ToernooisPIONage - ToernooisPIONage Aan de Vondellaan verrijst Ontwerper van kantoorflat van vier etages eieren Tweede ronden tienkampen de schaakschijf Veel remises gekenmerkt door een harde strijd I Elke dag 180 I VERENIGINGSNtEUWS UIT DE IJMOND M 1 Van Hattuni en Blankevoort moet wederom uitbreiden PEN-HUISJE WORDT DEEL VAN GEVEL Accommodatie Brandkastkraak mislukte Valse naam Sportpark Rooswijk verbeterd Brandje in café opgegeven 7 IJMUIDER COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1971 Velsen-IJmuiden Kort IJmondnieuws J aarvergadering Plattelandsvrouwen UUMUUmHfmfnmumHHWmfHfHWUMWffUUUnumUMnUm/HUUMUHfU/fHHfUMHHUHfUIHHMfmn Beverwijk V elsen-N oord nspraak Heemskerk I - WK II (Van een onzer verslaggevers) (Van onze schaakmedewerker) Geen buit. Bij een inbraak (Van onze correspondent) Bij de sportvereniging KIC in Velsen- Noord heeft men geen gras laten groeien over de toezeggingen, die vorig jaar zijn gedaan ten aanzien van de completering van de accommodatie van het sportpark Rooswijk. Danstheater. Op vrijdag 22 januari brengt het Nederlands Underground Dans theater in de Provadys-club Beverwijk in het Groene Huis aan het Raamveld een lichtshow met geluideffecten. Er is ook gelegenheid zelf mee te dansen. die 216 door architectenbureau Zwiers en Fon tein uit Haarlem en wordt, hoe kan het ook anders, uit beton opgetrokken. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Omstreeks half zeven donderdagavond brak brand uit op de bo venverdieping van café Schouten aan het Meerplein. Kortsluiting was er de oorzaak van. Men ontdekte de brand doordat het licht uitviel, waardoor de vlammen op de zolder zichtbaar werden. Met een paar em mers water was het vuur snel gedoofd. De brandweer welke inmiddels was gearri veerd behoefde niet meer daadwerkelijk op te treden. Het zolderkamertje brandde gedeeltelijk uit. De schade wordt op on geveer 500,geraamd. Het bouwterrein aan de Vondellaan, waar Van Hattum en Blankevoort nv een kantoorflat van vier bouwlagen gaat bouwen. Het PEN-huisje, dat in vroeger jaren aan de Vondellaan werd gebouwd, blijft staan en zal een aan gepast onderdeel gaan uitmaken van de voorgevel van de flat. VRIJDAG 22 JANUARI Vormingscentrum Roestvrij, Hoflander- weg 104. Woensdagavond 27 januari 20-23 u. werkgroep drugs IJmond. De Slof, Raamveld. 20 u. open klaverjas- soos Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 20.15-21.30 u. ZATERDAG 23 JANUARI De Kelder, Hilbersplein, 20 u. discotheek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend van 10-12 en 13.30-15.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hendrik Burgerstraat 70, Arendsweg 61 en Amstel- straat 44: volwassenen 10-12.30 u.; Stum- phiusstraat 46: jeugd 10-12.30 u. ZATERDAG 23 JANUARI Do Lichtboei. Maasstraat. 14 u. jeugd film ZATERDAG 23 JANUARI Openbare bibliotheek. Filiaal Wijker- straatweg. Geopend 10-12.30 u. Buurtcentrum De Mei, Geelvinckstraat 28. 14 u. discofilmmiddag (13-15 jaar), 20 u. discofilmavond (vanaf 16 jaar). WIJK AAN ZEE. De uitvinder van de schaakschijf L. G. M. van der Maarel bjj zijn geestesprodukt. Het ronde schaak bord werd uit en te na in alle toonaarden bezongen bij de opening van het Hoogovenschaaktoernooi, toen het in diverse formaten voor het eerst werd gepresenteerd. Met bewonderende, maar ook met argwanende blikken heeft men er naar gekeken, doch bij de echte schakers kroop het bloed toch waar het niet gaan kan en al snel poogde men er de regels voor onder de knie te krijgen. Het is weer iets