Prinses luidt de bel CHU-voorzitter prof. Van Hulst: Koningin moet vaker komen! Op een muis Openheid over vivisectie Instituut Neerlandistiek krijgt meer docenten NOGAL CONSERVATIEF” „OPVATTINGEN DS ’70 Politie doet inval bij importeur sexbladen Volledig verzorgde NS Minitrips in eigen land nu Nederland levert Oplossing voor moeilijkheden Verscherping van voorschriften Drug-propaganda verbieden in Limburgs Statenlid wil hogere korting op de wedden Minister Klompé kreeg na operatie fraai kunstwerk beginsel mogelijk Bemanning „Raven” in veiligheid „Misschien denken kiezers: Zo vader zo zoon!” tien miljoen eieren Ing.-titel voor afgestudeerden Deense trawler bij Vlieland gelicht Bewaker smokkelde vuurwapen Bredase gevangenis binnen 2 DICHTER BIJ DE DIEREN voordelig met NS ZATERDAG 23 JANUARI 1971 Na driemaal SOS V er gelijken Programma's VOOR 80.000 IN BESLAG GENOMEN W ereldvoedselprogramma Trijntje Fop Bestrijdingsmiddelen Dure woningen voor burgemeesters Prof. Voorhoeve in „Medisch Contact”: Drie man in arrest na overval op bejaarde AMSTERDAMS RAADSLID: Staatssecretaris dr. Kruisinga: In bepaalde situaties Schadevergoeding voor voorlopige hechtenis Als ooit ter wereld iemand wel bedreven was in enig spel was dit een muis uit Beieren in „boter, kaas en eieren”. Op dit gebied was deze muis van alle botermarkten thuis. Technische en agrarische academies ADVERTENTIE de samenleving Wil- f49.- f49.- f60.- f62.- f64.- f75- De zes raadsleden denken aan cul turele evenementen en aan de moge lijkheid dat huwelijkssluitingen in het paleis zouden kunnen geschieden. rantaine-inrichting voor katholieken die lid van de P.v.d.A. willen worden.” Prinses Margriet heeft gisteren in Breda een nieuwe Mytylschool, welke haar naam draagt, door het luiden van de schoolbel officieel geopend. DEN HAAG De regering zal een wets ontwerp indienen volgens hetwelk de rech ter op ruimere schaal dan nu in bepaalde omstandigheden schadevergoeding kan toe kennen voor ondergane voorlopige hechte nis. Onder meerkan ook niet-materlele schade worden vergoed. Bovendien wordt de mogelijkheid van schadevergoeding uitgebreid tot de gewoon lijk aan de voorlopige hechtenis vooraf gaande tijd die in verzekering is doorge bracht. AMSTERDAM. Prof. dr. P. E. Voor hoeve, hoogleraar in de neurofysiolo gie, doet in „Medisch Contact” een beroep op alle artsen en medische onderzoekers om in cursussen, lezingen of publikaties eventuele dierexperimentele aspecten niet te verdoezelen maar met nadruk naar voren te halen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Er komt een oplos sing in zicht voor de moeilijkheden bij het Instituut voor Neerlandistiek van de universiteit van Amsterdam. Het curato rium van de universiteit heeft alle eisen van het Instituut ten aanzien van het aantal docenten, stafleden en van huis vesting ingewilligd. Vooral het eerste punt er was gemiddeld één docent op 27 studenten had op de laatste dag van november tot het vrijwel unanieme be sluit geleid het onderwijs aan het insti tuut tot de kerstvakantie te staken. Eén van de PvdA-raadsleden vindt dat koningin Juliana wat vaker in Am sterdam moet komen. Hij meent dat het heel wat Amsterdammers zou hel pen voor hun klachten gehoor te krij gen. Het raadslid wijst erop dat dank zij het bezoek van de Koningin het voorlopige winkelcentrum in de Bijl mer een fikse schoonmaakbeurt kreeg en een flatgebouw tot in de punt jes was verzorgd. In een ander flat gebouw was ook ineens extra personeel voor het schoonmaak- en onderhouds werk ingezet. Dat gebeurde in het ge bouw waarvan de bewoners de konin gin een bezoek hadden ontraden om dat het er, zo hadden zij de vorstin in een telegram meegedeeld, een Augias stal was. Hoewel een bezoek aan het gebouw niet in haar programma voor kwam, liet de Koningin zich er toch heenrijden om te kijken of de bewoners terecht hadden geklaagd. (Van onze correspondent) BREDA. De politie heeft drie lebrorders van hun bed gelicht, die dins dagmiddag in Hilvarenbeek de 76-jarige kastelein A. Korrevoers