Californië stranden Olie Officiële mening in Jeruzalem: van EGYPTISCH VOORSTEL ONDERMIJNT OVERLEG Conflict in bestuur van Wereldraad van Kerken HOGE BRITSE T.V.-TOREN r voor Kennedy Duizend dode schapen bij proefterrein in de V.S. r Na arrestatie van ontwikkelingshelper Marx BONN ONGEWOON FEL TEGEN GUINEE Nederlaag Ted Kritiek op beleid in Indo-China Japan wenst gesprekken met China FORD-VERKOOPCENTRUM p Metropoliet Meliton weggelopen Lichte aardbeving in Perzië T sjecho-Slowakije verbiedt verkoop van l’Humanité Guerrillagroepen leggen onderling geschil bij If lllll Niet herkozen als plaatsvervangend fractie-leider ffj 3 VRIJDAG 22 JANUARI 1971 2 In Amerikaanse Senaat Wegens kritiek op beleid van partij in Praag dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 v ï.- op ijs ld, ®1® Jeugddorp Verdere discussie DDR Oproep Klap in gezicht Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025. 'y' 1 J w na ADVERTENTIE Bijna 370 meter hoog is deze nieuwe televisietoren in Emley Moor, in het En- EDWARD KENNEDY A TEHERAN (Reuter). Een aardbe ving heeft gistermorgen een groot gebied in het westen van Perzië getroffen. Vol gens radio-Teheran zijn er geen berich ten over slachtoffers. Er zou slechts wei nig schade zijn aangericht. De getroffen gebieden zijn ondermeer Kermanshah, Hamadan en Kangavar bij de grens met Irak. Reggio. In de Zuiditaliaanse stad Reggio di Calabria is een 24-uursstaking ge houden om nog eens kracht bij te zetten aan de eis, dat de 160.000 inwoners tel lende stad de hoofdplaats wordt van het nieuwe gewest Calabria. WASHINGTON. (Reuter) De „dui ven” in de Amerikaanse Senaat hebben opnieuw een agressieve houding aangeno men tegenover het Indochina-beleid van de regering-Nixon. Zij hebben krachtig gewaarschuwd dat de jongste rechtvaar digingen van de uitgebreide acties van de Amerikaanse luchtmacht in Cambodja hevig zullen worden aangevallen. met het Oecumenische Patriarchaat van Constantinopel en dat de naam daarom nog niet gewijzigd mag worden. Hij ver weet de Wereldraad bezweken te zijn voor de druk van de Russisch Orthodoxe Kerk. Secretaris-generaal Blake van de We reldraad aldus metropoliet Meliton, heeft het bestuur van de Wereldraad laten weten dat er op de conferentie niet over deze kwestie gediscussieerd kan worden omdat de zaak nog besproken wordt door de Orthodoxe kerken zelf. er- >en lan oor log ten *én lu- io- ing bet in- ul- tot ste ran ing gd, ng, len in- sn- tse er- sen no- bet er- de m- m- de iog ing [en le de in- lo- as- ige ie- )n- sls, ijk a te la ten en ran ro- ie- ’66, te ar- >nd ol- erd de 50- zan sn- ens De en. de ten lid die jke feft ïen vet rij zet T. de de ing cht m- m- iat in rijs co- ul- Neergestort. Een vliegtuig van de Peru aanse luchtmacht een Curtis C-46 is in een bergachtig gebied in de pro vincie Juin, nabij de hoofdstad Lima, neergestort. Er is weinig hoop op over levenden. BONN (DPA) West-Duitsland zet zich op een ongewoon felle manier in voor het lot van de in Guinee aangeklaagde ontwikkelingshelper Adolf Marx en voor de uit levering van het lijk van zijn collega Hermann Seibold, die na zijn arrestatie zelf moord zou hebben gepleegd. Bondspresident Gustav Heinemann heeft gisteren in een persoonlijk telefoongesprek met het Guinese staatshoofd Sekou Touré dringend ver zocht „niet te laten gebeuren wat niet el- >u- m- >or Heinemann verzocht daarbij dringend „niet te laten gebeuren wat niet meer ongedaan kan worden gemaakt” en vroeg om veiligheidsgaranties oor de in Cona kry gevangen zittende Marx. Sekou Tou ré zou Heinemann daarop hebben toege zegd dat de kwestie door de Nationale Vergadering zou worden behandeld (deze instantie is al bezig met het onderzoek naar de invasie van vorig jaar novem ber) en dat Bonn van de verdere ont wikkelingen op de hoogte zal worden ge houden. GARRISON, (AP). In het Westen van de Amerikaanse staat Utah, zjjn vol gens het staatsgouvernement ongeveer duizend schapen gestorven of stervende. Het gebied waar de schapen gehoed werden ligt ongeveer 290 kilometer ten zuidwesten van het Dugway proefterrein van het Amerikaanse leger, waar in 1968 vijfduizend schapen omkwamen door een uit de hand gelopen proefneming met zenuwgas. Vierhonderd kilometer oostelijk van dit De kwestie tussen Bonn en Conakry is begonnen na de invasie die vorig jaar november in het Westafrikaanse land van Sekou Touré plaatsvond. De Guinese re gering heeft daarna niet nagelaten Por tugal voor die invasie verantwoordelijk te stellen maar ook West-Duitsland te betich. om veiligheidsgaranties voor de in Cona- geveer honderd Westduitse burgers in Guinee werden uitgewezen en de aldus Het streven om het nu, na vele ver geefse pogingen, dan maar op hoog di plomatiek niveau te gaan uitvechten werd gisteren ingeluid met het telefoongesprek van bondspresident Heinemann met Se kou Touré. Het antwoord van Jordanië aan Jarring op de Israëlische vredesvoorstellen is in hoge mate identiek aan dat van Egypte en getuigt van verregaande coördinatie, aldus onze correspondent in Jeruzalem, op de oorlogszuchtige Ook Amman eist van Israel ontruiming van alle bezette gebieden, met inbegrip van Jeruzalem. Als tegenprestatie ver klaart het zich evenwel bereid vrije toe gang tot de heilige plaatsen te verlenen aan de belijders van alle godsdiensten. Nauwelijks twee uur later kwam mi nister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel met de mededeling dat secretaris generaal Oe Thant zich bereid had ver klaard zijn invloed in Conakry aan te wenden om de vrijlating van Marx te ver krijgen. Tot veler verrassing deelde Scheel ver der mee dat naar de mening van de Metropoliet Meliton wees erop dat een naamsverandering een wijziging van de kerkelijke status tengevolge heeft en dat de Russische Orthodoxe Kerk hierin niet op eigen houtje kan beslissen. Wordt de naamsverandering zo zonder meer een feit, aldus de metropoliet, dan zullen het Oecumenische Patriarchaat van Constan tinopel en de met het patriarchaat ver bonden kerken nagaan of ze nog wel lid van de wereldraad kunnen blijven. Met een oproep aan de aangesloten kerken om de ontwikkelingslanden te hel pen, de vluchtelingen bij te staan en de bevolkingsexplosie tegen te gaan, heeft de Centrale Commissie van de Wereld raad van Kerken gisteren de bijeenkomst in Addis Abeba besloten. Bondsrepubliek de DDR ervan verdacht moet worden mede de spanningen tussen Bonn en Conakry te hebben geschapen. Scheel wees op een „beschuldiging” van een commissie in Guinee tegen de Bonds republiek en meende dat er duidelijk een propaganda-invloed van de ambassade van Oost-Duitsland in Guinee achter schuilt. De bondsregering zou bovendien een „gerechtvaardigde argwaan” hebben dat in verband met de gebeurtenissen in Guinee de regering in Conakry valse do cumenten toegespeeld zijn. Hoe het ook zij, er is gisteren ook een positief punt aan de kwestie toegevoegd met de toezegging van de Guinese zaak gelastigde in Bonn, Sekou Top, dat de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid een onderzoek naar de zaak mag instellen Sekou Top was verder niet bereid een verklaring te geven van de beschuldigin gen die tegen Seibold en Marx zijn ingé bracht. De regering in Conakry zal „te gelegener tijd steekhoudende documen ten” publiceren aan de echtheid waar van niet