Ondanks accentverschillen basis voor samenwerking Bestuur bisdom aanvaardt dr. Simonis CHU-commissie: Haal soft-drugs uit criminele sfeer Regeling ontworpen voor Rotterdamse universiteit Koningin onverwacht op bezoek in flat Twee mannen wegens moord aangehouden „Volkstelling belangrijk” taÉB rJ Mr HET HOGE DUIN NVV: Driftig boenen in Groeneveen Dierenarts maakt VERKEERSPLAN VOOR UTRECHT Chinese vrouw Kardinaal Alfrink Economische Hogeschool houdt zekere autonomie Nu bekeuringen op kienavond D’66 Inspraak burgerij bij stadssanering Tuchtmaatregel tegen Pharetra blijft uit Medezeggenschap gemeentepersoneel Acht jaar voor moord op vrouw doodgestoken hondenparfum bij de paus WO 2 VRIJDAG 22 JANUARI 1971 In Rotterdam In Amsterdam In Nijmegen - door ex-echtgenoot - Schok Oecumene ^^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAfVWVVVVVVWVWVWVVVWVVWVVVVVVWVVWVtAAAAAAAAAAAAAAAAAAA^ Mr. Imkamp wordt bekeurd. Koningin Juliana kijkt uit over de Bijlmermeer. DR. SIMONIS (Van onze Amsterdamse redactie) ADVERTENTIE ^0E GEZELLIGE SPECIALITEITEHRESTAURANTS VAN HET DIRK VAN OEN BROEK-CONCERNjy Het rapport van deze commissie zal 1 1 i 1 t i (Van onze correspondent) •nook: "DIRCK DIRCKZ" - AMSTERDAM-W. Bilderdijkstraat 106 - tel. 020-183176 -HET RECHTHUIS" - UITHOORN a/d Amstel-Schans 32 - tel02975-1380 WIJK AAN ZEE - 40 meter boven zee Rijkert Aertszweg 50 - tel. 02517-322 Oudste. In Jordanië is Chalaf Boeraimi overleden. Hij was naar men zegt 131 jaar oud en de oudste man van het land. In de Kinkerbuurt kwam de ko ningin op bezoek bij „opoe” Van Lent, die haar hier op pantoffels uitgeleide doet. i 1 1 i 1 1 i hotel - café - restaurant ROTTERDAM Ter afsluiting van hun lang beraad met de nieuwe bisschop van Rotterdam hebben de drie leden van het diocesaan be stuurscollege opening van zaken ge geven. Zij doen dit in een brief aan mgr. Simonis, die in antwoord daar op zijn vertrouwen heeft uitgespro ken in het diocesaan bestuurscollege en de leden ervan gevraagd, verder onder zijn voorzitterschap voort te werken. Het college is bereid aan dit verzoek te voldoen en met de bis schop „in eerlijke gezindheid” samen te werken. pen, bestudeert. Daarnaast zal aan de in terfaculteit een afdeling algemene weten schappen worden verbonden. Ook de aanbeveling voor de benoeming van hoogleraren en lectoren wijkt in het voorontwerp af van de wettelijke regelin gen. Een vaste commissie van een facul teitsraad, gevormd door de leden die tot het wetenschappelijk personeel in vaste dienst behoren, brengt aan het college van bestuur aanbevelingen uit. UTRECHT. Op het doorgaand ver keer uit de binnenstad te weren hebben B. en W. van Utrecht een omvangrijk plan bekend gemaakt dat het verkeer voor een deel via de singels gaat leiden. Nog dit jaar hoopt men te kunnen beginnen met de vereiste werkzaamheden, die één tot twee jaar zullen gaan duren en inclu sief grondverwerving en aanleg van rio lering 12 miljoen gulden gaan kosten. AMSTERDAM. Het tuchtcollege van de Vrije Universiteit in Amsterdam zal geen maatregelen nemen tegen de redac tie van het V.U.-studentenblad Pharetra. De persdienst van het Bisdom Rotter dam -deelt in een donderdagavond uitge geven communiqué mee, dat dr. Simonis het inzicht vap het bestuurscollege en het tot nu toe gevoerde beleid langdurig over wogen heeft. Daaruit, alsook uit de ge voerde besprekingen, is duidelijk gewor den dat er bepaalde accentverschillen in denken liggen. Niettemin acht dr. Simo nis een basis aanwezig om zijn verzoek aan hen het handhaven om onder zijn voorzitterschap het diocesaan bestuurs college van Rotterdam te vormen. Deze basis is gelegen in hun inzet