Skalclub Kennemerland heeft nu eigen huis Vier vluchten vol; aanmeldingen voor vijfde tocht blijven binnenstromen Ook bedrijven gaan gebukt onder lawaai „Rampgebied” Zwanenburg op hoorzitting typerend voor ontreddering in de Meer ONDER DE GROND LEVEN?” „MOETEN WE VOOR SCHIPHOL NOOY K Blik asperges explodeerde te MET JUMBO NAAR BRUSSEL Havenberichten Pater A. Freriks medio februari Botsing op Amsterdamseweg officieel pastoor van Driehuis Eerste en enige opleiding tot scheepsgezel in IJmuiden Eerste en enige in Europa Raad op bezoek bij politie O I IN DE VISHAL MODEPRUIKJES .12 GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO’N DRUKKER VRIJDAG z2 JANUARI 1971 Op tijd? Verknipt Zevende baan Ongevallen ok Sir 1 H i 1 ADVERTENTIE WETHOUDER C. VAN STAM Naam Adres Woonplaats aantal personen m. v. Datum doorhalen welke niet wordt verlangd. ADVERTENTIE de Engelse taal Gratis naar wens gekapt. DAMESKAPSALON (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Aan de gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart in IJmuiden zal indien de raad akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van B. en W. een afdeling driejarige op leiding tot scheepsgezel worden verbon den; de eerste en enige in Nederland. vanaf59a" vele modellen, ook in gemeleer- de tinten. GROOT OFFSET BOEKDRUK KLEIN OFFSET Ik ben abonnee van uw blad en wil de speciale Jumbovlucht naar Brussel graag meemaken. Voorkeur vlucht 27 februari of 6 maart Direct na inschrijving ontvang ik van uw reisbureau Anthony Veder een reisschema en gegevens over de wijze van betaling. baan onthulde komt deze evenwijdig te liggen aan de Buitenveldertbaan. Het stijlvolle interieur van het drijvende restaurant „De Barge” in Brugge, waar 's avonds het diner wordt geserveerd. vaardbaar dan toch wel uiterst fce°*’^n lijk is. De woongebieden, die hiervan in de toekomst in 1977 komt het super - sone vliegtuig last krijgen, zijn volgens hem behalve Zwanenburg nog Amstel veen, Buitenveldert, Aalsmeer, Hoofddorp en Nieuw-Vennep. Dat betekent dat nog eens 50.000 tot 100.000 mensen extra hier door worden gedupeerd. Bovendien is de kans op ongevallen bij een astronomisch snel groeiend lucht verkeer (de charters in de zomer) veel groter en „we vragen ons af of dat niet moedwillig neerkomt op het incalculeren van een aantal doden per jaar.” Voor Schiphol-Stop, die tussen drie bevallingen door ook de Haarlemse arts Hilders in zijn gelederen had, zijn er thans vol doende gegevens om tot een beslissing over Schiphol te komen. Uiterlijk dit jaar nog, „want elk uitstel werkt in het voor deel van de vijfde baan”. Over supersone vliegtuigen gesproken: een actievoerder stelde dat Schiphol daartegen weinig kan ondernemen, omdat de KLM daardoor de kans zou lopen elders haar landings rechten te verspelen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Op de kruising van Amster damseweg en de oude rijksweg Santpoort- Velsen zijn donderdagmiddag omstreeks vijf uur een VW-busje en een personenauto op elkaar gebotst. De personenauto, be stuurd door een 26-jarige calculator uit Zwanenburg kwam van de oude rijksweg en heeft, toen hij linksaf wilde slaan, het naderende busje bestuurd door een 21- jarige monteur uit Naarden, niet gezien. De calculator is met ernstig letsel aan zijn gelaat in het Antonius Ziekenhuis opge nomen. Beide voertuigen zijn zwaar be schadigd overgebracht naar de binnen plaats van het hoofdbureau van politie. De