Wie van de drie? in Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond WIJNIA ZORGT VOOR SCHAATSERS ALS VOOR ZIJN STAMBOEKVEE van Wereldrecord Drie totowinnaars voor Tsjisjova Bartelsman terug bij De Dolfijn Russen zijn er Dè baan Schoolmeester Bliksemcarrière Schaapjes Ander systeem Kwalificatietoernooi Olympische Spelen Solanes verongelukt lal ia VRIJDAG 22 JANUARI 1971 Eindklassement 10.000 m 1500 m Pers, records 500 m 5000 m Naam Land Plaats Tyd Plaats Punten Plaats Tjjd Tjjd Plaats Tijd Plaats Ard Schenk (Nederland) Kees Verkerk (Nederland) Goeran Claeson (Zweden) Jan Bols (Nederland) Magne Thomassen (Noorwegen) Dag Fornaess (Noorwegen) Per W. Guttormsen (Noorwegen) Sten Stensen (Noorwegen) Gerd Zimmerman (W.-Duitsland) Oerjan Sandler (Zweden) Eddy Verheyen (Nederland) Roar Groenvold (Noorwegen) Peter Nottet (Nederland) Kimmo Koshinen (Finland) Valeri Troitskii (Rusland) Aleksander Chekulaev (Rusland) Raimo Hietala (Finland) Goeran Johansson (Zweden) twee het 38,9 1.58,7 39,9 1.58,9 39,9 2.00,1 40,3 2.02,0 40.9 2.04,1 40.9 2.04.0 39,8 2.02,5 39.78 2.04,0 41,2 2.04.2 41,4 2.04.6 39.6 2.04.6 40,6 2.04.9 40,67 2.03.6 42,39 2.09.4 38,9 2.03,8 40,63 2.06,2 41,0 2.06,7 500—5000 1500—10.000 7.21.9 15 33,0 7.17.0 15.22.5 7.14,7 15.11,1 7.18.6 15.27,5 7.21,6 15.23.3 7.22,5 15.20.6 7.22,3 15.23,3 7.22,6 15.23,8 7.22,1 15.39.4 7.14,9 15.13.7 7.21,8 15.32.1 7.25,3 15.48,1 7.49,2 16.00.6 7.35.5 15.54,6 7.44.3 16 17,2 CERVINA. De Spaanse bobsleeër Solanes is gisteren dodelijk verongelukt toen de remmen van zijn slee weigerden en hij met zijn mederijder. Baturone, die bekken en neus brak, uit de bocht vloog. De slee werd totaal vernietigd. 40,8 2.03.6 7.25,5 15 33.9 7.36,7 15.54.6 7.13,2 15.03,6 schikte Visser zich op voorwaarde dat hij eerst met Elly mocht spreken. Dat mocht en Klaas stemde in met het voor stel van de t.c. Natuurlijk komt er nog wel eens wat voor. Atje Keulen Deelstra bijvoorbeeld klaagde na de jongste Nederlandse kam pioenschappen, dat zij van de KNSB niet mee mocht met Klaas Visser naar Inzell. Zij wilde in het najaar haar vakantie op nemen en twee weken optrekken met haar ex-trainer. Wijnia: „Sociaal-maatschappeljjke be geleiding is duidelijk mede een taak voor de bond. We zullen in de toekomst die hulp moeten uitbreiden, als ik o’.jvoor- beeld denk aan de vergoeding, die de se- lectieploegen ontvangen dan west ik te gelijkertijd, dat de Noren meer krijgen en de Zweden veel meer”. (Wijnia trok LENINGRAD. Nadesja Tsjisjova (Rus land) heeft tijdens indoor atletiekwedstrij den in het sportpaleis van Leningrad het indoor wereldrecord kogelstoten verbeterd en gebracht op 18,62 meter Het oude record stond met 18,60 meter reeds op haar naam. Nadesja Tsjisjova is met 20,43 meter ook wereldrecordhoudster op buiten banen. Dat brengt Wijnia op de verhouding Visser-Broekman. Twee trainers, die het verleden jaar mede door de revolu tie, die de meisjes van Visser door hun prestaties tijdens de Nederlandse kam pioenschappen tot stand brachten ru zie kregen. „Visser is een goeie trainer. Ik heb me duidelijk achter hem opge steld. Ik heb veel met Visser gesproken. Ik heb hem eerlijk en open gezegd waar op de zaken stonden. Visser heeft dat genomen Over Broekman zegt Wij nia weinig. Hij stapt graag van het onder werp af om zijn zienswijze op de trai ning in de toekomst te geven. „Als ik nog in de technische commissie zit na negentientweeënzeventig, ben ik van plan voor te stellen het systeem te veranderen. Ik wil naar decentralisatie toe. Dan hoeven de jongens en de meisjes niet meer zo ver te reizen. Eén toptrai- ner moet over het geheel de scepter zwaaien. Zo zie ik de toekomst. De stap lijkt me noodzakeliik omdat we naar een enorme topverbreding toegroeien. Het zal moeilijk zijn al die talenten een kans te geven”. Bij die ontwikkeling zullen de Neder landse kunstijsbanen een voorname rol spelen. Naast de bestaande pistes wil men nog meer banen aanleggen. In Haar lem. in Alkmaar, in Den Haag enzovoort, enzovoort. Wijnia: „Economisch gezien hebben we genoeg