voor het diocees en in hun deskundigheid. Een wederzijds vertrouwen in elkaar moge de garantie vormen om met behoud van de eigen verantwoordelijkheid van de bis schop tot een zo collegiaal mogelijke sa menwerking te komen. De nieuwe bis schop dankt het bestuurscollege voor de vele diensten hem in deze moeilijke be ginperiode bewezen en voor hun bereid heid om aan zijn verzoek te voldoen, al dus het communiqué van het bisdom Rot terdam. BEEK. Donderdagavond is m Beet (Zuid-Limburg) wegens overtreding van de wet op de kansspelen eindelijk pro- ces-verbaal opgemaakt tegen het Tweede- Kamerlid mr. dr. M. Imkamp van D’66, die een proefproces wil uitlokken om te komen tot vrij kienen. Met het oog daar op organiseerde D’66 donderdagavond een kienbijeenkomst, die bewust niet vol gens de wettelijke voorschriften werd gehouden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Rotterdamse ge meenteraad heeft besloten een medezeg genschapscommissie voor het gemeente personeel in te stellen. Er is gekozen voor een vorm waarin aan alle ambtenaren, ook de ongeorganiseer den, het actief kiesrecht wordt toegekend. Het passief kiesrecht blijft voorlopig voor behouden aan georganiseerde ambtenaren. Een enquête onder de voor 70 tot 80 pet. georganiseerde Rotterdamse gemeenteamb tenaren had uitgewezen dat zich een grote meerderheid uitsprak voor het toekennen van beide vormen van kiesrecht ook aan niet-georganiseerden. Een desbetreffend amendement was door de wethouder van personeelszaken ontraden, omdat het kon leiden tot schorsing van het raadsbesluit. Het ministerie van Binnenlandse Zaken is namelijk tegen het verlenen van passief kiesrecht aan ongeorganiseerden, voorna melijk op formele gronden. In de Ambte narenwet zijn namelijk alleen de vakorga nisaties als vertegenwoordigende partij ge accepteerd. besproken worden op de zaterdag te houden unieraadsvergadering, in welke bijeenkomst tevens het bejaardenbeleid aan de orde zal worden gesteld. In een ontwerp-resolutie wordt uitgesproken, dat overgegaan zou moeten worden tot de instelling van een raad voor het be jaardenbeleid, eventueel voorlopig in de vorm van een staatscommissie met een permanente opdracht. DEN HAAG. Het gerechtshof in Den Haag heeft een 60-jarige inwoner van Dordrecht wegens het medeplegen van moord veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht jaar. Hij heeft samen met een vriend zijn 46-jarige echtgenote om het leven gebracht.. Zij hadden de vrouw, die op familie bezoek was geweest, aan het station af gehaald, haar in de auto met een ijze ren staaf op het hoofd geslagen en haar daarna in de Merwede onder water ge houden. De rechtbank in Dordrecht had beide mannen tot acht jaar gevangenisstraf veroordeeld. vervullen op basis van een premiestel sel. Alle studerenden van 18 jaar en ou der dienen, naar de mening van de com missie, in aanmerking te komen voor een rentedragende studielening. De C.H.- commissie is voorts van oordeel, dat op alle scholen van voortgezet onderwijs schoolraden dienen te worden ingesteld, waarin leerlingen inspraak krijgen. In het noordelijk deel van de Utrechtse binnenstad liggen twee belangrijke ver keersaders, één voor het oost-west, en een voor het west-oost verkeer. De voorgeno men werkzaamheden zijn bedoeld om het oost-west verkeer (behalve openbaar ver voer, taxi’s, bromfietsen en fietsen) de doorgang te beletten. Omdat het gemeen tebestuur van de regering geen toestem ming heeft gekregen de singels om de binnenstad geheel te dempen, wordt nog gezocht naar een definitieve oplossing voor een rondweg om de binnenstad. Men is daarvoor gedwongen een tracé te kie zen dwars door een woonwijk. Voor de uitvoering is het noodzakelijk 630 wonin gen, 125 bedrijven en drie scholen te slo pen en wat overeind blijft, aan te pas sen. Daarom is dat plan op de lange baan geschoven. De regering heeft me dewerking toegezegd bij de nu aangekon- digde tijdelijke oplossing langs de singels, waarbij een deel van het water tijdelijk mag worden overkluisd. De gemeente Utrecht verwacht dat deze „semi-perma- nente” oplossing langs de singels een lange reeks van jaren zal moeten worden gebruikt. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. De moord op de 56- Jarige J. Meeuwis in Amsterdam is zeer snel opgelost. De Amsterdamse re cherche heeft gisteravond twee jonge mannen van 18 en 25 jaar aangehouden, die ervan werden verdacht Meeuwis van het leven te hebben beroofd en een radio en een platenspeler uit zijn huis te heb ben ontvreemd. Het tweetal werd donderdagavond op een perron van het Centraal Station in Amsterdam aangehouden. In de slaapkamer hadden de daders een papiertje achtergelaten met de niet geheel foutloze tekst: „De groete aan de inspecteur van de moorbrigade”. Op de deur van de slaapkamer was „De killer” geschreven. Bij hun verhoor hebben beiden een bekentenis afgelegd. Hun motief is inder daad roof geweest. DEN HAAG. Naar de mening van de C.H.U.-commissie „De Unie en de jonge kiezer” dient het gebruik van soft drugs uit de criminele sfeer gehaald te worden. Bestrijding van dit gebruik zal men meer moeten zoeken in eerlijke voorlichting, betere begeleiding en min der in bestraffing, aldus deze commissie. UTRECHT. Het Nederlands Verbond van Vakverenigingen acht de komende volkstelling van groot nut. „Wanneer men een remedie wenst voor de kwalen van deze maatschappij moet men toch ook over de noodzakelijke ge gevens beschikken”, oordeelt het NVV in zijn officieel orgaan „De Vakbeweging”. Die gegevens zijn zonder volkstelling niet te verkrijgen. Het NW denkt daarbij met name aan zaken als de inkomenspositie der bejaar den, woningnood en woontoestanden, onderwijsbehoeften en werkgelegenheid. Het NW vindt niet, dat er gegronde reden is te vrezen dat de bij de volkstelling ver zamelde gegevens zodanig zullen worden gebruikt dat burgers erdoor worden be nadeeld. Het rapport bevat een pleidooi voor de opstelling van een tien-jarenplan voor het georganiseerde jeugd- en jongeren werk, de jeugdsport, voor de jongeren trefcentra en de vrijetijdscentra. De des betreffende begrotingsposten zouden, naar het oordeel van de commissie, jaar lijks met twintig miljoen gulden moeten worden verhoogd. In het rapport wordt ook aangedron- LEIDSCHENDAM. De 27-jarige in Leidschendam wonende Chinese vrouw Mei Li Szu is donderdagavond omstreeks acht uur door messteken om het leven gebracht. De vrouw werd een aantal malen met een lang slagersmes gestoken door haar ex-echtgenoot, een 55-jarige in Leiden wo nende Chinees. De steekpartij speelde zich af in en voor het Chinese restaurant „China”, waar de vrouw werkte en woonde. Zij volgde op een heftige woordenwisseling. Over het motief van de man is nog niets bekend. In de brief aan dr. Simonis schrijft het diocesaan bestuurscollege onder meer: „Uw benoeming tot bisschop van Rotter dam is voor velen een schok geweest en voor allen een pijnlijke verduidelijking van de tegenstellingen in de kerk. De schok werd aanleiding tot instemming en protest. Bij de instemming hebben wij de eerbied voor de paus, de zorg om de band met de wereldkerk en de onrust om een mogelijk verlies van belangrijke waarden verstaan. Wij willen stellen, dat het protest ons op verschillende punten gerechtvaardigd en juist leek. Uw benoe ming werd door velen