nieuws na de schaakbol bolvormige schaakbord en na het drie-dimensionale schaak spel met drie borden boven elkander. De geestelijk vader van de schaakschijf is een man, die in feite weinig met het schaaktoernooi als zodanig te maken heeft, want met de organisatie bemoeit hij zich niet. Niettemin draagt het schaaktoernooi toch elk jaar „zijn” stempel. Namelijk bij het drukwerk, in de blikvangers en in de gehele entourage treft men de ontwerpen aan van Leo van der Maarel, verbonden aan de afdeling public relationsafdeling vormgeving van Hoogovens. Hij ontwerpt elk jaar de affiches, de schaakprogramma’s en de erbij behorende emblemen. „Hoe kwam je er toe die schaakschijf te maken?” vroegen wij hem, toen hij toevallig even iets moest regelen in „Kenne- merduin”. „Eerlijk gezegd kan ik het beste antwoorden ,ik weet het niet’. Je weet dat ik al diverse ontwerpen gemaakt heb en ook voor dit toernooi was ik wat schetsen aan het maken. Daarbij uit gaande van de zwart-wit combinatie, die boeiend genoeg is voor een aantal jaren van ontwerpen. Maar ja, ik had al eens een torentje ontworpen, zoals je weet; vorig jaar kwam die waaier uit de pen en dit jaar zat ik met een passer in mijn hand, me zelf afvragend of ik niet iets ronds kon maken. Het kon! Dat was grafisch nog leuk ook, want zelfs de 64 velden kwamen voor elkaar. Ik zit er wel eens in een verloren ogenblik thuis over te filosoferen, hoe ik er spelregels bij kan maken en misschien sticht ik dan nog wel eens de Stichting Alternatief Schaken (S.A.S.). Iedereen weet, dat schaken in feite een agressief spel is, want het gaat erom de koning plat te krijgen. En dat terwijl men juist overal in de wereld tegen agressie ageert. Daarom komt die schaakschijf nu juist zo goed tot uiting. Rond namelijk, is minder agressief dan vierkant. Dat is niet van mij hoor, dat heeft Plato al eens verteld. Wie niet agressief wil schaken kan dat dan op een rond bord doen”, zo vertelde de kunstenaar, 2A: SchueringSeewald remise, Sivacki (JS1)Jakel (Did) remise, HoffmanRyd berg (Zwe) remise, Nicolic (JS1)Van Loon 10, Cederquist (Zwe)Th. de Vries 01. 3: KeizerCatev (JS1) 01, Schell Bronneberg 10, Hoppe (Did)Grachul (Did.) afgebr., Gehrmann (Did.)Berlacki (Fr.) 01, Bulatovic (Jsl.)Orlov (Jsl.) 0-1. 2B: Van KleefDonk remise, Rickers (Did)-Johansson (Zwe) afgebr., Schnei der (Did)Jung remise, Wallenberg (Zwe) Notten 10, Rosenblatt (Tsj)Wijker re mise. 4B: HerfstEidmark (Zwe) remise. 5: mej. de GraafMunninghof 10, Van NieuwenhuizenHofmans 10. 6A: A. J. de VriesCook (Eng) 10, Steeman sr.Verwey remise, v. d. Berg Sterk remise; 6B: v. d. AkkerW. Sterk 10, Van Oostv. Zwieten jr. remise, Lips Goldney (Far.Oër) afgebr. 7A: Kensen sr.Boersma 01, Bonten balDe Haas 10; 7B: KoomenJanssen 01, ZweersSchaaper 10. Afgebroken partijen: Gr. Res. B: Ungu- reanuDurao 01; 1A: GronauViergever remise; IB: ReichelNijdam remise. Als bekend, werd vorig jaar april en tijdig ter gelegenheid van het gouden be- staansfeest van het oude „Kinheim” de fraaie kantine in gebruik genomen, waar na in de herfst de naastliggende oude ba rak tot een royale kleedruimte kon wor den omgebouwd. Zowel tijdens de viering van het gouden jubileum als bij de in gebruikneming van de uitstekende kleed- accommodatie, direct naast de speelter reinen, werd aandacht gevraagd om de ze kleedruimte te voorzien van een cen trale verwarming, waarvoor de toen nog benodigde gelden ontbraken. Nu is het zover, dat deze centrale ver warming kon worden aangelegd waarme de zaterdag 