monteur werd niet gewond. Het resultaat: allerlei „verknipte en verschoven dorpen”. En als ook de zesde baan volgens ingewijden zou dat on afwendbaar zijn wordt aangelegd? „Dan moeten we het maar opgeven. Ik weet geen grond meer”, aldus de wet houder. Ook burgemeester Dijckmeester van de Haarlemmermeer („we hebben niet eens het recht in beroep te komen”) sprak zijn veto uit over de plannen. De toekomst van Zwanenburg zag hij „duister” in. Het zijn ook de 40 bedrijven, die ernstig on der de lawaai-overlast gebukt gaan. Het is nauwelijks meer mogelijk nieuw perso neel te krijgen. Voor veel geld wenden buitenlandse werknemers aangetrokken, maar die liepen bijna even snel weg als ze gekomen waren. Hij pleitte voor een wettelijke regeling, waarbij volgens een zonering van het gebied rond de lucht haven schadevergoedingen zouden kun nen worden uitgekeerd. Dit is nu nog niet mogelijk. Een commissielid: „Een ont werp hiervoor is al in de molen.” Haar lemmermeer hecht geen geloof aan de 1 Schiphol-Stop. Deze inmiddels in meer jlaatsen vertakte Haarlemse actiegroep swam al vaker aan geheime rapporten. Ook nu weer. De conclusies in het rapport van het Nederlands Economisch Instituut werden door de Kamerleden niet met een verontwaardigde blik naar fabeltjesland verwezen en dat zegt wel wat, omdat er vanuit de commissie niet zelden scherpe vragen op de „oppositie” werden afge vuurd. De psycholoog Van Praag zei als woord voerder van „Stop” het uitermate treurig te vinden, die ten aanzien van geluids hinder boven de bestaande bebouwing mag worden afgeweken tot 55 Kosten eenheden, terwijl de grens van 45 vol gens deskundigen reeds zo niet onaan- ■dat Zwanenburg zal profiteren van een spreiding van de geluidshinder, integen deel. Volgens wethouder Van der Ham is het economisch belang, dat Haarlem ten aan zien van de werkgelegenheid bij Schip hol heeft, niet aantoonbaar doch waar schijnlijk te verwaarlozen. Er was enige critiek op het feit, dat het alternatief van de tweede nationale luchthaven in de Markerwaard niet op een uitputtend on derzoek was gebaseerd. He commissielied mevrouw Groensmit- Van der Kallen hielp Haarlem een hand je. „Een geluidsvrij vliegveld dat door de geringe afstand met Schiphol tot een economische eenheid kan worden. Ook organisatorisch is het mogelijk er een dependance en later een tweede luchtha ven te maken. Een ander: „De tijdsfactor is erg belangrijk. Ik vraag me af of we het zelfs zullen halen”. Wethouder Van der Ham bleef er echter bij, dat dan maar eerst moest worden aangetoond, dat het plan-Markerwaard inderdaad niet ge haald zou kunnen worden. Ook werd gevraagd, wat Schiphol voor de omwonenden nu wel concreet bete kende. Ondanks de verbijsterde gezichten op de tribune over zoveel onnozelheid, kwam er toch een antwoord. „Er zijn genoeg families te vinden, waar u een weekeind zou kunnen doorbrengen. Ze zullen u gastvrij ontvangen, maar kun nen u alleen geen rust meer bieden. Gesteld werd, dat akoestische voorzie ningen in huizen en scholen in de prak tijk niet alleen peperduur zijn („en moe ten de mensen dat ook nog eens beta len?”) doch bovendien weinig uithalen. „Het biedt”, zei de huisarts Van Ojik, „geen enkele oplossing”. Hij vertelde over een vrouw, die haar nood bij hem had geklaagd en had gezegd: moeten we dan voor Schiphol helemaal onder de grond gaan leven? Het werd van zoveel kanten aangevoerd. Het feit, dat men ook nog in de tuin zou