Voorzitter Mertens opgelucht over KVP-lijst Geen combinatie meer van functies NKV-bondsbestuurder en politicus pressiegroep Van der Heem laat 150 man af vloeien Niet steeds verdeelde Olieruzie in feite een gewoon commercieel geschil GELAG BETALEN CONSUMENT GAAT HET Vakbeweging is wèl politieke Engeland komt ondanks hoge prijs in EEG SER-adviezen Britse post betaalde wel uitkeringen SCHEEPVAART e In meer Philipsbedrijven korter werken overwogen het fundament van uw vermogen Wall Street 11 ZATERDAG 23 JANUARI 1971 Minister Davies: ACHTERHAALD Van Berkel 1 SANEREND Voorraden Kort economisch nieuws V ervelend Meeprofiteren (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT Met de verkiezing van de Tweede Kamer in zicht (28 april) is er voor het N.K.V. geen vuiltje meer aan de lucht. De door voorzitter P. J. J. Mertens zo zeer be leden scheiding van de combinatie be leidsfunctionaris vakbeweging-politi- cus is vrijwel een feit binnen het N.K.V. Daarom kan Mertens met een opgelucht hart het dit jaren door hem bereden stokpaardje binnenkort op stal zetten. Een gewetensprobleem is daarmee voor de katholieke vakcen trale een niet betreurd relikwie ge worden. iï 53 VOORZITTER MERTENS ADVERTENTIE 1 aal; aal; S 12 De heer Weijters weet uit recente er varing wat het betekent in de Tweede meer olie- POSTBUS 973 - ROTTERDAM TEL. (0WJ-284710 erk air in- pe- le- ht- at- lie- in- ter- lag. be- het toe uid- icht 'oor Hen or- lie- ren Er 1 o i 0,1 12 2 0,1 1 0 6 2 3 4 0,3 5 4 5 0 0 0,1 o 2 0.1 o 8 0 o vorige irsdag 26% 69% 31% 5% 37% 44% 24% 39% 48% 27% 52 44% 21% 23% 17% 25% 67% 28% 25% 132% 75% 100% 79% 31 DEN HAAG. Bij Van der Heem nv in Den Haag zullen in totaal 150 men sen minder nodig zijn als gevolg van een wijziging van het produktieprogramma. Met ingang van 1 januari 1971 zijn de activiteiten bij Van der Heem nv groten deels ondergebracht bij de hoofdindustrie- groep „data systems” van de nv Philips Gloeilampenfabrieken (nv Philips Elec- torlogica). periode heden 27 69% 31% 5% 39 herh 44% 24% 39% 40% 27% 52% 44% 21% 23% 18% 25% 67 28% 25% 133 76% 103% 80 31 Kamer belangen te moeten behartigen. Het is hem door met name de NKV-cen- trale Breda bijzonder kwalijk genomen, gezien zijn achtergrond als vakbonds man, dat hij vóór de loonmaatregelen van het kabinet stemde, terwijl de vak beweging eensgezind het nemen van een loonmatigingsbesluit heeft geprobeerd te voorkomen. Weijters heeft dan ook zijn conclusie maatschappijen na twee jaar onder handelen met de regering een akkoord sloten waardoor Iran meer zou gaan ontvangen uit de opbrengsten van de in Iran gewonnen olie. De olielanden, verzameld in de organisatie van pe troleum exporterende landen (OPEC) namen daarop tijdens een congres in Caracas in Venezuela een resolutie aan, waarin werd gesteld dat alle tien OPEC-landen dezelfde behandeling en dus voordelen zouden krijgen als Iran. ciële belangen in de vorm van vesti gingen van Amerikaanse maatschap pijen een belangrijke factor. In Saoe- di-Arabië bijvoorbeeld, beheersen de Amerikaanse oliemaatschappijen door middel van het Armaco-consortium de hele olieproduktie van het land. Hoewel het lijkt alsof de OPEC-lan den nu vastbesloten zijn om gezamen lijk tegen de oliemaatschappijen op te treden, zijn zij onderling steeds ver deeld. Van de tien landen, Irak, Iran, Saoedi-Arabië, Koeweit, Katar, Aboe- Dhabi, Libië, Algerije, Indonesië en Venezuela, zijn het vooral Iran, Libië en Venezuela die een eigen koers wil len