matigde politicus) daardoor de man van de vooruitstrevenden. De verzekering van premier Heath dat de wapens die Londen wil leveren nooit door Zuid-Afrika tegen negerstaten zul len worden gebruikt, wees hij van de hand met de woorden: „Die beloften van Zuid-Afrika zijn alleen maar bedoeld om tijd te rekken. Apartheid en agressie zijn één." Premier Heath stelde dat Engeland „zich ten volle rekenschap gevend van de HELSINKI. (AP). De Finse regering heeft vandaag onthuld, dat zij de andere Scandinavische landen heeft voorgesteld haar V.N.-ambassadeur, Max Jakobson te laten benoemen tot opvolger van Oe Thant als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Thant heeft eerder deze week gezegd, dat hij twee ambtstermijnen genoeg vindt. Jakobson is vorig jaar voorzitter van de Veiligheidsraad geweest. De president van Tanzania, Julius Nyerere, heeft gisteren de waarschuwing uitgesproken dat Britse militaire steun aan Zuid-Afrika „ons zal dwingen te rea geren” en het Gemenebest zal vernieti gen. Hij zei: „Het Britse besluit kan het Gemenebest breken.” door andere Gemenebest-leden geuite standpunten, zich het recht voorbehoudt de maatregelen te nemen die het noodza kelijk acht voor de uitvoering van zijn internationale defensiepolitiek, waarvan de faciliteten in Simonstown een belang rijk onderdeel vormen” en dat de Britse regering gebonden is de wettelijke verplichtingen jegens de Zuidafrikaanse regering op grond van de overeenkomsten van Simonstown desgevraagd na te ko men. Van Zuid-Afrika heeft Engeland de verzekering gekregen dat het „geen agres sieve bedoelingen heeft” en de Britse uit rusting „alleen voor defensiedoeleinden” zal gebruiken. De studiegroep zal zo snel mogelijk na overleg met de betrokken landen bijeen worden geroepen. Waarschijnlijk verga dert de groep eerst in Londen, maar daar over hebben de acht deelnemende landen het laatste woord. De directeur van het genoemde cen trum, dr. Toevia Friedman, deelde voorts mee, dat binnenkort een afvaardiging van zijn organisatie naar West-Duitsland gaat om daar met vertegenwoordigers van de regering en verscheidene industrieën te spreken over een schadevergoeding voor mensen die tijdens de Tweede Wereldoor log werden gedwongen in Duitsland te werken. Volgens hem waren dat er meer dan twee miljoen, van wie er slechts 200.000 de oorlog hebben overleefd. Tot dusver zijn alleen schadevergoedingsre- gelingen getroffen met grote maatschap pijen als Krupp, Telefunken, Siemens en I.G. Farben. Tientallen andere onderne mingen, zoals de Volkswagenfabrieken, hebben echter tot dusver niets betaald. Dr. Friedman deelde mee, dat er na de oorlog gegevens zijn verzameld over 250.000 nazi-oorlogsmisdadigers. Hiervan waren er niet meer dan 10.000 voor het gerecht gebracht. Tenslotte zijn er niet meer dan 400 veroordeeld tot straffen bo ven de drie jaar. Paraguay, Brazilië en Argentinië. Naar gelang de politieke situatie in deze lan den zich wijzigt, verandert hij van ver blijfplaats, aldus het schrijven van d« Westduitse president. Volgens hem zou een nieuw uitleveringsverzoek uit Bonn nutteloos zijn. BELFAST (AP). In Noord-Ierland mogen in sportwinkels geen kruisbogen meer worden verkocht. Gedurende het af gelopen weekeinde is met die wapens op Britse soldaten geschoten. Kruisbogen, een moderne versie van het middeleeuwse wapen, kunnen een formi dabel moordtuig zijn, waarmee men een mens op een afstand van honderd meter kan doden. DJAKARTA (Reuter). De Indonesi sche regering heeft 221 politieke gevan genen in Soerabaja op Oost-Java- vrijge laten, zo meldt het Indonesische pers bureau Antara. De vrijlating geschiedt in het kader van een politiek om die communisten vrij te laten, die niet rechtstreeks be trokken waren bij de mislukte staats greep van 1965. Mengele, die arts is geweest in het con centratiekamp Auschwitz, is na Martin Bormann de meest gezochte nazi-oorlogs- misdadiger. Hij zou op het ogenblik in Paraguay verblijven. De beloning is uitgeloofd door het in Haifa gevestigde documentatiecentrum inzake nazi-misdaden. Op een persconfe rentie werd een brief voorgelezen van de Westduitse president Heinemann, waarin deze liet weten dat Mengele de nationali teit van Paraguay bezit en dat de autori teiten van dat land geweigerd hebben hem uit te leveren of zelf te berechten. De voormalige kamparts verblijft in