moeten kunnen zitten, maar dat is in de huidige situatie geen lolletje. Een ander detail: tenniswedstrij den wonden constant onderbroken, om dat de spelers de umpire niet kunnen verstaan. Nee, dat Zwanenburg-Halfweg is met de vijfde baan niet gered, was dus zonder oponthoud bij haltes, lijn dienst gebruik maken. Degenen, die op eigen gelegenheid naar Schiphol reizen moeten 's morgens omstreeks 7.45 uur op de luchthaven aanwezig zijn. Zij die met de speciale NZH-bus vertrekken moeten uiterlijk 7.20 in de Tempeliersstraat aanwezig zijn. Het aantal aanmeldingen uit IJmuiden, Bever wijk en de bollenstreek is dusdanig dat het instellen van een speciale lijndienst voor deze abonnees niet haalbaar is. Zij moeten of per auto naar Schiphol reizen, of met het openbaar vervoer naar de Tempeliersstraat. Bij aankomst op Schip hol moeten onze lezers zich melden aan de PANAM-balie in de vertrekhal. Om kwart over acht volgt het inchecken voor de Brusselvlucht PA092. Tot slot enkele gegevens over de reis. Vlucht met de Boeing 747 naar Brussel; rondrit in de Brusselse hoofdstad, ge legenheid tot winkelen en als besluit van uw aanwezigheid in de Belgische hoofd stad een lunch in het Hiltonhotel. Daarna reis naar Brugge waar tijd is om met de historische stad kennis te maken en waar 's avonds gedineerd wordt in het drij vende restaurant „De Barge”. De terug reis naar Schiphol geschiedt via Antwerpen en Rotterdam met uitstap- mogelijkheid in Haarlem (circa 22.30 uur) met een luxe touringcar. Kosten f 99,verzekering inbegrepen. Het enige dat u zelf moet betalen is de luchthaven belasting, 6,50 per persoon. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 50 kisten wijting, 350 kisten gul, 300 kisten schol, 50 kisten varia, 2200 stijve kabeljauwen en 1500 kilogram tong. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. „Als eerste en enige in Europa heeft de Skalclub Kennemer land nu de beschikking over een eigen home.” Dit heeft de heer W. P. J. Mudde commissaris van deze club van reisbu- reaudirecteuren en horeca-ondernemers. donderdagavond gezegd in zijn inleidend woord tjjdens de officiële opening van het nieuwe onderkomen door de president de heer T. Jansen 'n de oorspronkelijke ma- quette-kamer van het Stadskantoor wel ke als een commando-brug op de toren flat staat. In zijn openingstoespraak richtte de heer Mudde voorts een speciaal woord van welkom tot burgemeester J. G. S. Bruinsma van Beverwijk, de heer W. H. J Burgess, één van de oprichters in 1934 van de Skalclub Nederland en de com missaris van politie L. H. Molenaar. De heer Jansen zei bijzonder blij te zijn met dit eigen home en dankte het gemeen tebestuur van Beverwijk voor de onder vonden medewerking. Tevens bracht hij dank aan de hoofdbode J. Pel en bode C. Hoebe voor de hulp bij de aankleding van het onderkomen. De heer Jansen hoop te dat het nieuwe clubhuis aan het doel zou beantwoorden en deelde tevens mee dat de eerstvolgende bijeenkomst wordt gehouden op donderdag 18 februari. Bur gemeester J. G. S. Bruinsma wenste de Skalclub Kennemerland geluk met eigen home en zei ook te hopen dat het een echt ontmoetingscentrum zou worden. Het nieuwe clubhuis, dat weliswaar nu nog sober maar toch smaakvol is in gericht, biedt een fantastisch mooi uit zicht op de wijde omgeving. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Een groot aantal raads leden heeft donderdagavond met het col lege van b. en w. een bezoek gebracht aan het hoofdbureau van politie in Velsen, waar men op alle afdelingen werd ingelicht over het politiewerk. Na de excursie door het bureau was er gelegenheid om met de politiestaf van gedachten te wisselen. Donderdag aangekomen In IJmuiden: Zaan- stroom. stroom, 1-.—-——o—, -- --• Amstelborg, Hansweart; Tor Mercia, Imming- ham; Shropshire, Bremen; Meppel, Noordzee, IJmuiden; Olympic Peace, New Castte; Valiant, Londen. Umulden; Suurhusen, Hamburg; Ooster- burgh Korre Sanbhy; Thowdis, Ollesund; Gruno, Rotterdam; Tor Scandia, Gothenburg; Saint An dreas. Rotterdam, IJmuiden; Rottneros, Ham burg. Velsen; Amberly, Londen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Kariba, Hamburg; Henriette H, Nantes, IJmuiden; Mar tha Friesecke, Londen, IJmuiden; APJ Akash, Immingham, IJmuiden; Johannes, Chelsea; Tria, Norrköping, Velsen; Stella Rank, Esbjerg, Vel sen; Susanne Schulte, Kirkeness; Prins der Ne derlanden, Barbados; Speciality, Portishead; Maren-C, Londen; Bravo Contender, Imming ham, Herta, St. Malo, IJmuiden; Kontikl, Rot terdam; Gittelil, Droggheaden; Olive, Rotterdam; Frankrig, Londen; Einlgkeit, Kögge; Amstel- stroom Hull; Christa Köncke, Great Yarmouth; Rolph von Bargen, Hansweert; Kühlungsborn, Gothenburg, Beverwijk; Cremta, Cristobal; Eris, Helsinki; Heine Bröhan, Fllxbourough; Ingrid-R, Londen, IJmuiden; Novel, Goole; Calchas, Rot terdam; Permjlen, Karlstad; Zaanstroom, Felix- towe British Chivalry, Londen; Kis Skou, Diep pe; Homham, Southampton; Uniworld, Antwer pen: Rosenort, Hamburg; Simo, Lake Mira; Tor Marcia Gothenburg. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Mitrofan sedin Roterdam; Sea Rhine, Rotterdam, Bur- tonia Londen; Gregham, Rotterdam, IJmuiden: Stad Utrecht, VUsslngen- Asta, Rotterdam; Bre tagne, Delfzijl; Silvermain, Norfolk; Patricia Mitchell Londen. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Ooster- burgh, Rotterdam; Kosmos, Londen; Mynlas, Rotterdam; Charts, Paramaribo; J. H. Jonas, Odense IJmuiden. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het ■chip van of naar Amsterdam gegaan). Wijk aan Zeeërweg 53 IJmuiden-O. - Telefoon 15020 WWVWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWV*#5' W' - KaSo HO- r HuU^Aegix, Narvik; M^et'Bord^ux; ook de conclusie van de gemeente Haar- -- ----- •- 4•- lemmerliede en Spaarnwoude, die ook al met ernstige zorg over het Spaarnwouder- bos („voor Amsterdammers”. Ook al) Den Haag had opgezocht. Overigens verklaarde de heer Ojik, dat de plannen voor de zevende baan be paald geen loze geruchten zijn. Volgens zijn „bron” dezelfde die ook het be staan van de door de Schiphol-directie tot voor kort hardnekkig ontkende zesde (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Een ontploffing in het magazijn van een levensmiddelen zaak aan het Bachplein is donderdag bij zonder goed afgelopen Het begin van brand, dat dreigde te ontstaan doordat de gloeiende kolen uit de haard op al lerlei licht ontvlambare artikelen in de opslagplaats terecht kwamen, is in de kiem gesmoord. Bij een door de politie ingesteld onder zoek bleek dat de explosie werd veroor zaakt door een blik asperges dat op de kachel stond en explodeerde. De aanmeldingen voor de vlucht met de PANAM-boeing 747 naar Brussel blijven binnenstromen. Gelukkig dat wij tijdig een vijfde vlucht hebben gearrangeerd. De vierde tocht op 27 februari is nu namelijk bijna volgeboekt (haast u), terwijl voor de vlucht op 6 