varen. Met name Libië wist vorig jaar geweldige bedragen extra van de oliemaatschappijen los te krijgen ter wijl Venezuela, dat overigens met de situatie in het Midden-Oosten niet veel te maken heeft maar als OPEC-lid wel een stem in het kapittel heeft, ook graag zelfstandig te werk gaat. Slotkoersen Eerste vc beu' Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr South. Pac. Union Pac. Allied Chem Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T (Van onze redactie economie) DEN HAAG. John Davies, Brits mi nister van handel en industrie, is ervan overtuigd, dat Engeland tot de EEG zal toetreden. Hij verklaarde dat tijdens een rede voor het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in het Haagse congresge bouw. Wij weten dat de aanvaarding van de landbouwpolitiek in de overgangsperiode een oplopen van de levensmiddelenprijzen betekent met nadelige gevolgen voor ar beidskosten en betalingsbalans. Wij weten dat onze bijdrage aan de Europese fond sen tot een grote afvloeiing van geldmid delen zal leiden. Alle andere functies van het EEG-lidmaatschap zullen in het begin duur voor ons zijn. Maar het grote te genwicht ligt in de stimulering van de nationale groei en welvaart. Die groei en die welvaart zullen zich zeker voordoen, al is twijfelachtig of dit even snel zal gebeuren als de kostenstijgingen zich ont wikkelen, aldus Davies. Naar zijn mening moet Engeland hard onderhandelen om te voorkomen dat het niet te dragen lasten op zich neemt. Het onvermijdelijke gevolg zou zijn dat wij gedwongen zouden wor den ons de noodzakelijke expansie van de binnenlandse economie te ontzeggen, eenvoudig omdat wij het ons niet zouden kunnen veroorloven deze te financieren en tegelijkertijd aan onze verplichtingen je gens onze partners te voldoen, zo zei Da vis. I ■X 3 3 5 1 3 4 2 7 0,3 3 Arn. Motors Int. Harv. [nt. Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell Oil Soc. Vacum Stand Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K L.M meer, NW en P.v.d.A. evenmin en CNV vormt ook al geen drie-eenheid meer met A.R.P. en C.H.U. Deze autonome opstelling werkt vol gens NKV-voorzitter sanerend op de po litieke partijen. „Het is een goede zaak, dat de politieke partijen niet bij voor baat op bepaalde blokken uit de vakbe weging kunnen rekenen. De politieke partijen moeten zich eerst waarmaken, alvorens zij de steun van de vakbewe ging krijgen”, aldus de heer Mertens. getrokken en legt dit jaar het voorzit terschap van de KABO neer A.ls hij als Kamerlid wordt herkozen, kan hem niet meer het verwijt worden gemaakt van een dubieuze positiebepaling. Voor hem geldt dan alleen zijn verantwoordelijk heid als Kamerlid, niet meer die van vakbondsman. vorige beursdag 7 30% 46 53% 37% 29% 31 41 80% 48% 53 49% 69% 55% 32% 38% 10% 17% 19% 33% 73% 39% 55 55% ting werd indertijd gedaan door de nationalisatie van het Shell-aandeel in de Algerijnse petroleummaatschap- pijen. Frankrijk heeft nu nog grote aandelen in die verschillende maat schappijen en Algerije wil daar ook meer zeggenschap over krijgen. De Fransen willen niet verder gaan dan 50 percent. Voor Frankrijk staan er enorme belangen op het spel, met name de geweldige investeringen in de Sahara. De olie die daar gewonnen wordt, bevoorraadt ruim 30 percent van de Franse markt. De Spaanse regering heeft vrijdag een ver laging van het bankdisconto van 6,5 tot 6,25% bekendgemaakt in een communiqué na afloop van een kabinetszitting. Hierin wordt niet gezegd wanneer de