2 januari, juist tijdens een felle koudeperiode, een begin werd ge maakt. Het pleit voor hen, die toezeggin gen deden hierbij behulpzaam te willen zijn, dat zij hun woord meer dan ge stand hebben gedaan, want reeds aan staande zaterdag en zondag kunnen de spelers na de wedstrijden gebruik maken van de comfortabel verwarmde kleedver trekken. Acht KIC-leden hebben deze centrale verwarming in hun vrije avonden en za terdagen aangelegd, namelijk de heren B. Manshanden, F. Mosk, G. de Reus, R. Meijer, C. Groothengel, J. Castricum, A. Vergouw en R. Boerkoel. Van 2 januari al hebben zij onder ongunstige weersom standigheden met een geweldige inzet het karwei in amper drie weken kunnen kla ren. Hiermee hebben zij voor hun vereni ging veel kosten kunnen besparen. Zaterdag en zondag kan dus van de centrale verwarming geprofiteerd worden door de voetballers; zaterdag spelen KIC 1 en De Kennemers 1 om 12 uur en zon dag KIC en QSC en KIC 2 en QSC 2. bei de om tien uur, zaterdagmorgen om 10 uur Is de competitiewedstrijd KIC 2 Kennemerland 3. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De Nederlandse Beverwijk telt nu 86 leden. Het afgelo pen jaar kreeg men er 12 nieuwe leden bij. Uit de jaarverslagen kon men be luisteren, dat de afdeling Beverwijk een actief verenigingsleven kent. Vorig jaar zijn er tien bijeenkomsten gehouden, die door gemiddeld 50 dames werden be zocht. Tijdens de jaarvergadering in huize Scheybeeck werd mevrouw Schoe- huis-Schipper als bestuurslid herkozen. Aftredend en niet herkiesbaar was de presidente mevrouw Klein-Woltjer, ter wijl periodiek aftrad mevrouw Moeyes- Bos. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen mevrouw Voet-Eits en mevrouw Priester-Vellekoop. Mevrouw Klein heeft zeven jaar deel uitgemaakt van het be stuur. Als blijk van waardering ontving zij een kreeg WIJK AAN ZEE. „Ze hebben alle maal een afwijking” was de kordate conclusie van een toeschouwster die don derdag getuige was van de 2e ronde der tienkampers in het 33ste Hoogoven schaaktoernooi. Het valt niet moeilijk vast te stellen om de oorzaak van deze wel meer gehoorde mening te onderken nen. Wie in het laatste half uur volko men nuchter een geladen toernooizaal binnenrolt en dan de verbeten gezichten, de nerveuze uitingen en soms dwaze houdingen ziet van de spelers in tijd nood, moet ergens wel in deze richting denken. Er zijn van die onverbeterlijke schakers die het altijd opnieuw weer op het laatste half uur laten aankomen en dan in enkele minuten voor de tijdcon- trole zo’n twintigtal zetten uit de losse pols schudden, eenzelfde hoeveelheid waar ze eerder bijna V/i uur over heb ben gedaan. Dat men daarbij op het puntje van de stoel gaat zitten, een si garet aansteekt om hem onmiddellijk daarna weer te doven en en passant de buurman nog vraagt hoe hij heeft ge speeld (zonder overigens het antwoord af te wachten), nou ja, noem het een afwijking maar het is toch iets van een sfeer bepalend geheel dat er bij hoort en veel van de aantrekkelijkheid van het schaken zou doen verliezen als het niet voorkwam. De tweede zitting voor de tienkampers donderdag was met name in de hogere afdelingen nogal vredelievend. Men zou deze conclusie namelijk kun nen trekken wanneer op de resultaten wordt afgegaan. Maar achter de vele re mises schuilt veelal een harde strijd van vele uren. boekenbom Mevrouw Moeyes kreeg een plant aangeboden. Na de gadering hield mejuffrouw D. Pol, eco nomisch sociaal voorlichtster van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrou wen, een inleiding over haar werkzaam heden. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Vanmorgen tegen vijf uur heeft men getracht in de dierenvoed selfabriek Edivo aan de Strandweg een brandkast open te snijden. Twee deuren op de begane grond waren open gebro ken en in het gebouw vond men een gas en een zuurstoffles. Met behulp van dat materiaal waagde men een poging om de brandkast open te krijgen, maar dat is mislukt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Van Hattum en Blankevoort n.v. is aan de Vondellaan begonnen met de bouw van een kantoorflat, welke aansluit op het be staande kantoor. De expansiedrift van het internationaal bekende bedrijf, gespecialiseerd in betonwerken, utiliteitsbouw en baggerwerken, is er oor zaak van dat de huidige panden te klein worden. In de nabije toekomst zal het kantoorpersoneelsbestand momenteel 180 werknemers zijn uit gebreid tot 250. Allen worden ondergebracht in het na de nieuwbouw ont stane U-vormiee gebouw. De kantoorflat zal vier bouwlagen tellen, waar- VRIJDAG 22 JANUARI Nieuke Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u concert door Ned. Hervormd Kerk koor en Gereformeerd Kerkkoor IJmuiden. Aquariumver. IJmond. 20 u. in gebouw Velserduin, Velserdui'nplein, IJmuiden, voordracht en dia’s. NVSH, 20 u. in gebouw Velserduin, Vel- serduinplein, IJmuiden, „Seks op de jonge toer” film „Variaties”. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945 IJmuiden 19-21.30 u.; filiaal Spaarn- berg Wüstelaan 79, Santpoort-Noord 19- 21.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJrouiden-Oost, 19-21 uur, filiaal Wijker- straatweg 177, 19-21.30 u. Sporthal Zeewyk, IJmuiden, 19.30-23 u. basketball-competitie. Een aardig facet, dat uit de voorbe reiding van de nieuwbouw springt is de inspraak van het kantoorpersoneel dat in eerste instantie de flat gaat betrek ken. De inrichting van de lokalen zal in nauw overleg met de betrokken mensen worden uitgevoerd, want een kantoor ruimte is toch in zekere zin een stukje privé-bezit van de werknemers, die er acht uur per dag moeten werken. De voorgevel van de flat is veertig me ter lang. De hoogte van het gebouw is 12 meter. De hoofdingang van het bedrijf blijft aan de Velserweg. Als in de toe komst een verdere uitbreiding noodzake lijk blijkt, bezit men hiertoe naast de flat nog voldoende ruimte. De drie wo ningen, die er thans staan, zullen dan worden gesloopt. De flat is ontworpen Dat de beide Joegoslavische dames Kalchbrenner en G. Jovanovic elkaar geen pijn zouden doen lag wel enigszins in de lijn der verwachtingen. Maar met dat al is de als favoriete getipte Kalch brenner met twee remises maar matig gestart. Ze zal er de komende dagen toch echt aan moeten trekken om de ver wachtingen van de buitenwacht niet te beschamen. Als een verrassing kwam hier het verlies van Ada v.d. Giessen te- ver- gen mevrouw Haak-Heemskerk, bij de schakers beter bekend als „de dochter van Fenny”. De Leidenaar Kort trok in de reser ve B-groep de zaken weer recht. In de eerste ronde had hij zelf zijn meerdere (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Bij een verkeerscontrole op 17 december blijkt een automobilist die bekeurd werd een valse naam te heb ben opgegeven. Achteraf bleek hij nooit een rijbewijs te hebben gehad. Overigens was hem de rijbevoegdheid ontzegd tot medi< 1971. De man was niet verzekerd en voor zijn voertuig was ook geen we genbelasting betaald. De politie maakt alsnog een aantal processen-verbaal