gezien als een te ken van wantrouwen of afkeuring van het kerkelijk gebeuren in Nederland en van het beleid dat uw voorganger en het Nederlandse episcopaat hebben gevolgd. Dit geschiedde zonder enige uitleg of ver klaring. Wij hebben dit diep betreurd. Toen de bisschoppen vervolgens om over leg vroegen met de paus, werd hun dui delijk gemaakt dat deze benoeming een definitief karakter draagt.” De bewering of de veronderstelling dat in het bisdom Rotterdam bij de voorbe reiding van de bisschops-benoeming op oneerlijke of onwaarachtige wijze zou zijn gehandeld, wijst het college af. Het is van oordeel dat het in de huidige tyd belangrijk is en aansluit op oude kerke lijke tradities, dat de gelovigen betrok ken worden in de benoeming van hun bis schoppen. Dit is in het bisdom Rotter dam op serieuze wijze beproefd. „Deze uitdrukking van meelevendheid en mede verantwoordelijkheid had niet zonder meer op zij gelegd mogen worden. Dit neemt niet weg, dat procedures altijd voor verbetering vatbaar zijn.” Over de oecumene zegt het college, dat de toenadering tussen de kerken met voort varendheid moet worden bevorderd. Het heeft begrip voor het feit, dat in enkele plaatsen iets groeit, waarvan pas later zal blijken of het officieel kan worden bevestigd. „WO achten het voor de kerk van Rot terdam heilzaam, dat het pastorale werk toegankelijk is voor niet-priesters of voor priesters, die wegens hun huwelijk hun ambt ter beschikking moeten stellen. Wij menen, dat het bisdom Rotterdam zich blijvend zal moeten aansluiten bij de voorwaarden hieromtrent van de bis schoppenvergadering, waar het vraag stuk in bespreking is. De situatie zou chaotisch worden, indien u zich in de toe komst zou distanciëren van het beleid van het Nederlandse bisschoppencollege, waarvan u zelf, zonder uw identiteit te verliezen, deel gaat uitmaken. Dat de verhouding tussen de universele kerk en de lokale kerk daarbij om meer ophel dering vraagt, is ons duidelijk”, aldus besluit het bestuurscollege de brief aan dr. Simonis. In de Kinkerbuurt worden sommige voor en achterhuizen voor veel geld tot één nieuwe etagewoning gerecon strueerd. De koningin bezocht zo’n aan gepast huis. Vervolgens bekeek de vorstin hoe al jaren van de grote nood een kleine deugd wordt gemaakt: Is een huis niet te handhaven dan wordt het gesloopt en in het gat wordt een speelpleintje voor de jeugd gemaakt. Ook ging de vorstin naar het „open huis” aan de Oudezijds Achterburgwal en naar het tehuis voor Marokkanen. Na de lunch in de ambtswoning van burgemeester Samkalden kreeg de ko ningin in het gemeentelijke voorlich tingscentrum in de Bijlmer een uiteen zetting over de stedébouwkundige as pecten van dit nieuwe stadsdeel. De koningin besteedde veel aandacht aan de opzet van de collectieve ruimten die voor elke flat ontworpen zijn. Zij heb ben een zuivere recreatieve functie voor de bewoners. Zij zijn niet be doeld om er iemands logé’s in onder te brengen, zoals de koningin veron derstelde. Na een wandeling door het aanloop- centrum, een deels overdekt houten conglomeraat van bankvestigingen, kantoren en winkels reed het gezel schap naar Groeneveen. Groeneveen was zo schoon als de meeste andere flats in de Bijlmer, maar een bewoonster zei desgevraagd dat er driftig was geboend en geveegd. De koningin wilden één van de wonin gen ook wel van binnen zien. Op goed geluk belde burgemeester Samkalden ergens aan, maar er was niemand thuis. Bij een tweede woning gaf men AMSTERDAM. Koningin Juliana heeft gisteren in Amsterdam de negen- tiende-eeuwse Kinkerbuurt en de nog volop in opbouw en opspraak zijnde Bijlermeer van binnen en van buiten bekeken. In