maatregel van kracht wordt, maar in bankkrlngen is men van mening dat dit op zaterdag zal zijn. Volgens deze zegslieden vormt de verlaging een onderdeel van een aantal maat regelen die zijn bedoeld om de economie nieuw leven in te blazen. Sinds 23 maart van het vorig jaar heeft het Spaanse bankdisconto gestaan op 6,5 percent. Hoewel het resultaat van de N.V. Uitgevers maatschappij Kluwer sterk onder druk van de gestegen kosten (waaronder de z.g. f 400 uit kering) heeft gestaan dan was te voorzien, recht vaardigt de gang van zaken in 1970 de verwach ting van een onveranderd dividend 6), aldus het bedrijf. Dit dividend zal dan worden betaald over het in 1970 door fusie van f 8,8 mln. tot 9,4 mln, gestegen kapitaal. De bij de fusie uitgegeven aandelen delen ten volle in de winst over 1970. De omzetstijging is In 1970 in alle sectoren van het bedrijf overeenkomstig de ver wachting geweest, aldus Kluwer Het assortiment van waren dat in slagers winkels aanwezig mag zijn zal worden uitgebreid tot praktisch alle eet- en drinkwaren, ingrediën ten voor de bereiding daarvan en voeder voor honden en katten Bepaalde groepen van deze artikelen dienen verpakt te zijn en de ver pakking zodanig, dat inhoud ervan aan het vlees en de vleeswaren geen afwijkende smaak of geur kan geven. De ministerraad ging vrijdag akkoord met een hiervoor nodige wijziging van het elsenbeslult, die zal worden neergelegd in •en algemene maatregel van bestuur. NKV-voorzitter Mertens beweert geens zins, dat de vakbeweging niet aan poli tiek doet. Hij verklaart: „Natuurlijk doet de vakbeweging aan politiek, niet alleen landelijk, maar ook regionaal en plaat selijk. Een groot deel van onze belan gen kan alleen via de politiek worden behartigd ,maar dat wil niet zeggen dat de politici tevens vakbondsmensen zijn. Met Kloos en Ter Heide van het NVV ben ik voorstander van pressie van de vakbeweging op het politieke gebeuren, voorzover de belangen van onze leden dat vereist. Die pressie oefenen we uit via hearings met de politici in de Ka mer, met behulp van demonstraties en eventueel ook door werkonderbreking zoals pas is gebeurd. Het conflict ontstond onder doordat de in Iran werkende Bij het in Rotterdam gevestigde bedrijf van Van Berkel’s Patent Holland nv zullen de komende maanden 23 personeelsleden moeten afvloeien. De directie van Van Berkel heeft dit vrijdagmiddag meege deeld. Het bedrijf zegt dat als gevolg van de algemene kostenstijgingen, met name in de personeelssector, enkele efficiëncy bevorderende maatregelen moeten wor den doorgevoerd. Wanneer de OPEC-landen besluiten als uiterste pressiemiddel de oliekraan dicht te draaien, kan dat vervelende consequenties hebben. Samen leveren ze bijna 85 percent van de aardolie- produktie van de niet-communistische wereld. Er bestaat in Europa wel een buffer-voorraad die voldoende is om het gebruik van ongeveer twee maan den te dekken, maar een land als Li bië kan het tegenwoordig wel een half jaar zonder de inkomsten uit de olie stellen en Libië levert alleen al 35 percent van de in Europa verbruikte olie. Duidelijk is in ieder geval wèl, dat wanneer er tot overeenstemming wordt gekomen de consument dat wel spoe dig zal merken. Wanneer de ruwe olie duurder wordt zullen alle daarvan af geleide produkten in prijs verhoogd worden. Het is niet waarschijnlijk dat de verschillende regeringen ter com pensatie de vaak forse belastingen op olieprodukten evenredig zullen ver lagen. De SER voelt niets voor het