hebben overval len en beroofd van 2.000 gulden. Dat geld wend in Roosendaal in café’s wat al te uitbundig uitgegeven. Dit leidde tot de oplossing van het misdrijf. HEERLEN. Dr. H. Waltmans (PPR), lid van Provinciale Staten van Limburg, heeft aan Gedeputeerde Staten vragen ge steld over het veelvuldig voorkomen van credietoverschrijdingen voor de kosten van ambtswoningen voor burgemeesters, waarover dezer dagen enkele cijfers zijn gepubliceerd. Hij vraagt of deze over schrijdingen als een „normale zaak” moe ten worden beschouwd. De zorgen in eigen huis bij de socia listen zijn volgens prof. Van Hulst niet gering. „DS’70 heeft zijn visitekaartje gepresenteerd en het Nederlandse volk herinnert zich de naam Drees nog goed. Zullen de Kiezers denken: Zo vader, zo zoon? Dan zou Drees jr. wel eens een flinke bres in de socialistische gelederen kunnen slaan”, aldus prof. Van Hulst. Naar zijn mening heeft het optreden van de P.v.d.A. gedurende de periode van het kabinet-De Jong om een dergelijke scheu ring als nu plaatsvond gevraagd. „De P.v.d.A. heeft DS’70 als het ware opge roepen.” bladen. Auto en inhoud werden in beslag genomen. De officier van Justitie in Leeu warden bekeek de sex-bladen en was van oordeel dat een deel ervan strijdig was met de nieuwe pornografiebepalingen. Mevrouw mr. R. de Kat-Presser, de raadsvrouwe van de Intex-directeur, vindt het ingrijpen van politie en justitie onbe grijpelijk, omdat tot op het hoogste niveau in de rechtspraak nog steeds niet is duide lijk gemaakt wat nu eigenlijk pornografie is. Zij zou het juister hebben gevonden als de justitie met het toetsen van de nieuwe pornografienormen had gewacht tot de Hoge Raad een uitspraak had gedaan in enkele recente zaken. Gedeputeerde Staten hebben de Lim burgse gemeentebesturen laten weten, dat bij de bouw van ambtswoningen sober heid betracht dient te worden en dat on matig hoge uitgaven niet zouden worden toegestaan. Het Limburgse Statenlid verzoekt er bij de regering op aan te dringen via een landelijke regeling het Bezoldigingsbe sluit Burgemeesters zodanig te wijzigen, dat in de toekomst wegens het gebruik van een ambtswoning niet langer een korting op de burgemeesterswedde van maximaal twaalf, maar van twintig per cent wordt toegepast. Na besprekingen tussen curatoren en het bestuur van het Instituut, waarvan prof. dr. G. Stuiveling directeur is, is besloten dat met grote spoed zal worden gestreefd naar instelling van een leerstoel Nederlandse taalkunde en naar bezetting van het bestaande lectoraat Hedendaagse Nederlandse Taalkunde, zodat benoeming van functionarissen vóór 1 september kan geschieden. De faculteit der letteren stelt een commissie in, die zal trachten een oplossing te vinden voor de moeilijkheden tussen de afdeling Historische Taalktinde en de andere afdelingen van het instituut. Er zijn 20 extra docentenplaatsen toe gewezen, waarvan acht door de minister ten behoeve van de m.o.-opleiding. Er zal Het aantal middelen en toepassingsge bieden dat onder de werking van de wet valt wordt uitgebreid. De criteria voor het toelaten van be strijdingsmiddelen worden verscherpt en de mogelijkheden voor intrekking van een toelating vergroot. Ook de voorschrif ten voor het gebruik van de middelen worden uitgebreid. Zo nodig kan ook worden voorgeschreven dat het middel alleen mag worden gebruikt door bepaal de categorieën, bijvoorbeeld alleen door beroepszuiveraars en -ontsmetters. DEN HAAG. De operatie, die minis ter dr. Klompé in het St. Joannes de Deo- ziekenhuis in Den Haag heeft ondergaan, is geslaagd. De bewindsvrouwe, die in haar woning een heup brak, heeft van de leden van het kabinet een door allen ge signeerd kunstwerk gekregen. Intussen moet het kabinet een oplossing zien te vinden voor allerlei urgente werk zaamheden van minister Klompé, welke moeilijk uitstel kunnen lijden. Minister Veringa en staatssecretaris Van de Poel hebben tot dusver zoveel mogelijk derge lijke werkzaamheden op zich genomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In