ANTI FLUOR-ACTIE VOORTGEZET Comité overweegt kort geding tegen gemeente Velsen EERST VELSEN-OOST AFBOUWEN Ontruiming Sluis wijk zal veel goedkope woningen opeisen Schoolhoofden geheimzinnig over aantal zittenblijvers Over abortus nog weinig bekend Gering aantal lege woningen in Velsen Openbaar vervoer financieel verre van rooskleurig „Practische mogelijkheid dient te worden opengesteld” B. en W. hadden tijdnood Nota over buitenhaven op komst Puntgewijs Bang voor beoordeling Sportterreinen van omvang naar Spaarnwouderbos V ragen om vragen Na fusie weer mogelijkheden in de IJmond 1 UMUIDER COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1971 Controverse Vrijheid vragen betrof het aantal zittenblij vers op de openbare basisscholen aan het einde van het schooljaar 1969- 1970, onderscheiden naar leerjaar en verdeeld naar woonwijk. Bij de be antwoording door B. en W. komt er een klein aapje uit de mouw. Het ant woord luidt namelijk: „Het beschik baar stellen van gegevens betreffen de aantallen zittenblijvers, toetsresul- taten en dergelijke, wordt door de hoofden van scholen steeds met een zekere argwaan gevolgd, omdat zij vrezen, dat hun school op grond van summiere gegevens beoordeeld zou kunnen worden. Teneinde de bestaan de vertrouwensrelatie niet te ver storen, menen wij (B. en W.) niet ge heel aan de vraag om een overzicht te kunnen voldoen”. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De leden van het actiecomité „Waakzaamheid Drinkwater” in Kennemerland, waarvan de tegen de fluor gerichte protesten in zekere zin aanleiding zijn geweest voor het onlangs in de Velsense gemeenteraad langdurig gevoerde debat, hebben hun acties allerminst beëindigd nu de raad bij meerderheid van stemmen niet bereid bleek tot het uitsluitend ver strekken van ongefluorideerd water over te gaan. Er is zelfs sprake van het tegendeel, zodat het lijkt alsof deze voor hen negatieve uitspraak juist een prikkel is geweest om de protestacties nog te verscherpen. Deze bestaan onder meer uit het verkrijgbaar stellen van posters en stickers met de op roep: „Stop fluoridering Eis zuiver drinkwater!”, het deponeren van lijsten waar tegenstanders van de fluor hun handtekening op kunnen plaat sen, het organiseren van een openbare debatavond in het koershuis van „Beeckestijn” en niet te vergeten het voorbereiden van een kort geding tegen de gemeente Velsen, waarvoor het comité zich reeds met een advocaat in verbinding heeft gesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Veel raadsleden heb ben naar aanleiding van de begroting talrijke vragen gesteld over het onderwijs in de gemeente. Een der Opvang Parlement (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Burgemeester en Wet houders stellen zich, evenals de mi nister van Verkeer en Waterstaat, op het standpunt, dat de afweging van de economische wenselijkheid en de planologische aspecten van een :>uitenhaven voor IJmuiden op na tionaal niveau moet plaats hebben. Personeeltekort *1 (Van een onzer verslaggevers) het gemeentebestuur moeten drinkwater te voorzien. •4 Ook het in hun ogen aantasten van de persoonlijke vrijheid wordt door de leden van het comité bijzonder hoog opgeno men. Zij achten het immers voor een democratisch land als Nederland, waar zelfs het inenten tegen de pokken nog op een geheel vrijwillige basis moet geschie den, eenvoudig een onhoudbare situatie wanneer een deel van de bevloking wordt gedwongen tot het regelmatig slikken van een medicijn, waarvan bovendien de deug delijkheid en het nut door vele experts nog steeds ernstig in twijfel worden ge trokken. De gemeente Velsen neemt deel aan het regionaal woningmarktonderzoek. Eén der raadsleden heeft opgemerkt, dat enige jaren geleden door burgemeester en wet houders een werkgroep werd geformeerd, Overigens blijkt er bij B. en W. geen behoefte te bestaan aan een krediet ten behoeve van een studie over de aspec ten van een buitenhaven, althans niet op dit moment. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Burgemeester en wethou ders hebben te kennen gegeven, dat nieu we sportaccomodaties van enige omvang bijvoorbeeld een natuurlijke ijsbaan en een atletiekterrein. naar het recreatiege bied „Spaarnwouderbos” moeten worden verwezen. Kleinere voorzieningen, zoals instructiebaden en een tweede sporthal kunnen dan in of nabij de woonkernen worden getroffen Overigens is de definitieve plaats 'voor een zweminstructiebad nog een punt van discussie, waarbij wordt bestudeerd of dit bad in Zeewijk of in de nabijheid van het Velserbad moet worden gebouwd. De financiëring dient dan op de gebrui kelijke wijze te worden geregeld. Door dit alles is het college van me ning, dat wegens het onbreken van reële gegevens de urgentie van een abortuskli niek in deze regio moeilijk kan worden vastgesteld. B. en W. geven er dan ook de voorkeur aan te herinneren aan de nieuw jaarsrede van de geneesheer-directeur van het Antoniusziekenhuis, de heer C. F. J. Lampe, waarin door hem werd aange- kondigd, dat aan de specialistenstaf is ver zocht het bestuur en de directie van het ziekenhuis een advies over het abortus vraagstuk uit te brengen. het bijzonder onderwijs worden regelma tig met dit probleem geconfronteerd. Het gemeentebestuur maakt gebruik van de mogelijkheid om onder andere gehuwde onderwijzeressen in een part time functie aan te stellen. Op het ogen blik zijn twee van dergelijke leerkrach ten in dienst. Nu is het gemeentebestuur van Velsen ervan overtuigd aan deze voorwaarde te voldoen, door aan de pompstations van het waterbedrijf in IJmuiden en Sant poort op alle werkdagen tussen tien en twaalf uur voor huishoudelijk gebruik een ver in de IJmond thans gemakkelijker „Tenslotte is er ook fluor in tablet- vorm”, vervolgt de heer Voorhoeve.„Wel- nu, niemand belet anderen hier gebruik van te maken wanneer zij menen met dit middel het tandbederf te kunnen be strijden. Maar het wordt een absurde zaak nu men in Velsen de bevolking prak tisch tot gebruik verplicht, hetgeen ge schiedt door het drinkwater ongevraagd van fluor te voorzien”. De secretaris van dit comité, de heer R. Voorhoeve uit Bloemendaal zit als woordvoerder van zijn medestrijders stel lig niet om argumenten verlegen. Zo wijst hij erop dat dr. R. J. H. Kruisinga zich thans als staatssecretaris achter de fluo ridering heeft opgesteld, hoewel hij enige jaren geleden als directeur-generaal van de volksgezondheid beduidend kritischer geluiden liet horen. De heer Voorhoeve is ervan overtuigd dat deze kwestie hier door geheel een politieke zaak is gewor den, waar bij een erkenning van het on gelijk door de regering grote bedragen mee zullen zijn gemoeid. De gemeenten welke tot fluoridering zijn overgegaan, zullen de gemaakte en dan onnodig ge bleken kosten in een dergelijk geval hoogst waarschijnlijk op de staatskas wil len verhalen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. B. en W. geven als hun oordeel, dat de huisvesting van bejaarden in aangepaste woningen één van de mo gelijkheden is om het woningtekort te be strijden. Mogelijk zal in Velsen-Oost een complex woningen voor bejaarden tot stand komen. Aan het Zeewijkplein in IJmuiden is grond gereserveerd en toegezegd voor een bejaardencentrum, al dan niet met verzorging. De plannen tot een dergeljjke centrumbouw zjjn echter nog niet vast omlijnd. VELSEN. Het college van burge meester en wethouders heeft geantwoord op een vraag van een raadslid over het eventueel erkennen van de urgentie van een abortuskliniek in de IJmond of in de gemeente Velsen. B. en W. merken met betrekking hiertoe op, dat geen juist in zicht kan worden verkregen in de proble matiek van de illegale abortus provocatus bij de inwoonsters van deze gemeente. Wel zijn bij de GGD in Velsen enkele ge vallen bekend van een abortusbehande ling, die na onderzoek door een team er kende gynecologen via een NVSH-consul- tatiebureau tot stand zijn gekomen. Ook hebben enige jonge vrouwen uit deze ge meente zich voor een behandeling naar Engeland begeven. Voorts herinnerde het college eraan dat van de zijde van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst enige jaren geleden ook in Kennemerland over het abortusvraagstuk een enquête werd gehouden. Hieruit bleek dat het overgrote deel van de artsen zich over dit onderwerp niet wilde uitspreken, waarbij slechts enkele huisartsen uit deze gemeente positief wensten te reageren op de vraag, of een verantwoord uitgevoerde abortus provocatus toelaatbaar is. leveren”, zo stellen zich Zij die met deze