initiatief- wetsontwerp van het Tweede Kamerlid Vondeling (P.v.d.A.) om de wet kapi taaluitgaven publiekrechtelijke lichamen te wijzigen, zodat de gemeenten makke lijker en ruimer over kapitaalmiddelen kunnen gaan beschikken. De SER is van oordeel dat het wetsontwerp van de heer Vondeling en enkele fractieleden het pro bleem niet op de juiste wijze aanpakt. Ir. Vondeling meent, dat er sinds '65 jaarlijks grote onzekerheid heerst over de omvang van de kapitaalmiddelen, die de gemeenten worden toebedeeld. Vol gens hem wordt de kapitaalvoorziening van de gemeenten achtergesteld bij die van de private sector en van het rijk. Zijns inziens bevoordeelt binnen de over heidssfeer het rijk zichzelf. De eigenlijke oorzaak van de onbevre digende gang van zaken is volgens de SER de langdurige schaarste op de ka pitaalmarkt, waardoor al sinds ’65 het regime van de centrale financiering moet worden toegepast. De oplossing van de aanhoudende kapitaalschaarste en de daarmee annex zijnde problemen voor de lagere overheid moeten in de eerste plaats worden gezocht in een geleidelij ke bijstelling van het trendmatig finan cieringstekort van het rijk, aldus de SER. Ook ging de raad akkoord met het voorstel, de regering te adviseren de in- vesteringspremieregeling selectief toe te passen. Deze regeling wordt gebruikt ten behoeve van vestiging en uitbreiding van industriële bedrijven. Premies op in vesteringsprojecten van boven de twaalf miljoen gulden moeten per geval worden bekeken. Voor projecten van onder de 12 miljoen gulden dient de minister van Eco nomische Zaken de premies zo weinig mogelijk te variëren, aldus het advies. De nieuwe NVV-voorzitter, drs. H. ter Heide, werd in de plaats van zijn voor ganger A. H. Kloos benoemd als vice- voorzitter van de SER. De heer Ter Hei de drong er bij de SER op aan zo snel mogelijk met een definitief advies over het conjunctuurpolitiek instrumentarium voor de regering uit te komen. De gesprekken die daarna met de oliemaatschappijen gevoerd werden, blonken uit in onwil, onbegrip, boze woorden en dreigementen. Dit resul teerde uiteindelijk in het unieke be sluit van de oliemaatschappijen om in het vervolg slechts als één blok aan de besprekingen mee te doen. Presi- cent afhankelijk is van de olie uit de Amerikaanse oliemaatschappijen vrij van de bepalingen in de anti-trust-wet. Nixon stuurde tevens een speciale gezant naar het Midden-Oosten om de olielanden tot een aanvaardbaar stand punt over te halen. Amerika is name lijk zelf toch ook bij de oliecrisis be trokken, hoewel het maar voor 3 per cent afhankelijk is van deolie uit de OPEC-landen. Amerika heeft zijn bin nenlandse produktie altijd beschermd, maar wanneer de OPEC-landen tot drastsche maatregelen overgaan, waardoor zowel Europa als Japan ernstig getroffen kan worden, heeft dat ook onaangename gevolgen voor de Amerikaanse economie terwijl de eventuele prijsverhogingen van olie en in alle daarvan afgeleide produkten ook een weerslag in Amerika zullen hebben. Daarnaast zijn de grote finan- In gewoonlijk betrouwbare kringen in Bel grado is vrijdag vernomen dat men in Joego slavië een devaluatie van de dinar met ver moedelijk 20% verwacht. Plaatselijke banken in Belgrado stopten vrijdagmorgen met het uitbe talen van valuta. Dat werd als een teken be schouwd voor een ophanden zijnde devaluatie. In juli 1965 was de dinar met 66% in waarde ver minderd. De huidige koers ten opzichte van de dollar is 12,5 dinar maar men verwacht dat deze na een