antwoord op vra gen van Tweede-Kamerleden over dr. Kruisinga’s uitspraken over het drug probleem in AVRO’S Televizier van 6 oktober van het vorig jaar deelt de staatssecretaris mee dat het in begin sel denkbaar zou zijn dat de Nederland se wetgever, evenals nu blijkbaar de Franse heeft gedaan, verbodsbepalingen in het leven zou roepen, waardoor be paalde vormen van propaganda voor verdovende middelen zouden worden ge weerd. Kruisinga is echter niet van plan zo’n wettelijke regeling te bevorderen. Hij vertrouwt erop dat de publiciteits media zich van hun verantwoordelijkhe den in dezen bewust zullen zijn. De hoge waarde van de vrijheid van meningsuiting zal steeds zwaar blijven wegen, zegt de staatssecretaris. In het tv-interview zei dr. Kruisinga destijds dat het in Frankrijk strafbaar zou worden om via radio, tv of pers, „aanhang te kweken” voor verdovende middelen. Strijdig met de Grondwet acht hij evenwel niet een verbod tot het maken van propaganda voor het niet- medisch gebruik van naar zijn oordeel voor het individu en de samenleving schadelijke middelen. Preventieve voorlichting waarin ge waarschuwd wordt tegen onoordeelkun dig gebruik van hennepprodukten, mag naar het oordeel van dr. Kruisinga niet achterwege blijven, alleen al niet van wege de onzekerheid die bij grote groe pen van de bevolking over de schadelijk heid van drugs bestaat. ROTTERDAM. De tien Nederlandse opvarenden van het Amerikaanse jacht „Raven” zjjn gisteren door een Spaanse reddingboot uit zee opgepikt. Zjj hadden vrijdagmorgen vroeg het jacht verlaten, dat al enkele dagen op de Atlantische Oceaan, 70 kilometer ten Noorden van de uiterste Noordwestpunt van Spanje, in moeilijkheden verkeerde. De reddingboot heeft de schipbreukelingen naar de Noord- spaanse havenplaats Gjjon gebracht. De „Raven”, die nadat de opvarenden het schip hadden verlaten, op het strand liep, is de haven van Gijon binnengesleept. Het jacht was onder commando van de Amsterdamse kapitein J. Stengs op weg van Amsterdam naar de Canarische eilan den, vanwaar het naar de eigenaar in de Verenigde Staten gebracht zou worden: Het was reeds dinsdag in een vliegende storm geraakt en had tot tweemaal toe noodseinen uitgezonden. Toen het Neder landse bevoorradingsschip „Smit-Lloyd 18” koers naar de „Raven” zette, meldde ka pitein Stengs echter dat hulp niet meer nodig was. Vrijdagmorgen werd evenwel opnieuw een SOS-sein uitgezonden, waar na de Spaanse reddingboot te hulp kwam. DEN HAAG. De regering wil de Bestrijdingsmiddelenweg 1962 wijzigen om krachtiger te kunnen optreden tegen schadelijke nevenwerkingen van deze middelen. UTRECHT. Voorzover prof. dr. J. W. van Hulst, voorzitter van de Christelijk-Historische Unie, kennis heeft kunnen nemen van het program ma van DS ’70, heeft hij de indruk gekregen dat de opvattingen van de de- mocratisch-socialisten nogal conservatief zijn vergeleken bij het urgentie- program van KVP, ARP en CHU. Hij zei dit vanmorgen in de vergadering van de unieraad, het politiek adviescollege van de CHU. Hij verklaarde „geen grijze haren te krijgen van de verklaring van de lijstaanvoerder van DS ’70, dr. W. Drees jr, dat hij een tegenstander is van confessionele partij vorming. Zo’n verklaring is te doen gebruikelijk”, aldus prof. Van Hulst. BOOT VOOR GHANA. Uit Nederlandse ontwikkelingsgelden zal Ghana een schip voor passagiersvaart over het Voltameer krijgen. Nederland zal ook een nautische dienst voor het Volta meer opzetten. De totale kosten van het project zijn 1,4 miljoen gulden. 2 dagen Amsterdam f 37.- 3 dagen Zuid-Limburg f 45.