actie sympathiseren kunnen hiervan blijk geven door het plaat sen van hun handtekening op de lijsten, welke voor dit doel bij de volgende adres sen zijn gedeponeerd: Velsen, Lange Nieuwstraat 194, telefoon 13111 en Sant poort, Hagelingerweg 279, telefoon 376024 en Zinneveltlaan 22, telefoon 375036. Hiermee zijn alle bezwaren van het co mité nog lang niet vermeld, omdat de le den met het gemeentebestuur ook van me ning verschillen over de manier, waarop het begrip „praktische mogelijkheid” dient te worden uitgelegd. Indien men in een gemeente namelijk tot het fluoride ren van drinkwater wenst over te gaan, kan dit volgens een uitspraak van de Kroon slechts geschieden onder voor waarde, dat voor alle inwoners die dit wensen de praktische mogelijkheid wordt opengesteld zich geregeld van „zuiver” Eé der raadsleden heeft gevraagd, of de schoolraad reeds advies heeft uitge- bracht over het instellen van een opvang de kinderen van buitenshuis werkende ou ders B en W hebben geantwoord, dat de vele problemen waar voor zij zich in de afgelopen maanden bij de vorige begro tingsbehandeling werd al op een derge lijk advies aangedrongen gesteld zager'. het college hebben verhinderd 'ver de ze aangelegenheid in contact *e treden met de schoolraad. B en W zullen de schoolraad nu vragen na te gaan m hoe verre er behoefte bestaat aan de bedoel de opvangmogelijkheid. Zij hopen b'er- over vóór het schooljaar 1971-1972 een beslissing te nemen. Het invoeren van algemeen vormend muziekonderricht op de basisscholen stuit op moeilijkheden. Óver het algemeen zijn de aan deze scholen verbonden leerkrach ten onvoldoende geschoold om aan deze muzikale vorming voldoende inhoud te geven. Het aanstellen van vakleerkrach ten kan echter nog geen uitkomst bieden, omdat er onvoldoende gediplomeerde krachten beschikbaar zijn. Met betrekkin? tot de democ itisering van het onderwijs staan B en W. eer. op lossing voor ogen om waar dat maar enigszins mogerijk is aan elke school voor voortgezet onderwijs een schoolpar- lement te verbinden waarin naast de directeur, vertegenwoordigers van de le raren en het niet onderwijzend personeel en de ouders ook vertegenwoordigers van de leerlingen zitting zullen hebben Het college hoopt de raadsleden over dit onderwerp nog dit jaar een nota aan te bieden. De heer R. Voorhoeve, secretaris van het actiecomité met een concreet argument tegen de fluoridering: een der zakker} waarmee het fluor ge regeld wordt aangevoerd, voorzien van de waarschuwing „Giftig". gratis ongefluorideerd drinkwater ver krijgbaar te stellen. Bij informatie bleek ons dat van deze mogelijkheid tot dusver slechts een uiterst spaarzaam gebruik wordt gemaakt. Toch overweegt men of aan het verstrekken daarvan nog verder uitbreiding kan worden gegeven. Bij het actiecomité wordt deze me thode evenwel slechts een theoretische waarde toegekend, omdat het voor de meeste huisvrouwen schier onmogelijk is zich geregeld met flessen of een jerrycan bij de pompstations te vervoegen. Boven dien beschikken lang niet alle gegadig den over een auto, waarmee de dikwijls grote afstanden kunnen worden afgelegd. „Ongefluorideerd water uit de kraan”, luidt aldus het parool van het comtié, dat voortgaat met het voeren van actie om deze eis te kunnen verwezenlijken. Een der onderdelen daarvan is het reeds aangekondigde kort geding tegen de ge meente Velsen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Vogens het verslag van de rapporteurs betreffende het onder zoek van de begrotingen der gemeente Velsen voor het dienstjaar 1971. heeft het college van B. en W. niet minder dan honderdnegenenzeventig door raadsleden gestelde vragen moeten be antwoorden. Enkele daarvan wekken de indruk alsof zij louter werden in gediend omdat het betrokken raadslid ook eens acte de presence wilde ge ven. zoals een vraag of B. en W be reid zijn de politieverordening zodanig te wijzigen dat verkoop van voorbe hoedmiddelen in het openbaar wordt verboden. Volkomen terecht wordt de vragensteller door het college herin nerd aan de raadsvergadering van 4 februari 1970, waar reeds was meege deeld dat in Velsen geen voorstel tot het invoeren van beperkende maatre gelen kan worden verwacht. Een leuke vraag is ook: „Wat kost de beantwoording van