op. stane U-vormige gebouw. De kantoorflat zal vier bouwlagen tellen, van er drie voor het kantoorpersoneel bestemd zyn. De bovenste etage zal worden ingericht als koffiekamer. WIJK AAN ZEE. Welgedaan, met de grote koksmuts op het stevige hoofd, zwaait chef-kok J. F. H. Herfst wederom de scepter in de keuken van „Kennemerduin” voor het tweede achtereenvolgende jaar. Keukens zijn z’n domein, bij de gloeiend hete fornuizen, met zijn gezicht boven de pannen met kokende, borrelende, brandende en sputterende inhoud voelt hij zich thans. Hij is een soort van wandelende encyclopedie, wat be treft recepten en dan bovendien nog zeer smakelijke recepten, want daarover roepen de vele gasten afkomstig uit 25 landen, die elke dag hun maaltijden gebruiken in het schaakrestaurant. Eenmaal per week staat er nasi op het menu of bami. Chef-kok Herfst, die vele zeeën in zijn kwaliteit als kok bevaren heeft wéét hoe hij deze Indische gerechten moet bereiden en zelfs de buitenlanders kunnen over het algemeen deze gerechten waarderen. Eén enkeling uitgezonderd, die er met zijn vork in zat te prikken en alle „vreemde” stukjes meende te moeten ver wijderen om tenslotte te concluderen, dat de rand van het bord vol lag en er in het midden niets was overgebleven, omdat alles „vreemd” voor hem was. Daarna heeft hij zijn bord maar leeg gegeten. Het gehele schaakcircus eet als het ware uit de hand van de heer Herfst, die onder andere elke dag 180 eieren in allerlei toestanden in of bij het eten verwerkt, om over andere aantallen produkten maar niet te spreken. Dat betekent, dat hij en zijn koks dagelijks hard moeten aanpakken om al die hongerige magen te vullen, maar dat is geen probleem als het maar gesmaakt heeft en daarvan getuigen de lege schalen, die steeds na de maaltijden terugkomen. moeten erkennen in Hans Böhm, een jon geman die meent de kost wel te kun nen verdienen met schaken; de tweede dag nam hij het op tegen de Engel man Eley die met een zege op de Bra ziliaan Van Riemsdijk lekker vlot van start was gegaan. Nu werd evenwel de winnaar van de eerste dag de verliezer en omgekeerd. Min of meer was Kort het ook wel aan zijn reputatie verplicht na vorig jaar de reserve-meestergroep van het IBM-toernooi te hebben gewonnen hetgeen hem deze zomer een plaats in de meestergroepwaarborgt. Van Riems dijk herstelde zich ten dele met een re mise tegen de Portugese kampioen Du rao. Onze vriend Steijn heeft kennelijk een kijkje op Duitsers. Na Achatz was het nu Gronau die hem op wat suiker in de benzine trakteerde. Nijdam slaagde er in de parallelgroep niet in zijn afgebro ken partij in winst om te zetten en be rustte in remise. Donderdag was hij op nieuw dicht bij de winst tegen de sterke geroutineerde Amsterdammer Crabben- goslaaf Nicolic op, ditmaal ervoer de dam. Maar het kwam er weer net niet uit; vandaag maar weer proberen. Th de Vries loopt in 2A met snode plannen rond. Knapte hij de eerste dag de Joe- Zweed Cederquist dat er in Haarlem ook mensen zijn die weten met het schaak- hout om te gaan. Uitslagen 2e ronde: Res. A: Akvist (Zwe) —Bloch (ZAfr) afgebr., VogelVan Baarle remise, v. d. WeideCofferty (Eng.) remi se, Rischbieth (Did)v. d. Vliet remise, Nicolau (Roem)Sahovic (JS1) afgebroken; Res. B: Durao (Port)Van Riemsdijk (Braz) remise, KortEley (Eng) 10, T. TimmanBöhm remise, Nykopp (Finl)— Wilmink remise, Ungureanu (Roem)Krnic USD afgebr. 