afwijking van het pro gramma is de koningin toch naar de fiat Groeneveen in de Bijlmer ge weest, hoewel een actiecomité haar vo rige week in een telegram had gead viseerd in die flat toch vooral niet te komen kijken omdat het er zo smerig was. Omdat Pharetra gevoelens die men om godsdienstige en ethische redenen zou moeten respecteren, zou hebben geschokt, hadden de directeuren van de V.U. eind vorige week hun medewerking aan het blad gestaakt. Deze bestond uit het be schikbaar stellen van het adressenma teriaal. De 3500 nieuwste nummers van het blad moeten nu bij de drukker blijven liggen. De redactie van Pharetra is on afhankelijk. Volgens het bureau voorlich ting van de V.U. bestaat er geen ver band tussen de onthouding van het adres senmateriaal door de directeuren en de oproep van het tuchtcollege om verant woording te komen afleggen. Aan de ontworpen regeling is als bij lage toegevoegd een alternatieve opzet voor de universiteit van prof. dr. H. T. J. F. van Maarseveen, hoogleraar aan de Economische Hogeschool. Daarin wordt de voorkeur uitgesproken voor de oprichting van een federatieve universiteit, gedacht als een openbare instelling van weten schappelijk onderwijs met rechtspersoon lijkheid. Dit zou onder meer betekenen, dat in Rotterdam in feite drie zelfstandige in stellingen van wetenschappelijk onderwijs zouden worden gevormd, te weten de Eco nomische Hogeschool, de medische facul teit en de rijksuniversiteit. Niet alleen was er geen vergunning voor de kienbijeenkomst aangevraagd, D’66 overtrad ook de wettelijke bepaling, dat op de avond zelf geen nieuwe leden mogen worden aangenomen. Behalve mr. Imkamp verbaliseerde de politie, die was uitgenodigd om te ko men ingrijpen, twee andere leden van D’66, het Limburgse Statenlid E. Litsen- burg en de heer M. Wouters, in wiens woning de kienavond plaatsvond De prijzenpot werd niet in beslag genomen. Er namen twintig leden van D’66 aan de bijeenkomst deel. Acht van hen lieten zich donderdagavond pro forma als lid inschrijven. Het Kamerlid Imki.np, die als eerste de strijd tegen de wettelijke voorschriften aangaande kienen heeft aangebonden, zal binnenkort met een initiatiefwetsontwerp komen om de wet op de kansspelen te wijzigen. Bij de opzet van de toekomstige uni versitaire organisatievorm is rekening gehouden met de van ouds bestaande au gen op sterke uitbreiding van het aantal kinderdagverblijven. Een wettelijke sub sidieregeling is daartoe gewenst. De commissie is voorstander van mobiele kleuterscholen. Andere onderwerpen uit het rapport betreffen dé afschaffing van de dienstplicht en de herziening van het militair tuchtrecht. De commissie voelt voor een leger, met militairen, die vrij willig voor een bepaalde periode dienst (Van onze correspondent) ENSCHEDE De Enschedese die renarts A. J. Breukingk, specialist in kleine dieren, heeft na zes jaar onder zoek een parfum ontwikkeld dat naar eigen verklaring absoluut effectief is bij de bestrijding van de veelal on prettige lichaamsgeur van honden. Er bestaan op dit gebied weliswaar allerlei middeltjes maar volgens dr. Breukingk voldeden die niet omdat ze of van onvoldoende kwaliteit waren of omdat de huis van de hond ze niet kon verdragen. Hij noemt zijn vinding geen middeltje maar een echte par fum en dat is voor zover hem bekend een novum in Europa. De behoefte om de nieuwe parfum te ontwikkelen werd geboren toen er zes jaar geleden in Nederland honds dolheid voorkwam en de honden zo veel mogelijk binnen moesten blijven. Dr. Breukingk kwam voor zijn on derzoekingen zelfs terecht in laborato ria in Parijs en Lausanne. NIJMEGEN. De burgerij van Nij megen is door