bij het afde- lingsonderzoek van de begroting ge stelde vragen gemiddeld per stuk?" Met veel gevoel voor humor wordt deze door het college als volgt beant woord: .De kosten van het exact be antwoorden van deze vraag zouden zo hoog worden dat wij beantwoording in deze zin achterwege laten. Een schatting van de totale kosten van verslag en antwoord komt in de buurt van f 10.000 Ons leert een eenvoudig rekensom metje dat beide raadsleden met hun overbodige vragen de gemeentekas een bedrag van ongeveer honderdtien gul den zouden hebben bespaard, indien zij deze achterwege hadden gelaten. „Uiteraard zal wel zijn inbreng bij deze afweging op nationaal niveau deelt men mee. B. en W. daarom voor, zodra er plannen vooy een buitenhaven bekend zijn, in overleg met de commissie van bijstand voor economi sche zaken een nota betreffende .deze materie aan de gemeenteraad voor te leggen en zij zullen er naar streven, dat de bevolking tussen het openbaar ma ken van deze nota en het behandelen van de nota in een openbare raadszitting ruime gelegenheid krijgt, zich op de ver schillende aspecten van een buitenhaven te oriënteren en haar mening kenbaar te maken. Overigens zal volgens het college betere oplossing van het openbaar voer kunnen worden gevonden, omdat een en ander sinds kort volledig in handen is van de twee dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen: de NZHVM en de NACO. Ook hebben de gegevens van een voorbereidend onderzoek er reeds op gewezen, dat bij samenvoeging van de drie IJmond-gemeenten een nieu we lijnvoering mogelijk zal worden. Zo dra dan ook een beslissing zal zijn ge nomen over het ingediende wetsontwerp tot wijziging van de bestuurlijke inde ling, kan tevens het vraagstuk van de lokale vervoersvoorziening aan de orde worden gesteld. Door het college wordt er ook nog op gewezen dat het interlokale vervoer zich waar dit mogelijk was heeft aangepast aan de gewijzigde behoeften, als gevolg van de uitbreiding van de bebouwing. Zo is er vorig jaar in Zeewijk nog van een dergelijke aanpassing sprake geweest met de lijnen 70 en 75, zodat voor dit deel van de gemeente thans praktisch van een 7Vz -minutendienst sprake is. Voor zover door B. en W. kan worden nagegaan zijn in 1971 voor de bestaande routes geen wijzigingen van ingrijpende aard te verwachten. Wel kan volgens B. en W. worden ge steld, dat het gemiddelde aantal zitten blijvers bij het openoaar basis-onderwijs in de gemeente Velsen, even beneden het tijdens de middagpauze voor schoolgaan- landelijk gemiddelde ligt. De econoom der gemeente is verzocht een prognose op te stellen ten aanzien van de toekom stige behoefte aan schoolruimte voor het kleuter- en basisonderwijs zowel open baar als bijzonder in Driehuis en Sant poort. De toekomstige bevolkingsopbouw in deze woongebieden en de invloed van de te verwachten verlaging van de leerling- schalen zijn de voornaamste punten, waar van wordt uitgegaan bij het opstellen van de prognose. Inzake het tekort aan onderwijsneiso- neel wijzen B en W er nogmaals op. dat de „noodsituatie” mede het gevolg is van het fei< dat het aantrekkm en in dienst houder, van ervaren leerkrachten grote moeilijkheden ontmoet, omdat veelal niet kan worden voldaan aan het vaak gedane verzoek om toewijzing van een ééngezinswoning. Zowel het openbaar als (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met betrekking tot het openbaar vervoer in de IJmond verze kert het college de ontwikkeling hiervan op de voet te volgen. In dit verband mag volgens B. en W. als voldoende bekend worden verondersteld dat de financiële positie van de ondernemingen, welke zich hiermee belasten, verre van rooskleurig moet worden genoemd. Het invoeren van lagere tarieven voor het lokale busver voer zal deze onrunstiire nositie onge twijfeld nog meer verslechteren, tenzij hiervoor compensatie kan worden ge vonden door de tarieven voor het inter lokale vervoer te verhogen. Het college neemt echter aan dat dit op bedrijfs-economische gronden niet mogelijk zal zijn. Een verdere verlaging der inkomsten van de maatschappijen zou er dan ook toe kunnen leiden dat fi nanciële steun uit de overheidskas onont beerlijk wordt. beramen maatregelen om overlast ten gevolge van het ruiter- verkeer(!) te voorkomen. De