- 3 dagen Twente 3 dagen Bergen N.H. 3 dagen Montferland 3 dagen Friesland 3 dagen Brabant 5 dagen Terschelling Prijzen van elk station in Nederland. Vertrek dagelijks. Inlichtingen in de NS-reiskrant op de stations. Binnenkort zal in het parlement het ontwerp van wet op de dierproaven wor den behandeld. De Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie (NBBV) heeft zich, aldus prof. Voorhoeve, in een advertentiecampagne tot de Nederlandse bevolking gericht en een brochure ver spreid met een alternatief wetsvoorstel. Prof. Voorhoeve noemt deze publikaties van de NBBV uitermate tendentieus om dat de inhoud in de meeste opzichten niet in overeenstemming is met de ware feiten Toepassing van die alternatieve wet zou het medisch onderzoek volkomen lamleggen volgens prof. Voorhoeve. Vivisectie is noodzakelijk voor de uit oefening en voortgang van de genees kunde. In Nederland kan de uitvoering van dierproeven de toets van elke cri- tiek doorstaan, zegt prof. Voorhoeve, die vivisectie een emotioneel geladen onder werp noemt waarmee in een verkie zingsjaar gemakkelijk en goedkoop poli tieke successen te behalen zijn”. Daar om is waakzaamheid geboden. Wegens het terke taboe-element van de vivisectie hebber, allen die daar recht streeks bij zijn betrokken de neiging er in publiek zo min mogelijk de aandacht op te vestigen en daardoor hebben zij de bevolking waarschijnlijk onderschat en noodzakelijke informatie onthouden”, al dus prof. Voorhoeve. (Zie ook onze bijlage „Erbij”). UTRECHT. In opdracht van het waarnemend hoofd van het Utrechtse Arrondissementsparket in Utrecht, mr. J. C. van den Berg, heeft de rijks politie een inval gedaan in de magazijnen van Intex-Nederland in Bunnik, de grootste importeur van en handelaar in sexbladen in Nederland. Er werd voor een handelswaarde van ongeveer 80.000 gulden aan sexbladen in beslag genomen welke volgens de justitie in strijd zouden zijn met de nieuwe richtlijnen betreffende de pornografiebestrijding. Totaal zijn ongeveer 12.000 tijdschriften en boeken in beslag genomen. Voor de directeur van Intex-Nederland was de inval een verrassing. Hij verkeerde in de veronderstelling dat justitie zich al leen zou gaan richten tegen de grove por nografie uit Denemarken die hij niet ver handelt. De justitiële schijnwerper werd op Intex gericht na een recent interview in Vrij Nederland en een onbetekenend verkeers ongeluk. Een vertegenwoordiger van Intex sloeg in Wolvega met zijn auto om. De politie die een onderzoek instelde keek eens in de auto en zag daar een stapel sex- DEN HAAG De regering heeft beslo ten een daags tevoren ontvangen verzoek van het Wereldvoedselprogramma in te willigen en tien miljoen eieren aan dit programma te leveren. „Dit komt Nederland goed uit”, zo zei vice-ministerpresident Witteveen vrijdag avond na afloop van het kabinetsberaad, „want in verband met de pseudo-vogelpest is de eierenuitvoer naar verschillende EEG- landen stopgezet”. Besmettingsgevaar voor de consumenten is niet aanwezig, aangezien de eieren in poedervorm zullen worden verzonden. DEN HAAG. Afgestudeerden van technische en agrarische academies zul len „ing” vóór de naam mogen dragen als een desbetreffend wetsontwerp zal zijn goedgekeurd. Het recht tot het voeren van titels wordt toegekend aan afgestudeerden van hogere technische scholen en van hogere landbouwscholen, die gerechtigd zijn de naam academie te voeren. Het recht tot het voeren van de „ing”- titel wordt eveneens toegekend aan bezit ters van een buitenlands diploma, mits de desbetreffende minister hiertoe toestem ming geeft en voorts aan hen, die ten tijde van de inwerkingtreding van de voorgestelde wet zijn ingeschreven in het register van de Stichting „ing-register”. De voorzitter van de C.H.U. stelde zich ook critisch op tegenover de Evangeli sche Solidariteitspartij, die volgens hem voornamelijk bestaat uit uitgetreden Anti-Revolutionairen. Prof. Van Hulst zei te vermoeden, dat als de heer Feddema de leider van de E.S.P. blijft, deze groep spoedig de weg van alle politieke vlees zal gaan. „Die weg schijnt overigens al ingeslagen te zijn door de Boerenpartij, door de P.S.P. en door de P.P.R. Deze laatste partij is door de C.H.U.-jongeren heel karakteristiek aangeduid als „qua- een zodanig aanstellingsbeleid worden gevoerd dat het in feite mogelijk wordt de op deze plaatsen aan te stellen mede werkers uitzicht te bieden op een per manente functie. Gestreefd wordt naar een docenten/ studenten-verhouding van 116,5 per 1 september. Het laat zich aanzien dat dit niet met het huidige docentenbestand verwezenlijkt wordt, rekening houdend met afspraken tot een zekere afremming van toelating van m.o.