devaluatie 15 dinar gaat bedragen. Esso Tankers Ine. heeft vrijdag opnieuw een opdracht voor een tankschip van 250.000 dwt. geplaatst, ditmaal bij Chantiers d’Atlantique in St. Nazaire, Frankrijk. Het schip moet in 1975 worden opgeleverd. Er lopen orders voor 17 sche pen in deze klasse waarvan 15 bij Europese wer ven en 2 in Japan. Het concern heeft Inmiddels 12 schepen uit deze klasse In de vaart. Dit heeft Esso Nederland N.V. bekendgemaakt. Abbekerk 22 van Bombay naar Madras Acteon 23 te Saigon Algorab uer 22 Casquets naar Santos Amstellaan per 22 Kp. Finisterre naar Antwerpen Annekerk 21 van Dar es Salaam naar Kaapstad Barok 22 te Leixoes Caplsterla 22 te Bombay Carbotiger per 22 Brest naar ICiffethames Chiriqui per 22 Madeira naar Cristobal Dallia 22 van Dardanellen naar Lavera Dosina per 22 Kp. Palmas naar Rotterdam Forest Hill 22 te Has Tanura Gorredijk 22 te Antwerpen Graveland per 22 Ouessant naar Amsterdam Gulf Swede 22 te Bantry Kaap Hoorn 22 te Teesport Koudekerk 22 te Bangkok Lalibella 22 van Portland naar New York Leiderkerk 22 te Khorramshahr Liberlakust per 22 Ouessant naar Dakar Mainlloyd 22 te Le Havre Neder Waal 22 te Cochin Overijsel 3 te Genua Safocean Adelaide 23 .e Port Elizabeth Stad Den Haag per 22 Bougie naar Dakar Straat Lagos 22 van Fremantle naar Adelaide Straat Luzon 23 te Napier Tjipondok 23 te Dar es Salaam Westerkerk 22 van Genua naar Marseille Zuiderkerk per 22 Kp. Agulhas naar Mombasa Wat willen de OPEC-landen nu? In de eerste plaats meeprofiteren van de prijsstijgingen van de afgelopen maan den. De vraag naar olie die sinds 1960 maar weinig toenam, is in 1970 wel haast op spectaculaire wijze gestegen. De prijzen zijn mee omhoog gegaan, wat weer een gevolg was van de af sluiting van het Suezkanaal, waardoor de olie in kostbare tankers via de Kaap naar Europa gevaren moest worden. In 1960 werden de olieprijzen vrij sterk verlaagd, omdat de toen gelden de prijzen ver boven de marktprijs lagen. Sindsdien zijn de prijzen wel Vroeger werd het KAB, zoals het NKV toen heette, in e e n adem met de K.V.P. en allerlei katholieke instellingen ge noemd. Mertens: „Die tijd is voorbij, bij de socialisten en de protestants-chris- telijken trouwens ook”. NKV en K.V.P. zijn geen automatische twee-eenheid verschillende malen verhoogd, maar nooit meer op het niveau van 1960 ge komen, zodat het bedrag dat de OPEC- landen momenteel voor de ruwe olie ontvangen op een nóg lager peil ligt dan tien jaar geleden. De OPEC-landen willen verder dat de oliemaatschappijen van de op de geëxporteerde olie gemaakte winst 55 percent afstaan en niet 50 percent zo als tot nu toe gebruikelijk is. Overi gens krijgt Iran al 55 percent terwijl Libië dat niets met de vaarweg om de Kaap te maken heeft, voor de olie maatschappijen relatief goedkopere olie kan leveren en daardoor een ster kere positie inneemt. Het lijkt erop dat de overige OPEC-landen daar nu langzamerhand genoeg van krijgen. Met name die landen die rond de Per zische Golf liggen voelen zich door de bevoorrechte positie van Iran en Libië in een hoek gedrukt. De oliemaatschappijen weten dat en proberen daar nu gebruik van te ma ken door die landen gunstige voor waarden aan te bieden. Een ingewik kelde gang van zaken waarin het laatste woord nog niet gesproken is. Voorlopig lijken de OPEC-landen de meeste troeven in handen te hebben. De snel stijgende vraag plaatst de olie maatschappijen in een ongunstige po sitie. Dan speelt er ook nog een conflict tussen