wande laars hebben er last van. Over een andere bestemming van de grond, gelegen aan de Kwekensteins- weg in Driehuis, waarop aanvankelijk een protestants christelijk ziekenhuis zou worden gebouwd, zullen B. en W. zich nog beraden. zien wanneer deze voorbereidende oriën tering kan worden afgesloten. In Sluiswijk zijn thans 236 woningen ontruimd en hiervan zijn er 161 gesloopt. Vast staat, dat de ontruiming van dit' deel van de gemeente een aanmerkelijk deel van de woningvoorraad, vooral in de lagere huurklassen, zal opeisen. Gezien het nog grote woningtekort en de geringe mogelijkheid voor jongeren om een betaalbare woning te verkrijgen, voe ren B. en W. een voorzichtig beleid ten --v_x x-x - -1 ombouwen van de gemeentelijke duplex- woningen. Tot heden zijn slechts vijf ge meentelijke duplex-woningen tot eenge zinswoningen omgevormd. Eén der raadsleden heeft B. en W. ge vraagd, enig inzicht te verschaffen met betrekking tot het aantal langdurig leeg staande woningen in de gemeente Velsen. B. en W. geven het volgende overzicht. Volgens de aan het gemeentebestuur be kende gegevens stonden er op 1 januari 1971 vijftien woningen langer dan een maand niet vermeld wordt hoeveel langer dan een maand leeg. Zeven woningen behoren bij een zaak. Deze zul len worden bewoond zodra de zaak is overgenomen of een beheerder is aange steld. Er stonden op die datum zes particu liere woningen leeg, waarvan twee om dat de bewoner is overleden. Omtrent de bewoning hiervan zullen B. en W. pas kunnen beslissen nadat boedelscheiding heeft plaatsgehad. Eén woning ligt in het te saneren industriegebied. Kooponder- handelingen zijn gaande. Eén woning is inmiddels aan een aanvaardbare kandi daat verkocht. Twee particuliere wonin gen zijn te koop aangeboden. B. en W. zullen bevorderen, dat deze woningen spoedig worden bewoond. Eén woning, een zogenoemde bedrijfswoning, zal bin nenkort worden bewoond. Eén woning, behorende tot het bezit van de Woning stichting Velsen, staat leeg omdat deze moet worden aangepast aan de behoefte van een minder valide. B. en W. geven als hun uitdrukkelijke mening, dat het aantal leegstaande percelen zeer gering is. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Uit het rapport van vragen en antwoorden inzake de gemeentebegro ting van Velsen verzamelden we de volgende korte mededelingen en cijfers. In Studie is de vraag of er een spe ciale commissie van bijstand voor de milieuhygiëne in het leven moet wor den geroepen. B. en W. overwegen een organisatie bureau van buiten in te schakelen voor een algeheel organisatie-onder- zoek van het gemeentelijk apparaat. Kermis op zondag? Te zijner tijd zullen B. en W. een pre-advies over deze vraag aan de raad voorleggen. Voor lopig dus in de ijskast. Er hebben zich tot 1 januari 386 per sonen aangemeld voor een huursubsi die, waarvan aan 154 personen een bijdrage is toegekend. Nog 63 aan vragen zijn in behandeling. De bij de Rijkswaterstaat in studie zijnde plannen voor een nieuwe sluis in IJmuiden. tasten het stedelijk gebied niet aan. B. en W. met de opdracht een rapport uit te bren gen naar aanleiding van de inventarisa tie van de woonbehoefte in Velsen. Er al te optimistisch van uitgaande dat dit rapport inmiddels wel zal zijn uitge bracht, heeft dit raadslid nu gevraagd, of dit rapport nu ook ter kennis van de raad kan worden gebracht en of B. en W. er al conclusies uit hebben getrokken voor het in de toekomst te voeren woningbe- leid. In het midden latend, of dit rapport nu x x x - al is uitgebracht, antwoorden B. en W., aanzien van het tot eengezinswoningen dat bij hen wel het voornemen bestaat het rapport aan de raadsleden aan te bie den en dat zij er dan ook hun conclusies bij zullen voegen. Het ligt in de bedoeling eerst het be stemmingsplan Velsen-Oost uit te voeren en daarna het plan-Sluiswijk te realise ren. De bouw in Sluiswijk hangt voorna melijk af van het tempo, waarin de ge meente zich de eigendom van de aldaar aanwezige opstallen verwerft. Inzake de realisering van het bestemmingsplan Vel sen-Oost is op 10 november 1970 een bouw team samengesteld, dat met voorberei dende werkzaamheden is begonnen. Het valt volgens B. en W. nog niet te voor- 4

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 5