ijsbanen. Maar natuurlijk is het fijn als autoriteiten het te verwachten verlies willen dragen. De KNSB komt zo goedkoop aan zijn talent. Er kunnen na tuurlijk ook te veel banen komen. In het algemeen zou ik willen adviseren in ieder geval een iishockevhal te realiseren. Ijs hockey heeft toekomst. Het trekt publiek Heerenveen biivoorbeeld heeft een twee de klas club, ondanks bet feit dat geen top-ijshockey te zien is, zit de hal tij dens elke wedstrijd propvol...” Onder Wijnia en onder het bewind van KNSB-directeur Comello wordt veel aan dacht besteed aan de sociale begeleiding van de'topsporter. Na daarna glimlachend te hebben vastgesteld, dat met het oog op de E.K. in Heerenveen speciaal een ge weer is aangeschaft om de officials te weren van de baan, bevestigde Co mello nog eens het bekende feit dat de KNSB nog geen baan heeft aange wezen waar in het vervolg de grote wedstrijden van de schaatsenrijders- bond kunnen worden gehouden. Comello: „Wij adviseren groepen, die naar ons toe komen en zeggen: wij willen in onze gemeente een ijs baan. Wij wijzen ze op de kosten, op de resultaten van de andere banen, op de ligging ook van de reeds bestaan de ijspistes ten opzichte van de nieuw aan te leggen baan. Het gebeurt, dat men toch tegen ons advies ingaat en zegt: we zetten door Wie zijn wij? We kunnen het hen niet verbieden „Het bestuur van de KNSB heeft zich daarom nog niet op een wedstrijdbaan vastgeprikt”. Een jammerlijke zaak, want door zo’n besluit zouden toestanden als in Amsterdam zijn voorgekomen, niet meer gebeuren. Bovendien zou het aanzienlijk goedkoper en dus nog lu cratiever worden voor de KNSB om wedstrijden te organiseren. Voor de opbouw en huur van extra-tribunes is de organisatie van de Europese kam pioenschappen bijvoorbeeld twee a drie ton kwijt. Geld, dat men zich had kunnen besparen als er al een wedstrijdbaan was aangewezen en daar ook voldoende voorzieningen wa ren getroffen om het publiek op te vangen. Nu houdt de bond ongeveer honderdduizend gulden over van het kleine miljoen (negenhonderdduizend plus vijfenzeventigduizend aan televi sierechten) dat de EK in Heerenveen opbrengen. Geld, dat besteed zat wor den aan de training van seleztieploe- de vergoedingen al op van vijf tot vijftien gulden per dag). „Dat moet gebeuren zonder da* het idealisme voor de sport verloren gaat Ik wil geen staatsamateurs, maar ik ge loof wel dat een sponsorship mals de KNVB dat kent voor het Nederlands elf tal ook voor onze twee selecti «ploegen mogelijk zal zijn.” Ja Wijnia zorgt goed voor zijn schaapjes. JOHN DRIESKENS. Wijnia (alle Hollanders noemen hem ten onrechte Wienia) maakte een bliksem carrière. In zestig deed hij zijn intrede AMSTERDAM. Joop Bartelsman is weer terug als trainer bij de zwemvereni ging De Dolfijn in Amsterdam. Enkele weken had Bartelsman, die onder anderen Bob Schoutsen coachte, naar aanleiding van diepgaande meningsverschillen met het bestuur, zijn functie ter beschikking gesteld. Het bestuur en de trainer hebben elkaar echter weer gevonden en de tegen stelling is uit de weg geruimd. Wijnia recht toe recht aan: „Laten we het eerlijk stellen. Het ging Atje niet om een vakantie, maar om Klaas Visser. Zij wilde onder hem trainen. Ik vind het niet leuk dat ze de zaken verdraaide. Atje vergeet, dat ze naast de vele rech ten die ze als schaatsten heeft (ze krijgt de gehele zomer de gelegenheid om on der goede leiding te trainen, vervolgens wordt ze op het ijs begeleid. Ze krijgt vergoedingen etcetera) zij ook plichten heeft. Als je zoals zij graag al die faci liteiten wilt aanvaarden moet ze ook be grip opbrengen voor die verplichtingen. Eén van die verplichtingen is trainen on der een door de KNSB aangewezen trai ner.” A.: AMSTERDAM. Met ploegleider Blinov en coach Koedriavtsev zijn gistermiddag tijdens de invasie van schaatsenrijders uit alle windrichtingen ook de twee Russische deelnemers aan het Europese kampioen schap, Tsjekoeljajev en Matvejev op Schiphol aangekomen. Dat de Russische deelnemers niet maan dag in Nederland zijn