maart nog plaatsen gereserveerd kunnen worden. Het inzenden van formulieren voor de tochten op 6, 13 en 20 februari heeft geen zin meer, daar deze reeds lang zijn „uitverkocht”. De inschrijving voor de reizen blijft open tot drie dagen voor de reisdatum, prijs all-in 99,—. Zoals wij in onze bladen van afgelopen woensdag hebben verteld, zullen op de dagen dat de vluchten worden gehouden, vanuit de Tempeliersstraat in Haarlem om 7.30 uur twee speciale NZH-bussen vertrekken. Deze bussen zijn herkenbaar aan een biljet op de voorruit met als opschrift „Met Jumbo naar Brussel”. Op vertoon van uw reispapieren kunt u zonder kosten van deze rechtstreekse, Aan de functie van scheepsgezel be staat grote behoefte bij de Nederlandse koopvaardij. Aan boord verricht zo’n ge zel zijn werkzaamheden onder directe supervisie van óf de stuurman óf de werktuigkundige, óf de voorman. Als lid van de bemanning krijgt hij een veelheid van taken te verrichten welke in het algemeen uitgaan boven die van een matroos. Besprekingen tussen de inspecteur van het nautisch onderwijs en het gemeente bestuur van Velsen hebben ertoe geleid, dat de gemeentelijke School voor Visserij en Scheepvaart in IJmuiden wordt gezien als een instituut, dat als eerste en voor lopig als enige in aanmerking dient te ko men om deze opleiding ter hand te ne men. Bij deze standpuntbepaling is van belang geweest: de goede naam welke deze school heeft bij de opleiding van be manningsleden voor de zeevisvaart en de grote en kleine handelsvaart. De nieuwe opleiding zal bij de aanvang van het schooljaar 1972-1973 beginnen. Het college van burgemeester en wet houders heeft de nodige stappen genomen om de nieuwe afdeling van deze gemeen telijke school voor bekostiging door het rijk bij de minister van Onderwijs en We tenschappen voor te dragen. Overigens heeft het in 1967 ingediende plan voor een nieuwe school voor visse rij en scheepvaart nog steeds niet de goedkeuring van de minister van onder wijs en wetenschappen verkregen. Ook op het even oude verzoek om een bijdrage in de kosten voor een internaat is nog geen bewilliging ontvangen. Er zal eerst meer duidelijkheid moeten zijn ver kregen inzake de concentratie van het visserij onderwijs en de plaats van de ge meentelijke School voor Visserij en Scheepvaart daarin. Daarenboven doen zich ten aanzien van het scheepvaartonderwijs nieuwe ontwik kelingen voor, welke B. en W. er waar schijnlijk toe zullen nopen een gewijzigd plan in te dienen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het protest tegen de uitbreidingsdrang van Schiphol is gisteren als een vlammende Jumbo Jet op het Haagse Binnenhof neerge streken. Na het volgens drs. Ed van Thjjn „glasheldere” betoog van de Haar lemse wethouder Van der Ham overspoelden vooral de vertegenwoordigers van de Haarlemmermeer en de actiegroep „Schiphol-Stop” de vaste com missie van Verkeer en Waterstaat met meer zakelijke dan emotionele argu menten om maar af te zien van het voornemen de nationale luchthaven uit te breiden met een vijfde en zesde baan. Het moet nog worden afgewacht of zij uiteindelijk bij de besluitvorming over deze zaak de roos hebben ge troffen. Dat is zeker te hopen voor het dorp Zwanenburg, dat als ramp gebied werd gedoodverfd. Wethouder C. van Stam van Haarlemmermeer zei hierover: „Een plaats van 13.000 mensen, die plotseling bevroren wordt. De schade aan de volksgezondheid is er bijzonder groot. Zo is het