2e Damesgroep: Bock (Did)Scholz (Did) afgebr., Beelaerts van Blokland— Wanetzky (Did) remise, Haak-Heemskerk— v. d. Giessen 10, Jörger (Did)Erenska (Polen) afgebr., Kalchbrenner (JS1)G. Jo vanovic (JS1) remise. IA: VlamDekker 10, ViergeverTor res (Sp) afgebr., SteijnGronau (Did) 01, Andersson (Zwe)Achatz (Did) afgebr., Puhm (Can)—Uujovic (JS1) 0—1; 1B: Ver hol tFromm (Dl) remise, NijdamH. Crab- bendam afgebr., ApkingReichel (Did) af gebr., Hirtkensohn (Zwi)Dahlhaus (Did) afgebr., Crombleholme (Eng)Eskilsson (Zwe) remise. in een modehuis aan de Maerelaan zijn de in sluipers zonder buit vertrokken. In de zaak was blijkbaar niets van hun ga ding te vinden. die in Leo van der Maarel schuilt. Hij dient de kunst namelijk ook op tal van terreinen. Vanzelfsprekend op het bedrijf, waar hij al heel wat fijne dingen heeft gemaakt en waar men op tal van plaatsen van zijn hand onderkent. Daarnaast ook in zijn vrije tijd onder meer in de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk. VRIJDAG 22 JANUARI De Lichtboei, Maasstraat. 19 u. vertrek voor schaatsen op Jaap Edenbaan. De Vlotter, Oosterweg 19.45 u. feest avond lawntennisclub Marquette. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 19-21 u. 14-15.30 u. gemengd zwemmen; 16.15-16.45, 16.45-17.15 u„ 17.15-17.45 u„ 18.15-18.45 u. en 18.45-19.15 uur zwemlessen; 19.30-20.40 u. gemengd zwemmen; 20.45-22 uur: Zwemver. VZV. De Brulboei, Kanaalstraat 228, kinder clubs Sporthal Zeewijk, Planetenweg, IJmui den. 9-12 u. instuif, 12-16 u. badmintonver. Velsen (jeugd), 16 u. hoofdklasse volleybal HVS-EVV, 19.30-23 u. microkorfbalcom- petitie. IJmuider Harmonie, in gem. vergader lokaal, Abeelenstraat, 14-16 u. opleiding leerlingen en jeugd IJmuider Harmonie. ZATERDAG 23 JANUARI De Uilenboom, Hoofdstraat, Santpoort- Noord, 15-17 u. receptie voor de heer G. Schoo. Herv. Jeugdgebouw, Rembrandtlaan, IJ- muiden-Oost, 20 u. „De consul van Coco- rico”, toneel door TIOS. Allison, iongerensoos, Kanaalstraat, 20 u. dansen, „The Fools” uit Volendam. Bibliotheken, openbare leeszaal en bi bliotheek, Plein 1945, IJmuiden en de filialen Spaarnberg (Wüstelaan 79) in Santpoort-Noord, zijn open van 10-12.30 uui Velserbad, Briniostraat 18, 6.30-8 u. ge mengd zwemmen; 8-8.30 u. en 8.30-9 u. zwemlessen; 9-10.15 u. en 10.30-11.45 u. ge- mengd zwemmen; 13.10-14 u. gereserveerd; jaar^ in gebruik té nemen. Van Hattum en Blankevoort NV in 1968 een omzet haalde van ruim miljoen gulden, bezit vestigingen/doch- termaatschappijen in België, Spanje, Duitsland, Engeland., Suriname en de Antillen, Nigeria, Guinee en Australië. De begeleiding van de werkzaamheden in het buitenland wordt geleid vanuit het Beverwijkse hoofdkwartier. Eigenlijk kan mén niet spreken van een cenfraal be drijfsgebouw, want het personeel van de firma verricht, verspreid over zeven ge bouwen, zijn taak. Indertijd zijn twee semi-permanente gebouwen achter het hoofdkantoor aan de Velserweg geplaatst. Aan de overzijde van de Vondellaan wist men beslag te leggen op het Statenhuis, dat volgens het huurcontract nog vijf jaar kan worden gebruikt. Tenslotte heeft men een gedeelte van het perso neel gehuisvest in drie woningen aan de Vondellaan, direct grenzend aan het hoofdgebouw. Al met al geen gelukkige „lay-out” van de gebouwen. Vandaar ook dat men naarstig zocht naar een wat gelukki ger en doelmatiger oplossing van het huisvestingsprobleem en die heeft men nu gevonden door aan de Vondellaan een kantoorflat van vier bouwlagen te gaan bouwen. Van Hattum en Blankevoort hoopt het nieuwe pand begin volgend •Was-'

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 7