gekomen, zoals blijkbaar werd verwacht door de organi satie in Heerenveen, kwam doordat er enige tijd nodig is om van Alma Ata naar Moskou te reizen Comello speelde van de week tij dens de in het restaurant van de Hee- renveense ijsbaan gehouden perscon ferentie schoolmeester. Na vastge steld te hebben, dat de betreffende vraag eigenlijk buiten de orde was, omdat’ie niks te maken had met de aanstaande Europese kampioenschap pen, zei hij zalvend: „U weet dat we een bepaald gedragspatroon hebben. We stellen: je zult eerst moeten be wijzen dat je de organisatie aankunt. We hebben daarvoor een cyclus Zo’n baan krijgt eerst jeugdkampioenschap pen dan Neaerlandse kampioenschap pen en dan kleine en vervolgend gro te internationale evenementen. Voor wat Amsterdam betreft kan ik uw vraag niet beantwoorden. Amsterdam zal wel geleerd hebben van ie kritiek die in de kranten te lezen stond. Voorlopig heeft de hoofdstad de Ne derlandse kampioenschappen jehad en de KNSB weet nog niet wanneer na de Europese Kampioenschappen Ne derland weer een internationaal duel toegewezen krijgt (Van onze sportredactie) BOLSWARD De voorzitter van de technische commissie van de Ko ninklijke Nederlandse Schaatsen rijders Bond W. S. Wijnia is veefok ker. Zijn beesten zijn van de beste kwaliteit. Het is stamboekvee. Mis schien is dat de reden waarom het zo rustig is binnen de bond. Zelfs een van huis uit opstandige ziel als Klaas Visser werd de veilige, warme stal van de KNSB binnengeloodst. Zijn klagend geloei, dat het vorige jaar de damestrainer Kees Broekman zo hin derde is verstomd. En ook de leden van de kernploeg, die vroeger tijdens het seizoen zeker goed waren voor één uitbundige rel, houden zich naar omstandigheden kalm. (Van onze sportredactie) HEERENVEEN. De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond heeft nog geen beslissing genomen. Haar directeur, de glad pratende W. Comello hield deze week de kerk in het midden toen hem tijdens een pers conferentie werd gevraagd of Amster dam in de toekomst niet meer in aan merking komt voor organisatie van kampioenschappen van meer dan pro vinciale betekenis. Dit uiteraard naar aanleiding van de flater, die de ijsbaan Amsterdam en kele weken geleden beging tijdens de Nederlandse kampioenschappen hard rijden op de schaats. De organisatie liet buiten het vriezen van de baan bijna alles te wensen over. Op en om het parcours was een te grote be wegingsvrijheid mogelijk, zodat zelfs de kleinste official in staat was het ijs te betreden, van welke gelegenheid veel gebruik werd gemaakt. Rond de coaches was het een drukte jan be lang. De rijders met name ex-Ne- derlands kampioen Ard Schenk klaag de hadden de grootste moeite hun trainers langs de kant te ontdekken. De door al die vuile official-voeten vie ze baan had het nog vers in het ge heugen liggende bramenincident tot gevolg. Het duel op de tienduizend me ter tussen Jan Bols en Ard Schenk werd een drama omdat Schenk bra men in zijn schaatsen kreeg en hij het Nederlands kampioenschap verspeel de, terwijl Bols meer dan twintig se conden op Schenk moest goed maken. Dat was nog niet alles. Een ondeug delijke controle maakte het mogelijk, dat het publiek de perstribune bezette, terwijl een slordige planning lange rijen gegadigden voor de schaarse vuil witte toiletten schiep De organisato ren hadden kennelijk wel berekend, dat enkele duizenden toeschouwers en een harde verkoopmethode een gevul de geldbuidel voor de venters zou be tekenen en dus een hoge pachtsom mogelijk maakte, maar er zich ken nelijk geen rekenschap van gegeven, dat die koek koffie, cognac, oliebol len en snert ook andere effecten te weeg zou brengen. In het hotel De Wijnberg te Bols- ward vouwt Wierd Wijnia achter de koffie zijn eeltige handen uiteen als hij zegt: „De selectieploeg is een ver zameling raspaardjes. Het is heel moeilijk om ze de rust te geven, die ze nodig heeft om prestaties te le veren. En het moeilijkst is misschien nog wel ze tot eenheid te dwingen. Dat is noodzakelijk, want daarvan is het succes afhankelijk. Ard Schenk gaf dat na de twee landenwedstrijd tegen Noorwegen toe. Hij zei: „De stemming in de ploeg was goed. Dat inspireert je DEN HAAG De cijfers van sporttoto nummer 27 zijn Aantal deelnemers: 728.508 Bruto inleg: f 1.564.872,30. Prijzenbedrag 704.192,53 Eerste prijs 246 467,39. Er waren drie meldingen met 13 goed. Per kolom f 82.155,80. 