behoeft te worden getwijfeld, zei hij. Bonn heeft in ieder geval de ontwik kelingshulp aan Guinee stopgezet maar overweegt nog niet waarvoor van verschil lende kanten al is gepleit, de arbeid van de ambassade in Conakry stop te zetten. Hoe sterk het Jordaanse antwoord op alle andere punten ook met dat van Egypte overeenkomt, toch gelooft men in politieke kringen in Jeruzalem, dat hier geen sprake is van Ammans laatste woord. Men is hier geneigd aan te ne men, dat het om redenen van inter-Ara- bische politiek in strakke termen is ge houden, maar niettemin een basis vormt voor verdere discussie. Sommigen hier zien in de reactie van Amman een grotere speling dan in die van Cairo, al meent men dat ook de Egyptenaren er niet op uit zijn althans niet in dit stadium de deur voor verder overleg herme tisch te sluiten. AMMAN. (AP) Het linkse Volks front voor de Bevrijding van Palestina heeft gisteren verklaard de jongste over eenkomst tussen de Jordaanse regering en het centraal comité van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) te aanvaar den. Bovendien zal het Volksfront van dr. George Habasj alle beslissingen van het centraal comité eerbiedigen. Met deze verklaring schijnen de ge schillen tussen het Volksfront en de over koepelende guerrilla-organisatie te zijn bij gelegd. Dr. Habasj had na afsluiting van het akkoord opgeroepen dit te sabo teren en het bewind van koning Hoessein omver te werpen. Daarop beschuldigde het PLO het Volksfront ervan, door tegenwerking van het akkoord de Jordaanse autoriteiten in de kaart te spelen JERUZALEM (Reuter) De publikatie door Cairo van de Egyptische voorstellen aan VN-bemiddelaar Gunnar Jarring heeft het gesprek tussen Jarring, Israel en Egypte ondermynd. Zo is in officiële kringen in Jeruzalem vernomen. Men heeft in deze kringen uiting gegeven aan een groeiende bezorgdheid over de Egyptische houding jegens de missie-Jarring en een door onderhandelen tot stand gekomen vrede in het Midden-Oosten. De Israëlische regering is rustig en ernstig bezig met het opstellen van haar standpunt ten aanzien van het Egyptische document, aldus deze kringen. Het kabinet zal het stuk zondag op zijn gewone bijeenkomst bespreken. gezicht van de VN-bemiddelaar en een opzettelijke bijdrage tot het torpederen van het toch al hoogst delicate beraad. In dit verband wordt hier niet alleen toon gewezen, waarin het Egyptische antwoord is ge houden, maar ook op de beschuldiging, dat de Israëlische voorstellen „louter een herhaling zijn van Israels vroeger reeds ingenomen standpunt”. Dit laatste oor deel staat diametraal tegenover dat van dr. Jarring, die immers na zijn bezoek aan Jeruzalem openlijk verklaarde, dat de Israëlische voorstellen „nuttig en in teressant” waren en „realistische elemen ten” bevatten. De stranden van Californië in de Verenigde Staten zijn ernstig bevuild door olie afkomstig van twee tankers die maandag met elkaar in botsing kwamen. Men heeft stro op de glibbe rige laag gegooid in de hoop dat het de olie zal absorberen. Vervolgens wordt getracht de onsmakelijke sub stantie met bulldozers van het strand te vegen. Honderden jonge Ameri kanen zijn dagenlang vrijwillig in touw geweest om te helpen bij het opruimingsw erk. Pijnlijk verbaasd is men in regerings kringen hier over het feit, dat Cairo zijn vredesvoorwaarden zoals die aan Jarring ter hand zijn gesteld, aan de openbaar heid heeft prijsgegeven. Beide stappen worden beoordeeld als een spaak in het wiel van dr. Jarring, die steeds weer op nieuw had aangedrongen op „stille di plomatie” en deze van meet af als een onmisbare voorwaarde voor het succes van zijn missie had