-studenten, zullen curatoren zich tot de minister van Onder wijs en Wetenschappen om dit vervuld te krijgen. Het instituut wil op korte termijn stap pen nemen om samen met de zusterin stellingen, zo mogelijk in het verband van de sectie Nederlandse Taal- en Let terkunde van de Academische Raad, per 1 september 1973 landelijk te komen tot een verhouding van tenminste 1 14. Zo wel curatoren als de faculteit der let teren zullen er naar streven, rekening houdend met de belangen van andere stu dierichtingen, dat althans aan de univer siteit van Amsterdam deze verhouding zo dicht mogelijk wordt. Ten aanzien van huisvesting zullen en kele noodzakelijke voorzieningen worden aangebracht in de panden van de Maat schappij der Geneeskunde, waarin het instituut thans ten dele is ondergebracht. Omdat de komende regering indien enigszins mogelijk moet steunen op een redelijke meerderheid in de Staten-Gene- raal is het volgens prof. Van Hulst nood zakelijk, dat K.V.P., A.R.P. en C.H.U. hun gezamenlijk urgentieprogram vergelijken met de programma’s van V.V.D., P.v.d.A. en D’66. Programmavergelijking is niet voldoende; er moet een basis van weder zijds vertrouwen zijn om met elkaar het regeringsschip te bemannen en de koers te bepalen, zei hij. Het feit, dat de P.v.d.A. de confessio nele partijen het vertrouwen niet wil schenken, behoeft volgens prof. Van Hulst geen beletsel te zijn het program ma van die partij te bezien. Wat D’66 betreft zei de Unievoorzitter: „Ons ver- lovingskaartje met die partij is nog niet bij de drukker”. Hij wees er echter op dat in de politiek soms alles mogelijk is. „Een partij als D’66 kan van haar ge boorte af banbliksems slingeren naar de confessionele partijen, haar fractievoor zitter kan verklaren dat hij met de lijst aanvoerder van de C.H.U. niet in één kabinet wil zitten en onmiddellijk daar na met ons het spelletje „Wie komt er in mijn hokje?” wil gaan spelen.” In de vergadering van de Unieraad is ’s morgens gesproken over het rapport „De Jonge Kiezer” en in de middagver gadering over het bejaardenbeleid. (Van onze correspondent) DEN HELDER. De Deense trawler „Jame Jorgensen”, die dezer dagen ten westen van Vlieland op een wrak liep en vervolgens ten dele zonk, is gelicht door een Duits bergingsbedrijf. De trawler, die een waarde van een mil joen Deense kronen vertegenwoordigt, kon op eigen kracht naar Harlingen varen, waar het schip op een werf zal worden gerepareerd. Twee opvarenden bevinden zich nog in Den Helder. BREDA. De rijksrecherche is erin geslaagd de zaak van een in de straf gevangenis in Breda binnengesmokkeld vuurwapen op te lossen. Nadat aanvanke lijk een bewaker ten onrechte was aange houden, Is nu de ware dader achterhaald. Hij is een oud-bewaker van de straf gevangenis, die later is overgeplaatst naar Amsterdam. De man heeft een bekentenis afgelegd en is in zijn functie geschorst. Hij heeft geen beloning in geld ontvangen voor zijn medewerking aan het verzoek van gedetineerden om een vuurwapen binnen te smokkelen. Hem waren wel be paalde beloften gedaan en beloningen in het vooruitzicht gesteld. De man had thuis nog twee vuurwapens in zijn bezit. Hij zal voor de Bredase rechtbank terecht moeten staan. AMSTERDAM. Zes Amsterdamse raadsleden hebben B. en W. gevraagd of zjj willen bevorderen dat in het pa leis op de Dam regelmatiger bijeen komsten worden gehouden waarbij de Amsterdamse bevolking de gelegen heid krijgt de Burgerzaal en aangren zende ruimten te bezichtigen en te ge bruiken. Volgens de raadsleden van PvdA, D’66 en Kabouterstad heeft een der gelijk gebruik van het paleis de volle dige instemming van koningin Juliana. Dit was de raadsleden gebleken uit een gesprek met de koningin, toen de vorstin een ontvangst hield in het pa leis na haar werkbezoek aan de hoofd stad.

IJmuider Courant | 1971 | | pagina 2