2e prijs: a 176 048.13 159 meldingen, uit kering 1.107, 3e prijs: 246 467,39 2694 meldingen, uit kering f 91,50. Extra prijs: f 35.209,62. 134 meldingen, De banen, die in aanmerking ko men voor het predikaat dé Nederland se wedstrijdbaan zijn Heerenveen, Deventer en in mindere mate de jeugdkampioenschappen zijn er een succes geworden, maar meer is nog niet bewezen Eindhoven. Ongetwij feld heeft Deventer als de meest cen traal gelegen baan met een tits reken de accommodatie de beste papieren. Heerenveen beroemt zich er voor de Europese Kampioenschappen welis waar op het grootste schaatsevement dat ooit is georganiseerd, binnen haar gemeentegrenzen te hebben, maar het moet zich in de vreemdste bochten wringen om de dertigduizend mensen te ontvangen. Heerenveen heeft niet meer dan twintigduizend 'nwoners. De toevoerwegen zijn in het geheel niet berekend op een zo massale toe vloed als in dit weekend het geval zal zijn. De KNSB adviseert daarom het publiek gebruik te maken van de trein. Een advies dat overigens ook moeilijkheden met zich meebrengt .Plaatseliik politiechef Metzlar zei over het speciaal zoor het ijsstadion aan gelegde rtation: ,,Het is maar klein De perronnetjes zijn smal. Er is extra politiepersoneel ingezet om ie vloed daar in goede banen te leiden Deson danks moet ik vragen of men erg voorzichtig wil zijn anders gebeuren er ongelukken. Aan de KNSB de keus. Wie van de drie. Ard Schenk met een van zijn concurrenten Dag Fornaess. Enkele voorbeelden: Peter Nottet kon door de KNSB vroeger examen doen. An ders had hij tijdens de Europese kam pioenschappen een proeve van bekwaam heid moeten afleggen. Militair Ronnie Nooitgedagt werd van een voor de spieren van een schaatser moordende wachtpost afgepraat. Jan Bols, die geen papieren had, kreeg door de bond uitstel tot negentientweeën zeventig om de voor het drijven van een sportzaak benodigde diploma’s te ver garen. Ondertussen mag hij middenstan der spelen. Hoofdonderwijzer Eddy Ver heyen kreeg extra-vakantie om op de schaatsbaan te excelleren. als bestuurslid van een ijsvereniging. Na tien jaar bekleedt hij een van de in vloedrijkste posities binnen de KNSB. „De technische commissie is een ad viescollege”, omschrijft Wijnia. „Ze zweeft ergens tussen trainer, dagelijks be stuur en directeur in. Ze heeft in feite niets te zeggen, terwijl iedereen tegen haar aan kan trappen”. Van dat „recht” werd in het verleden druk gebruik gemaakt. Was een schaat ser door selectiewedstrijden tussen de wal en het schip terecht gekomen en mocht de knaap niet mee naar het buitenland, dan had de technische commissie het ge daan. Onder Wijnia komen dergelijke toestan den steeds minder voor. Na de Neder landse kampioenschappen loste, hij een soortgelijk probleem bijna geluidloos op. Elly v. d. Brom miste op 'n haar na de se lectieploeg. Omdat het zonde is een zo jong talent weg te gooien adviseerde de t.c. Elly op te nemen in de jeugdploeg. Trainer Klaas Visser spartelde tegen. Op de gang achter de kantoren van de Jaap Edenbaan stond hij broedend te wachten op de dingen die zouden komen. Bij voor baat deelde hij mee, dat hij er tegen was. „De jeugdploeg is immers bedoeld voor jong talent. Het team moet niet te groot wordenEenmaal bin nen Wijnia vertelde het glimlachend ZÜRICH. Eind 1971 zullen ae Zuidamerikaanse deelnemers aan Olympisch voetbaltoernooi voor München bekend zijn De voetbalbonden hebben zich accoord verklaard met het ontwerp voor de kwalificatiewedstrijden De eer ste ronde word' in november van dit jaar in twee troepen verspeeld, ‘n iedere groef zitten vij1 landen. De wedstrijden worden in Columbia gespeeld.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 21