het gemeentebestuur uit genodigd, om via inspraak-avonden te gaan meepraten over de toekomst van de te saneren benedenstad: een ruim 30 ha groot gebied dat aan de rivierkant van de stad, de city afsluit en waarin hoogteverschillen van meer dan 20 meter voorkomen. ook niet thuis, maar bij de derde werd opengedaan. Mevrouw R. Plas-De Metz, die daar woont, w,as heel verrast. Verrassend was ook het antwoord dat zij gaf op de vraag van de koningin of zij daar alleen woonde. Tot voor kort werkte mevrouw Plas-De Metz nog in een kibboets in Israël. Haar zoon is in het Israëlische leger. Omdat de voortdu rende dreiging van de Arabische ver zetsbewegingen voor haar te gevaarlijk werd geacht, hadden haar man en haar zoon haar naar Nederland terug gestuurd. Na het huis van binnen te hebben bekeken vertrok de koningin naar de flat Hoogoord, waar zij een twee- en een zeskamerflat bezocht. VATICAANSTAD. Kardinaal Alfrink heeft donderdag in Vaticaanstad een on derhoud gehad met paus Paulus. Nederlandse priesters in Rome menen dat de kwestie-Simonis niet het voor naamste onderwerp is geweest van het gesprek tussen de paus en kardinaal Al frink, omdat de benoeming van dr. Si monis niet meer ongedaan kan worden gemaakt. Volgens hen is de kwestie van het priestercelibaat het belangrijkste gespreksthema geweest. Met deze kwes tie zal ook de bisschoppensynode, die op 30 september in Rome begint, zich be zighouden. Kardinaal Alfrink wordt vergezeld door de bisschoppen Zwartkruis en Möl- ler, die ook door paus Paulus in audiën tie zullen worden ontvangen. tonomie van de Economische Hogeschool. Ofschoon de toekomstige Rotterdamse universiteit naar buiten als een eenheid zal optreden, zijn intern de bevoegdheden tot op zekere hoogte gedecentraliseerd. Het universiteitsbestuur zal volgens het voorontwerp verdeeld worden in een Ka mer voor Maatschappijwetenschappen en een Kamer voor de Medische Weten schappen. De opzet van de centrale interfaculteit wijkt in het voorontwerp enigszins af van de regeling op de Wet van het Weten schappelijk Onderwijs. De Rotterdamse interfaculteit zal enerzijds gebaseerd zijn op de wijsbegeerte en de methodologie, anderzijds zal zij een grondslag bieden voor een instituut, dat de werking van systemen zoals deze voorkomen in de bio medische- en maatschappij wetenschap- ROTTERDAM. De Nederlandse Eco nomische Hogeschool en de medische fa culteit in Rotterdam hebben de proeve van een voorontwerp, van wet ontvangen inzake de vestiging van een rijksuniver siteit in Rotterdam. Volgens het ontwerp wordt in de Maasstad een nieuwe weten schappelijke instelling opgericht, die de faculteiten van economische wetenschap pen, rechtsgeleerdheid, sociale weten schappen en geneeskunst omvat. Voorts zal er een centrale interfaculteit aan wor den toegevoegd, zoals die door de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs voor elke universiteit is voorgeschreven. Aan betrokkenen is verzocht vóór 30 april de reacties op dit voorontwerp’ bekend te maken. port Als basis voor de discussie fungeren twee plannen, die gisteren aan de open baarheid werden prijsgegeven. Het ene plan beveelt zeer royale parkaanleg aan, rond enkele historische gebouwen die ge spaard zijn gebleven. Er zou slechts een matige nieuwe bebouwing aan worden toe gevoegd. Het tweede plan voorziet in een voort zetting van de city-bebouwing, waarbij op wat speelse wijze gebruik wordt ge maakt van de hoogteverschillen in het terrein. Beide plannen gaan er van uit, dat in Nijmegen een groot gedeelte van het centrum moet worden bestemd tot uitslui tend voetgangersdomein.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2