Frankrijk en Algerije dat zó hoog is opgelopen dat Algerije de olieleveranties aan Frankrijk heeft ge staakt. De Algerijnen verlangen een groter aandeel in de Franse olie-onder- nemingen. Algerije wil zo snel moge lijk de nationale oliebronnen zelf gaan beheersen. Een eerste stap in die rich- In de vestigingen Groningen, Drachten, Leeuwarden en Hoogeveen overweegt NKV-voorzitter Mertens is gelukkig met de ontkoppeling van beide verant woordelijkheden. Hij zegt: „Deze cumu latie van functies is een achterhaalde zaak. Vroeger kon dit, thans niet meer. De verantwoordelijkheden zijn veel scherper afgebakend. Je bevindt je in een voortdurende conflictsituatie als je beide functies bekleedt. Zelf ben ik al tijd tegenstander geweest van deze func tiecombinatie”. Hij roept in de herinnering, dat hij in 1964 voor een plaats in het partijbestuur van de K.V.P. werd gevraagd. Ik heb daarin toegestemd op voorwaarde dat het een tijdelijke zaak zou zijn, in af wachting van de uitslag van een inter ne studie over het probleem hoe die ook zou mogen zijn. Na de val van het kabinet-Cals heb ik de functie opgege ven. Ik veroordeelde als vakbondsman openlijk het optreden van Schmelzer. Dat was dgt, want ik was immers lid van het bestuur van Schmelzers eigen K.V.P. Toen was het mij helemaal dui delijk, dat beide functies niet zijn te combineren. Zodra zich de mogelijkheid voordeed, trad ik dan ook legaal uit het partijbestuur”. Voor de heer Mertens is het een dui delijke zaak: een vakcentrale en een vakbond zijn geen politieke partijen. „Ik word betaald om de werknemersbelangen te behartigen, daar betalen de leden con tributie voor. Als vakbondsman ben ik niet geroepen het algemeen belang te be hartigen. Dat is de taak van de politieke partij”. Hier ligt het spannings veld tussen vakbeweging en politieke partij”. (Van onze redactie economie) HAARLEM Het geschil tussen de grote oliemaatschappijen en de olieleverende landen neemt steeds ernstiger vormen aan. De bespre kingen die over en weer worden gehouden verlopen in een kille sfeer en worden herhaaldelijk af gebroken zonder dat er enige voor uitgang werd geboekt. De laatste dagen Ijjkt er wat vooruitgang in te komen. De grootste grief van de olielanden is dat iedereen rijk wordt van hun olie behalve de olie landen zelf. In Europa kost de ruwe olie het zesvoudige van wat de olielanden ontvangen en hierin wil men verandering zien. Het is een uitgemaakte zaak dat vooral Europa niet zonder de olie uit het Midden-Oosten kan. Daar staat tegenover dat de produktielanden de inkomsten uit die olie niet kun nen missen. Er is bovendien geen alternatief, omdat èn Rusland èn Amerika geen of nauwelijks olie uit het Midden-Oosten betrekken zodat de afzetmogelijkheden be perkt zijn. De Russen hebben in tussen laten weten dat hun produk- tie binnen enkele jaren het vier voudige van de Amerikaanse pro- -'vVfie zal bedragen. Slotkoersen Eerste periode heden 7% 30% 45% 54% 37% 30% 31% 40% 80% 49% 53 18% 70% 57 33% 37% 10% 18% 20% 33% 74% 39 54% exd 56% By de eerste vijftien kandidaten van de K.V.P.