aantal hij- standswetgevallen in Zwanenburg ontstellend en dat is niet in een bedrag te meten. Sloop het dan maar. De waarde van de huizen en industrie is f 300 miljoen en daar zult u toch een oplossing voor moeten vinden”. (Van een verslaggever) “DRIEHUIS. Pater A. Freriks MSC, die, in de plaats van de onlangs overle den pastoor Leenders, door de bisschop van Haarlem is benoemd tot pastoor van Driehuis, zal, onvoorziene omstandighe den voorbehouden, op zondag 14 februa ri in de Sint Engelmunduskerk worden geïnstalleerd. Als leraar in de Engelse taal aan „Fons Vitae” in Amsterdam is voor pa ter Freriks nog geen vervanger gevon den, zodat hij daar voorlopig niet kan worden gemist. Hij verricht echter wel reeds diverse werkzaamheden in Drie huis. Oosterduinweg 29, IJmuiden Telefoon 02550 - 1 47 68. IJMUIDEN. In IJmuiden werden donderdag de volgende besommingen (in guldens) gemaakt: KW 81 56.700, 159 24.700, 187 12.100, 191 2.980, 98 9.930, SCH 261 9.700, IJM 4 14.100, 23 1.850, ARM 35 600, KL 50 195, TX 2 6.040, 4 7.900, 8 8.600, UK 1 5.830, 16 20.900, 95 30.180, YE 25 145, UK 47 en 147 2.140, 94 en 215 2.890, KL 7 2.637, ZK 2 840, 49 703. Dertig vaartuigen hebben vrijdagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 5494 kisten en 20 kleine kisten vis; 3850 stijve kabeljauwen en 16.500 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 25 kisten en 20 kleine kisten wij ting, 2720 kisten gul, 20 kisten haring, 2125 kisten schol en 321 kisten varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: tarbot 8.10—7.82, grote tong 5.51—5.29, grootmid- del tong 6.67—6.32, kleinmiddel tong 7.88— 7.35, tong I 9.99—8.72, tong II 10.05—8.97, -• “7“ zalm 7 50 conclusie van de commissie-Falkenhagen, Per 125 kilogram: grote kabeljauw 132 108, middel kabeljauw 140118. Per tien stuks: grote kabeljauw 10276, middel kabeljauw 9069. Per hoop: rog 66. Per 50 kilogram: gul I 6857, gul II 63—49, gul III 45—35, wijting 65—39, schar 3828, grote schol 3023, schol I 3725, schol II 42—27, schol III 45—34, tarbot 317—180, griet 182—116, tongschar 133— 105, haring 41—32.50, bot 84, lever 25—20, grote kuit 367, krab 3318. Ondanks de 1100 woningzoekenden in deze plaats is er vorig jaar slechts één huis bijgekomen. Alleen uitzettingsgeval- len konden worden geholpen. De huisves- I tingscommissie weet er geen raad meer I mee. „Als we de mensen vertellen, dat I we er niets over te vertellen hebben, I denken ze dat we ze voor staan te liegen. Je bent bang gestenigd te worden.” Door de bouwstop in 1967 in verband met Schiphol is de woningnood in de e andere plaatsen bijna even groot. Er zijn woonwijken, die onafgemaakt zijn ach- - tergebleven zoals het als „gouddelvers- dorp” geschilderde plan west-II. Midden in een wijk ligt daar nog een terrein voor 250 huizen braak. In Hoofddorp moest een plan voor 700 huizen worden doorgeschrapt en ga zo maar door. „Al les wat je doet in de Haarlemmermeer”, zei wethouder Van Stam, „is een gok”. Een gok overigens, die de gemeente tot dus ver ongeveer 7 miljoen heeft gekost omdat voorbereide werken onder het mot to „stop, het spel gaat niet door” halver wege niet meer werden uitgevoerd. tl cr Het imposante Hilton-hotel in Brussel, waar de lunch wordt gebruikt. Vliegt u mee naar Brussel? Dan is het voldoende wanneer u onder staande bon inzendt aan ons redactiekantoor in IJmuiden, Lange Nieuwstraat 427.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 9