beschouwd. Meer op timistische waarnemers veronderstellen, dat het Cairo er slechts om te doen was de openbare mening in Egypte rijp te maken voor een verlenging van de wa penstilstand na de vijfde februari, maar anderen laken de recente stapnen van Cairo als een weloverwogen klap in het Verder verzocht de bondsregering se cretaris-generaal Oe Thant al het mogelij ke te doen om de vrijlating van Marx te verkrijgen. En tenslotte ging minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel zelfs zover Oost-Duitsland ervan te ver denken medeverantwoordelijk te zijn voor de jongste spanningen tussen West-Duits land en Guinee. gelse graafschap Yorkshire. De Britse televisiemaatschappij Independent Tele vision is gisteren begonnen met het gebruik van de toren die een meer dan 400 meter hoge mast vervangt. Deze mast begaf het in maart 1969. De bouw van de nieuwe toren heeft zestien maanden gevergd. PRAAK (AFP). De autoriteiten in Praag h ebben „l’Humanité”, het blad van de Franse Communistische partij, van 18 januari af uit de verkoop gehaald. In het blad staat een kritisch commen taar op het document dat op de laatste plenaire zitting van de Tsjechoslowaak- se communistische partij werd aangeno men over „de les die moet worden ge trokken uit de evolutie van de crisis in de partij en de Tsjechoslowaakse samen leving na het 13de congres”. Het geeft het standpunt van de Franse communis ten weer dat zij nog steeds niet van me ning zijn veranderd over de intervantie van de troepen van het Warschaupact op 21 augustus 1968. Zij hebben deze in terventie destijds duidelijk veroordeeld. De bladen van de „zusterpartijen” zijn de enige buitenlandse persorganen die de Tsjechoslowaken onder ogen kunnen krijgen. ADDIS ABEBA (Reuter en DPA). Met metropoliet Meliton aan het hoofd zijn gisteren de afgevaardigden van het oecumenische patriarchaat van Constan tinopel weggelopen van de conferentie van het bestuur van de Wereldraad van Kerken die in Addis Abeba wordt gehou den. Metropoliet Meliton, die vice-voorzitter van het bestuur is, zei later tegen ver slaggevers dat hij de vergadering heeft verlaten omdat hij niet mocht spreken over het verzoek om naamsverandering van de Russisch Orthodox Grieks-Katho- lieke kerk van Amerika. Deze kerk wil zich voortaan de Orthodoxe Kerk van Amerika noemen. Patriarch Meliton verklaarde dat de Russisch Orthodoxe Kerk toestemming voor de naamsverandering heeft gegeven zonder eerst overleg te hebben gepleegd ontstane hetze culmineerde enkele weken geleden in de arrestatie van de twee ont wikkelingshelpers Seibold en Marx. Ze werden beschuldigd van deelname aan de Portugese inval. Het door Seibold geleide jeugddorp Kankan zou een „spio- nagecentrum” geweest zijn. Aanvanke lijk scheen alles verder zeer rustig te zul len verlopen maar nog geen week later kwam radio Conakry met de mededeling dat Seibold in zijn cel zelfmoord had ge pleegd. Vele vrienden en kennissen van Seibold weigerden echter in zelfmoord te geloven en opperden de mogelijkheid dat de man zou zijn vermoord. De regering-Touré deed daarop bepaald geen moeite die ge ruchten te ontzenuwen toen zij vertegen woordigers van het Duitse consulaat wei gerde de gevangenis te bezoeken en bo vendien niet van plan bleek het lijk vrij te geven. gebied ligt in Mercury, in Nevada, een proefterrein van de Amerikaanse com missie voor kern-energie. Op 18 december werd daar de aarde opengescheurd door een ondergrondse kernontploffing. Inwoners van het plaatsje Garrison in Utah zeggen dat de schapen moeilijk van honger kunnen zijn omgekomen. Op hun weiden staat voldoende gras, en er ligt maar weinig sneeuw. Een