-lijst zitten straks drie vak bondsmensen, die door de achterban niet meer met de vinger kunnen worden na gewezen. Want het trio geeft zijn func ties in het NKV op zodra het lidmaat schap werkelijkheid is geworden. De drie zijn vakbondssecretaris F. van der Gun uit Utrecht, voorzitter van de ka tholieke bond van overheidspersoneel A. C. M. Weijters uit Rijswijk (Zuid-Hol- land) en bestuurder van de katholieke bond van vervoerspersoneel P. H. van Zeil uit Utrecht. Mertens is dus buitenparlementair be zig. Hij geeft dat zonder omhaal van wegen toe, maar hij voegt er wel met een aan toe „dat hij mordicus tegen stander is van een vakbeweging die aan partijpolitiek, personenpolitiek en elec torale politiek doet. Wij doen alleen aan politiek om op te komen voor de be langen van onze leden is een van de credo’s van de vakbeweging”. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. „Het is volkomen in itrtfd met de fieten, dat de Sociaal-Eco- nomische Raad in toenemende mate de laatste jaren verdeelde adviezen uit brengt”, zei drs. J. de Pous gisteren in een vergadering van de SER. De voor zitter gaf hiermee een antwoord op een vraag van prof. Horring (kroonlid) of publikaties en uitlatingen in deze rich ting de waarheid weergeven. De omzet in Wall Street was 21.68 miljoen aandelen. Dow Jones cijfers: Industrie 861.31 6.57), Sporen 186.95 2.50). In het telefonisch effectenver keer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand; AKZO 86.80 gb-87.00, Hoogovens Kon. Olie 141-141.20 gl, Philips 48.30 gb-49.10 gl, Uni lever 85.50-95.80 gl, KLM 183. LONDEN. De Britse postbeambten hebben vrijdag hun drie dagen geleden be gonnen staking gedeeltelijk geschorst door bejaarden en andere rentetrekkers hun uit kering uit te betalen. Voor het begin van de staking hadden zij dit al toegezegd. De bond van PTT-personeel heeft de telefonistes die aan het werk zijn gebleven, gedreigd met disciplinaire maatregelen als zij het werk niet neerleggen. Het zakenleven dreigt intussen tot stil stand te komen als de staking nog lang voortduurt. De particuliere postdiensten kunnen bij lange na het werk niet aan. Philips werktijdverkorting voor het per soneel. Volgens de Philips-voorlichtingsdienst is deze arbeidstijdverkorting „noodzake lijk geworden door een te hoog oplopen van de voorraden huishoudelijke appara ten. Het gesprek dat Philips met de vakbon den over deze kwestie zou hebben, is op verzoek van de directie van Philips uit gesteld tot donderdag 25 februari. Het is niet bekend hoeveel uren kor ter per week in de vier bedrijven zal wor den gewerkt. In de Philips-vestiging in Groningen werken 900 personen, die ther mische apparaten zoals bijvoorbeeld elek trische dekens vervaardigen. In Drachten waar men een personeelsbestand heeft van ongeveer 2500 man worden hoofdza kelijk scheerapparaten geproduceerd, in Hoogeveen (600 werknemers) motorische apparaten zoals mixers en dergelijke en in Leeuwarden (650 man) maakt men voornamelijk stofzuigers. Het produktengamma van Van der Heem nv was tot die datum volledig in gepast in dat van de nv Philips Tele communicatie Industrie te Hilversum. De overgang naar de nv Philips Electorlogi- ca betekent, dat over een periode van drie jaar Van der Heem geleidelijk zal worden betrokken in de ontwikkeling en produktie van zogenaamde randappara tuur voor computersystemen. Daartoe zal het noodzakelijk zijn in sommige bedrijfsafdelingen tot reorgani satie en verschuivingen over te gaan. Aan het einde van de periode van drie jaar zal daardoor de totale bezetting on geveer 150 man kleiner zijn dan op dit moment het geval is. Naar verwach ting zullen de betrokken werknemers gro tendeels op andere plaatsen binnen het Philips-concern te werk gesteld kun nen worden. De vakorganisaties en de on dernemingsraden zijn van een en ander op de hoogte gesteld.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 11