het moeilijk toegankelijke grensgebied van De Gemenebestconferentie in Singapore, heeft een wel zeer opportunistische op lossing voor de dreigende crisis tussen Groot-Brittannië en zijn partners gevon den. Zij heeft besloten tot instelling van een studiecommissie, die zich gedurende een halfjaar moet bezighouden met de analyse van de Britse argumenten tot wa penleveranties aan Zuid-Afrika. Een van de voornaamste overwegingen, die Engeland aanvoert om zijn wapen leveranties aan Zuid-Afrika te motiveren, is het dreigende Russische gevaar in de Indische Oceaan. Zuid-Afrika wordt door Engeland ten tonele gevoerd als de hoek steen van de westelijke verdediging tegen de groeiende Russische invloed, die door toeneming van vlootstrijdkrachten in de Indische Oceaan met de dag sterker wordt. Voor westelijke oren is dat een goed argument, maar de staten die nog deel uitmaken van het Britse Gemenebest zijn merendeels tamelijk ongevoelig voor de eeuwige prestigeslagen tussen het War schaupact en de NAVO, omdat zij gewik keld zijn in vraagstukken die op een heel ander terrein liggen dan de keuze tussen communisme of kapitalisme. De Afrikaan se herordening bijvoorbeeld, waarmee tal van Gemenebestlanden direct geconfron teerd worden, is een vraagstuk van de Der de Wereld, die in de eerste plaats een toneel van worsteling om economische en poli tieke zelfstandigheid van jonge landen is. De rol van Zuid-Afrika in deze Derde De Zuidmolukse „troebelen” in ons land hebben nog eens de aandacht geves tigd op de onverzoenlijke tegenstellingen tussen volken en volksgroepen binnen de Indonesische eenheidsstaat, tegenstellin gen die blijkens de reacties van de Zuid- molukkers niet verzacht zijn door de machtswisseling in Djakarta na het ver stoten van Soekarno. De Zuidmolukkers in ons land willen een zelfstandig en vrij Zuid-Molukken, een ideaal dat in Den Haag met een mee lijwekkend schouderophalen wordt weg- gewimpeld. Waarom willen die Zuidmo lukkers iets dat toch nooit te realiseren valt? En waarom gaan ze niet naar hun vaderland terug met een wat positiever instelling tegenover het bewind Soeharto, dat immers zo veel misstanden uit de periode Soekarno heeft gelenigd en zich zo vriendschappelijk opstelt tegenover het vroegere moederland? Hoe onvervulbaar het ideaal der Zuid molukkers ook is, hun gebrek aan ver trouwen in het bewind Soeharto kan moeilijk ongemotiveerd worden genoemd. Een simpel Reuter-bericht uit Djakarta meldt vandaag dat enkele honderden po litieke gevangenen zijn vrijgelaten van een „groep van duizenden communisten”. Deze hele groep zal mettertijd worden vrijgelaten, aldus Djakarta, „omdat zij niet rechtstreeks betrokken was bij de opstand van 1965.” Het is nu 1971 en deze duizenden men- Kiesinger is, zoals tot dusver gebrui kelijk, tegelijkertijd partijleider en kanselierskandidaat. De enige, di vindt dat hij moet worden gehandhaafd, is de 66-jarige oud-kanselier zelf. Als kanselierskandidaat. De enige, die vindt vanzelfsprekend nu ook de oppositie leider moeten zijn. Daar is geen spra ke van. De oppositie wordt aangevoerd door Rainer Barzel, leider van de fractie in de Bondsdag, de Westduit se Tweede Kamer. Barzel is een con servatief, die zich gesteund weet door de machtige Strauss. Er is veel gespeculeerd dat uitein delijk Kohl (40 jaar oud) Kiesinger wel zal opvolgen als CDU-voorzitter en de 45-jarige Barzel als kandidaat voor het bondskanselierschap. Barzel zelf heeft getracht nu al een beslissing te forceren. Het is zijn wens dat de Bondsdagfractie de toekomstige tegen stander van Willy Brandt aanwijst. Zijn benoeming zou in dat geval prak tisch vast staan. KIESINGER, Kohl en vooral ook weer de jongeren willen daar niet van horen. De partij en niet de fractie moet de grote beslissingen nemen en de partij heeft de tijd tussen Dussel dorf en Hamburg hard nodig, want de verhoudingen zijn nog verre van dui delijk. Voor de progressieven speelt daarbij zeker een rol dat intussen de ster van Helmut Kohl verder zou kun nen rijzen, terwijl een heel grote groep er bovendien van overtuigd is dat de regering-Brandt het wel volledig moet hebben verprutst voordat de CDU met de arrogante, kille Barzel verkiezin gen kan winnen. De strijd is interessant, omdat de ambitieuze politici in feite Adenauer’s WW- I X

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3