woordvoerder voor het proefne- mingscentrum van het leger in Fort Dou glas in Salt Lake City heeft verklaard dat het leger een onderzoek naar de sterf gevallen instelt. Hij zei dat op Dugway geen proeven in de open lucht met giftige middelen waren genomen sinds dat in november 1969 verboden was zonder voorafgaand» toestemming van het Amerikaanse Con gres. In Washington wist senator Wallace Bennett van Utah niets af van aanvragen voor proefnemingen. Hij heeft de com missie voor kern-energie verzocht ook een onderzoek in te stellen. TOKIO (Reuter). Japan wenst be sprekingen öp regeringsniveau met China over uitbreiding van het handelsverkeer en uitwisseling van journalisten om nau were betrekkingen met dit buurland tot stand te brengen. Dit heeft premier Sato vandaag in het Japanse parlement ver klaard. Maar Sato noch de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Kiitsji Aitsji, deden nieuwe voorstellen om tot nau were betrekkingen te komen. In de Afgelopen weken hebben beide ministers verklaard, dat China geen ant woord heeft gegeven op herhaalde Japan se suggesties tot verbetering van de be trekkingen tussen beide landen. Het Amerikaanse Congres was nauwe lijks bijeengekomen of de leider van de Democraten in de Senaat Mike Mansfield verklaarde dat iedere poging zal worden aangewend om de Amerikaanse bemoeie nissen in Indochina drastisch te vermin deren en tenslotte te beëindigen. „Tot het drama is afgelopen kan en zal de bezorgd heid van de Senaat over Indochina niet ophouden”, zei hij juist voor het nieuwe Congres in eerste zitting bijeen zou komen. De verklaring is een direct antwoord op de uitlatingen die minister van Defen sie Melvin Laird woensdag deed en die inhouden dat de Verenigde Staten een intensief gebruik van de luchtmacht zul len maken „ter beveiliging van de troe pen die worden teruggetrokken.” Senator Mansfield, die ook lid is van de commissie voor de Buitenlandse Be trekkingen zei: „Het is duidelijk dat we nog steeds diep in de oorlog verwikkeld zitten en dat we dat ook tot het eind zullen blijven. Alleen de vorm waarin de Verenigde, Staten bij de oorlog betrokken zijn is veranderd, niet het betrokken zijn zelf.” WS meer ongedaan kan worden gemaakt” WASHINGTON. (Reuter en AFP) Senator Edward Kennedy is geen plaats vervangend leider meer van de Demo cratische fractie in de Amerikaanse Se naat. Bij een stemming in de fractie over de bezetting van deze post werd hij gis teren verslagen door senator Robert Byrd (West-Virginia). Deze kreeg 31 stemmen tegen Kennedy 24. Fractieleider van de Democraten bleef Mike Mansfield, die niet op tegenkandi daten stuitte. De nederlaag van Edward Kennedy was een volledige verrassing. Politieke waarnemers zijn van mening dat zijn kansen op de Democratische kandidatuur voor het presidentschap nu verslechterd zijn. De senator uit Massachusetts heeft weliswaar meermalen verklaard dat hij geen gegadigde is, maar men achtte het tot dusver in Washington zeer waar schijnlijk dat hij dat alsnog zou worden. Volgens opiniepeilingen benaderde hi; eerste kandidaat Edmund Muskie zeer dicht in populariteit. Uit de nu door hem geleden nederlaag spreekt volgens waar nemers wantrouwen in Democratische kring jegens de „laatste der Kennedy’s”, terwijl bovendien de kwestie-Kopechne (de secretaresse die in zijn te water ge raakte auto verdronk) nog niet vergeten zal zijn. Kennedy maakte na afloop van de stemming een terneergeslagen indruk. Fi losofisch merkte hij op: „Ik heb al lang geleden geleerd, dat je slechts dan ver dient te winnen, wanneer je ie verlies weet te dragen

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 3